,Soms is t van verre net of er brand ZAND BEZORGT GROTE SCHADE AAN BEWONERS KINDERDIJK Leiding welpengroep te Axel nu geïnstalleerd Synchronisatie Zeeflavo-film wordt herzien i. J. G. Schollen ^gezelschappen men bijeen loosterzande DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 erschool te op 6 april gebruik iXAMENS )0GWATER Vandaag In RG «T Morgen er nieuws uit d en streek 3 en 5 Per 1 juni a.s. nieuwe chef Goese politie Auto in sloot bestuurder zwaar gewond Gevolgen Maatregelen Goese scholieren begaan met lot zeehonden Verhuizen Ereplaatsen voor RKHA1 -ets in cross te Astene Reactie van velen „Droge" receptie van gemeente niet haalbaar Lijkje van baby gevonden Reorganisatie Getuigen van Jehova Kwestie-Spee PAASBEST RAAKT UIT MODE mze correspondent) RZANDE De besturen uziekgezelschappen uit de ontenisse kwamen bijeen Leeuwen te Kloosterzan- oor de onderlinge bezoeken gesteld en ook de verdere voor dit jaar. ering had een zeer vlot ige moeilijkheden werden t. Duidelijk bleek, dat de „.banden tussen de inu igen steeds hechter wor- komende concours te Zun alle drie deelnemen. onze correspondent) De nieuwe kleuterschool aan iczekstraat te Axel zal on- ïa de paasvakantie, 6 april uik worden genomen. In dit rdt de oude school voortge- echts met twee klassen. De )e zevensprong'*. e school zal onder leiding ïej. M. van Geyt. Zij wordt door mej. Suz Gelderland, id met de snelle uitbreiding eeft het bestuur van de r.k.- len te Axel besloten, nog een >ol op te richten, die bestemd noord 1. Deze zal eveneens 2 vakantie starten in het gebouw aan de Walstraat. van deze school berust bij n Waes. DAM Universiteit van Duits MO.-a. de heer J. ge uit Terneuzen. nzp adverteerders AL KLEDINGBOKSER De Kledingbokser heeft nu n tweede filiaal geopend in herenconfectie en jongens- Het is 10 jaar geleden toen t is begonnen met zijn sys- ankoop van 1 kostuum, een of een regenjas gratis. Dat i inslag heeft gevonden, is want in 1965 is in Terneur iaal geopend en nu is dan filiaal in Goes geopend, er een uitgebreide collectie en herenkonfectie. De Kle- is gevestigd in de Wijn' t nummer 5. Dening bleek dat de belang' er groot was. Men moest n wachten. mderdag 23 maanrtd •rt 0.26 en 13.12 uur; Terneu» mi 00.00 uur; Vlissingen 12.07 ar; Wemeldinge 1.07 en 13.41 uur Ik een vrouw voiw. Oranje 14 uur Gewestelijke Rode Kruis 20 uur Ik - een vrouw voiw. Stadhuis 20 uur Salomon- tet (S.C.G., Z.V.U., J.M. en iehuis 14.30 uur Lezing Ned. Efficiency rg 14 uur ZVtT-jeugdvoorstel* Jieuwe Komedie met „Mama, handen" ZVU-filmvoorstelling: Een an zes weken 18 jaar beurs 20.15 uur rangaise RG 19.30 uur Philatelica rg 12 uur Mij. yoor nUV»* andel r 9—18 uur Walcheren in en hij zei: g aarlijks gaat ondertieme: r kunt wel met wap en natuurlijk allerlei fof^j, yfe egeven. Kom mee, i instructie"! E -I e auto van Meyer i(Je he' en al binnen e».d5 smidse- e benzinepomp b« andere auto gePal (Van onze verslaggeefster) GOES „Het was niet eenvoudig, maar het is dan toch goed gekomen", klonk het opgelucht in de Goese raads zaal. Het is nu eindelijk zover, dat niets de komst van een nieuwe inspecteur korpschef van politie naar Goes meer in de weg staat. Gisteravond kwamen de Goese raadsleden in een spoedver gadering bijeen. Zoals bekend werd vorige week het voorstel van b. en w. om een woning voor de politiechef te kopen en hem een huur te berekenen van f 130,a f 165,per maand, af gewezen. De gemeente zou dan jaarlijks onge- vefer f 2440,— moeten bijpassen- Gis teren kwamen b. en w. met een nieuw voorstel. Afgestapt is van de term ambtswoning. De toekomstige inspec teur is bereid 12 van zijn salaris aan huur uit te geven, hetgeen neer komt op f 225,— per maand. Voor rekening van de gemeente blijft een jaarlijkse last over van ruim f 1500, Dit voorstel werd met 11 tegen 6 stem men aangenomen. Tegen waren de P.v.d.A.