Ook Sovjet- spionnen op Cyprus en in Zwitserland Dit ei is geen paas-ei Gemeente hoort niet op stoel van de bouwondernemer Algemeen Fondsenbezit „Speciaal"voor de tere huid keuze uit spaarvormen met golden raj's peau sensible Onderzoek Garrison breidt zich verder uit Expositie over Sanne Sannes in Arnhem Kritiek op bouwfonds: Minister tikt Oranjebond op vingers Staatsgreep in Sierra Leone Broer Castro afgetreden TWEE MILJOEN SLAVEN OLIEVLEK DRIJFT OP CORNWALL- STRAiND AF Directie hbs Groenio trekt aanvraag in voor ontslag REEDS VERSCHILLENDE ARRESTATIES Kennedy-moord Weer aardbeving in Tasjkent V eiligheidsmaatregel tijdens paasverlof Soldaten moesten wapens inleveren INSTALLATIES CONTACT VROUW NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK GROEPJE DUITSERS GUNT MINISTER LUNS ZIJN ONDERSCHEIDING NIET Rechters mans genoeg Verkiezingen Pokken in India Vijf gewonden bij oude granaat Alle wapens terug Moeder na roof 9 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 MAART 1967 9 (Van onze redactie buitenland) ROME/LAUSANNE/NICOSA Het Russische spionagekomplot dat deze week in Italië is ontdekt, blijkt vertakkingen te hebben over heel Europa. Op Cyprus zijn gisteren twee Russen gedeporteerd en zijn minstens vijf Cyprioten gearresteerd. Ook in Griekenland zou reeds een arrestatie zijn verricht en in Zwitserland worden de ko mende dagen eveneens aanhoudingen verwacht. Gezaghebbende zegslieden in Nicosia hebben meegedeeld dat twee Russen, een diplomaat en een employé van de Russische Aeroflot, gisteren gedepor teerd zijn van Cyprus, omdat zij be trokken waren bjj spionage op Britse militaire basissen en Amerikaanse ra diostations op het eiland. Zjj zijn naar Moskou vertrokken. Een woordvoerder voor de regering weigerde commentaar te leveren op de berichten over uitwijzing, maar gaf toe dat de minister van buitenlandse za ken, Spyros Kyprioanou, de Sovjet ambassadeur Pavel Ermosjin bij zich ontboden had na de arrestatie eergis teren van twee Cyprioten, die betrok ken waren bij een spionagenet dait eer der deze week in Italië ontdekt werd. NEW ORLEANS (Ar) De officier van justitie van New Orleans, Jim Gar rison, heeft de 24-jarige Layton Mar- tensg edagvaard in verband met zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy. Martens is drie dagen na de moord op Kennedy gearresteerd ge weest. Verder heeft Garrison de arrestatie gelast yan de voormalige caféhouder Gordon Novel, oud 29 jaar. Hij noemde Novel een belangrijke getuige voor de jury die zich met de zaak bezighoudt. Martens zal woensdag voor de jury moeten verschijnen. Hij heeft in het verleden samengewoond met David W. Ferries, die inmiddels is overleden. Marlens, Ferrie en de toen 19-jarige Koland Beauboeuf zijn op 25 november 1963 door Garrison gearresteerd op ver zoek van de Amerikaanse geheime dienst en de federale recherche. Ferrie werd gearresteerd, omdat hij in Texas nog terecht moest staan. De twee ande ren werd landloperij ten laste gelegd Uit de politieregisters blijkt dat Martens is vastgehouden voor een onderzoek naar subversieve activiteiten. De drie man nen zijp toen maar een dag vastgehou den. MOSKOU (A.P.) De zwaarste aard beving sedert vele maanden heeft Tasjkent gisteren getroffen. Er werd weinig schade aangericht. Wel werd melding gemaakt van vijf gewonden en meer dan 30 mensen die een hartaanval kregen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Alle Nederlandse militai ren hebben voor dat zij met paasverlof uit de kazernes vertrokken hun wapen uioeten inleveren. Voorheen was het gebruikelijk, dat een militair zijn wapen opborg in zijn eigen kast. maar door de recente reeks