De domme knecht 1 DE ZEVEN LEUGENAARS bala™ Brandt junior actief in klasse nstrijd Radio mense Balatred T. V Informatie „Miss Bejaarde" gekozen Peter de poes de gehele dag gesloten 15 sa Süfs rwsss P gP 11 WESTBERLIJNSE SCHOLIEREN WILLEN MEDEZEGGENSCHAP Hofpredikant nam afscheid N A Y O-overleg atoomzaken Censuur Instituut ASPA - BREDA N.V. Nederlandse kapucijnen Spelregels steunen plannc Eten voor India boekt f 500.000 Sovjet-Unie en Spanje versterken culturele banden Zr. van Beuzekom helpt Beatrix bij bevalling Picasso succes ft paasweekeintk S/oveiï Bronzen Loeres voor Farce Majeure DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 29 MAART 1967 Boer Karmels zat moe in zijn stoel zijn pijp te roken. Zijn dagelijkse werk zat er voor vandaagal weer op. Boer Karmels moest iedere dag heel hard werken. Hij zou graag een knecht wil len hebben, want hij werd al oud. Kin deren had boer Karmels niet. Tenmin ste niet op de boerderij. Zijn dochter Dora Karmels was drie jaar geleden naar Canada geëmigreerd. Zijn zoon Dick Karmels was een jaar geleden door een auto-ongeluk om het leven gekomen. Nu woonde hij met zijn vrouw, Flora, op de boerderij met paar den, schapen, koeien, varkens, kippen en twee honden. Boer Karmels werkte heel de dag hard, maar toch kwam hij niet klaar. Daarom had hij erover zitten pieke ren of hij een advertentie in de krant zou zetten of een knecht bij hem wou komen werken. Flora had het hem al dikwijls aangeraden, maar telkens aar zelde hij. Vrouw Karmels dekte in de keuken de tafel, terwijl Tarzan, een van de honden, zijn eetbak je leeg- smikkelde. „Frans, kom je eten?" „Ja, ik kom er aan". Boer Karmels ging aan tafel zitten en bad. Toen pakte hij een boterham en smeerde die op met boter. „Flora", zei Karmels, „ik heb besloten om toch maar een advertentie te plaat sen." „Heus? Het werd trouwens wel tijd, dat je een besluit nam." „Ja, ik heb nu wel een besluit genomen, om een advertentie te plaatsen, als er maar een knecht op af komt." „Da's waar. Daar had ik helemaal niet aan ge dacht. Maar ja, dat zullen we dan wel Zien." „Ik ga de koeien nog even binnen brengen, en enkele melkbussen schoon maken. Ik ben over een uurtje terug. „Goed, dan ga ik even de tafel afrui men" Na een uurtje zaten ze alle twee ln de huiskamer. Boer Karmels las de avondkrant en vrouw Karmels was bezig om een tafelkleed te borduren. Deze avond gingen ze al vroeg naar bed. Al gauw sliepen ze in. De volgende morgen al vroeg liep boer Karmels naar de schuur. Eerst zou hij de dieren eten geven en daarna nog even de melkbussen schoonmaken Toen dat gebeurd was ging hij eten. Daarna ging hij de koeien melken. Van daag was er veel werk te doen voor boer Karmels. Vandaag zou hij heel de fchuur schoonmaken. Enkele lan^" bouwwerktuigen moesten opgeverfd worden en hij moest nog voeder vooi de dieren bijhalen Ja het werd een zware dag voor boer Karmels. Van de voormiddag zou hij het voe der halen. Hij reed z'n auto uit de schuin* en ging weg. Tegen twaalf uur kwam hij pas terug. „Is me dat een manier van doen. Kom ik daar bij de voederfabriek en dan zeggen ze: „de baas is niet thuis Dan vraag ik of die knecht me wil helpen, omdat ik nog meer heb te doen vandaag, en dan zegt ie: „nee ik kan u niet helpen want ik moet naar huis. Maar als u even naar de Klaver bladstraat in Zwijndorp wil rijden, dan vindt u daar de baas. Op nummer 18. Kom ik daar in de Klaverbladstraat aan en dan vertellen ze me, dat de baas net weg is. Ik weer terug naar Slieteren en daar is de baas en die zegt me dat er geen koeiekoek meer is. Alle moeite weer voor niks gedaan, t Is wel fr?,Dan ga je morgen, maar weer eens vragen. Kom, ga nuaan tafel, dan kunnen we eten", zei