Na opening Hoor prins Claus: Temeuzense veiling heeft al weer nieuwe plannen Uitvaart mgr. De Vet geheel in landstaal Zeeuwse wachtlijst voor telefoon niet te groot Geestelijke gezondheids zorg voor heel Zeeland uniek georganiseerd Uitbreiding Belangstelling Voor het eerst in de geschiedenis der liturgie keuze uit spaarvormen met Flinke brand te Yerseke Departement ziet verwon derd toe Dode en twee gewonden bij botsing Zeeuwse KVP wacht af 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 MAART 1967 3 Nieuw koelhuis in 1968 of '69 Tilburgse baby door geweld omgebracht Vraag aan b. en w. van Vlissingen over de caravan kanT0pa(m' ^aar *s vo^9ens my geen A. i. Mathijssen Laatste concert op orgel St-Jacobs- kerk te Vlissingen Prins Claus, kom Nog ruimte in Middelburg even en.. Er komen 90.000 bidprentjes NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VRAAGTEKEN DOEL BEMANNING G.S. hebben geen beswaren In dij king schorren bij Waarde en Rilland-Bath (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Prins Claus haalt een handel over en uit een van de grote stapelkisten rollen driehonderd kilo weelderige gro te gele appels in het waterbassin van de sorteermachine. In de gro te sorteerhal klatert een hartelijk applaus omhoog, de flitslampen van de fotografen en de langade mige verlichting van de Neder landse en Duitse televisie zetten de grijze hal in gloed. De nieuwe veiling van Terneuzen, de mo dernste van Nederland, is ge opend. Voorzitter J. P. van Dijke had inmid dels al in zijn openingswoord de snelle bouwgeschiedenis van de nieuwe vei ling verteld: In één jaar van plan tot voltooiing. Maar tijdens een persconfe rentie later op de dag deelde hij mee, dat men alweer van plan is, in 1968 of 1969 naast het splinternieuwe koelhuis (capaciteit 5000 ton) nog eenzelfde koel huis te bouwen met een capaciteit van 3 tot 5000 ton. Tij! li (Van onze correspondent) TILBURG Sectie op het lijk van de pasgeboren baby," dat, zoals gemeld, dinsdag in kranten gewikkeld en in een plastic zak verpakt in TüibUrg in het riviertje De Oude Ley werd aangetrof fen, heeft aangetoond dat het kind, een jongetje, kort na de geboorte door wur ging om het leven is gebracht. Verwon dingen rond het halsje wijzen in die richting. Ook is vastgesteld dat het kin&je slechts twee dagen in het water kan hebben gelegen. In de plastic zak, die niet van alledaagse vorm was, werd een damesbroekje aangetroffen, waarop de initialen L. O. waren aangebracht. Mogelijk biedt dit enig houvast om trent de -identiteit van de moeder. '"(Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN He.t raadslid E. de Priester heeft burgemeester en wet houders van Vlissingen gevraagd na dere mededelingen te doen over de af wijzing van het verzoek van de Alge mene, Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie (ANMB) om nabij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in de Van Dishoeckstraat een caravan te mogen plaatsen. In deze caravan zou de bedrijfscontactman van de ANMB twee uur per week spreekuur willen hóuden- Verwacht kan worden, dat burge meester en wethouders tijdens de raadsvergadering van vrijdagavond op dit verzoek zullen ingaan. BRAN Dw eer commandant A, J. W. Mathijssen is een eerlijk man. „Ik weet echt niets zinnigs meer te ver tellen", zegt hij. Het is vervelend dis je steeds in herhalingen moet tre den. Maar vraagt u maar". Hij is, zo als hij het zelf uitdrukt, al helemaal „uitgemolken", omdat hij de laatste tijd o.a. bij zijn veertigjarig jubileum als brandweerman al veel in het nieuws is geweest. De opening van de nieuwe garage voor de Middelburgse