Ük Fons Eickholt wil de mensen de weg wijzen naar „Nieuw Babyion" lef Schoeters' Aap Ondergrondse van Jean Weidner op film en in boek Defensie gaat vóór landbouw in India ORGANISATOR „ESCAPE-LINES" IN NEDERLAND „Een lillek scharminkel van een duiver..... 16 IKT ZO FRIS ER RUIKT ZO FRIS Stereo- jandrecorder iet [onbegrensde iogelijkheden!.H DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 30 MAART 1967 17 VOORSTELLING ZONDER BEGIN EN EINDE Utop ta Altijd door..... Buschauffeurs in België aan banden Bus met kinderen verongelukt MINISTERS SJINDE ENDESAI: Aanwinst voor Utrechts museum Conferentie over misdaad in VS. ONTSNAPPING DECORATIES UIKT ZO FRIS )5 Als u een stereo- bandrecorder wilt bezitten, die alles kan, laat u dan de TELEFUNKEN Stereo-Magnetophon M 203 eens demonstreren. U zult enthousiast zijn over de uitzonderlijke klankrijkdom en de onbegrensde mogelijkheden die j vierspoor-techniek u biedt playback, multi playback- steeds weer overspeel- mogelijkheid van het ene spoor naar het andere. Ideaal voor wie zélf programma's samenstelt, voor wie filmt of kleurendia's maakt. Met de TELEFUNKEN M203 gaat een wereld van mogelijkheden voor u open. En toch zo'n eenvoudige bediening. Even functioneel en eenvoudig als bij de vele andere typen TELEFUNKEN bandrecorders, platenspelers, radio's en televisie toestellen. TELEFUNKEN - sedert jaar en dag garant voor perfectie in techniek, beeld- en geluidskwaliteit! Alles pleit voor TELEFUNKEN 1T (Van een onzer redacteuren) BREDA „Ik ben geen provo in de gebruikelijke zin van het woord. Maar ik voel me wel ver want met de speelse elementen in hun gedachten. Zal zelf geen bom gaan gooien. Er zijn andere mid delen". Fons Eickholt (31) uit Amsterdam heeft dit onlangs be wezen in de Amsterdamse Park- kerk met het spel „Naar een nieuw Babyion". „Met of zonder vraagteken, dat weet ik zelf nog niet", zegt hij. Zaterdag 1 april wil hij dit experiment - „liever geen experiment; dat lijkt zo ein- malig" - voor het eerst buiten Amsterdam in de Bredase schouwburg herhalen. „Ik heb hier juist het grote toneel gezien. Prachtig. Het toneel-personeel zei tegen me: We zullen ons best doen. Vinden het leuk. Kijk, we willen de mensen erbij betrekken; iedereen. Het traditionele toneel - een soort van kastje kijken - blijkt steeds meer een achterhaal de zaak. „Moet je dit over ons spel lezen. Dat ls van de kapelaan Ferd Veelenturf', zegt Fons. „Film, kleur en lichteffecten, toneel, cabaret, lied en gedichten wor den door elkaar heen gebruikt. Het is de complexiteit van de stad zelf, die op je afspringt. Poëzie en banaliteit, dromen en keiharde dingen die nog maar net voor je eigen ogen zyn ge beurd. Genesis en Constant, alles heeft met alles te maken. Oude en nieuwe levensvormen stoten op elkaar en je moet gaan geloven dat we op weg zyn naar een nieuw Babyion. Het is een poging om een „toestand" zichtbaar te maken. Het is de tegenhanger van de regenten-visie. De regent probeert de raak op te helderen door erop te slaan in het gunstigste geval door te pra ten. Maar altijd weet hy de oplossing: de oude. Hij durft de „toestand" niet aan, het ondoorzichtige complex, de multilaterale situatie waarin de ge- urbaniseerde mens zal moeten leven." Fons Eickholt nipt, bedachtzaam aan zijn biertje. Hij is tevreden met deze omschrijving. „Dat is geen stukje brave schouwburg meer", grinnikt hij. „Ik wilde daar van af. Ben van huis uit afgestudeerd Neerlandicus en als dat in dit verband interessant is rasechte Amsterdammer. Voor de klas staan trok me niet. Ben