odak Thee drinken met Miss „Waterlelie Geluidshinder door straalvliegtuigen dringende kwestie koelkasten ,EEG gemeenschap van de hereniging' 4^41 Lekasin lejaarden- rgsters Ceylonese komt het ons weer leren: „Rembrandt" ontdekt Prol. Hallstein bij 10 jaar Verdrag van Rome: r legster ff Frankrijk niet naar ZOAVO- conferentie F.van Lanschot DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 MAART 1967 g nog een Koda- huis. De béste, van mislukken, .andelaar op het Kodak. In het ppy ■NS N.V. FKAMPEN and Bath W. Buckens ïtructeurs staaltekenaars PROTESTEN MAKEN INDRUK VOORDEEL tobSlen°t™ender °mdat er mtader lekkerrrr koud AFKOELEN KNALLEN Jayne Mansfield wilde hondjes binnensmokkelen de snelle en zekere pijnverdrijver Stimulans Atlantisch Autobanden Import Tegen VS-politiek in Vietnamese oorlog HlagblaB Pe Slem Vernieuwing van de Benelux WAAR U OOK WOONT I Spaarders bij Van Lanschot zijn er zeker van dat zij de hoogst mogelijke rente maken. Van Lanschot geeft 6 Va %op een Beleggingsboekje, 5 Va op inr een Termijnboekje,-4SA% op een Bankboekje en 4 Va op een Spaarboekje. Maakt u dat ook van uw geld? Bovendien is sparen bij Van Lanschot heel een voudig en prettig; u hoeft er zelfs niet voor naar de bank (hoewel u natuurlijk van harte welkom bent). U kunt geld storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Vraag onze folder. 'Meer rente van uw geld'. wij exposeren ruim 200 /erschillende bankstellen Tiet grote en kleine, rechte en gebogen banken, waaronder zeer /ele royale slaapbank- dellen, met net zoveel bijpassende bergmeubels en eetkamers in klassieke en moderne stijl, uitgevoerd in palissander, teak, noten en eikenhout, en uit 100 verschillende dames- of herenfauteuils in prijzen van 70 tot 1280 gulden per stuk, gestoffeerd met rundleer, weefstof, moquette en skai leerdoekbekleding kunt u nu keus maken, op onze 2e etage vindt u vele fraaie slaapkamers in teak, noten palissander en essenhout, te leveren met of zonder 2-, 3-, 4-, 5- en 6-deurs kleerkasten en met extra brede ledikanten of lits-jumeaux en natuurlijk nog veel meer. i voor de functie van belast met het verlenen ons leveringsprogramma and en Oost-Brabant. n aan de volgende eisen: age lijk op verwarmings- igedaan in een vergelijk- ge, doch zakelijke wijze onderhouden en 'aantrekkelijke, goed een jonge, zich snel ex- igd hun eigenhandig, niet illicitatie met bijvoeging ichten aan Postbus 364 te luize ychisch gestoor- rte termijn een A en B diploma; en ten aan de directrice, 56 te Rilland Bath. Breda Tel. 01600-36856 e indiensttreding i tekenervaring J lefonisch aan boven ■«■■■■■ill*'®""®*"®""""" (Van een onzer verslaggevers) ZEELAND Haar naam betekentwaterlelie. Ze wijst op de kleu rige affiche, waarop ze staat afgebeeld met de handpalmen tegen el kaar en de vingers wijd opengespreid. „Een gebaar uit onze dansen", zegt ze, „we spreken dan met onze handen. Die figuur duidt „wa ter" aan, „Waterlelie", „Manil". En veel meer wil miss Waterlelie, miss Manil niet eens zo graag over zichzelf vertellen. ..Ik kom voor Ceylon", zegt ze „en voor onze thee. Proeft u eens hoe heerlijk." Ze doet er een stukje sinaasappel in („weer eens iets anders dan ci troen") en het smaakt goed, ongetwijfeld. „Het is geen melange", zegt ze, want ze wil per se over dit belangrijkste Ceylones produkt praten. „Geen melange en met een mooie gouden gloed. In Frank rijk hebben ze het al heel lang ontdektpittig en niet te sterk, een prachtige basis voor allerlei lekkere combinaties." Miss Manil zet „een geurig theetje". Thee. Miss Manil is twee jaar ge leden uit het verre Ceylon naar Euro pa gekomen, naar wat je „het theehuis van Ceylon" kunt noemen, in de Lqn- dense Regent Street. Het is voor dit „eiland van de schaduwrijke blade ren" (zoals de Birmanen Ceylon noe men) bijna even belangrijk als de ambassade. ,.Kent u Celylon?" vraagt ze, maar de kleine charmante vrouw begint zelf aarzelend van nee te schudden. „Ik ben nu twee maanden in Nederland, maar