Zeeuwse jeugd smeekt Beschuit en tegels voor Zeeuwse schooljeugd Jeugdschoenen in stralend lak lid" fcs Regen bedreigt paasschoolvoetbaltoernooi Belgisch deel vaart Brugge-Sluis beschermd Mgr. H. Ernst kapittel-vicaris J. C. Lindenbergh mgr. De Vet BIJ PRINSELIJKE 3 ij spel itigt ■nberg 'ATER ?en ;uws uil streek 3 en 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MAART 1967 Ijjlltu,antrekken van scheidsrech- we neen moeilijkheden. BeifS^tewMermereniging van de E iel stej! zich ieder jaar be- dat ri?JS.£? }kbaar- Dat betekent Gevarendriehoek echt verplicht Nog kans? Vuurtje stoken Gevaarlijk Hengel Te weinig orders Ontslag voor 16 man bij Lamb te Roosendaal arsi ROUWDIENST Zonder Tegels LAATSTE BRIEF Drie gewonden bij botsing Modenieuwe mode voor grote en kleine meisjes. Kleurig flolak in tintelend oranje, geel of groen, rood,wit of glimmend, zwart En dat voor 'n prijs die U alleen bij ALFA vindt 2 [kversl agger) nlongerecht te leen aantal jo„- het ongenoegen iGeertruidenberg •aid door tijdens en baldadige ge tijd onveilig vonden een jaarwisseling. In was het raak. ntszaal behoorde Lroerkraaiers. De Ivan Delft, legde [riërend van vijf- moet nog een li voor de kanton- [rwijl enkelen zich dat zij hij de Ie moeten, komen, lb. en w. van de perg in antwoord ode inwoners ho- leiter van dit soort assen was en dat Sanering wel een lil blijken te zijn. Tuidenberg meen- pnplaats eigenlijk l. Dit is er vol- van dat zoveel gende plaatsen in Seertruidenbergen lat ze daar meer ^igen woonplaats, de voortdurende ';?kends op het ge ilen. die verzocht had- trveillances in de |et antwoord van en schreven toen Zii lichtten de tijdens de zater- |en jongelui voor taal stonden uit Is de kerstdagen. T gevrij midden op Jj de justitie een [zonden daar beter neel van de rljks- llvuldig gesurveil- veken werden de I gepakt en gever- jgen dat jullie fa San. maar gedraag 1 weet andermans Jeeteren", hield mr. Rgenwoordiger van ^rie, de verdachten [grootste deel van Eg afkomstig was. _i drie jongens en listen uit Waalwijk [i. was Geertruiden- weest. In een leeg- - de Zuidwal, had ■enlijk een aantal T doorgebracht. De toegeven dat de as en dat ze daar Icrblijven. De kan- Ti ieder een geld- gulden. 30 maart: Hans uur; Terneuzem IVlissingen: 4.31 en linge 6.34 en 19.00 Lr: Speurtocht, (kin- 1 l stem van het W3-' Raadsvergadering |e neger spreekt. uur Raadsverg* geopend van 3 a adsvergadering- .t toen hd Wen lem nog meen spelonk blc^ grfl- Legen onder tfd ide slot op e„ Genieten aan de'Vlissingse boulevard. Vissen aan het Katsche Veer. „DE telefoon staat niet stil vandaag!" Even later klonk het duidelijke be wijs voor deze uitroep door de woon kamer van de heer J. Lindenbergh. Voor de zoveelste keer deelde hij geduldig meedat de schoolvoetbal- wedstrijden in het rayon Moord- en Zuii-Beveland inderdaad waren af gelast. „Of liever, uitgesteld", zei hij. „Vorig jaar hebben we h#t ook met een dag uitstel kunnen redden". En met een voorzichtige blik naar bui ten voegde hij er aan toe: „Maar het is nog de vraag of we het dit jaar zullen halen. We hebben maar één dag speling, ziet u. Als het morgen nog niet kan, zal het vermoedelijk wel afgelasten worden. En dat zou jammer zijn". DE heer Lindenbergh is een van het viermanschap dat het scftooluoetbai- comité voor Noord- en Zuid-Beve land uitmaakt. Zijn organiserende activiteiten zijn een voortzetting van de werkzaamheden die hij buiten ie vakantieperiodes uitoefent: hij is leraar lichamelijke oefening aan de Goese l.t.s, „Er zit nog een gymleraar in het comité", verklaarde hij. „De heer Felius van de christelijke u.l.o. De twee anderen zijn de heren Jan- zen en Jorritsma, maar zij zijn „ge wone" leraren. Met zijn vieren doen we wat er gedaan moet worden. We hebben geen voorzitter of secretaris, daar doen we niet aan, en dat is met nodig ookWe hebben de taken verdeeld, en dan heeft het weinig t'n nog zo'n strakke functie-indeling te hanteren. zijn vlak na de kerstvakantie al begonnen met organiseren. Dat be tekent: het maken en verzenden van uitnodigingen aan alle scholen in ons rayon, het aantrekken van scheids rechters, het verzamelen van de be nodigde materialen als voetballen, enz. Bij elkaar nemen er 69 elftallen deel. Dat betekent, reser ves meegerekend, zo'n duizend jon gens op voetbalbenen. En dat brengt dan ook weer een massa moeilijkhe den mee. Je moet proberen de zaak goed mogelijk in te delen. Lagere Z, jmoet je niet laten spelen tegen h.b.s.'ers, en het mag niet zo zijn dat een elftal drie of vier ived- ,™en v}ah achter elkaar moet spe. 