daarom regis seur en schrijver geworden. Maakte voor de tv onder andere een Breedero programma en werkte voor openbaar kunstbezit uitzendingen. Heb een Oran je-programma gemaakt, dat in mei wel uitgezonden zal worden. Maar ik wil nu moderne problematiek; scheidslij nen doorbreken. De ideeën van Con stant met zijn utopistische Babyion, waar de mensen spelen in plaats van werken, boeien me. Ik zie de provo eigenlijk als een soort proto-type be woner van deze nieuwe stad. In een vorm van totaaltheater heb ik dit utopia en het probleem provo in deze maatschappij centraal willen stel len. Onder het motto „Stad-Gezag- Leefbaarheid" worden paralellen ge trokken met de afgeleefde stad Drugs, Multatuli, Babyion, Nieuw Ba bylon, Happening, Omroepster, K.L. Pol], Film, Bob Dylan, Metabletica, Ugge-ugge-ugge, moeder, Pipe, archi tect, trap, Ionesco, Hans Tuynman, pro- vo, interview, politie, socioloog, rechts zitting, Le Corbusier, Tres, HET hu- welijk, klap, Jane Jacobs, genesis, beat, Achterberg, Unesco, cel, Mulisch. Con stant, Constant, Achterberg dat zijn trefwoorden uit de collage die ik maak te, Projecties in dia's, films (voor Bre da een nieuwe erbij) beams (van Livinus), beat door de SoftsEr komt in Breda als primeur ook een speakerscorner, waar iedereen, die wat wil zeggen (protesteren; argumenteren) dat direct kan doenja, van het pu- iek- dat eigenlijk geen publiek meer is, maar medespelenden." «Dat Is ook mijn ideaal", zegt schouw burg-directeur Niemeyer, die geïnteres seerd zjjn verhaal volgt. „Daar moeten We heen: actief publiek. Het theater Van Chicester bij Londen is voor mij een ideaal voorbeeld om dat te reali seren. Hier proberen we het zaterdag door van ons toneel een zelfstandig theatertje te maken. Wat ruimte be- 'eft (naar schatting gaan er 500 per sonen op) wil dat uitstekend (Fons nickholt knikt beamend) Er komen 8een stoelen te staan, alleen wat ban en langs de kant. Iedereen kan zich bewegen: koffie drinken, op be paalde momenten dansen vorin' K? ben in Amsterdam van te 20rkir; geweest, dat het een bende Hpt «rn wordei^"- vertelt Eickholt. ruimte^ m een kerk' een open vrije S, aLrarvde koster me van te vo! I KUflderrfrSCTOUWwhad: Het is hier pa9 I Verantw!o dat ik een enorme MaarhlaWd op me laa<Me. ■ï4n L I1"' publi.ek (heus allemaal ïrinotn .®vdjes, of oók „Lieverdjes.') Constant*6en beet)'e onwennig. tossen het m,hv i,met |ekruiste be"en kerk Via Pukhek op de vloer van de hij cr a?nderen lleb ik gehoord, dat fourliik h.h -l® .lngenomen was. Na- J'in titel t verlof gevraagd 'lel te mogen gebruiken. Na een aanvankelijke goedkeuring, heeft hij daar later nog even in de pers over gesputtei-d. Maar tja, Constant is eigen lijk wat een gespleten figuur. Enerzijds heeft hij geweldige utopistische ideeën. De publiciteit daar omheen heeft hem wat verrast. Anderzijds is hij een wat gefrustreerde jongen." Fons Eickholt zegt dit wat bedachtzaam en aarzelend, met een gezicht van; „We zitten er eigenlijk allemaal mee „Wat ik met het spel wil? Een vraag stelling poneren, waarop iedereen zijn eigen antwoord kan hebben. Kernpunt is het vrijetijdsprobleem: je kunt op andere manieren dan nu de vrije tijd door. Gerrit Kouwenaar en Constant ga ven toestemming voor het gebruik van hun citaten. Gedrukt op een Witte Pers zijn de gebruikte provoteksten rechten- vrij. We vinden overigens dat auteurs net als schilders, huisvrouwen en andere handwerkslieden geen zorg om het dagelijks brood meer moeten hebben; dat ze ongehinderd kunnen produceren wat hun LIEF is. Ik pro beer zelf ook