Slechts één jaar van plan tot voltooiing SAMENSPEL HAGBLAD DE STEM 29 MAART 1967 a Zo was het Nieuw idee Systeem Blijft de klok? Bouwmethoden Jong gebied NIET KOEL KISTEN LEGPUZZEL SCHAALVERGROTING VEILIKGNUMMER TERNEUZEN DE TOEKOMST UITGANGSPUNT: IN verschillende opzichten wijkt het nieuwe veilingcomplex van de coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" in Terneuzen af van de in Nederland gebruikelijke opzet. Reeds voor het begin van de ontwerpfase heeft het dagelijks bestuur van de veiling duidelijk ingezien, dat aan een nieuwe veiling wil ze ook in de toekomst nog voldoen andere eisen moeten worden gesteld. Daarom heeft men zich vooraf op een wat breder terrein laten voor lichten. Een groot aandeel hierin heeft Food Industries gehad. Dit ontwerpbureau heeft in Europa de laatste jaren reeds meer dan 20 min of meer grote fruitstations tot stand helpen brengen. Alvorens Food Industries een opdracht te verstrekken, heeft de veiling enkele van deze stations in Frankrijk bezocht om zich op de hoogte te stellen van de aldaar toegepaste recente ontwikkelingen. Dit bezoek heeft zeer verhelderend gewerkt en leidde tot een klaar inzicht betreffende de eisen, die men aan een modern en efficiënt Ingericht veilingcomplex moet stellen. In een volgend stadium is een studie gemaakt om te komen tot een programma van eisen. In deze studie hebben we ons geheel losgemaakt van het vertrouwde Nederlandse veilingbeeld. U kent dit wel*, een groot terrein met vele, verspreid liggende gebouwen, met in het midden de kantoren, afmijnzaal en een grote neerzethal. Enkele uren per dag zoemt het hier van bedrijvigheid. De telers komen hun produkten allemaal tegelijk naar de neerzethal brengen, dan komen de kopers het produkt bekijken en kopen, vervolgens komen de telers allemaal tegelijk leeg fust halen, terwijl de kopers de produkten weer opladen. Het ligt voor de hand dat deze ongunstige arbeidsverdeling grote investe ringen vergt. Er zijn perrons gebouwd voor het laden en lossen. De neerzethal bevat een groot aantal deuren en toegangswegen, om de korte, maar hevige stroom verkeer te kunnen verwerken. Er zijn wegen en parkeerplaatsen nodig om de dagelijks toeloop het hoofd te kunnen bieden. Voor de opslag van het fust gebruikt men overdekte loodsen met gedeeltelijk open wanden. Afgezien van de grote verscheiden heid in type fust, is door de trage roulatie speciaal op fruitveilingen de behoefte aan fustopslagcapaciteit enorm. De fustloods moet daarom groot zijn om de op de veiling aanwezige kisten op te slaan. Daar in Nederland een groot deel van het fruit nog door de teler gesorteerd wordt aangevoerd, is de behoefte aan centraal sorteren op de veilingen tot nu toe gering geweest. De sorteerhal met sorteermachines heeft daarom nooit de aandacht gekregen, die nodig is voor een efficiënte werkwijze. Veelal is de sorteerhal nog een onderdeel van de neerzethal. Met de efficiëncy van de koelhuizen op de veilingen is het veelal treurig gesteld. Door de opdeling van de koelhuizen in kleine cellen wordt het interne transport door middel van efficiënte methoden, zo niet onmogelijk dan toch ten zeerste beperkt. Verder komt in de ligging van het koelhuis sterk naar voren, dat het koelhuis alleen bestemd is voor een langdurige opslag der produkten. Men mist de controleplaats van het koelhuis, die nodig is voor de afzet. De koelinstallaties zijn uitgevoerd volgens het principe van een kleine op zich zelf staande telerskoelcel. Men heeft nauwelijks gebruik gemaakt van de technische ontwikkelingen op dit gebied. ene gebied ook het andere terdege beïnvloedt. Om weer de vooraadkisten als voorbeeld te nemen; in het buitenland gebruikt men nu al meer dan 10 jaren met veel succes deze voorraadkisten en hierdoor konden vele besparingen verkregen worden ten aanzien van dc gebouwen, de terreinen, het interne transport, de sorteerinstallaties enz. Toch bleef men tot voor kort deze voorraadkisten in Nederland afwijzen. Als voornaamste reden zou men kunnen aanvoeren, dat door toepassing van de voorraadkisten de bestaande inrichtingen en methoden