8- N.V. een rebel met a.o.w. sding aren koopster PAS HIERVOOR OP! Koeien in de school van Kieviet OP 64 VELDEN Midden-Beemster stond model voor de tekeningen Neosilvikrïn OUD-LEERLINGE (80 JAAR) VERTELT: Kieviets klas kreeg eertse lesing hji# maf www i /armte nodig ^verwarming IEFLAKEN n.v. IDE met losse voel op Zoom sveer 20 jaar \CO n.v. nnemings- I rijf Op zolderkamer Vee/ tegenstand Kluitman zei: ja! Bijzonder boek Spelen op de dijk liR l DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 25 MAART 1967 Jederland uw tapijt [lAANDEREN. Kan eek netto. IMHOUDING BESLIST JERZEKERD lur. blad. I Largetijde 14 17 JlGAS 2500 ■IGAS 3500 BIANCA 248, 268,— 298,— 225,— 245,— 295,— (-abonnementen Ui 1618 - AXEL lolkstr. 18, Terneuzen 101150-3734 it per 1 mei 1967 I werkvoorbereiding llculaties. In aan bovens' taand PURMEREND De 78-jariffe heer J. Dik, Zuiderweg 160 te Zuid-Oost Beemster, noemt zich zelf een Dik Trom-kenner. Hij heeft diverse personen gekend uit de Beemster, die model ston den voor illustrator Braakensiek. Joh. C. Kieviet beschrijft vaak de gebeurtenissen rondom Dik Trom op een marktplein. Volgens de heer Dik moet dit het plein zijn dat in het centrum van de Mid den-Beemster ligt. Braakensiek, gehuwd met mej. Kooiman uit de Beemster, tekende de dikke Dik op een paaltje zoals die er nog tientallen zijn te vinden op het marktplein. „Als model voor vader Trom nam Braakensiek mijn vader'' zegt Dik nu. „Slechts de bakke baarden zijn er door Braakensiek bij getekend. Andere figuren in het boek lijken sprekend op mensen die ik heb gekend, zoais de moeder van Bruin Boon, bij voorbeeld. Ik ben geboren in de Beemster en zag die figuren des tijds door het dorp lopen" De goedlachse heer Dik vertelt over de smederij over het win keltje van vader Trom („dat is nu in gebruik door de heer Brou wer, groentehandelaar") en hij wijst op de overkapping, de zgn. travalje, waar de paarden ston den om de hoeven te iaten be slaan. Wat er ook allemaal bijzonder mag zijn aan Dik Trom, de heer Dik heeft in ieder geval een bij zonder geheugen. (ADVERTENTIE) 1:. Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verboomt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt v°or „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! 6e biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt m het haar gezond en laat het g gemakkelijk kappen. DIK TROM (Van onze verslaggever) In 1891 schreef de 33-jarige onderwijzer Job. C. Kieviet op een kleine zolderkamer in de woning onder één dak met de openbare lagere school in Etersheim, een 100 inwoners tellend gehucht aan de voet van de IJsselmeerdijk, dichtbij Oosthuizen, onder de rook van Hoorn, zijn geesteskind Dik Trom. Dik Trom was geen gewone jongen, het was een driedubbel dikke, dekselse kwajongen die de harten van de Nederlandse jeugd stormer- hand veroverde. „Dik Trom" wordt deze maand 75 jaar oud. In een oplage van meer dan 800.000 exemplaren zijn de boeken in Nederland verspreid. Dit geweldige succes is in de vaderlandse jeugdliteratuur nimmer geëvenaard. Nog steeds gaan er met de regelmaat van een goed geoliede klok nieuwe drukken naar de boekwinkels. Uitgeverij Kluitman te Alkmaar, die in maart 1802 de moed had het volgens de pedagogen van die tijd „verderfelijke kinderboek uit te geven", verzorgd nog jaarlijks tienduizenden exemplaren. In totaal zijn er van „Uit het leven van Dik Trom" 51 drukken verschenen. De kwajongensstreken van het kleine baasje weten nog ieder kind te boeien. Etersheim, een verzameling boerde rijen, kleine houten huisjes, een