Flora. Meteen werd er gebeld. „Wie kan dat nu toch zijn? Verwacht jij soms iemand Frans. „Neen, ik niet. Het zal wel de stomerij zijn." „Dat kan niet, want die is gis teren al geweest". Weer werd er ge beld. „Ga nu maar open doen, dat mens aan de deur kan toch geen uur blijven wachten." Vrouw Karmels deed de deur open en daar stond een jongeman, met een riet al te net pak en een geruite pet op. „Goeie middag mevrouw. Hier ben ik dan". ..Wat ben je hier? Wat kom je doen? Wie ben je?" „Ho, ho vrouw- tie niet teveel vragen ineens, daar kan ome Sjors niet tegen hoor.' -Maar ivie ben ie dan in shemelsnaam. „Zoals je gehoord hebt heet ik Sjors en wat ik kom doen, nou da's ook geen raad seltje. Ik kom hier om te werken. Als dat waar is, nou dan kom maar éven mee, naar de keuken. „Frans, hier is een knecht „Zo De boer stopte zijn pijp. „En hoe heetje. En hoe oud ben je?" „Nou. ik heet Ijors! Dat heb ik zojuist tegen uw vrouw gezegd." „Zo. en hoe is je ach ternaarrf? f Ehmijn achternaam is Ja. Ik heb eigenlijk geen achter naam. Maar ze noemen me 2». Den Domme. Ze zeggen a'1®"13?' dat ik domme dingen doe, maar dat isi niet waar. Ik heb nog nooit iets doms ge «laanDus ze noemen jou bjors Den „Ben je handig?" „Ja nogal,. „Nou dan zal ik 't met je probei en. „Dank u. Maar krijg ik dan ook een flink week- loon Ja natuurlijk". „Hoeveeir „Da zul je aan het eind van de week wel ZieOK Waar kan ik mee beginnen?;' Eet eerst maar een boterham mee 'zei vrouw Karmels. „Dank u wel me vrouw". Sjors liet de boterhammen zich lekker smaken. Toen moest hij aa werk Eerst de koeien melken. Van het melken kwam niet veel van terecht De helft spoot langs de emmer op de erond Toen moest Sjors de stal maa 503»ï.p™£. ig Sjors kreeg een slaapgelegenheid in de stal. „En hoe ging het werk?" vroeg vrouw Karmels voor ze naar boven gingen. „Nou het gaat best", zei de boer, die van het eten geven en het melken niets afwist. De volgende morgen moest Sjors naai de voederfabriek rijden. Hij bracht het voeder mee, maar toen Sjors even niet oplette, reed hij met de auto tegen een boom. Boer Karmels was vreselijk boos. „Ik ontsla hem direct", zei hij tegen Flora. Toen kwam Sjors net binnen. Hij had gehoord wat de boer zei en toen zei hij bijna schreiend: „Oh, alstublieft, laat me toch bij u werken. Ik zal in het vervolg beter uitkijken, maar ieder een kan toch een fout maken. Oh, heus, ik zal goed mijn best doen." „Nou, vooruit dan", zei de boer, die intussen een besluit had genomen, „voor deze keer. Maar o wee, als je nog eens zoiets stoms doet, dan vlieg je meteen de laan uit. Begrepen." „Ja baas. Ik dank u." „Ga nu maar naar je „hutje" in de stal en dan ls alles vergeten en vergeven. De knecht ging weg. „Je bent een goeie man", zei de boerin en gaf hem een zoen. Het was zoals Sjors had gezegd. Hij deed erg zijn best. Tenminste, de eer ste drie weken. Toen ging het weer fout. Op een dag kwam Sjors naar boer Karmels en zei: „D'r is geen biggemeel mee." „Och wat, dat is er wel. Hier een volle zak. Geef de biggen maar wat." Maar Sjors pakte de verkeerde zak waar kippevoeder in zat. Vier van de zes biggen stierven. Boer Karmels be greep niet waarom Die middag kwam de knecht weer naar de boer en zei: „Er is geen haver meer." „Och, loop naar de pomp. Hier staat nog een halve zak." Omdat er op het erf een waterpomp stond, ging de knecht naar de pomp. De boer had toch immers gezegd: „Loop naar de pomp". Nou, daar stond ie dan. Maar boer Karmels kwam rood van kwaadheid naar hem toegelopen. „Je hebt de schapen niet geschoren en de eieren van de kippen die in dat mandje zaten heb je laten vallen. En wat doe je hier. Idioot!" „Maar u zei toch immers: loop naar de pomp. Nou en hier ben ik