de meeste mensen hebben er zelfs geen idee van, waar ons land ligt. En toch hebben we nog een heleboel, met Nederland te maken, gehad. In het begin van de zeven tiende eeuw hebben uw voorvaderen een kolonie gevestigd aan onze oost kust. Veel van mijn landgenoten dra gen nog een Nederlandse naam. Maar de Nederlanders die ik gesproken heb zoeken ons land ergens in de woes tijn of in India of ze denken zelfs dat we Chinezen zijn". Ze lacht er toch wel een beetje schamper om en wijst op het pakje Ceylon-thee, dat in Nederland werd ingepakt'. „Ziet u dat?" De Neder landse fabrikant heeft er Chinese ka rakters opgezet als versiering. „Maar de inhoud is heerlijk", lacht ze ondeu gend omdat ze het toch voor elkaar wist te spelen om het weer over thee te hebben. Manjl is weer heel ernstig. „Smaakt het?" vraagt ze in voorzichtig Ne derlands aan een meneer die aan haar kraampje komt thee proeven. Hij knikt een beetje stuurs, zet z'n kopje met een klap op haar toon- bankje en verdwijnt. Zo zijn onze ma nieren. Maar miss Manil (sierlijk in haer zes meter lange roze sari en het zwarte haar kunstig in een wrong) glimlacht alleen maar. Ze is hier al twee maanden. De wrong en de sari brengen ons terug in Ceylon. „Ziet u deze speld?" ze wijst op de broche met de leeuw. „De leeuw van Ceylon, ons embleem Dat vind je al in onze vroegere hoofdstad, Sigiriya. Het ligt hoog op een rots, midden op het eiland. Een dode stad nu. Maar op de fresco's staan de vrouwen al afgebeeld in deze dracht en ze droegen ook hun haar op deze manier. Die fresco's zijn zeker vijfduizend jaar oud". En dan heel huiselijk: „met dat haar heb ik toch iedere dag zo'n werk. De sari is gemakkelijk, maar dat haar!" Weelderig Dampen Goed. Thee- De loftuiting van Bon tekoe, lijfarts van de Brandenburgse keurvorst, kan door miss Manil niet worden overtroffen. Dat „excellen te cruyt thee" verdrijft zware dro gen, meent de zeventiendeeeuwse dokter, thee verlicht de hersenen van zware dampen, verlicht en ge neest alle duizelingen en pijnen des noofds, is zeer goed voor de water zucht, zuivert ae verbrande humeu ren en hitte der lever. Dokter Bon tekoe beweert zelfs dat thee „de dommigheid verj£agt". Hij zal „dom- tneligheid" bedoelen. Hij vond in elk geval, dat je minstens tien, maar eigenlijk ook best vijftig of honderd mopjes thee achter elkaar kon op drinken. Heel gezontzei hij en deed net zelf. Iedere dag. Ondanks de loftuiting van een Hol landse arts en al waren het even eens Hollanders, die de eerste Eu ropese theehandelaren genoemd kun nen worden, over het thee drinkende Holland van nu is miss Manil niet t te spreken. ..Voor de oorlog werd hier nog thee gedronken", zegt ze (al weet ze dat niet uit eigen ervaring) ,,Nu drinkt men hier warm water. In Hengelo stond ik in een winkel, waar een mevrouw na de tneeproef haar kopje neerzette en zei: een lekker kopje koffie. Heus waar knikt de Ceylonese thee-am- oassadrice. Manieren Ze staat nu in Zeeuwse en Brabant se winkels, maar ze bezoekt tussen aemonstratiedagen in ook nog Huishoudscholen en verzorgt daar naast speciale teaparties, want Cey- jon wil zijn thee-markt in Neder- uitbreiden en dat wil miss Wa terlelie ook. „Frankrijk en Enegland en Canada niet te vergeten, zijn erg oelangrijke landen voo. ons". Miss Colombo is de tegenwoordige hoofd stad. Daar is ze geboren. „Een stad als Rotterdam", zegt ze, „even in ternationaal en een grote haven ook. Maar verder Is ons land klein. Hoe wel" (ze kykt verontschuldigend) „drie maal zo groot als Nederland. En hier groeit de thee". Ze wijst op een groene kaart van haar weel derige land, waar volgens miss Ma nil „de beste thee ter wereld" groeit omdat het klimaat er zo gelijkmatig en mild is. Midden in de Indische Oceaan, zuidoostelijk van de punt van het vroegere Voor-Indië, een ei land om er vakantie te houden. Nu woont ze op een flat in Lon den. Ze is getrouwd. Met een Austra lische acteur. Ze zegt: „Maar we zien elkaar erg weinig. Ik ben de