Overleg over staatkundige hervormingen GOEDE VRIJDAG Aanval van Morele Herbewapening op Ned, katholicisme JAMIN WINKELS IN BREDA I MEI OPEN WIN <Sazell© OPVOUWFIETS Aller ogen zijn gericht op...... RO S SS 1114111 Rust aan het formatiefront Kustvaarder gezonken, bemanning gered RADICAAL MENINGSVERSCHILLEN H ADVIES AAN VELDKAMP Premie zieken fondsen 0,2 pet omhoog NAMAAKPROFETEN HEBBEN HEFT IN HANDEN f; Lodaline groen grote flacon 98 ct ADEL vödr 1 april 1967 DAGBLAD VOOR ZEELAND 34 Eis negen dood straffen tegen ex-nazi's Droog Kind (4) verdronken Rood-China koopt Franse helikopters ANDAAG m - lüagbla? Pc jltcm F Uurloon 3pet. hoger SPRINGTIJ IN ZEELAND ONGEVAARLIJK Geen twijfel meer aan Soeroe's dood Belgendag tegen Protestactie benoeming Von Kielmansegg Twijfelzaaiers wat had mevrouw gehad willen hebben? débé meubelen Handen thuis houden 107e JAARGANG No. 25463 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor GodKoningin en Vaderland V R IJ D A G 24 MAART 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, exd. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan-- vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekl. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). JONGEREN BIJTEN SPITS AF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In politiek Nederland is sinds enige tijd druk over leg gaande over staatkundige hervormingen. Men streeft er naar nog dit jaar verschillende herzieningen aanhangig te maken. Als gevolg daarvan kan een wijziging van de grondwet aan de orde komen die zou kunnen leiden tot kamerontbinding en tot vervroegde verkiezin gen. Het politiek overleg over de staatkundige hervormingen heeft de partijen al doorbroken. Zeer belangrijk in dit verband zijn: Het voorlopig nog oriënterend overleg tussen een groot aantal ver ontruste A.K.-, C.H.U- en IC.V.P.-jongeren, dat dezer dagen begonnen is. Een gesprek in etappes binnen de P.v.d.A. tussen de partijbestuurders en de groep van „Tien over Rood". i De aankondiging van de K.V.P.-partijvoorzitter mr. P. Aalberse in het blad „K.V.F. 67" over het nog dit jaar aan de orde stellen van organi satorische structuurwijzigingen binnen de K.V.P. en De aankondiging van de P.v.d.A. nog dit jaar te komen met voorstellen voor staatkundige hervormingen. Staatkundige hervormingen zullen zeer waarschijnlijk door de meeste par tijen gesteund worden. Zeker wanneer het gaat om serieuze verbeteringen van het kiesstelsel, de aanpassing van de parlementaire werkzaamheden aan de nieuwe inzichten, de verbetering van de partijstructuren en de kwaliteit van volksvertegenwoordigers en bewindslie den. Heeft de PvdA interesse voor een herziening van het staatsbestel, het ini tiatief van de confessionele jongeren is van belang omdat hieruit een duidelijker positiebepaling' kan ontstaan van de con fessionele partijen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Na liet vrij uitvoerige gesprek dat de formateur, de heer P. de Jong gisteren met prof. J. Zijlstra heeft gehad, zal hij vandaag geen be zoekers ontvangen. Hij zal zich van daag uitsluitend wijden aan het be studeren van de resultaten van zijn overleg met prof. zyistra en de vier fractievoorzitters. De heer De Jong houdt zich tevens bezig met de vraag of men een kabi net kan formeren zonder enige afspra ken op financieel gebied te maken. Sinds het begin van de informatie-Zijl- stra zijn de contouren van de begro tingsvoorbereiding wat scherper ge worden. Naar in Haagse politieke kringen verluidt houdt de terugkeer van de oud staatssecretaris van de luchtmacht W. den Toom. die genoemd is als de nieu we minister van Defensie, geen verband met de kabinetsformatie. De K.V.P.dxactdevoorzitter, drs. Schmelzer, heeft gisteren commentaar gegeven op de meningsverschillen tus sen de A.R.-partijvoorzitter, dr Berg huis en de A.R.