-mannen M. van Gorp, D. van Loon, L. H. de Leeuw, de 2 C.H.U.-leden C. van Zweeden en B. G. C. Kegge en de K.V.P.'er F. M. S- Beerens. De nieuwe inspecteur wordt de heer J. L. de Rave, op het ogenblik inspec teur van politie in Bloemendaal. Met ingang van 1 juni zal hij in Goes worden benoemd. De heer De Rave, vader van drie kinderen, was voor zijn komst naai- Bloemendaal o.a. inspec teur van politie in Rotterdam. Sluiskil Op de provinciale weg IJzendijke - Philippine is de bestuurder van een personenauto, de heer H.H. uit Philippine de macht over zijn stuur kwijt geraakt. Na eerst enkele berm- planken te hebben geraakt kwam hij, na een boom te hebben geramd ver volgens in een slooit terecht. De be stuurder werd zeer ernstig gewond in het ziekenhuis te Sluiskil opgenomen. De auto werd totaal vernield. Een eindeloze vlakte zand. Daar achter staan de huizen, waarvan de bewoners van 's morgens tot 's avonds zand scheppen. Zelfs de sleutelgaten zitten vol. Auto's rijden de hele dag af en aan met veel te hoge ladingen. Ook daarvan krijgen de bewoners van de Kinderdijk een portie. HULST De Zee vlaf o-film „De nacht toen de zon scheen", die vrijdag avond j.l. in het bioscoopgebouw „De Koning van Engeland te Hulst in pre mière ging, zal opnieuw worden gesyn chroniseerd. Dit deelde de maker van de film, de heer H. Wentzler uit Hulst mee. Omdat de geluidstechniek ernstig is bekritiseerd, achtte hij het verstan diger om, alvorens in andere biosco pen van Zeeland te gaan draaien, de film wat betreft synchronisatie en ge luid, te herzien. Hij hoopte hiermee zo snel mogelijk te kunnen beginnen. Het besluit van de regisseur zal er on getwijfeld toe leiden, dat het gehalte van de film aanmerkelijk wordt ver hoogd. Zodra men met het werk ge reed is, zal de film eerst in Hulst wor den gedraaid. MIJN ideaal is, dat in iedere stad van enige importantie een centrum komt, waar de jeugd op allerlei mo gelijke manieren creatief bezig kan zijn." De man achter dat ideaal is de heer J. J. G. Scholtensport ambtenaar van de Middelburgse ge meente. Hij komt tot deze „ontboe zeming" na afloop van een zeker naar Zeeuwse begrippen wat vreem de happening in de trouwzaal van net stadhuis. De heer Scholten is een en al enthousiasme over de sit- down happeningOndanks het feit dat het van andere kanten wordt gezien als „een gevaar voor de jeugden een „ontheiliging van het stadhuis". HET is allemaal wat gek gegaan. Er kwam hier een jongen bij mij thuis vragen of hij een lege woning in het Ambonezenkamp mocht gebruiken om er een verjaardagsfeest te vie- ren. Natuurlijk kan de gemeente zoiets niet zomaar doen. Dat begreep de jongen later ook wel. Het was een aardige jongen. Hij stortte zijn Jart eens uit en zei wat hij van Mid- aelburg vond. Daar kwamen een pr kernachtige uitspraken uit. Middelburg vond hij op zondag maar een dooie stad. We hebben er lang over zitten praten. Mijn antwoord xvas toen: We kunnen hier wel zo zijn tweeën zitten praten, dat is wet erg gezellig maar het is niet wat we hebben moeten." WE kwamen toen tot de conclusie (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Als je uit de richting Axel komt, is het net of er brand is. Nu niet, maar ik bedoel als het flink waait. En dat heeft het de afgelopen dagen toch wel gedaan", zegt mevrouw Stockman in de hal van haar riante bungalow aan de Kinderdijk in Axel. „Op het ogenblik gaat het wel. De zon schijnt en er is weinig wind. Maar je had hier voor de aardigheid eens in het weekend moeten zijn. Het was net of we met heel ons hebben en houden in de Sahara waren beland. De auto's reden met groot licht. En dat midden op de dag. Een complete zandstorm In de polder achter de watertoren in Axel