brandweer, waarover hij de strenge maar gemoedelijke scepter zwaaitis echter voor hem toch wel aanleiding om zijn scepticisme even te verge ten. „HET is ongetwijfeld een hele ver beteringverklaart hij. „De garages waarmee we het tot nu toe hebben moeten stellen, waren absoluut on voldoende. We zaten over drie plaat sen verspreid in de binnenstad van Middelburg. Zoiets is uiteraard niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken bij een brandweer. Van ons wordt verwacht dat we snel en effi ciënt kunnen optreden. Als we dan zo verspreid zitten, is het al heel moeilijk om aan dat verlangen geheel te voldoen. Bovendien was de situa- ,e nogal lastig, omdat onze behui zing bestond uit gebouwen, die de ge- rnj7ente Van anderen had gehuurd. UNZE nieuwe garage is natuurlijk hypermodern. Hoeveel hij gekost heeft weet ik niet precies. Ik dacht ongeveer vier ton, maar het is best wogelijk dat het meer is. Die bedragen zijn nogal eens gewijzigd, ziet u. In peval hebben we nu de be schikking over een gebouw, dat aan strenge eisen voldöet. Er zijn acht kanteldeuren in aangebracht. Dat is voor het huidige wagenpark van onze orandweer. dat bestaat uit zes wa pensmeer dan voldoende. De garage An S ^^elijk op de groei gebouwd. Alleen is het jammer, dat we met aeze garage nog lang niet aan het RP7Trnfr(? ons verlanglijstje zijn. f t JNIGING is e* de oorzaak van, at de bouw van een oefentoren voor- opig is uitgesteld. Die hadden we er oest bij kunnen gebruiken. Ook ten iTfZ'UV(ln het aantal brandkranen m Middelburg zijn er nog wel wen sen.Overigens ziet het er niet naar dat al onze wensen en dat zijn wat 00^ in vervulling Door het overhalen van een handle bracht prins Claus gisteren in de Terneuzense veiling de sor teermachine in werking, waarmede hy het nieuwe veilingcomplex of ficieel opende. (Van onze correspondent) YERSEKE Woensdagavond rond half acht werd de brandweer van Yer seke en Kruiningen gealarmeerd voor een grote brand in de landbouwschuur van de familie Rentmeester aan de Grintweg te Yerseke. De bewoners, die bij de t.v. zaten, waren door twee da mes die op de fiets voorbijkwamen, ge waarschuwd. De vlammen sloegen toen al naar buiten en het dak begon reeds te bezwijken. Met veel moeite werd het aanwezige vee naar buiten gebracht. Een luxeauto, een tractor en nog ande re werktuigen gingen verloren. De schuur brandde geheel uit. Ook het woonhuis en de inboedel liepen veel schade op door het bluswater. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Ge dacht wordt aan kortsluiting. WE hebben nu een personeelsbestand van 83 man. Daarbij is ook het perso neel in Nieuwland inbegrepen. De vrijwillige brandweer is daar bij de herindeling van vorig jaar gewoon gehandhaafd. Dat kon ook, moeilijk anders, want het ij voor het Middel burgse korps niet doenlijk om ook Nieuwland nog te bestrijken. Voor ik het vergeet: voor die opening van onze garage op vrijdag a.s. hebben we nog een aardige verrassing in petto. Nee, ik vertel er niets van. Al leen datje je doodschrikt als je het meemaakt". (Vafi onze verslaggeefster) VLISSINGEN Het' Dam-orgel yan de St.