Het geschenk van de jonge koopmanszoon OVERJARIGE REGENJASSEN MOETEN VAN DE STRAAT LEVE NIEUW menko T&ilenka I 3 I Shape binnen half jaar operationeel in „nieuw" Casteau De twee stoute zusjes België overtrof zich in goede organisatie 15 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 17 Pasen De paashaas Jip en Janneke PERFECT EFFICIëNT Sorry IA Een rtfke koopman had drie zonen. De twee oudsten waren al volwassen en wer den door hun vader op grote reizen uitgestuurd. Zij trokken naar het oosten om de mooiste zyde te kopen, naar het westen voor de fijnste wol, naar het noorden om er het zachtste bont te zoeken en naar het zuiden voor het fynst bewerkte goud. De jongste zoon was maar een jongen en had nog nooit een verre reis ge maakt, hoe graag hij dat ook wilde. Maar uiteindelijk zei zijn vader: binnenkort gaan je broers naar het zuiden om gouden sieraden te kopen. Wat zou jij ervan zeggen om mee te gaan? De jongen was overgelukkig en beloofde zijn vader zich in alles zo te gedragen als de vader en broers dat wilden. „Ik geef jullie je jongste broer mee", zei vader tot de oudsten „want hij moet eens iets van de wereld zien. Hij hoeft zich niet met zaken in te laten. Toch krijgt hij een bedrag van driehonderd daalders mee. Daarvoor mag hij geschenken kopen voor zijn moeder en mij". De oudste zoons waren niet bijzonder geestdriftig over het besluit van hun vader. „Nu zullen wij nog als kindermeid moeten oppassen", bromden ze. De drie broers vertrokken en reisden vele dagen. De jongste was zó gehoor zaam en voorkomend dat de oudsten in het geheel geen last van hem hadden. Toch zeiden ze tegen elkaar: „We zijn niet mal om de hele dag op ons broer tje te passen. Zo gauw we onderdak hebben gevonden in een herberg, zul len we hem opsluiten in zijn kamer zodat wij de handen vrij hebben." Toen ze dan op de plaats van bestem ming waren aangekomen, zeiden zij te gen de jongste: „Zolang wij weg zijn om onze zaken te regelen, mag je de herberg niet verlaten. Wij willen de kans niet lopen dat je iets overkomt, want dan zouden wij onze vader niet meer onder ogen durven komen". En zo gebeurde het dat de twee grote broers elke dag de stad introkken nadat zij de jongste in zijn kamer hadden op gesloten. Natuurlijk begon dit de jongen te ver velen. Had hij zo'n verre reis gemaakt om hier tussen vier muren gevangen te zitten? Zou hij naar huis terugke ren zonder iets anders gezien te heb ben yan dit land, deze stad en de men sen. dan een knorrige waard? De jongen bedacht dat hij heel ge makkelijk door het raam van zijn ka mer zou kunnen ontsnappen, om te gaan rondneuzen in de stad. Voorzich tig kroop hij door het venster zonder dat iemand het merkte. Hij slenterde door de stad, keek zijn ogen uit en zocht naar iets moois om als geschenk voor zijn ouders te kopen. Maar hij kon zijn keus nog niet maken. En vóór de broers naar de herberg terugkeerden was de jongen alweer door zijn raam naar binnen geklauterd, zodat zij niets merkten. De volgende dag gebeurde precies hetzelfde. Intussen had één van de oudste broers al met afgunst gedacht aan de driehon derd daalders van de jongen. Hij vond het veel te veel om aan geschenken te besteden. En hij nam, toen de jongen 's nachts sliep, vijftig daalders uit de beurs. „Als hij die vijftig daalders mist, zal ik zeggen: „Er is een dief in je ka mer geweest. Dan spreek ik bovendien nog de waarheid". Maar de tweede broer had precies hetzelfde idee. Nauwelijks was de ene broer met de gestolen vijftig daalders weer terug op zijn kamer of de andere sloop bij de jongste binnen en nam er ook yijftig