diefstallen van Uzis hoeft de legerleiding besloten dat tijdens het Weekeinde de wapens ingeleverd moeten Worden bjj de magazijnen van de kazer nes. De commandanten hebben ook op dracht gekregen nauwlettender toe te zien op het beheer van wapens en strenger op te treden tegen onacht- aamheden. Het onbeheerd laten liggen in t e*ei? WaPen °P de kamer wordt nu in het kader van de stiptheidsactie ge- «tff een verêrijP waarvoor fikse straiten worden uitgedeeld. (ADVERTENTIE) De autoriteiten in Cyprus zijn bij zonder terughoudend wat betreft de ontwikkelingen in de spionage-affaire. De autoriteiten hebben alleen bekend gemaakt dat ook op Cyprus „een aan tal personen zijn gearresteerd". Volgens Cyprische kranten vijf man, waaronder een P.T.T.-beambte en een employé van de Britse luchtbasis bij Nicosia. De aanklacht luidt: spionage bij de NAVO- installaties op het eiland. Volgens wel ingelichte bronnen zijn beide mannen sinds het moment dat zij gearresteerd zijn voortdurend ondervraagd door de politie. Naar van betrouwbare zijde in -Athene wordt vernomen zou er in Griekenland al een arrestatie zijn verricht. Donder dagavond kwamen enige NAVO-offl- cieren in de Griekse hoofdstad aan om aan het onderzoek in verband met het spionagekomplot deel te nemen. De Zwitserse politie heeft gisteren verklaard dat er bewijzen zijn dat de grote Sovjet-spionagebende, die in Ita lië ontdekt is, ook in Zwitserland werk te. „De mogelijkheid van arrestaties kan niet uitgesloten w-orden", aldus de po litie. Een woordvoerder voor de politie ontkende Italiaanse persberichten, dat in Zwitserland al enkele personen ge arresteerd zouden zijn, maar hij zei dat het onderzoek tijdens de paasdagen zal worden voortgezet. De politie zegt dat de berichten na gegaan worden dat Rinaldi, de Italiaan se parachutist die, zoals bekend, in Tu rijn gearresteerd is wegens spionage. In contact stond met een Sovjet-functiona ris die werkte bij een internationale organisatie in Geneve en een postbus in Montreux had om hem gegevens door te geven. De vrouw van de van spionage De- schuldigde Rinaldi werd gisteren be schreven als een vrouw met een sterke wil die haar man de baas was en die mogelijk het echte denkwerk verrichtte achter het uitgebreide spionagenetwerk dat door hen in stand gehouden werd. Agenten van de Italiaanse contra spionagedienst, die de 52-jarige Angela Maria Rinaldi ondervroegen, bemerk ten dat zij rustig en vol vertrouwen antwoordde, in tegenstelling tot de ze nuwachtigheid en vrees van haar man, AMSTERDAM (ANP) In het ge meentelijk museum in Arnhem is gis termiddag een tentoonstelling geopend van het werk van de donderdag omge komen Nederlandse fotograaf Sanne Sannes. Een auto-ongeluk in Bergen kostte hem het leven. De expositie, die een 60-tal foto's om vat werd ingericht te zijner nagedach tenis. Enkele exemplaren van de collec tie, die in het bezit is van het museum, hebben een omvang van 1 bij 1,50 me ter. 4%tot 6 De bank waar u zich thuis voelt! 9 Het Is niet wat men flezer ffa- paasei. Dit reusachtige ei staat langs de autoweg E 8, en zal menig automobilist niet onbe kend voorkomen. Dit ei is nu omgebouwd tot een „drive-In"- restaurant. Zonder uit de auto te stappen, kunnen mensen met haast hier een stukje kip be machtigen. gen geneigd Is te denken: een AKEN (DPA) Gisteren heeft de rechts-radicale „actiegemeenschap Oder- Neisse" in een brief aan de burge meester van Aken geprotesteerd tegen het toekennen van de internationale Karelsprijs van de stad Aken aan mi nister Luns wegens zijn verdiensten voor de eenwording van Europa. