PAASGERECHTEN IJSHOCKEY TREKT BELANGSTELLING VAN PRINSES IRENE Etentje thuis LUITENANT-GENERAAL FREDERICK MORGAN -73 JAAR -OVERLEDEN Dit is Strejn^eel DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 19 lagsg Zeesmokkelaars in Oslo gegrepen Jongens schuldig aan dodelijke aanrijding Oeufs a la Frou-Frou Oeufs en cocotte Cocktail van eieren en rozijnen Kip in romige port-saus Sloeberperziken Texeira-debacle met stempel op „Vast Goed" in '66 Vier doden bij botsing RUTS BOUW MONTAGE N.V. niet duur we! heerlijk 16 WENEN Prinses Irene en haar echt genoot hebben een bezoek gebracht aan de Donaupark ijsbaan, waar zij de ijs- hockeywedstrijd Nederland-Bulgarije bijwoonden. Op de foto verlaten zij de baan. OSLO (AP) Nadat vorig jaar au gustus voor de Deense kust het Noor se jacht Abuela verging is een smok kelaarsbende ontmaskerd. De Abuela zonk met 6.500 liter zuivere alcohol, 300 flessen whisky en 50.000 sigaret ten aan boord, die in Antwerpen wa ren ingeladen. Later spoelden enige kisten whisky aan in Denemarken, waar de douane en de politie tot de ontdekking kwa men dat de goederen bestemd waren voor Noorwegen. De Noorse politie stelde een onderzoek in, dat geleid heeft tot een bekentenis van de 32- jarige eigenaar van de Abuela en de 42-jarige schipper, dat zij vier smok- kelreizen tussen Antwerpen en Noor wegen hebben gemaakt die hun 300.000 krcxnen hebben opgeleverd. De politie deelde mee dat er nog meer arrestaties verricht zullen wor den. Van geen van de arrestanten is de naam bekendgemaakt. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 19-jarige grondwerker J. van B. uit Oudewa ter en zijn 16-jarige plaatsgenoot J. B. veroordeeld tot een boete van f 200,- of 20 dagen en daarnaast ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van een jaar. Op de avond van de 15e oktober van het vorig jaar waren zij betrokken bij een botsing in de ge meente Snelrewaard, waarbij een Ma rokkaan om het leven kwam. Een andere Marokkaan werd zwaar gewond. De rechtbank is van oordeel dat beide jongens uit Oudewater schul dig zijn geweest aan ddt ongeluk. De bromfiets van B. deed het die avond niet, ook het licht brandde niet. Daar om besloot zijn vriend. Van B.. hem te trekken. Zij gingen naast elkaar rijden, terwijl de duopassagiers elkaar een hand gaven. In een bocht van de nog geen drie meter brede Zuid-LinSchoterzandweg waren beide bromfietsen in botsing ge komen met een bromfiets die uit de tegenovergestelde richting kwam, Tegen het tweetal was twee jaar ont zegging en een boete van f 300,- waar van f 200,- voorwaardelijk, geëist. Vroeger at men in Drente en Over ijssel met Pasen rijstebrij met bruine suiker en hardgekookte eieren; in Zwolle; kampersteur (dat zijn eieren in een mosterdsaus) en rystebry toe; terwijl men in Groningen zich te goed deed aan een maal van vermicellipap, brood met vlees, krentenbrood en eieren zoveel als men wilde. Ik geloof dat de ze menu's dateren uit een tijd, dat men de afstand tussen Zwolle en Gro ningen nog te voet aflegde en daags voor Pasen nog een bunder land met de schop omspitte of een halve hecta re bos met zaag en kapmes kaal maakte. Onze eetgewoonten zyn tegen woordig wat verfijnder geworden, maar met pasen schijnen eieren er onaf scheidelijk bjj te horen. Daarom eerst drie bijzondere eirecepten, die u kunt gebruiken als hapje bü een dronk, bij een koude lunch of als voorgerecht. Kok vijf of zes eieren hard; snijd ze in de lengte door en rangschik ze in een grote kring op de rand van een ronde schaal, waar u slablaadjes op hebt gelegd, die gedrenkt zijn in een mengsel var. olie en azijn. De eieren bedekt u met een royale laag mayonaise van een bijzondere samen stelling. Daarover aanstonds. In die rand van eieren maakt ge vervolgens een „brandstapeltje" van sperzieboon tjes en aspergepunten. Beide groenten moeten koud zijn en u kunt ze het best uit een blik of uit een glas nemen. Over dit „brandstapeltje strooit u dan wat versgemalen nootmuskaat en over de mayonaise wal vuurrood, na prikapoeder. U kunt dit gerecht des noods met geroosterd brood en boter eten, maar ook zonder dit smaakt