ligt een uitgestrekt zandreservoir van enkele meters hoog. Dit zand is afkomstig uit het verbrede kanaal van Terneuzen naar Gent. Duizenden ku bieke meters zijn de polder ingespoten om weer gebruikt te worden bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug in Sluiskil. Als het een beetje waait, om nog maar te zwijgen over zware stor men, hebben de bewoners van de Kin derdijk zoveel hinder van het stuif zand, dat ze door de ramen niet meer kunnen zien, wat er buiten gebeurt, „En daar is geen woord van over dreven', zegt mevrouw Stockman. Het is om de moed erbij te verliezen. We hebben er zelfs al aan gedacht om hier weg te gaan en ons huis te verkopen. Zes jaar geleden hebben we het ge bouwd. Voor een groot deel het werk zelf gedaan. Toen was er nog geen spra ke van dat hier zandbergen zouden komen. Het uitzicht was wonderlijk mooi.. Nu kijk je tegen een dooie zand hoop aan. Drie jaar geleden begonnen ze met spuiten vanaf het kanaal. Het werd hoe langer hoe erger. En nu is het zover dat de hele buurt radeloos is". dat er wat meer jongens bij elkaar Wfommeld moesten worden om tot ia h" te unnen komen. De jongen 'ter no3 een paar maal geweest toen is het allem'aal erg vlug 9 Saati. Er kwam een vergadering arop 23 jongelui, sommigen van straat opgevist, aanwezig waren. u,,,Was fS een bijeenkomst en toen zaal" happening in de trouw- ,van b- en w. stond er in ho, 1,c, ?r' dat de bijeenkomst zich f S adhms werd gehouden. Op ire a! beeI belangrijk. Want Mal. W„"s er no9 helemaal niets, tse il ir?.^ van zaken hebben aem»«) k 5 een Progressief redp f bestuur. In de nieuwjaars- beeM; burgemeester bijvoor de r,JL gewezen op de noodzaak om 2or9 vo°r het JelL te ,breiden- Dat heeft kleine -et lnstellen van een Het jmrmsste van overleg die "•ntariw rk in de stad 9a« in- ««arisereji en het college van b. en w. hierover informatie zal ver strekken." „WAT we nu willen opbouwen is ge concretiseerd in een jeugdsoos voor 14 tot 18-jarigen. Op de happening waren ruim honderd jongens en meisjes aanwezig, die elf scholen vertegenwoordigden. Ze waren re presentatief voor de ongeorganiseer de jeugd. Er is inmiddels een be stuur gekozen, dat de plannen ver der gaat uitwerken. Het wordt een wikken en wegen over de plaats. Er wordt gedacht aan een gymnastiek lokaal aan de Nieuwe Haven, dat vermoedelijk met september vrij komt. De gemeente steunt de plan nen. Maar de gemeenie moet ook weer rekening houden met wat an deren op dit gebied al doen. Beke ken zal worden hoe de zaak moet worden aangepakt, wat het gaat kosten, hoe we aan geld komen en wat de jeugd in dit geval zelf kan doen. Het gaat in ieder geval alle maal erg hard. De jeugd lóópt nu eenmaal erg hard. Het zou echt leuk zijn als er iets uitkwam." Op het eerste gezicht zou je niet vermoeden, dat de gevolgen van het zand bij de watertoren zo erg zijn voor de omwonenden. Er ligt nog een sloot een autoweg en een grote tuin tussen de bungalows en het reservoir. i'oeh krijgen we hier ladingen zand over ons heen.En wat denk je wat voor scha de er aan je boeltje wordt aangericht? Een vloerbedekking is binnen de korste keren versleten, want het zar.d is ge meen scherp en dringt overal doorheen". Mevrouw Sohijve opent de deur van haar slaapkamer. „Zamd, zand, overal dat akelige zand", mompelt zij nors. ,Je kunt de hele dag wel rond blijven lopen met een stotter en blik. Het helpt allemaal niks. Dan denk je eens rustig van je pensioen te kunnen genieten. Ho maar vergeet het maar rustig. De hele dag kun je zand lopen schep pen. Als de tanden op elkaar zet, wat proef je dan? Zand, Wat zou het anders kunnen zijn. De groente in de tuin is r.iet te eten. De planten en bloemen gaan kapot. We hebben een blauwe auto. Als we die een paar uur laten staan, is ie grijs. Van