kit is!] Humphrey verduidelijkte veel Gunstig onthaal .Nederland voor Y redeland' -actie extra 50 Wiesenthal gelooft: Bormann in leven AMERIKAANSE BELANGSTELLING VOOR NAVO ZEKER NIET MINDER M2 In Limburg geen 5 pet. Onrust onder bouwvakkers na afschaffen spreidloon Ministeries vechten om vrijstelling belastingen bij AFCENT GEEN VREES VOOR IWAN Wail Plannen voor toenadering Oost-West Verder PROBLEMEN CONTROLE Kinderen vinden grote partij munitie uit 40- "45 Dt. Lastpost: honderdduizend sympathiebetuigingen Geld Stichting België Leger beset kloosters VEEL DODEN IN TIBET kamerbreed (Lyiba/onl fg^ t hele gezin, om dag bromfiets in de goed-1 reel extra's voor zo'n ;n gemakkelijk, geen een betere gewichts- :adei (schuimrubber), iaard voor eenvoudig k en krachtige trom- eiing. En vergeet niet: ter u, dat is veilig en geeft chtsverdeling. Honda heeft iet bovenliggende nokken- 3),dus: geen mengsmering jos en zuinig en bovendien Met een vol jaar garantie loon). IS proefrit bij uw Honda- ronder verplichtingen een ifolder aan. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MAART 1967 DEN HAAG (ANP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken is van oordeel, dat de Amerikaanse regering een duidelijke stap in de goede richting heeft gezet om het non-proliferatieverdrag voor andere landen aanvaardbaar te maken. De heer Luns uitte zijn mening op een gistermiddag in Den Haag gehouden persconferentie na de be sprekingen, die de Amerikaanse vice-president Hubert H. Humphrey met de Nederlandse minister en andere autoriteiten had gehad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mate waarin aan militairen en burgers in dienst van Af cent-Nederland, het Limburgse hoofd kwartier voor Europa van de NAVO, belastingvrij stel ling moet worden gege ven, vormt op dit ogenblik nog steeds een onderwerp van venijnig touwtrek ken tussen de ministeries van Buiten landse Zaken en van Defensie aan de ene zijde (zij willen heel ver gaan) en het ministerie van Financiën aan de andere kant. Verwacht wordt dat over enkele weken een beslissing zal wor den genomen. In welke richting deze beslissing zal gaan wil geen der par tijen meedelen. Het gaat hier om vrijdom voor de indirecte belastingen. De directe belas tingen leveren geen problemen op: mi litairen en burgers betalen hun inkom stenbelasting aan hun moederland. An ders is het echter gesteld met de be lasting op consumptie- en gebruiksarti kelen, die de Nederlandse staat heft en die in Nederland moeten worden be taald. Met name betreft het accijns, maar ook omzetbelasting en invoer rechten. Voor de komst van Afcent naar Nederland bestond in Nederland al een tax-free-regeling voor militairen in dienst van de internationale strijdkrach ten. Ze gold niet alleen voor consump tiegoederen, zoals alcoholica, wijnen en delicatessen, maar ook voor artikelen als elektrische apparaten, toiletartike len, parfums, boeken, schoenen e.d. Een daarvan in gunstige zin afwijkende regeling was er dan nog voor in Ne derland gelegerde Amerikaanse mili tairen. Het blijkt thans dat de Franse rege ring veel verder ging in het verlenen van belastingvrijdom aan Afcent-perso- neel dan de in Nederland bestaande fa ciliteiten. Met name kon het personeel veel grotere hoeveelheden drank en si garetten belastingvrij verkrijgen dan in. Nederland mogelijk was. Nu het Afcent- hoofdkwartier naar Limburg is ver plaatst, wil het Afcent-personeel in ons land dezelfde tegemoetkomendheid als het in Frankrijk genoot. De ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defen sie steunen