'e™Üi aen ander team eenzelfde «Bi Wstrjiieii langs het lijntje staat. Een hele puzzel, maar tot nu nienl]n WB Br ste s 9oe^ uitgeko- en aeviïl sniVPerdag nemen m gewoon voor hun plezier een paar tTZ Zmen mtenenige wat Mi J tr kunnen stellen is t consumptie bonnen. Waar we veel meer moeite mee hebben gehad is met de velden. Tot en met vorig jaar was het zo dat we voor het ge bruik van de velden moesten beta len. Bij mijn weten worden de ter reinen overal elders netjes ter be schikking gesteld. Toen we vorig jaar 'de rekening van f 125,- van de ge meente Goes gepresenteerd kregen, hebben we die doorgestuurd naar de K.N.V.B. HET resultaat uias dat we dit jaar de velden voor het eerst gratis kregen. Een logische zaak als u het mij vraagt. De gemeente mag er best wat voor over hebben dat we op zo'n manier, die ik zonder mezelf op de borst te willen kloppen, best con structief mag noemen, de jeugd van de straat houden. Maar ik vind het ook wel reëel dat als voorwaarde is gesteld dat we de velden en kleed kamers weer schoon afleveren. Daar om heb ik voor de kampioensploeg nog een aardige verrassing in petto: die mag met papierprikkers en be zems aan het werk. Dat wil zeggen: als er tenminste nog gevoetbald gaat worden. Het ziet er niet naar uit (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Een groot deel van het gebied rond de vaart Brugge-Sluls in België is tot beschermd gebied ver klaard. Dit als gevolg van een onlangs verschenen, uiteraard Belgisch, konink lijk besluit dat voor het gedeelte tussen Brugge en Dammc strenge bouwbeper- kende maatregelen voorschrijft. Overigens ziet het er naar uit dat t.a.v. het tracé van de autosnelweg Ca- lais-Duitsland een uitzondering zal wor den' gemaakt. Volgens reeds geruime tijd bestaande plannen zal deze weg de vaart tussen sifons en Damme krui sen. Wesl-Vlaanderens gouverneur, ridder P. van Outryve d'Ydewalle, die dezer dagen over dit onderwerp tijdens een persconferentie een verklaring neeft afgelegd, is echter van mening dat dit nog geen doorkruising van de natuurbe schermingsplannen behoeft te beteke nen. Volgens hem zal de weg zo kunnen worden aangelegd dat de schade aan het landschap tot het minimum beperkt kan blijven. De door het k.b. voorgeschreven be palingen voorzien in een verbouwings verbod in een strook van 150 meter breed gemeten vanaf de kanaaloevers. Voor de terreinen buiten deze strook wordt een relatief bouwverbod van kracht, doch in de dorpskommen zullen meer faciliteiten kunnen worden ver leend. De in deze beschermde zones ge legen hofsteden mogen worden geres taureerd. Dat verschillende, in het on derhavige k.b. genoemde, gemeenten weinig gelukkig zijn met de hun opge legde beperkingen mag volgens de Westvlaamse gouverneur geen aanlei ding zijn voor een negatieve houding. Hij was van oordeel dat naar coördina tie van de landschappelijke en econo- misch-expansieve belangen gestreefd zal moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) ZEELAND De politie in Zeeland ervaart het dagelijks, dat vele auto mobilisten er niet van op de hoogte zijn, dat de gevarendriehoek sinds 1 januari van dit jaar tot de verplichte attributen van een auto behoort.' Som- migen verontschuldigen zich. aldus de politie, met de opmerking dat in de krant zou hebben gestaan, dat die verplichting is uitgesteld. Hoewel na dere eisen wellicht nog door de mi nister zullen worden vastgesteld, is het bij zich in de