TSJECHEN VERLOREN VAN FINNEN Zora Folley overleefde zevende ronde niet „Wij spelen heus beter voetbal..." „Wij verloren nooit van Middelburg../' Europees kampioenschap op 5 april in Den Bosch Om clubkampioenschap van Nederland PIET LINDENBERG (Middelburg): PIET v.d. MUNNIK Opnieuw gemakkelijke zege van Clay Kampioenskans voor Tornado (Vlissingen): 15 Nonchalance Hel einde Volleybalcompetitie Rembrandt klopt Van den Brandt Jeugdtitelstrijd volleybal in 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 24 MAART 196/ Op Walcheren is de wedstrijd MiddelburgVlissingen, die voor tweede paasdag op het programma staat, het gesprek van de dag. Zelden is de voorbereiding van deze Zeeuwse derby zo fanatiek geweest als dit jaar. Er staat dan ook veel op het spel. De winnaar kan zich zo goed als zeker kampioen van de eerste klas E noemen. Middelburg staat nu nog op kop. Op de standenlijst staat er achter de club: 20 29 14 1 5 54—26 Vlissingen bezet de tweede plaats met: 19 28 12 4 3 5026 Wij zijn op bezoek geweest bij de twee trainers: Piet van de Munnik van Vlissingen en Piet Lindenberg van Middelburg. Wat zij te zeggen hadden treft u hieronder aan. WENEN (A.N.P.) Ruim tweedui zend Tjsechische supporters zijn er in enen getuige van geweest hoe hun landgenoten, vorig jaar als tweede ge ëindigd, een verrassende 13 nederlaag tegen Finland leden. De kansen van de tsjechen op de wereldtitel ijshockey zijn door dit verlies aanzienlijk gedaald. Het drama over de Tsjechen voltrok zich reeds in de eerste periode toen K-uusisto en Wallisten (2 x) in enkele nunuten tijd Finland een 0—3 voor sprong bezorgden. Nog eenmaal leek net alsof de Tsjechen zich van deze te genslag zouden herstellen, toen Jirik in begin van dt tweede periode de achterstand verkleinde, maar de Finnen versterkten hun defensie met succes, hi groep A zijn nu alleen Rusland en nog on§eslagen. Nederland heeft voor de tweede maal «iet een nederlaag genoegen- moeten ne- jjen Ditmaal verloren onze landgeno ten met 126 van Frankrijk In de eer ste periode overheersten de Fransen volledig. Zij drukten dit uit in een 61 score, waarbij de beste Nederlandse speler Wil Ooms voor het enige tegen punt zorgde. De tweede speeltijd gaf echter eer geheel ander spelbeeld te zien. Bi, Frankrijk had doelman Deschampf plaats gemaakt voor Sozzia, die bijzon der onbetrouwbaar bleek te zijn. Dé Ne derlanders profiteerden hiervan door de achterstand te verkleinen tot 65 Deschamps keerde in de derde periode weer terug en Frankrijk voerde de voorsprong regelmatig op. De eindstand 12—6 was nog geflatteerd voor de Ne derlanders, die een ontstellend gebrek aan conditie ten toon spreidden Het Oostduitse ijshockeyteam heeft tijdens het wereldkampioenschap voor de vierde maal een nederlaag geleden Zweden zegevierde met 8—2 in een '!lat'KL„wedstriid- die "erd bijgewoond door 3000 toeschouwers. De fysiek ster kere Scandinaviërs kwamen geen mo ment in gevaar, hoewel ook zij niet tot groots spel kwamen. De beslissing viel in de tweede periode, toen Zweden van 21 tot 51 uitliep. De onzekere Oost- luitse defensie gaf de noorderlingen ille kans de voorsprong op te voeren en de eindstand werd uiteindelijk 82. De Zweedse doelpunten kwamen op naam van: Petterson (2), Palmquist (2), Lindberg (2), Carlsson en Bengts- son. Voor Oost-Duitsland scoorden Kratsch en Noack. NEW YORK Ook Zora Fol ley heeft een vergeefse greep naar de wereldtitel van Cassius Clay gedaan. In de Madison Square Garden van Ney York, 's werelds beroemste boksarena, ging de 34-iarige Folley als ne gende in de rij