Nieuwe regels van UEFA' OKIYAMA-RYU, NIEUWE KARATE BOND I 267.850,- voor Folley Tegen Liston slechts f142.000,- Zwart-W it" organiseert nu een paastoernooi lullover rok intalon Concentratie en discipline belangrijk Positie Russen aanmerkelijk verbeterd W.k. ijshockey Tennis DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 22 MAART 1967 13 Dukla tegen (cllie 14.95 15.95 lamesmode- keuze, ook s plezierig, zijn zorge- jkt U maar! Geen vechtersbazen Blessure Europa Cup II Wijziging LEO CANJELS LOOPT STAGE Militair elftal tegen Fortuna Vrije dag Traditie doorbroken Kroesstoffelrit „Baronie-rijders' Mulligan speelt niet voor Italië KNLTB reikte prijzen uit Spanje met twee teams in de Tour In Zuid-Afrika Santana bij laatste vier Politieagenten misdragen zich op voetbalveld ie thmi- anje. inel in9- nj- 3-46 16.95 LOT INTER MILAAN GUNSTIG GEZIND Yoko-geri-bekomi met uchi-ude-ulke-age-uke: beenstaimd met afweer: Recht# Karei van der Werf en links Benja min Meyer. (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL „ToirTjimé". Opgelet-begin. Krijgshaftig en bij zonder gedisciplineerd lopen tien tallen karateka's elke zaterdag middag na dit eeuwenoude sig naal over de zacht golvende mat in Janssens' Sportschool. Aanval lend en verdedigend tegelijk, met beide benen en armen, maken ten ger en stevig gebouwde sportlie den kata's: moeilijke figuren, die een vlotte aaneenschakeling vor men van aanval en verdediging. Beoefenaren van een sport, die door de buitenwereld betiteld wordt als het leren vechten om met één klap iemand dood te (ADVERTENTIE) SPORTTOTO nti registreren betekent ook» meedoenaanresterendetoto's van het lopende seizoen. WENEN (ANP) De Sowjet-Unie kouder van de wereldtitel heeft giste ren zijn positie aan de top van groep A van de wereldkampioenschappen ijs hockey aanmerkelijk verstevigd. De 12-0 2Pge op Oost-Duitsland bracht de doel- c(jfcrs van de Russen met een sprong omhoog: 27-1. Asoigemoeidigd door 3.000 toeschouwers, onder wie 1000 landgeno ten leefden de Russen zich tegen Je zwakke tegenstander volkomen uit. Met hun superieure techniek overklasten zij de Oostduitsers volkomen en gaven hen e®n lesje in modern ijshockey. Vooral Polupanov was bijzonder goed op dreef; hij scoorde vier van de twaalf doelpun ten* !K>ii«Kf«nn iiiiniiiiiHiiii ■iiiiviiiiimHiiiiHtiiiitfimiiHira Weden had aan Finland evenmin een sterke tegenstander. In een weinig dra matisch duel van rond 2500 toeschou wers moest Finland de derde nederlaag incasseren: 5-1. In de eerste speeltijd waren de Finnen nog gelijkwaardig aan de Zweden en met een treffer van Kuu- sisto in de 16e minuut namen zij zelfs met 1-0 de leiding. Deze voorsprong was echter niet van lange duur. In de twee de speeltijd kon de Zweedse voorhoede aanvankelijk weinig uitrichten tegen de sterke Finse defensie, waarin vooral Maeaetaenen en Kuusisto excelleerden. Maar toen de Zweden de druk op het Fmse doel vergrootten, was het spoedig pdaan met de tegenstand en vielen er kort na elkaar drie treffers. Ook in de laatste speelperiode waren de Zweden fliinstens een klasse beter. In groep B won Roemenië verder van doorwegen met 3-2 (1-0, 2-0, 0-2) en yersloeg Polen Hongarije met 7-3. De lhssenstanden waren 3-1, 3-1 en 1-1. slaan. Spektakelstukken als het doorslaan van planken en stenen, hebben dapper geholpen om ka rate deze image te geven. De ge oefende Roosendaalse karateka's Benjamin G.A. Meyer (32 