het voortreffelijk. De mayonaise maakt u als volgt: in een potje mayonaise van goede kwali teit perst u twee of drie teentjes knof look, u roert alles goed door elkaar. Als u het heel pittig wilt hebben, roert u er nog een theelenel kerrie poeder dpor. Deze bijzondere mayo naise kunt u gerust enkele weken in een potje bewaren. Hij smaakt voor treffelijk ook bij heel wat andere ge rechten. Doe eens een likje bij de sla saus of bij pommes frites of bij koud vlees op de boterham. U moet wel niet bang zijn van knoflook. Kleine vuurvaste pasteibakjes smeert u aan de binnenzijde in met boter. Onder in het bakje deponeert u een "^rnituurtje, waar u velerlei dingen voor kunt gebruiken. Ik geef u aan stonds enkele suggesties. Over dit gar- nituurtje breekt u een ei en probeer daarbij de dooier in het midden te houden; als u verse eieren gebruikt wil dat nog wel lukt-en ook. Over dit ei sitrooit u wat geraspte parmezaan se kaas, een dun laagje paneermeel en daarop legt u enkele klontjes bo ter. Dit alles vertrouwt u gedurende vijf tot zeven minuten toe aan een goed hete oven. Een heel simpel garnituurtje is een restje spinazie met een paar druppels maggi en een vleugje nootmuskaat. Zeer smakkelijk is een ganituur van uisnippers, schijfjes champignons en kleine vleesrestjes, b.v. van gekookte ham of andere restjes boterhamvlees. Ook restjes gekookte of gebakken vis, vermengd met een scheutje tomaten ketchup, doen het heel goed. Als voorgerecht moet u eens een cocktail van eieren en rozijnen maken. Per persoon neemt u anderhalf tot twee eieren, die hard gekookt moeten worden. De dooier daarvan snijdt u in twee halve bolletjes en het wit hakt l in kleine stukjes. Die stukjes ver mengt u met per persoon een opgehoop te eetlepel lichte rozijnen, die min stens anderhalve dag in cognac of brandewijn hebben moeten wellen maar die eerst goed moeten uitdruipen voor u ze voor de cocktail gebruikt. Roer nu door dit mengsel van stukjes ei- wil en ..dronken'' rozijnen zoveel ma- yonaisse van het recept dat ik u straks gegeven heb, dat dit mengsel goed gebonden is. De mayonaise mag niet overheersen. Verdeel dit mengsel over ondiepe glazen of over kleine wijn glazen en leg er in ieder glas een of twee halve dooiers bovenop. Geef er toost en boter bij. Als hoofdgerecht moet u eens een fees lelijke kip nemen, die u in een bijzondere saus opdient. U braadt een kip, die u eerst in stukken snijdt, in ruim boter goed gaar. Tevoren wrijft u ze in m et versgemalen peper en aromat en in de boter la^.t u een paar draad jes foelie en een laurierblaadje mee sudderen. Die moet u er wel uit vis sen voor u de saus gaat klaarmaken. Daartoe neemt u eerst de stukken kip uit de braadpan en legt ze even op een voorverwarmde schaal. Doe bij de jus een kopje bouillon en bind de jus dan met een kopje room, waarin u een heelepel maïzena hebt opgelost en een borrelglaasje witte port gemengd hebt. Laat de jus even opkoken opdat ze op temperatuur komt. Niet langer laten koken, anders gaat de binding kapot. Deze kip geeft u met droge rijst op pommes frites en met verse sperziebonen, die op het ogenblik al schoorvoetend op de markt komen. Vindt u ze wat duur, neem ze dan uit de diepvries. Na een tamelijk substantieel hoofd gerecht moet u iets fris na nemen. Heel simpel zijn perziken uit een blik u kent ze wel: ze sloeberen zo lekker door je keel. Maar om er iets bijzonders van te maken moet u ze met wat kirsch of triple sec bespren kelen. Iets ingewikkelder is een ana nascompote, die u maakt van schij ven ananas uit een blik, waar u schijven verse sinaasappel door mengt en die u opdient in het sap van de ananas; maar aan dat sap moet u een glaasje marasquin toevoegen. POL LEPELAAR AMSTERDAM (ANP) De decon fiture van het bankiershuis gebr. Tei- xeira de Mattos heeft in sterke mate haar stempel gedrukt op het jaar 1966, zo meldt het verslag van het binnenlands beleggingsfonds ,,Vast Goed". Zoals bekend voerde het ban kiershuis de eerste maanden van 1966 nog de directie over het fonds. De saldowinst (exclusief afschrijving) steg van f 1,3 mln.t o f 1,5 min. Hetaantal participaties