dan, bij de pomp. En van die eieren, daar kon ik niets aan doen en„Maar, waar om heb je de schapen dan niet ge schoren?" „Ik, ehIk had vanmorgen het scheermes in de rioolput laten val len." „Oh, ik kan me wel wreken. Wat ben je toch een stommeling. Dat die vier biggen dood zijn gegaan is zeker ook jou schuld. Je bent ontslagen." „M... Maar ikikNiks te maren en te ikken. Je bent. ontslagen." Evterf'keek Sjors de boerjaog aan. Toen lief? hij dieb - vóoroVerg'èbogeri het erf af, de wijde Wereld in. Boer Karmels liep de kamer in. Daar zat z'n vrouw. „Waar is Sjors?" vroeg ze. „Ontslagen", zei de boer kortaf. „Maar „Stil", gebood de boer. Toen ze 's avonds in de kamer zaten zei de boer: „Sjors was misschien een jongen die het goed bedoelde, maar zijn naam past goed bij hem. Ik kan hem niet gebruiken die Sjors Den Domme!" Door Lianne Willemse Lange Wagenstraat 14, i Gilze. Lukie Franken (5 jaar) Boonhof 5, Prinsenbeek. - - W-f/ ip Iptp r if W3&'" Sa ««raki Elsje Geerts (7 jaar) Ginderdoorstraat 2, Chaam. In een groot paleis woonde eens een koning, die nooit meer opgewekt kon zijn, sinds zijn hofnar was gestorven, ledereen deed zijn best de koning op te beuren, maar het lukte nooit. Naar muziek wilde hij niet luisteren, want van treurige muziek werd hij verdrietig en vrolijke muziek deed hem denken aan zijn gestorven nar, zodat hij bij de luchtigste deuntjes in tranen uitbarstte. Kaarten wilde Hij niet omdat hij altijd verloor. Als de hovelingen afspraken de koning te laten winnen, merkte hij dat dadelijk en dan legde hij de kaarten op tafel en speelde niet verder. "Wij hebben een leuke poes en hij heet Peter. Die hebben wij van de buren gekregen en daar gaat hij weieens spelen. Want die heDben ook twee poezen en dan krijgt hij weieens wat eten. Ja maar hij is wel lang weg. Maar loms komt hij weieens kijken. En dat is natuurlijk niet leuk, maar ik vind hem toch wel leuk hoor. Zelf verzonnen door Elly-Bruyns Oosterhoutseweg 37 Breda, 7 jaar. In dansen had de koning helemaal geen zin, want hij had zulke hardnekki ge eksterogen dat er geen heelmeester in het land was, die hem daarvan kon verlossen. Stel je voor dat iemand hem bij het dansen op de tenen traipte Paardrijden dan Onmogelijk. Eens was de koniing van het allermakste paard gevallen en sedertdien wilde hij geen paard meer aankijken. Zelfs van jagen hield de koning niet. Hij had een medelijdend hart en kon met de beste wil van de werelld geen dier do den. Dan zou hij toch nog altijd kun nen waindelen voor zijn genoegen. Maar ook dat deed hij niet want het ruisen van de bomen vond hij een vervelend en eentonig geluid. En daarom dwaalde de koning in zijn vrije tijd maar door het paleis. Dat vond hij intussen ook vervelend want hij was in dat paleis geboren en getogen. Het was ontzaggelijk groot maar hij kende het nu op zijn duimpje en er was nooit iets te zien dat nieuw voor hem was, nooit iets waar hij nu echt goede zin van kreeg. De enige plaats m het paleis waar de koning nooit kwam, was de kerker. Daar zou je ook niet voor je plezier naar toe gaan. Maar nu gebeurde het eens dat er in die kerker zeven boeven zaten die zoveel plezier met elkaar had den dat hun bulderend lachen in de koninklijke vertrekken te horen was. Natuurlijk werd hun dat lawaai ver boden. Zij werden zelfs met de dooa- staf bedreigd als ze er niet mee op hielden. Ook de koning hoorde hoe de boeven schaterden van plezier en hij informeer de wat daarvan de oorzaak was. De be waker wist te vertellen dat de mannen in de kerker elkaar vermaakten met het vertellen van leugens. De een wist een nog gekker leugenverhaal dan de ander. Toen beval de koning, die intus sen alsmaar treuriger wos geworden: „Breng die gevangenen