het zand. En zo kan ik doorgaan. Het houtwerk verteert. De linnenkasten kraken van het zand. Het zit tussen het goed. Wil je een kopje pakken, spoel het maar rustig om, want er zit weer zand in". De prachtige vloerbedekking bewijst het. De vensterbanken in de woonlkamer liegen er niet om. Voor de familie Stock man is het een waar kruis. Ik laat alles maar liggen. In de tuin werken, heeft geen zin. Je werk wordt meteen weer door het stuifzand ver knoeid. Ik was de eerste, die hier kwam wonen. Alleen wonen vind ik zalig. Nu is de lol eraf. Dat zanid was de laatste druppel die de emmer deed overlopen. Kon ik maar ergens een stil plekje vin den, waarvan ik zeker wist, dat er nie mand meer in de buurt kwam wonen Maar waar vind je dat?" Intussen wordt er niets gedaan om de prachtige bungalows en bewoners te sparen van de zanidpriikelen. Wat de mensen aan de Kinderdijk moeizaam hebben opgebouwd, -wordt m een mum van tijd kapot gemaakt door het simpe le feit, dat er ruimte moest zijn om ein deloze hoeveelheden zand neer te gooien. Men vraagt zich af, waarom dit nu juist vlakbij een bebouwde kom moest gebeuren. (Van onze verslaggeefster) GOES Goese middelbare scholieren die zijn begaan met het lot van zeehon den ,die, naar de laatste tijd weer wordt beweerd, levend worden gevild, hebben een actie op touw gezet. Met lijsten trekken ze door de stad iin de hoop zo veel mogelijk handtekeningen te verza melen van stadgenoten die eveneens paal en perk aan deze mishandelingen willen stellen. De actie is uitgegaan van scholieren van het Goes lyceum. Andere scholen hebben zich hier inmiddels bij aangesloten. Er zijn al honderden hand tekeningen verzameld. De bedoeling is dat deze naar de Canadese regering worden gestuurd. „En zo is hot in de hele buurt", zegt ze. „De burgemeester is een tijdje gele- dij komen kijken. Toen was het al te bar. Want als het regenit, plakt het zand tegen de ramen aan. We hebben talloze klachten ingediend bij rijkswa terstraat, maar je moet niet denken dat er iets aan gedaan wordt. Ze zeggen heel mooi, da ze begrip hebben voor de moeilijkheden, maar maatregelen, niks daarvan. Waarom gooien ze er geen plas tic overheen? Vorig jaar hebben ze wat gras gezaaid tegen de heling, maar dat helpt immers geen zier. Ze zijn nu al weer volop bezig een nieuwe laag er bovenop te gooien. Het mag natuurlijk geen geld kosten. Maar ze vergeten, dat het ons honderden guldens kost plus een stuk gezondheid, want door die er- genis ga je er op een gegeven moment onderdoor". De buurman van mevrouw Stockman, de heer M. den Engelsman, heeft er al ernstig over gedacht maar te verhuizen. „Ik houd het niet meer uit", zegt hij. „Iedere dag opnieuw hetzelfde nare liedje vam zand en nog eens zand. Zand- voort is er niks bij. Het lijkt wel of ik in een huisje aan het strand zit. Vroe ger keek je heerlijk ver over het pol derland uit men zijn prachtige boer derijen. iDe zijn allemaal onteigend, want er moest ruimte komen om dat stomme zand neer te leggen. Wat een wereld Dezelfde klacht in een lange rij prach tige bungalows. Mevrouw De Jonge is de enige die het wat van de vrolijke kant bekijken kan. „Het helpt toch niet*. (Van onze correspondent) HULST De RKHAV-atleten namen in Astene (B.) deel aan een cross met een zeer sterke bezetting. Bij de junio ren over een afstand van 5500 meter be haalde Wies van Houte een verdienste lijke derde plaats. Emery Hamerlinck wiens vorm een stijgende lijn vertoont eindigde als negende. Hilaire de Mey werd eveneens derde bij de scholieren, die 3500 meter moesten afleggen. Willy Verbiest haalde in deze categorie een dertiende plaats. Bij de „miniemen" werd G. Schelfhaut vierde (600 meter). (Van onze verslaggeefster) 'GOES „Het is een aardig, goed, lofwaardig streven, maar niet haalbaar", zo wordt er van verschillende kanten gereageerd op het voorstel van de Middel burgse P.v.d.A.