'cker Broeders en zusters in kapittel bijeen gaat om meer dan alleen een> nieuw jasje Paus Paulus in encycliek: VREDE EN BESCHAVING STAAN OP HET SPEL 3.50 BRABANTSE KVP Kerk in beweging ESCORTE Wie zegt dat kwaliteit tegenwoordig nog goedkoop kan zijn duizenden gebruiksters JONGE BISSCHOP menthol dropjes! In de wereld Primeur hier moei een ITHO komen VENTILATOREN VW samengeperst door truck Industrialisatie Waarborgen Isolatie Twee maal zekerheid voor voldoening. Achter elk Dobbelman wasmiddel: vele proeven èn 234 jaar ervaring. Uw eerste en tweede zekerheid voor uitstekende was- resultaten. En toch talloze guldens besparing. Geen dure cadeautjes, verpakking en geen overbodige reclame. Dat bespaart u heel wat guldens! 3 kg schuimend voor de normale wasmachine. Normale prijs 9.40; u betaalt slechts 5.90 u verdient 3 kg matig schuimend voor de trommelwasmachine. Normale prijs 9.25; u verdient 2.75; u betaalt slechts 6.50 Messianisme dat helpt I VERNIEUWING JONGEREN Schoolvlootdagen in Den Helder Extra sleuf voor schip van Verolme-werf Onveranderd dividend Machinefabriek Breda öAGBLAB DE STEM VAN WOENSDAG 29 MAART 196-< Igt een horizontale iDecker in de standaar Ik schuren en ontroesten. Ibaar. U knapt er in f". loop nu een Black De (Van een onzeer redacteuren) MAASTRICHT Op Tweede Faasdag begon in „De Beyart", liet moederhuis van de broeders der Onbevlekte Ontvangenis, te Maas tricht het buitengewoon algemeen kapittel der congregatie. De deel nemers aan dit kapittel zijn uit alle delen van ons land, uit Indone sië, Chili, Ghana, Sierra Leone, Malawi, Pakistan en België naar Maastricht gekomen. Zij zullen zich gedurende een week tot tien dagen bezig houden met het opstel len van een nieuwe constitutie of kloosterregel. Of zij hierin zullen slagen, is niet te voorspellen. De mogelijkheid, dat het kapittel la ter nog zal worden voortgezet, is niet uitgesloten. Voor een leek is dit alles waar schijnlijk een bericht zonder meer, doch wie enigszins thuis is in het religieuze leven, beseft, dat dit buitengewoon algemeen kapittel 'n unieke gebeurtenis is in de ge schiedenis van deze congregatie. En tevens in de geschiedenis van de Nederlandse kerkprovincie, die op het ogenblik een waarlijk schokkende tijd van vernieuwing doormaakt, waarvan het thans plaatsvindende pastoraal concilie een der symptomen is. Het kapittel der „broeders van Maastricht", zoals zij algemeen ge noemd worden, de congregatie telt ruim 970 broeders, verspreid over de hele wereld, die zich hoofdzake lijk met onderwijs bezighouden, kan ook als een soort concilie-nieu- we-stijl worden beschouwd. Tij dens het tweede Vaticaans concilie is namelijk ook een decreet uitge vaardigd over de vernieuwing van het religieuze leven. Rome gaf voor deze vernieuwing bepaalde normen maar ook de vrijheid om hiervan af te wijken. Religieuze orden en congregaties, zowel van mannen als vrouwen, kregen hierdoor de gelegenheid zelf de vernieuwing in handen te nemen en deze een ei gentijdse vorm te geven. Zij kre gen meer ruimte om te experimen teren dan ooit in de geschiedenis. De congregatie van de broeders der Onbevlekte Ontvangenis heeft als eerste van deze mogelijkheid een dankbaar gebruik gemaakt. In het verleden vond iedere zes jaar een kies- en zakenkapittel plaats, dat een zuivere interne aangele genheid was en waarvan niets uit lekte naar de buitenwereld. Het was zelfs zo, dat de deelnemers aan dit kapittel gehouden waren tegen over hun medebroeders over alles wat behandeld was het stilzwijgen te bewaren. Van openheid was niet veel sprake. Het laatste kies- en zakenkapit tel in deze geest is in 1964 gehou den, zodat het volgende eerst in 1970 zal kunnen plaatsvinden. Zo lang heeft men door de besluiten, die tijdens het tweede Vaticaans concilie ten aanzien van de ver nieuwing van het religieuze leven zijn genomen, niet willen wachten. Reeds verleden jaar namen de „broeders van Maastricht" het be sluit om