laatste twee jaar overal in West-Eu ropa en hij heeft zijn eigen werk". Speciale thee-riten op Ceylon? „Nee we zijn niet in China", zegt ze verwijtend omdat we het nou nog niet weten. „We drinken thee op al lerlei manieren, net als tegenwoor dig in Frankrijk en Engeland". Toch was thee drinken in Europa vroeger een hele plechtigheid. De geschied schrijver vertelt over zeventiende eeuws Den Haag: „De gasten kwa men te twee, later te drie uur na den noen, en werden met vele bui gingen en complimenten ontvangen die even stijf en statig beantwoord werden". Na de ceremonie van het gaan-zitten, nam de huisvrouw ver schillende theebusjes, schudde de in houd daarvan in kleine porseleinen theepotjes en vulde vervolgens de kleine gereedstaande kopjes opdat ,.de vrinden keuren mogten welk soort ze begeerden". Nadat „het theetje in 't rond was gedronken en gekeurd", kon men zijn keus ma ken. Meestal liet men de keus maar aan de gastvrouw over. Snoven de gasten rnet welgevallen de geur op, dan was ze goed „een lekker theet je", „een costelijk setsel", „een geu rig oriëntaaltje", „de gastvrouw had er eer af". De tijden zijn veranderd. Mis Ma nil moest helemaal uit Ceylon ko men ons weer te leren thee drin ken. En Miss Manil zet .,een geurig theetje", dat is zeker. LOS ANGELES (AP) Toenemen de protesten v»n miljoenen ménsen, die in de huurt van vliegvelden wo nen, tegen de geluidshinder, veroor zaakt door de moderne reuzen-vliegtui gen, beginnen eindelijk indruk te ma ken op de ontwerpers van de vliegtui gen van de toekomst. De bedreigin gen met tegenmaatregelen variëren van het verbieden van vluchten met straalvliegtuigen in de nachtelijke nren tot het totaal weren van straalvlieg tuigen van vliegvelden in dicht be volkte districten. Om zulke drastische maatregelen te voorkomen zijn fabrikanten en lucht vaartautoriteiten begonnen het publiek te beloven, dat de vliegtuigen in de toekomst ondanks het feit, dat zij meer energie zullen behoeven om veel zwaardere nuttige ladingen te vervoe ren, minder lawaai zullen maken dan die van tegenwoordig. Kunnen deze beloften worden nageko men? Een factor, die dit moeilijk maakt, is. dat een straalmotor wordt gebouwd zoals een sirene. Straalmotoren en si renes brengen beiden geluid voort door de lucht te klieven met schoepen, maar de straalmotor maakt nog meer la waai dan een sirene, omdat hij de lucht ook verhit teneinde grotere stuwkracht te produceren en haar uitstaat in de omringende koudere lucht, een pro ces, dat iets lijkt op dat, hetwelk de donder veroorzaakt. Vliegtuigbouwers bestuderen nu beide geluidsbronnen, de motor en de uitlaat. Carl Haddon, een der vice-presiden ten van de Lockheed Aircraft Corpo ration, die bezig is met de bouw (van een straalvliegtuig voor 700 pas sagiers voor de Amerikaanse lucht macht, is van mening, dat de twee voudige aanval op het lawaai succes zal hebben. .,Wij weten, hoe wij minder.rumoeri ge vliegtuigen moeten bouwen en het is tijd om het te doen", zegt hij. „Wij moeten het vliegtuig tot een goede buur maken. De ontwerpers zijn be- gonnen zich te realiseren, dat er een concurrentievoordeel zit in het bou wen van minder lawaaiige vliegtui gen Haddon zegt, dat men aanvanke lijk bang is geweest, dat het de pres tatie van een motor zou verminderen als men deze minder lawaaierig maakte, maar thans hebben de ont werpers ontdekt, dat rustige motoren doelmatiger zijn. „Lawaai is verspilde kracht"; zegt "Men kan lucht door een motor Enkele jaren geleden hebben de ont werpers ontdekt, dat zij de stawkracht van een straalmotor konden vergroten door voor de motor een ventilator te (ADVERTENTIE) 71920 D plaatsen om een groter volume lucht te drijven in de verbrandingskamer, waar de brandstof voor verhitting en uitzetting van de lucht wordt ontsto ken- Het is de snelle ontsnapping van deze hete lucht aan de achterkant, die het vliegtuig voorwaarts stuwt. Een van de middelen om het lawaai van een straalmotor te verminderen -- vooral, dat, hetwelk