dit verlangen. Financiën houdt tot dusver echter het been stijf. Bij Financiën meent men dat de be> staande regeling toereikend is en dat uitbreiding van de belastingvrije hoe veelheden een mogelijkheid van mis bruik inhoudt: wie meer kan kopen dan hijzelf verbruikt, is wellicht bereid om dat meerdere met een kleine winst of desnoods zonder winst door te spe len aan minder-bevoorrechten, wat dan weer kan gaan ten koste van de mid denstand. PRINSES IRENE is gistermiddag in ge zelschap van haar echtgenoot, prins Charles Hugues van Bourbon-Parma, rnet het KLM-lijntoestel uit Parijs op Schiphol aangekomen. Het prinselijk paar zal een paar dagen op paleis Soest- oijk logeren. (ADVERTENTIE) Minister Luns heeft meegedeeld, dat de heer Humphrey op de meest krach tige wyze de Amerikaanse verplichtin gen in de NAVO naar voren heeft ge bracht. Er is geen sprake van dat Ame rika minder belangstelling voor Europa zou hebben of dat terugtrekking uit de ze organisatie overwogen zou worden. Amerika wenst het verdrag te hand haven, maar zou er naar streven aan ■de politieke waarde ervan meer reliëf te geven tegen een achtergrond van toe nadering tussen Oost en West.. Plannen daartoe zullen door de geallieerden in de NAVO-raad worden uitgewerkt, al dus de Nederlandse bewindsman. De Amerikaanse vice-president, die vergezeld werd door zijn vrouw landde om tien uur op de vliegbasis Ypenburg met het vliegtuig van president John son. Hij werd verwelkomd door mr. J. M. A. H. Luns en de heer W. R. Tyler, Amerikaans ambassadeur in ons land. De heer Humphrey legde kort na aan komst een verklaring af, waarin hij er op wees, dat de geschiedenis door, het Amerikaanse volk steeds met het Ne derlandse volk verbonden is geweest. „Onze landen spreken vrij en open lijk met elkander. Ik hoop, gedurende de tijd dat ik hier ben, niet alleen te leren en te luisteren maar ook te ver duidelijken", aldus Humphrey. Om elf uur werd vice-president Hum phrey op Huis ten Bosch ontvangen door de koningin. Het gesprek op het ministerie van Buitenlandse Zaken duurde zeven kwartier. Daarbij is van gedachten ge wisseld over Europese problemen (met inbegrip van de NAVO), Zuidoost-Azië en tenslotte de kwestie van de hulpver lening aa«n Indonesië. Aan deize laatste bespreking heeft mi nister Bot (belast met de ontwikke lingshulp) deelgenomen. Van zijn kant heeft de heer Humphrey, aldus minis ter Luns, de Kennedy-ronde naar voren gebracht, waarover de Amerikaanse vi ce-president voordien met minister Biesheuvel van Landbouw en Visserij had gesproken. Aan de besprekingen werd verder deelgenomen door de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, mr. De Block, en staatssecretaris Schaper van Defensie, die minister De Jong vertegenwoordigde. De gesprekken waren gekenmerkt door openheid en hartelijkheid. Over de Kennedy-ronde bereikten de delega ties algehele overeenstemming. Uit eco nomische en politieke motieven hecht Nederland, aldus minister Luns. grote waarde aan het welslagen van die be sprekingen. De Nederlandse bewinds man zei voorzichtig optimistisch te zijn ten aanzien van de laatste ontwikkelin gen op dit gebied in Brussel. Over de gevoerde besprekingen met betrekking tot het non-proliferatiever drag wees minister Luns op de ontwik kelingen, die teruggaan tot drie weken geleden, toen de Amerikaanse afgevaar digde naar de Geneefse ontwapenings conferentie, Foster, verschillende Euro pese hoofdsteden had bezocht en de moeilijke kwestie van de controle had besproken. Het Nederlandse standpunt ten op zichte van dit verdrag is nog