Van scholieren 86% in 66 op vakantie geweest Boerenpartij met middenstanders W.-Duitsland in MEUBELS koopt U de helft voordeliger ion aanvaardt vredesplan Oe Thant Even uitblazen mevrouw Scholieren en toerisme in Nederland Onderwijzers bisdom Breda voor nationale bond Ja, U leest het goed DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MAART 1967 5 Tachtig procent wil naar buitenland Besinning op katholiek onuci wijs in deze tiid K WESTIE- VIETNAM VOORWAARDE Explosieven van provo's in beslag genomen 80 Amsterdammers: Kerk mag er niet komen Extra Engelse aandacht voor de dikke dame en haar moeilijkheden met maten OUDERS HOE? Twee man aangehouden na woeste steekpartij REHWINKEL WIL: VERMANING GROENE PLAN GEWIEKST Sfeer Gevecht in India om tempel Hengelconcours Kloosterzande bij V.C.W. kampioen Commando-monument Pater Spee II MARKTEN Te k. aan de Jasmijnstraat Tuinzicht, solide en goed afge werkte middenstandswoningen f 39.500 Bouwbedrijf C. Haver- mans, Liesboslaan 22, Breda, tel. 33572. Firma Koos en Marinus Gij zen. gevestigd Academiesingel 34a, Spoorstraat 32a, bieden u onder onze bekende service te koop aan: Fiat 850 Cabriolet 1966. 17.000 km gelopen. Fiat Coupé 850. 1966. Opel Kapitan 1965 met schuif dak en radio, slechts 33.000 km gelopen 1963. Opel Kadett 1966 Opel Ka- detts 1965 2 maal 23.000 km gelopen. Kadett stationwagen 1964. Simca 1500. Tourist slechts 3000 km gelopen. Opel Caravan 1966. DAF 750 1963. Fiats 1100 1965, 2 maal 1964. Fiat 850. Fiats 600 D 1965 en 1963. Taunus 17 M 1964 2 maal. Renault Dauphine 1965. Re nault R 16. Simca 1000, Grand luxe 1965. Simca 1500 s 2 maal 1965. 1964. VW 120 01964 en 1963. Fiat 500 1964. BMW 700 SL 1964, 2 maal. Wartburg 1966. DKW F 12 1965, slechts 30.000 km gelopen. Ford Cor sairs 1964, 2 maal. Austin A 40 1964. Glider 1964. VW Combi 1964. VW-bus 1965. Fiat 600 1960. Fiat 500 1962. VW Valil- ant 1964. Op al deze wagens ls 100 procent service, 10.000 km garantie. Financiering mo gelijk, ook inruil. Al deze wa gens worden ten volle 3 mnd. schriftelijk gegarandeerd op onderdelen en arbeidsloon. Te vens te koop gevraagd schade vrije auto's vanaf 1963. Het adres: Academiesingel 34 A. Recht tegenover de KMA. In de poortingang Spoorstraat 32 bij het station. Tel. 39870. Pri vé 43593. Dagelijks geopend v. 8.00 v. tot 's avonds 8 uur. 's Zondags van 1 uur tot 6 uur. Eerste paasdag zijn wij de ge hele dag gesloten. Te koop Renault R4, in goede staat met garantie; b.j. 1965, export type, tel. 01600 - 22533 of na 6 uur 46974. Te koop aangeboden DAF 31, Daffodil, b.j. 1965, in prima staat. Te bevr. tel. 01600 - 46974. Nieuwe banden in alle maten en tegen alle prijzen bij ZFBu Middelburg, Terneuzen, Ber gen op Zoom, Breda. Belcrum-garage vraagt steeds aanrijding vrije auto's v.a. 1963 te koop. Min. Kanstraat 16—20 Breda, tel. 01600-3r~ Te koop w. omst. v. part. VW 1500, b.j. '64; kleur gebr. wit, km 44.000, tel. na 16 u. 01650 - 3475. Te koop DAF '67, wegens emi gratie. Spoed ui Br. no. KR 38598. gas lap- Nw. ïl. Te koop. BMW 1960 f 900, Opel Rekord met radio f 900, Fiat 600 1958 f 750, Ami 1961 f 1000, Volkswagen 1959 f 1000, Opel stationcar 1961 f 1000, Peugeot Diesel 1961 f 1500. Compressor en Hydraulische hefbrug com pleet geschikt voor garage. Op inruil motor BMW f 600. Markt 68, Oudenbosch. Te koop. Een NSU Prins 1065, 2 Trabant 601 1965, 1 Opel Ka pitan 1962, 2 Wartburg coupé 1962, 1 Scaldia 408 1965, Gara ge de Wit, Steenbergseweg 6, tel. 01641 - 455, Halsteren. Gebruikte en gecoverde ban den in alle maten en soorten tegen zeer lage prijzen. Assen en wielen voor elk doel. ZBBO Middelburg, Terneuzen, Bergen op Zoom, B'reda. 10 voile uren autorijles f 47,50 Vervolg- en losse iessen t 6,50 Fonkelnieuwe Volkswagens, ge diplomeerde instructeurs. Er kende bondsrij school „De Centrale", aanmeldings-adre« Stationsplein 5, Breda, tel. 38718, Boulevard 113, R'daal, tel. 4097. sl.