door het uit stoten wordt veroorzaakt is, de front ventilator te vergroten zodat een deel van de lucht van de waaierbladen rond om de motor gaat in plaats van er door. Deze buitenschede van koele lucht omhult de hete gassen, d'ie dooi de motor worden uitgestoten, vermengt zich ermee en koelt ze af voor ze in aanraking komen met de omrin gende lucht- Het resultaat is een ver mindering van het donderend lawaai achter het vliegtuig. Deze zogenaamde „omloopventilatoren" worden in nieu we modellen straalvliegtuigen gebruikt Vermindering van het lawaai van de motor zelf is het doel van een pro gramma van wetenschappelijk onder zoek door Douglas Aircraft en de Boeing Co. Ten behoeve van het na tionaal bureau voor lucht- en ruimte vaart (N.A.S.A.) waarmede 10.5 mil joen dollar gemoeid is. Ingenieurs van Douglas hebben een middel gevonden, om een deel van dit lawaai te absorberen door de inlaat te bekleden met een laag van metaalve zels, die de geloodsgolven opvangen. Boeing bestudeert methoden om de vorm van de inlaat te wijzigen ten einde het gieren te verminderen. Deze studies houden zich niet bezig met de knallen, die sneller dan het geluid vliegende toestellen veroorzaken bij het doorbreken van de geluidsbarriè re. Deze knallen worden niet veroor zaakt door de motor en de dag waar op zij 'n overlast van betekenis zul len worden ligt nog enkele jaren in de toekomst. Het vraagstuk, dat de vlieg tuigontwerpers onmiddellijk moeten op lossen is, hoe straalmotoren voor het publiek draaglijk te maken en tege lijkertijd extra energie te verschaffen voor de luchtbussen, die een zich uit breidende bevolking weldra zal behoe ven. „De nieuwe transportvliegtigen moe ten groot zijn en minder lawaai ma ken. Het is tijd, de reus te temmen zegt Haddon. LONDEN (AP) De actrice Jayne Mansfield is op het vliegveld van Lon den betrapt toen ze haar twee hond jes Chihuahuas het land wilde binnensmokkelen. Ze kwam per Pan American uit New York voor een ca barettournee in Engeland. Een doua ne-ambtenaar zag dat haar advocaat Samuel Brody de twee hondjes onder een mantel van luipaardbont meedroeg Na enige discussie gaf de filmster de hondjes, die elk ongeveer 750 gram wegen, af om in quarantaine te wor den gezet. In tranen vertrok Jayne naar het Savoy-hotel in Londen. De honden zullen enkele dagen in quaran taine moeten blijven. SEVILLA (A.F.F.) Een verzame laar heeft in de Spaanse stad Sevilla een schilderij ontdekt, dat in 1660 door Rembrandt zou zijn geschilderd. Het doek, dat 1,92 bij 1,07 m. groot is, stelt Christus aan hefc kruis voor. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Naar aanleiding van de tiende verjaardag van de onderte kening van het Verdrag van Rome heeft prof. dr. W. Hallstein, voorzit ter van de commissie van de Europe se Economische Gemeenschap een verklaring afgelegd, waarin hij ondermeer zegt, dat de doelstel ling en de methode van het integra tieverdrag nog alttfd realistisch zijn. „Alleen het sterke en onafhankelijke Europa, zoals dit door de gemeen schap mogelijk wordt gemaakt, kan verantwoording dragen en zijn eigen aard beschermen". De gemeenschap vormt een prece- stein, „belichaamt niet het Europa van angst; ze is geen instrument vain de koude oorlog, doch het Europa van het vertrouwen. Zij vormt niet het Europa van Jalta doch het Europa van de hereniging. Zij is niet het Europa van de nood, doch het Europa van de tech nische en economische vooruitgang". Prof. Hallstein vervolgde zijn ver klaring: „De gemeenschap staat mid den op de weg die het Verdrag van Rome haar heeft aangewezen. Nog is de economische integratie niet voltooid Zij is gericht op een gemeenschappe lijke markt van continentale afmetin gen en daar bovenuit op de samensmel ting van de zes volkshuishoudingen van de gemeenschap tot een grote Europese economie. Op beide gebieden is aanzien lijke vooruitgang geboekt. Op de meest indrukwekkende wijze komt dit tot uiting in de besluiten inzake de tot standkoming