hier voor mij. Ik wil ook wel eens lachen. Wie het grootste leugenverhaal kan vertellen schenk ik de vrijheid". Zo werden de boeven voor de koning geleid. De eerste die straatmuzikant maar bovendien een handige zakkenrol ler was, begon: „Vroeger was ik een beroemd vioolspeler en ik gaf concer ten bij deftige mensen. Nog nooit had den zij iemand zo prachtig horen spe len. Ja, maar mijn viool was dan ook een heel bijzondere. Ik had er niet zo maar de gewoonsbe snaren op gespan nen Mijn snaren waren geen kattedar- men, maar zachte goudblonde haren die een schone prinses mij had gege ven. Maar het ongeluk was nu dat de prinses, telkens als ik speelde, verschik- kelijke hoofdpijn kreeg. Al was ik met mijn viool ook aan het andere eind van de wereld: als ik de strijkstok over mijn snaren joeg kreeg zij hoofdpijn. Om de arme meid van die ellende te verlos sen, heb ik de viool in zee gegooid. Op hetzelfde ogenblik voelde zij zich hele maal opgefrist. Maar ik bracht er me zelf mee tot de bedelstaf en vanaf die tijd ben ik staatmuzikant". De tweede die opgepakt was omdat hij vals speelde, vertelde: „Eens werd ik in een herberg beschuldigd van \als spel bij het kaarten. De herbergier pak te mij beet, doorzocht mijn zakken en vond er twee extra kaarten een schop- pekoning en een hartekondngin. Maar toen ik voor de rechter kwam zei ik: Zoveel liefde heb ik nou voor ons ko ningshuis, diait ik altijd de portretten van onze koning en koningin op zak draag. Ik moet zeggen dat ze dan ook sprekend leken. Terstond werd ik vrij gelaten en ik kreeg bovendien een rid derorde v'an de koning voor zoveel trouw". De derde zat gevangen omdat hij een zilveren schotel had gestolen toen hij als lakei op een dansfeest verfrissingen had rondgediend. „Dansenriep hij. „Dat onhandige springen en buigen op zo'n stom feest, noemen ze dansen Dan moest u mij eens bezig zien Ik heb eens op een feest gedanst met een oude gravin die stijvere poten had dan een bok, dikker was dan een varken, en zelfs eksterogen had op haar vingers. En ik danste zo sierlijk met haar dat een jonge prins die op het bal elk meisje krijgen kon dat hij hebben wou, zijn haind en hart aan de opgezwollen voe ten van de oude gravin legde. Maar toen hij later met haar het bal zou ope nen op zijn verlovingsfeest, merkte hij pas walt hij was begonnen, en hij heeft de vlucht genomen. En nooit meer heeft hij een meisje zo meeslepend zien dansen als toen ik die stijve, oude dik zak in mijn armen had De vierde was in de kerker gekomen als paardendief. „Wat ik al met paar den beleefd heb pochte hij. „Eens heb ik een wedstrijd gewonnen met een paard dat de kortste benen had waar mee een paard ooit ter wereld is ge komen. En toch galoppeerden er de edelste en snelste dieren mee. Hoe kon ik dan winnen Heel eenvoudig. De benen van mijn paard waren zo kort dat mijn eigen voeten de grond raak ten. Zo kon ik meelopen en op onze zes benen haalden wij met het grootste gemak de eindstreep". De vijfde boef was een wilddief. „Ik ben net als u, majesteit", zei hij tegen de koning. „Als ik een dier in de ogen zie, begint mijn hand te trillen en kan ik mijn tranen niet bedwingen. Maar ik moet leven van de jacht. Daarom heb ik mijn geweer krom gebogen en een spiegel op de kolf gezet. Sedertdien kan ik met mijn rug naar het wild gaan staan. Ik zie in de spiegel wat er achter mij is. In de spiegel zijn de vogels, de hazen en konijnen minder echt, zodat mijn hand niet meer trilt en menn oog niet meer traant. Ik mik en schiet. De kogel vliegt door het kromme geweer over mijn schouder en legt het wild neer". De zesde boef was een houthakker die hout van de landheer had gestolen. „Eens was ik in het topje geklommen van de