Hoofd boven water, zelfs onder water Brand in Weert 3 x geblust: kritiek op alarmering Vredes voorsteller: van OE THANT SANATOGEK Conflict artsen ziekenfondsen BREDASE KUNST- EN ANTIEKBEURS VALT N.P.D. UITEEN? ARTHUR (72) EN LOUIS (70) NAAR GRAF VAN VADER IN „VERBANNINGSOORD" Lawines eisen zeker 6 doden bezoekt de Formateur P. S. de Jong SCHADE TUSSEN 6 EN 1# MLN GULDEN Sergeant hoort hogere straf tegen zich eisen Twee Amerikaanse schepen aan ketting in Rotterdam RAZZIA'S IN DJIBOETI Groeiend verzet atoomverdrag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 V IN ZWITSERLAND Conflict Te klein J Kistjes KELDER WIRWAR Rome: kans op concessies inzake geboorteregeling ARTILLERIE-DUEL IN VIETNAM Offensief VOORMARS- MOEHEID?' Sterkt lichaamskracht en zenuwen 9 55 (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Inwoners van R(jssel hebben gisteren op hun vlieg veld met niet geringe ontroering twee oude mannen staan nakijken, die het lijntoestel namen naar Orly bij Parijs om per boeiing te ver trekken naar het vroegere Franse verbanningsoord op Guyana. Het waren de twee broers Arthur Moreau van 72 en Louis, 70 jaar, bei den gewezen mijnwerkers in het Pas de Valais. Op Guyana zullen zij een pelgrimsbezoek brengen op het graf van hun vader, net als zij slachtoffer van een geruchtmakende gerechterlijke dwaling. Het was in het begin van de eerste wereldoorlog. Op 18 november 1914, toen de kanonnen aan weerskanten van de vuurlinie schoten, drongen Franse soldaten in Grenay, midden in het mijnwerkersgebied, de woning binnen van Louis Moreau, toen 47 jaar. Louis was getrouwd met Adèle en had vijf kinderen: Arthur, Louis, Alfred, Raoul en een meisje Geor gette. Een kruidenierster in het dorpje had gemeend te zien, dat uit het huis van Louis lichtsignalen werden ge geven aan de Duitsers, die daarop met des te meer kracht de kanonnen lie ten bulderen. Zowel Louis als Adèle ontkenden. Man en vrouw konden nauwelijks lezen of schrijven, zelfs niet behoorlijk Frans spreken. Slechts in het plaatselijke dialect konden zij zich verstaanbaar maken. Adèle had er geen flauw idee van wat lichtsigna len waren of betekenden. Op 10 december van hetzelfde jaar kwam een krijgsraad bijeen. Adèle werd ter dood veroordeeld, haar von nis werd later veranderd in levens lang, haar man en twee zoons, Louis en Arthur, werden naar Guyana ver bannen, Louis voor vijf en Arthur voor tien jaar, omdat Arthur zijn ver ontwaardiging en woede in het ge zicht van zijn rechters had ge schreeuwd. De twee jongste zoons werden naar de voogdijraad verwe zen, Georgette kwam iii een opvoe dingsgesticht terecht, waar zij de eer ste jaren opgroeide in een milieu van prostituees. Met kettingen aan handen en voe ten, bewaakt door beulen van oppas sers, werden Louis en zijn twee zoons per schip naar Guyana vervoerd, waar zij na aankomst hoorden, dat Adèle in de gevangenlis krankzinnig geworden en overleden was. In 1923 gaf ook de vader Louis het op en stierf in de armen van zijn zoons, die hem in een moeras onder weinig aar de begroeven en een stenen kruis op zijn graf zetten. Na vijf jaar kwam Louis vry. Hij werkte als een paard om eerst zijn eigen terugreis naar Frankrijk te kunnen betalen 900 frank en la ter die van zijn broer Arthur. Toen hij ook het geld voor Arthur by elkaar had, hoorde hij in Frankrijk dat zijn broer aan de ketting naar Noord-Afrika was getransporteerd om daar zijn militaire diensttijd uit te dienen. Een advocaat, Henry Torres en de toenmalige minister van oorlog, Pain- lève, namen het voor Louis en Ar thur op en verlangden herziening van het vonnis. In 1935 werd het von nis inderdaad