-fractieleider mr. Bies heuvel (zie ook elders op deze pagina). Drs._ Schmelzer zei: „Ik heb begrepen dat 'de heer Berghuis alleen sprak over de wenselijkheid de P.v.d.A. vroegtij dig in een overleg te betrekken, maar naar ik meen heeft hij niet gezegd dat een combinatie van de P.v.d.A. zijns Inziens momenteel tot de reële mogelijk heden behoort. Trouwens ook de bij zonder vage uitlatingen van drs. Den Uyl bieden geen houvast", aldus drs. Schmelzer. BOEDAPEST (A.P.) Negen dooa- straffen zijn gisteren geëist door de of ficier van justitie van Boedapest in een massaproces tegen voormalige leden van de Hongaarse nazipartij, „De Pijl- kruisers". Zij worden ervan beschul digd tijdens de tweede wereldoorlog oorlogsmisdaden bedreven te hebben. Het proces heeft 50 dagen geduurd. De officier eiste tegen zes andere be klaagden zware gevangenlsstrafen en strenge bestraffing tegen nog twee an deren, die nog geen 17 jaar waren toen de misdaden bedreven werden. OEN HAAG (A.N.P.) De 493 brt metende Nederlandse kustvaarder „Pa loma" Is in de nacht van woensdag op öonderdag op 35 mijl ten noordwesten van Helgoland gezonken. De opvarenden van het schip, allen JSddeiianders, negen mannen, een vrouw en een kind, werden gered door oe Duitse vislogger „Gerhard Ekkenga". Tyer werden de geredden overgenomen wr Duitse sleepboot. „Dantzig". die neh naar Cuxhaven bracht. Het weerbericht meegedeeld door het K.M.N.I. geldig tot vanavond: Toenemende bewolking maar overwegend droog. Matige tot lachtige wind uit westelijke Hell ingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. zon onder 18-59 maan onder 6.25. Morgen: zon op 0.33 maan op 18.12. De jongeren wensen een radicalere koers. Zij stellen, dat dit de enig mo gelijke koers is voor de partijen, die zich christelijk noemen. In politieke kringen wacht men met belangstelling af of de activiteiten van de jongeren het kader van de confessionele partijen in beweging zal brengen. Indien dit niet het geval zou zijn, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat uit het initiatief van de jongeren een nieuwe progressieve volkspartij zal ontstaan. Een aantal verontruste confessionele jongeren uit de AR, de CHU en de KVP hebben dezer dagen al oriënterende be sprekingen gevoerd over het doorbreken van de bestaande partijstructuren. Het beroep op hun partij van een aantal jongere spijtstemmers uit de AR staat hiermee in zeer concreet verband. Woordvoerder van deze groep is een 29-jarige Anti-Revolutionair, dr. B. de Gaay Fortman, zoon van het bekende links-georiënteerde AR-Eerste-Kamerlid prof. De Gaay Fortman. De jonge Til- burgse hoogleraar jhr. Alting von Geu- sau ziet men graag als vertegenwoordi ger van de verontruste katholieken met de Amsterdammer mr. Eric C. M. Jur- gens. Deze wijst in „KVP 67" van deze week op het evangelische radicalisme van de AR-partijvoorzitter W. P. Berg huis. In de AR is de vernieuwing al enige tijd oorzaak van allerlei meningsver schillen. Deze spitsen zich thans toe tus sen dr. Berghuis en mr. B. Biesheuvel op de vraag of de PvdA nu al in het regeringsoverleg betrokken moet wor den. De socialisten zullen dit echtei afwijzen omdat zij nog niet gereed zijn met hun interne hervormingen en met hun concrete voorstellen voor staatkun dige hervormingen. Bovendien stelt de groep „Tien over Rood" te zware re- germgseisen die de andere partijen niet zullen inwilligen. Op gevaar af een groot aantal jongeren te verliezen kan de PvdA nu niet in een kabinet zitting nemen, meent men. Verwacht wordt daarom dat zij werkt aan een grondwetswijziging op korte termijn. Het kabinet zal in 1968 dan waarschijnlijk tegelijk het financieel- economisch evenwicht bereikt hebben. Dit is vermoedelijk ook de reden waar om de PvdA zich zo betrekkelijk rustig houdt in de al vijf weken durende for matiepogingen. DEN HAAG (ANP) De 4-jarige Frank Vrolijk is gisteren in het water langs de Haagse Valkenboskade geraakt en verdronken. Een