-Jacobskerk in Vlissingen zal vanavond voor de laatste maal worden bespeeld. Het concert wordt gegeven door de heer Piet Broerse, en begint om 8 uur. Uitgevoerd worden werken van Jo- hann Sebastian Bach, Johann Pachelbel, Felix Mendelssohn-Bartholdi, Max Re- gêr, César Franck, Joseph Rheinberger en Alexandre Guilmant. Na het concert is er voor de laatste maal gelegenheid het orgel te bezichti gen of te bespelen. De gehele bouw is op deze uitbreiding berekend. Men heeftb ovendien nog een optie op een terrein naast het veiling complex van vijf lia. Men verwacht na melijk in Zeeuwsch-Vlaanderen rond het jaar 1975 een toename van de aan voer tot 25 of 30 miljoen kg fruit per jaar (het was in het afgelopen jaar 6 miljoen kg)Tegen die tijd wil men een geheel apart project opzetten naast het huidige veilingcomplex. Gisteren was het allemaal zover nog niet. Prins Claus toonde overigens een bijzonder intelligente belangstelling voor de ontwikkelingen in de Zeeuwsch- Vlaarnse fruitteelt, waarvan dit nieuwe veilingcomplex een eerste bekroning is. De ontvangst van de prins begon al om negen uur gistermorgen aan de grens van de provincie Zeeland. Daar werd de koninklijke bezoeker en zijn secretaris mr. P. J. van Schelle, opge wacht door mr. J. van Aartsen, de com missaris van de koningin en de heer A- J. van Thiel, het hoofd van de rijkspo litie in Zeeland. Op de pont van 9.40 uur uit Kruiningen was een kajuit ge reserveerd voor de hoge gast. De grote afstand van de stad Terneu zen naar het veilingcomplex bleek voor vele Terneuzenaren geen bezwaar te zijn om toch even een kijkje te komen nemen bij de aankomst van de prins bij het veilingcomplex. Daar waren boven dien ter verwelkoming aanwezig de le den van Gedeputeerde Staten, burge meester en wethouders van Terneuzen en het bestuur van de veiling. De openingsplechtigheid had men bij zonder sober gehouden. Alleen de vei lingvoorzitter en burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen voerden het woord. De prins zelf hield geen toe spraak. Na de bezichtiging van de vei ling maakt het gezelschap een rondrit in de omgeving van Terneuzen, waarbij een bezoek gebracht werd aan de zee dijk, die de Braakman in 1952 afsloot van de zee en aan het recreatiegebied De Braakman, waar prins Claus be groet werd door het bestuur van de stichting. Na een lunch in hotel Rotterdam te Terneuzen, vond in de lounge van het hotel een bespreking plaats van het ontwerp-streekplan Midden-Zeeland en het in voorbereiding zijnde ontwerp- streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Om tien voor vijf nam de prins bij Perkpolder de boot weer terug naar de overkant. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De telefooncen trale te Middelburg heeft gisteren een uitbreiding ondergaan van vierhonderd nummers. Ongeveer driehonderd abon nees hebben een huisaansluiting ont vangen, de andere honderd nummers worden in reserve gehouden voor z.g. grootgebruikers (industrieën e.d.). De Middelburgse wachtlijst is hiermee ge heel weggewerkt. Naar alle waarschijn lijkheid zal tegen het einde van dit jaar een tweede uitbreiding van de centra le plaatsvinden. Dan zal het gaan om „enkele honderden" aansluitingen. Voor Vlissingen staat voor medio ait jaar een ongeveer even grote uit breiding op het programma. Hier is de wachtlijst echter zo goot, dat voor lopig nog niet aan de vraag zal kun nen worden voldaan. Voor het volgend jaar staat wederom een, zij het be perkte, uitbreiding op de lijst van plan- j1®* d.°°r_de directie van het te lefoondistrict Breda wordt gekenmerkt als een „verlanglijstje". Terneuzen is vorige week nog uitge breid met vierhonderd nummers. Hier mee is voor het eerst sinds veie jaren de wachtlijst geheel verdwenen. Men heeft nog een betrekkelijk klein aan tal nummers in reserve en naar alle waarschijnlijkheid zal nog dit jaar de capaciteit hier weer te klein blijken te zijn. De Hulster centrale is ..volledig be zet", maar de directie acht hier geen aanwijzingen aanwezig, die een uitbrei ding van de capaciteit van de centrale direct noodzakelijk maken. De vraag is hier vrij