Noord-Vietnam klopt vergeefs bij China aan RAI verbiedt zijn leden te exposeren op Kamp Houtrust DENNIS Frans kruitvat Positieve reacties op encycliek Voor uw buitenlandse Shell touring pakket 1967 PARADE PARADE Geen technici, wel tanks te krijgen „Factor macht vooralsnog onontbeerlijk Drs. J. Bakker morgen naar Van Heek REDOUTABEETE WATER Beschermen of tegenwerken KABINETSFORMATIE VIEUX Wapenvondsten in Mechelen Vooruitgang der Volkeren" bleekt reinigt ontsmet neemt luchtjes weg sterker Minister Luns Noodlottig ZELF NODIG AKKOORD pakt BEPERKING BAGBLAB BE STEM VAN DOMBERBAG 30 MAART 196T SAIGON/LONDEN (Reuter/AFP/AP) In Zuid-Vietnam zijn vorige week 2.774 Vietcong-strijders en Noordvietnamezen gedood in hevige gevechten. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon meegedeeld. Vandaag zal worden bekendgemaakt hoeveel Amerikanen er in die week zijn gesneuveld. Het hardst werd ge vochten in het bolwerk van de Vietcong dat zone „C" wordt genoemd, tussen Saigon en de Cambodjaanse grens, en even ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. 95 DEN HAAG (ANP) Wij moeten de idealistische, volkenrechtelijke factor ir ons buitenlands beleid voorop blijven stellen, maar ons er terdege van bewust zijn dat dit alleen dan verantwoord en mogelijk is wanneer wij de factor macht als vooralsnog onontbeerlijk voor het behoud van de vrede in de wereld blijven zien en bereid zijn naar dit in zicht te handelen. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zei dit gistermid dag in de algemene vergadering van het „Algemeen Orgaan Voedselvoorzie ning" te Scheveningen. Tot in de jaren zestig, aldus de mi nister, heeft de Eovjet-Unie, laatstelijk in West-Berlijn en Cuba, gepoogd het machtsevenwicht ten nadele van het Westen te verbreken. Naar alle schijn is Oost-Europa sedertdien tot' de slot som gekomen dat het bij de huidige stand van zaken geen voordeel kan ver wachten van hernieuwde dreigementen en chantagepogingen, terwijl in de mentaliteit van de Oosteuropese landen een toe te juichen verandering is geko men. Deze houding leidt thans tot 'een verschijnsel dat wordt aangeduid als een begin van ontspanning. De ontspanning is' een vrucht van de samenhang van de NAVO-landen. In dien het Westen eenzijdig zijn samen hang zou prijsgeven en zijn kracht zou verminderen, zou het gevolg geen vrede zijn, maar nieuwe kansberekeningen in het Kremlin en op grond daarvan wel licht politieke druk met militaire drei gementen, kortom misrekeningen die in het nucleaire tijdperk een allernoodlot- tigst proces kunnen inluiden. De Sovjet-Unie en de Oostbloklanden, aldus de heer Luns. houden hun militai re apparaat op peil en hebben het de laatste vier jaar zelfs vrij fors versterkt. De NAVO legt geen strobreed in de weg aan een verbetering der betrekkingen, waaronder commerciële, culturele en toeristische. Integendeel, de NAVO-landen zoeken actief naar middelen om de ontspanning j AV01(^eren' Gesprekken, gevoerd met de Amerikaanse vice-president Hum phrey, hadden bij de heer Luns deze overtuiging voor wat de Verenigde Sta ten betreft nog eens versterkt. UTRECHT (ANP) De minister van Economische Zaken, drs J. A. Bakker, zal vrydag met de directie van de ko ninklijke textielfabrieken Van Heek en Uo in Enschede de moeilijkheden be spreken waarmee dit concern door een grote voorraadvorming in verschil lende afdelingen van het bedrijf te kampen heeft. Zoals bekend wordt door deze situatie «e werkgelegenheid van een groot deel wÜüi I ,rujm 3700 man tellende perso neel bedreigd. De vakbonden hebben gistermiddag een aantal suggesties op tafel gelegd voor speciale voorzieningen ten be- ?