steeds po sitief en gunstig. Nederland is zich volgens minister Luns evenwel bewust, dat door de artikelen in het Euratom- verdrag de EEG-raad om advies ge vraagd moet worden. Ook Vietnam was onderwerp van be spreking. Vice-president Humphrey be lichtte alle aspecten van de situatie (dus niet alleen de militaire) in dit land. Hij wees op de grote waarde, die de Verenigde Staten hechten aan con solidatie van het huidige regime in Zuid-Vietnam. Daarbij memoreerde nij de plaatselijke verkiezingen in april en de presidentsverkiezing aan het einde van het jaar, waaraan door zijn land eveneens grote waarde wordt toegekend. Ten aanzien van de militaire situatie toonde de Amerikaanse vice-president zich gematigd optimistisch. Minister Luns vertelde, dat de Amerikaanse re gering van plan is alle reeds door Ame rika of anderen gedane vredesvoorstel len en ondernomen initiatieven, die tot vrede zouden kunnen leiden, op schrift te zetten. In antwoord op vragen verklaarde mi nister Luns tenslotte dat de heer Hum phrey gezegd had, dat de Amerikaanse regering de huidige regering van Indo nesië alle kans wil geven om het land er weer bovenop te helpen. Men heeft ver trouwen in verschillende leiders van het nieuwe bewind. Tenslotte had de vice- president' persberichten als zou Amerika overwegen alle voedselzendingen naar Azië stop te zetten, van iedere grond ontbloot genoemd. Op de foto: De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey door H.M. de Ko ningin op Huis ten Bosch ontvangen. By het afscheid deed H.M. de Konin gin de heer Humphrey en zyn echtge note tot op het bordes uitgeleide. WARSCHAU (AP) Kinderen die in loopgraven uit de tweede wereld oorlog in Kielpin, West-Polen, speelden, hebben een grote munitieopslagplaats gevonden. Genietroepen die er onmiddellijk heengezonden werden, vonden enige duizenden geweerkogels, 5000 luchtaf- weergranaten, mortiergranaten, 35 land mijnen en enkele tientallen bommen, waaronder 11 van 100 kg. Het is een van de grootste opslagplaatsen die ge vonden werd sedert het einde van de tweede wereldoorlog. (Van een onzer verslaggevers). DEN HAAG „De Nationale Stich ting Nederland-Vredeland" zo heeft de heer J. J. L. van Zuylen (alias dr. Lastpost) uit de Ster appelstraat te Den Haag, gisteren vaste vorm gegeven aan de gevoelens in de stroom reacties die hij sinds de vorige „Vuist weg" in zijn woning moest verwerken. Gisteren is bij de nota ris de stichtingsacte gepasseerd. Honderd duizend, schat hy, als men vraagt hoeveel sympathiebetuigingen er binnen zyn gekomen. Negatieve reacties heeft hij nog niet gezien, hooguit een paar sceptische van mensen die zich herinneren hoe veel voor hem al vergeefs door indivi duen naar meer vrede is gestreefd. De briefkaarten, vaak voorzien van meerdere handtekeningen, zijn een gedeelte van de dagelijks met zakken bij de heer Van Zuylen arriverende post. Achter elkaar geperst vormen zij een gele rij van vier meter. Sinds de uitzending op vrijdag 17 maart met Willem Duys heeft de heer Van Zuylen vrijwel geen minuut rust meer gehad. Met zijn 77 jaar is hij niet onge lukkig met de betrekkelijke rust die nu in zijn woning is teruggekeerd. De postzakken zijn niet meer zo dik en komen minder veelvuldig. De vol gende etappe is nu echter voor de heer Van Zuylen aangebroken. „Het is prachtig dat ik dit allemaal kan doen. Ik heb er zelf om gevraagd. Maar met al dat onverwachte succes kan ik het niet meer alleen", zo zegt hij. De stichting Nederland-Vredeland heeft voorlopig de handen vol aan de organisatie van de beloofde bij eenkomst