alleen die dingen in mijn leven te doen waar ik plezierig mee bezig ben. Daarom werd ik geen leraar, maar regisseur." „Alles hoort bijeen, niets staat apart", zegt het UNESCO-rapport over de Ge zonde Samenleving. Hoe verschillend men ook spreekt, men moet kunnen spreken zonder vergunning. Men moet kunnen dansen zonder ver gunning. De voorstelling heeft geen begin en geen eind; het gaat door ook als de bezoekers allang in hun bed liggen: „zolang er mensen op aarde zijn". De stad rust nooit de voor stelling stroomt door zonder pauze. Het tijdstip van pauze kieze ieder voor zich. BRUSSEL (ANP) In België wordt op 1 april een Koninklijk Besluit van kracht, dat strengere voorschriften be vat voor regeling van de rij- en rust tijden van autobuschauffeurs. Zij mogen niet meer dan vier en een half uur onafgebroken achter het stuur zitten, zonder rusttijd van tenminste een half uur. Per 24 uur mogen zij niet meer dan negen uur in totaal een autobus besturen en aan elke periode van 24 uur moet een rusttijd van ten minste tien uren vooraf zijn gegaan. De Belgische minister 'van verkeer. Bertrand, heeft deze maatregelen ge nomen in verband met de ongelukken die zich in het verleden hebben voor gedaan als gevolg van oververmoeid heid van autobuschauffeurs. SAINT DENIS (EILAND REUNION (AFP) Bij de plaats Sadnt-Leu op het eiland Reunion (ten oosten van madagascar) zijn bij een verkeerson geluk 24 doden gevallen en 32 ge wonden. Een bus met schoolkinderen raakte van de weg af en kwam in een vijftig meter lager geleden rivier terecht. FONS EICKHOLT Zo moesten alle steden zijn Men kan weggaan en weer terugkomen. Zijn alle steden zo? Zo moesten ze al lemaal zijn ja, eigenlijk wel En Fons Eickholt moet naar de trein. Naar het nieuw-Babylonische Amster dam. Zaterdagmiddag komt hij terug om op het toneel van de Bredase schouwburg te zien of de Westbraban ders dezelfde benauwende stedengroei- stuipen aan den lijve ervaren. Iedere aanwezige mag het dan hardop zeggen. Die kans krijg je niet vaak in een schouwburg. H.E. NIEUW DELHI (AFP) President Johnson heeft dan wel gezegd dat lan den als India meer aandacht moeten schenken aan de ontwikkeling van hun landbouw dan aan hun militaire uit rusting, maar de Indische regering zal deze raad niet opvolgen, zo verklaar de minister van staat voor landbouw en voedselvoorziening, Annasahib Sjin- de dinsdag in het Indische parlement de. Hij ontkende dat India zich dienaan gaande ook maai* ergens toe had ver plicht bij de óndertekening van een nieuwe voedselhulp-overeenkomst met de Verenigde Staten. De Indische vice-premier en minister van financiën, Desai, verklaarde, van zijn kant, wijzend op de „agressieve houding" van China en Pakistan, dat „de onschendbaarheeid van het natio nale grondgebied absolute voorrang heeft, tegen welke prijs ook". Verscheidene parlementsleden hadden zich er verbaasd over getoond dat in de nieuwe ontwerp-begroting de mili taire uitgaven ongeveer vijftig mil joen dollar hoger liggen dan in het huidige belastingjaar, en circa drieen dertig procent van het gehele budget beslaan. Daarentegen is voor de ontwik keling van de landbouw slechts twaalf procent uitgetrokken. Maandag nog had de regering meegedeeld dat zij voor dit jaar een nog grotere voedselschaarste verwacht dan in het afgelopen jaar heerste. UTRECHT (ANP) De collectie van het Centraal Museum in Utrecht Is verrykt met het uit 1873 daterende schilderij „Doopgang te Lausanne" van Matthys Maris. Het schilderij heeft f 70.000,gekost. Het kunstwerk wordt als een hoog tepunt beschouwd