uit de beurs. De derde dag ging de jongen weer stilletjes op pad. Nog steeds had hij geen besluit kunnen nemen over de ge schenken. Nu eens dacht hij dat zijn moeder blij zou zijn met een gouden armband, en zijn vader met een gou den snuifdoos. Dan weer dacht hij dat een Perzische sjaal en een paar Marok kaanse laarzen nog beter zouden zijn. Hij slenterde besluiteloos door de stad, toen hij zag dat een oude man door een wrede huisbaas op straat gezet Het !s Pssen I Het is Pasen. Hoor de klokken luiden Het is feest overal. Alle mensen zijn blij, want Christus is verrezen, ledereen gaat naar de kerk. In de kerk is het mooi, heel mooi. En allen zingen het alleluja. Riet Hendrikx, Bollenstraat 5, Etten (N.-Br.) werd omdat hij zijn huishuur niet kon betalen. De oude smeekte om medelij den maar de hardvochtige eigenaar wil de daar niets van horen. De jongen kon dit niet aanzien. Hij nam zijn beurs, haalde er honderd daal ders uit en gaf ze aan de huisbaas, zo dat de oude man een jaar lang voor niets in zijn huisje kon blijven wonen. „Nu moet ik wat minder kostbare ge schenken kopen", dacht de jongen. „Maar als ik mijn ouders vertel waar voor ik het geld heb gebruikt, zullen ze het daarmee eens zijn". Nog kocht de jongen geen geschen ken. Maar toen hij de volgende dag op straat liep, kwam hij een diepbedroef de moeder tegen. Zij droeg een ziek kind in de armen en had geen geld om geneesmiddelen en versterkend voedsel te kopen. „Haar kan ik ook nog wel 100 daalders geven, dan houd ik er toch nog honderd over om iets moois van te kopen", dacht de jongen. Hij nam zijn beurs, haalde er honderd daalders uit een bemerkte tot zijn schrik dat de beurs nu leeg was. Hoe dit zo kon zijn, begreep hij niet. Maar hij besloot de bedroefde moeder negentig daalders te geven en er zelf tien te houden voor de geschenken. De volgende dag ging de jongen vast beraden naar de stad. Hij zou nu een heel dun kettinkje voor zijn moeder kopen en een tabakszak voor zijn vader. Zonder op of om te kijken stapte hij voort, uit angst dat hij anders die laat ste tien gulden nog wel eens kwijt zou kunnen raken, en met lege handen thuis zou moeten komen. Maar nauwelijks had hij een voet op straat gezet of hij hoorde het gejam mer van een1 klein meisje, dat door een boze vrouw geslagen werd. „Je bent de onhandigste werkmeid die ik ooit gehad heb!" riep ze, „ik wou dat ik je kwijt was. Voor tien daalders zou ik je zo verkopen!" „Hier hebt u tien daalders," zei de jongen tegen de boze vrouw. En hij nam het meisje mee naar de herberg, met de woorden: „Ik zal je als geschenk voor mijn ouders meenemen". Toen de oudste broers die avond te rugveerden, vonden zij de jongen met het meisje in de herberg. Eerst waren ze woedend. Die aap van een jongen had hen dus voor de gek gehouden. En bovendien zaten ze nu met twéé kin deren opgeschept. Maar later dachten ze: onze moeder zal misschien toch wel blij zijn met een paar jonge handen om haar in het huishouden te helpen. Ze had altijd zo graag een dochter gehad, en dit meisje zag er lief en gewillig uit. De terugreis werd aanvaard en toen de zoons thuiskwamen werd het ge schenk van de jongste zoon dankbaar aangenomen. Over de prijs werd niet gesproken en de jongen vergat zijn ou ders te vertellen wat hij met de drie honderd daalders had gedaan. Er gingen wat jaren voorbij. Het kleine meisje was een flinke steun in het huishouden geworden en het mooi ste meisje uit de omtrek bovendien. De twee oudste zoons die nog niet ge trouwd waren, wilden haar allebei wel tot vrouw. Eerst vroeg de oudste haar ten hu welijk en het