bouwvallige kerk, wacht vredig op de lente. Langs de smalle geasfalteerde dorpsweg staat een oud gebouw, vroe ger de school waar onderwijzer Joh. C. Kieviet de kinderen van Etersheim en Schardam het a-b-c leerde. De openbare lagere school wordt nu als boerderij gebruikt. In de eenklassige school van meester Kieviet staan nu twaalf koeien. Waar in de wintermaanden van 1891-1892 de avonturen van de dek selse Dik Trom werden voorgelezen blaten nu pas geboren kalfjes. Vee houder Houtman wijst met zijn ruwe handen de plaats aan waar schrijver Kieviet heeft gezeten, loopt naar buiten en kijkt uit over het pleintje, waarop Dik Trom tijdens een lesuur in de jas van de schooljuf rondliep. Joh. C. Kieviet, in 1858 te Haar lemmermeer-Hoofddorp geboren als zoon van een timmerman-aannemer was allerminst tevreden over de jeugdliteratuur, die toen op de markt verscheen. „Te bombastisch, te braaf". De on derwijzer van Etersheim moest niets hebben van brave Hendrikken en sloot zich in de avonduren in zijn zolderkamer op om Dik Trom op papier tot leven te brengen. Volgens zijn dochter, mevr. M. vai Kemper-Kieviet uit Zeist, kwam haai vader iedere avond met tien velletje tekst, met de hand geschreven, naa beneden om de avonturen van dikk- Dik aan zijn kinderen voor te lezen De volgende dag genoten de kinderei van de school van de ten dele op fan tasie en ten dele op waarheid bertis tende kwajongensstreken van ziji geesteskind. Dik Trom was aan zijn opmars be gonnen. Onderwijzer Kieviet noemd< zichzelf de pionier van de jeugdlite ratuur. Hij rekende af met brave verhaaltjes, het was tekst die ver haalde van kattekwaad, gepaard gaande met gerechtigheid en daar houden de kinderen van, aldus Kie viet. In zijn pogingen Dik Trom in boekvorm uit te geven ondervond de onderwijzer nogal tegenstand. Peda gogen vormden één front: men acht te het onjuist dat de Nederlandse jeugd zou worden geconfronteerd met situaties waardoor het georden de gezag bespottelijk gemaakt werd. De sadistische neigingen van de kwa jongen (in het boek stopte Dik in zijn jonge jaren eens drie jonge poesjes in een doofpot in de mening dat ze het daar beter zouden hebben dan bij hun moeder, de poesjes stier ven door verstikking) vond men ver derfelijk voor de jeugd. Kieviets eigen generatie vond het een lachwekkend boek, maar kinder kenner Kieviet zette door Uitgevers wezen hem de deur na het manus cript te hebben gelezen en ten einde raad kwam hij via een vriend bij uitgeverij Kluitman in Alkmaar te recht. De grootvader van de huidige direc teur zag er aanvankelijk ook geen brood in, maar liet zich tenslotte ver murwen. Het boek zag ln maart 1892 het licht. Dik Trom presenteerde zich aan de jeugd. Maar het werd een te- I leurstelling voor Kieviet en Kluit man! Het scheen de kinderen niet te pakken, er bestond voor het boek geen belangstelling. Kluitman gaf toen de bekende illustrator Braaken siek opdracht het boek te verluchten met tekeningen. Pas daarna begon de triomftocht van de driedubbel dikke jongen, eerst langzaam, maar later in een niet te stuiten sneltreinvaart. Kieviet ontving van uitgeverij Kluitman f 60,als honorarium en 0,10 van ieder verkocht boek van de volgende drukken. Er zijn tot nu toe van „Uit het leven van Dik Trom" 51 drukken verschenen. On derwijzer Kieviet voelde zich niet meer de roepende in de woestijn. Hij werd gewaardeerd en zette zich opnieuw achter de schnjverstafel. In totaal heeft hij zes Dik Trom-boeken geschreven. Een Hillegomse jongen stond mo del voor de gezellige dikke knaap, die zo humoristisch voor de dag kan