in het Scheveningse Cir custheater waar tal van prominente figuren voor zullen worden uitgeno digd. (Gisteren is ook een telegram naar Oe Thant verzonden). De heer Van Zuylen weet daar alleen nog maar van, dat het een sober en sfeervol evenement met een volle zaal zal worden. Waarschijnlijk in mei en waarschijnlijk te beginnen met een dodenherdenking. De gelden die de stichting nodig zal hebben moeten binnenkomen via een speciaal giro nummer dat nog moet worden aan gevraagd. ,.Ik ben er niet bang voor dat ook hier het succes compleet zal worden. Er is nog geen cent gevraagd maar uit de brieven konden wij in totaal al vijftienhonderd gulden vissen. Tallo zen schreven ons dat we maar hoef den te bellen als er geld nodig zou zyn. Een drukkerij belooft ons gratis drukwerk te leveren. En een adminis tratiekantoor wil kosteloos onze ad ministratie verzorgen. Het is te mooi, zegt de heer Van Zuylen, als u alleen eens wist hoeveel kapelaans, dominees en burgemeesters enthousiast reage- Het hoeft nu ook niet meer door één man gedaan te worden. De stich ting die gisteren is opgericht, telt een bestuur van vijf man. De heer Van Zuylen als voorzitter, profes sor A. J. Rasker uit Leiden (theo logie), kunstschilder Aart van Dob- benburgh, accountant A. H. Landers en mevrouw Dorit Lilienstern- Schaeffers, gewezen verpleegster. Gisteren zou ook een voorlopige se cretaresse in dienst worden genomen. De heer Van Zuylen„Toch moe ten we niet te hard van stapel lopen, die zaak overtrekken is alleen maar ongezond. We gaan rustig door maar passen op. Ik ben mij ervan bewust dat het moeilijk is om in één minuut iets te bereiken wat de mensheid tweeduidend jaar lang heeft vergeten te proberen. Het is al bekend: De heer Vam Zuylen wil afschaffing van het leger en even tueel instelling van een burgerdienst met een ander doel. Minder geld voor de wapens en meer voor bulldozers en huizenbouwers. Over de strekking y?* <?R reacties die hij ontvangt kan hy blijven praten. „Een dame vetelt dat ze er al jaren zo over denkt, maar het nooit in ei gen kring naar voren heeft durven brengen. Ee?onderwijzeres van twintig jaar schrijft me, dat ze niet wil trouwen omdat ze bang is voor de toekomst van haar kinderen. Een jongeman uit een klem dorp is bezig met een hand tekeningenactie. En zelfs uit België schrijven mensen met de vraag of ik daar niet hetzelfde wil beginnen. Ik doe dat niet. Mijn handen zijn al vol. Zoals ik er ook niet over pieker om een politieke partij op te richten. Ik vind het alleen maar verschrikke lijk dat een defensieman als De Jong misschien premier wordt". NIEUW DELHI (Reuter-AP) Ti betaanse vluchtelingen in India hebben melding gemaakt van hevige beroering in hun land en slachtingen in de hoofd stad, Lhasa, als gevolg van de strijd tus sen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng. Veel doden waren gevallen bij het ingrijpen van het leger. Een groot aantal mensen was gearresteerd en anderen hadden zelfmoord gepleegd om aan marteling te ontkomen. Tot de slachtoffers behoorden vijf hooggeplaatste Chinese functionarissen, die waren gearresteerd en later gedood. Een van Tibets traditionele leiders, de Pantsjen Lama, zou in het openbaar vernederd zijn. Het persbureau „Press Trust of India" zegt voorts van vluchte lingen te hebben vernomen dat er in Lhasa, en ook elders in Tibet, hongers nood heerst. Verder zouden alle reli gieuze beelden zijn vernield en zouden de kloosters herschapen zijn in kazer nes. De Indische minister van buitenlandse zaken, Tsjagla, zei maandag in het par lement dat' de