gering. Het verlanglijstje voor volgend jaar vermeldt overigens wel een uitbreiding voor Hulst. In de loop van het tweede kwartaal van dit jaar zal de Goese wachtlijst door de dan aan te brengen vergroting van de centrale voor een deel verdwij nen. Er zal een gering tekort aan aan sluitingen blijven tot begin volgend jaar, Er bestaan reële kansen, dat dan aan de gehele vraag zal kunnen worden voldaan, maar de reserve, die daarbij overblijft, is vermoedelijk zeer klein- In Oostburg tenslotte heeft men nog enkele nummers over. Over het alge- neen acht men de Zeeuwse wachtlijst oiet onrustbarend groot, zeker niet in •ergelijking met de landelijke cijfers- in de afgelopen vijf a acht jaar is de oename van de vraag in Zeeland (met uitzondering van Vlissingen en Terneuzen) beduidend geringer ge weest dam in de rest van Nederland. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor me vrouw L. S. van den Hemel-De Graaf uit Terneuzen had de opening van de Terneuzense vei ling door prins Claus nog een heel apart tintje. Zij had de prins persoonlijk een brief ge schreven mei de mededeling, dat juist op dezelfde dag waar op de veiling geopend zou wor den, ook de garage van de firma Van den Hemel (eveneens op het industrieterrein en buurman van het veilingcomplex) ge opend zou worden en.... of de prins dan ook niet bij hen een kijkje ivilde komen nemen. Dat wilde prins Claus wel. Toen de stoet van de veiling op weg ging naar De Braakman iverd even halt gehouden bij de garage. De prins stapte uit zijn zwarte Rolls Royce op een verheugde mevrouw Van den Hemel af. En ook voor een kort bezoek aan de royale nieuwe garage had de hoge bezoeker nog wel even tijd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De plechtige uitvaartdienst van de overleden bisschop van Breda mgr. G. de Vet, zal geheel in de Neder landse taal worden gehouden. Ook het canon-gedecltc zal in liet Nederlands ge beden worden; in een voorlopige ver taling, die in onderling overleg tussen de Nederlandse Commissie voor Litur gie, de Romeinse Liturgische Raad en het Nederlands Episcopaat tot stand is gekomen. Het zal de eerste maal zyn (ADVERTENTIE) 4% 6% De bank waar u zich thuis voelt! (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG In Middelburg is gisteren op het kantoor aan de Loskade de nieuwe Stichting Zeeuws Instituut voor de geestelijke volksgezondheid „ten doop" gehouden. De nieuwe stichting is uniek, vinden de oprichters zelf, en een voorbeeld voor andere instituten en provincies. Met de oprichting van dit Zeeuwse instituut is namelijk op nieuw zoals wy ook reeds in onze editie van zaterdag hebben doen uitko men in een reportage over de dure kos ten der ziekenhuisbedden een stukje verzuiling „doorbroken". Twee stichtingen, die voorheen op hun eigen manier en volgens hun eigen over tuiging te werk gingen zullen, zoals gemeld, in het vervolg gezamenlijk de geestelijke gezondheidszorg in de pro- vncie ter hand nemen. Het nieuwe instituut is geboren uit de Stichting Provinciale Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid en de r.