een aanpassing behoeven. Hoewel dit nooit is beweerd, kan dit een latente weerstand hebben gevormd. De veiling ..Zeeuwsch-Vlaanderen" was zo gelukkig, dat de invoering van de voorraadkist niet om technische redenen moeilijk was; men moest alleen even wennen aan het idee de eerste te zijn in Nederland. De voorraadkist heeft daarom een grote rol gespeeld bij het bepalen van de uitgangspunten voor het ontwerp van het nieuwe veilingcomplex. Een ander belangrijk punt is geweest, dat de teler niet zelf zijn produkten naar de veiling brengt en de koper de produkten niet zelf laadt. Verder vindt de sortering van de produkten vrijwel uitsluitend op de veiling plaats. Toen de keuze van de veiling eenmaal gevallen was op de bovenstaande uitgangs punten, was de opdracht, het gebouwen complex wat de investeringen en de exploitatiekosten betreft zo gunstig mogelijk te ontwerpen. Het bestuderen van de aan- en afvoergegevens met de prognoses voor de toekomst (een periode van tenminste 10 jaren in verband met de afschrijvingsprocedure) was hierin de eerste fase. Verschillende afzetsystemen zijn in deze studie betrokken. Het door de veiling gekozen systeem bepaalde uiteindelijk de benodigde vloer oppervlakken der gebouwen, de indeling ^an het koelhuis, de hoeveelheid der gascellen, de grootte van de sorteerlijn, de grootte van de aan- en afvoerruimte enz. Het is nuttig een vergelijking te trekken met een denk beeldig nieuw complex, dat volgens de oude normen zou zijn ontworpen en het hier gekozen project. De gebouwde oppervlakte zou in het eerste geval 11.000 m2 bedragen, terwijl het nieuwe complex minder dan 8000 m2 groot is. Het bouwprogramma voor 1966 zag er toen als volgt uit. Een koelhuis met een capaciteit van 5000 ton fruit, als volgt ingedeeld: 3200 ton in gascellen en 1800 ton in koelcellen. De indeling der gascellen moet zodanig zijn dat 900 ton Cox OP, 200 ton Golden Delicious en 225 ton Conference kunnen worden opgeslagen. Met opzet zijn bovenstaande opmerkingen over bestaande veilingen naar voren gebracht om duidelijk het verschil tussen deze veilingen en het nieuwe veilingcomplex in Zeeuwsch- Vlaanderen ie laten uitkomen. Want nemen we als voorbeeld het fust. Het invoeren van stapelkisten heeft invloed op de constructie van het koelhuis. De opslagcapaciteit neemt ten opzichte van laadborden en standaard fustkisten toe met meer dan 20 procent. Dit is het echter niet alleen, de cellen kunnen Du gemakkelijk hoger worden gebouwd; dat een besparing in investering. De kosten voor het interne transport met voorraadkisten zijn de helft lager. Er kunnen dus nu grotere hoeveelheden produkten tegelijk in de koelcellen worden gebracht. Het consequente gebruik van een heftruck beïnvloedt onder meer de ontvangst der produkten. Het aantal deuren in de neerzethai kan nu minder zijn, doch voor een efficiënt transport van vooraadkisten moeten zij veelal hoger zijn dan tot nu toe. Verder heeft het invoeren van stapelkisten een invloed op de sorteerlijnen. Met het ledigen van vooraadkisten in water kan een zo grote hoeveelheid produkten met behulp van een apparaat worden aangevoerd, dat men du gemakkelijk kan overschakelen op een sorteer- en verpakkingslijn 'met grote G&paciteit. Op deze manier kan het sorteren ^eer efficiënter worden gemaakt. Het is duidelijk, dat een verandering op het De capaciteit van de sorteerinstallatie moest worden afgestemd op ongeveer 8 ton appelen per uur. De sorteerhal zou men zo groot kunnen maken dat er plaats is voor twee van zulke lijnen. De nog niet direct benutte ruimte kan dan voorlopig dienst doen als neerzet- ruimte. Dit laatste in verband met het feit dat men voor de toekomst aan de mogelijkheid denkt dat het verkopen via de klok zich zal wijzigen. Natuurlijk is de gebruikelijke afmijnzaal in het dienstgebouw wel voorzien, maar uitgevoerd met een vlakke vloer, zodat een eventuele andere benutting later eenvoudig uit te voeren is. Daarna hebben wij vier lay-outs gemaakt voor het nieuwe complex en voor elk plan de investeringen geschat. Een belangrijk facet hier was het' interne transport. Verder