herzien. Aan Louis en Arthur werd ieder een schadevergoe ding toegekend van 25.000 francs. De gerechtelijke dwaling droeg er toe bij dat Guyana als verbanningsoord werd opgeheven. Arthur en Louis hadden nog maar één wens, nog eenmaal te mogen te rugkeren naar het graf van hun va der. Een burgemeester van het Pas de Calais nam het initiatief voor een geldinzameling. De benodigde 15.000 francs kwamen bijeen. Arthur en Louis zagen hun wens vervuld. GENèVE (AP) Tenminste zes men sen zijn om het leven gekomen, terwijl twee andere vermist worden en er een ernstig gewond werd ten gevolge van lawines die de laatste dagen in de Zwit serse Alpen omlaag suisden. Na twee dagen van onafgebroken sneeuwval brak maandagavond in deze bergen de hel los. Honderden sneeuw- verschuivingen verpletterden en ver nielden huizen, deden telefoondraden afknappen en legden zo goed als geheel elk weg- en spoorverkeer in Midden- en Oost-Zwitserland stil. Twee boeren werden gisteravond dood gedrukt in een kleine boerderij nabij Truns in oostelijk Griston toen een la wine op de boerderij neerdonderde en haar geheel aan stukken sloeg. Vier arbeiders van een ploeg tot her stel van wegen kwamen om het leven in de Oberalp pas 65 km ten westen van Truns, toen een enorme lawine gis teren op hun barak stortte. (VERVOLG VAN PAGINA I) Intussen is bekend geworden, dat de ziekenfondsraad zich in zijn vergade ring van aanstaande donderdag zal be raden over een advies aan de minister van Sociale Zaken betreffende de hoog te van de ziekenfondspremie in verband met de in werking treding van de wet op de arbeidsongeschiktheid en (waar schijnlijk) de volksverzekering. De ziekenfondsraad wil de minister wijzen op de mogelijkheid, dat de zie kenfondspremie door die veranderin gen met 0,2 procent moet worden ver hoogd, voor de helft te betalen door de werknemers en voor de andere helft door de werkgevers. Het is evenwel - doordat de wet betreffende „zware ri sico's" nog niet is vastgesteld en het wetsontwerp enkele varianten inhoudt - nog niet zeker of er per 1 juli a.s. las tenverzwaring zal optreden. Bovendien is de minister van Sociale Zaken niet verplicht het advies van de ziekenfondsraad op te volgen. Eerder ls te verwachten, dat hij de post „onvoor ziene uitgaven" van de ziekenfondsbe groting zal aanspreken. Deze post wordt ook gebruikt om de meerkosten op te vangen, die uit de nieuwe overeen komst tussen huisartsen en ziekenfond sen in 1967 zullen voortvloeien. De meerkosten van de komende jaren zul len waarschijnlijk wel resulteren in een premieverhoging, voor zover in het rap port van de commissie-Van der Ven werd voorzien met 0,3 tot 0,4 procent In de Jaren 1968, 1969 en 1970 te zamen. De uiteindelijke verhoging zal uiter aard afhangen van het resultaat van de onderhandelingen. D'E IF ALP A, de internationale orga nisatie van verkeersvliegers heeft tij dens haar 22e jaarvergadering in Madrid aan de KLM-gezagvoerder Jan M. Bar telski de Clarence Saven Aviation award Uitgereikt. (ADVERTENTIE) Geopend dagelijks van 23 MAART T/M 2 APRIL van 10.00 22.00 uur KASTEEL WOLFSLAAR Wolfslaardreef - Breda Telefoon 01600-3.33.39 Richting: Ginneken-Ulvenhoüt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over de thans 5l-jarige minister P. J. S- de Jong doet nog steeds een aardig grapje de ronde. Toen hij kort na de oorlog met zijn onderzeeër thuisvoer in Rotterdam, verbaasde men zich aan de Parkhaven over de enorme lengte van de commandant die als orlogsheld In het vaderland ingehaald zou worden. Maar men keek wel bijzon der vreemd op, toen daar 'n nogal klei ne luitenant ter zee eerste klasse aan wal stapte. Hy