-fractie om in het vervolg van gemeentewege al leen nog maar alcoholvrije re cepties te houden. Als argument wordt o.a. aangevoerd dat de gemeente het aan zijn gastvrij heid verplicht is om een glaasje geestrijk vocht te schenken op een dergelijke bijeenkomst. Verschillende gezaghebbende stemmen zeggen ook: „Laat de verantwoordelijkheid daar, waar die thuis hoort, n.l. bij de be zoeker van de receptie". Aan de andere kant redeneert b.v. bur gemeester mri J. Drijber van Middelburg, dat de gemeente de gasten ook weer niet te veel in de verleiding moet brengen. Het Middelburgse college van b. en w. heeft geïnformeerd hoe dergelijke problemen in andere steden wordt aangepakt. Zo blijkt b.v. dat er in Maastricht, waar de burgemeester geheel onthouder is, geen bezwaren zijn om op een receptie van ge meentewege sterke drank te schenken. „Er is ook een plaats", zo zei de burgemeester, zonder de naam van die plaats te noe men, „waar jenever wordt ge schonken op ontvangsten van buitenlanders, erkend drank zuchtigen en eenvoudigen van geest." Tijdens de gisteren gehouden begrotingsraad deed de burge meester een soort compromis voorstel: presenteer een of twee keer een glaasje sterke drank. „Voor de plakkers", zo zei de burgemeester, „kan er dan nog worden rondgegaan met een blad vol alcoholvrije dranken." De burgemeester voegde er nog aan toe, dat deze gang van zaken het sluitingsuur van recepties aan zienlijk zal vervroegen. Burgemeester P. J. G, Mott- hof van Hulst meende dat het toch wel te ver gaat om te zeg gen: Ik schenk alleen nog maar alcoholvrije dranken. Ook hij vond dat de bezoekers van re cepties in de eerste plaats zelf verantwoordelijk zijn voor het geen zij tot zich nemen. De gemeentesecretaris van Axel, de heer P. G. van de Bosse heeft voor het streven van de Middelburgers veel lof, maar hij acht het niet te realiseren. Het commentaar van de Ter- neuzense gemeentesecretaris, de heer A. J. van Pagee: „Voor ons is dit geen probleem, dus waar om zouden we er een probleem van maken?-" Rechtbank-president mr. P. van Empel uit Middelburg is voorzichtig met zijn commentaar. Hij vindt het voorstel van de P.v.d.A.-fractie wel het over wegen waard. Reactie van de zijde van het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme, van directeur R. Visser uit Middelburg: „Zou de overheid nu niet eens de spits af kunnen bijten?" (Van een onzer verslaggevers) BREDA De organisatie Getuigen van Jehovah in Nederland met onge veer 15.000 leden, heeft een andere or ganisatorische indeling gemaakt. Voorheen was de provincie Noord-Bra bant verdeeld over verschillende krin gen. Thans, vormt de gehele provincie Noord Brabant één kring nl. de 16e, die alle gemeenten omvat met een to taal van pl.m. 800 actieve predikers, terwijl Zeeland bij Rotterdam is ge voegd. AXEL De leiding van de nieuwe groep van de welpen, aan gesloten bij het N.P.V., die in januari jl. opnieuw is opgericht, is officieel geïnstalleerd té Axel. Tijdens de hordenbijeenkomst werd groepsleider, de heer J. W. Bartels, ge ïnstalleerd door oubaas P. C. Gerre- man uit Amsterdam. Aanwezig bij deze plechtigheid waren o.a. hopman W. Roose uit Vlissingen en akela W. A. Roose-Koolwijk. Ook de ouders van de welpen en enkele genodigden waren van deze be langrijke gebeurtenis in het welpenle ven getuige. Na de heer Bartels wer den de akela van de groep, J. Oos ters en de leidsters mej. A. Schutz en mej. C. de Witte geïnstalleerd. Aan hen werd het certificaat van de inleidings cursus voor assistent-welpenleidster uit gereikt. Door gebrek aan leiding is on geveer 10 jaar geleden de padvinders- groep in Axel ter ziele gegaan. Vorig jaar werd door kapelaan