allerhoogste boom die ik ooit heb gezien", vertelde hij. „Ik zat daar toen de boom werd omgehakt, maar ik zat zo hoog dat ik de slagen niieit hoor de. De boom viel krakend om en terwijl zijn voet nog in het bos lag, zwaaide de top over de wijde zee en kwam neer in een ver vreemd land in het oosten. Gelukkig zat er nog een touw aan de top vast. Ik wachtte tot het westen wind werd. Toen sloeg ik het touw om een wolk. De wolk dreef naar het wes ten en trok de boom overeind. Zo kwam hij weer in mijn eigen land rechtop te staan. Vlug daalde ik laings de stam maar beneden en nauwelijks was ik op de grond terecht gekomen, of de boom zwaaide verder naar het westen en viel zuchtend omlaag". De zevende boosdoener was metse laar en had zijn huisje gebouwd met materialen van zijn baas. „Ik héb het sterkste verhaal majesteit. Luister maar. Ik bouwde mee aan een kasteel. We waren nog pas aan de fundamenten bezig en metselden dus meteen de ker ker. Ik wilde die kerker zo maken dat er onmogelijk iemand uit zou kunnen ontsnappen en daarom maakte ik er geen raam of deur in. Maar zelf zat ik er binnenin en moest me dus wel be vrijden. Toen holde ik vlug naar huis, haalde mijn bijl en hakte een gat in de muur. Als ik dat niet gedaan had was ik in die kerker de hongerdood gestor- De koning had gespannen naar alle verhalen geluisterd. „De grootste leu genaar mocht vrijkomen had ik beloofd. Nou de grootste leugenaar ben ik zelf", zei de koning. „Want ik beweer: alle zeven verhalen die zijn verteld, zijn wis en waarachtig waar gebeurd". Eerst keken de boeven op hun neus. Maar de koning had zoveel schik gehad in hun leugenverhalen, dat hij de mannen ie dere dag opnieuw uit de kerker haalde om weer andere geschiedenissen te ho ren. Op het laatst vond hij het luisteren naar hun vertellingen zo gezellig dat ze alle zeven tot ridder werden geslagen en in Met vervolg als verteller» aan het hof hieven wonen. AN MAC GILLAVRY (ADVERTENTIE) Balatred „vinyl-op-vilt" heeft de praktische voordelen van harde vloerbedekking.plus de behage- lijke eigenschappen van zacht tapijt. 't Is slijtvast vinyl op verend vilt! Uw woninginrichter levert het in banen van '200 cm breed. In vijf kwaliteiten van 9,25 tot 13,50 per vierkante meter. Zeven heel mooie, heel gezellige dessins en vele, vele prachtige kleuren. (Ia - u kunt mooi com bineren met Balatred!) Koop het nu. U heeft er jaren plezier van. Balatred vanavond op uw T.V., Ned. I, na het nieuws van 20.00 unr. BALATRED Een produkt van Balamundi Nederland N.V. - Huizen N.H. VINYL. VLOBRBIDBKKINO DEN HAAG (ANP) De hofpredi ker. ds. G- J- A. B. Forget, heeft zondag in de Waalse kerk te 's-Gra- venhage afscheid genomen van zijn ge meente. Ds. Forget is met emeri taat gegaan. Het kerkgebouw was ge heel bezet. Onder de aanwezigen wa ren ook koningin Juliana en prins Bernhaird. PARIJS (AP) De zeven leden tel lende overleggroep over atoomzaken van de NAVO zal op 6 en 7 april ln Washington vergaderen. De leden van de groep zijn de Ver enigde Staten, Canada, West-Duitsland, Italië. Nederland, Turkije en Enge land. Er zal een studie worden ge maakt van diiverse aspecten avan stra tegische en taktische atoomplanning. (Van onze Bonner-correspondent) BERLIJN Peter Brandt, zoon van Westduitslands vicekanselier en mi nister van buitenlandse zaken die in Berlijn zijn studie voortzet ook na papa's verhuizing naar de bonds- hoofdstad is een van de leiders van een actie, die er op is gericht om de leerlingen der ,,Oberschulen" in de vroegere Duitse rijkshoofdstad medezeggenschap in het schoolbestuur te geven. Hij is met zijn 18 jaren eeu van de mede-oprichters van de eerste scho lierenvakbond in de bondsrepubliek onder de naam onafhankelijke