bleek, om hoog boven de commandotoren te kunnen uitsteken, een paar kistjes op elkaar gestapeld te hebben. Het zou overigens niemand verba zen, wanneer de demissionaire minister van defensie, thans formateur De Jong, deze grap zelf rondverteld heeft. Het is er een uit de enorme hoeveelheid, die hij bij allerlei gelegenheden graag rondstrooit. Vooral wanneer hier en daar tijdens besprekingen of debatten moeilijkheden dreigen is minister De Jong altijd wel goed voor een lachertje of voor „de beste van de dag". Hij schijnt daarmee al heel wat situaties geklaard te hebben ook op zijn departe ment en zelfs, naar men zegt, in de ministerraad. De nieuwe formateur, nu nog minis ter van defensie P. de Jong, bij het verlaten van paleis Huis ten Bosch In Den Haag nadat hij van de ko ningin de formatie-opdracht had ontvangen. mannen, waarvan hij zich iedere minuut de verantwoordelijke leider voelde. Hij zwijgt liever over zijn oorlogsverrichtin gen, maar er gaan heel wat verhalen uit de jaren 1940-1945 over hem rond. Deze eigenschap zal hij dezer dagen hard nodig hebben- Het samenstellen van een kabinet-De Jong kost hem waarschijnlijk meer kopzorgen, dan hij tijdens de tweede wereldoorlog ergens onder de oppervlakte van een van de zeven wereldzeeën gehad heeft. Maar; doorzetten zit deze oud-marine officier, uit Apeldoorn afkomstig, in zijn bloed, in 1930 koos hij voor de marine, maar werd afgekeurd, omdat hij een tikkeltje, nauwelijks een centimeter, te klein was. Een jaar later meldde hij zich weer en had de goede lengte, maar dan ook precies. Hoe hij dit klaar ge speeld heeft, is een nog altijd verzwe gen geheim, van deze in wezen nog al tijd marine-officier. Afkomstig van de onderzeedïenst week hij in de meidagen als oudste officier met de O. 24 uit naar Enge land. Met deze onderzeeër voer hij de gehele oorlog, eerst als oudste officier, later als commandant. En wat voor een commandant. „Voor de duivel nog niet bang, wel voor het behoud van zijn Medio 1959 werd hij op de Noordzee door een helikopter van zijn jager „Gelderland", waarop hij sinds septem ber 1958 als commandant voer, gehaald en naar Den Haag overgebracht. Hij werd aangezocht staatssecr. van ma rine, stemde toe en op 27 juni begon zijn nieuwe carrière. Hij bleef staats secretaris tot het ministerie-Marijnen. Toen werd hij benoemd tot minister van defensie. Hij deed al snel van zien spreKen door zijn organisatorisch conflict met de toenmalige chef generale staf en bevel hebber der landstrijdkrachten, luitenant- generaal V. d. Wall Bake, de tegen woordige gouverneur van de K.M.A. te Breda. Het ging orn de verticale op bouw van defensie en om een aantal andere organisatorische kwesties. Ver schillende opper- en hoofdofficieren verdwenen en anderen werden bevor derd. Nadien voerde hij allerlei be zuinigingen door in de krijgsmacht, hief overbodig geworden onderdelen op, concentreerde andere en schiep in de krijgsmacht^ een nieuwe geest van ver antwoordelijkheden en vertrouwen. zijn humoristische kijk op allerlei si tuaties verbergt echter een harde lijn, die hij in zijn eigen leven gehandhaafd heeft en die hy ook heeft benut als staatssecretaris en. vooral als minister. Men wacht in spanning-op de resul taten van deze formateur De Jong, die hier en daar bij voorbaat al telieht be vonden is. Maar hij beschikt over een aantal geestelijke kistjes, waarop hij levensgroot boven de middelmaat weet uit te steken. „Hij houdt zijn hoofd altijd boven water, zelfs onder water" ls een karakteristiek die men hem graag aanmeet. Dit is meer dan men van heel wat anderen kan zeggen. (Van een onzer verslaggevers) WEERT In