een buitengewoon alge meen kapittel bijeen te roepen. gatie nemen 8 afgevaardigden uit Nederland, 3 uit Indonesië, 3 uit Chili, 1 uit Ghana en Sierra Leone, 1 uit Malawi en 1 uit Pakistan aan dit kapittel deel. Daarnaast maken ook enkele oud-algemene oversten van de congregatie er deel van uit. Geheel nieuw is, dat 17 broeders, van wie 2 uit Indonesië, als waar nemers zijn uitgenodigd. Zij heb ben geen stemrecht, doch kunnen wel door de voorzitter worden ge hoord om hun mening te geven. Zij worden in het licht van de grotere openheid beschouwd als een ver breding van de communicatie in eigen kring, daar zij het juist zijn, die de besluiten en de nieuwe ge dachten tijdens dit kapittel naar voren gekomen beter kunnen uitdragen in hun communiteit. Men is echter nog verder gegaan en heeft 9 algemene oversten van andere congregaties, hoofdzakelijk van broeder-congregaties, als waar nemers uitgenodigd. Onder hen bevindt zich ook de algemene overste van de broeders van liefde uit Gent. Zonder meer revolutionair is het, dat ook twee vrouwelijke religieu zen voor dit kapittel zijn uitgeno digd, namelijk de algemene over ste van de zusters „Onder de bo gen" te Maastricht en de voorzit ster van de stichting van Neder landse vrouwelijke religieuzen. Daarnaast heeft men nog enkele deskundigen aangetrokken, zoals prof. mr. J.B.M. Rietmeijer S.J., de provinciaal der Dominicanen pa ter E. H. J. van Waesberghe en. de missioloog Th. Bours die als adviseur voor missie-activiteiten zal optre den. Niet minder revolutionair is de aanwezigheid op dit kapittel van een leek in de persoon van drs. Thoen, die als socioloog verbonden is aan het KASKI. Hij heeft reeds aan de voorbereiding van dit ka pittel deelgenomen en de congre gatie sociologisch doorgelicht. Hiermee heeft de congregatie inderdaad een primeur. Belangrij ker echter is, dat dit algemeen kapittel uniek is in zoverre, dat ge broken wordt met de tot nu toe geldende opvattingen. Van geslo tenheid is geen sprake meer. Naast het hoofdbestuur van de congre- „Het doel van dit buitengewone algemene kapittel is om te komen tot een nieuwe constitutie of con- gregatieregel", zegt ons een der broeder-oversten van deze congre gatie. „Het ontwerp hiervoor is al gereed en als dit door het kapittel wordt goedgekeurd, kunnen we hiermee beginnen te experimente ren, want in 1970 wordt deze con stitutie door het regulaire kapittel weer bekeken. Er is al veel voor bereidend werk verricht. Zo zijn rond Kerstmis in Maastricht en op zondag half vasten in Soesterberg provinciale kapittels gehouden, waarin de stof is bestudeerd en voorbereid. Wij hopen zodoende te komen tot een vernieuwing, die in de geest is van het tweede Va ticaans concilie, een aanpassing van het religieuze leven onze con gregatie aan de tijd, waarin wij nu leven. Gemakkelijk zal dat niet zijn, want je bent er niet door zo maar een andere jasje aan te trek ken. Ook hier zal alles geleidelijk moeten gaan en tijd vergen. De een zal het te vlug gaan, de ander te langzaam. Er zal in de toekomst begeleiding nodig zijn, omdat de jongeren moeten leren begrip op te brengen voor de ouderen en de ou deren voor de jongeren. Ook wij zullen in de toekomst meer in de wereld moeten staan, in gespreks groepen meer voeling moeten hou den met priesters en leken, die bij ons werk betrokken of erin ge ïnteresseerd zijn. Wij moeten ons leven laten wegen door mensen, die ons dagelijks uit een andere hoek zien dan wij ons zelf bekij ken". Modernisering van het religieuze leven gaat verder dan het aanpas- de moderne tijd. (ADVERTENTIE) V/mm wamsmM vanaf: f 69. iiiiiiiiiiiiiiiiiii (Door Dr. A. van de Weijer OFM cap De plotselinge dood van mgr. De Vet is een teken aan de wand. Hij is nu al de derde jonge bisschop, die Nederland binnen het tijdsbestek, van enkele jaren is ontvallen. Er zijn aanwijzingen, dat hij bezweken is aan de te grote inspanningen die zijn ambt van hem heeft gevraagd. Dat