„Met de kant heb te snaken morele Ik niets - alleen Vaandel Klant ook koning in de Sovjet-Unie met de winst..." voor de Stoo Vanaf morgen verkoopt House of England ook schoenen. lentlade Geen hulp voor Johnson En héle mooie! „SPIEGEL-KEESSIE" MERRIENBOER LEVERT DOORKIJKSPIEGEL AAN WIE ER EEN WIL Zaak Drost: Zweden wil delinquenten uitwijzen Eis 6 jaar voor bankoverval DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 Yijfling in Zweden wyers PLEIDOOI VAN BEKEND ECONOOM: Svetlana vroeg India geen asiel GAST WINST K 12-67 (ADVERTENTIE) m Ten goede was het spul al in ge bruik op politiebureaus. Verdachten, die zich alleen waanden, deden dom me dingen en werden dankzij de door- kijkspiegel ontmaskerd. Ten goede kan het spul gaan werken, wanneer het ter beschikking van particulieren ge steld bij voorbeeld in winkels wordt toegepast. Winkeldieven en dieveg ges krijgen dan geen kans meer, want worden, zonder het te weten, voort durend op de vingers gekeken. Er is echter een keerzijde. In slechte han den wordt de doorkijkspiegel een gluur- STOCKHOLM (AFP) In de afge lopen nacht is een vij fling - geboren in de Zuidzweedse stad Vasrteraas. Drie van de vijf kinderem zijn middels over leden. De 28 jaar oude moeder van de vijf- liing een jongen en vier meisjes had bij professor Carl Gemzell in Uppsala een hormonenbehandeling on dergaan. AD Y/ERTENTIE Kees Merrienboer importeur van de ,gluurspiegel". rel (le ac^erkant van de spie- 7* men een hand zien Van and, die het horloge wil weg tikken. if"' VV --- -- ■- -V,.-.-, DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. J. H. Maan, heeft tegen de 25-jarlge Eles- ter M. een gevangenisstraf gevorderd van zes jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering wegens de over val op de Coöperatieve Raiffeisenbank aan de Zuiderparklaan ln Den Haag op 28 september van het vorige jaar en wegens inbraken en diefstallen enkele dagen nadien. Verdachte gaf op de zitting de feiten roe. Hij had samen met de 22-jarige Wil lem M. de overval op de bank gepleegd. Onder bedreiging met een revolver ge lastte de oudste verdachte de bankbe- iieerder een tas met geld uit de kluis te vullen. De jongste verdachte wachtte voor het bankgebouw in een gestolen auto, een Citroen ID. De beheerder van de bank gaf de overvaller een bedrag van 7.662 gulden, waarna de overvaller naar buiten rende. In volle vaart gmg het tweetal er vandoor. Zij lieten de auto ergens in de stad staan en gingen naar huis, waar het geld werd verdeeld. De officier van justitie vorderde drie jaar met aftrek van voorarrest wegens medeplichtigheid aan de roofoverval te gen de 22-jarige Willem M. Horloge ligt voor „doorkükspie- gel" en wordt mi de spiegel weer kaatst. vakantietentoonsteliing in Ahoy' Rotterdam 3000 m2 met de mooiste bloemen en planten een kleurfestijn voor fotografen en filmers uitgebreide toeristische informaties voor binnen- en buitenland de Efteling in miniatuur bloemschikken - rustieke zitjes dagelijks van 13.00-22.30 uur BEIDE PAASDAGEN GEOPEND brengt mensenlevens in gevaar. Zag hij die verantwoordelijkheid, toen hij de radarverklikker ging importeren en hoe stond htf er tegenover? Hij zegt zonder enige aarzeling: „Ik heb een zeer rechtlijnig standpunt. Ik verdiep me niet in de morele kant van dè zaak. Als je dat doet, kun je nergens aan beginnen. Ik let louter op de winst, die ik kan ma ken. Als ik het niet doe, komt ie mand anders er wel mee". Ik: U bent ook de importeur geweest van die spuitbusjes met traangas, die in beslag zjjn genomen, omdat de wet „weerloos makende vloeistoffen" in