van de douane-unie en het gemeenschappelijk landbouwbeleid op 1 juli 1968. De economische eenwording, waar van het bestaan nu eenmaal niet meer kan worden weggedacht, vormt voor de lidstaten niet alleen een sterke sti mulans om op de andere gebieden van de politieke unie de niet-eco- nomische buitenlandse politiek en de defensie eveneens tot overeenstem ming te komen, zjj bevordert ook de mogelijkheid van deze landen om een dergelijke eenheid te hereiken. De gemeenschap vormt een prece dent waaruit blijkt dat ook wanneer vi tale nationale belangen op het spel staan een Europees evenwicht op ba sis van een gemeenschappelijke grond wet mogelijk is en dat per slot vam re kening iedereen krijgt wat hem toe komt". Proff. Hallstein verklaart verder, dat de Europese eenmaking zich noch tegen de Sovjet-Unie noch tegen de Verenigde Staten richt, maar veeleer i.n het belang van beide landen is. „Door een Europese gemeenschappe lijke ordening op te bouwen kan wor den bereikt wat men polarisatie om twee wereldmachten en het politieke spel van kleine Europese staten niet mogelijk is: de bedreiging aan de gren zen met vreedzame middelen doen ver dwijnen en de Europese haard van on rust opheffen waaruit reeds twee we reldoorlogen zijn voortgekomen. Dit im pliceert degelijke grondslagen voor een op wederzijds vertrouwen of zelfs deelgenootschap gebaseerde samen werking met de wereld om ons heen". „De vooruitziende politiek van pre sident Kennedy heeft de voltooiing van de Europese eenmaking tot voorwaar de gemaakt voor een Atlantisch deel genootschap van Europa en de Ver enigde Staten. President Johnson heeft dit bevestigd. Alleen een veren'gd Eu ropa zal de kracht vinden om de rech ten en de plichten van een volwaardig en gelijkgerechtigd partner op zich te nemen en daardoor in laatste instan tie over zijn eigen lot te beschikken. Een eerste toepassing daarvan vormt de Kennedy-ronde. Met deze onderhan delingen wordt de economische dialoog tussen de continenten geopend. Dat is door de Europese economische ge meenschap bereikt of is althans een gevolg van haar bestaan. Nog vele an dere punten van gemeenschappelijk be lang wachten op een politiek van deel genootschap. Wij houden daar resoluut aan vast", zo besluit prof. Hallstein zijn verklaring. (Meer over 10 jaair E.E.G. elders in dit blad). (ADVERTENTIE) Bandenspecialist Middellaan 4, Breda-Tel. 34297 WASHINGTON (AFP-Reuter) Frankrijk zal niet deelnemen aan de conferentie van ministers van buiten landse zaken van de Zuidoostazia- tische-Verdragsorganisatie (Z.O.A.V.O) die van 18 tot 20 april in Washington zal worden gehouden. Er zal ook geen Franse waarnemer worden gezonden, Dit is donderdagavond in wel inge lichte kringen vernomen. De Franse regering heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken enige da gen geleden op de hoogte gesteld van haar besluit. Naar verluidt wil president De Gaulle niet verwikkeld raken in een discus sie over het vraagstuk-Vietnam, dat ongetwijfeld ter sprake zal komen. Hij is een tegenstander van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Viet nam. Twee jaar geleden staakte Frankrijk het zenden van officiële vertegenwoor digers naar de Z.O.A.V.O.-vergaderin gen. Wel stuurde het waarnemers die niet deelnamen aan de algemene de batten. De ministersbijeenkomst zal wor den gevolgd door een conferentie van landen die aan de oorlog in Viet nam deelnemen. De acht Z.O.A.V.O.-landen zijn: de V.S., Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Thailand en de Philippijnen. De organisatie werd in 1954 in het leven geroepen. Zij be oogt collectieve defensie en veiligheid in Zuidoost-Azië. Ieder jaar worden gemeenschappelijke militaire oefenin gen gehouden. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard het Franse besluit niet uit te leggen als een terugtrekken van Frankrijk uit de organisatie, die twaalf jaar geleden is opgericht Men ziet er alelen een openlijke afkeuring van de Amerikaanse politiek in. (ADVERTENTIE) IN de politiek moet men duidelijk stellen waax men naar toe wil, en vervolgens de weg uitstippelen waar langs men dat doel wil bereiken- Deze uitspraak komt niet van een Nederlandse kabinetsformateur, maar van de Belgische minister van Eu ropese Zaken, Renaat van Elslande. Hij heeft haar vorige week toege past op de Benelux. In een toespraak ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van het „Beneluxparle- ment" pleitte hij voor een nieuwe aanpak. Hier in de grensprovincies, waar we bijna dagelijks de gebrek kige werking van de Benelux er varen, is een progressief geluid als dat van de Belgische bewindsman bijzonder welkom. WAAR willen we met de Benelux naar toe? Volgens minister Van Els- lande is de keuze thans: „Verder boeren in het kader van de Benelux verdragen zoals ze thans bestaan" of stoutmoedig de weg van politieke integratie inslaan. Zijn uitgangspunt is dat de tijd van de nationale sta ten in West-Europa definitief voor bij is. In plaats daarvan moet er een verenigd Europa komen niet een Europa der vaderlanden, maar een nieuwe gemeenschap, levend in een nieuwe Europese staat. De Fransen hebben de politieke een wording tot nog toe verhinderd, en het ziet ernaar uit dat ze dat voor lopig ook wel zullen blijven doen. IN deze situatie zijn er volgens minis ter Van Elslande voldoende dwin gende redenen om de politieke een wording tot het doel te maken van een vernieuwde Benelux. Een pro gressief voorstel! Tot nog toe im mers werken de drie landen wel samen, maar houden zij strikt vast aan hun soevereiniteit. Politieke in tegratie betekent het gedeeltelijk prijsgeven van de nationale zelf standigheid. Wij zullen geen baas meer zijn in eigen huis, maar ons de wet laten voorschrijven door een Benelux-orgaan, bijvoorbeeld een echt Benelux-parlement. In. de sa menstelling daarvan zouden we na tuurlijk wel iets te vertellen moe ten hebben. Per slot van rekening kiezen we ook nu onze Tweede en Eerste Kamers zelf. MINISTER Van- Elslande weet heel goed dat zo'n ideaal niet op stel en sprong te verwezenlijken is. Het doel zal langs de weg der geleide lijkheid bereikt moeten worden. In een eerste fase zouden bepaalde ta ken aan Benelux-commiSsarissen op gedragen kunnen worden. Later zou kunnen worden uitgemaakt wat tot de bevoegdheden van de Benelux zou gaan behoren en wat tot die van de nationale regeringen. Op cultu reel terrein zouden aan de gemeen schappen (de Nederlandstalige en de Franstalige!) een zo groot mogelijke zelfstandigheid gelaten moeten wor den. MINISTER Van Elslande heeft dit al les geheel voor persoonlijke reke ning te berde gebracht. Dat is jam mer. Wij hadden liever gezien dat hij denkbeelden van de regeringen verkondigde. Dat zou ons enige ze kerheid gegeven hebben dat er in derdaad gestreefd wordt naar ver nieuwing van de Benelux. We blij ven nu de indruk houden dat de regeringen meer voelen voor het „verder boeren" en geen echte ver nieuwing willen. Laten we hopen dat wij ons vergissen. De aangekon digde regeringsconferentie zal het leren. HET voorstel van minister Van Els lande is ons uit het hart gegrepen, ook omdat het Noord-Brabant en Zeeland prachtige perspectieven biedt. Deze provincies worden in hun ontwikkeling geremd, omdat zij in het nationaal bestel randgewesten zijn en blijven. Van hun midden positie in de Benelux en in Noord west-Europa kunnen zij pas ten vol le gaan profiteren, zodra de natio- nale oogkleppen worden afgezet. F. VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch I Hoge Steenweg 27-31 - Tel. 04100-22321 - Giro 1117570/ Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburglaan 20A - Tel. 040-27442 - Giro 1130570/Tilburg - Stationsstraat 17 - Tel. 04250-30300 - Giro 1140570/Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Tel. 04100-34775 - Giro 1104500. Affiliatie in Amsterdam VERMEER CO. BANKIERS - Herengracht 199-201-Tel. 020-248486 - Postgiro 3656 - Gemeentegiro A13656 J

de Stem | 1967 | | pagina 7