kan en dat mag zo niet door gaan. Het bestuur van de Nederland se Katholieke Kerk heeft zeker in onze dagen behoefte aan continuï teit. Een man, die op 45-jarige leef tijd tot bisschop wordt gewijd moet met een bestuursperiode van min stens twintig jaar kunnen rekenen. De nog geen vijf jaar, die mgr. De Vet beschoren zijn geweest, waren veel te kort om een echt beleid uit de verf te laten komen. Waar zit de fout Voor een deel gaat het hier om onvermijdelijke factoren. De inmense verantwoorde lijkheiddie een bisschop draagt in een tijd van revolutionaire ontwik kelingen, de geestelijke druk, waar aan hij bloot staat, de zwaarte van het persoonlijke leed, dat door pries ters er leken op zijn schouders wordt afge\c*.teld. Hij is een bisschop, hij staat ervoor, hij heeft het maar op te knappen. Daarbij komt als ver zwarende factor de dikwijls onrede lijke kritiek, die op zijn beleid tDordt uitgeoefend door rechts en door links, door mensen die vinden, dat hij te ver en door mensen, die vinden dat hij niet ver genoeg gaat. Je moet wel een ijzeren constitutie hebben om bij dat alles overeind te blijven en gewoon tegen degene zijn, die je denkt te moeten zijn. Zonder wijken of wankelen. Maar dat zijn factoren, waaraan niet veel te verhelpen valt. Het eni ge, wat je er aan kunt doen is voor de eer bedanken. Helaas zijn er echter ook factoren, waaraan wel iets te verhelpen valt. En dat is vooral het achterblijven van het administratieve apparaat van onze bisdommen en van de hele organisatorische opzet der Neder landse kerkprovincie. Financiën, kerkebouw, personeelsbeleid, public- relations, concilies, buitenlandse be trekkingen: het zijn evenzovele mi nisteries, die met gespecialiseerde krachten bezet zouden moeten zijn. Maar wat zien wij in feite Onze hele Nederlandse kerkprovincie heeft, bisschoppen en de vicarissen speciaal meegerekend, maar een handjevol secretarissen, economen, archivarissen, en andere specialis ten. De diocecane curies zijn hope loos onderbezet. Zij zijn berekend op de oude kleine bedrijfjes van rond de eeuwwisseling en niet op het grootbedrijf, waaraan een bisschop in deze tijd leiding moet geven. De dood van mgr. De Vet kan bij alle tragedie, die zij in zich draagt, toch minstens deze positieve beteke nis hebben, dat het ons ernstig doet nadenken over de noodzaak van een meer efficiënte en meer moderne kerkelijke bedrijfsvoering. De offers die uiij daarvoor moeten brengen, mogen zwaar wegen, ze wegen altijd minder zwaar dan het verlies aan mensenlevens. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Uw persoonlijke welvaart stijgt. Hoe profiteert u daarvan in de toekomst, hoe „verzekert" u zich die welvaart op een verstandige manier? Door het afsluiten van een Escorte-verzekering! Met de Escorte-polis kunt u elk even kalenderjaar het verzekerde bedrag met 10% verhogen. En... zónder nieuwe medische keuring. Interessant voor u? Méér dan! Bel uw verzeke- rings-adviseur voor nadere informatie. DE NEDERLANDEN VAN 1870 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op rijksweg 25 tegen over wegrestaurant „Het Kalfje" werd gisteren een Volkswagen tussen de ca bine en de oplegger van een vrachtwa gen fjjngeknepen. De 40-jarige bestuur der van de Volkswagen uit Berkel en Rodenrijs moest zwaar gewond uit het wrak worden gezaagd. Hij is later aan zijn verwondingen overleden. Zijn 50-jarige medepassagier uit Rot terdam is met ernstige verwondingen naar het Diaconessenziekenhuis te U- trecht overgebracht. Het ongeval ont stond toen een truck met oplegger ver moedelijk tijdens het remmen blokkeer de, waardoor de wagen begon te „scha ren". De vrachtwagen, schoot over de betonnen middenbermbeveiliging en kwam dwars op het andere weggedeel te terecht. De Volkswagen die op dat moment uit tegenovergestelde richting naderde, werd in de schaarbeweging ge grepen en tussen truck an oplegger fijn- geknepen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Verder