- ,950, Co., eda. vrij- bui- c.v., :h. ant- >nk., ceu- >ekl. >11. et. nt hifc- 8362. nga- /rije >ost- Enige voordelige inruil-cara- vans te koop: Nene Valley '69 vanaf f 3350,- of f 850,- voor af restant in 3 jaar. Caravan import Den Ridder, Maria- str. 15 (bij Dubbeldamseweg) te Dordrecht, tel. 01850-31971. Zeeland: te koop een zeer goed onderhouden vakantiewoning, zeer rustig gelegen. Prijs f 14.000 k.k. Ook nog keuze uit andere vakantiewoningen en landelijk gelegen boerderijtjes. Prijzen v.a. 12.500 k.k. Inl. P. Dingemanse, Patijnweg 46, Goes, tel. 01100-5639. Verhuur- tour- stacaravans en bagagewagens. Ver-Wê, Zegge. Erka bagage-aanhangwagen V. uw tent cn kampeerbenodigdh. Geen overbelasting van uw au to. Caravanbedr. De Westhoek Lage-Zwaluwe, tel. 01684 - 500. Gratis rijles met caravan bij aankoop van een nieuwe Kip- caravan v.a. f 3195. Caravan bedr. ,,De Westhoek", Lage Zwaluwe, tel. 01684 - 500. Bespreek nu reeds uw cara van of bagagewagen voor uw vakantie. In het seizoen zijn wij uitverkocht. Caravanver- huur Belcrum-Garage, Min. Kanstraat 16 - 20, Breda. tel. 39900. Tilburg Korte Schijfstr. tel. 33636. De Reu caravans munten uit door hun chique afwerking, n sublieme wegligging en hun in teressante prijs. Belcrum-gara- ge, Min. Kanstraat 16 - 20 Bre da. tel. 39900, Tilburg, Korte Schijf straat 39, tel. 04250-33636. Te koop 4- en 6-pers. caravans vanaf f 800. Caravanbedryf „Slaakweg", Heinkenszand, tel. 01106 - 659. Bespreek nu reeds uw cara- van of bagagewagen voor uw vakantie. In het seizoen zijn wij uitverkocht. Caravanver- huur Belcrum-garage, Min. Kanstr. 16 - 20, Breda, tel. 39900. Tilburg, Korte Schijfstr- 39. tel. 33636. 6-pers. caravan te huur te Valkenisse van 10—6 - 1—*P na 12—8 f 80 per week. £1100 - 7998. J. v. Osta, RU1S" daelstr. 24, Goes. VVcdn., 65 j„ vitaal, zoekt M"' nism. met goede vrouw tus 50 of 60 j. (zonder kind.), °m samen de nog rest. ia^enhLn- aangenaam mog. door te o1 gen: ben i.b.v. wonirig ev zellig interieur. Br. ond. no. d. blad. SK 86592. R.k. jonge dame, lief uit goede huize, zkt. ser. nism. m. dito heer. net voor komen, 38 tot 50 jr. «n. fi» positie. Liefst m. voll. ad£!f voor een vlot antwoord, or. ond. no. KR 38597. Auto-, tractor- en landboii nanciengebruikers, at*Lell,Je UOUUCilgCUl uini.' O, Alles wat u op bandeng zoekt vindt u voorclelli.0Hriif grootst gesort. bandende(^go giuuiot gcoui 6. rrTgpu in Nederland en wel pij Kromme Weele 17a, Mid burg tel. 3993. Na 18 vso» 2328. Terneuzen: Haarma" weg 2, tel. 3828. Na 18 uur Bergen op Zoom, Beursp trreda tel. 5879. Na 18 uur 5435. d Tramsingel 4, tel. 3724 18 uur 46214. tijdsgrens 100 jaar», 0J?Hfor kwalen. Assurantiekan. Vijgeboom. Tel. 01179-* zand. NEW YORK (AP-AFP) Amerika heeft" gisteren meegedeeld, dat het de laatste vredesvoorstellen voor Viet nam van Oe Thant, waarin aange drongen wordt op een algemene wa penstilstand, aangenomen heeft. Ame rika is bereid onmiddellijk bespre kingen te beginnen om de bijzonder heden ervan uit te werken. Het Amerikaanse antwoord werd be kendgemaakt kort nadat Thant zijn plan bekendmaakte tijdens een pers conferentie. Op 14 maart heeft hij aan alle partijen die betrokken zijn bij de oorlog in Vietnam een bestand voorge steld. Oe Thant is van oordeel, dat het ge vaar van uitbreiding van de oorlog over de grenzen van Vietnam toegenomen is en dat verlenging van de oorlog de Verenigde Naties dreigt te verstikken. Het voorstel van Oe Thant houdt in: a) een algemeen militair bestand, b) voorbereidende besprekingen en c) bijeenroeping van een nieuwe con ferentie van Genève. Bij de onthulling van zijn voorstel van 14 maart legde Oe Thant er de na druk op, dat volgens zijn overtuiging voorafgaande stopzetting van de bom bardementen op Noord-Vietnam een essentiële voorwaarde vooraf bij het be gin van elke onderhandeling was. Overigens deelde Oe Thant mee, dat zijn nieuwe voorstel slechts een nieuwe versie was van een vorig drieledig plan. Secretaris-generaal Oe Thant weiger de ook maar de geringste aanwijzing te geven voor de antwoorden, die hij op zijn nieuwe voorstel heeft ontvangen. Deze antwoorden waren vertrouwelijk. Maar geen der reacties kon de secre taris-generaal der V.N. als een catego rische verwerping beschouwen. AMSTERDAM (ANP) Op aanwij zing van een van de verdachten in de zaak van de bomaanslag op het Van Heutszmonument in Amsterdam-zuid heeft de hoofdstedelijke recherche af