Dik Trom hoort de woedeuitbars- ling van vrouw Boon onver stoorbaar aan. Een tekening van Joh. Braakensiek, in het boek „Uit het leven van Dik Trom". komen. Hij was leerling van de nor maal-school. Tot zijn 21ste jaar wist hij het vol te houden zijn gewicht in overeenstemming te houden met het tienvoudige van zijn leeftijd. Toen hij 15 was woog hij. 150 pond. Johan Kieviet raakte eens in 1885 met deze jongen aan de praat. Veel verhalen zijn in de avonturen van Dik Trom opgenomen, een ander deel is aan de fantasie van Kieviet ontsproten. Op 12 augustus 1931 kwam bij Kluitman het zesde boek van Dik Trom uit. De toen 70-jarige Kieviet was daar in nog even geestig als in zijn eerste ling. De boeken zijn door de jaren heen wel wat gemoderniseerd. De avon turen van Dik Trom zijn gelukkig niet veranderd. Directeur P Kluit man zegt: ..Er zijn enkele verande- ringen in aangebracht, met veei want het boek is zó verouderd dat er bijna niets kan worden omge vormd. In overleg met de familie Kieviet schrapten wij enkele senti mentele delen. Het plagen van het blinde weesmeisje door Bruin Boon en de begrafenis met de huilebalken zijn eruit gehaald. Tegenwoordig weet niemand meer wat huilebalken zijn: doodbidders. De heer Kluitman ls er van over luigd dat de boeken van Joh. C. Kie viet een langdurig leven zijn bescho ren. Overigens, aldus de Alkmaarse uitgever, was Kieviet geen vrolijke Frans, zoals sommigen wel denken Hij leefde in de wereld van het kind hij voelde intuïtief aan wat het kir.d graag zou willen lezen. De pedago giek was dezelfde als waarmee kinde ren elkaar opvoeden, een doordrin gende. rechtvaardige manier. Hoe is het te verklaren dat de boe ken, juist nu, in onze tijd hfct zo goed doen? Zelfs de'grootste bestsel ler van onze vaderlandse literatuur haait de oplaag niet van d eavon- turen van Dik Trom. De heer Kluit man: „leder kind speelt wel eens met raketjes of Batman- en Ivanhoe- pakken, maar Dik Trom vertegen woordigt de jongen uit de polder, waar de jeugd uit de stad zo vaak naar verlangt. In het boek vinden ze dit verlangen terug, slootje springen, ezels berijden, kattekwaad uithalen, appels van de bomen grissen, be grijpt u" Dik Trum, de polderjongen uit Noord-Holland. De boeken zijn oer-Nederlands want ln andere landen doet de kwajongen het niet. Vertalingen in het Duits ble ven in de winkels van onze oos terburen liggen: geen belangstel ling voor onze Dik. In Nederland is men nog niet uit gelezen. Het boek van de onder wijzer uit Etersheim blijft het deksels goed doen. Het is ook een bijzonder boek dat is het. Temidden van bomen en weilanden staat in Etersheim het huis waar Joh. C. Kieviet woonde en er Dik Trom schreef. Hij deed dat op de zolderkamer, waarvan het raam (boven) uitzicht bood op de IJsselmeerdijk. HOORN Op het fleurige bin nenhof je van het bejaardentehuis St. Pietershof dringen de geluiden uit de buitenwereld nauwelijks door- Er heerst een weldadig aan doende rust tussen de oude, door de tijd aangevreten muren. In ka mer 32, te bereiken via een uitge sleten houten trap en een zwarte met natuurstenen belegde gang, woont mevr. T. Groenhart-Wiers, een 80-jarige dame die bij het ho. ren van het woord „Dik Trom" de oren spitst. Ze was in 1891 leerlinge van de heer Kieviet. Ze zegt: „Dik Trom? Meester Kieviet liet ons eerst zijn avon turen lezen. Kieviet was een reuze man. Wij droegen hem op handen". Mevr. Groenhart-Wiers is on danks haar respectabele leeftijd een kerngezonde vrouw, die zich haar schooltijd in Etersheim nog leven dig herinnert. Ze woonde in Schardam. Elke