meisje antwoordde op die vraag: „Ik zal met je trouwen als je me een bruidsgeschenk geeft dat even groot is als de prijs die je jongste broer yoor mij heeft betaald". De oudste rekende vlug uit: Van de driehonderd daalders heb ik er vijf tig afgenomen. Hij heeft dus tweehon derd vijftig daalders overgehad. En hij riep: „Tweehonderdvijftig daalders!" „Nee, dat is het juiste bedrag niet", Francien van Tetering, V. d. Markstraat 16, Zevenbergen 11 jaar antwoordde het meisje. Toen vroeg de tweede zoon haar ten huwelijk. Het meisje antwoordde weer: „Geef me een bruidsgeschenk dat even groot is als het bedrag dat je jongste broer voor me betaald heeft". De tweede broer rekende vlug na: mijn oudste broer heeft blijkbaar ook vijftig gul den uit de beurs gehaald. Ik heb dat ook gedaan. Dan moeten er tweehon derd daalders overgebleven zijn. En hij riep verheugd: „Tweehonderd daal ders!" „Nee antwoordde het meisje. Jullie hebt het allebei mis. Ik heb niet meer dan tien daalders gekost. Honderd heeft je broer aan een oude man gegeven en negentig aan een bedroefde moeder. Eigenlijk had hij er dus nog honderd entien over moeten hebben. Maar om een onverklaarbare reden zijn er hon derd daalders zo maar verdwenen. Tien daalders bleven er over en daarvoor heeft hij mij vrijgekocht!" Wel, als een van de oudste broers het nu eens goed geraden had, zou het meis je tóch niet met hem getrouwd zijn. Want zij hield van de jongen, die intus sen een flinke jongeman was gewor den. Met hem trouwde ze en ze leefden nog lang en gelukkig. An MaeQillavry Ada Gommen?. Grimhuysenstr. 43, t'lvenhout, 8 jaar. Meneer dc paashaas, dait is heus geen dwaas. Want hij brengt eieren rond heel vroeg in de morgenstond. Hij is met iedereen bevriend en vergeet geen enkei kind Want Pasen is een blijde dag waarop niemand treuren mag. Corrie van Dongen, Vossen- bergse-Vaart 17 Etten (N.-Br.) Martin van Vllerberghe, Gravenstr. 120, Clinge, 9 jaar. De twee zusjes van de baikker wan delden een beetje rond! „Wat zullen we doen?" vroeg Els. „Weat ik veel", zei Annelies. „We konden wel eens belletje gaan. (trekken" zegt Els weer. „Ik heb er wel zin in" „Ik ook" „Els waar zul len we het doen?" „Nou daar natuur lijk. Bij de dikke Holle-Bolle-Gijs". Daar gingen ze op weg naar die dikke Gijs. Ze dachten bij zichzelf als we aan de bel getrokken hebben lopen we hard weg. En dan staat HolleBolle-Gijs voor niets aan de deur. „Kunnen we lachen" zegt Annelies. Een erg mooi spelletje wat dit niet hè. Ting tingeling ging het belletje van Holle-Bolle-Gijs. Maar toen schrokken ze zich een ongeluk. Het was niet de dikke Gijs die voor niets opendeed, maar zijn neef Jan. Daar waren Annelies en Els bang voor want Jan was een grote knul. Hij was groot en sterk en kon hard lopen. Ze stonden verlamd van schrik stil. „Zo, zo", zegt Jan „daar hebben we die stoute meisjes van de bakker. Dat had den jullie niet gedacht hè". „Ech ech nee", stamelden ze bang. „Komen jullie maar eens mee naar binnen". Oei dat ook nog dachten ze. Nou ze rekenden op een flink pak slaag. Daar zat Holle- Bolle-Gijs in zijn stoel. „Zo,', zegt hij vinden jullie belletje trekken zo leuk?" „Nee" zeggen ze heel braaf. „Zullen jullie het dan nooit meer doen?" „Nee", zeggen ze weer. „Nou gaan jullie dan maar spelen". Dat was goed afgelopen. Daar lopen ze weer. „Waar heb jij zin in?" vraagt Els weer. „Alvast niet meer in belletje trekken", zegt Anne lies. Dan lopen ze lachend verder. Jannie de Winter, 10 jaar Kerkeboomgaardstraat 9 Kwadendamme. (ADVERTENTIE) jiiiuniaiiii ■MnilllHIIIIMIIIU „Jip mag ik mee?" „Ja hoor." „Gaan we naar de kruidenier?" „Ja." „Dag jongens." „Dag meneer." „Wat zal het zijn?" „Een pak meel en een pak suiker." „Oo, kijk eens Janneke de brug gaat open." „Kijk de brug gaat weer licht." Boem! Oei, het zakje is kapot. Vlug naar huis. Wat is dat nou weer. „Ik bak geen -appeltaart hoor", zegt moeder. En toen hadden Jip en Janneke nog niets. René Nuijten Christ. Huygenstraat 17, Breda. 