is voor elk plan de mogelijkheid van uitbreidingen in de toekomst grondig nagegaan. Het gekozen project stak gunstig af tegen de andere en het was dus niet moeilijk tot een besluit te komen. Voor het fust is een andere dan de gebruikelijke regeling gekomen. De koel- en gascellen zijn nu zo ontworpen, dat ze gemakkelijk gebruikt kunnen worden voor d opslag van voorraadkisten en standaardfust zodat het koelhuis of gebruikt wordt voor d'r bewaring van fruit, of voor de fustopslag Om enige werkruimte in het koelhuis te verkrijgen en om het fust voor groenten er ander klein fust op te slaan, is later een kleine fustloods hieraan toegevoegd. een en ander lezen over de uitvoering. Hier willen we nog even stilstaan bij een paar punten, die zeer nauw met het ontwerp hebben te maken. Zo zijn voor het gebouw, in samenwerking met de N.V. Nelissen, die de hoofdaannemer is van dit onderdeel, ver schillende bouwmethoden, die voor toepassing in aanmerking kwamen vergeleken. De goedkoopste constructie bleek een systeem te zijn waarbij de vloeren eerst gemaakt worden om ze daarna als bekisting te gebruiken voor het ter plaatse gieten van betonnen wandelementen, die vervolgens met een mobiele kraan omhoog gehesen en aan de fundatie verankerd worden. De ruimte tussen deze wandelementen wordt dan benut om kolommen te gieten, waarop de staal constructie van het dak rust. Wegens de plaatselijke terreingesteldheid en de Nederlandse weersomstandigheden moest van deze constructie worden afgezien. In plaats van ter plaatse gegoten wand elementen zijn nu kleinere fabrieksmatig vervaardigde panelen gebruikt. Een voordeel van deze keuze is het grotere isolerende vermogen van de wanden in de sorteerruimte waardoor het mogelijk is, om het klimaat in het koelhuis gemakkelijk te beheersen. De verwarming in deze ruimte is zodanig uitge voerd, dat' de temperatuur in zones geregeld kan worden; de vochtigheid op de plaats, waar gesorteerde produkten zijn weggezet is dan hoog, terwijl het aan de sorteerlijn werkende personeel in een behaaglijk klimaat kan verkeren. In het bovenstaande is getracht te verklaren, waarom het nieuwe veilingcomplex uiterst modern genoemd kan worden. Dit is dus gelegen in het feit, dat allereerst is uitgegaan van toekomstige ontwikkelingen, die zeer waarschijnlijk in Nederland noodzakelijk zullen blijken, terwijl in een later stadium is uitgegaan van een regelmatige en efficiënte routing van de produkten door het bedrijf. Gezien het feit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een jong fruitteeltgebied is met een groot potentiëel, is voor de toekomst rekening gehouden met een uitbreiding van 3 maal de huidige capaciteit, zonder dat het bestaande principe van de routing in het gedrang komt. De leden van de veiling Zeeuwsch-Vlaan deren" mogen zich gelukkig prijzen, dat het bestuur oog heeft gehad voor de nieuwe ontwikkelingen, hetgeen het mogelijk heeft gemaakt het ontwerp af te stemmen op de toekomst. IR. P. NOORDZIJ en H. VAN ANDEL Food Industries Research Enginering, (Van een onzer verslaggevers) De bustocht door Frankrijk gaf de doorslag. „Wat we daar gezien hebben was veroverend. Die moderne opzet. We wisten het allemaal zeker: dat moeten wij in Zeeuwsch-Vlaanderen ook doen. En het enthousiasme van het bestuur werd het enthousiasme van de leden. Je kunt wel zeggen, dat enthousiasme de veiling bouwde. Elk voorstel (en iedereen kan be grijpen, dat het voor de leden de nodige consequenties heeft) werd met algemene stem men aanvaard. We hebben nu drie praatavonden gehad met de leden in oost-, midden- en west- Zeeuwsch- Vlaanderen- Wat je ontmoet is enthousiasme. De Zeeuwsch-Vlaamse fruittelers zijn bereid iets nieuws te accepteren- We zijn een jong fruitteeltgebied, ook de telers zijn jong en vooral: het zijn juist de meest vooruit strevende boeren geweest, die in de fruitteelt zijn gestapt." Voorzitter J. P- van Dijke van de coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" verklaart de grootse aanpak hieruit: „Een boer is gewend om in grotere eenheden te denken- Een boei* die overstapt op fruitteelt