gelopen weekeinde in de aan de provo's ter beschikking gestelde voormalige Apollo-bioscoop aan de Haarlemmer dijk een voorraad explosieve stoffen in beslag genomen. Volgens de politie was de hoeveelheid, bestaande uit drie kwart liter vloeistof en een paar ons vaste stof, voldoende voor het opblazen van een groot gebouw. De explosieven waren verstopt achter de wamdbete- geling in een van de kamers van de bioscoop. AMSTERDAM (ANP) Tachtig be woners van een complex woningen in de Amsterdamse tuinstad Slotervaart hebben een petitie ingediend bij de Am sterdamse gemeenteraad, waarin ze de stopzetting verlangen van de bouw van een samenkomstgebouw van een kerkgenootschap, zich noemende „ver gadering van gelovigen", waarvoor de gemeente een gedeelte van een ge meenschappelijk openbaar plantsoen, gelegen tussen drie woonblokken, ter beschikking heeft gesteld. De adressanten zijn van mening dat net terrein bestemd is voor een vere nigingsgebouwtje ten dienste van de bewoners van deze buurt. „Het stich ten van een kerkgebouw op een zoda nige plaats en voor een kerkgenoot schap dat in de betreffende buurt in heit geheel geen aanhang heeft, heeft onder de bewoners tot grote ontstemming ge leid", aldus de bewoners in hun adres aan de raad. Engeland heeft besloten, het aan schijn van de dikke dame te verande ren. Twee zaken in Oxford Street te Londen het grote warenhuis Selfrid- ges en Peter Robinson zyn een gro te revolutie begonnen door wat placht te worden aangeduid als „bovenmaat se kleding" te brengen in de aller laatste mode met inbegrip van broek- pakken en helle kleuren, maar met uitzondering van minirokjes. En alles gaat zo snel van. de hand, dat de verkoopsters bijna onder de voet worden gelopen. Selfridges opende een afdeling „gro te maten". Peter Robinson noemt ze .■supermaten". Beiden hebben boven maatse verkoopsters aangenomen voor hun nieuwe afdelingen, die volgens hun advertenties speciaal bestemd zijn voor „vlotte dikke dames". Iedereen schijnt wel geweten te heb ben, dat voor dit soort kleren een markt bestond, maar niemand wist. hoe gretig die was. Jane Spriggs, de inkoopster van Sel fridges, die een soort goede fee van de dikkerdjes is geworden, vertelde, dat zij de fabrikanten bijna naar de keel heeft moeten vliegeni om hen ei- toe te brengen modieuze jurken en broekpakken voor heupmaten van 1,10 Jot 1,40 meter te maken en zij lachten haar honend uit, toen zij bovendien licht rode en oranje stoffen verlangde- Beide zaken zeggen, dat zij zich niet richten tot een bepaalde leeftijdsgroep. ..Ik heb net een schat van een oud dametje van boven de 70 bediend", vertelde een verkoopster, ,,en mijn jongste klant tot nu toe was twaalf jaar oud". Mej. Spriiggs voegde hier aan toe: „U zoudt verstomd staan, als u wist, hoeveel meisjes van 17 een middel van 1,20 hebben" Er zijn, natuurlijk altijd zaken voor grote maten geweest. Die specialiseer den zich in de levering op bestelling P®r post van een paar basis-modellen in discrete, donkere kleuren. Inmid dels schreven de dikkere dames aan de krantenredacties om zich erover te deklagen, dat kleren in haar maten niet te vinden waren of nog te lelijk om erin dood te gaan. Tot dusverre zijn lange broeken het meest verkoch te artikel van juffrouw Spriggs ge feest. ..Die vliegen weg", zegt ze te- reden ,,en dan hebben ze me nog nog wel gezegd, dat de dikkere dames die niet zouden dragen". Beide zaken vonden, dat zij <se grens S ,^eni hij de minirokken, of- Z1J Wanten, die anders willen, terwüle zijn. „Supermaten" van Petei In Warschau is deze wollen mantel met kleine staande kraag en steek- zakken getoond. De sluiting is een rits met aan de trekker een forse, vier kante broche. Het patroon is een klein zwart-wit ruitje. Het was een van de modellen in een show van Poolse zo- mermode. Het dessin ziet er een beet je op-artachtig uit, doch het model is wel echt modern, in de tent-stijl. Robinson heeft de maten 44 - 48 en neemt bestellingen aam voor alle grote re maten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tachtig procent van de leerlingen bij het voortgezet on derwijs prefereert een vakantie in het buitenland, aldus een van