°eYe van, de textielindustrie. De minis- ei neeft beloofd ze te overwegen. Het *'enen yan hulp aan de gehele tex- ÏÏi r, e, zal waarschijnlijk een zaak \an het volgende kabinet moeten wor- uüïlt"j3*r drs Bakker is zich er van be- Sïïïï 4 voor Van Beek en Co do tijd e" dat maatregelen op korte termijn 'bijvoorbeeld garanties voor le- nmgen en kredieten) nodig zijn. De re- igi iPs, onderzoekt thans welke moge lijkheden er zijn. L.?eim A H Kloos- voorzitter van net NW, zei na afloop van de ver gadering, dat de besprekingen nog niet JJ afgerond. Hij vreest dat met een W®iSuel.e4hulPverieningsaktie aan Van eek niet zal kunnen worden bereikt nat de werkgelegenheid voor alle wcrk- gest }d Van dlt bedri^f wol'dt veilig- S,?ET,i0nderzoék naar de Rinaldi-af- ae zullen de chefs van de generale PriÏÏ1 Vi3n ,Spanie- Marokko, Cyprus en W4i W01'den gehoord om te we- ton koJT?en in hoeverre de documen- en ctie bij de Italiaanse valmscherm- thuis zijn aangetroffen, van geneime militaire aard zijn. Een grote serie terreurdaden van de Vietcong is vorige week oorzaak ge weest van de dood van 56 Zuidvietna- mese burgers, voornamelijk dorpsbe stuurders en ambtenaren op plaatselijk niveau. In de noordelijke kustprovincie Quang Tin heeft de Vietcong vijftien dorpsbewoners ontvoerd. Regeringstroe pen hebben als repressaille gijzelaars meegenomen uit dorpen die in de Viet- conginvloedssfeer liggen. Amerikaanse functionarissen hebben meegedeeld dat het aantal deserteurs van de Vietcong op meer dan duizend per week gehandhaafd blijft. Vorige week waren het er 1187, waarvan 854 militairen, 281 politieke functionarissen en 52 andere Vietcong-leden. Sedert 1963 is het aantal deserteurs van de Vietcong gestegen tot 57.970. Amerikaanse militairen hebben op 110 km ten noordwesten van Saigon, in oorlogszone C, een reusachtige onder grondse opslagplaats van de Vietcong ontdekt, geschikt voor de uitrusting van wel tienduizend man. Grote luchtcom- pressors zorgden voor de ventilatie in het uitgestrekte complex, waarin voor raden levensmiddelen, gasmaskers en allerhande wapens lagen opgeslagen. On minder van vijf km afstand waren twee grote basiskampen van de guerril lastrijders ontdekt, die kennelijk nog geen 24 uur tevoren nog in gebruik wa ren geweest. In dit dichtbeboste gebied wordt sinds, vijf weken de operatie „Junction City" uitgevoerd het grootste offensief van de oorlog tot dus ver. De Hongkong Star bericht dat Noord- Vietnam by China tevergeefs heeft aan geklopt om 30.000 ingenieurs en tech nici. De krant vernam uit Chinese bron dat de Noordvietnamese regering de mannen zowel voor dienst in eigen le ger als bij de Vietcong nodig had. Peking zou geantwoord hebben dat Noörd-Vietnam luchtafweergeschut, ma chinegeweren, gereedschap en een paar tanks kon krijgen maar op het ogen blik geen mannen. In Honkong wordt algemeen aangenomen dat er enige dui zenden Chinese adviseurs en technici in Noord-Vietnam zijn, maar geen ge vechtstroepen. Een groep van 334 Britse wetgevers, schrijvers, toneelspelers en geleerden heeft gisteren een beroep gedaan op.de regering van premier Wilson zich te dis tantiëren van de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam. De oproep, die als advertentie ver scheen over twee pagina's in het num mer van donderdag van de Londense Times, bevat de handtekeningen van 88 wetgevers van alle politieke partijen. Verder tekenden o.a. de acteurs Peter O'Toole en Sean Connery en de schrij ver sir Comptoh Mackenzie. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft, evenals van Amerika van Zuid-Vietnam 'n prompte akkoordbevinding op zijn jongste vredesvoorstellen ontvangen. In het ant woord herhaalde Ky zijn voorstellen voor rechtstreekse besprekingen met Hanoi. Hij zei verder dat hij ten tijde van het Zuid Vietnamese antwoord aan Oe Thant een zevendaags staakt-het- vuren had voorgesteld indien de be sprekingen tussen Saigon en Hanoi zou den beginnen. Engeland heeft zich volledig achter de recente voorstellen van Oe Thant ge plaatst. Engeland is met de Sovjet-Unie voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie in Genève. „Ik ben van mening dat uw voorstel len reële mogelijkheid tot vooruitgang op de weg naar vrede betekenen", aldus heeft minister Brown Oe Thant op 17 maart laten weten. India heeft volledige steun toegezegd om een wapenstilstand in Vietnam tot stand te brengen. „Veel hangt af van Hanois reactie, die negatief schijnt te zijn", zei een woordvoerder. India zou als voorzitter van de inter nationale controlecommissie in Vietnam een belangrijke rol spelen bij het hand haven van een wapenstilstand. (ADVERTENTIE) President De Gaulle heeft gisteren in Cherbourg de eerste Franse kern- onderzeebopt, de „Redoutable" te wa ter gelaten. Na een druk op de knop zette de 8000 ton nietende onderzeeër zich in beweging. Eind volgend jaar moet het schip in dienst worden ge steld. Het zal dan zijn uitgerust met zestien ballistische raketten met een bereik van 3000 kilometer. Voor 1975 zullen nog twee van dergelijke atoom- onderzeeboten worden afgeleverd. (ADVERTENTIE) de harde matras met alle comfort van een zachte I (ADVERTENTIE) de harde matras met alle comfort van een zachte! (VERVOLG VAN PAGINA 1) dij de KVP staar, de namen vast van De Jong (premier), Luns (Buitenlandse Zaken», De Block (Economische Zaken) Klompé (CRM of O en W), Bot (Ont- wikkeingshulp) en een KVP'er voor een der genoemde nog openstaande por tefeuilles. Ook had drs. Schmelzer in de fractie zijn stelling verdedigd, dat in het alge meen bij gebrek aanv ertrouwen na be paalde tijd in een minister of staatsse cretaris dit vertouwen moet kunnen worden opgezegd, zonder dat dit voor het hee kabinet het sein moet betekenen om af te treden. De op-vatting dat tussen tijds een bepaalde minister of staatsse cretaris vervangen moet kunnen wor den, is een standpunt dat met name door minister De Jong wordt verdedigd, aldus drs. Schmelzer. Op basis van de namen die nu bekend zijn staat wel vast, dat van de linker zijde én van de KVP én van de ar geen figuren zitting zullen krijgen in het kabinet. Behalve dan mejuffrouw Klompé Zij moet als het sociaal ge weten van het kabinet gaan fungeren, den HAAG (ANP) De RAI (or ganisatie voor de rijwiel- en automo bielindustrie) heeft zijn leden verboden deel te nemen aan de nationale kam peer- en sporttentoonstelling Kamp Houtrust die van 7 tot en met 12 april in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden. De directeur van Kamp Hout rust, de heer H. F. Diesbergen, zei, dat de RAI naar zijn mening daarmee han delt in strijd met de voorschriften in zake kartelvorming. Hy heeft, samen met fabrikanten en organisators van exposities, de kwestie bij het ministerie van Economische Zaken aanhangig ge maakt. De RAI heeft de vorige maand per circulaire de caravan- en tentenfabri kanten laten weten, dat wie dit jaar deelneemt aan een soortgelijke exposi tie als de Hiswa of de RAI, volgend jaar niet mag exposeren op de dan te houden Hiswa en