handen van particulieren verbiedt. Hij: Die waren bestemd voor zelf verdediging. Bijna iedere dag lees je over meisjes, die zijn aangerand. Zojuist dat geval in Den Haag nog, waar een vijftienjarig kind door vier jongens in een portiek is gemoles teerd. Dat zou niet gebeurd zijn, als ze zo'n busje bij zich had gehad. Ik: Zo'n busje zou natuurlijk ook door een aanrander gebruikt kunnen wor den. Hij: Daar is niks aan te doen. Uit spattingen hou je altijd. Je moet het allemaal niet negatief bekijken. Als mensen verkeerd willen, is dat mijn zaak niet. Stel, dat ik een vrouw een paar schoenen met naald hakken verkoop, dan vraag ik me toch ook niet af, of ze er haar man de hersens mee in gaat slaan? DEN HAAG (ANP) Op het mi nisterie van justitie in Den Haag be raadt men zich momenteel over een brief, die de Nederlandse overheid heeft ontvangen van de regering ln Zweden over de twee Nederlandse Jon gens, die in de Zweedse hoofdstad hun landgenoot Hendrik Drost hebben ver moord. De Zweedse regering wil de twee Ne derlanders, de 22-jarige Joop D. uit Doesburg en de 19-jarige Jan van 't H. uit Rotterdam, die door de recht bank in Stockholm zijn veroordeeld tot plaaitsiing in een inrichting voor gees teszieken. naar Nederland uitwijzen Ik: U hebt ook afluister-apparaatjes verkocht, toen ze nog niet verboden waren? (ADVERTENTIE) Hij: Ja. Tientallen in een paar maan den. Mij is het geval bekend van een fabrieksdirecteur, die £ijn chef inkoper niet vertrouwde. Hij ging be paalde telefoongesprekken aftappen en toen bleek inderdaad, dat de man steekpenningen aannam. Dat vind ik een positief gebruik. Ik: U kent „Pistolen-Paultje goed? Hij: Ja, Ik heb vaak zakén met hem gedaan. Ik zeg liever niet, wat. Paul pakt alles, wat ie pakken kan. Daar heb ik bewondering voor. Ik: Pistolen-Paultje heeft gezeten, om dat hjj wapens had gekocht, die van diefstal op Schiphol afkomstig waren. Hij heeft ook het wapen geleverd, waarmee indertijd de Italiaan Bruno Colombo door twee landgenoten in het Amsterdamse hos werd afgemaakt. Hij: Bij wat Paul doet. calculeert hij het risico van straf in. Dat doe ik ook. Ik probeer binnen de wet te blijven. Ik ga geen narigheid zoeken. Maar als iemand tegen me zegt: weet je ergens een pistool te zit-; ten? dan zeg ik niet: nee. Ik: Stuur je ze dan door naar Paul? Hij: Nee. Paul is duur. Paul is voor de amateur, voor de leek. Ik weet veel goedkopere adressen. Ik: Vraag je provisie voor zo'n pis tool? Hij: Ja. Ik zou er provisie voor vra gen. Ik: Leun je daarmee eigenlijk niet te gen de onderwereld aan? Hij (praat nu snel en overtuigd) Ja. Het heeft weinig zin, om het te ontkennen. Ik ben opgegroeid in de sfeer van cafés. Daar speelt zich Het internationale merk voor goedgekeurde tapijten. Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter# Gisteren heeft prins Bernharö op zerne een vaandel aangeboden aan het wacht, waarbij „Kees de Bok" natuurlijk net terrein van de Generaal Spoorka- Regiment Stoottroepen. Tijdens de plech- niet ontbrak. tigheid inspecteerde de prins de ere- AVRO'S „SPORTPANORAMA zendt donderdag van 20.05 tot 21.00 uur via Nederland 2 het wereldkampioen schap zwaargewicht boksen tussen Cassius Clay ën Zora Folley uit. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Sinds kort is er in Nederland een nieuw artikel op de markt. Het heet de „doorkijkspiegel". Wie ervoor staat, komt in de waan, zichzelf en zijn omgeving weerkaatst te zien door normaal spiegel glas. Even omlopen echter, en de illusie wordt wreed weggenomen. Van achter blijkt de spiegel even doorzichtig te zijn als vensterglas. Je kijkt er dwars doorheen en kunt mensen observeren, zonder dat zij er enig vermoeden van hebben, onder observatie te staan. spiegel. Chanteurs, voyeurs en achter dochtige werkgevers kunnen er een dubieus profijt van trekken, dat tot dusver niet binnen hun gretige bereik lag. In zulke handen is de doorkijk spiegel even gevaarlijk als de afluis terapparatuur, waartegen onze wetge ver onlangs met lofwaardige weerzin, stelling heeft genomen. Tegen deze achtergrond bezien heeft het zin, te gaan praten met de man, die het Duitse produkt op de Nederlandse markt heeft gegooid. Van hem immers hangt in belangrijke mate af, bij wie het materiaal terechtkomt. Hij heet Kees van Merrienboer, is 33 jaar, woont in Haarlem en onderhoudt een dikke vriendschap met de Amsterdamse wa pensmokkelaar „Pistolen-Paultje", het geen al een zekere aanduiding geeft van de richting, waarin dit verhaal zal gaan. Hij noemt zichzelf „Spiegel-Kees- sie" en ook dat is een vingerwijzing. Van Merrienboer is de man geweest, die in Nederland de (inmiddels) ver boden radarverklikker heeft geïntro duceerd. Voor 300 gulden kon men bij hem zijn auto laten uitrusten met een apparaatje, dat een fluittoon afgeeft, zodra er radar wordt opgevangen. De automobilist heeft daarna ruimschoots tijd om zijn snelheid tot het toegestane maximum terug te brengen. Ik: De invoering van de maximum snelheid in Nederland en de controle een veelsoortige handel af. Je doet veel connecties op. Je groeit erin. Je krijgt meer armslag. Ik vind in penose-kringen meer kameraadschap dan in de gewone maatschappij. Er heerst een veel hoger normbesef op het stuk van loyaliteit en eerlijkheid dan bij zogenaamde nette mensen. Daarom ga ik graag met de peno- se om. De Kees Merriënboer, zoals hij uit dit vraaggesprek onomwonden naar vo ren komt, is de man, die in Nederland de doorkijkspiegel op de markt gaat gooien a raison van f 275.- per vier kante meter, maar kleiner kan ook. De vraag, of het spul eventueel als „gluurspiegel" dienst zal doen, lijkt daarmee afdoende beantwoord. Hij heeft zijn reclame gericht op 4000 adressen van juweliers en zelfbedie ningszaken, hem geleverd door het re clamebureau Vierhand". Maar als ie mand bij hem komt, die het spul wil hebben voor een andere reden dan het erop hebben aantoonbaar ongelukken voorkomeft van winkeldiefstallen, lijkt voorkomen en mensenlevens gered, het twijfelachtig, dat hij zal weigeren, omgekeerd: wie de naleving vam.de g>Mer^nto wrt snelheidsbepalingen helpt ontduiken, nendoen? bevordert de kans op ongelukken en MOSKOU (AP) Een van Ruslands meest vooraanstaande economen heeft verklaard dat het principe „de klant Is koning" ook de Sovjet-Unie ingevoerd moet worden. Leonid Kantorovich heeft in de Prav- da een warm en uitgebreid pleidooi ge houden voor betere behandeling van de consumenten in de Sovjet-Unie. Het feit dat zijn artikel in het partijblad kon verschijnen wijst erop dat de autoritei ten de ideeën van Knatorovich ernstig nemen. Hij beklaagt zich erover dat de ma nier waarop men in Rusland denkt over de consumenten nog stamt uit de tijd van Stalin, toen de belangen van de con sument zonder pardon opgeofferd wer den aan de produktie. Dit nu is, volgens Kantorovich een kortzichtgie opvatting, want hoeveel de arbeiders produceren hangt af van hun instelling. Hij schrijft dat het oordeel van de gewone man over het succes van het communisme berust op wat hij in zijn dagelijkse leven meemaakt. „Het peil van de inrichting en verzor ging van het dagelijkse leven is van groot belang voor de productiviteit", al dus