RUNG Delwaide: trefpunt in Westerscheldebekken Vier branden in Terheijden binnen half jaar fstraal 6-8 1N1UZIN De Jong vraagt vrijheid van handelen eens grills HA VENCONGRES MIDDELBURG WERKTE INSPIREREND Berlijners bekennen wapen diefstal in Leiden 89- IRAADSELACHTIG TELEFOONTJE: „WIJ ZULLEN JULLIE BOERDERIJ IN BRAND STEKEN" 5p^8.0Z5OnuurOn<ier 18 57 UUr Verheugd Geen wrijfpunten STOP P.v.d.A.-KRITIEK OP TRAGE GANG VAN ZAKEN 1114111 colberts en een ntvangt u •RLENKA WIN ^-'.'OPVOÜWFIETS BIJ m/Mi vóér I april 1961 DAGBLAD VOOR ZEELAND EXAMEN ZIEK Reg jen MISSCHIEN VRII BIJ GEBOORTE PRINSEKIND PROTEST TEGEN VILLEN ZEEHONDEN Doden bij onlusten Sierra Leone Hoofdredacteur mag niet naar Zuid Afrika in Formatiedag 33 VOORDEEL Kaartje Noodlottig Tijdelijke aanbieding met hele hazelnoten 3 repen voor 69 cent 107e JAARGANG Ne. 25463 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandis Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland O O N PERDAG 23 MAART 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Jslieuwstraat^41^^te^efoo^^^^) OOK 1 IAVENOVERLEG IN BELGIE (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN. „Vier branden binnen het half jaar. Kan dat nog toeval zijn?" De heer M. Berenden te Wagenberg een kerkdorp van Terheijden kijkt wat verwezen naar de nog rokende puinhopen van de boerderij van zijn buurman A. van der Vorst. Wim van der Vorst, zoon han de boer, wiens boerderij aan de Hoevenseweg dinsdag zoals in onze editie van gisteren gemeld in de as gelegd (schade anderhalve ton), is met zijn antwoord op die vraag zeer beslist. Hij put die weten schap mede uit een raadselachtig telefoontje, dat zijn broer Ad vrijdag middag j.l. kreeg en waarin onverholen gedreigd werd: „Wij zullen de Iboerderij van jullie in brand steken". Wim oud-leerling van St.-Louis m Oudenbosch, thans hospitant-on- üerwijzer aan de Klokkenberg te tfreda dacht aan een nare grap, toen hij dit vrijdagavond te horen Jf.eeg na een cabaret-programma dat mj die avond in de kweekschool te jJUdenbosch had gebracht. Toen ook Jet weekend niets gebeurde, raakte Jet gesprek met zijn broer Ad over ftet telefonische dreigement al in het vergeetboek. Dinsdag zou blijken, dat net - - geen loos dreigement is waar nog land ligt, Wim was naar de Klokkenberg om les te geven. Een eventuele brandstichter kon de boer derij onopgemerkt besluipen onder beschutting van een zeer lange haag dwars door de weilanden en onder dekking van wat lage scheurtjes. „En is het ook niet mogelijk ,dat er met een soort tijdontsteking is gewerkt?", vraagt men in Wagenberg. Dank zij de gunstige windrichting en het snelle ingrijpen van de brandweer Is de zeer kort bij gelegen boerderij van die heer Berenden gespaard. „M'n I IQTIkoeien had ik aan een staart al los INilJLr I\UiD 1 ILf gesneden. Aan de kop hebben ze een nieuw soort beugels, wat bij deze brand een bijzonder veilig gevoel heeft gegeven", vertelt de heer Be- renden. Ook het vee van Van der Vorst uvaaronaeT 23 melkkoeien) kon wor den gered. Drie kalveren kwamen echter in de vlammen om. Anders dan ln Kruisland, waar de jevolking zich door de frequente wanden van de laatste tijd zo be dreigd voelt door een pyromaan, dat men eigener beweging speciale pa trouilles heeft ingesteld, reageert men m Terheijden (nog) vrij rustig. Of er enig verband bestaat tussen ae branden bij Jan van Dongen ln terheijden. Verkooyen op Langeweg, S.e kuideren Romme bij de Tol in erheijden en Van der Vorst op Wa- „En al mijn studieboeken en scrip- KS?rJf' ^cn wee* het niet. maar ties Den lk kwijt", verzucht Wim. vIp k We* merkwaardig, dat deze „£n dat vlak voor mijn examen voor 'nden' °P een steenworp af- de hoofdakte .ancl van elkaar, overdag hebben Sbatsgehad. Bij de foto. lra?u *,aatsle' ln de honderd jaar oude. der vLe doer'derij van de heer Van begon dinsdagmorgen om uur. De heer Van der Vorst niPt J!Ve? weke" ziek en vertoefde uur LI0 fcJ°.erderij- Ad was om aebt vertrokken naar Zwarteberg, Onderwijzer Wim van der Vorst voor de nog rokende puinhoop van de ouderlijke boerderij. Wat hem nog rest aan studiemateriaal heeft hij m zijn hand: een blocnote. Alle boeken en scripties gingen in vlammen op. En dat terwijl hij zeer binnenkort exa men moet doen voor de hoofdakte. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN. Volgens de heer L. Delwaide, schepen van de haven van Antwerpen, bestaat er geen twijfel meer aan: ook de Belgische zeehavens zullen binnenkort een overlegorgaan hebben. Aan dit overleg, dat ongeveer op dezelfde wijze georganiseerd zal worden als het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland, zullen deelnemen de Belgische zeehavens Antwerpen, Gent, Zee- brugge en Ostende. Het doel zal zijn om tot een nationale zeehaven- politiek in België te komen. Het is ook zeker de bedoeling om te zijner tijd contact op te nemen met de Nederlandse regering en sa menwerking te zoeken met het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland. Dat is, heet van de naald, het antwoord van Belgische zijde op de wen3, die mr. J. van Aavtsen, voorzitter van het Delta-overlegorgaan, eergisteren met betrekking tot deze Belgische samenwerking heeft uitgesproken. Mr. J. van Aartsen zei, dat het ideaal zou zijn wanneer ook tussen de Belgi sche zeehavens een overlegorgaan als dat voor Zuid-West-Nederland tot stand zou komen. Een dergelijk initiatief zou volgens hem een wezenlijke bijdrage betekenen voor een verbetering van de samenwerking tussen Nederland en België met betrekking tot de ontwik keling van de zeehavengebieden in beide landen. De heer Delwaide acht deze samen werking van groot belang. „Gent en Antwerpen groeien naar het noorden. Rotterdam groeit in de richting van het zuiden. Terneuzen, Vlissingen-Oost en Keimerswaal liggen daar tussenin. In het Westerscheldebekken zullen wij elkaar treffen. Daar ligt een aantal ge meenschappelijke belangen en proble men, die we samen moeten oplossen". Dit naar elkaar toegroeien gebeurt volgens schepen Delwaide met een vaart die enkele jaren geleden nog niet voor mogelijk werd gehouden. KNMY1Cmi,vletgedeeld d00r he1 wSLgeidlg tot vanavond: Hik resen Mar1", J16,4 Plaatse' fat'S" tot krachtige I IKcnn ilmei trina uit rirhr 404 krachtige noordwest 4ussen west en ijniPtrati!ren °f ie4s '^rc Imr°P C'35 UUr' Maa" WEGENS SPIONAGE werd woensdag in Boedapest een in Hongarije geboren Amerikaanse staatsburger Andras Csala tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. HET MONSTER van Loch Ness is weer tot mikpunt verklaard van een aantal jagers. Ditmaal zal het mysterieuze monster onder vuur genomen worden met pijl en boog, dat wil zeggen als de jagers hem te zien krijgen. De heer Delwaide toonde zich zeer verheugd over de positieve uitspraak van mr. J. van Aartsen. Hij vond dat de voorzitter van het Delta-overieg- orgaan „buitengewoon wijs" gesproken had. De Antwerpse geweldenaar erkent in zijn ruime werkkamer op de zg. Scho ne Verdieping van het barokke stad huis overigens ruiterlijk dat de samen werking van de Belgische havensteden louter een gevolg is van het Middel burgse zeehavencongres en wat zich daarna aan verklaringen en woorden wisselingen heeft afgespeeld. Tot het Middelburgse zeehavencongres op 14 oktober van het vorig jaar stonden de Belgische zeehavens z.i. zeer afzijdig en zelfs een beetje afgunstig tegsnover elkaar. Het Middelburgse congres heeft de Belgen aan het denken gezet. Een raads lid van Antwerpen stelde al gauw de vraag hoe schepen Delwaide over sa menwerking tussen de Belgische zee havens dacht. Het antwoord van de heer Delwaide was zeer positief. Zijn stand punt werd overgenomen door de heer De Saeger, minister van Openbare Wer ken, die vertegenwoordigers van de vier Belgische zeehavens uitnodigde met elkaar in contact te treden. Dit is inmiddels gebeurd. Er hebben reeds enkele vergaderingen plaats ge had in Antwerpen. Op 3 april komt men andermaal bijeen, nu te Gent. „Wij zijn nog geen wrijfpunten tegen gekomen. Wel zijn er veel gemeenschap pelijke belangen. We zijn nu bezig om die samen te brengen" aldus de heer Delwaide. Wanneer dit gebeurd is zal rapport worden uitgebracht aan de Belgische regering. Volgens de schepen van Antwerpen staat niets meer de vorming van een overlegorgaan in de weg. Aan het vooroverleg tussen de Bel gische zeehavens nemen deel: de heien L. Delwaide. R. Vleugels, directeur-ge neraal van het havenbedrijf te Antwer pen, G. van den Daele schepen van de Gentse haven, Charlier. directeur-gene raal van de haven van Gent, P. van Damme, burgemeester van Zeebrugge, ir. L. Verboven, directeur-generaal