in het vroege oeuvre van deze schilder. Het betekent een belangrijke aanwinst voor de stedelijke verzameling van het Centraal Museum, waartoe een waardevolle collectie Ne derlandse impressionisten behoort met onder andere werken van de gebroeders Maris, Jacob en Willem. Van de derde Matthijs Maris, wiens werken tamelijk zeldzaam zijn, bezat het Centraal mu seum tot dusverre nog geen enkel stuk. WASHINGTON (RTR) Op ver zoek van president Johnson is in Was hington een conferentie van ongeveer 650 rechters en justitiële hoofdambtena ren begonnen voor het bespreken van plannen om de toenemende misdadig heid te bestryden. Volgens een rapport van de Federale Recherche (FBI) is het aantal zware misdrijven in 1966 in vergelijking met het voorafgaande jaar met elf procent toegenomen. De belangrijkste taak van de con ferentie as te pogen de verstrekkende voorstellen van een door president Johnson ingestelde commissie in prak tijk te brengen. Eén van deze voorstel len is het opruimen van d'e krotten wijken in de grote steden, die als broei nesten voor de misdaad worden be schouwd. G. MANDAHL-BARTH: ONGEWER VELDE DIEREN IN BOS EN VELD. (Moussault's Uitgeverij N.V. Amster dam). In dit rijk geïllustreerde boek je, in de serie Moussault's Natuur- gidsen, kan men kennis maken met de ongewervelde dieren, de zgn. „la gere dieren" in onze bossen en vel den. Wie niet bang is voor de „grie zelige" vaak „veelpotige" diertjes en niet in paniek geraakt bij het zien van een spin zal, aan de hand van deze gids in pocket-formaat, meer be wust van zijn wandelingen door de natuur kunnen genieten. M. WERTHEIM: IZZUDAAR. (El sevier Paperbacks). In deze bundel be geeft deze „late roeping" onder de schrijvers (Wertheim publiceerde voor t' eerst na zijn vijftigste) zich voor de tweede maal op het terrein van het korte verhaal. Weemoedig, eerlijk en ironische tekent dez§ geboren verteller in elf verhalen de eenvoudige men sen van een generatie, die praktisch uitgestorven is. Steeds plaatst hij hen in een situatie waardoor hun ware aard beslissend op de proef wordt gesteld. De sfeer wordt raak getypeerd door tekeningen van Eppo Doeve. MR. J. L. F. ENGELHARD; ERF RECHT EN FISCUS. (Nederl. Uitg. Mij. N. V. Leiden). Hoewel praktisch iedereen tenminste eenmaal in zijn leven met het erfrecht in aanraking komt, heerst er op dit gebied nogal wat wanbegrip, niet in het minst om dat de mens van nature genegd is zich te beroepen op „wel eens ge hoorde" meningen van anderen, die vervolgens tot de grootste onenigheden in erfeniskwesties aanleiding kunnen geven. Deze handleiding geeft, in be- 1 knopte vorm, een overzicht van de vererving zoals die in de Nederlandse wet is vastgelegd, toegelicht met „stambomen". Na deze algemene oriëntatie volgen tal van bijzonderhe den en aanwijzingen, hoe men er bij zijn leven reeds zoveel mogelijk voor kan zorgen dat na het overlij den de fiscus niet de grootste erfge naam is; en wat een erfgenaam moet doen en laten om zo voordelig moge lijk in het bezit van de hem toebe deelde erfenis te komen. DR. J. SOETENDORP: SYMBO LIEK DER JOODSE RELIGIE. (Uitg. W. de Haan, Hilversum). In de reeks Palladium Paperbacks van deze uit geverij is een herdruk verschenen van dit standaardwerk van rabbijn Soeten- dorp. Het verscheen voor het eerst in 1958 bij dezelfde uitgeverij. Voor ieder, die belangstelling heeft voor het jo dendom, is dit boek interessant, want het geeft een uitleg van de vele jood se symbolen en het belicht de ach tergronden van joodse feestdagen, waarvan vele hoogstens de namen