Weert was gisteren nogal wat kritiek te horen op de manier waarop de alarmering is geschied nadat er brand was ontdekt bij de N.V. Smeets Drukkerijen. De brand, die een schade van tussen zes en tien miljoen gulden heeft veroorzaakt, werd maandagmiddag om vier uur ontdekt. Eerst probeerden arbeiders van het bedrijf de brand door middel van blusapparaten te blussen. Pas toen dit niet lukte werd de Weerter vrijwillige brandweer gealarmeerd. Deze gaf om half zes het sein „brand geblust", maar om acht uur 's avonds werd assistentie ingeroepen van de Eindhovense beroepsbrandweer. Tegen middernacht werd ook de beroepsbrand weer van Roermond en daarna nog de vrijwillige brandweer van Nederweert te hulp geroepen. De indruk bestaat dat vanaf het eerste begin het gevaar sterk onderschat is, ofschoon het bekend was de in de be tonnen kelder met een vloeroppervlakte van 2200 m2 enorme hoeveelheden pa pier opgeslagen waren. Pas nadat de gehele kelderruimte door d>e vier brandweren een halve meter on der water was gezet, doofden in de vroege morgen van dinsdag de vlam men. Daarna heeft men ruim acht uren werk gehad om een miljoen liter wa ter weer uit de rokende en dampende kelder in de riolen te pompen. Over de oorzaak van de brand was dinsdag nog niets bekend. Er werd ge dacht aaiy kortsluiting, deskundigen PLEM waren gisteren bij het onderzoek betrokken, naast de politie, brandweer- en verzekerin/gsexperts. Aan kortslui ting wordt gedacht, omdat kort na het begin van de brand de electriciteit in de kelder uitviel. In de wirwar van smalle loopgang, tjeis tussen de nog stapels drukpapier raakte een der arbeiders de weg kwijt. Hij werd gered via een luik. Doordat de administratie van de voor raad gereed produkt verloren ging, was het gisteren moeilijk prp precies de schade te bepalen. Deze wordt geschat tussen zes en tien miljoen gulden. Het bedrijf is verzekerd. In de loop van dit jaar zal het bedrijf verplaatst worden naar een nieuw fa brieksgebouw, dat op een industrieter rein te Weert in aanbouw is. De gebou wen, waarvan thans de kelder is uitge brand, zijn aangekocht door V en D te Elindihoven. die er te zijner tijd een wa renhuis zal optrekken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een door de Krijgs raad te Arnhem veroordeelde dienst plichtige sergeant zei gisteren voor bet Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag dat hy zijn straf, twee weken militaire detentie en verlaging tot de stand van soldaat, te hoog vond en daarom hoger beroep had aangetekend. Tot tweemaal toe was de sergeant in januari van dit jaar betrokken geweest bij een vechtpartij met een caféhoud ster in Arnhem. Nadat hem en enkele vrienden voor de tweede maal de deur was gewezen door de caféhoudster sloeg de sergeant een ruit stuk. Daar na bewerkte hij de overgebleven ra men met een schoen. De sergeant had een goede staat van dienst. Hij slaagde als beste op de school voor onderofficieren. De advo caat-fiscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof vond het gedrag van de ser geant in het bijzijn van zijn minderen een ergerlijke vertoning en eiste een maand militaire detentie en verlaging tot de stand van soldaat. Uitspraak 4 april. ROTTERDAM (A.N.P.) Schuld eisers van de Amerikaanse rederij Sapphire Steam Lines Incorporated in New York hebben twee vrachtschepen van deze maatschappij in de Rotterdam se haven aan de ketting laten leggen. Het zijn de in de oorlog gebouwde 6133 brt metende „Sapphire Etta" en de „Sapphire Gladys" (6111 brt) De schepen lagen dinsdag aan de Lloyd- kade in de Maasstad, waar hun ladin gen, Amerikaanse iegergoederen, wer den gelost. Volgens