ingaande op de kwestie van de integrale ontwikkeling van de mens zegt de paus, dat de huidige wereld als uitvloeisel van het koloniale tijdperk in toenemende onevenwichtigheid komt te verkeren, hetgeen aantasting van de beschavingen met zich brengt. De rij ken worden steeds rijker, de armen blij ven arm. De kerk wil wat dit betreft de mens en de mensheid in wereldver - band zien, met eerbiediging der waar den. De paus zegt dat het eigendoms recht en het recht op vrije handel on dergeschikt is aan het fundamentele recht van eenieder om te verkrijgen wat hij nodig heeft. Er bestaan schandalige toestanden waaraan een eind moet worden gemaakt. Er bestaat geen on voorwaardelijk en absoluut recht op eigendom. De overheden kunnen en moeten soms tussenbeide komen om te onteigenen of de voorraden baten ten dienste van de gemeenschap te stellen. Wat de industrialisatie betreft, een onvervangbare ontwikkelingsfactor, veroordeelt de encycliek „ongeremd li beralisme" en een „overdreven arbeids- mystiek". Ten aanzien van de uit te voeren pro gramma's zegt de paus, dat deze alle ten dienste moeten staan van de mens, zodat dus alle integrale collectivisatie vermeden moet worden, evenals alle willekeurige planificatie. De paus noemt de_ strijd tegen het analfabetisme als een der eerste doelen van een ontwikkelingsplan. Hij beveelt de overheid aan het gezin te helpen om zijn functie te vervullen en de beroeps organisaties om zich te bezinnen op hun opvoedingsverantwoordelij khei d. Op het culturele vlak moeten de waar den van elke beschaving ontwikkeld worden. In het tweede deel van de encycliek, dat over de eensgezinde ontwikkeling van dem ensheid handelt, wordt gezegd dat de menselijke broederschap 'n drie voudige plicht oplegt: bijstand aan de zwakken, rechtvaardigheid in handels betrekkingen en universele menslie vendheid. Wat de hulp aan zwakken betreft verwijst de paus naar de aanbe velingen van Joannes ded rieëntwin- tigste, van hemzelf en van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver enigde Naties. Bij de hulpverlening aan de ontwik- kelingslanden moeten in elk geval waar borgen worden verkregen „want het is niet de bedoeling luiheid en parasiteren te begunstigen", maar daarbij mag men zich niet mengen in de politiek van de soevereine staten. Ter zake van de handelsbetrekkingen wordt verwezen naar de beginselen die in de encycliek ïterum Novarum zijn vastgelegd. De encycliek wijst op de plicht om studenten en gastarbeiders op te van gen. In een beroep op de jongeren wijst de paus er met voldoening op, dat in bepaalde landen de militaire dienst ge deeltelijk een „sociale dienst" kan wor den. De paus dringt er bij de publicisten op aan de algemene opinie wakker te schudden, bij de opvoeders om bij hun pupillen liefde voor de in nood ver kerende volkeren op te wekken, bij de staatslieden om de nodige maatrege len te doen aannemen ter bevordering van de ontwikkeling en de redding van de vrede. De encycliek, gedateerd op 26 maart, Eerste Paasdag, is door mgr. Poupard van het Vaticaanse staatssecretariaat op een persconferentie toegelicht. De paus heeft de tekst ervan speciaal doen toe komen aan secretaris-generaal Oe Thant van de V.N., aan de directeur-gene raal van de Unesco en de F.A.O. aan de secretaris van de pauselijke commissie „Rechtvaardigheid en vrede" en aan de voorzitter van de „Charitas interna- tionalis". Mgr. Poupard zei tijdens de perscon ferentie dat de paus sedert zijn troons bestijging in 1963 aan deze encycliek had gewerkt en dat de tekst ervan ze venmaal herschreven was. Veel van het voorbereidende werk ervoor was ver richt door de vorig jaar overleden Franse pater dominicaan en socioloog Louis Lebret. Van het door hem bepleite wereld fonds voor ontwikkeling zegt de paus dat slechts samenwerking over de ge hele wereld, waarvan het middel en symbool zou zijn, er in kan slagen om ij dele rivaliteit te overwinnen