van uitdagers, die Ciay sinds het veroveren van de titel in februari 1964 tegenover zich heeft gehad, kansloos ten onder. Na 1 minuut en 48 secon den in de zevende ronde sloeg de uitdager na een flitsende linkse hoek, gevolgd door een rechtse cross als een blok tegen het can vas waar hij door scheidsrechter Johnny Lobianco werd uitgesteld. Voor Cassius Clay„ was het gevecht tegen Folley een van de gemakkelijk ste uit zijn loopbaan. De bijna 14.000 toeschouwers in de Madison Square Garden, die een hevige sneeuwstorm hadden getrotseerd, zijn- duidelijk te leurgesteld naar huis gegaan. Zij heb ben evenwel opnieuw kunnen zien dat er momenteel geen zwaargewicht Is die het tegen de sublieme techniek en het fabelachtige voetenwerk van de 25-jarige Clay, die 29 overwinningen in evenzoveel gevechten als professio nal, behaalde. kan opnemen. Ook tegen Zora Folley voor wie het gevecht tegen Clay de vervulling van een tien jaar gekoesterde wens bete kende, begon de wereldkampioen, ook nu weer op de reklamebiljetten aan gekondigd als Mohammed Ali, met zijn knap gespeelde nonchalance. Met armen laag langs het lichaam danste hij lichtvoetig rechts langs Folley heen. In de eerste twee ronden liet Clay duidelijk het initiatie! aan zijn bijna tien jaar oudere tegenstander. Na de derde ronde, waarin Clay er nog weinig voor voelde om zelf het initiatief te nemen was het ,.spel" voor de kampioen echter afgelopen. Na ruim een halve minuut in de vierde ronde plaatste Clay zijn eerste seri euze treffers en Folley ging na een flitsende links-rechtse combinatie neer. Bij de zesde tel was hij echter weer op de been. Clay, die bij het neergaan van Folley zijn handen al juichend in de hoogte had gestoken, werd nadat het gevecht weer was hervat door zijn furieus aanvallende uitdager met een rechtse op de kaak gei.ro, ui D" strijd werd harder en Folley moest nu ook meer incasseren. Clay, die zijn laatste gevecht tegen Ernie Terrell zjjn mond niet had kun nen houden in de ring, begon in de zevende ronde tegen zijn uitdager te roepen: „Kom op, kom op". Het was het begin van het einde. Folley stapte Cassius Clay ktfkt neer op zyn uitdager Zora Folley, nadat deze in de zevende ronde knock out is ge gaan. in en trof Clay met zuivere rechtsen waarvan hij duidelijk last had. Het antwoord van de kampioen kwam on middellijk. Een bliksemsnelle hoek en een droge rechtse op het hoofd deden Folley met het gezicht tegen het can vas slaan. Vergeefs trachtte de uitda ger overeind te kemen maar zijn krach ten schoten te kort. Zittend op handen en knieën werd hij uitgeteld. Voor Zora Folley, vader van acht kinderen, oorlogsveteraan uit Korea, was een schone droom voorbij. Na af loop van het gevecht verklaarde Fol ley, die van zijn 85 partijen als prof er 74 (40 door k.o. won: ,,Ik stop er beslist niet mee. Ik weet alleen nu dat ik Clay niet kan verslaan". Fo'ley was voor Clay slechts een in de rij van negen uitdagers, die hij tot ,u toe heeft gehad en waarmee hij als volgt heeft afgerekend: Sonny Liston (k.o. Ie ronde), Floyd Patterson (k.o. 12e ronde), George Chuvalo (wop), Henry Cooper (interventie 6e ronde), Brian London (ko 3e ronde), Karl Mil- öenberger (interventie 12e ronde), Cle veland Williams (ko 3e ronde) en Er nie Terrell (wop). Wanneer Clays advocaten er inder daad in slagen om hem voorlopig uit militaire dienst te houden, dan is de Argentijn Oscar ,,Ringo" Bonavena op 27 mei in Tokio de volgende tegen stander van Clay. Verslaat de wereld kampioen deze om zijn punch bekend staande Zuidamerikaan hij verloor oyerigens in 