het Rotterdamse advocatenkantoor, dat namens de schuldeisers optreedt, is de kans groot dat de twee schepen in Rotterdam ge rechtelijk zullen worden verkocht als er geen oplossing komt in het conflict tussen Sapphire Steam Lines en de schuldeisers. Naast de bemanningen van de twee schepen zijn een Amerikaanse werf en een Amerikaanse hypotheekbank de be langrijkste schuldeisers van Sapphire Steam Lines Inc. Bsmp a PAUS PAULUS VI concessies ROME (KNP) Volgens welinge lichte kringen in Rome is nog lang geen uitspraak van paus Paulus te verwach ten over de geboortenregeling, maar zal wel spoedig een soort tussenrapport verwacht kunnen worden waarin de paus enkele richtlijnen geeft. In deze richtlijnen zou hy met vol ledige handhaving van de „traditionele en onverantderlijke leer" der kerk toch enkele ruimere mogelijkheden voor een verantwoord ouderschap geven. Binnen dit kader zouden dan volgens gens informaties uit het Vatikaan twee concessies mogelijk zijn. 1. Een vervolmaking van de metno- de der periodieke onthouding, weLse Pius XII reeds goedkeurde door middel van medicamenten van zuiver thera peutische aard welke de cyclus van de vrouw regelen en de vruchtbare en on vruchtbare dagen in deze cyclus met zekerheid vastleggen. 2. Een kunstmatig herstel van een natuurlijke onvruchtbare toestand van de vrouw. Hier denkt men met name aan ae periode na de geboorte. In de periode dat een vrouw haar kind zelf voed, ls zij gewoonlijk niet vruchtbaar. Maar bij de moderne vrouw kan deze periode door verschillende oorzaken zich vaak niet geheel realiseren. Met behulp van medische middelen zou deze periode dan weer tot „normale duur" kunnen worden gebracht. Djiboeti (AFP) In Djiboeti, de hoofdstad van Frans Somaliland, is gis termorgen een Somali, die geen gehoor gaf aan een sommatie om stil te staan, door een patrouille doodgeschoten. Het totale aantal slachtoffers sinds de uitslag van de volksstemming die een bestendiging van de band met Frankrijk betekende, bedraagt nu 12. Er zijn 22 gewonden. In de nacht was het in de hoofdstad rustig. Er gold een strikt uitgaansverbod tussen half zeven 's avonds en half negen 's ochtends. De inheemse wijk, waar 40.000 mensen wo nen, is geheel afgezet en wordt nauw keurig doorzocht. Leden van het Franse vreemdelin genlegioen hebben duizenden Somali's opgehaald om hun papieren te contro leren. Van hen die geen papleren heb ben, zullen de antecedenten gecontro leerd worden. Een regeringswoordvoer der zei te verwachten dat duizenden echter over de grens gezet zullen woi- den naar de onafhankelijke republiek Somali, 25 km van Djiboeti. (ADVERTENTIE) LJet is nog helemaal niet zeker, dat de .National demokratische Partei Deutschlands" N.P.D. na de moeilijkheden m het hoofdtoestuur en in het landelijke bestuur van Nedersaksen die hebben geleid tot het royement van partijchef Fritz Thielen en de Nedersaktische voorzitter Lothar Kühne zal kun nen deelnemen aan de landdag verkiezingen, die in Nedersaksen op 4 juni a.s. zullen worden ge houden, In de eerste plaats aal de N.P.D. voor Nedersaksen nog een nieuw landelijk bestuur moeten kiezen, nadat een rechtbank in Bremen de verkiezing van Adolf von Thadden (vice-voorzitter in het hoofdbe stuur) tot landelijk voorzitter voor ongeldig had verklaard. Dit recht- bankvonnis was uitgelokt door Thielen en was de formele oorzaak van de breuk in het hoofdbestuur, die overigens al lang zichtbaar was. In zijn vonnis verklaarde de rechtbank evenwel, dat de keuze van Von Thadden in strijd is ge weest met de grondbeginselen der democratie en der rechtstaat. Op dit vonnis baseert de lan delijke