de conclusies van een rapport „Scholieren en toerisme in Nederland", dat de contactgroep voor Europese Voorlichting in het Nederlandse On derwijs in samenwerking met 't Europahuis in Borgharen en het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor toerisme te Breda heeft op gesteld ten behoeve van de conferentie voor jeugdtoerisme, die gister middag in het Europahuis te Borgharen is begonnen en die tot en met zaterdag 1 april zal duren. Tachtig scholen verspreid over ge heel Nederland en van diverse gods dienstige richtingen ontvingen 25 en quêteformulieren met het verzoek de ze te laten invullen door de leerlingen van de hoogste klassen. Met uitzonde ring van de kweekschole varieerden de leeftijden van 15 tot 20 jaar. Aan de jongens en meisjes werd speciaal de vraag voorgelegd in hoeverre er voor de scholen een functie bestaat bij de vacantiebesteding van de leerlingen. Vierentachtig procent heeft laten we ten informatie over de verschillende mogelijkheden van vakantiebesteding door de school op prys te stellen. Iets meer dan de helft, namelijk 58 pro cent, voelde voor een door de school georganiseerde vakantie, al dient hier bij volgens 83 procent van de onder vraagden in ieder geval de nadruk te worden gelegd op het ontspanningsele ment. Hoe denken hier volgens de leerlin gen hun ouders over? Tweederde van alle scholieren was van mening dat de ouders vakantiebesteding door de scholen op prijs zouden stellen. Overi gens was het overgrote deel (86 pet.) ervan overtuigd, dat hun ouders het normaal zouden vinden, indien de kin deren hun vakantie zelf zouden inrich ten. Waar en hoe, is een ander aspect waarin deze enquête meer inzicht tracht te geven. Het was opmerkelijk, dat een vijfde van het totale aantal ondervraagden nog altijd het liefst zyn vakantie in Nederland zou willen door brengen Meer dan de helft van de scho lieren sprak zich voor een camping uit als ideale verblijfsaccommodatie. Tachtig procent ging er liever niet alleen op uit, maar in gezelschap van vriend of vriendin. Als verste reisdoel in het buitenland noemden de scholieren de landen Duitsland en Italië met respectieve lijk 21 en 18 procent. Vijftig procent uitte zijn voorkeur voor de beoefening van watersporten tijdens de vakantie. Veertien procent ging liever naar de wintersport. Wandelsport, bergsport, stedenbezoek, kennismaking met bui tenlanders en het bezoeken van mu sea en gebouwen waren aanzienlijk minder in trek. Uit het onderzoek is tevens gebleken, dat het grootste deel van het aantal scholieren dat met vrienden of vrien dinnen in 1966 op vakantie ging een auto als vervoermiddel gebruikte, na melijk 39 pet. Dertien procent ging op de fiets en 20 procent per motor of bromfiets. Slechts vijf procent maakte van èen bus gebruik. Negentién pro cent stapte op de tréin en vier procent liet zich door een ander vervoermid del naar de plaats van bestemming brengen. In het onderzoek werden 30 mulo- scholen, 30 scholen voor V.H.M.O., 12 AMERSFOORT (ANP) De Amers- foortse politie heeft twee uit Soest af komstige Antillianen aangehouden. Zij worden ervan verdacht in de nacht van zondag op maandag betrokken te zijn geweest bij een vecht- en steekpartij te Amersfoort, waarbij een van de An tillianen, de 29-jarige elektriciën P.B.V., een uit Hooglanderveen afkomstige va der en zoon een aantal messteken zou hebben toegebracht. De vader, de 52- jarige P. van Westerlaak, werd zeer ernstig gewond. Zijn 20-jarige zoon werd eveneens ernstig gewond. Hij kreeg een messteek in zijn borst, rake lings langs een van zijn longen. Behalve het bliksemnieuws en de re clamevoorziening, kwam er dinsdag avond helemaal niets uit het tweede net dat speciaal voor de televisie gemaakt was. In het N.T.S. programma Première, werden gedeelten van nieuwe films ver toond, die hoewei ze opnieuw erg kort uitvielen toch de smaak naar meer op wekten. Velen schijnen nogal verguld te zijn met deze rubriek die zo onver holen aanspoort gevolg te geven aan de slagzin: „Ja, gezellig, samen naar de film! Zij, die belangstelling hebben voor datgene wat op het gebied van de cinematografie recent is, werden door de Nederlandse T.V. behoorlijk