1965 na twee knock downs op punien van Folley dan is de jonge Amerikaan Thad Spencer zes weken later de nieuwe uitdager. (Van onze volleybalmedewerker) (Van onze sportredactie) MIDDELBURG. Piet Lindenberg, nu dertien jaar trainer van Middel burg, voelt als geen ander de sfeer aan, die rond de grote Zeeuwse derby hangt. En dat is niet verwonderlijk. Nadat hij zijn voetbalcarrière bij RCS was begonnen, kwam Piet Lindenberg in het eerste elftal van Vlis singen terecht. Later speelde hij als amateur bij RBC en werd semi-prof toen de Roosendalers ook het betaalde voetbal invoerden. Middelburg zat in die tijd zonder trainer. Lindenberg werd aangezocht en binnen afzien bare tijd vervulde hij een vrij unieke functie: speler bij RBC en oefen- meester bij Middelburg. Op het moment dat deze situatie onhoudbaar werd, koos Lindenberg de Zeeuwse kant. Vier jaar was hij nog trainer-speler bij de huidige lands kampioenen. Daarna werd hij „zuiver" trainer, zij het dat hij overdag gewoon zijn baan als kantoorbediende bij de N-V. Kon,. Mij. „De-Schelde" aanhield. Piet Lindenberg stelt één zaak voorop bij zijn trainersactiviteiten: „Wij zijn geen beroeps-voetballers, maar nog gewoon amateurs. De jongens moeten plezier hebben in het spel en dat lukt goed tegenwoordig". Het gevolg is, dat het elftal van Middelburg nu ook durft te voetballen. Lindenberg: „De jongens willen graag combineren; het speltype van Ajax uitvoeren. Ik dring daar ook op aan". En daar ligt volgens de Middelburgse oefenmeester het verschil ln speltype van Middelburg en Vlissipgen. „Wij proberen het echt mei combinaties, terwijl Vlissingen met verre trappen de gevaarlijke Rob Moens tracht te lanceren. Dat is een speler, die technisch wel het een en ander te kort komt, maar een echte afronder is. Een man die altijd gevaarlijk is. Ik vind hem met de kop de beste in het zuiden. Je kunt hem soms een hele wedstrijd uitschakelen, maar drie minuten voor tijd maakt hij dan toch nog het winnende doelpunt. Je weet het nooit bij hem". Het „gevaar Moens" is een van de facetten, die de wedstrijd voor Piet Lindenberg zo aantrekkelijk maakt. Maar hij gooit zelf ook zo het een en ander in het vuur. Lindenberg heeft twee Jonge spelers vanaf hun pupillentijd opgeleid. Nu staan deze twee, Wim de Vos en Arie Delmotte, in de selectie voor het Nederlands amateurelftal. Het zijn tevens twee belangrijke pionnen in' het 4-2-4-spel, dat de Middelburg-trainer zijn discipelen laat volgen. „Dat 4-2-4 heb ik niet overgenomen omdat iedereen het deed, maar alleen omdat het Middelburg ligt. Ik had er ook twee spelers voor. We zijn er kampioen mee geworden in de tweede klasse. En nu hebben we weer de meeste doelpunten in bet amateur-voetbal gescoord. We begonnen er zelfs eerder mee dan veel clubs in het betaalde voetbal" Het „betaalde voetbal" heeft een klank ln Middelburg. Niet dat men er over denkt om het amateur-voetbal te verlaten. „We kunnen dat hier toch niet betalen", zegt Piet Lindenberg. „We krijgen enorme reiskosten en dat zal wat te veel worden. Uiteraard is er bij de jongens wei interesse voor het betaalde voetbal, maar er zijn nog pure amateurs bij. Neem nou die Wim de Vos. Vorig jaar kon hij met het Nederlands amateurelftal naar Oostenrijk. Hij weeS dat aanbod van de hand, omdat wij een belangrijke wedstrijd tegen DESK moesten spelen. Gelukkig voor hem wonnen we met 101. Maar dat is toch een mooi voorbeeld, flat ze er wat voor over hebben" Lindenberg is ervan overtuigd, dat zijn spelers maandag ook alles lullen geven. Aan een voorspelling waagt hij zich pas