dag moest ze een flink eind tippe len naar Etersheim. Ze stapte via de gang het huis van haar onder wijzer binnen, pakte de krant, bracht deze naar mevr. Kieviet en liep door naar achteren waar Joh. C. Kieviet op zijn leerlingen wachtte. „Ik was gek op meester Kieviet. Hij was zo aardig" Ze spreekt de ze woorden langzaam uit alsof ze haar schooltijd nog eens wil mee maken. Ze wil de sfeer nog eens proeven bij het zien van de foto van de school in Etersheim. „Kijk", zegt ze, „daar stond de meester wanneer het schemer werd. Voor het hekje, met een prachtige Goudse pijp in de mond en wolken rook uitblazend." 's Avonds, even voor bedtijd, mocht ze van haar moeder op de IJsselmeerdijk spelen. „Ais we naar het huis van de meester ke ken en op de zolderkamer licht brandde, dan verheugden we ons er al weer over dat de volgende morgen nieuwe avonturen van Dik Trom in het klaslokaal werden voorgelezen. Meester gaf dan de velletjes aan een kind uit de vijfde of zesde klas en die mocht de klas genootjes vertellen wat die deksel se Dik nu weer had beleefd". Haar ogen beginnen te glinsteren wanneer ze vertelt dat meester Kieviet de ondeugende jongens of meisjes opsloot in het kolenhbk, dat via een deur in verbinding stond met het klaslokaal. Haar her inneringen zijn niet door de tijd aangetast, ze weet hoegenaamd nog alles van zeventig jaar geleden. Als we haar hofje verlaten, zegt ze met nadruk: „Wij hebben goed bij hem geleerd". Wij dachten het al: Joh. C. Kieviet is een bijzondere man geweest. De smederij op het marktplein te Midden-Beemster vervulde een grote rol in de avonturen van dikke Dik. Op de voorgrond de paal waarop Dik Trom in het boek staat afgebeeld. W. J. MUHRIMG - Het is wellicht onvoorstelbaar, dat grootmeesters van internationale klas se nog zo vaak gevaarlijke combinaties over het hoofd zien, waardoor goed opgezette partijen op slag verloren gaan. Deze gevallen van schaakblind- lieid zijn blijkbaar niet te vermijden, omdat de mens nu eenmaal geen com puter is. Anderzijds wordt het schaak spel door dit menselijk aspect juist zo boeiend, omdat foutloos spel per de- V B 9 *10 6 4 KOSTBAAR DOUBLET Onderstaand spel, afkomstig uit een paren wedstrijd, bewijst weer eens dat bet geven van een strafdoublet op een dooi de tegenstanders geboden contract de leider op het spoor kan brengen van de manier waarop hij zijn benodigde slagen kan maken. Eigenlijk verkeert de westspeler in een onmogelijke positie. Hij weet dat er voor hem een deelscore te maken is (110 of 140 punten) en dat het contract van de tegenstanders ver moedelijk niet meer dan één down zal gaan, wat ongedoubleerd 100 punten op levert. Doubleert hij dus niet, dan heeft hij zeker een slecht resultaat en doet hij dat wel dan is de leider gewaarschuwd. Wat dat betekent ziet u hier: 8432 C9 B 953 O 10 8 AH V AH765 <9 V 10 7 2 O V 6 87 10 0? A H 64 O A B 2 B 9 5 3 2 Noord gever. Allen kwetsbaar Noord en oost pasten, waarna zuid met 1 09 opende West volgde met 1 -noord 3 09. oost 3 zuid 4 09 die w£st- doubleerde waarna werd rondgepast. West kwam uit met Heer waarop oost de Vrouw bijspeelde. West vervolgde met een kleine die zuid aftroefde. Zonder doublet zou zuid nu twee hoge 09 hebben geïncaseerd om vervolgens te gaan spelen Hij gaat dan down omdat west de derde troeft, zuids laatste troef weg haalt en dan nog twee -slagen maakt Nü speelde de leider echter .slechts pen- maal een hoge troef en vervolgens West troefde de derde (niet introeven maakt geen verschil) maar kon het con tract niet meer down spelen. Speelt hij dan troeft