-k. Stichting voor Geestelijke Volksgezond heid van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. Beide stichtingen zochten al enkele ja ren een weg om uit de financiële moei lijkheden te komen. De besturen van beide stichtingen besloten met elkaar aan tafel te gaan ziten en de financiële toestanden door te praten. Het ging dus aanvankelijk om de gelden, maai* van het een kwam het ander. De vraag rees of het misschien zin zou hebben de zaak op een heel andere wijze te gaan aan pakken. Verschillende factoren, zoals het klei ne bevolkingsaantal in een provincie met geografische problemen en de ver schillende levensbeschouwelijke rich tingen, maakten het beide stichtingen niet mogelijk om te draaien zoals het eigenlijk had moeten zijn. Hoe men de zaak moest gaan reorga niseren was in het begin nog een groot vraagteken. Afkijken was er niet bij omdat er elders in den lande op het ge bied van de geestelijke volksgezondheid nog niet intensief wordt samengewerkt. Een volgende stap op de weg naar een nieuwe werkvorm was het bijeen komen van een werkgroep, waarin o.a de directeuren van de provinciale raad voor de Volksgezondheid in Zeeland en het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland meewerkten. Hulp kwam er ook van buiten de provincie o.a. van het Katholiek Nationaal Bureau en het Protestants Centrum voor de Geestelij ke Volksgezondheid. Het resultaat van dit alles is dat sinds 1 januari 1967 de beide stichtingen zijn gefuseerd tot de nieuwe Stichting Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid. De beide dagelijkse besturen van de oude stichtingen vor men voorlopig onder voorzitterschap van ds. H. M. Strating uit Goes het da gelijks bestuur voor het nieuwe insti tuut. Vice-voorzitter is de heer A. de Lange uit Goes en secretaris de heer F. Hagenaar uit Terneuzen. Binnen het jaar zal een definitief bestuur worden gekozen. Het is een instituut waar men op het departement en in kringen voor de volksgezondheid met verwondering naar kijkt, zo bleek gisteren tijdens de bijeenkomst. „Misschien verandert de verwondering straks in bewondering", merkte ds. Strating tijdens zijn uiteen zetting op over het ontstaan van het nieuwe instituut. Het doel van het Zeeuwse Instituut is het bevorderen en behartigen van de geestelijke volksgezondheid in de pro vincie waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met de verschillende maat schappelijke en geestelijke overtuigin gen yan de mensen. Onder de stichting draaien voorlopig twee centra, een voor Zeeuwsch-Vlaan deren in Terneuzen en een voor Mid den- en Noord-Zeeland vanuit Middel burg. De primaire taak van het insti tuut is het verlenen van service op ve lerlei gebied, net als de twee vroegere diensten deden. De taak omvat o.a. het sociaal-me' disch begeleiden van en hulp bieden aan patiënten ook bijvoorbeeld wanneer dezen ontslagen zijn uit een psychia trisch ziekenhuis, het onderzoeken van kinderen met leer- en gedragsmoeilijk heden of aanpassingsmoeilijkheden heb ben ten gevolge van een lichamelijke handicap. In de toekomst zal het instituut zich ook bezig houden met de beoordeling van kinderen die straks in aanmerking komen voor de nog op te richten L.O.M. scholen. Hetzelfde geldt voor de nog op te richten bureaus voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden, die in hun moder ne opzet in Zeeland nog niet bestaan. Hierbij wordt gedacht aan een vaste staf van deskundigen, die steeds wor den bijgestaan door een zielzorger. In het kader van een dergelijk bureau wordt ook gedacht aan een apart spreekuur voor homo-seksuelen. Verder krijgt het instituut een con sultatieve en voorlichtende taak. Tot nu toe is de bemanning van het instituut nog onvoldoende om al deze taken op zich te nemen. Aan het hoofd van het centrum voor Midden- en Noord-Zeeland staat sinds 1 maart dok ter F. J. M. Smulders, leider-psychia ter. Voordien had hij een particuliere praktijk in Twen the. De heer Smulders is bij de oprichting van het nieuwe in stituut betrokken geweest. Hij was het die een uiteenzetting gaf over het doel van het nieuwe instituut. De leidster van het regio Zeeuwsch- Vlaanderen is