in de kou gezet. Men moet het maar zien te doen met een aantal trailers die, voor zien van een weinig diepgravend com mentaartje, in een half uur uitzending gepropt worden. Het nogal eens als huisbioscoop gebruikte toestel mag die nen voor alles, behalve als concurrent voor de filmtheaters, is een stelling die uit Bussum vaak bewezen wordt. Ook gisteravond weer toen we „Amerika zonder masker" voorgezet kregen. Een werk dat we ooit enorm bewonderden maar dat was in 1958, bijna 10 jaar ge- leden. Met een reportage over de olieramp op het andere net was Attentie aktueef N.R. scholen voor beroepsonderwijs en 9 kweekscholen betrokken. Ruim 1300 scholieren verleenden hun medewer king. Van hen was 86 procent in 1966 op vakantie geweest. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Katholieke Onderwij zersbond van het bisdom Breda heeft zich gisteren tydens de algemene ver gadering in hotel Cosmopolite te Breda unaniem uitgesproken voor een unifor me, nationale opbouw van de vijf dio cesane afdelingen. Wanneer alle afde lingen eenzelfde geluid laten horen, zal men uiteindelijk kunnen komen tot het vormen van één bond. „Eerst zullen echter de verschillende werkmethoden in de vijf afdelingen gelijkgeschakeld moeten worden", al dus voorzitter P. J. de Vuyst, „dan pas kan men overgaan tot het samen voegen van de afdelingen in één enkele organisatie". Reeds in december 1964 zijn hierom trent voorstellen gedaan door het Ka tholieke Onderwijzers Verbond. Men vond de huidige organisatievorm niet meer eigentijds. Door de uiteindelijke nieuwe vorm hoopt men een krachti ger beleid te kunnen voeren, kostenbe sparing te verkrijgen en dubbel werk te voorkomen. De heer De Vuyst stelde zijn gehoor gerust door op te merken, dat het nationaliseren van de diocesane afdelingen niet betekent, dat de re gionale belangen in mindere mate zul len worden behartigd. Daarvoor zal in de nationale bond voldoende plaats worden ingeruimd. „Tenslotte zal een centraal bestuur niet altijd kunnen oor delen in typische plaatselijke of regio nale kwesties", aldus de heer De Vuyst Aan het begin van de vergadering had hij enkele woorden gewijd aan het (Van onze correspondent) BONN-HANNOVER De Westduitse boerenleider Edmund RehwinkeJ in zyn vrye tijd lyricus en uit hartstocht politicus wil de boeren der bonds republiek, die sinds de creatie van West-Duitsland de traditionele kiezers van de CDU zyn geweest, een nieuw politiek platform geven. Rehwinkel werkt met ijver en toewijding aan de stichting van een „Boerenpartij" - op- brede-basis", die ook de middenstands organisaties in zich zou kunnen opne- Daaruit zou volgens Rehwinkel op een recente persconferentie in Dort mund een middenstandspartij kunnen groeien die zich teweer zou kunnen stellen tegen het concentratieproces in het Westduitse bedrijfsleven, waarvan landbouw en middenstand langzamer hand het slachtoffer worden. Rehwin kel heeft met de leiders van verschil lende middenstandsorganisaties reeds gesproken. Hem zweeft een partij voor ogen, die gematigd-conservatief zou zijn. zoiets als de vroegere „Deutsche Partij", die ook in Nedersaksen is ont sproten en waaruit o.a. de eerste Ne derlandse ambassadeur in Den Haag Müblenfeldjt en de kortelings afgezette voorzitter van die National Demokra- tische Partei Deutschlands",Fritz Thielen stammen. Edmund Rehwinkel is zijn campagne voor een nieuwe middenstandspartij zij heeft na de eerste wereldoorlog al eens in Duitsland bestaan begon nen met zijn vermaning aan de West duitse boeren, dat zij hun ontevreden heid over het economische en vooral het agrarische beleid der regering in Bonn tot uitdrukking zouden kunnen brengen met hun stembiljet. Aangezien deze vermaning kwam kort na de stem bussuccessen van de rechtsradicale, neo-nazistische NPD werden de woor den van Rehwinkel uitgelegd, alsof hij de boeren had willen aansporen op de NPD te stemmen. Rehwinkel liet toen nog geen woord verluiden van zijn plan nen om een middenstandspartij te vor men. Een zuivere „boerenpartij" moet het niet worden. Zij zou in het Westduitse kiesbestel nauwelijks enigerlei kans hebben om zich merkbaar te maken in het federale