van de haven van Zeebrugge, Van den Rie- boom. schepen van de haven van Os tende en havenkapitein R. Ghijs van Ostende. (Zie voor commentaar pagina 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal binnenkort bekend maken dat er geen bezwaar tegen bestaat als het bedrijfsleven straks bij de ge boorte van een prinsenkind spon taan vrijaf gaat geven. Dat spon tane zou bepaald moeten worden door het tijdstip van geboorte. Komt het nieuws bijvoorbeeld in het weekeinde of 's avonds door, dan kan er van een extra vrije dag geen sprake zijn. Hoort men het nieuws 's morgens vroeg, dan mag de fabriekspoort dicht blijven en wordt het prin senkind in de loop van de morgen geboren, dan kan 's middags wor den vrijgegeven. De ondernemers moeten uiteraard zelf uitmaken, of zij van de vergunning gebruik zullen maken. In de regeringsmededeling za) waarschijnlijk ook een regeling voor scholen worden opgenomen. De aard van die regeling is nog niet vastgesteld. Gisteren is de verzending be gonnen van de ongeveer 1,2 mil joen beschuiten met muisjes die aan de schoolkinderen worden gegeven als het prinsenkind een maal op Drakesteyn geboren ls. T«& (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dr. J, Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad „Trouw' krijgt geen visum voor Zuid- Afrika. De heer Bruins Slot wilde een bezoek aan het land brengen om zich daar te laten informeren over het ap ,rtheidsbeleid. De heer Bruins Slot zei ons: „Ik be treur dit ten zeerste. De Zuidafrikaanse regering zegt altijd, dat men er geweest moet zijn om over het apartsheidsbeleid te kunmen oordelen. Mijn oordeel is ge baseerd op de wetgeving van Zuid- Afrika. Ik meen dat dat volstrekt af doende is, maar graag had ik me ook nog ter plaatse laten informeren." (Van onze redactie buitenland) FREETOWN Zeker zes mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij onlusten en plunderingen in de hoofd stad van Sierra Leone, Freetown. Zoals bekend beeft het leger in de West- afrikaanse staat de maclit gegrepen, nadat de Britse gouverneur aan de band van de verkiezingsuitslag de op positieleider Siaka Steven tot premier had benoemd en hem had verzocht een nieuwe regering te vormen. iPagMa? Pc jstern j Driehonderd priesterstudenten gaven in de Tilburgse hoge school hun visie op de priester van de toekomst. Pagina 3. „In de bond", dat zag de baas vijftig jaar geleden niet graag. Pagina 7. De presidentsverkiezingen, die de V.S. in 1968 beleven, zullen ook om andere namen dan die van de Kennedy-familie draaien. Pagina 9. Ir. Van Gogh vindt dat er op school meer aan ontwikkeling van de kunstzin gedaan kan worden Pagina 11. Buitenlanders onder de gage op de Nederlandse vloot. Pa gina 15. IMKttUi De 59-jarige kunstschilder Gerard Esser en de 21-jarige biologiestudent George Mastenbroek, beiden uit Am sterdam, hebben gisteren een pro testoptocht gehouden tegen het le vend villen van zeehonden. Zij bo den bij de Canadese ambassade een petitie aan met 5000 handtekeningen, waarin het levend villen werd ver oordeeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Formateur De Jong heeft de fractie voorzitters van de A.R., de C.H.U., de K.V.P. en de V.V.D., de heren Biesheuvel, Beernink, Schmelzer en Toxopeus gisteren gevraagd naar hun wensen voor de mogelijke ministersposten. Omgekeerd heeft hij bij hen aangedrongen op een zo groot mogelijke vrijheid van handelen van zijn kant. Men schijnt hierover gisteren tot overeenstemming te zijn gekomen. Formateur De Jong wil zich blijkbaar niet volledig binden aan de verlangens van de vier fracties. Hij wil eventueel ook naar eigen goeddunken over bepaalde portefeuilles beslissen. Eerst wil de heer De Jo>ng vandaag in een gesprek met professor Zijlstra een goed inzicht krijgen in de/financiële mogelijkheden voor 1968. Vanuit dit inzicht kan hij gaan denken aan de mogelijkheden per departement en aan het polsen van kandidaten over hun bereidheid om met beperkte financiële middelen te willen werken. Deze pro cedure kan nog wel even duren. In politieke kringen wordt druk ge discussieerd orer de vraag, of deze formateur de juiste man is om de po litieke knopen te ontwarren. Hij heeft immers bijzonder weinig politieke er varing. In dit verband kan het nuttig zijn erop te