auto hebben van een gevarendriehoek vanaf genoemde da tum wettelijk vereist. De politie zegt, bij ontbreken van de driehoek, zich- genoodzaakt te zien, tegen de automo bilist proces-verbaal op te maken. (Van een oneer verslaggeefsters) ZEELAND Hoewel een of twee weken vrij toch wel iets is om blij mee te zijn, zullen duizenden Zeeuw se vakantievierende jongens gisteren behoorlijk de smoor in hebben gehad. Maar behalve dat, misschien ook nog een klein beetje hoop. Hoop, dat van daag toch nog de zon wil schijnen. Zo hard, dat de regenplassen op de sportvelden snel zullen verdwijnen en de stoere voetbalelftallen alsnog „ten strijde kunnen trekken". Het startsein voor het jaarlijkse Paasschoolvoetbaltoernooi had giste ren al gegeven moeten worden. Het was onmogelijk. Alle wedstrijden vie len In het water. Letterlijk. De regen kende geen genade. Het was allemaal een beetje triest. Triest voor de jon gens, voor de meisjes-supporters, moe ders en politieagenten. De voetbalenthousia&ten zelf zien met angst en "beven toe, dat er mis schien wel helemaal niets meer van hun toernooi terecht komt.Kan er vandaag niet gevoetbald worden, d-an is het toernooi in de paasvakantie he lemaal van de baan. Een kansje is er nog dat het tussen Pasen én! Pink- j steren gespeeld zal worden. De moe ders, die hadden gedacht hun kroost twee vakantiedagen onderdak te heb ben. zaten er gisteren in ieder geval mee op ge scheept". De moeders-met kleine-kinderen, •wel te verstaan. Een rustig spelletje aan de tafel is lèuk, voor eventjes. Maar dan? De straat opsturen? „Het is direct te merken als de jeugd vakantie heeft", vertelde gisteren een Vlissingse politieagent. „Het is vuur tje stoken, voetballen, een bal die ver keerd schiet, kapotte ruiten Hij vond dat er meer voor de jeugd ge organiseerd zou moeten worden. Er wordt wel het een en ander voor de kinderen op touw gezet. In Middel burg bijvoorbeeld. Maar niet iedere stad beschikt over zo'n aktieve wijk- vereniging als die in Middelburg -Zuid, Op tweede paasdag konden daar de kleuters en ook de lage schoolkinderen eieren zoeken- Op zaterdag 1 april wordt er voor kinderen van 7 tot 16 jaar een puzzeltocht georganiseerd. Wie daar meer van wil weten moet zorgen dat hij of zij donderdag 30 maart om half zes in het gymnas tieklokaal aanwezig is. Dan zal er tekst en uitleg over deze tocht wor den gegeven. Verder is er in Middelburg het club-, en ..buurthuis 't Tref put waar ver schillende paasvakantie-aktiviteiten wot den georganiseerd. In de meeste an dere steden en op de dorpen moet de jeugd zichzelf maar zoet zien te hou den in de vakantie. In Vüssingen is er dan een boulevard, waar de kinde ren op het strand en op de glooiing het gevaarlijk spelletje met de golven spe len. Een bericht i-n de krant over twee kinderen, die daar een paar we ken geleden bijna verdronken, zijn zij al lang vergeten. Andere kinderen zochten, gewapend met een hengel, eveneens het water, en de vissen, op. in trek is bijvoorbeeld het Katsche Veer voorbij het Zuid- Beveland. se WilhelminadorpEen der de klas Goese h.b.s.'ers ging over het water, naar de Haringvreter en de pony's. Vele van hun jeugdige stad genoten namen al slenterend door de stad, hun toevlucht tot de frites-huis- jes en de automatieken met „warm" en ,.koud". Het zal „warm" geweest zijn (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Amerikaanse machinefabriek Lamb n.v. te Roosen daal heeft zestien geschoolde metaal bewerkers ontslag aangezegd. De fa briek die zich drie jaar geleden in Roo sendaal vestigde houdt nog veertig man in dienst. Het ontslag, waarover overeenstem ming is bereikt met de vakbonden, werd de betrokkenen dinsdagmiddag meegedeeld. Zij krijgen na hun ontslag twee weken volledig loon. Verwacht wordt dat het arbeidsbureau komende vrijdag toestemming voor deze perso neelsinkrimping zal geven. Lamb heeft zich gespecialiseerd in de fabricage van grote machines voor de papierin dustrie. Amerika en Europa vormden het afzetgebied. Hei wegvallen van een grote Europese order heeft de ont slagen bespoedigd. Al langere tijd kampte Lamp met een te kleine or der portefeuille. Enige maanden lang werd het totale personeelsbestand min of meer geforceerd aan het werk ge houden, in afwachting van nieuwe gro te opdrachten. Divident-voorstel van de N.V. Maat schappij tot exploitatie van onroerende goederen „De Nieuwe Maasstad" over 1966: tien (v.j, 1014) proeent. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het kathedraal ka pittel van Breda heef de vijftig jarige mgr. H. Ernst, vicaris-gene raal van mgr. G. de Vet gekozen tot kapittel vicaris. Hij zal tot de benoeming van de nieuwe bis schop de lopende zaken in het bis dom afhandelen. Het kapittel komt maandag 3 april weer bij een om de procedure van voor dracht van een nieuwe bisschop vast t.e stellen. Vrijdagmiddag om vier uur zal het stoffelijk over schot van de overleden bisschop van Breda in de kathedraal van Breda worden opgebaard. De bis schop zal worden gekleed in een zwarte met paars afgebiesde toog. .Vrijdagmiddag om 4 uur zal in de ka thedraal een gebedsdienst worden ge houden, waarvoor alle religieuzen uit het bisdom zijn uitgenodigd. Religieu zen en leken worden na afloop van deze korte dienst in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van de overleden bisschop. Tijdens deze dienst zal de scola van het groot en klein seminarie Nederlandse gezangen ten gehore bren gen. Om zeven uur zal de plebaan P. Backx eveneens in de kathedraal een avondmis opdragen, waarna wederom gelegenheid bestaat om langs de baar te defileren. De familie van mgr. De Vet en een afvaardiging van het kapittel gevén diezelfde avond van vijf tot half zeven in het bisschopshuis te Breda gelegen heid tot het aanbieden van condolean ces. Diezelfde avond, eveneens om ze ven uur, worden overal in het bisdom avondmissen gehouden. Onder deze mis sen zal een bidprentje van de overle den bisschop worden-verspreid. Voorlopig zal het kathedraal kapittel iedere dag bijeenkomen om aandacht te besteden aan de uitvaartdienst die za terdagmorgen om half elf zal worden gehouden. Het uitdragen van de kist zaterdagochtend zal gebéuren door oud-; klasgenoten van de bisschop. De uit vaartdienst in de kathedraal zal zeer sober zijn en er zal bijna uitsluitend gebruik worden gemaakt van Neder landse gebedsteksten en gezangen. Be halve de kardinaal die zoals gemeld de dienst leidt, zullen ook aanwezig zijn de nuntius mgr. J. G- Beltrami, de meeste Nederlandse bisschoppen, terwijl ook wel vaststaat, dat een of meer Van de 1.150.000 beschuiten met mutsjes, die de vijftien Nederlandse beschuitfabrieken hebben gebakken om de Nederlandse schooljeugd de geboorte van een prinsenkind te la ten vieren, zullen er ook vele hon derden in Zeeuwse kindermonden verdwijnen. Maar niet alle Zeeuwse schoolkinderen krijgen die dag be schuit met muisjes, althans niet van de Verbisco, de aan de Haagse Raamgracht zetelende organisatie van beschuitfabrieken, die in februa ri het plan lanceerden, gratis voor beschuit met muisjes te zullen zor gen. Tot 3 maart konden de oranjeco- mités of de schoolorganisaties hun aanvragen indienen. Dat js echter lang niet overal gebeurd. Alle aan vragers zullen dezer dagen hun be schuiten plus de benodigde boter en muisjes ontvangen. de jeugd van lagere en kleuterscho len beschuit met muisjes zal krij gen. De dames van de federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zal voor de verdeling van de 32 pak ken van 150 rollen beschuit elk zor gen. De schooljeugd van Terneuzen zal geen Verbisco-beschuiten eten. De ge meente heeft echter besloten, ervoor te zorgen dat de jeugd toch een feestbeschuitje krijgt. Het worden Terneuzense beschuiten. Axel echter behoort tot een van de 750 Neder landse verzendadressen van de Ver bisco. Daar komen 1650 beschuitjes terecht (elf pakken) en bovendien overweegt het college van b. en w. om de raad voor te stellen, de kin deren ook een aandenken te geven. Maar met of zonder