na enige aarze ling: „Het is natuurlijk heel moeilijk. Wij hopen op winst, maar mijn Wee komt toch meer in de buurt van een gelijk spel. Het ligt ons niet hé. dat Vlissingen. Wij spelen heus wel beter voetbal, maar kunnen tegen hen nooit veel doelpunten maken. Ik hoop alleen dat onze jongens niet te nerveus zijn, want dan gaan ze stroef spelen". O-p-s-t-e-I MIDDELBURG But Delmotte J. Groenewegen Schoenmakers Van Westen Bostelaar W. Groenewegen century De Vos Hendrikse Lievense (Van onze sportredactie) VLISSINGEN. Piet van de Munnik, trainer van Vlissingen, is een volbloed Rotterdammer. Van zijn keurig verzorgde glad naar achteren gekamde blonde haren tot zijn peau de suède-schoenen. Van de Munnik heeft met het hem aangeboren zangtoontje en de rollende „r" al vier entwintig jaar voetballers afgericht tot zo veel mogelijk gepolijste radertjes in de aan zijn hoede toevertrouwde elftallen. Achtereenvol gens kwamen onder zijn brede handen Limburgia, Heerenveen, HRC (Den Helder) en nu Vlissingen. Limburgia, nadat de voetballer van het toen roemruchte Rotterdamse RFC (met nationaal bekende namen zoals die van Daaf Drok) in het westen van de havenstad gebombardeerd werd. Limburg leek hem gedurende de oorlog een veiliger toevluchtsoord dan Rotterdam met zijn belangrijke haveninstallaties. Vijf jaar bleef Van de Munnik bij deze club evenals bij. Heerenveen, waar hij zijn beste tijd heeft gehad. Met Abe Lenstra vergaarde hij in de toptijd van het amateurisme kampioenschappen als boterpunten Bij HRC in Den Helder bleef hij acht jaar. Daarna was Vlissingen aan de beurt. In Zeeland, het walhalla van het in de verdrukking ge raakte amateurvoetbal, waar het semi-professionalisme tevergeefs heeft geprobeerd vaste grond onder de voeten te krijgen, kwamen de succes sen weer. Kampioenschappen zelfs. Het publiek stond, zoals in de goede tijd bij Heerenveen, vele rijen dik langs de randen van het voetbalveld. Zevenduizend in getal. Leen de Ridder, Wim de Waal en de andere groten bewezen in Zeeland de plaats in te kunnen nemen van de groten uit die andere wereld, waar voor de edele voetbalsport betaald wordt; zij het met behulp van het moderne meer professionele 424-systeem in plaats van het oude stopperspilstramien. Piet van de Munnik is een te ervaren rot in zijn vak (overigens zonder het „grote trainersdiploma") om zich te laten verleiden tot voorspellingen. Hij geeft slechts vingerwijzingen voor wat betreft de afloop van de topper van het amateurvoetbal MiddelburgVlissingen. „Wij hebben nog nooit verloren van Middelburg. Vlissingen speelde tegen die ploeg altijd bijzon der gelukkig". En: „Op het ogenblik draaien zij beter dan wij. In het begin van de competitie verloor Middelburg diverse punten. Wij hebben met vijf punten voorgestaan. Nu verliest Vlissingen...." Middelburg staat één punt voor op zijn tegenstander van tweede paasdag, maar heeft één wedstrijd meer gespeeld. Na het top-duel zullen nog vier wedstrijden moeten worden afgewerkt. En ook die ontmoetingen heeft Van de Munnik ingecalculeerd in zijn berekeningen als hij zegt: De club, die de paaswedstrijd wint zal kampioen worden...." Het zijn woorden van een in zijn vak wijs geworden man. Een trainer, die de ,„ups" zowel als de „downs" in zijn beroep heeft meegemaakt. „Het ene moment ben je de bink en het volgende ogenblik ben je een schoft, die niets van voetbal begrijpt". Een man die met een zekere afgunst kijkt naar zijn Middelburg se collega Piet Lindenberg, zijn overbuurman in de Vlissingse Paul Krüger- straat, die naast zijn trainerschap bij