schrikt er daarom in die sector ook niet voor terug." En zo heeft men in Zeeuwsch- Vlaanderen voor bijna vijf miljoen gulden een veilingcomplex gebouwd met een zo modern (d-i. efficiënt) mogelijk koelhuis en is men radicaal overgestapt op het systeem van de stapelkisten. We zitten met hem en zijn medebestuursleden, dr. ir. J. P. M. van der Wolf. secretaris penningmeester, J- Pladdet, ondervoorzitter en directeur A. van Kouteren in de directie tevens bestuurskamer van de veiling, het enige van het nieuwe veilinggebouw waar men bij bouw en aankleding niet uitsluitend aan koele, praktische efficiëncy heeft gedacht- Het oude veilinggebouw heeft men nauwelijks vijftien jaar gebruikt. „We waren eruit ge groeid," zegt het bestuur, „we moesten er weg In september '65 werd een studiereis gemaakt naar Frankrijk; op 30 september kreeg het dagelijks bestuur de opdracht om verder te werken aan het geopperde idee; 16 november van dat jaar werd reeds de definitieve opdracht gegeven aan ir. P Noordzij uit Wageningen, de man van het Holland Office van Food Industries, Research and Engineering te Yakima (Washington); 7 maart 1966 ging de eerste paai de grond in en op 10 september van dat jaar bracht men het eerste fruit het koelhuis binnen- Binnen één jaar tijds: van plan tot voltooiing. Voor de leek zijn de enorme cellen waarin het fruit koel wordt bewaard, het meest indrukwekkende aan het nieuwe veiling complex. De insiders praten echter in de eerste plaats over de kisten. Ze zijn 1-14 bij 1-14 en 75. cm hoog. Er gaan 300 tot 350 kg appels in, terwijl in de oude kleine kisten van 56 bij 31 cm 20 kg appels gingen. Voor het fruitteeltbedrijf betekende het overschakelen op de nieuwe kisten een verandering in de organisatie. Voor de veiling betekent het: besparing- Er kan zo 20 procent meer fruit in dezelfde ruimte geplaatst worden- De kisten staan negen hoog in de cellen- De koelkosten dalen met 15 procent, maar ook de teler ziet zijn oogstonkosten met 15 procent d'^en. Die teler behoeft zijn vruchten ook niet meer naar de veiling te brengen. Het transport ge beurt door de vrachtvervoerder van de veiling, die een meeneem-stapelaar bij zich heeft: een heftruck achter de vrachtwagen- Het hele bedrijf is op mechanisch vervoer berekent; de vakman zegt: het is helemaal gepaletteerd. dwz. dat er van laadborden gebruik gemaakt wordt. Sjouwen met kisten is er ook niet meer bij- Alles gebeurt mechanisch- Men maakt ook geen gebruik van een verhoogde losplaats. In het hele complex is geen drempel te vinden. Laden en lossen gebeuren overdekt- Met het voorgaande was de studie ten einde en kon men overgaan tot het ontwerpen van de verschillende onderdelen. In enige van de andere bijdragen in dit nummer kunt u het „De interne organisatie is bij zo'n nieuwe opzet bijzonder belangrijk," aldus het bestuui „We zijn niet klaar met de bouw alleen. Het contact met de teler is zakelijker maar intensiever geworden door een nieuwe administratieve ontwikkeling. We hebben zelfs een klein computertje in gebruik". De nieuwe veiling betekende echter niet alleen een ander contact, een nieuwe kist, en aangepast vervoer- „Je zet zo'n zaak op gang en dan moet je ook de consequenties trekken Dan moet je weten, dat je ook op een nieuwe manier moet gaan sorteren. Als een leg puzzel past het een in het ander De ontwikkeling in de fruiteelt wordt een harde zaak- Het veilingsbestuur is zich daar danig van bewust. Daarom acht men het des te belangrijke? om op een zo efficiënt mogelijke manier de fruitteler aan een bestaan te helpen- „We bewijzen aan de gehele fruit teelt in Nederland," aldus de voorzitter, „dat het efficiënter kan, zowel in grote als in kleine bedrijven. We krijgen daarom met deze nieuwe wijze van werken noch lelijke gezichten van de groten noch van de kleinen Beide groepen plukken letterlijk de vruchten van een moderne veilingopzet Het hele project is eigenlijk een schaal- vergrotingsproject. De nieuwe opzet houdt ook in, dat de teler verplicht is, centraal te sor teren, op te slaan en te koelen- Ook hier: voordeel voor veiling en teler. De fust