en een vruchtbare en vreedzame uitwisseling tussen de volkeren tot stand te bren gen. Hij weidt echter niet verder uit over de manier waarop zulk een we reldfonds zou moeten werken. De volkeren zelf, aldus de encycliek, hebben de eerste verantwoordelijkheid om te werken voor hun eigen ontwik keling maar zij kunnen dit niet in iso latie bereiken. „Regionale overeenkoms ten tussen zwakke landen voor weder zijdse steun, akkoorden in wijder ver band te hunnen gunste nog verder strek kende overeenkomsten over program ma's voor nauwere samenwerking tus sen groepen van lander, dat^iijn de DOBBELMAN - VAN BUITEN ZO GEWOON, TOCH ZO BUITENGEWOON mijlpalen op de weg naar ontwikkeling die naar vrede leidt. Een dergelijke in ternationale samenwerking op wereld schaal vereist instellingen voor de voor bereiding, coördinatie en leiding ervan totdat tenslotte een universeel erkende orde van rechtvaardigheid zal zijn. ge vestigd." Waar de encycliek wijst op de „door een zeker soort kolonialisme" aange richte schade, wordt erbij gezegd dat men toch ook de hoedanigheden en successen moet erkennen van kolonisa tors die hun wetenschap en technische kennis overbrachten en in zovele min- der-bevoorrechte gebieden weldadige gevolgen van hun aanwezigheid achter lieten. De encycliek waarschuwt tegen „soor ten van messianisme" welke door hun beloften illusies scheppen die tot hef tige reacties van het volk leiden, tol agitatie voor opstand en een afdrijven naar totalitaire ideologieën. In de passage over het particuliere eigendomsrecht en zijn beperkingen wordt nog gezegd dat het onaanvaard baar is dat burgers met overvloedig in komen uit de hulpbronnen en activiteit van hun land een aanzienlijk deel van dit inkomen naar het buitenland bren gen. „Het is te betreuren dat er een systeem is opgebouwd waarbij winst als het hoofdmotief voor economische vooruitgang wordt beschouwd, concur rentie als de opperste economische wet en particuliere eigendom van de pro- duktiemiddelen als een absoluut recht zonder sociale verplichting", aldus de encycliek, die betoogt dat „dergelijk misbruik niet krachtig genoeg veroor deeld kan worden" en dat de economie er is ten dienste van de mens. (ADVERTENTIE) 50 en 30 cent per doosje (VERVOLG VAN PAGINA 1) Vervolgens zal de reorganisatie be sproken worden in de statenkringen. De Brabantse K.V.P.-leiding is overigens niet van plan om aan te sturen op een algehele en snelle liquidatie van de sta- tenkring-organisaties en de afdelingen in hun huidige vorm. Men wil niet ver bieden in het verband van een staten- kring bepaalde belangen te behartigen, als dat gewenst geacht wordt. Men stelt zich voor om de afdelings besturen in elk geval te verzoeken voor lopig te blijven zitten en de reorgani satie mede tot stand te brengen. Om streeks december zouden nieuwe bestu ren gekozen kunnen worden. Volgens het K.V.P-reglement moeten (i.v.m. de pas gehouden kamerverkie zingen), voor 24 juni nieuwe besturen gekozen zijn. Voor die tijd kan de reor ganisatie in Brabant niet doorgevoerd worden. Nodig is derhalve een onthef fing van het partijbestuur. Men twijfelt er niet aan dat deze gegeven zal wor den. In een recente vergadering van het partijbestuur, waarin de voorzitters van de kringen en de afgevaardigden van de organisaties zitting hebben, is te kennen gegeven dat de reglementaire verplichting om nieuwe besturen te kiezen aangegrepen zou moeten worden om tot vernieuwingen te komen. Het woord „vernieuwing" hebben de Bra banders goed in de oren geknoopt. In de vergadering van het partijbe stuur is gezegd dat niet alleen som mige bestuurscolleges beter zouden moeten functioneren door het aantrek ken van bekwame en actieve figuren, maar bovendien zouden in de besturen meer vrouwen en jongeren moeten wor den opgenomen. Weliswaar hebben jon geren dank zij hun eigen organisatie reeds rechtstreeks invloed op het han delen van de K.V.P., maar het wordt toch ook wenselijk geacht dat die jon geren individueel dus los van hun eigen organisatorisch verband in de leiding van de partij-onderdelen wor den betrokken. In hoeverre de aansporingen effect zullen hebben, valt nog niet te voor zien. De K.V.P.