Middelburg in het bezit is van een „vaste positie" bij de werf „De Schelde". Plet van de Munnik zal zich volledig inzetten om de hoogste eer voor zijn werkgever Vlissingen te behalen. Hij zal dan per X juni met meer voldoe ning naar „het noorden" kunnen terug keren. „Mijn zoon is douanier geworden. Wat moeten mijn vrouw en ik in Vlissingen blijven doen? Piet van de Munnik wil terug naar Rotterdam. Hij heeft zijn oude vriend Daaf Drok in geen jaren gezien -i-n-g-e-n De Ridder Moens Van Huyzen Lillipally Huizer stroo Mabelis De Waal Salsawane Daalhuyzen Bos VLISSINGEN (Van onze sportredactie) DEN BOSCH. Op 5 april zal in Den Bosch de eerste partij van het Europees titeltoernooi 47/2 gespeeld worden. De finale is gepland op zon dag 9 april en omstreeks half vier. De ex-prof Marty zal zijn titel moeten verdedigen. Tegenstand krijgt Marty j genoeg: Henk Scholte, Tony Schrauwen (België), Hans Vultink, Jose van Gal- vez (Spanje), Siegfrid Spielmann (West- Duitsiand), Jos Vervest (België), Mau rice Coyret (Frankrijk) en Franz Sten zei (Oostenrijk) staan daar borg voor. Insiders verwachten vooral veel van de lastige Henk Scholte, die evenals Marty goed in staat is om 400 caram boles die in een partij 47/2 gemaakt moeten worden, in een beurt bij elkaar te spelen. Schrauwen en Vervest, twee talent volle Belgen 'worden als de gevaarlijk ste outsiders aangemerkt, samen met onze landgenoot Hians Vultink tweede bij de wereldkampioenschappen 47/2 in Cairo. In de finale bedwong de Aal- tense. caféhouder Marty een remise af. Vultink zal nu meer moeten bereiken. Voor dit Europees toernooi, dat een begroting heeft van zo'n 20 mille, zijn negen spelers ingeschreven. Het gevolg hiervan is geweest, dat men een dag eerder heeft moeten beginnen dan aan vankelijk het plan was. Déze negende deelnemer men had er op acht ge rekend kost de organisatoren, leden van de Bossche biljartvereniging „Over- band", zo'n 2500,-. En daar is men niet helemaal zo gelukkig mee. Maar de begroting is dan toch sluitend ge kregen n^pt de hulp van de kleine zelf standigen in Den Bosch. De industrië len hebben het tot groot verdriet van de organisatoren af laten weten. De ge meente stelt zich nu garant voor een bedrag van tweeduizend gulden. Op de tribunes in het casino in Den Bosch kunnen zo'n 400 toeschouwers plaats nemen, voor militairen heeft men een speciale regeling getroffen. In samen werking met de dienst welzijnszorg. In de eerste ronde komen o.a. Scholte en Vultink, Schrauwen en Vervest en Mar ty en Coyret tegen elkaar uit. Volgens het programma wordt uitge gaan van een finale Marty-Scholte het geen enig tumult heeft veroorzaakt. In siders achten namelijk Scholte en Ver vest even sterk. Verwacht wordt wel dat Marty twee of zelfs drie partijen in een beurt uit zal maken. De organisato ren hopen alleen, dat de uitslag al niet op zaterdagavond bekend zal zijn zoals onlangs bij het Europees kampioen schap 71/2 in Heerlen, waar Marty ook de titel veroverde. (Van onze correspondent) WAALWIJK De ontmoeting tus sen de Waalwijkse biljartvereniging Van den Brandt en de Amsterdamse vereniging „Rembrandt" om het club- kampioenschap van Nederland drieban den, is geëindigd in een overwinning voor „Rembrandt'Met drie tegen vijf punten moesten Van Alphen, Cor en Wim Soéterboek en H. de Ruyter hun meerdere erkennen in de biljarters van Rembrandt: Van Braam, Van Leeuwen, Sweering en Van Oosterhout. DYNAMO uit Boedapest heeft zich ge plaatst voor de halve finale van het Europese volleybal-bekertoernooi door Hispano Frances te verslaan met 30 in een returnwedstrijd. Dynamo won de eerste wedstrijd afgelopen zondag met 3—1. BREDA De volleyballers krijgen paaszaterdag een kort maar zeer be langrijk programma af te werken. Niet minder dan drie kampioenen kun nen er uit de zuidelijke compptitiebus komen. Bij de nationale jeugdkampi oenschappen is de hoofdklassewed strijd Tornado-Sarto ingelast. Wanneer Tornado deze ontmoeting wint, is het onbereikbaar voor alle andere ploe gen. Bij de dames is de 'beslissing nu nog een kwestie van tijd. De wed strijd R.M.C.