wijzen, dat de „sterke man nen" van het kabinet-Cals bijna stuk voor stuk politici waren, die in -de po litiek opgegroeid, politieke fout op po litieke fout hebben gestapeld. Politieke waarnemers achten het niet uitgesloten, dat juist het feit, dat de heer De Jong geen politieke figuur is in zijn voor deel zal werken. ADVERTENTIE) De Partij van de Arbeid heeft gis teren na lang zwijgen kritiek geuit >p de lange duur van de kabinetsformatie. De socialistische fractievoorzitter, drs. J. den Uyl, verweet de bij de formatie betrokken politici een veel te groot optimisme bij het begin van de formatie. Ook begreep hij niet, waarom de Partij van de Arbeid na de mislukking van mr. Biesheuvel niet in het overleg be trokken is. „Het is ongebruikelijk, dat de consultatie van dinsdag door de ko ningin beo er kt gebleven is tot de K.V.P., de V.V.D., de A.R. en de C.H.tL", aldus drs. Den Uyl. Zijn fractie is in „hoge mate verontrust" over de huidige gang van zaken. De Anti-Revolutionaire partijvoorzit ter dr. W. Berghuis bleek deze mening ln een t.v.-uitzending te delen. Ook dr. Berghuis zal het normaal gevonden hebben, wanneer de Partij van de Arbeid nu weer in het overleg betrok ken zal worden. In de Nederlandse pers ls de Denoe- ming van de heer De Jong tot forma teur in het algemeen toegejuicht, maar men plaatst wel de nodige vraagtekens bij zijn kansen van slagen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG/BABBERICH. Twee 25-jarige Duitsers, afkomstig uit Wes.t- Berlijn, hebben bekend wapens uit het legermuseum te Leiden te hebben ge stolen. De twee mannen, P. S. en W. K., werden maandagmiddag door de Neder landse douane voor een routinecontrole aangehouden. Bij de visitatie werden in de auto een bajonet en inbrekerswerk tuigen gevonden. Via de brigade Zevenaar van de ko ninklijke marechaussee werd contact opgenomen met de koninklijke mare chaussee te Den Haag. Daar bleek het nummer van de Duitse auto geregis treerd te staan. Het was opgegeven door een man, die in de nacht van zon dag op maandag de twee Duitsers in de omgeving van het Legermuseum in Leiden had zien rondlopen en het num mer van de auto had genoteerd. Maan dagavond werden de Duitsers overge bracht naar de brigade van de konink lijke marechaussee in Leiden, waar zij tijdens een verhoor in de nacht van dinsdag op woensdag de diefstal be kenden. De twee mannen verklaarden, dat zij sinds enkele weken rondreisden door Luxemburg, België en Nederland met de bedoeling in het bezit van wapens te komen. Vorige week woensdag (15 maart) waren zij door personeel van het Legermuseum al in de omgeving van het museum gezien. Vorige week donderdag kochten zij een kaartje en bekeken de in het museum tentoonge stelde wapens. In de nacht van zondag op maandag sloegen zij hun slag. Uit het museum stalen zij 3 geweren. -3 stenguns en 15 pistolen en revolvers. Een deel van de wapens verborgen de Duitsers in Nederland, met de rest keerden zij via België en Luxemburg naar Duitsland terug. Toen zij maan dagmiddag naar ons land wilden terug gaan om de verborgen wapens op te halen, werd hun dat noodlottig. De mannen worden in Leiden nog aan een verder verhoor onderworpen, omdat men-wil nagaan in hoeverre zij- iets uitstaande hebben met de wapen diefstallen, die in de afgelopen tijd zijn gepleegd in drie kazernes in ons land: op 5 februari werden uit een kazerne in Nunspee-t zeven Uzi pistoolmitrail leurs ontvreemd. Op 19 februari wer den uit het geniekamp te Maarn voor Uzi's gestolen en op 26 februari werden uit een garage van een kazerne in Schaarsbergen één Uzi en 5 patroon houders weggenomen. AMERIKA heeft gisteren bevestigd dat Svetlana Stalin een Amerikaans visum of inreisvergunning is verleend. De be doeling was haar vertrek uit India te vergemakkelijken. DE SOVJET-UNIE heeft gisteren de ze vende onbemande aardsatelliet van de maand en de lie in de laatste twee maanden gelanceerd. In het verleden ging een dergelijke drukke tijd soms vooraf aan een bemande ruimtevlucht. ZES MIJNWERKERS zijn woensdag in een mijn bij Linares in Zuid-Spanje om het leven gekomen toen de kabel brak van de liftkooi waarmee zij naar bo ven kwamen. (ADVERTENTIES) Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 2e kwar- taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1