tweelingzusje van het jongetje stond op de Valkenboskade te huilen. Toen voorbijgangers haar vroegen wat er aan de hand was, zei zij dat haar broertje in het water lag. Onmiddellijk te hulp geschoten politie en ook een kikvorsman van de brandweer zochten het water, af, zonder resultaat evenwel, totdat later ongeveer 500 meter verder omstanders het kind zagen drijven. PARIJS (RTR) Frankrijk heeft 15 hefschroefvliegtuigen van het merk „Alouette 3" aan China verkocht voor ongeveer 20 miljoen frank (f 14,3 milj.). Wat China ermee gaat doen- is niet bekend. Gezegd werd dat de Chineest? regering verzocht heeft het interieur van de vliegtuigen buitengewoon com fortabel af te werken. De Alouette-3 kwam in 1958 voor het eerst in de lucht en vestigde in 1960 een record door met twee passagiers en 250 kilo lading te landen in de Hi malaya op een hoogte van 6.000 meter ierin heeft Gods liefde zich onder ons geopenbaard, dat God zijn eniggeboren Zoon in de wereld heeft gezonden, opdat wij door Hem zouden leven. Hierin bestaat de liefde; niet wij heb ben God liefgehad, maar Hij heeft ons liefgehad en zijn Zoon gezonden als zoenoffer voor onze zonden. Geliefden, als God ons zozeer heeft liefgehad, moeten ook wij elkander liefhebben (1 Joh. 4, 9-11) Tweede paasdag wordt in Mid delburg de „topper" van het amateurvoetbal Middelburg - Vlissingen gespeeld. Hoe de trainers over dit duel denken kunt u lezen op de sportpagina. „Niet met onbekenden mee" blijft een belangrijk stuk kinder bescherming. Pagina 7. Jongeren tussen 17 en 30 jaar krijgen de kans zich een jaar lang te oriënteren op een toe komstig sociaal beroep. Zie „Het sociaal jaar" op pagina 5. Zijn er NAVO-officieren betrok ken in een omvangrijk spionage- komplot? Pagina 9. (Van onze redactie binnenland; DEN HAAG De gemiddeld ver diende uurlonen van volwassen manne lijke werknemers (arbeiders en em ployés) zijn tussen oktober 1966 en Ja nuari 1967 gestegen met bijna drie pro- cent. Dit blijkt uit gegevens van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek i,oY°0r f handarbeiders afzonderlijk bedroeg de stijging circa 2 procent On getwijfeld zullen deze percentages In de komende maanden nog oplopen door de herziening van vele c.a.o.'s. (Van een onzer verslaggevers) GOES Deskundigen van rijkswater staat en van de waterschappen in Zee land maken zich geen enkele zorg over het komende springtij op tweede paas dag en de dinsdag daarop. Dit was te verwachten na de persberichten, waarin voor genoemde dagen melding werd ge maakt van uitzonderlijk lage eb- en hoge vloedstanden langs de Westeuro- pese kust (zie ook DAGBLAD DE STEM van woensdag j.l.) De vloed van 21 maart zal zelfs een van de hoogste van deze eeuw worden. Van de zijde van rijkswaterstaat en de waterschappen is verklaard dat de voor Zeeland te verwachten waterstan den „niets te betekenen hebben". In Vlissingen wordt tijdens het springtij van 27 maart een hoogwaterstand van 2.57 meter -f N.A.P. verwacht- De waterstand in Vlissingen moet 3.15 meter of 3.25 meter ^N.A.P. bedra gen alvorens de waterschappen van rijkswaterstaat een waarschuwing krij gen. Enkele weken geleden is zelfs een hogere waterstand gemeten zonder dat de waterschappen gewaarschuwd wer den: Bij normaal weer is er voor het komend springtij dus nog een ruime marge van zestig tot zeventig centime ter. Alleen bij zware noord-wester storm zal het mogelijk zij dat rijkswa terstaat een waarschuwing moet uitstu ren. Het K.N.M.I. kon gisteren nog niets over het weer tijdens de paasdagen zeg gen. Hoe nuchter en gerust men bij rijks waterstaat en de waterschappen het komende springtij tegemoet ziet blijkt wel uit de van verschillende kanten ge stelde vraag: Het is toch geen 1 april grap? cle'zo'r^ datmf h't.