-Lyceum werd verscho ven naar 9 april. Een derby is een hele belevenis, voor al in Vught en zeker nu er een kam pioenschap in de overgangsklasse aan vast ait. V.C.V. zal zeker zongen d'at" de weg naar de titel voor V.J.C. geen wandeling gaat werden. De aanvangs tijd is zes uur. Het programma in de overgangsklas se 8 is iets groter. De slag om de on derste plaats gaat gewoon verder. DSV ontvangt MOC en EGVC gaat op be zoek bij RHBS in Breda. -We geloven niet dat er winst inzit voor de degra datiekandidaten, In de wedstrijd VVO- Luktor verwachten wij weinig'krachts verschil. Bij de heren is de strijd in Dordrecht tussen Orawl 2 en A.M.V.J. het grote wapenfeit. Oirawi kan een beslissingswedstrijd forceren, maar A. M-V.J. heeft aan winst genoeg om zich kampioen te mogen noemen. Ver der staan er nog twee heel interessan te derby's op het programma. In Vlis singen Matador-Marathon en in Ber gen op Zoom Sic Pugno-Moller V.C. Het verschil op de ranglijst is be slist geen reden om aan te nemen dat de winnaars al bekend zijn. Programma voor zaterdag: Eredivisie: heren: Orawi-Libanon, Valuas-AMVJ Olhaco-HML, Hoofdklasse: dames: RMC-Lyceum (verzet naar 9 april); heren Torna do-Sarto 15 u. Overgangsklasse 7: heren: VCV-VJC Overgangsklasse 8: dames: WO- Luktor, DSV-MOC. RE1BS-EGVC; he ren Orawi 2-AMVJ, Matador-Mara thon, Sic Pugno-Moller. (Van onze volleybalmedewerker) BREDA Tilburg is de komende weken het volleybalcentrum van het zuiden. Paaszaterdag (aanvang 11 uur) worden in de daarvoor zeer geschikte stadssporthal de nationale kampioen schappen voor jeugdciubteams gehou den. Enkele dagen later, op 30 en 31 maart en 1 april hebben de landen teams van België, Israël, Zweden en Zwitserland het helemaal voor het zeg gen in Tilburg. Daarna komen er op 22 april en 6 en 20 mei de promotie wedstrijden van de eredivisie en ver moedelijk op 29 april worden in de stadssporthal nog de promotiewedstrij den naar de overgangsklasse verspeeld Verder zijn er nog plannen om op 6 mei de districtskampioenschappen te houden voor junioren afdelingsteams in Tilburg. Ook Breda krijgt een deel van het zwaarbeladen volleybalpro gramma te verwerken. Zaterdagmiddag 1 april wordt hier het districtstoernooi voor dames en he ren georganiseerd. Negen dames- en herenteams, de districtskampioenen zijn bij de nationa le jeugdtitelstrijd ingedeeld in drie poules van drie. In iedere poule wordt een halve competitie gespeeld. De drie kampioenen van zuid II hebben een goede kans om in de finale voor de eerste tot en met derde plaats te komen. De dames van Sarto ontmoeten de kampioenen van West I, het Am- strdamse VHH en een nog onbekende kampioen van Noord 2. Bij de heren moet Odulphus het opnemen tegen de vertegenwoordigers van Oost 1 en Oost 2. Oost 1 is bekend en zal vertegen woordigd worden door Olhaco. Rond een uur, tijdens de pauze, kan Tornado het kampioenschap binnenha len tegen Sarto. Daarna komen alle deelnemers weer in actie om in poules van drie de uiteindelijke rangschikking te bepalen.

de Stem | 1967 | | pagina 15