ken nen uit een zakagenda. De naam van de schrijver staat niet alleen borg voor deskundigheid, maar tevens voor de boeiende wijze waarop het geschre ven is. K. SPEEL MET PLEZIER. Bij uitgeverij Cantecleer, De Bilt, en Otto Maier Benelux N.V. Amersfoort zijn vier deeltjes „Speel met plezier" uitgeko men. Het zijn spelenboeken die resp. als titel hebben ,,Op het kinderfeest", ,,Een dierentuin in 1000 punten", „Na schooltijd'* en „Als het regent". Ver geleken bij tal van andere spelenboeken er zijn er de laatste tijd nogal wat in pocketformaat uitgekomen zijn deze vier deeltjes bijzonder aantrek kelijk. Ze hebben het uiterlijk en het formaat van een prentenboek, maar wat de inhoud betreft kunnen niet alleen de kleintjes, maar ook begin nende tieners er nog wel interesse voor opbrengen. DR. L. VAN EGERAAT: GEZINS- REIZEN. (N.V. Uitgeverij Klaroen Den Bosch). Twee nieuwe reisboeken van Van Egeraat, een voor trips met de kinderen in eigen land en een voor gezinsreizen naar het buitenland. Het zijn twee erg praktische boekjes, die vooral hun waarde ontlenen aan de tips en adviezen die de schrijver geeft met het oog op de kinderen. Hij put zich zelfs uit in het vinden van spel letjes die onderweg tijdens de reis gespeeld kunnen worden. Opmerkelijk is, dat in het deeltje „Gezinsuitstapjes in Nederland" wél een hoofdstuk gewijd *s aan Vlaams België, maar dat de toch best aan trekkelijke westhoek van Brabant er niet aan te pas komt. Ten onrechte. Dit boekje bevat aan het slot een al fabetisch plaatsnamenregister, waar de vakantie-ontwerper alleen maar ple zier van kan hebben. Het hoofdstuk „Waar gaan we eten onderweg?" be veelt een aantal restaurants aan. Ook in het boek met buitenlandse reisadviezen beveelt Van Egeraat tel kens een aantal hotels aan. En voor degenen die in zo'n land of landstreek voor het eerst komen kunnen dat waar devolle adviezen zijn. Evenals trou wens de eindeloos lijkende stroom van bezienswaardigheden die de schrijver biedt en die in zeer kort bestek zijn samengevat. Van Egeraat gaat er ook in dit boekje van uit, dat men in an dere reisgidsen bijna alle wetenswaar digheden over landen en volkeren kan vinden, maar dat het juist de tips voor welbestede en niet te afmatten de gezinsvakanties zijn die tot nu toe ontbraken. En daarin voorziet hij dan. K. 10-3-1966. (Staatsuitgeverij). In een indrukwekkend groot formaat, prach tig ingebonden en op mooi glad pa pier. heeft de Staatsdrukkerij een enorme serie foto's van de persen la ten rollen, die bedoelen de tiende maart van het vorig jaar, de hu welijksdag van prinses Beatrix, in beeld te brengen. Een fotoalbum dus. De regering, die getuige het inleidend woordje van de toenmalige minister president, mr. J. M. L. Th. Cals, ge meend heeft dit nieuwe hoogtepunt te moeten vastleggen in dit boek", re kent kennelijk op een wijd versprei dingsgebied: zowel de woorden van de minister-president als de foto-bij schriften (waarom toch weer ver ach- er in het boek en niet naast, boven of onder de betrokken foto's?) staan in vier talen afgedrukt. Het is een mooie foto-reportage geworden, met veel bekende, maar ook veel ver geten of amper gepubliceerde plaatjes en platen, waarvan vele ta kleuren druk. Of dit boek echter, hoe sym pathiek het ook aandoet, werkelijk de datum 10-3-1966 ta beeld brengt, valt sterk te betwijfelen. Wat immers te denken van het totaal ontbreken van enig wolkje ta het foto-feest vol roze- geur en maneschijn Een rookbomwolk je, wel te verstaan. Er wordt veel gesproken over het ras Janssen van Arendonk