Hermans een welpengroep opgericht, die sinds no vember is aangesloten bij de K.V, (katholieke verkenners) De welpengroep van het N. P. V district Zeeland is met vereende krach ten in januari j.l. van start gegaan met een lege kas onder de naam „Jhr. mr. de Casembroot-groep". De heer E. Breepoel heeft een leegstaand café aan de Kaaiwal gratis beschikbaar gesteld voor de activiteiten van de horde, die nog geen definitief onderdak heeft ge vonden. De welpen zullen daar verblijf houden tot de technische school in de Kerkdreef tot jeugdgebouw zal zijn omgebouwd. Hierin hopen zij een vast lokaal te krijgen. (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN Op het strand voor Boulevard Bankert in Vlissingen is het lijkje gevonden van een baby. Het li chaampje was verpakt in. een plastic zak en een krant. Aangenomen wordt, dat het kindje eind juli van- het vorig jaar is geboren. Op het lijkje is inmiddels sectie verricht. De gemeentepolitie van Vlis sinigen stelt een onderzoek in. MILDRED DAVIS: U SPREEKT MET (Prisma-detectives). De thriller had zo mooi kunnen zijn. Mrs. Davis aeeft echter vergeten haar schepping spanning mee te geven. De lust tot lezen in dit boek en tot verder le zen vergaat al gauw. Je begrijpt niet, waarom de door de geheimzinnige te lefoonstem achtervolgde vrouwen op den duur niet gaan schateren. ANNE CHAMBERLAIN: 'FANTA SIE IN MOORD. (Prisma-pocket). De intelligente schaljfster heeft met dat boek een boeiende thriller toegevoegd aan de enorme hoeveelheden sensatie verhalen, door de Nederlandse uitge vers op de markt geslingerd. De haast waarmee de uitgevers dit doen zal wel oorzaak zijn van vele zetfouten ir het boek, dat qua spanning wordt aan bevolen- ISAAC ASIMOVDE STALEN HO LEN. (Meulenhoff, Amsterdam)- Asi- mov gelooft niet in de zelfvernietiging van de mens. Hij vertelt in 'n science- fiction-verhaal, waarin voor de men selijke veerkracht veel ruimte is ge maakt, van zijn ongeloof. Daarvoor gaat hij tot het uiterste. Voorzover de tegenwoordige menis zich althans de volmaakte techniek kan voortstellen Voor het ongeloof van Asimov duide lijk wordt, is een tweestrijd ontrafeld. Mogelijk heeft de schrijver eerst voor zichzelf moeten uitmaken, dat de toe- komstmens inderaad niet verglijdt in eigen scheppingen. Het is overigens een genoegen om de rijke, geestige fantasie van Asimov op de voet te volgen. R. VICTOR E. VAN VRIESLAND Mensen als wij. (Uitg. J. M. Meulen hoff, Amsterdam). Van Vriesland bracht in deze bundel vertaalde mid deleeuwse poëzie bijeen. Overbodig zegt hij erbij, dat hij niet naar volledig heid heeft gestreefd. Toch rechtvaar digt deze verzameling wel het mot to, dat hij voor in het boek plaatste: „Mensen als wij, die na ons nog zul len leven". (Francois Villon). Of de ze mensen, die wij in de gedichten proeven, nog zo erg op ons lijken be twijfelend we. Er waait ons een gees- teskiimaat tegemoet, dat voor het overgrote deel aan deze tijd wel wat vreemd is. Dat ze na ons nog zullen leven, bewijst het bestaan van deze verzameling. Het is in ieder ge val een aangename bezigheid met „dit boekske in een hoekske" te ver pozen en wat te mijmeren over ver vlogen tijden met hun eigen gedach ten. We vinden er (vertaalde) poëzie uit Frankrijk (Roelantslied; Charles d'Orléans; Villon e.a.), Italië (d'Arez- zo; di Todi; Dante e.a.); Spanje (Cadi lyad, Osman, Ruiz en vele onbeken den), Portugal- (Viviaez, Diniz, Alfons de Wijze e.a-), Engeland (Chaucer en enkele onbekenden), Duitsland (Hen drik van Veldeke Von der Vogel weide, Von Eschenbach e.a.), Arabië (Harari e.a.), China (Li Tai Po en Toe Foe), Griekenland (Pisides, Ro- mands, St'oudites e.a.) en vroeg christelijke en middeleeuwse Latijnse poëzie (Ambrosius, Abelaerd, Ber- hard van Clairvaux, Thomas van