scho lieren vakbond in de Bondsrepubliek noemt deze gemeenschap zich vooral, omdat bij de bestaande mede-verant woordelijkheid" op de scholen de ..klas sen-woordvoerders" zo zeggen Brandt en zijn medestanders ,,al lang onderdeel zijn geworden van de schoolbureaucratie en niet langer in staat is om machtsmisbruik door het lerarenkorps te verhinderen of af te schaffen". Brandts O.S.G. wil onder andere be reiken: a. Afschaffing van iedere vorm van censuur op schoolkranten; b. Medezeggenschap bij de opstel ling der lesroosters; c. Medezeggenschap over alle kwesties die de scholieren di rect aangaan, met name disci plinaire aangelegenheden en d. Een omvattende seksuele voor lichting onder de leerlingen der hoogste klassen. Met pamfletten hebben Brandt en zijn medestanders op de 20 „Ober- schulen" in West-Berlijn voor het O.S.G. geworden en inmiddels 80 leerlingen kunnen inschrijven. Als voorbeeld van machtsmisbruik door een lerarenkorps werd in deze pam fletten genoemd het geval van een scholier, die vanwege zijn be allé- haar snit door de leraren belachelijk was gemaakt en moest blijven zitten. Deze en andere gevallen van machtsmisbruik" zullen op alle deel nemende scholen in een kartotheek worden geregistreerd, die de O.S.G. iii een veilig oord heeft onderge bracht om te verhinderen, dat de po litie zich er meester van zou kunnen maken. (De politie heeft onlangs bij een huiszoeking de ledenlijst van de socialistische studentenbond in beslag genomen) O.S.G. een instituut" geschopte waar de vakbondsfunctionarissen de klassenstrijd (en ditmaal geldt dit woord letterlijk) wordt geschoold, ja er komt verder een instituut waar leerlingen, die vanwege hun vakbands, activiteit eventueel van school zouden worden gestuurd, door studenten wor den voorbereid op een eindexamen, dat zij extraneus zouden kunnen afleg! gen. Enkele h.b.s.-directeuren en gym. nasia-rectoren hebben al gedreigd dat zij tegen de opstandige scholieren maatregelen zullen nemen. Maar <k scholieren en hun vakbondleiders zijn op dergelijke represailles goed voor- bereid. Naar het goede voorbeeld van de vak- bonden-voor-volwassénen heeft de (ADVERTENTIE) Onze zaak is in verband met INVENTARISATIE VRIJDAG 31 MAART Alleen telefonische verkoop gaat normaal door. Tolbrugstraat 2, Breda Telefoon 01600—22541 De ..Sehulsenator'" van We-st-BerliJn, Evers minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen van de stad staat is over deze ontwikkeling ta melijk bezorgd. Hij woonde onver wachts de stachtingsvergadering der O.S.G. bij, doch maande de adspiram. vakbondsleden tot voorzichtigheid. Evers sprak van een soort „extra parlementaire" oppositie tegen de schooldirecties, die niet in overeen stemming is met de democratische spil regels. De georganiseerde scholieren dachten er evenwel anders over. Vooral Peter Brandt verdedigd, de oprichting van de O.S.G.: „Wij hebben een werkelijke behartiging van onn belangen nodig. Met een vertrouwen»- leraar" zijn wij niet gediend. Zijn in- teressen kunnen nooit de onze zijn er, omgekeerd" De O.S.G. wil binnekort m«t de monstraties beginnen. (Van onze Al acht jaar werkt pater Jan haast ontoegankelijke Andsgeb derlandse religieuzen probeer) pen tot een menswaardig best; derlijke „zieltjeswinners", maar hun christelijke overtuiging, on Chilenen. Zij willen die tiendui: en nood, van angsten en ziek die bergdalen is de bevolking ro.rt TV-a.cE-I3.fi.nl ■')- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Donk ztf de reaktiw van velen op de „Brandpunt"-uitz«n- ding van 3 maart j.l. is op de giro tmi de stichting „Eten voor India" de half miljoen gulden gepasseerd. Uit de Haagste schoolk ringen ontving I de Stichting bedragen, variërend van