en niet ten onrechte. Kyk niet verder dan Sjef van Limpt te Reusei, de Klak zogezeed, de Gebr. Van Boxtel te Kaatsheuvel, Ja nus Vermeulen te Chaam, Jaak Vis senberg te Roosendaal en ik hoef u niks meer te vertellen. In België is het van hetzelfde laken een broek. Jan Grondelaers te Opglabbeek in Belgisch Limburg» die tweemaal de titel van eerste en tweemaal die van tweede officieel nationaal kampioen van Bel gië won, dankt deze successen voor een groot deel aan zyn welgelukte kweek van een zuster van de Schone Lichte van 55, uit Arendonk. Jam van de Wetering te Sliedrecht, kampioen van de Nabvanpee, speelt beneden Chateauroux hoofdzakelijk met zijn Janssen's, ras van de Oude Blauwe van '48, het Schoon Licht, het Wondervoske en het Jabóke. Zijn fond duiven komen uit Wielisbeke. Het ras Janssen dateert van 1886. De legendarische Karei Wegge te Lier was toon nog in het land der leven den. 't Oud Driekske Janssen, de „Pauw" gelijk ze hem noemden omdat het zo'n trots en proper ventje was, ls gestorven in '49. zeven en zeventig jaar oud. Zijn vrouw leeft nog, die is nu 91. Haar oudste zoon, de Fons, die douanier van stiel was en vele jaren gestaan heeft te Merksplas, is er 72. In de jaren Tachtig was er in Aren donk nog geen duivenmaatschappij. Driekske moest gaan spelen in het na bijgelegen Oud Turnhout. Het waren voor een arme sigarenmaker uit het durpke dat nochtans al reeds in de Middeleeuwen beroemd was om zijn valkeniers, geen florissante tijden. Veel duiven kon hij niet houden. Hij ls ten andere nimmer een partijganger geweest van de massa. Hij heeft zijn heil gezocht en gevonden in de kwali teit. Een tijdlang heeft hij zich bezig gehouden met de kweek van kanarie vogels in welke liefhebberij hij de prin ciepen leerde kennen van de bloedver wante kweek en de rationele selectie. De daarin verworven kennis zijn hem van groot nut geweest in de duiven sport- De oude Janssen was in de eerste plaats een kweker; een gevoel voor de mogelijkheden van behoud van de ge wenste kwaliteiten, was hem aangebo ren, Het lijdt geen twijfel dat ook zijn zonen knappe sjarels zijn. Ge hebt om te beginnen Arjaan en Chareltje, sinds 1930 de eigenlijke melkers. Winter en zomer staan zij om vijf uur in de mor gen op, om het kot te kuisen. Het is, er zo proper alsof de vloer met kalk- SCHIPHOL (ANP) Jean Henri Weidner (54), tijdens de oorlog de ontwerper en leider van de ontsnappingsroutes vanuit Nederland via België en Frankrijk naar Zwitserland en via Spanje naar Engeland is gisteren in gezelschap van zijn Amerikaanse echtgenote met het KLM-lijntoestel uit Montreal op Schiphol aangekomen. Hij bevindt zich in ons land om in samenwerking met de VPRO een docu mentaire te maken over het leven en werk langs de Escape-lines. Deze film zal 11 mei a.s. op de t.v. worden ver toond. Jean Hemd Weidner werd in Brussel geboren uit Nederlandse ouders en is nog steeds in het bezit van een Neder lands paspoort. Hoewel hij nooit lang in ons land heeft geleefd, is hij trots op zijn Nederlanderschap en spreekt hij nog gemakkelijk zijn moedertaal. Jean studeerde theologie en klassieke talen in Collonges bij Genève en ver volgens rechten in Genève en Parijs. Na zijn studie dreef hij een textiel-im- port en -export bedrijf in Parijs totdait de Duitsers zijn woonplaats bereikten. Daarna vluchtte hij naar Lyon, dat toen in het onbezelbte deel van Frankrijk lag, en trachtte tevergeefs o>m Engeland te bereiken. In Lyon zag hij de vele vluchtelingen, vooral Joden en hun gezinnen, die in die dagen in het onbezette Frankrijk