A- quino e.a.) Het moeilijke vertaalwerk is, voor zover we kunnen nagaan, uit stekend verricht (o.a. Leopold, Bin nendijk, Boutens, Keuls, Geers, We- rumeus Buning, Verwey, Scholte, Slau- erhof, Brevet e.a.). Bethalve met 'n stuk cultuurgeschiedefiis, worden we ook geconfronteerd met de „gewone" ge schiedenis van kerk en maatschappij; en dan bedoelen we nog niet eens „De aanklacht tegen de Romeinse Cu rie" van De Greviia (13e eeuw). Een fijnzinnig boekje, waarin het prettig en interessant toeven is. C- J. OOMS-VINCKERS: DE TEM PEL MET HET GOUDEN DAK. (La Riviere en Voorhoeve, Zwolle)Me vrouw Ooms-Vinekers is in ons land bekend geworden door de talrijke streekromans, die zowel in Nederland als over onze grenzen spelen. In het cnilangs verschenen boek „De tempel met het gouden dak'' wil de schrijfster een brug van begrip slaan tussen het Oosterse en het Westerse denken. Het verfhaal speelt zich dan ook af in In dia, waar het Christendom, en het communisme in botsing komen met die gevestigde Hindoe-tradities. Na. tuurlijk ontstaan uit' deze botsing con flicten en juist deze conflicten zijn het, die de mens in de Westerse we reld met zijn neus boven op die wer kelijkheid van iedere dag drukken. De hoofdfiguren uit het boek zijn mensen, die menselijk reageren. Ieder voor zich op een aanvaardbare, maar tel kens toch weer andere manier. Het liefdesverfhaal van de jongen Rama en het meisje Sita, die van elkaar hou den, maar wegens, standsverschil niet et elkaar mogen trouwen is zonder meer aandoenlijk, maar bovendien ls het boek doortrokken van al die za ken, die specifiek niet India te ma ken hebben. Het is werkelijk, zoals op de voorflap staat: een boek dat U al lezende midden in het India van nu laat leven. DR. MARGREE T BRUIN: DUI ZEND EN EE)N DAG. (Uitgeverij De Toorts, Haarlem). Wanneer men de titel van dit boek leest, worden on middellijk herinneringen opgeroepen a an Duizend-en-een-na ebt'-bo eken. Niets is echter minder waar dan dat. Het boek van dr. Miargreet Bruin-de Lyser is een soort reis documentaire. Het vertelt uitgebreid over land en volk van de Libanon. Er wordt om standig ingegaan op dieproblemen van dit voor de meesten nog onbekende land- Dat wordt echter gedaan op een boeiende wijze. Zo zelfs, dat men soms het idee heeft een roman in handen te hebben. Het boek is met een aantal fraaie foto's, die de schrijf ster zelf heeft gemaakt, verlucht. Voo; globbetrotters een waardevol bezit. ELLERY QUEEN: HET GEHEIM VAN DE LAATSTE LETTER. (Pris ma-boeken Utrecht, Antwerpen). De schrijversnaam Ellery Queen behoort aan twee neven, de Amerikanen Fre deric Dannay en Manfred B. Lee, die samen onder deze naam al zo'n vijftig boeken geschreven hebben. Zij noe men .zich ook wel Barnaby Ross en onder dit pseudoniem hebben ze ook al een groot aantal boeken op hun naam staan. Het onderhavige boek laat over het meesterschap van de schrijvers weinig twijfel bestaan. Bo vendien draait het verhaal om een dra matisch gegeven: de elektrische stoel, Oud-inspecteur Drury Lane tracht op eigen houtje een onschuldige hiervan te redden en na een spannend uur wordt deze van een zekere dood toch nog gespaard. VY/IJ hebben niet behoord tot dege- nen, die hebben staan juichen toen pater dr. H. Spee zijn open brief aan Paus Paulus publiceerde. Het doel, dat hij daarmee nastreef de, had onze sympathie maar de methode was eerder geschikt om nieuwe moeilijkheden te Scheppen dan oude op te lossen, DAT deze brief een rol speelt bij het veto van hoge kerkelijke zijde op de benoeming van pater Spee tot professor in de moraaltheologie aan de onlangs opgerichte Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heer len is daarom niet verwonderlijk. De moraaltheologie is geen terrein om per bulldozer te bewerken. ONBEGRIJPELIJK