\n!rr K<"n sPec'ale afdeling van het Indonesische leger heeft Soero ontgraven I™ overschot van de legendarische Javaanse leider Mbah Oost-Java dat hiinoe ,™°i Je. maken aa» de geruchten op Midden- en Mbah Soero in het if i leven- v «Igens berichten van officiële zijde sneuvelde een hevig gevecht met reveé" T mïand met tachtig volgelingen in Nginggü op Midden-Java! "U toen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De ziekenfondsraad heeft dr. Veldkamp, de demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, verzocht de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering te verhogen van 6,6 tot 6,8 procent. De ver hoging zou 1 juli 1967 moeten ingaan. De ziekenfondsraad geeft voor de vei- hoging de volgende motivering: hu mag worden aangenomen dat de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering op 1 juli 1967 in werking zal treden, had het kostendekkende premiepercentage voor het gehele jaar 1967 6,7 procent moeten bedragen. Om alsnog voor het gehele jaar 1967 tot een kostendekkende pre mie te komen, zal naar het oordeel van de raad het percentage van 1 juli 1967 af tot 6,8 procent moeten worden ver hoogd. Dit percentage zal niet behoeven te veranderen, als de algemene wet zwa re geneeskundige risico's in haar oor spronkelijke opzet (ziekenhuisverpleging na het eerste jaar) op 1 juli in werking zou treden. ?5 (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De Bredase middenstands- en grootwinkelbedrijven zullen op maan dag 1 mei normaal open zyn. Dit in te genstelling tot het advies dat de centrale werkgeversorganisaties in de detailhan del hun leden hehben gegeven, om op die dag het bedrijf te sluiten in verband met de viering van koninginnedag. De winkels in Breda zullen niet ge sloten worden omdat op 1 mei in Bel gië de nationale feestdag wordt gevierd en iedereen dan naar de grensprovincies in Nederland trekt. „Wij kunnen het onszelf niet aandoen, de winkels te sluiten", aldus de heer C. Nou wens, voorzitter van de Bredase middenstandsvereniging. „We zitten dit jaar toch al min of meer in de verkeer de hoek, omdat Pasen zo vroeg valt en er dientengevolge nog te weinig toeris ten komen en omdat dit jaar Moederdag gelijk valt met Pinksteren. We kunnen daarom deze „Belgendag" beslist niet missen". (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een werkcomité, dat namens 150 theologische studenten uit heel liet land zegt te spreken, heeft een protestactie ingezet tegen de benoeming van Von Kielmannsegg' tot opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa. Aan de Nederlandse regering is de vraag voorgelegd, hoe zij met deze man op deze plaats akkoord heeft kunnen gaan, aan de regering van de Duitse Bondsrepubliek, hoe men deze man naar voren heeft kunnen schuiven, èn aan Von Kielmannsegg zelf, hoe hij de be noeming heeft kunnen aanvaarden. Een uitgebreide documentatie over het oor logsverleden van de opperbevelhebber alsmede over naoorlogse verklaringen uit zijn mond zullen worden toegestuurd aan de leden van de Staten-Generaal en aan zoveel mogelijk jongerenorganisa ties. De bedoeling is dat de actie zal uit zonden in een groot congres op 6 mei in Utrecht. „Kielmannsegg op deze post accepteren", aldus de initiatiefnemers, „houdt de wezenlijke ontkrachting in van het protest van al diegenen, die op een beslissend moment in de geschiede nis de moed hadden, met woord en daad nee te zeggen". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Onder de vrij onschuldig klinkende titel „Neder landse katholieken denken anders" opent het tijdschrift „Nieuw We reldnieuws" van de Morele Herbewapening een aanval op het katho licisme in Nederland. Het tijdschrift doet dit in een artikel van de katholieke journalist Fred Ladenius, die in Rome woont. Ladenius spreekt in het artikel van een „vaak opzettelijk vals ge ïnterpreteerde toepassing" van het door Joannes XXIII geproclameerde aggiornamento door „een aantal misleidende en misvormende pseudo-her- vormers, die op staande voet hun kans wisten