mevrouw E. van Akker- Grooteboer, psychiatrice. Verder wer ken er bij het instituut 4 districtsver pleegsters en 2 psychiatrisch sociaal werksters; het aantrekken van een der de wordt overwogen. Met ingang van 1 mei komt er een psycholoog in volledige dienst. Dan zijn er een psycholoog en 4 kinderartsen die niet in volledige dienst werken. Ten slotte werken er bij het instituut ook 3 administrateurs. Bij de opzet van deze nieuwe vorm voor de geestelijke volksgezondheid heeft men o.a. rekening gehouden met het rapport dat is samengesteld in op dracht van het Katholieke Nationaal Bureau voor de geestelijke volksgezond heid en waarin wordt geprobeerd een herstructurering te bieden in deze sec tor. Tijdens de bijeenkomst gisteren werd ook drs. KI. Laansma genoemd. Hij heeft een duidelijk stempel op de nieuwe werkvorm gedrukt. De heer Laansma zelf gaf namens de werkgroep een uiteenzetting over het hoe en waar om van het nieuwe instituut. Gewezen werd er ook op de finan ciële zorgen, die ongetwijfeld ook bij dit nieuwe instituut om de hoek zullen kijken. Op de gemeenten en de provin cie zal dan ook een beroep worden ge daan. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Woensdagavond rond zes uur zijn op de weg tussen Drie wegen en het Ferlemanstraatje twee personenauto's in frontale botsing ge komen. De 59-jarige P. v. H. uit Kiel- drecht (België) was op slag dood. Zijn zoon, de 22-jarige J. v. H. die de auto bestuurde werd zwaar gewond, evenals de bestuurder van de tegenligger, P. v. F. (49) uit Axel, die de aanrijding ver oorzaakte door zonder aanwijsbare re den plotseling op het linkerweggedeelte te rijden. De beide zwaargewonden werden naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen gebracht. Beide auto's wer den geheel vernield. dat een uitvaartdienst van een bisschop geheel in de landstaal zal geschieden. Bij de begrafenis van mgr. W. Bekkers was dit nog niet geoorloofd. De definitieve redactie van de canon tekst, zoals die tijdens de plechtigheid zaterdag gebruikt zal worden, zal zo spoedig mogelijk door het episcopaat aan de priesters ter beschikking worden gesteld en deze zal dan in de gehele Ne derlandse kerkprovincie in de toekomst //orden gebezigd. Dezelfde tekst zal '.ondag reeds worden gebruikt bij de sluiting van de Pax-Christi-voettochten. Intussen heeft men ook besloten wie kardinaal B. Alfrink bij het vieren van ie requiemmis zullen assisteren. Dat '.ijn mgr. E. Daems, bisschop van Ant werpen, die destijds vier dagen na mgr. De Vet bisschop werd gewijd; mgr. drs. J. Bluyssen, bisschop van 's-Hertogen 'oosch; kapittel-vicaris mgr. H. Ernst, die de preek zal verzorgen; pastoor J. van Mechelen uit Terneuzen, die oud- medekapelaan van de overleden bis schop is geweest; kapelaan W. Wille men uit Bergen op Zoom, een klasge noot van mgr. De Vet; pater Ad. Ver meulen O.S.A. directeur van Maartens- hof in Breda; emeritus-plebaan mgr. W. van der Maden en bedrijfsaalmoezenier M. Huybregts. Kardinaal Alfrink zal tij dens de plechtigheid een inleidend woord spreken. Bij het secretariaat van het bisdom zijn diverse blijken van medeleven bin nengekomen. Er waren telegrammen van o.a. de Nederlandse Katholieke Schoolraad, de rector en zusters van het Elisabeth-hospitaal in Curagao, mr. F. J. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer en prof. dr. J. Beel. Tijdens de plechtige requiemmis, die vrijdagavond in de kathedrale kerk in Breda wordt opgedragen zal het koor van de kathedrale kerk onder leiding van de heer P. Dogge de gezangen ver zorgen. Organist is Jo Freyters. Het zelfde koor en dezelfde organist zullen de uitvaartdienst begeleiden. De volks zang zal plaatshebben onder leiding van L. Kuijpers. Er zullen in totaal 90.000 bidprentjes van de overleden bisschop worden gedrukt. Radio en televisie zullen aandacht be steden aan de uitvaartdienst. De N.T.S. zal zaterdag opnamen maken en ook de KRO-t.v. zal een reportage maken, die zondags voor het begin van de repor tage over de Pax-Christi-tochten zal worden uitgezonden. De KRO-radio zal zaterdagmiddag om kwart over twaalf het programma „Zonder grenzen" laten vervallen om een samenvatting te geven van de plechtigheden bij de uitvaart Ook van de zijde van de Wereldomroep bestaat interesse; met name voor de luisteraars in Zuid-Amerika. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Zeeuwse KVP-leiding heeft nog geen initiatieven ontwikkeld om tot vernieuwing van de partystruc tuur in de provincie te komen. Dit in tegenstelling tot de KVP in Noord- Brabant, die, zoals gisteren berichl, ingrijpende reorganisatieplannen heeft voorbereid. De heer P. Molthoff, voorzitter van de Zeeuwse KVP, is van mening, dat dergelijke provinciale initiatieven het werk van de landelijke structuurcom missie van de KVP doorkruisen. De Zeeuwse KVP wil de conclusies van deze structuurcommissie eerst afwach ten alvorens zelf eventueel tot actie over te gaan. De Zeeuwse KVP heeft op het ogen blik trouwens de handen vol aan de verkiezing van nieuwe besturen in de afdelingen, de statenkringen en de kring Middelburg. Deze bestuursver kiezingen zullen volgens de reglemen ten van de KVP voor 24 mei hun be slag moeten krijgen. De afdelingen en statenkringen zijn over deze verplich ting reeds geïnformeerd. Zoals vorige week reeds is bericht heeft de staten- kring Sluis van de KVP met het oog op deze verkiezingen een aantal wen sen naar voren gebracht. Deze staten- kring hoopt vooral, dat de KVP-bestu- ren veel nieuw en vooral fris bloed zullen krijgen zodat de passiviteit, die thans in de KVP-top waarneembaar is, verdreven zal kunnen worden. Maandagavond zal het dagelijks be stuur van de Zeeuwse KVP bijeenko men om over de bestuursverkiezingen van gedachten te wisselen. Volgens de heer Molthoff is het de bedoeling de verkiezing van de leden van het kring- bestuur zo democratisch mogelijk te laten geschieden. Dit betekent, dat de kandidaten van onderaf naar voren zullen moeten komen. Dit kan alleen met succes gebeuren wanneer de af delingen en statenkringen grote ernst zullen maken van de bestuursverkie zingen. De Zeeuwse KVP zal op zaterdag 13 mei bijeenkomen om een nieuw kring- bestuur te formeren. MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld geen bezwaren te hebben tegen de in dijking van vóór de calamiteuze Zim- mermanpolder, de Emmanuelpolder en de polder Waarde gelegen schorren (on geveer 55 ba), behorende tot het grond gebied van Waarde en Rilland-Bath. Zy geven de minister in overweging te be vorderen, dat het verzoek om concessie tot indyking wordt ingewilligd. In hun verslag, tevens advies, hébben G.S. de minister laten weten, dat tegen de indijkingsplannen geen bezwaren zijn ingediend. Zij hebben de minister er wel op ge wezen. dat de voorgestelde indijking een gedeelte vorpit van een buitendijks gebied, dat vermeld staat op de lijst van gebieden, waarvóór de zgn. meldimgs- - plicht wordt voorgesteld. „Wij kunnen hierin echter, na afwe ging van de belangen, welke door de natuurbescherming en die, welke door de verbetering van de waterkering, lc. door de indijking worden behartigd* geen aanleiding vinden tegen de voorge nomen werken bezwaren te maken", aldus het college.

de Stem | 1967 | | pagina 3