verkiezingscommissie, die moet beslissen over toelating van partijen tot de landdagverkiezing haar verklaring, dat de N.P.D. zich als democratische partij niet vol doende heeft gelegimiteerd. De N.P.D. heeft nog tot 8 mei a.s. tijd om haar democratische instelling te bewijzen, o.a. door de verkiezingscommissie een ordelijk gekozen bestuur, schriftelijke sta tuten en een partijprogramma voor te leggen. Jntussen gaat de strijd in de N.P.D. verder. De geroyeerde partij- chef Fritz Thielen heeft een nieu we rechtszaak aanhangig gemaakt, ditmaal tegen de verzamelde lan delijke voorzitters die hem in Frapkfurt van zijn ambt vervallen verklaarden en de 67-jarige Wil helm Gutmann tot waarnemend voorzitter benoemden tot op een N.P.D.-partijcongres een nieuw hoofdbestuur kan worden gekozen. Gutmann trad op 1 maart 1932 toe tot de N.S.D.A.P. Hij was van 1933 tot 1945 burgemeester van Tiengen. Na de oorlog was hij ac tief in de inmiddels verdwenen vluch telingenpartij Er bestaan in de N.P.D. op het ogenblik idrie groepen. De eerste is die rond de afgezette partij voorzitter Fritz Thielen, betonfa- brikant in Bremen, een man zon der enige Nazi-smet. Hij was mede oprichter van de C.D.U en was in 1946 zelfs lid van het' C.D.U.-be- stuur in Bremen. Hij trad later toe tot de conservatieve „Deutsche Partei", die vooral in Nedersaksen eenmaal zeer sterk is geweest. Uit deze „Deutsche Partei" stamde ook de eerste na-oorlogse West- duitse ambassadeur m Den Haag, dr. Mühlenfeldt. De „Deutsche Partei" is opgedoekt. Mühlenfeldt vonid onderdak bij de liberale „vrije democratische partij" en bracht het zelfs tot minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen in Nedersaksen. Hij is juist dezer dagen vanwege de „pro gram-loosheid" dezer partij ook uit de F.D.P. getreden. De groep- Thielen is de gematigde vleugel, die met het Nazi-verleden der meeste andere N.P.D.-leden van het begin af aan in zijn maag heeft gezeten, doch altijd heeft gehoopt de overhand te kunnen behouden. JV rechtsradicaie, neonazistische vleugel groepeert zich rond Adolf von Thadden, die na de oor log lid is geweest van vrijwel alle rechtsradicaie groeperingen. Von Thadden stamt uit Pommeren. Van beroep is hij eigenlijk boer. Hij is vice-voorzitter van de partij en hoofdredacteur van het N.P.D.- orgaan „Deutsche Nachrichten". Hij trad op 1 september 1939 tot de N.S.D.A.P. toe. In 1949 behoorde hij tot de later verboden „Deutsche Rechts Partei. Von Thadden ging toen over naar de „Deutsche Reichspartei", die in 1965 werd ontbonden. Van 1955- 1959 zat Von Thaidden voor de D.R.P. in de landdag van Neder saksen. Zijn naaste medewerker is Otto Hess, die zelfs bij hem thuis woont. (Als men Von Thadden op belt, krijgt men Hess aan de tele foon). Van beroep is hij koopman. Hij is een der ,Alte Kampfer", N.S.D.A.P.-lid van 1 augustus 1930. ..Kreisleiter" in Darmstadt, Gau-inspekteur, Gau-redner, 1938 S.A., 1945 S.A.-Oberführer, 1953 „Deutsche Reichspartei" voorzitter in Rijnland-Pals. Sinds 1964 bij de N.P.D. was hij leider der pro paganda. Een derde N.P.D.-groep bevindt zich in Beieren onder aanvoering van de landelijke voorzitter in Be.- eren, Hermann-Dorfer. Deze groep kan bogen op de N.P.D.-successen in Beieren, waar 10 neo-nazis in het parlement werden gekozen. Hij probeert aan invloed te win nen en ook de Thadden-Hess-groep tegen de muur te drukken. Her mann-Dorfer zette door, dat Thie len uit zijn voorzittersambt werd gezet en Gutmann hem voorlopig opvolgde, ofschoon het voor de hand had gelegen dat Von Thad den Thielens functie had overge nomen. ginds de ruzie in de partijleiding verlaten vele ratten reeds het N.P.D.