regering met afschuw is vervuld door geloofwaardige berichten die zeggen dat de oude cultuur van de Tibetanen ten gronde wordt gericht en hun godsdienst aangetast. Engeland heeft de Chinese aantijgin gen, dat Hongkong gebruikt wordt als basis voor de Amerikaanse acties tegen Noord-Vietnam van de hand gewezen. De vrouw van Mao Tse-Toeng heeft moeten wijken voor de gematigde poli tiek van premier Tsjoe en-Lai, en heeft gepleit voor beëindiging van de geweld dadigheden daarmee de zuivering van haar man gepaard gaat. Volgens het persbureau Nieuw China zat Tsjoe naast Tsjiang Tsjing toen ze zaterdag in Peking 10.000 jonge Rode Gardisten voorhield dat de strijd met argumenten gevoerd moet worden, niet met dwang of geweld. DE SPAANSE SINAASAPPELEN zijn er weer PIukvers uit Spanje (na 48 uur al op uw tafel boordevol sap en zon, en ...30% rijker aan vitamine C. Profiteer er meteen volop van! Landen van de NAVO I i 11 Andere Noord-Atlantische J gebieden MAASTRICHT Een aanzienlijk deel van de Zuidlimburgse bouwvak kers zal geen cent ryker worden van de loonsverhoging van 4 procent, waarop zij vanaf 1 maart jl. recht hebben. Vrij dag jl. vonden de meesten van hen in hun loonzakje een briefje, waarin werd meegedeeld, dat de toepassing van het spreidloon van 5 procent niet langer mogelijk is gezien de in Limburg ont stane werkloosheid. „Daar de loonsverhoging per 1 maart vier procent bedraagt, hebben alle Lim burgse bouwbedrijven besloten een pro cent spreidloon te handhaven, zodat niemand er op achteruit gaat", zo heet het verder in dat briefje, dat onder de betrokken werknemers groot ongenoe gen heeft teweeggebracht. Intussen is bekend geworden dat het spreidloon per 1 juli a.s. geheel zal verdwijnen. De 1 procent, die thans nog gehandhaafd blijft, valt dan weg tegen de 4 cent uur loonsverhoging, die per die datum te verwachten is. Het spreidloon werd des tijds ingevoerd in die gebieden waar de arbeidsmarkt mede ten gevolge van de uitgaande pendel met Duitsland, bijzon der gespannen was. (ADVERTENTIE) EEN KEIJZERTAPIJT vanaf 26 POSTBUS 39 - HILVERSUM Het oude Europa is van de Pool- zee tot de Egeische Zee bezig zich los te maken uit de Amerikaanse omhelzing. Ten oosten van het rus tig wordenden IJzeren Gordijn ge ven de communistische staten, zo als Hongarije, Roemenië en Bulga rije hetzelfde beeld te zien maar dan ten opzichte van Moskou. Aan beide kanten wil men zoveel mogelijk zijn eigen gang gaan. Washington en Moskou schijnen zich over de aan de gang zijnde be weging geen grote zorgen te ma ken mogelijk omdat zij weten dat het internationale gevaar zich van Europa naar Azië heeft ver plaatst. Een onderzoek, door een Ameri kaans persbureau ingesteld in Pa rijs, Bonn, Londen en Rome toonde aan dat men steeds minder voor politieke en militaire steun aan de NAVO voelt. De meeste van de grote bondgenoten willen de stra tegie en doelstellingen van de NAVO herzien, voordat in 1969 de tweede termijn van 20 jaar begint. De magnetische kracht van Was hington schijnt zich naar Parijs verplaatst te hebben. De Fransen halen de banden met de Russen aan en de Duitsers zijn althans bij wijze van proef in het bootje van president De Gaulle gestapt. Het „vrij-van-Washington" of „vrij van Moskou" wordt aange moedigd door het herboren natio nalisme ook op economisch terrein West-Duitsland en Italië voelen niets voor beperking van hun in dustriële vrijheid in het voorge stelde Amerikaans-Russisch ver drag tegen de verspreiding van kernwapens. Zelfs de tróuwe Brit ten hebben zich aangesloten bij het Europese protest