voorziening heeft men eveneens op een nieuwe manier opgezet, waarbij o.a. het verladen mechanisch gebeurt. De kern van de finan ciering is het koelcontract, dat de leden bij de veiling afsluiten- Het geeft tussen teler en veiling binding en waarborg- „We hebben niet voor drie generaties willen bouwen," zegt het bestuur. Er is met de bouw volledig rekening mee gehouden, dat men in alle sectoren kan uitbreiden. Al*is de Terneuzense veiling op het ogenblik verreweg de modernste van Nederland en de eerste veiling met grote cellen, men is er zich van bewust, dat een soepele aanpassing aan nog nieuwere methodes een eis is, waar aan men telkens zal moeten voldoen- De bouw van de grote cellen betekende 30 procent voordeliger investeren dan bij de conventionele bouw- Maar ook het koel medium (directe amoniakkoeling) is ren dabeler dan de conventionele freonkoeling- De financiering van de bouw gebeurde dooi de Centrale Boerenleenbank in Eindhoven- De kern van financiering is het koelcontract De leden van de veiling, zijn echter ook nog onbeperkt aansprakelijk naar de grootte van hun omzet. Voor de consument heeft de nieuwe veiling- opzet, naast een verhoogde kwaliteitsgarantie o-a. nog dit voordeel, dat Terneuzen een van de weinige veilingen is, waar het fruit gewassen de veiling verlaat. Van giftige spuitmiddelen kan de consument geen last meer hebben. We zien in onze samenleving een steeds toenemende integratie en iedere dag worden we meer afhankelijk van elkaar. De waarde van iedere mens op zich wordt voor een belangrijk deel bepaald door de mate waarin hjj erin slaagt te midden van en samen met de anderen nuttig te zijn. In onze wereld kan een min of meer belangrijk stuk werk niet meer van één man zijn. Ook het nieuwe veilingcomplex dat in Terneuzen tot stand kwam, is geboren uit de samenwerking van velen, die zelfs grotendeels onbekenden voor elkaar waren tot op het moment dat zij in deza samenwerking werden betroken. Het Is iets om verheugd over te zjjn, dat het mogelijk was, dat een groot aantal mensen in zo'n korte tijd dergelijk resultaat kon bereiken. Het was een samenspel van hoofd en handen, van initiatief en ondernemingszin van leiderschap en vertrouwen. Het veilingcomplex in Terneuzen is bedoeld als een antwoord op de problemen waarvoor de Nederlands® fruitteelt hij haar afzet is gesteld. Het is tevens een blijk van de levenskracht van de agrarische bevolking en haar nieuwe cultuur, die niet spoorloos in ons industriële tijdperk verloren mag gaan. Elk antwoord is echter tydg©= bonden en wordt vroeg of laat achterhaald door de vooruitgang van de samenleving en de techniek. Een aantal medewerkers aan dit veilingproject heeft (sommigen d.m.v„ een interview met een onzer verslaggevers) een korte beschouwing geschreven rondom zijn bijdrage aan het geheel. Uitgangspunt van het initiatief van de Zeeuwsch-Vlaamse fruittelers is geweest de toekomst. Het initiatief kwam binnen een jaar tot zijn realisatie. (pag. 3) Een centraal gegeven van de nieuwe veiling is de overschakeling op de grote kist, de keuze voor centraal sorteren en vdfledige mechanisatie van het vervoer. (pag. 5) De groenteman en de huisvrouw hebben belang bü een moderne veiling. Vooral om het nieuwe koelsysteem heet de Terneuzense veiling de modernste van Nederland. (PRg. t) Ook al ligt Terneuzen „binnen handbereik", de vraag moet gesteld worden of Nederland de concurrentie aankan met de grote fruittelers in de andere EEG-landen. (pag. 9) Het initiatief voor een nieuwe veiling was een gezamenlijk besluit van de Zeeuwsch-Vlaamse fruittelers. Dat ook bouwen een samenspel Is, vertelt de bouwer van de veiling. (pag. 9) Hoe hypermodern óók de elektrotechnische installatie van de veiling is, om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, zal in de eerste plaats moeten worden gewerkt aan een moderne fruitteelt. (pag. 11) B\j een nieuwe veiling behoort een moderne financieringsmethode. Maar niet aleen voor de bouw. De telers op hun beurt pasten hun verkoopmethoden aan. Op de Terneuzense veiling wordt „gepoold" (pag. 13)

de Stem | 1967 | | pagina 19