7 Jaar, 2e klas. Jan Kemmeren, Doekestr. 2, Geertruidenberg, 11 jaar. m llilK #ISÉ? vssm-gx Mensen, dit kan toeh riet langer? Een Jas is toch allang meer dan een af weermiddel tegen wind en regen? Doe mee aan de nieuwe regenmóde zo duur is een nieuwe niet. En kies meteen de goeie kleur en nieuwste snit, en de meest ideale superzorgeloze stof: Menko-Terlenka. TI3SU BS STOP SM 1IÉÉ1 «4 v 55 (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL In Casteau, 6 km van Mons, 60 km van Brussel, heeft België zichzelf overtrof fen. Nauwelijks een half jaar nadat grijpgrage bulldozers het 200 ha grote terrein langs de weg de slechte weg Brussel-Mons opreden, wordt het Shapedorp o- perationeel. Op de laatste dag van deze maand zal de opperbevel hebber van NAVO's militaire hoofdkwartier, generaal Lyman L. Lemnitzer het Shape-kamp ope nen. Eind van dit jaar moet de verhuizing uit het Franse Roquen- court naar het Belgische Casteau voltooid zijn. In Casteau heeft België zichzelf over troffen. Daarmee is geen woord te veel gezegd. Het is onvoorstelbaar hoe hard en effectief men hier in de afge lopen maanden gewerkt heeft. Het mi litaire hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Europa is, dank zij een heilig organisatieschema heel knap opgezet wat de tijd be treft dank zij de toepassing van de modernste bouwmethoden (alles ge prefabriceerd) en niet in de laatste plaats dank zij een ongekende ijver van 1500 werkkrachten, precies op tijd gereed. Althans de eerste en belang rijkste fase van de bouw. Voor 700 miljoen frank zijn, recordsnel, de be langrijkste militaire gebouwen neerge zet. Als generaal Lemnitzer op 31 maart het SHAPE-kamp zal openen, sluit het tegelijkertijd het hart van het kamp hermetisch voor de buitenwereld af. Want vanaf die dag zal niemand, die niet rechtstreeks betrokken is bij de NAVO-strategie, dit heilige der heili gen nog mogen betreden. Wie geen in drukwekkende papieren kan vertonen uitgegeven door de generaal in hoogst eigen persoon, heeft geen toegang tot de bureaus voor de staf, tot het tele- communicatiecentrum en zeker niet tot het operationele centrum.. Midden in het vierkant, dat gevormd wordt door het hoofd gebouw van het SHAPE-opperbevel, ligt een bunker, zonder ramen en zonder deuren. Hier zal straks het hart van de NAVO klop pen. Slechts een deur die gesloten wordt met een brandkastslot waar van maar enkele mensen de letter combinatie kennen geeft toegang tot deze bunker. Voor het eerst* en voor het laatst hebben we daar mogen rondkijken. Hier zal in de kaartenkamers de strategie worden bepaald, hier worden straks de hoogst geheime stukken ge drukt, andere stukken tot as verbrand. Op de deur hangt nu nog een briefje: Streng verboden te sluiten". Er is nog niemand in het gebouw die weet heeft van de lettercombinatie. 