tegen hetgeen ge zien wordt als de Amerikaanse economische overheersing. Zakenlieden, die naar het oosten kijken, zien achter het wankele IJzeren Gordijn veelbelovende ver gezichten en Bonn verleent zelfs al aan het communistische Oost- Duitsland kredieten. De Europeanen, die de machts politiek uitgevonden hebben, zien één combinatie van oorzaken ach ter deze ontwikkelingen. De Ame rikanen en Russen, die ongerust zijn over het gele gevaar, maken zich op voor het tijdperk van de supermogendheden. Zij bereikten reeds overeenstemming over de voorwaarden van hun verdrag tegen de verspreiding van kernwapens en zij bespreken de kansen om de raketwedloop stop te zetten. Op het Europese continent is men beducht voor een politiek vergelijk tussen Washington en Moskou, waarbij Washington zich neerlegt bij de status quo in Euro pa en Moskou bij die in Azië. Dit zou betekenen: bestendiging van de deling van Duitsland en het aanvaarden door Moskou van een regeling in Vietnam. Terecht of ten onrechte wordt in Europa zó de redevoering opgevat, welke president Johnson op 7 ok tober in New York hield. Hij gaf toen te verstaan dat de Amerika nen bereid zijn aan hun betrek kingen met Rusland voorrang te geven boven hun betrekkingen met Duitsland. In de vier grootste Westeuropese hoofdsteden erkent men dat Euro pa alleen werkelijk een rol in de wereld kan spelen als het verenigd is. Maar evenzeer erkent men, dat als de nationale tegenstellingen op zij gezet konden worden het toch nog moeilijk zou worden deze Eu ropese droom vorm te geven. De visie van president De Gaulle is een Europa dat zich van de Atlan tische Oceaan tot de Oeral uit strekt. Bondskanselier Kiesinger wil een „Europees (dus niet-Ame- rikaans) Europa". De Italiaanse premier Aldo Moro hoopt op lange termijn op een „verenigd Oost- en West-Europa". De Britse premier Harold Wilson heeft het over een „groter Europa". Dit alles moet de Russen als mu ziek in de oren klinken. Moskou is er reeds lang op uit een wig tussen de Europeanen en Amerikanen te drijven. En toen de Sovjet-premier Alexei Kosygin de vorige maand in Londen was, drong hij er op aan de grote bodemrijkdommen van Rusland te combineren met de in dustriële macht van West-Europa. In zijn poging om Groot-Brit- tannië in de E.E.G. te brengen heeft Wilson zelfs zo nu en dan kritiek op de Amerikanen gele verd. In drie van de grote Westeuro pese landen zitten de socialisten, voor wie de opvatting, Europa als derde macht te zien min of meer traditioneel is, in de regering. En ook in het vierde land, Frankrijk, hebben de socialisten, hoofdzake lijk dank zij een samengaan met de communisten, aanzienlijk aan macht gewonnen. Uit Parijs wordt echter gemeld dat weinig autoriteiten daar gelo ven dat deze tegenslag in de twee de verkiezingsronde voor de As semblee De Gaulle zal dwingen zijn buitenlandse beleid te wijzi gen. De Westduitse regeringscoalitie omvat de sociaal-democraten van vice-kanselier Willy Brandt. Toch zijn veel geallieerde diplomaten buiten Duitsland overtuigd dat de werkelijk sterke man in de rege- ring-Kiesinger de minister van Fi nanciën Franz-Josef Strauss is. Sommigen menen dat hij een Duit se De Gaulle in opkomst, is, die vastbesloten is uiteindelijk de Amerikaanse en Britse troepen uit zijn land te krijgen en tot een ver gelijk met de Russen te komen. Anderen zien in hem een sterke Duitse patriot die overtuigd is van de waarde voor Duitsland van de transatlantische band met Wash ington. De Russische zorgen over Peking hebben in West-Europa de mening veld doen winnen dat