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken zal deze onderscheiding op 4 mei ontvangen. „Akon" is een radicaal groepje, dat strijdt tegen het loslaten van de Duit se aanspraken op de vroeger onder Duits gezag gestaan hebbende westelijke Poolse In het schrijven wordt aan minister gebieden. Luns onder meer verweten dat hü zich openlijk heeftu itgesproken voor de Oder-Neisse-grens als oostgrens van een herenigd Duitsland. Hij werkt de aen- wording van Europa tegen in plaats van dat hij deze bevordert, aldus de brief, die zich ook keert tegen de vroegere toekenning van de prijs aan Winston Churchill en de Italiaanse oud-president ennéijRadesnEuropa.MffanSenenenenen Antonio Segni. (Van een onzen* verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse bond v^n bouwondernemers (N.B.B.) heeft ernstige kritiek op het feit» dat het Bouwfonds Nederlandse gemeenten bouwfonds Nederlandse gemeenten (B.N.G.) in samenwerking met de rijkspostspaarbank gestart is met een systeem van bouwsparen, gericht op de aankoop van een eigen woning. De hond meent dat het B.N.G. daarmee op de verkeerde weg is. In het bondsorgaan „de bouwonderne mer" wordt gesteld, dat het B.N.G- als puur gemeentelijke instelling ten on rechte is gaan zitten op de stoel van de particuliere ondernemer, waarbij het B.N.G- ten opzichte van het parti culier initiatief bovendien nog een be voorrechte positie inneemt, zonder daar bij het risico te lopen dat normaliter aan het ondernemen verbonden is. Dat zijn volgens „De bouwonernemer" on geoorloofde toestanden, waaraan paal en perk gesteld zou moeten worden. Dit laatste niet alleen om het particu liere ondernemerschap voor „oneerlij ke concurrentie" te behoeden maar ook om de woningbouw in Nederland, die het niet zonder een gezonde par ticuliere sector kan stellen, op voldoen de niveau te kunnen handhaven. „De bouwondernemer" herinnert er in dit verband aan, dat van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten circa 700 Nederlandse gemeenten aandeel houders zijn. Gezien dit feit kan het bouwfonds in vele gevallen over de meest gunstige bouwterreinen beschik ken, indien een gemeente de beschik bare grond gaat verdelen. Het bouw fonds kan ook meestal wel rekenen op een behoorlijke propaganda voor zijn woningen. In dit verband schrijft „De bouwondernemer": woningzoeken den worden op het gemeentehuis naar het bouwfonds verwezen en gemeen- (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Bond van Chris telijke Oranjeverenigingen in Neder land heeft op een brief aan de regering over de gezagshandhaving in ons land een scherp terechtwijzend antwoord ontvangen. De bond had gesteld dat een definitieve oplossing van het gezags probleem slechts door zware bestraf fingen kon worden bereikt. Daarbij werden het verstoren van de openbare orde in het algemeen en het in het openbaar beledigen van leden van het vorstenhuis aan de orde gesteld. In zijn antwoord brengt minister Struycken naar voren, dat het bepalen van de strafsoort en de strafmaat ln onze staat aan de onafhankelijke rech ter is toevertrouwd. Ik meen, aldus de minister, dat er alle grond is te ver trouwen, dat onze rechters de feiten, die haar ter berechting worden voorgelegd, en indien daartoe aanlei- ding beslaat, met strengheid zullen be oordelen en bestraffen In de „Oranjevaan" het orgaan van de bond, schrijft het bestuur nu dat het dat wge!Uk£ig ,heeft «ingedrukt, maar had do de bedoeling heeft ge had de officieren van justitie aan te sporen strenger op te treden. teamibteinaren vormen een gratis ac quisitie-apparaat, waaraan nu ook al le postkantoren in Nederland zijn toe gevoegd door de lancering van het bouwsparen via de rijkspostspaarbank. Daardoor -kan het fonds nu ook wat ge makkelijker aan financieringsmidde len komen, hetgeen vooral in deze tijd van kapitaalschaarste belangrijk is". „De bouwondernemer" heeft er be zwaren tegen dat een langere overheids instelling als het B.N.G. al deze faci liteiten geniet. Het blad vindt ook dat het B.N.G., evenals de gemeenten en de woningbouwcorporaties, zijn taak stelling te buiten gaat door zich niet te beperken tot hun sociale terrein, doch willens en wetens het particu- lieze ondernemerschap te beconcurre ren. In de eerste plaats ligt echter volgens „De bouwondernemer" de fout bij de rijksoverheid, diie dergelijke bij de woningbouw betrokken groeperingen de vrije hand laat. In het geval van het B.N-G. wordt het volgens „De bouwondernemer" hoog tijd dat ook de gemeenten gaan inzien, dat het niet aangaat dat zij als aandeelhouders van het fonds meewerken aan de bouw van villa's en bungalows. In dit ver band wordt erop gewezen dat in de prijscourant van het B.N.G. de prijzen oplopen tot 90.000 gulden en meer. De bouwondernemer spreekt daarom over ,,de zeer sterk verbleekte socia le instelling" van het B.N.G. FREETOWN (Reuter) Officieren hebben in de Afrikaanse staat Sierra Leone de macht in handen na hun ge wezen hoofd, brigade-generaal David Lansana en de gewezen premiers Sir Albert Margai en Siaka Stevens gevan gen te hebben gezet. Een groep officie ren heeft een „nationale hervormings- raad" ingesteld met luitenant-kolonel Ambrose T. Genda aan het hoofd, die naar verluidt onlangs deel heeft uitge maakt van de diplomatieke missie van Sierra Leone in New York. De militaire machtsovername (zonder bloedvergieten), die volgt op een week van spanning en onzekerheid na ver kiezingen waarvan de uitslag werd be twist, is donderdagavond door majoor Blake, lid van de „nationale hervor- mingsraad", bekendgemaakt. Majoor Blake maakte in zijn radiore de onder meer bekend, dat de grond wet is opgeschort en dat alle politieke partijen zijn ontbonden en elke politie ke activiteit is verboden. In het begin van de week zag het er naar uit dat Sierra Leone de eerste Af rikaanse staat zou zijn, waar de rege ring op constitutionele wijze gewijzigd zou worden. Maar drie dagen na de ver kiezingen, waarbij het eindresultaat nog steeds onzeker was, greep Lansana in en hield hij Stevens gevangen in het ge bouw waar hij door de gouverneur-ge neraal was ontboden en beëdigd als premier. De brigadegeneraal verklaarde van mening te zijn, dait de gouverneur-gene raal ongrondwettig handelde, omdat de uitslagen van de verkiezingen nog niet geheel binnen waren. Aanhangers van Stevens kwamen in Freetown in op stand en bij botsingen met de politie werden vier mensen gedood, HAVANNA MIAMI (A.F.P.) Rau Castro is niet afgetreden als minister van defensie en Juan Almeida, zij:, on der-minister, vervangt hem slechts tij delyk aan het hoofd van het ministerie, zo is in ambtelijke kringen in de Cu baanse hoofdstad medegedeeld. Dit als antwoordt op berichten dat Raul Castro, broer van de Cubaanse premier, zou zijn afgetreden als minis ter van defensie, na deze post 7 jaar te hebben bekleed. Juar. Almeida werd als zqn opvolger genoemd. Eeerder was u>t betrouwbare bron ln de Cubaanse hoofdstad vernomen dat Raul als waarnemer de opleidingen aan de Russische militaire academie bij woont. Raul Castro was niet aanwezig bij de plechtigheden ter gelegenheid van de achtste verjaardag van de revolutie, op 2 januari in Havanna. Premier Fidel Castro verklaarde toen dat zijn broer een enkel had verstuikt. Sindsdien heeft de Cubaanse radio Raul Castro niet meer genoemd. NEW DELHI (RTR) In de stad Gaya, een van de plaatsen in