aankwamen. Weidner, bekend met de route Lyon - Genève en de Zwitserse grens door zijn studietijd in Genève, begon vluchtelingen vanuit Lyon over de bergen naar Zwitserland te brengen en er tevens voor te zorgen, via zijn vrienden bij de Geneefse politie, dat zij in Zwitserland mochten blijven. Dat werd het begin van de ontsnap pingsroutes vanuit Nederland via Bel gië en Frankrijk naar de vrije landen Zwitserland en later over de Pyreneeën via Spanje naar Engeland. Meer dan 1000 mensen, onder wie Nederlandse joden, geallieerde piloten en politieke vluchtelingen, konden door Jean Weid- ner's organisatie, die in 1943 de „Dutch- Paris" ondergrondse werd gedoopt, wor den gered. Op het hoogtepunt telde zijn organi satie 300 medewerkers en medewerk sters. Op verzoek van de Nederlandse regering in Londen, via dr. W. A. Vis ser 't Hooft, liet Jean Weidner zijn on dergrondse ook diensten verrichten voor het overbrengen van nieuws en micro-films uit bezet Nederland via de z.g. Zwitserse weg maar Engeland. Jean Henri Weidner werd verscheidene ke ren gearresteerd, maar wist telkenmale te ontsnappen. Hij was een der meest gezochte verzetslieden door de Duitsers, die een bedrag van 5 miljoen francs op zijn hoofd hadden gezet. De heer Weidner, die nu ta een vooi - stad van Los Angeles woont en vier za ken bezit, werd na de bevrijding een der meest gedecoreerde verzetsmensen uit Europa. Na de oorlog was de heel Weidner op verzoek van de Nederland se regering enige tijd in diplomatieke dienst. Met als standplaats Parijs was hij adviseur voor het ministerie van justitie voor het voeren van processen tegen oorlogsmisdadigers. Later hield hij zich bezig met behulp aan weduwen en wezen van in dienst van zijn orga nisatie gevallenen. Th 1955 ver,trok de heer Weidner naar Amerika, waar hij ta 1957 in het huwe lijk trad met een verpleegster uit Los Angeles. Door een toeval ontmoette hij enige tijd geleden de Amerikaanse 0 Verzetsman Jean Weidner cn zijn echtgenote bij hun aankomst op Schip hol. schrijver Herbert Ford. Deze hoorde het verhaal over de Escape-Lines en maak te hat plan om een boek te schrijven over de Dutch-Paris ondergrondse. Van dit boek, „Flee the Gaptor", zijn ta de Verenigde Staten reeds 30.000 exempla ren verkocht. Op 24 april verschijnt de Nederlandse editie onder de titel „Vlucht naar de Vrijheid". water geschrobd is. het hout is uitge vreten van het kuisen en wrijven. Mi croben hebben er een slecht leven, Arjaan is weinig van zeggen. Hij denkt er het zijne van- Maar tal staat er voor bekend dat hij een stielman is als weinig anderen. De Charel heeft een geheugen als een ijzeren pot. hij zal u wel tekst en uitleg geven. Maar vlakt ook de ande ren, de Louis, de Vic en de Sjef niet uit. Klein van stuk maar kort gedraaid zijn zij met een duif in hun herte ge boren. De Fons en de Frans, ook wel de Suus genaamd, zijn getrouwd. De an dere zonen, vijf in getal dus, hebben geen vrouwevlees aan hun lijf. Zij zijn altijd bij de duiven en bij moeders pappot gebleven. Het zal een kleine veertig Jaar gele den zijn dat Fonske Janssen accijns bediende was te Herentals. In deze functie was hij dat hij op bezoek kwam bij brouwer Schoeters en van hem dui ven kreeg van. de Bordeaux-duivta en van den „Aap". Volgens Jos de Kepper zaliger te Deurne, had de oude Benoit Schoeters nog het zuivere ras Wegge, gekruist met Swiggers, de gevreesde smid van Wespelaar. En Swiggers was Wegge-Grooters, hetzelfde ras waar dokter Bricoux van Jolimont ta later jaren al zijn tegen strevers de baard mee af zou