-schip, ook in Beieren (o.a. Alfons Halfmann, Alfred Polath, Vicky Rojahn, Manfred Redmann, Karl Brenner, Norbert Schmidt, Ehlers, Walter Johe en Walter Barth, om er maar een paar te noemen). Met zekerheid zullen in de komende dagen en weken nog verdere bedankjes binnenkomen. Wat er dan tenslotte van de N.P.D. zal overblijven zal een partij van pure oud-, ex-neonazis zijn, d.w.z. van elementen die de demo cratie vijandig zijn gezind. Dit zal op den duur het Westdultse mi nisterie van binnenlandse zaken in Bonn nopen tot beantwoording van de vraag, of bij 't constitutio nele hof in Karlsruhe niet een aanklacht moet worden ingediend om deze N.P.D. die dan navolg ster is van de „Deutsche Rechts- partei" en de ..Deutsche Reichs partei", omdat dezelfde D.R.P.- bonden nu weer de N.P.D. leiden buiten de wet te stellen en te verbieden. SAIGON (Reuter) Secretaris-gene raal Oe Thant van de Ver. Naties heeft de regeringen van Noord- en Zuid-Viet- nam nieuwe vredesvoorstellen doen toe komen, met als doel totstandbrenging van een staakt het vuren en eventueel van onderhandelingen over beëindiging van de oorlog, zo is in Saigon verno men. Volgens welingelichte zegslieden wer den Thants voorstellen vorige week in Saigon ontvangen en heeft de Zuid- vietnamese regering binnen 48 uur een antwoord gezonden. De zegslieden wis ten niet of de regering in Hanoi o<p de voorstellen van Thant gereageerd had. Voor de eerste maal in de Vietnamese oorlog heeft een artillerieduel plaats gevonden over de gedemilitariseerde zone, tussen Amerikaanse en Noordviet- narnese artillerie. Dit is gisteren door Amerikaanse functionarissen in Dong Ha meegedeeld. Amerikaanse Infanteristen, die deel nemen aan de operatie „Junction Gity" het grootste Amerikaanse offensief van de Vietnamese oorlog tot dusver hebben dinsdag bij een gevecht op 110 Km ten noordoosten van Saigon 423 Vietcong-strijders gedood. Een woord voerder in de hoofdstad deelde mee dat aan Amerikaanse zijde dertig doden en 109 gewonden vielen. De Ajnerikaanse ambassadeur Henry Al moe voor de dag begonnen is Dan is het hoog tijd voor een Sanat ogen-kuur. Die helpt u er weer bovenop. Cabot-Lodge heeft gisteravond bij zijn terugkeer van de conferentie op Guam verklaard dat hij „absoluut" nog geen vooruitzichten ziet voor vredesonder handelingen in Vietnam. „Al dat ge praat ls prematuur en zal dat ook nog lang blijven". Dé conferentie van president John- eon met de leiders van de Zuidvietna- mese regering is vandaag besloten. Johnson heeft verklaard dat sinds de conferentie te Honoloeloe, ruim een jaar geleden, grote vorderingen in de oorlog zijn gemaakt, maar dat er geen blijken zijn van een serieuze belang stelling van Hanoi voor een beëindi ging van de oorlog. GENèVE (AP) De ontwapenings conferentie heeft gisteren geen over eenstemming kunnen bereiken over een Amerikaans voorstel de conferentie on middellijk voor zes weken te verdagen. De V.S., welke zich gesteld zien voor steeds meer tegenstand tegen het vei- drag de spreiding van kernwapens te gen te gaan, wil een reecs in de hoop, samen met de Sovjet-Unie, een ont werpverdrag op te stellen dat aan de bezwaren tegemoet komt. William C. Forster, het hoofd van de Amerikaanse delegatie, heeft gisteren geprobeerd de bezwaren van Europese staten tegen h'et verdrag te ondervan gen met een uit vijf punten bestaand plan krachtens hetwelk een kermno- gendheid voor vreedzame doeleinden aan elk land nucelaire hulp zal bieden. Bij deze service onder internationaal toezicht zou de zeggenschap over de nucelaire krachtbron in handen van de nucelaire mogendheid blijven.

de Stem | 1967 | | pagina 9