nam toe van 172.152 tot 193.478 stuks enh tf ondsvermogen van f 19,797 min. tot f 19.928 min. De grote liquiditeit schept de mogelijkheid to het doen van nieuwe aankopen van on roerend goed. Het yerslag over 1966 zal niet goed gekeurd kunnen worden in de vergade ring van participanten, daar zij dant e- vens de aansluiting op het vorige jaar verslag zou goedkeuren. Dit zou de de- .charge van de vorige directie, t.w. Teixeira de Mattos, voor 1965 en be gin 1966 inhouden ten opzichte vanw ie het fonds zich juist alle rechten heeft gereserveerd. NORTHWOOD (AP) Luitenant-ge neraal sir Frederick Morgan, die in de 2e wereldoorlog de oorspronkelijke plannen der geallieerde invasie in Nor- mandië opstelde en later als plaats vervangend stafchef voor generaal Dwight D. Eisenhower fungeerde, is 73 jaar oud, te Northwood in Enge land overleden. Morgan, een beroepsmilitair, werd in maart 1943 verzocht plannen voor te bereiden voor de invasie irn Noord west- Europa, alsmede een aanval op het hart van Duitsland met een strijd macht van 100 divisies. Toén generaal Eisenhower in 1944 be noemd werd tot geallieerd opperbevel hebber, werden Morgans plannen her zien, maar hem is altijd de eer gege ven enkele van de grootste problemen van de invasie opgelost te hebben. Morgan werd voor zijn rol in de voorbereidingen van de invasie in de adelstand verheven. Eisenhower be noemde hem tot commander van het Amerikaanse legioen van verdienste. Bovendien was hij drager van de A- merikaanse Distinguished Service Me dal en van het Franse Legioen van Eer. In september 1945 werd hij benoemd tot hoofd van de UNRRA in Duitsland. Als zodanig was hij belast met het opvangen van tenminste 1.000.000 ver plaatste personen, die na de oorlog dakloos waren geworden. Na zijn UNRRA-periode werd hij be noemd tot inspecteur van de Britse atoomenergie en kernwapens. Hij nam in 1956 zijn pensioen. ANTWERPEN (ANP) Een auto botsing op een kruispunt te lVIortsel, een voorstad van Antwerpen, heeft maandagavond het leven geëist van vier personen, onder wie een gezin van vader, moeder en dochter van 17 jaar. Het gezin werd op slag gedood toen hun zware Amerikaanse auto botste op een kleinere wagen. De bestuurder van de andere auto overleed korte tijd later tijdens het vervoer naar een zie kenhuis. Geautomatiseerde geprefabri ceerde systeembouw in staal. Alle componenten zijn „pre- engineered". d.w.z. met behulp van een computervoorberekend op het minimaal toelaatbare gewicht, de juiste vorm en af meting en de maximale sterkte. Het resultaat is funktioneel, economisch en stijlvol. Vier wanden en een dak alleen ma ken nog geen gebouw; Stran- Steel levert u een komplete serie onderdelen, zoals ramen, deuren, dak- en wandbepla- ting. ventilatoren, daklichten, isolatie, etc., die u in staat stellen, het gebouw geheel aan uw eisen te laten voldoen. Het Stran-Steel systeem is een kompleet systeem. Uit 250Ó basis afmetingen kan een on beperkt aantal combinaties ver kregen worden voor de bouw van scholen, winkels, waren huizen, fabrieksgebouwen (an nex kantoorruimte).sporthallen. hangars, botenhuizen, motels, showrooms. reparatiewerk- plaatsen. graanloodsen, etc. Enkel? basistypen Stran-Steel gebouwen: Type SM, lever baar in overspanningen van 6.10 m tot 18.28 m, bij goot- hoogten van 3.05 m tot 6.10 m. Type RF. verkrijgbaar in over spanningen van 9.14 m tot 30.48 m bij goothoogten van 3.05 m tot 6.10 m. Type LR leent zich door zijn fraaie architektonische vorm bijzon der voor toepassing in de commerciële en industriële sek- tor. Standaard overspannin gen van 12.19 m tot 36.57 m. goothoogten van 3.05 m tot 7.32 m. Type SM (Stran-Master) Type RF (Rigid Frame) Type LR (Low Roof) Stran-steel, de instant bouw wijze in staal. Dochteronderneming van de National Steel Corporation, U.S.A. Vul de coupon in en stuur hem vrijblijvend op aan onderstaand adres ter verkrijging van uitvoerig Stran-Steel dokumentatie- materiaal. Ik ontvang gaarne Stran-Steel doku- mentatiemateriaal betreffende: 1£! Datford* ZEVENHEUVELENWEG 20. TILBURG Tel.: (04250) 72930 16044 JAMIN

de Stem | 1967 | | pagina 18