Rai. Daarmee is het voor fabrikanten onmogelijk geworden om elders dan in Amsterdam te expo seren. Naar de heer Diesbergen verklaarde, kunnen enkele belangrijke standhou ders niet aan Kamp Houtrust deelne men, omdat zij de Hiswa en de RAI niet mogen missen. Naar schatting zijn 15 tot 20 belangrijke standhouders dooi de circulaire van de RAI ervan weer houden naar Kamp Houtrust te gaan. Een paar standhouders, die reeds expo sitieruimte op de RAI 1968 huurden, hadden reeds ruimte gehuurd in Den Haag. Zij zullen de richtlijnen van de RAI, zoals die uit de circulaire blijken, naast zich neerleggen. Zij willen geen contractbreuk met Kamp Houtrust ple gen. Naar het oordeel van de heer Dies bergen is het „flauwe kul", als de RAI voor deze maatregelen als reden op geeft, dat de RAI zijn leden-standhou ders in bescherming neemt.- Hij ken merkte de maatregelen als een vorm yan louter tegenwerking. De landmacht, marine en luchtmacht zullen onder het motto „Palet voor uw veiligheid" onder auspiciën van het mi nisterie van Defensie een manifestatie verzorgen op Kamp Hputrust 1967. Het is voor het eerst, dat zoiets gezamenlijk wordt ondernomen. v De Zachte Hollandse y KONJAK 80 litet per BRUSSEL (ANP) De Belgische politie heeft de afgelopen dagen bij huiszQekinigen bij particulieren in Me chelen ii omgeving in totaal 55 pisto len, 8 nguns, 3 geweren, 3 karabijnen, een nvheninegeweer en twee kleine ka nonnen aangetroffen, alsmede volop mu nitie, vele dolken, sabels en bajonetten, n enkele gevallen konden de eigenaars een vergunning als wapenverzamelaar tomen. In andere gevallen werd proces verbaal opgemaakt en de wapens, die gekocht zouden zijin „van inmiddels overleden personen", in beslag genoT men. Er zouden geen aanwijzingen zijn, dat de wapens bestemd zouden zijn voor de onderwereld of extremistische org) nisaties. Schei uit! Cowboys huilen niet En dames geven cowboys niet voor de broek 'J'erwijl rond Pasen op de krante voorpagina's paasvrede en vreug de breed werden uitgemeten waren in Zuidwest-Frankrijk sociale con flicten van zeer grote afmetingen gaande stakingen van arbeiders of uitsluitingen voor directies. Bij Das sault, de vliegtuigfabrieken, was pas een conflict bijgelegd dat drie we ken had geduurd. Het viel midden in de verkiezingsstrijd en kwam voor De Gaulle hoogst ongelegen. Op een wenk van Parijs en met de belofte van een grote vliegtuig or der moest Dassault toegeven. Bij de textielfabrieken (kunstvezels) van Rhodiaceta staakten de arbeiders eveneens drie weken lang. Bij de vrachtwagenfabrieken van Bei'liet is het conflict begonnen met een staking in de exportafdeling, ge volgd door een lockout (uitsluiting) door de directie. Het bedrijf staat volkomen stil. In Saint-Nazaire zijn alle hekken dicht van de enige scheepswerf, waar de stad voor tachtig procent van leeft. Er gaat daar geen dag voorbij of er wordt in de straten gedemonstreerd. Een enkele vonk is voldoende om het buskruitvat Saint-Nazaire in de lucht te doen vliegen, schreef het Parijse avondblad „Le Monde". De Franse industrie krijgt haar trekken thuis van de jarenlange protectie, van subsidies en van or ders van Franse scheepvaartmaat schappijen met regelmatige verbin dingen naar de koloniën. Na de dekolonialisatie verloren Franse re ders hun monopolie, verkochten schepen en bestelden geen nieuwe. Saint-Nazaire raakte op drift. Bo vendien weggeconcurreerd door de Japanse werven, voor wie het bou wen van een tanker van 300.000 ton een peuleschil is. Saint-Nazaire ver kort de werktijden, verlaagt door