100 vrouwen, keukens, drie logement- blokken voor 50 tot 90 officieren, dienst gebouwen, een Amerikaanse, een En gelse en een continentale keuken s elke overdreven luxe vermeden. Er is gedegen en efficiënt gebouwd. Dat geldt ook voor de 600 woningen die in het kamp komen, waarvan de eerste 70 eind april opgeleverd zullen won den. Nog duizend woningen zullen door privé bouwondernemingen in Casteau zelf en plaatsen in de omgeving neer gezet worden. Als alles gereed is heeft het SHAPE-dorp clubs voor officieren, onderofficieren en manschappen, een bioscoop, 2 kapellen, een lagere, een middelbare en een kleuterschool voor 2250 leerlingen, een gymnastiekzaal en een overdekt zwembad. Bovendien een supermarkt van 4000 m2, een bow- linghal, een hospitaal met 50 bedden en sportvelden. Voor het zover is zal er a^n ge bouwen nog eens 580 miljoen frank be steed zijn. Voor wegenaanleg, parkeer terreinen riolen, drinkwatervoorziening elektriciteit en gas 400 milj. franken. Een dezer dagen werd de aanleg van gazons en het planten van heesters ge gund voor 10 miljoen frank. Casteau een opvallend dorpje aam de grote weg Brussel-Mons, gaat met SHAPE een nieuw leven beginnen. Te genover het kamp hangt op de gevel van café ,,Chez Cyrille" een welkomst groet: ,,Bienvenue aux SHAPE". Want Casteau, zijn middenstanders en uitbaters van de talrijke, veelal roze wegcafeetjes, verwachten wat van de door De Gaulle verdrevenen. (ADVERTENTIE) Op het eind van deze maand is Cas teau voor korte tijd het tweede NAVO- hoofdkwartier. Het communicatiecen trum hier zal dan even belangrijk en moderner zijn dan dat in Ro quencourt. De hierop opgestelde instal laties voor telefonie, telegrafie en ra dio (waarde een half miljard Belgische franken) garanderen perfecte recht streekse verbindingen met Oslo, Napels AFCENT in Brunssum, Malta en Washington. Generaal Lemnitzer kan waar hij zich ook bevindt verbin ding krijgen via een voor hem constant gereserveerde lijn met het hoofdkwar tier. De militaire politie die in de wij de omgeving van het kamp zal patrouil leren kan op elk gewenst moment draadloos contact met het hoofdkwar tier nemen. Korte tijd zullen er twee hoofdkwar tieren zijn, Roquencourt voorlopig nog het dichtst bevolkt, Casteau waarheen langzamerhand de officieren en man schappen, de gezinnen zullen verhuizen. Roquencourt zal pas dan worden op geheven als Casteau In staat is alle werkzaamheden over te nemen. Want geen uur, geen minuut mag het militai re hoofdkwartier van de NAVO niet fungeren zoals het moet fimgeren. Dit betekent onder meer, dat een deel van de technische installaties, die thans in Casteau worden opgesteld, gehuurd zijn. Op een zeker uur ,,U" zullen al deze installaties vervangen worden door die, die nu nog in Roquencourt in gebruik zijn. Maar die verhuizing gaat in etappes die zeer snel uitgevoerd moeten worden. Het zal de belastingbetaler goed doen te weten dat er in Casteau niet allemaal nieuwe in stallaties worden aangelegd. In de gebouwen die gereedgekomen zijn behalve de reeds genoemde: een gebouw voor speciale faciliteiten (con ferentiezaal, perszaal, wisselkantoren, banken, kapsalon), vier blokken voor 100 manschappen, een logement voor 1 meer ruimte kunnen we niet missen omdat we u niets wilden laten missen Als je 'n pakje sigaretten wilt maken dat maar 1,25 hoeft te kosten, dan kun je dat natuurlijk gewoon dóen. Maar als je nou. koppig 25 volbloed Amerikanen uit de fijnste tabakken wilt leveren voor die prijs, dan kom je voor duchtige problemen te staan. Vooral ais je ze ook nog 'n waardig pakje aan wilt geven. Toch is het ons ge lukt Al moeten we ons er nu wel wat voor ontzeggen. Grote advertenties bijvoor beeld. Een Heintje kan er nog net af. Om dat we 't nu eenmaal moeten laten weten. Dat ze er zijn. 25 per pakje. Vijf onmisken bare Amerikanen méér voor 'n heel kwart je minder. Ziezo. Dat weet u dan'weer. Navy Club is de naam. Aangenaam. U rookt er goed van voor 1,25.

de Stem | 1967 | | pagina 17