de Indische staat Bihar die het zwaartst door de droogte zijn getroffen, zijn dit jaar ongeveer 150 mensen aan pokken overleden. De epidemie zou men nu bedwongen hebben, aldus een verklaring van het plaatselijk hoofd van de volksgezond heid. (ADVERTENTIE) yolgens het laatste rapport van de commissie voor de rechten van de mens telt de wereld ook in 1967 nog meer dan twee mil joen slaven. Het merendeel van hen zou zich in Saoedi Arabië bevinden. Over het algemeen vindt de slavenhandel nog altijd plaats in het gebied tussen Iran en Noord-Afrika. De regering in Riyadh, de hoofdstad van Arabië, heeft de beschuldiging scherp van de hand gewezen. In 1962 heeft koning Feisal het houden van sla ven in zijn land onwettig ver klaard. De vereniging tegen de sla vernij, met haar hoofdkwartier in Londen, heeft bij de V.N. een me morandum ingediend, hetwelk uit eenzet hoe in Saoedi Arabië sla ven nog altijd als een statussym bool gelden. In Mekka, de bede vaartplaats van Islamieten, zou zelfs een bepaalde slavenmarkt bestaan die Dakkat al Abeed heet. De slavertmakelaars houden de be schikbare slaven in hun huizen en voeden hen op water en brood, tot zij aan gegadigden zijn ver kocht. Komt er een klant om een slaaf te kopen, aldus het rapport, dan leidt de slavenhandelaar zijn koopwaar rond de binnenplaats als een kudde vee, zodat de ko per de slaaf zorgvuldig kan uit zoeken. £)e V.N. hebben naar alle lan den, die lid zijn van de volke rengemeenschap vragenlijsten ge zonden omtrent de slavenhandel. Veertig landen hebben niet eens geantwoord. Van de 76 landen die een antwoord inzonden wezen de meeste regeringen de veronderstel ling dat in hun land nog slaver nij zou heersen scherp van de hand. Volgens de V.N.-commissie zou- behalve in Saoedi Arabië en het Arabische schiereiland, met uitzon dering van de Britse kroonkolo nie Aden, nog honderdduizend sla ven leven. Ook in sommige Afri kaanse landen kent men nog sla venhandel. De Amerikaanse commentator C. L. Sulzberger wijst er op, dat de tegenstellingen in onze dagen geen grenzen kennen. Momenteel vergaderen twee commissies van de V.N. in Genève. De ene com missie houdt zich bezig met het zoeken voor een oplossing naar de atoombewapening, opdat de we reld niet het slachtoffer zal wor den van een atoomarmageddon, terwijl de andere commissie voor de rechten van de mens voor de 21e maai in haar bestaan de kwes tie van de slavernij onder de vol keren op haar agenda heeft staan. „Onze kennis, wetenschap en techniek exploderen naar steeds groter hoogten, en schijnen duize lingwekkende vormen aan te ne men", aldus Sulzberger, „terwijl onze menselijke wijsheid, zoals zij zich uit in de moraliteit van onze volkerengemeenschap schijnbaar niet evolueert en statisch blijft". (ADVERTENTIE) Gemeenschappelijke belegging in geselecteerde Nederlandse en Amerikaanse aandelen. Postbus 3700 - Amsterdam LONDEN (A.P.) Een fabriek in het noorden va~i Engeland is bezig met het maken van 130 blokken schuim- plastic om een enorme plastic gordel te leggen om de gestrande olieboot Torrey Canyon (61.000 ton) en te voorkomen dat de olie die zich er nog in bevindt naar, het strand van Cornwall dryft. Men verwacht de plastic blokken niet voor zondag in Plymouth. Een woord voerder voor de marine deelde gisteren mee dait de wind van'het noordwesten naar het zuidwesten gedraaid is, waar door het gevaar van besmetting van de stranden ernstige vormen gaan aan nemen. Een vloot van 30 schepen pompt che mische middelen op de olie. Twee Brit se torpedojagers doen een aanval op het olieveld, dait in verschillende delen is uiteengevallen en de kust tot op 16 km is genaderd. DEN