-afdelingen zijn auto noom en kunnen een vernieuwings drang derhalve tegenhouden. De enige verplichte „verjonging" is die. waarbij het reglement bepaalt dat degenen, die in de komende periode van vier jaar 68 jaar oud worden, niet (her)kiesbaar ziin voor een bestuursfunctie. In Brabantse K.V.P.-kringen heeft men in de procedure, die het partijbe- DEN HELDER In de trein die gis teren dmsitreeks het middaguur het sta tion van Den Hield er binnenrolde be vonden zich eveneens circa 140 leer lingen afkomstig uit vierde klassen van middelbare scholen in Nederland, die deelnemen aan de schoolvloot-dagen die onder auspiciën van het Koninklijk In stituut voor de Marine te Den Helder, tot en met vrijdag worden gehouden. De jongens verblijven anderhalve dag als gasten van de Kon. Marine op het K.I.M. waar zij door middel van ex cursies etc. bekend worden gemaakt met de verschillende facetten van het marinebedrijf. Vandaag en morgen ko men nog eens 280 scholieren naar Den Helder waardoor het geplande aantal deelntemdrs ;aan de schoolvlootdagen in de buurt van het getal 420 zal liggen. stuur voorgesteld heeft, niet veel ver trouwen. Men acht de tijd te kort om tot werkelijke vernieuwing te komen. Voor 24 juni zouden alleen al in de kieskring Tilburg honderd afdelingen moeten vergaderen, vier statenkringen en de kieskring zelf. „Wij kennen on ze pappenheimers", zei men ons. lÈSr zou van vernieuwing geen steek terecht komen!" Wat de Brabantse reorganisatieplan nen betreft, zij erop gewezen dat zij niet zo nieuw zijn als zij schijnen. Men zoekt al vele jaren naar een nieuwe organisatorische opzet. Thans acht men echter wel de tijd rijp om de woorden in daden om te zetten. Sommigen verwachten dat de reor ganisatie een nieuw elan in de party zal brengen. Anderen zijn sceptischer gestemd. Een van de leidende figuren in de Brabantse K.V.P. zei gisteren: „Onze reorganisatie is geen middel te gen alle kwalen. De wijze van kandi daatstelling (groslijst!) zou bijvoorbeeld ook veranderd moeten worden, maar daarover hebben wij hier in Brabant niets te zeggen!" ROTTERDAM (ANP) De doop en tewaterlating van de 23.000 ton d.w. bi tumen-carrier „Norvard" zal plaats vinden op 1 april op de Verolme scheepswerf te Heusden. Het schip, dat in aanbouw is voor de Klosters's Re- deri a/s te Oslo, zal worden gedoopt door mevrouw Elizabeth Kloster. Het is het grootste schip dat Verolme tot dus ver op de werf in Heusden bouwde. Om zulke zeekastelen diep in Noord- Brabamt te kunnen bouwen heeft Ve rolme destijds de rivierdijk moeten ver leggen en tegenover de werf een inham moeten graven, die 55 meter landin waarts loopt. De volksmond spreekt van de goudviskom. Hierin zal het 175,26 m lange en 23 m brede schip met 9 an kers. 9 kettingtrossen en 8 remschotten moeten worden bedwongen. De waterweg naar Rotterdam wordt door drie vaste bruggen Heusdence brug, Brug van Keizersveer, en de Baanhoekbrug (spoorbrug) versperd, 't Schip vaart zonder bovenbouw naar de afbouwkade van de Verolme machine fabriek te IJsselmonde. Om het schip de brug in Heusden te laten passeren, wordt thans een 150 me ter lange en 40 meter brede sleuf ge baggerd. Het schip wordt volgepompt met 18.000 ton water om een grotere diepgang te verkrijgen. Onder toeziend oog van Rijkswaterstaat zullen niet minder dan zeven sleepbo ten de „Nordvard" onder de bruggen, manoeuvreren en naar IJsselmonde sle pen. De 70 km. lange tocht zal ongeveer 40 uur in beslag nemen. BREDA (A.K.P i Het bestuur van de n.v. Machinefabriek Breda vh Backer en Rueb, is voornemens aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1966 een on veranderd dividend uit te keren van 15 pet. in contanten.

de Stem | 1967 | | pagina 9