er weinig of geen kans bestaat op een Sovjet opmars naar het Westen. Daarom ziet een aantal landen, waaronder Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannië weinig noodzaak om nog langer de zware financiële NAVO-offers te bren gen. De Britten dringen er zelfs op aan, de westelijke troepen sterk te verminderen zelfs indien de Russen niet bereid zouden zijn ook hun troepenmacht evenredig te verminderen. De meeste landen zouden graag zien dat de NAVO in de komende jaren zal helpen een brug tussen Oost en West te slaan. Zij menen dat de dagen van hun zuiver mili taire allianite geteld zijn. Temidden van al het gepraat over de economische, politieke, technische en militaire onafhanke lijkheid van Europa wordt een fac tor door de Duitsers, Italianen, Britten en ook wel door de Fran sen erkend: „Er bestaat op het ogenblik wei nig gevaar voor een Sovjes-invasie in Europa en in zover die be slaat wordt hij op afstand gehou den door de Amerikaanse nucleair* macht NEW YORK (AP) Simon Wiesenthal, hoofd van het joodse documentatiecentrum te Wenen, heeft verklaard, dat nog 16.000 na zi-oorlogsmisdadigers in leven zijn. Een hunner is Martin Bor mann, zei hij. Wiesenthal. de man die Adolf Eich- mann in Argentinië vond, zei er vrij wel zeker van te zijn, dat Bormann nog in leven is, maar nimmer gevangen ge nomen zal worden. „Hij heeft acht of negen namen", zei Wiesenthal op een persconferentie. „Hij heeft vele vrienden, een massa geld en ik geloof dat hij een dubbelganger heeft wanneer de grond hem te warm onder de voeten wordt. De reden waarom ik gelooft dat hij een dubbelganger heeft is, dat ik teveel berichten over hem krijg die gelijktijdig van zeer ver uit- eenliggende punten komen". Volgens Wiesenthal reist Bormann vrijelijk door Chili, Paraguay en Bra zilië en is hij het hoofd van een krach tige organisatie die andere nazi-oorlogs misdadigers helpt uit handen van de autoriteiten te blijven. Hoewel er nog grote aantallen nazi's in leven zijn, heeft Wiesenthal in het bijzonder belangstelling voor drie hun ner: Bormann, Heinrich Müller. hoofd van de Gestapo, en Richard Glucks. hoofd van alle concentratiekampen. De Braziliaanse politie heeft een lHst samengesteld van de naar schatting 200 oud-nazi's die in Brazilië wonen. Ver moedelijk komen op deze lijst echter geen belangrijke namen voor. De lijst is verleden jaar door de fe derale politie samengesteld. Het voor nemen bestond met Europese autoritei ten te overleggen of er personen op voorkwamen, die men zocht. Het was de bedoeling alle gezochte personen in een grote razzia te arres teren. Maar door een wijziging in de regering en de plotselinge ontdekking van een belangrijke persoon, die kenne lijk niet op de lijst voorkwam is het gehele project vertraagd. De plotselinge ontdekking was Franz Paul Stangl, commandant van de ver nietigingskampen Treblinka en Sobibor. Hij werd in februari gearresteerd nadat een tip van het Joodse documentatie centrum te Wenen was ontvangen. Er doen hardnekkige geruchten de ronde, dat ook Martin Bormann en Jo seph Mengele in Brazilië wonen of ge woond hebben. De autoriteiten achten het evenwel onwaarschijnlijk, dat Bormann in Bra zilië woont, althans niet na de ontvoe ring van Adolf Eichmann uit Argentinië in 1960. In politiekringen acht men het waar schijnlijker, dat de kamparts Mengel# nog in Brazilië is of daar onlangs is geweest. De poütie zegt schriftelijk# bewijzen te hebben van een recente reis van Mengele dom- Brazilië onder een aangenomen naam op een Oostenrijks paspoort

de Stem | 1967 | | pagina 7