parlement in Bonn, de bondsdag, aangezien een partij in Westduitsland minstens vijf procent van alle uitgebrachte stemmen op zich moet verenigen of drde kandidaten rechtstreeks doen kiezen om in het parlement te komen. Edmund Rehwinkel moet zyn partij dus op bredere basis stellen door de ontevreden middenstand erin te halen. In hoeverre de belangen van de mid denstand zich met die van de boe ren laten verenigen, staat nog te be zien. De poging alleen is al interessant genoeg om er melding van te maken en Reh winkel's party vorming op de voet te blijven volgen. Edmund Rehwinkel, is slim genoeg om te bemerken, dat hij bij de huidige coalitie-regering van christen- en soci- aal-democraten geen kanis meer heeft met zijn succesvolle chantagepolitiek uit het verleden: wanneer de bondsdag verkiezingen naderden, staipte Edmund Rehwinkel naar het paleis Schaumburg in Bonn om met de oer-oude kanselier dr. Konrad Adenauer of met oud-kan selier Prof. Ludwig Erhard te praten en daarbij het dreigement te laten vallen, dat de traditionele boerenstem- men eventueel voor de GDU verloren zouden kunnen gaan, wanneer de re gering (en dat was jarenlang de CDU) niet met hoge subsidies en andere on dersteuningen over de brug zou komen miljarden en nog eens miljarden ge kost aan financiële ondersteuning voor de Westduitse landbouw in de vorm van het jaarlijkse „groene plan" voor de boeren. Desondanks hebben deze miljarden de Westduitse landbouw niet kunnen saneren en behalve in de vorm van subsidies betaalt de belastingbeta ler nog een tweede maal in de vorm van de hoge prijzen, die de boeren voor hun produkten verlangen en die Reh winkel getuige het recente boeren- congres in Dortmund nu opnieuw wil verhogen. Rehwinkel kan echter wel op zijn vin gers narekenen, dat de huidige kanse lier zich niet onder druk laat zetten dat doet-ie ook niet door president Johnson, laat staan door Boerenleider Rehwinkel en dat de coaliitiegenote van de CDU, de Sociaal Democratische Partij, er niets voor zal voelen de boeren met subsidies te voeren om hun stemmen dan naar de CDU te zien gaan Het is dus uit met Rehwinkel's machts politiek in Bonn- Hij zoekt dus naar nieuwe middelen waarvan hij misschien hioopt, dat helt dreigement vain een nieuwe partijvorming alleen al deze of gene politicus zwak in de knieën zal maken. Van Kanselier Kiesinger heeft hij niets meer te verwachten. Die is n-iet eens bereid om met Rehwinkel te on derhandelen. zoals voor hem dr. Ade nauer en prof. Erhard hebben gedaan. Dr. Kiesinger weigert bepaalde „inte ressen-groepen" een wit voetje te ge ven. Zijn parool: als Edmund Rehwin kel met de regering wat te bespreken heeft, kan hij zich wenden tot de mi nister die voor agrarische aangelegen heden verantwoordelijk is en dat is dr. Hermann Höcherl van de CSU. Maar Hermann Höcherl is de minister, wiens aftreden het boerencongres in Dort mund luide eiste. En daar zit voor Rehwinkel dus ook geen korreltje graan meer in. Maar Edmund Rehwinkel is niet al leen boer, lyricus, redenaar en bonds voorzitter: hij is ook een gewiekste po liticus. De vraag is echter of hij om in agrarische termen te blijven met de creatie van een „boerenpartij-op- brede-basis" niet teveel hooi op zijn vork neemt. plotseling overlijden van de bisschop van Breda, mgr. G. de Vet. Hij zal bij de Bredase afdeling altijd in hoog aanzien blijven. Ook dr. J. W. C. Jan sen, bisschoppelijk inspecteur van het v.h.m.o. en het N.O., die een boeiend betoog hield over het „katholieke" in het onderwijs van nu en straks, her dacht de overleden bisschop. „Hij stond volledig achter de gedachten, die wij ten aanzien van het onderwijs in ons bisdom ontwikkelden,,' aldus dr. Jansen. En welke gedachten dat zijn, werd duidelijk uit de inleiding van dr. Jansen, die zijn onderwerp „Het Katholiek onderwijs in beweging" ge doopt had. Dr. Jansen ging uit van de huidige situatie in het katholieke onderwijs. Men zit nu eenmaal nog tot over de oren in een historisch gegroeide stroom van confessioneel onderwijs. Het katho lieke onderwijs is een vrucht van wat generaties voor ons tot stand hebben gebracht. Dat het katholieke onderwijs een andere