doen. De „Aap" is de beste duif geweest, d'ie er in gans de Kempen gevlogen heeft, een kampioen op alle drachten- In zijn jeugd heeft zijn leven vier ke ren aan een zijden draadje gehangen. Niet omreden van de kat of van de klamper, neen, vier keren heeft zijn baas zelve hem van het kot gehaald om de kop af te doen, achter op de plaats bij het putteke. Maar even zo veel keren kreeg hij gratie. Hoe dat zo kwam? Het is een natuurlijke samenloop van omstandigheden. Jef Schoeters had de fout van veel anderen: hij heeft ze al tijd te zere dood gedaan. Maar iedere keer als de „Aap" beneden was, ta het volle Breugheliaanse licht van de win terdag, maakt de baas er zonde van, „al had zijn zieke madame nog ra gaarne duivensoep". Zo werd een kat- tenstroof voorkomen. Het seizoen daar op ontpopte de „Aap" zich als een gro te crack, de kampioen die hij zijn gan se leven lang gebleven is. Ik ben bij Schoeters op bezoek ge weest, lang geleden trouwens, om er het fijne van aan de weet te komen. De zwijgzame brouwer vertelde mij dat .vader Benoit reeds duiven bezat van ta het jaar 1875 en dat hij zijn beste bekomen heeft rechtstreeks van mulder Karei Wegge aan het Hoogveld te Lier. De schalieblauwe kleur zit si van voor 1900 ta het ras. De Jef Schoeters heeft die duiven van Papa gekruist met soort van ene De Ceuleer te Noorderwijk bij' Heren tals. Die had een vloeren duiver zitten waar effenaf niet tegen te spelen was. In 1930 vloog een produkt van die kruising, de Bordeaux-duivta twee uur los vooruit uit de havenstad aan de Gi- ronde. Zij was getrokken van een oude klepper die bij een poelier ta Herent- hout in een kiekenmand zat. De „Aap" werd gekweekt ta 1928, van een zuster van deze duivin met de Oude Donkere van De Ceuleer. die hij voor één koppel eiers bekomen had. Uitgerekend van dat koppel eiers kwam de „Aap". Een lillek scharminkel van ©en dui ver maa.r later toen hjj zo schrikke lijk hard begon te vliegen, vond ieder een het een schone filosofeert Schoe ters. Fonske Janssen, de douanier, heeft in die jaren van Schoeters drie of vier jongen cadeau gekregen. Met twee er van is het Oud Driekske in Arendonk „terribel gelukt", dat weet hij zeker en vast. Met een jong van de „Oude Lichte" en met een jong van de „Aap". Wijlen konfrater Vermeijen heeft Schoeters eens als volgt gekenschetst: „Geduld, weinig duiven, ze flink probe ren, kerngezond, degelijke installatie en eenvoudige verzorging. Vooral het laatste, hoewel hij nog van alles be proeft om te weten wat er de waarde van is: honing en koffie, suiker en zout, wijn en cognac maar dan voor de bezoekers, 'n Fünaard zonder er de schijn van te hebben. Filossof op zijn manier, die best ver dragen kan dat anderen wind meken Baas Gansendonk is nog niet dood en gezapig zijn gang gaat in de ze kerheid steeds goede duiven te zullen hebben. Omdat hij weet te ziften. Schoeters was reeds kampioen toen er van anderen nog niet gesproken werd. hij zal nog kampioen zijn als er van die anderen niet meer gesproken wordt". Om te besluiten nog een regelke cor respondentie. P. B. te B. Gelijk hebt ge. Het systeem van de puntenbereke- ntag voor de kampioenschappen in de Bredase Bond wordt NIET veranderd. Toen het betreffende amendement ten slotte werd afgestemd, zat ik vermoe. delijk juist even een uiltje te knappen. Enige verbolgen sjarels te Etten (gelukkig niet op schrijver dezes, doch op een plaatsgenoot, die in zijn mede delingen de eigenbaat te veel had la ten meespreken): Baas Gansendonk ls nog met dood - den Bruinen

de Stem | 1967 | | pagina 17