reclassering de lonen en zet arbei ders, voor wie geen werk meer is, op straat. Toen de arbeiders daar tegen in verzet kwamen, en niet altijd in salontaal en dito stijl gingen de hekken dicht. Met de feestdagen in het vooruitzicht. yoor de Beriietfabrieken is De Gaulle met zijn reizen naar Zuid-Amerika, Mexico en het Verre Oosten de grote handelsreiziger geweest. Berliet meende het mono polie te hebben in Frankrijk, maar ging met de gemeenschappelijke markt de concurrentie ondervinden uit Italië, Duitsland en ook Neder land. Berliiet zocht compensatie in de export naar Cuba, Zuid-Amerika en zelfs naar communistisch China. Maar dat zijn landen, waarvan het niet gemakkelijk is na levering van de goederen het geld binnen te .krij gen. De arbeiders zagen op de ter reinen de voorraad vrachtwagens toenemen en begonnen het ergste te vrezen. Als werktijden worden verkort en de man met minder geld naar huis komt, gaat als eerste bezuinigingsmaatregel een streep door de vakantie. Houdt de crisis aan en komt de arbeider gedeel telijk of geheel op straat, dan klopt de man van het afbetalingskantoor aan de deur en haalt weg, wat op krediet is gekocht: de radio, de te levisie, de stofzuiger, de wasma chine of de koelkast. En jong ge trouwd echtpaar, dat bij gebrek aan een huurwoning een duur apparte ment heeft moeten kopen, waar het voor afbetaling twintig jaar aan vastzit, raakt in de grootste moei lijkheden, zo niet in wanhoop. Dat er dan van de kant der arbeiders aan het adres van de directie, op wier beleid zij niet de minste in vloed of controle hebben, harde woorden vallen, wie zal dat verba zen Ook. Rhodiaceta verkeert in moei lijkheden, zoals de gehele Fran se textielindustrie het dit jaar moei lijk heeft. De vooruitzichten zijn niet te somber, want tegen de herfst wordt opleving verwacht. Inmid dels wordt het bedrijf gereorgani seerd, gerationaliseerd, nog meer gemechaniseerd en geconcentreerd. Wie overbodig wordt, valt af en komt op straat, zonder inkomsten, onverschillig of het Pasen, Pink steren of Kerstmis is. De arbeiders lopen te hoop en roepen op straat „Rhodiaceta peut payer", Rhodia ceta kan betalen, precies zoals de arbeiders het hebben geroepen bij Dassault en Berliet. Bij Dassault bleek, dat Dassault wel kon, maar niet wilde betalen. En bij Rhodia ceta En bij Berliet De arbeiders weten het niet. Zij hebben geen in zage in de boeken. De investeringen goed of slecht, kunnen zij niet be oordelen, omdat zij overal buiten worden gehouden. De ondernemer is baas in huis en laat geen potte- kijkers toe. Voor de arbeider in Zuid-Frankrijk zijn een paar fran ken meer bij een afgedwongen loonsverhoging bijzaak geworden. Hij wil niet alleen weten, waar hij vandaag of morgen, maar ook, waar hij volgend jaar aan toe is. Hij wil niet het kind van de reke ning worden, niet het slachtoffer van een tijdelijke of duurzame cri sis. In zijn ogen is sociale recht vaardigheid in de eerste plaats be staanszekerheid. JJe arbeider wil wij citeren „La Croix" van zondag „net als ieder ander leven, feestdagen thuis doorbrengen, met zijn kinderen in de bossen wandelen of in zijn tuin tje werken, gewone dingen doen, die alle Fransen willen. In de afge lopen twintig jaar hebben de Fran sen hard gewerkt. Zij willen ook wel eens uitblazen. Dat schijnt in strijd te zijn met een snelle expan sie van de produktie. Men mag twee vragen stellen. Kan men niet meer produceren zonder harder, maar beter te werken Ziedaar het ka pitale probleem voor organisatie en beheer van ondernemingen. Tweede vraag nadert