is echter, dat op nieuw over iemand geoordeeld wordt zonder dat hij gelegenheid heeft ge had zich tegen ingebrachte beschul digingen te verdedigen. Deze metho de is onaanvaardbaar. ONBEGRIJPELIJK is ook het verwijt van mgr. Beel aan de pers. De pers had deze affaire niet in de openbaar heid mogen brengen, meent deze Limburgse prelaat. Onrecht ver zwijgen is echter even verwerpelijk als onrecht begaan. y. (Van een onzer verslaggeefsters) ROOSENDAAL - GOES Dat de uitdrukking „Op z'n paasbest" wel enigszins verouderd is, hebben we kunnen constateren na informatie bij een aantal modemagazijnen en kle- dingbedrtiven. Er zijn nog wel men sen, die zich met Pasen, weer of geen weer in een nieuw pak of japon willen steken, maar de meesten doen het toch nog maar met hun zondagse winterkledij, dat is ons gebleken nit de opmerkingen van een aantal za kenlieden. Niet alleen omdat de „ou derwetse neiging om zich met Pasen extra op te doffen niet meer in die mate bestaat als zo'n tien, vyftien jaar geleden, maar vooral omdat het weer de laatste jaren met Pasen zo veel te wensen overlaat. Een winkelier in Goes was van me ning, dat er deze week vast meer gekocht zou worden indien het zonnig weer zou zijn. „Zodra het weer mooi wordt, komt men voorjaars- en zo merkleding kopen. Van het weer zijn wij trouwens in alle seizoenen af hankelijk". Ongeveer dezelfde me ning waren winkeliers in Rijen en Made toegedaan. Men vond het over het algemeen jammer, dat Pasen zo vroeg valt dit jaar. Omdat een late Pasen de kans op goed weer ver groot. De bedrijfsleider van een groot modemagazijn in Roosendaal zei het op het ogenblik wel drukker te heb ben, ook in verband met de verkoop van „communiekleertjes". Overigens schijnt men zijn kinderen nog wel graag met feestdagen in het nieuw te steken. De cheffin van een groot modehuis in Breda, vertelde, dat het deze wees zeer druk is op de kinderafdeling en niet alleen vanwege de aanschaf van communiekleding. Bij een herenmo demagazijn met een uitgebreide klan tenkring in de kleinere plaatsen wordt in deze dagen voor Pasen wel veel verkocht maar het ongezellige weer doet zich ook hier gelden. Vraag naar een donker „paas"-kostuum is er nauwelijks meer. Men koopt gewo ne, vlotte fantasiekostuums, die ook in de week draagbaar zijn zo werd ons te verstaan gegeven. Overigens dient te worden opgemerkt dat in verband met deze verander de kleedgewoonten een spreiding van de verkoop over het gehele seizoen waarneembaar is. De magazijnen zijn daar niet rouwig om. „Men koopt nieuwe kleren wanneer de mode nieu we modellen voorschrijft en of het nu pasen wordt of pinksteren, dat doet er weinig toe. We zijn blij, dat men tegenwoordig niet meer de dag voor pasen in grote drommen staat te drin gen om nog gauw een nieuw japon netje te kopen. Met een spreiding over het gehele jaar zijn we veel ge lukkiger", aldus de bedrijfsleider van een warenhuis in Bergen op Zoom. En hoe is het gesteld met de ver koop van chocolade-eieren en andere traditionele paasversnape- ringen? Een verkoopster van een in chocolaterie gespecialiseerde zaak te Breda filiaal van 'n firma te Oos terhout, heeft ondervonden, dat men -evenals in zovele branches van alles meer koopt dan in voorgaande jaren. De chocolade-eieren zijn nog groter geworden dit jaar en de strik ken nog opvallender. Natuurlijk zijn de lieve, kleine eitjes, kippetjes en gevulde mandjes nog altijd het meest in trek, omdat de kinderen met pa sen toch nog altijd het best bedacht worden. „Enorm veel kleingoed heb ik al verkocht", aldus deze verkoop ster en zij doelde daarbij op eitjes, chocolade-kipjes en paashaasjes en op kleine gevulde mandjes. Het is wel duidelijk, dat zolang dan ook maar een uiterlijke, gehandhaafd zal blijven.

de Stem | 1967 | | pagina 3