HELDER (ANP) In de ma rinekazerne Erfprins in Den Helder zijn vijf militairen licht gewond geraakt, toen ze een naar de slaapzaal meegeno men granaat van 20 cm (vermoedelijk een blindganger uit de tweede wereld oorlog) trachtten te demonteren. Gelukkig ontplofte alleen de aanvuur- lading en niet de granaat in zijn geheel. De jongens kregen koperscherven ia de benen. Na behandeling in het zieken huis Parkzicht werden ze in de centrale ziekenboeg in Den Helder opgenomen Hebt U een gevoelige, fijne, tere... en dus VEELEISENDE huid? Dan beantwoordt GOLDEN RAYS PEAU SENSIBLE, ontwikkeld door Dr. N. G. Payot, volkomen aan de eisen van Uw huidtype GOLDEN RA TS PEA U SENSIBLE, van een. onvoorstelbare mildheid, verwijdert elk spoor van make-up en garandeert U de voor de gezondheid van de huid zo noodzakelijke diepgaande reiniging. Door iedere ochtend en avond Uw gezicht te behandelen met GOLDEN RATS PEAU SENSIBLE behoudt Uw teint haar jeugdige frisheid. de lafacuïtê de Lausanne Dr, JVi G, P^ot^HollaniNIV^EeiztrsgTaét i2'lé*Amslerdam»C, (Van een onzer verslaggevers) GROENLO Binnen 24 uur nadat de directie van de katholieke, h.b.s. Maria* num in Groenio aan de ouders van de leerlingen en aan de pers het aan het bestuur aangeboden ontslag had be kendgemaakt is deze ontslagaanvrage weer ingetrokken. Een langdurig beraad tussen bestuur en directie heeft donderdagmorgen tot overeenstemming geleid. Aldus deelde de directeur van de school, pater A. G. Steffens SM na afloop' van dit overleg mede. Nadat woensdagmorgen de ontslag aanvrage van de directie bekend werd vormde zich een lerarencomité, dat zich ten doel stelde bemiddelend op te treden In een schrijven aan de provin ciaal-overste van de paters Maristen, die zowel het bestuur als de directie van de school in handen hebben, gaf dit comité uiting aan een ongerustheid en toonde zich geschokt door de gang van zaken. De bemidelingspogingen van het lera rencomité leidden er toe dat bestuur en directie donderdagmorgen wederom plaats namén aan de onderhandelings tafel om over de misverstanden te spre ken, die berustten op onduidelijkherleii in wederzijdse bevoegdheden met be trekking tot de beleidslijnen. Na lang durig en rijp beraad werd alsnog over eenstemming bereikt. De hangende kwesties konden tot bei-' der genoegen worden opgelost, aldus de schooldirectie, die op grond hiervan de ontslagaanvrage introk. Naar werd meegedeeld, is het weder zijds vertrouwen hersteld. De plotselin ge gunstige wending in het conflict heeft na opluchting in brede kring ook bevreemding gewekt. Pater dr. Steffens meent, dat voor dit laatste geen aan leiding bestaat. „Gezien vanuit de si tuatie zoals die woensdag was, mag de ontslagaanvrage van de directie niet als een overhaaste stap worden beschouwd" aldus de directeur. Op onze vraag ot de ontslagaanvrage,, de mededeling daar van aan de ouders en de perspublikaties, de snelle oplossing van het conflict be vorderd hebben, antwoordde hij: „Waar schijnlijk wel" DEN HAAG <A.N.P.l Dg konink lijke marechaussee heeft nu ook de twee nog ontbrekende wapens van de partij van 24 stuks, die in de nacht van zondag uit het legermuseum te Leiden was ontvreemd, teruggevonden in de buurt van het Duitse Emmerik, Zoals bekend hebben twee Duitsers, dlie dinsdag werden gearresteerd, be kend zich aan de diefstal uit het leger museum te hebben schuldig gemaakt. COLUMBUS (Rtr.) In Coumbus in de Amerikaanse staat Georgia heeft een 23-jarige vrouw in de gevangenis een zoon gekregen, kort nadat zij bij een gewapende bankoverval 500 dollar had buitgemaakt. De echtgenoot van de vrouw dient in Vietnam.

de Stem | 1967 | | pagina 9