te grijpen", en door „gena deloze afbraaktheologen, die met intellectuele redenaties gewetensussende uitvluchten aanneembaar maken". „Aldus", zo vervolgt hij zijn aanval, „werden sleutelstellingen in universitei ten en seminaria en godsdienstige rubrieken bij radio, televisie, dag- en weekbladen hun praktisch onbestreden terrein. Sindsdien worden eeuwenoude geloofswaarheden dagelijks door deze gretig vivisectionerende stropers stuk geslagen en bespot en zijn wij getuige van een wilde stormloop op de grond slagen van de kerkelijke leer". Ladenius kenschetst hen allen als twijfelzaaiers en ziet tenslotte maar één uitweg meer: „Het is mijn overtuiging, dat er voor deze mensen en voor hun oogluikende beschermers vurig ^gebeden moet worden en dat wij hen dagelijks moeten uitdagen door een intens gebed en daadwerkelijk belevend geloof". Hij typeert in navolging van mgr. Graber de beweging, die gaande is, als hominls- me en zegt dan: „Honderdduizenden Nederlandse katholieken nemen dit niet en het is nu zaak om aan te tonen, dat het anders kan, dat het christendom niet aangepast hoeft te worden aan de mini' dimensie van de menselijke zwakte of deze m toog of in spijkerbroek gehuld is". ZIJ verzetten zich tegen „de verradex- lijke aanval van namaakprofeten, com promis-theologen en sex-periitii, die hun eigenwillige wijsheid uit het ranzige evangelie van St.-Marx of uit de porno grafische bestsellers van hun bescherme lingen schijnen te putten". Aan het eind van zijn artikel geeft Ladenius toe, dat er ook in Rome fouten worden begaan en dat ook daar iets veranderd zal moeten worden. En be sluit dan zijn bijdrage met een oproep tot oprecht katholicisme. IIIIKÜIHIIII IHIIHIIII lllll» (ADVERTENTIES) Koffie, thee of een flesje prik? U en uw kinderen worden gastvrij onthaald bij een bezoek aan onze 3000 m2 showroom met permanente expositie van Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. De aanval, die het tijdschrift „Nieuw Wereldnieuws" van de More le Herbewapening middels de pen van de Nederlandse journalist Fred La- denius doet, bevat geen enkel verras send element. Alle kruit dat er in verschoten wordt, hebben wij al talloze malen horen ontploffen. Het is dan ook zo goed als zeker, dat het artikel aan de binnenkerkelijke situatie in Neder land niets veranderen zal. Gejuich aan de Confrontatiekant, ergernis aan de kant van hen, die naar vernieu wing streven, dat is het enige resul taat dat de Morele Herbewapening mag verwachten. En dat vinden wij een mager, je zelfs negatief resultaat. De enige troost die wij hebben, is dat Ladenius op het terrein waarop hij zich thans beweegt, een volslagen ondeskundige is. Hoewel van geboor te een Nederlander, woont hij al van af zijn prille jeugd in Italië en weet hij, wat de situatie van de kerk in Nederland betreft, van toeten noch blazen. Ladenius heeft alles „van ho ren zeggen" en van lezen in een meestal buitenlandse bron. Nederland kent hij precies zo goed als de Itali aan die een keer door Volendam heeft gelopen. En als de curieprelaat, die zijn informaties heeft uit Confron tatie. Ladenius willen wij over zjjn mis stap niet al te lastig vallen. Des te meer doen wij dit de morele herbe wapening. Wat bezielt deze beweging om met stenen naar de katholieke kerk te gaan gooien? Waar bemoeit zij zich mee? Als zij haar leden iets over de katholieke kerk in Nederland wil vertellen, dan vinden wij dat prachtig, maar laat zij dan informatie geven en niet via een ondeskundige met vuil gaan spuiten. 'IMilWIMjlMllWHIIIMmilMlllliaillllBIIIHBIIMiiliuiiiiig ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT met lanoline fivbj ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT tijdelijk met gratis glas echfalon luxe paaseieren van niet duur wel heerlijk Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 2e kwar taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1