t 300,— tot f 1.000,—. Bij het hierboven genoemde bedrag van f 500.000,-- zijn de opbrengsten van de «oholen nog niet begrepen. De stichting heeft direct 800 ton rjje! in Siam aangekocht voor verscheping maar Calcutta. Dezer dagen zal deze zen. diirng daar arriveren. De krappe markt voor de rijst maakt het vinden van par tijen moeilijk. Toch is de stichting erin geslaagd nog osp 1.200- bom beslag te leg gen, die eveneens maar Calcutta zuilen worden verscheept. Op 10 en 24 maart zijn reep. 110 en 150 ton voedingsmid delen per schip van Nederland uit naar India verzonden. Op 3 april gaat nog •ens 150 iton. Met deze verschepingen ii een bedrag van oa. 1,4 miljoen gulden gemoeid. Naast de verschepingen is ook voed sel aangekocht in India zelf. Het gaat hier om een hoogwaardig geconcen treerd voedingsmiddel, dat via de ker kelijke organisaties, in Bihar werk zaam, zal worden gedistribueerd. Het zijn slechts kleine partijen die beschik' baar zijn, waarmee oa. 1,5 ton gemoeid is. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie m Spanje, die geen diplomatieke t* trekkingen onderhouden, hebben over- eenstemming bereikt over een «flp breid cultureel uitwisselingsprojTtni- ma. Sinds 1065, toen de Moiseyew voC> 1 dansgroep dn Spanje en de Spaanse dan ser Antonio met zijn gezelschap al Rusland optraden, zijn steeds fl*® culturele banden aangeknoopt Dit jaar zullen onder meer 120 Iw" van het symfonie orkest van Uj® grad in Spanje optreden- Spaanse <P' sers worden in Moskou verwacht,jj wijl voorbereidingen getroffen woraw voor het uitwisselen van weten"",n mensen, schrijvers en filmen. UTRECHT Mej. Cor L- v>n Kekom uit Eopik zal prinses B""" helpen bij de aanstaande bevailir' Zuster Van Beusekom i» van het Academisch ziekenhui' Utrecht en zodanig ook als van prof. dr. W. P. Plate- s"", met hem heeft zij al enkele dukn5 kinderen op de wereld geholpen. Mej. van Beuzekom, die. de.Sfft! al persoonlijk kende, begtin m ij"? j loopbaan als leerling-verplees nel academisch ziekenhuis, oj,f sinds 1950 op de g^aecoM"",, deling en is sinds 1958 hooidve F— ster. AMSTERDAM (ANP) - I* In het van Nispenlipis in A'dam is door het comité Tieners voor Be jaarden een „Miss Bejaarde" verkie zing georganiseerd. Op de fotó de winnares de 69-jarige mevr. Boekens- Ellerman die met deze titel een 14- daagse vakantie in Italië won. met W paasweekeinde, te beginnen w de yrydag, hebben 11.650 f in het stedelijk museum van dam gedwaald. - In de 23 dagen dat de ling nu geduurd heeft hebw mensen de expositie begoent. y Naar aanleiding van ®ez*ie* glll* langstelling is begoten woensdags maar nu ook don avonds de expositie voor net open te stellen. Het is ondoenlijk om die kilom uit elkaar wonende groepjes arme ren en hun kinderen les te gevei scholen. Hier moet de radiotechnic hulp komen. In vele landen als zilië, Colombia, Equador, ja zelfs l| en Australië zijn de etherscholen geweldig succes geworden. Toen j Janssen zijn problemen aan de cuur van de Nederlandse kapucij missies had voorgelegd, raakte men i ook enthousiast. De kosten voor eenvoudige middengolfzender van Ups, zomede de bouw van een sim houten studio van twee verdiepir werden geraamd op ca. 400.000 gulj De Chileense regering verklaarde bereid de in te voeren apparatuur te stellen van de hoge invoerrech omdat het hier een ontwikkelingsj Ject betreft. De bedoeling is, dat zender met studio, welke straks „Ra Santa Clara" zal heten, op 28000 mt boven de zeespiegel in Osorno, bijj missiestatie San Juan de la Costa verrijzen. De procuur van de kapucijnen zocht de Utrechtse publicist Cees G{ fioen om een studiereis te maken la enige succesvolle etherscholen in tijns Amerika en een rapport sameri stellen, dat