zuid. incasseert 09 Heer en gooit op Boer noords laatste af en speelt hij O. dan neemt zuid met het Aas. vervolgens 09 Heer en daarna verdwijnt op Boer noords laatste O Wpst maakt slechts één en twee 09-slatten Ingewikkelder wordt het als west in slag twee O Vrouw na sneelt Hierdooi wordt voor o-w een O-slag ontwikkeld zodat zuid moet voorkomen' dat west een aftroeft en bovendien er voor moet zorgen niet meer dan één troefslag t,e ver liezen Ook dat kan echter: zuid moet west de O Vrouw laten houden Zijn beste naspel is nu die zuid troeft Eén hoge en twee hoge worden nu ge ïncasseerd en hierna wordt in O gesneden Als zuid vervolgens O Aas speelt is de verdediging machteloos. Als west troeft troeft noord over en als hij niet troeft verdwijnt noords derde waarna uit zuid wests oogst tot, één troefslag beperkt Tenslotte zou west O Aas nog met de Vrouw kunnen troeven (in noord weg) en spelen Zuid troeft en speelt (géén troef!) waarop noords laatst" wordt af gegooi rt Hierna C9 Hppv ppd op tafpi getroefd en Boer. Geen alledaags gevaL finitie de remisedood in de hand zou werken. In het hoogoventoernooi werd onze Nederlandse grootmeestei Jan Hein Doniner in. zijn parlij tegen Boris Spass- ky door schaakblindheid getroffen waardoor de Rus met een prachtige combinatie in. het voordeel kwam en na fascinerende verwikkelingen zijn tegenstander tot overgave dwong. Deze partij is één van de vele fascinerende duelè uit dit zo imposante Beverwijkse schaaktoernooi. De kritieke situatie in deze partij (Spassky had zwart) werd bereikt na: 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pbl-c3, Lf8-b4 4 e2-e3, 0-0 5. Lfl-d3, c7-c5 6. Pgl-f3, b7-b6 7. 0-0, Lc8-b7 8. Lcl-d2 (Meer gebruikelijk is 8. Pa4. De tekst zet werd voor het eerst toegepast in de partij Bolbochan-Keres Buenos Aires 1954) 8. d7-ö6 9. a2-a3, Lb4xc3 10. Ld2xc3, Pfe-e4 11. LcJ-el, Pb8-d7 12. Pf3-d2, £7-f5 13. Ddl-c2, Pe4xd2 -14. Lelxd2, Dd8-h4 15. Ld2-c3 (overziet merkwaardigerwijze Spassky's volgen de combinatie. Juist was 15. f4). Stelling na 15. Ld2-c3 15. Lb7xg2ü (zeer geraffineerd. Wit mag dit loperoffer niet aannemen we gens 16. Kg2:, Dg4+ 17. Khl, Df3-f 18. Kgl, Tf6 en tegen het dreigende mat op g6 is geen parade meer mogelijk) 16. f2-f4, Lg2xfl 17. Talxfl (Met de kwaliteit en een pion achter vecht wit nu voor een hopeloze zaak) 17. c5xd4 18. e3xd4, Pd7-f6 19. d4-d5, Ta8- e8 20. d5xe6, Pf6-g4 21. Tfl-el (uiter aard faalde 21. Lf5: op 21. Tf5: 22. Df5:, Dh2: mat) 21. Tf8-f6! 22. Dc2- g2 (Op 22. Lf6:7 was 22. Del:+ ge volgd) 22. Tf6xe6 23. Telxe6, Te8xe6 24. Dg2-a3-f- (Na 24. Lf5: was 24. Tel-f25. Lel:, Del:+ 26. Dfl, Dfl:-f 27. Kfl:, Pe3-f- beslissend) 24. Kg8- f7 25. Da8-b7 Dh4-e7 26. Db7xe7-f, Te6xe7 27. Ld3xf5, h7-h5 28. Lf5-c2, Te7-e2 29. Lc2-dl, Te2-e4 30. h2-h3, Pg4-f6 31. I4-f5, Kf7-e7 32. Kgl-g2, Te4xc4 33. Kg2-f3, d6-d5 34. Ldl-e2, Tc4-h4 35. Le2-fl, Ke7-d6 36. Lc3-el, Th4-e4 37. Lel-g3 Kd6-c5 38. Lg3-f2 d5-d4 39. Lfl-a6, Te4-e8 40. La6-d3, Kc5-d5 41. Kf3-f4, Pf6-e4 en wit gaf zich gewonnen. SCHAAKRAADSEL In de onderstaande positie ont leend aan de partij Martinez (Pana ma)— Cobo (Cuba; uit het toernooi te Havanna 1967 won de zwartspeler met een zeldzaam fijne combinatie. Zwart aan zet en wint (en hoe!) - ^lossing Zwart won als volgt: 1. f5-f4! 2. g3xf4 (Na 2. Lf4:, Lf4: 3. gf4\ Kd2 gaat de witte e-pion verloren en op 2. ef4: beslist 2. e3+) 2. Lc7-b6! 3. f4-fb, g6xf5 4. Lg5-f4, Lb6-d8 5. Lf4-g5, Ld8- c7 6. K£2-el. Lc7-d6 7. Kel-f2, f5-f4! en wit gaf zich gewonnen. Een zeer in structief eindspel.

de Stem | 1967 | | pagina 27