niet het ogenblik, dat de kwaliteit het moet gaan win nen van de kwantiteit Met andere woorden: niet aleen maar produce ren, maar ook beter leven. De ar beider wil zich niet meer laten ver plaatsen als een pion op het schaakbord. De Fransman wil we ten, wat er aan de hand is. Hij wil begrijpen. Bedrijven worden be heerd door mannen, die boven op hun geheim zitten, soms nodig, maar niet altijd. Uitoefening van macht zal een andere stijl moeten krijgen". Tot zover „La Croix". Zo lang heel Saint Nazaire op een vat buskruit zit, blijven alle hoofd artikelen over paasvrede, hoe schoon ook geschreven, ongelezen Dan is er nog maar een uitweg over: bij een volgende algemene verkiezing in Frankrijk nog veel en veel meer communistische stem biljetten in de bus. Daar moet men dan niet gek van opkijken. VERENIGDE NATIES (AP) Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft zijn volledige steun toegezegd aan de oproep van paus Paulus VI tot op richting van een wereldontwik kelingsfonds. In zijn commentaar op tie nieuwe en cycliek van de paus verklaarde Oe Thant tegenover journalisten: .Indien mijn interpretatie van de oproep van de heilige vader juist is, dan pleit hij voor de oprichting van een wereldfonds (ADVERTENTIE) Alstublieft, opnieuw een extrar®adneJ). °^|art voor een gratis A Shell-Station. Haal nu snel „traus onder andere uit: Shell Touring-pakket J96R Pak met op de achterzijde een unieke overz,ch^vakantie-oorden de besye -^^^oorten voor uw kinderen en een en extra voordelige vakantie-artikelen. SHELL voor onderontwikkelde landen dat zijn gelden zou moeten krijgen uit vermin dering van de bewapeningsbudgets van de geïndustrialiseerde landen. Het is een wijze oproep en ik stel er mij van ganser harte achter". Thant verklaarde verder dat de op roep van de paus: „in de lijn ligt van verschillende resoluties van de Ver enigde Naties en zijn voornaamste or ganen, met name de algemene vergade ring en de economische en sociale raad". Dr. Alan F. Guttmacher, een van 's werelds belangrijkste voorstanders van geboortenregêling, heeft de opmer kingen van paus Paulus VI een „grote stap vooruit" genoemd. Dr. Guttmacher zei dat de nieuwe „soepeler" houding van de paus ten aanzien van de geboortenregering het ministerie van buitenlandse zaken van de VS, zou moeten aanmoedigen an dere landen effectieve hulp te bieden bij het opstellen van plannen voor ge- boortenregeling en het aankopen van anticonceptiva. De hoofden van een Amerikaanse or ganisatie voor geboorten beperking heb ben verklaard, dat paus Paulus in zyn encycliek „goed zo niet volledig ge sproken heeft ten gunste van gezinsbe perking." „Het is duidelijk dat hij helder de maatschappelijke- en persoonlijke ver antwoordelijkheid van de ouders gezien heeft om de omvang van het gezin na goed nadenken en met zorgvuldig heid te bepalen". James McHugh, directeur van het bu reau voor gezinsleven van de nationale katholieke welzijnsconferentie in Wash ington. zei. dat het standpunt in de ecycliek met betrekking tot geboorten- regeling „fundamenteel een hernieuwde verklaring is" van het standpunt van de kerk zoals uiteengezet in de consti tutie van het oecumenisch concilie ,over de kerk en de moderne wereld". „De Paus vraagt alleen dat de ster- kere regeringen zich ervan onthouden zich meester te maken van de gezins vorming als het enige antwoord op ar moede en dat zij vermijden maatschap pelijke druk uit te oefenen die op de vrijheid van getrouwde echtparen in breuk kan maken", aldus pater Mc Hugh.

de Stem | 1967 | | pagina 11