beschuit, de oranjecomttés zorgen overal voor het feestelijke tintje dat bij een prin selijke geboorte past. Bovendien heb ben verschillende gemeenten geld uit getrokken voor een aandenken, dat de schooljeugd zal worden aangebo den. De Vlissingse jeugd krijgt niet al leen beschuit met muisjes, maar burgemeester en wethouders hebben de raad tevens verzocht, 2900 gulden ter beschikking te stellen voor de aanschaf van herdenkingstegels. De Middelburgse raad heeft inmid dels al besloten, voor 2500 gulden 4500 tegels aan te schaffen. De Oran jevereniging zorgt er hier voor, dat Hulst doet het zonder beschuit en zonder blijvend aandenken, maar wel zal op de geboortedag een lampion optocht worden georganiseerd. In Sas van Gent. gaat het Oranjeco mité om twee uur 's middags (op de dag van de geboorte of op de dag erna) beschuit "met muisjes uitdelen aan de schooljeugd en dat gebeurt op het Keizer Karelplein. Haagse beschuitjes worden in Goes straks niet gegeten. Als er a! beschuit wordt uitgedeeld, dan zal dat gebeuren melt het geld uit de eigen schoolfondsen. De gemeente Goes heeft geen geld uitgetrokken voor een blijvend aan denken. maar in elk geval kan de jeugd haar hart ophalen aan een vrije dag. Onder de gemeenten die vanwege de .prinselijke geboorte de gratis Verbis- cobeschuiten hebben aangevraagd, behoren in Zeeland o.a. ook Zierikzee (vijftig pakken van 150) en Zaam- slag met drie pakken van 50 be schuiten. MGR. H. C. A. ERNST bisschoppep uit België vertegenwoor digd zijn. De mis zal in concelebratie worden opgedragen, waarbij -de kardi naal zal worden geassisteerd door een Vlaamse en een Nederlandse bisschop, een pastoor, een kapelaan, een rustend pastoor, een bedrijfsaalmoezenier en een regulier. Wanneer men er in slaagt nog tijdig contact te krijgen met een van de broers van mgr. De Vet, de missionaris Guido de Vet, die momenteel op Suma tra verblijft, zal ook deze worden uitge nodigd de misviering mede te celebre ren. Van de bisschop van Antwerpen, mgr. Bmiel Daems is bij 1 secretariaat van het-bisdom een telegram van rouw beklag binnengekomen. Gisteren is een laatste schrijven ge publiceerd van mgr. De Vet waarm deze dank brengt aan alle diocesanen voor de „spontane manier waarop zo- velen gehoor hebben gegeven aan de op roep deel te nemen aan het diocesaan solidariteitsfonds, ook wel parochie fonds genoemd". Het korte dankschrij ven is gedateerd 24 maart en zou deze week aan alle diocesanen worden ver zonden. Mgr. H. C. A. Ernst, de nieuwe ka pittel-vicaris werd op 8 april 1917 te Breda geboren. Hij werd op 7 juni 1941 priester gewijd in hetzelfde jaar be noemd tot kapelaan in Leur. in 1943 conrector van het meisjespensionaat te Etten. in 1947 professor in de moraal theologie aan het seminarie te Hoeven enin 1962 tegelijkertijd met mgr. dr. W. Koenraadt benoemd tot vicaris-ge neraal van het .bisdom Breda. BRESKENS Op de Provinciale weg IJzendijke Schoondijke tussen Parkzicht en Zevenhofstedestraat zijn twee personenauto's met elkaar in bot sing gekomen. Bij deze aanrijding wer den drie personen ernstig gewond. Een personenauto bestuurd door H. F. uit Breskens kwam van de richting IJzen dijke terwijl een Belgische auto van de richting Schoondijke kwam. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn beide wagens met elkaar in botsing geko men. De gewonden zijn H. F. en J. A. uit Breskens mej. L. de V, uit Gent Door dokter Lievens uit IJzendijke werd eerste hulp verleend. De slacht offers zijn per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Bei de voertuigen werden zeer zwaar be schadigd. (ADVERTENTIE) 2312.95 24-2713.95 2S-3114.95 28-3113.95 32-3$14.95 Rotterdam Binnenweg 10 Nieuwe Binnenweg 379 Groene Hilledijk 262-264 Putseiaan 230-234 Katendrechtse Lagedijk 428 Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardfngen Liesveld 16a Dordrecht Voorstraat 262 Breda Karrestraat 27 Tilburg Heuvelstraat 70 Den Haag Spuistraat 14 Lelden Haarlemmerstraat 53

de Stem | 1967 | | pagina 3