Kantorovich. „De mentaliteit van de arbeider, en zijn belangstelling voor het werk dat hij moet doen, zijn voor een groot deel afhankelijk van de ma niet waarop hij van en naar zijn werk reist, hoe hij zijn lunchtijd moet door brengen en wat hij 's avonds en op zijn vrije dagen kan doen". „Het-,-succes"'Van de economie 'van zijn land, wordt door de burger afgemeten naar levetisomstandighe- dën, en naar de manier waaróp hij m zijn behoeften kan voorzien. jet-Unie welbewust de* weg ingeslagen van economische hervorming waarbij het accent gelegd is op winst en par ticulier initiatief. De Sovjetleiders ver werpen echter de gedachte dat dit een terugkeer naar kapitalistische verhou dingen zou betekenen en zeggen dat die onmogelijk is zolang de prodüktiemidde- len het eigendom van de staat blijven. Kantorovich wil groter flexibiliteit iin de consumptie-industrie en stelt dat de industrie zich moet aanpassen aan de consumenten en niet omgekeerd. Kantorovich verlangt verder invoe ring van moderne technieken op het gebied van marketing, consumenten onderzoek, en automatisering ter ver betering van het aanbod. NIEUW-DËLHI (AFP/Reuter) Svet lana Stalin heeft nimmer de Indiase regering om asiel gevraagd noch de Indiase autoriteiten er van in kennis gesteld dat zij haar toevlucht in een ander land wilde zoeken, aldus heeft de Indiase minister van buitenlandse za ken Tsjagla gisteren in het parlement meegedeeld. De Zwitserse autoriteiten vergisten zich met te zeggen dat Stalins dochter vergeefs gepoogd had politiek asiel_ in India te krijgen, zei Tsjagla. De Sovjet- russische ambassade had maatregelen genomen om Svetlana op 8 maart per vliegtuig naar Moskou te doen terugke ren, maar de dag tevoren was Svetlana vergezeld van de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Nieuw- Delhi naar Rome vertrokken. Laatstge noemde ambassade had het reisbiljet voor Rome gekocht. De Amerikaanse ambassadeur in Nieuw-Delhi had echter stellig ontkend dat de functionaris, die Svetlana vergezelde, een beambte van de CIA (centrale inlichtingendienst) was. Zoals bekend houdt Svetlana zich mo menteel schuil in Zwitserland. Kantorovich doet een beroep op de detailhandel en de dienstverlenende be drijven een eind te maken aan onver schilligheid ten opzichte van de consu menten en hun wensen. „De consument is geen vervelende man die om iets komt zeuren maar een ge waardeerde en graag geziene gast" zo schrijft hij. „De klant is koning" moet ook in Rusland het leidende beginsel worden". Kantorovich pleit dan voor meer con currentie als middel om te verzekeren dat de consumenten een betere behan deling krijgen en uit een groter variëteit van goederen kunnen kiezen". Zo zou den bijvoorbeeld filialen van Moskouse warenhuizen in andere steden geopend kunnen worden. Gezonde concurrentie zal achtergebleven bedrijven en win kels ertoe kunnen aanzetten alles in het werk te stellen om de meer moderne bij te blijven of in te halen". o Tijdens een plechtigheid op de lucht machtbasis Andersen op Gocam, waar president Johnson onderscheidingen aan Amerikaanse militairen uitreikte, Het de president een medaille op de grond vallen. Terwijl hij zich bukte om het kleinood op te rapen, verroerderi de sol daten geen vin. Kantorovich schrijft verder dat het succes van de consumptie-industrie af gemeten moet worden aa>n de winst. „Verbetering van de kwalietit van goe deren en diensten resulteert in de mees te gevallen in grotere winsten. Service is ook voor het bedrijf voordelig" aldus deze econoom. Na de val van Kroestjev heeft de Sov-

de Stem | 1967 | | pagina 7