richting wordt uitgeduwd in deze tijd van oecumene en samen werking is weliswaar volkomen logisch maar roept in eerste instantie op tot bezinning en voorzichtigheid. Dr. Jan sen ging in zijn betoog dan ook eigen lijk niet verder, dan zich af te vragen waarom het onderwijs katholiek is en vooral waar deze katholiciteit nu ir schuilt. „Als dat eenmaal duidelijk is. en dat is het vooralsnog niet helemaal kunnen we denken aan deconfessiona lisering, ook op de scholen". Hij was van mening, dat het kind tijdens de lagere schooljaren en vooral tijdens de verplichte leerjaren daarna, geplaatst dient te zijn in een sfeer waar het christelijke geloof wordt uitgedra gen. Het heeft dan een eigen standpunt als het in de volle maatschappij te recht komt. Men kan nu eenmaal niet als in een helikopter boven het uitge strekte en veelvormige land van con fessies en filosofieën gaan hangen en vervolgens zo maar ergens neerkomen. Zo moet ook het kind een uitgangspunt hebben. Aldus een beeld, waarmee dr. Jansen zijn betoog opsierde. „Wel moeten de katholieke scholen een oecumenische houding bevorderen Daarin heeft de school een taak. Men moet de jeugd opvoeden in een liefde volle coëxistentie, wat andere levensop vattingen betreft". De waarde van het katholiek onder wijs moet tot uitdrukking komen, zo meende dr. Jansen, in de wijze waar op men een leervak doceert. Het gaat om de pedagogische verwerking van de leerstof. Dit geldt ook voor een vak als bijvoorbeeld wiskunde. „Natuurlijk kan men geen katholieke wiskunde do ceren. Zo op het eerste gezicht heeft wiskunde dan ook niets te maken met confessioneel onderwijs. Maar men kan wel wiskunde doceren alsof dit het einde van de Waarheid is, het Hoogste Goed is. Op een confessionele school zal dit laatste niet gebeuren. Daar wordt dezelfde wiskunde gedoceerd, maar in een geheel ander licht". CALCUTTA, INDIA (AP) Ruim 30 mensen hebben gisteren in Bagma- ri, een voorstad van Calcutta, verwon dingen opgelopen by een geschil over het bezit van een tempel. De politie loste drie schoten, toen de 2000 man sterke menigte die met ste nen, flessen en vuurwapenen slaags was geraakt, zich tegen de agenten keerde. Onder de gewonden bevonden zich twaalf politiemannen. De toestand bleef gespannen. Politie- versterkingen hielden de wacht in de wijk. (Van onze sportredactie) KLOOSTERZANDE De uitslagen van het zeehengelconcours dat het af gelopen weekend in Kloosterzande werd gehouden luiden: 1 W. van Deur- sen (Jabeke) 2 M. Grenelles (Knokke) 3 L. Voet (Ursel) 4 M. Loscog (Exel- les) 5 J. Knol (Hoek), 6 K. van Ta- tenhove (Vlissingen) 7 L. v. d- Broeke (Knokke) 8 F. de Jong (IJzendijke), 9 L. Cornelis (Vlissingen) 10 H. de Meester (Breskens) 11 S. Verprille (Breskens) 12 M. Gruben (Biervliet) 13 H. de Clerk (Knokke) 14 R. v. d. Broeke (Ledeberg) 15 G. Tholmaes (Hoofdplaat). (ADVERTENTIE) Dat is dan meestal wel gelukt en het heeft de Westduitse belastingbetaler ADZ-MEUBELSUPERMART bijna Zal het V.C.W. lukken om dit jaar m de 3e klasse C kampioen te worden? Wanneer dit wel zo zal zijn mag er toch wel eens wat gedaan worden.! Stel je voor dat ze in de tweede klas moeten spelen en moeten trainen op zo'n trainingsveld? Dat ze niet eens in het bezit zijn van douches. Dat ze een club huis hebben dat te klein i§. Dat er voor het publiek niet eens de gele genheid is om hun fiets te stallen. Weet de gemeente wel wat V.C.W. voor ontspanning biedt aan de inwoners van Wagenberg en omgeving en dat er zoals zondag tegen Bavel zo'n 2 tot 2,3 duizend toeschouwers worden ver wacht. Misschien is het mogelijk, dat hier verandering in komt, wanneer VCW kampioen wordt. Wij wensen de spelers in ieder geval veel succes. WAGENBERB EEN SUPPORTER „Dit is geen beeld met een handlei ding erbij en een uitleg van 20 minu ten", heeft de dankbare overste van Woerden opgemerkt, toen hem de wat onbenullige makette voor een monu ment aangeboden werd bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het K.C.T. Daar zouden wij aan toe willen voegen: dit beeld is geen uitleg van 20 minuten of een handleiding waard! De „zegevierende kommando", waar het hier om gaat, is een goedkoop kli- sjee in