een neerslag zou bevat: van alle ervaringen en mogelijkhed welke aan dit radio-onderwijs inh! rent zijn. Dezer dagen hadden wij een gespi met de heer Griffioen, die diep on< de indruk na een uitputtende tocht y vijf weken door de meest ontoeganl lijke gebieden in ons land was teri gekeerd. Zijn eerste conclusie luidde: „Het hele geheim van de nood is terug i brengen tot 3 woorden: gebrek aan kc nis. Daarbij is vooral de geïsoleer bevolking zwak produktief en blijft als het ware gevangen in een onwetë de inactiviteit. Het bijbrengen van ke nis aan deze mensen op het geweld territoir van Chili, dat in lengte de i stand van Amsterdam tot Kongo ove brugt en slechts acht miljoen inwone telt, van wie er de helft in de hoof «tad woont, is zonder radioscholen o mogelijk. Alleen het werkgebied v: pater Janssen, is zo groot als Noord-Br bant. De mensen zijn voortdurend o dervoed en hun levensduur bedraa 35 jaar. Veertig procent van. de zu gelingen sterft in het eerste léven jaar. Er zijn vrijwel geen berijdba: wegen. De kleine boertjes met 3 tot ha. land hebben doorlopend armoe. 2 moeten 's morgens om vijf uur met hu kinderen langs gevaarlijke afgronde en door kale zandwoestijnen hun vruel ten en groenten naar de markten brei gen. Als ze tegen de avond voor f l,ï verkocht hebben voelen ze zich tevrt den. De overgebleven koopwaar late ze meestal voor een paar centen achte Water en elektriciteit kennen ze nie laat staan de grote combines en tractc ren van de enorme haciendos. Toe wil men in Chili dit grootgrondbez: niet verkavelen, aangezien de klein akkers economisch niet rendabel zou den zijn, Trouwens de Chileen prjjs zich gelukkig als hij op zo'n modern farm mag werken en wonen. Hier leer hij pas het landbouwvak. Maar ln de afgelegen bergdalen is evenals ln andere grote delen van La tjjns-Amerika een afschuwelijke enert gieverspilling. De mensen sloven, ploe, teren en sjouwen, maar komen ondank die slopende arbeid niet vooruit. D< oogsten zjjn klein en schraal. Hier wil len de Nederlandse kapucijnen een ein de aan maken door landbouwvoorlieh ting - en onderwijs via radio-lessen. Maar dan moeten ze via een eigen zender eerst de mensen dagelijks 1® kunnen geven in lezen, schrijven, reke nen, gezinsverzorging, voedselbereiding €n hygiëne. Elders in Zuid-Amerika i: bewezen, dat dit radio-onderwijs al hon derdduizenden mensen op weg heeft ge bracht naar meer welvaart. AMSTERDAM Het nationaal 1-april- eomité heeft dit jaar de „Prix de Joke" toegekend aan de t.v.-groep „Farce Ma-i jeure", die. aldus de jury, „onder aan voering van de heren Alexander Pola cn Fred Benavente en het toeknijpend °og van de heer Dick van Bommel ons volk op een parodistische, satirische en originele wijze een (lach) spiegel weet voor te houden". Een eervolle vermelding gaat naai' de heer N. M. A. ter Wolbeek uit Am stelveen, onderdirecteur van de spaar bank van de Stad Amsterdam die vol gens de jury „kans heeft gezien met een aantal medewerkers ons comité op 1 april 1966 te foppen, door een groot spaarvarken over Loeres heen te plaat sen." De hoofdprijs, een bronzen Loeres, zal op zaterdag 1 april in hotel Bouwes m Zandvoort worden uitgereikt. Het ls dit jaar voor de vijfde maal dat deze onderscheiding wordt toegekend. Ze is bestemd voor „die humor of gepleegde grap die naar ile| oordeel van de jury uitspringt boven andere gepleegde grap- ?oSLeï^/°' humorvolle dingen, welke in 1966 in Nèderland hebben plaatsge vonden". De .jury bestond uit de heren fiPPo Doeve, voorzitter, dr. John B. Knipping. Cor Ketting en Wim Kok. ■riet secretariaat, waargenomen door de «eren Edo van Tetterode en Gerard F. tonner, hield de grappen-registratie bij.

de Stem | 1967 | | pagina 10