de stijl van de propaganda-mo- numenten, waarmee nationalisme, fa- sjisme en ekstreem-kommunisme zich gesierd hebben en waarvan er duizen den gefabriceerd zijn, al wat 't dan dikwijls met een opmerkelijk verschil in kwaliteit. De roemruchte komman do's kunnen zich met een dergelijk geesteskind allesbehalve vereerd voe len. De Roosendaalse burgerij zal met z'n bijdragen niet de bedoeling gehad heb ben, dat de stad „verrijkt" wordt met 'n de infantiliteit benaderend monu ment, dat bij gebrek aan idee en'door technies-kompositoriese mankementen gedoemd zal zijn, evenals het beeld van „de familie van de 40.000e" wat pro pageert dit eigenlijk? steeds meer aan het oog van het publiek onttrokken te worden. We vragen ons af, of er niet een ar tiest te vinden was eventueel in eigen streek die een monument met meer visie had kunnen kreëren, waar mee kommando's èn burgerij n kun stenaar zich vereerd zouden mogen voe len. Jammer dat deze keuze nu gemaakt is; naar onze mening heeft die wèl enige uitleg nodig. Zolang het beeld niet ge plaatst is, is er natuurlijk nog variatie mogelijk. In ieder geval betwijfelen wy graag, of iemand het recht heeft om zijn smakeloosheid in deze vorm aan de Roosendaalse samenleving op te dringen. ROOSENDAAL CEL 66 G.R. P.S. Voor een deskundig gekozen artistiek verantwoord ontwerp ligt bij cel 66 minstens f 100.klaar als bijdra ge voor een geschenk aan het K.CJ2L Op verzoek van onze Kardinaal- Aartsbisschop heeft de Bisschop van Roermond besloten Pater Spee te doen passeren voor een benoeming. Uit de berichtgeving rond deze zaak blijkt, dat de beruchte „open brief aan Paus Pau- lus", door Pater Spee gepubliceerd in het tijdschrift waarvan hij redacteur is, (mede) aanleiding is geweest Pater Spee af te wijzen. Verwondering hoeft dat niet te ba ren. Immers Pater Spee heeft zichzelf in de ban verklaard, buiten de R.K. Kerk verklaard. In de beruchte open brief staat dat hij niet meer in de Kerk van Rome gelooft, dat deze weg moet en dat Christus niet met deze Kerk is. Verder enige beledigende adjectieven, bijna scheldwoorden! Verwacht hij dan een benoeming? Hijzelf waarschijnlijk niet. Maar an deren blijkbaar wel. Zo schreef mr. Teulings in „Papier voor Uw pen" een toornig rijmpje over deze zaak, waarin hij het Limburgs Volkslied beledigt, de R.K. Kerk beledigt en zichzelf ten voe ten uit tekent op een manier die men noemt: met naamkaartjes gooien. De redactie van Dagblad De Stem maakt het nog bonter. In een artikel naast het bericht van niet-benoeming wordt gefulmineerd tegen het feit dat Pater Spee niet tevoren gehoord is in zake deze benoemingskwestie. Blijk baar is De Stem vergeten wat zij zelf publiceerde in haar dagblad van 13 ja nuari jl. Daar staat dat pater Spee zijn brief schreef in de verwachting door Rome op het matje geroepen te worden om daar eens even zijn zegje te zeggen. Zoals te verwachten was heeft Rome zich waardig gedragen en geen debat geopend op dit niveau. Spee werd niet op het matje geroepen maar mocht op zijn eigen matje blijven staan. Wanneer nu, als De Stem eiste, pater Spee bij de benoemingskwestie gehoord zou zijn inzake zijn open brief dan zou hij dus via een omweg toch op het matje ge roepen zijn. Dit was uiteraard uitgeslo ten. Aan pater Spee is dus geen onrecht geschied. Het enige vuil dat zich rond om hem bevindt is de modder die hij zelf gespuid heeft. BREDA H. J. v. LAANEN Slechts twee kanttekeningen: Pater Spee heeft zich nooit buiten de Kerk verklaard. En wat dat „waar dig gedragen" van Rome betreft: daartoe behoort dan toch zeker het respecteren van universeel aan vaarde rechtsregels (Redactie). HOEK NIEUWE PRIN5EKADE -NIDDELLMN BREDA TELEFOON 30416 GOES, 28 maart 1967 Aardappelen Bintje 35 mm opw. binnenl. sort. 20.75 22.25 p. 100 kg. Levering aan de sorteer- inrichting. Sorteerkosten voor rek. ko per. Voederaardapp. 2.75—5,- p. 100 kg. Vlas: de noteringen waren als volgt: beste partijen 18—21 cent', p. kg op auto geleverd. Gewone kwal. 10—17 ct. p. kg op auto gel., Beschadigde part. 79 c. p. kg op auto gel. Eieren: de eierprijs bedraagt 1,75 p. kg. Voor hooi en stro geen notering meer.

de Stem | 1967 | | pagina 5