jaar) en Karei van der Werf (23) zien het als excessen, die de karate- sport nadelig hebben beïnvloed. Beiden zitten in de leiding van de onlangs opgerichte nieuwe bond de Okiyama-Ryu, welke naam symbolisch is, want de letterlijke vertaling luidt Grote Berg. Meyer zegt: Karate is een bunde ling van handelingen, die elkaar logisch opvolgen. De bedoeling van karate is om een volledige controle, onder alle omstandigheden, over het gehele li chaam te krijgen" Vandaar dat concen tratie en discipline de voornaamste ei sen zijn, om deze sport met enig suc ces te kunnen beoefenen. ,,Er zijn na tuurlijk altijd mensen die denken dat ze eens even fijn komen leren vechten", aldus derde dan Karei van der Werf. ,,Maar de cursus duurt zo lang, dat vijftig procent in het begin al afvalt. Ze kunnen zich niet onderwerpen aan de discipline en vertrekken. Ze voelen zich niet thuis. Vechten hebben ze dan nog niet geleerd. Na twee jaar kom je pas in aanmerking voor de bruine band. De karateka legt dan de belofte af. Aan etiquette en zelfbeheersing worden hoge eisen gesteld. Bij het geringste misbruik van karate- kennis en -vaardigheid, volgt altijd een onmiddellijk royement. Bij ons is al leen plaats voor de „real sportsman". In de zaal op de hoek van de Van Roomenstraat in Roosendaal is weke lijks een enthousiaste groep beginners en gevorderden bezig. Ze vormen het Roosendaalse contingent van Okiyama- Ryu-leden. De rest, ruim 100 in getal, is verdeeld over andere vestigings plaatsen van sportscholen, zoals Vlis- singen, Goes en Bergen op Zoom. Geen vechtersbazen staan op de mat.Er loopt een technisch tekenaar naast een in- Shuto-uchi met tensho-uxe. genieur, een bakker naast een student, een schilder naast een hotelhouder. Rustige bedaarde mensen, die in de ka rate een physieke en mentale training vinden. Zo heeft de Indiase priester Budhidharma dat zes eeuwen voor Christus ook bedoeld. Toen hij een training vooir Tibetaanse kloosterlingen ontwierp. In de loop der eeuwen is deze trai ning voor priesters als karatesport ver breid over alle werelddelen. Stijlen heb ben zich ontwikkeld en bonden zijn ontstaan. In Nederland bestaan er acht, waar van de leden Japanse stijlen beoefe nen. Waarom dan weer 'n nieuwe bond erbij? Meyer zegt: ,,A1 die bonden beperken zich tot hun eigen stijl. Wij komen op voor alle karate-soorten en willen dan de bestaande bonden onder brengen in 'n grote overkoepelende or ganisatie". Het verschil tussen de di verse stijlen, legt hij uit als het ver schil tussen voetbal en rugby. De ene ls veel ruwer dan de andere. De ene zoekt het in kracht en forsheid, de andere in soepelheid en snelheid. De Roosendalers zijn aanhanger van deze soort; snelheid, waarnemingsvermogen houding, tezamen gebracht in één stijl. Zoals bij de drie gelijknamige Chinese goden. Tezamen zijn ze ononverwinne- lijk; wanneer er één wegvalt, blijft er niets meer over. in september start de Oktyama-Ryu met de competitie. De wedstrijden worden louiter technisch beoordeeld. Zodra een karateka bij zijn tegen stander een blessure veroorzaakt wordt hij direct gediskwalificeerd. Het gaat erom de bewegingen van aanval en verdediging zuiver uit te voeren. Of karate 'n inspannende spoilt is? Meyer zegt „Eèn ka/ta van 20 bewegingen komt overeen met een sprint van 100 meter ln 10 seconden. Dat is wetenschappe lijk bewezen." Alzo. Yoi-Tjimé. WENEN (ANP) Het lot heeft Internazionale Milaan in 1964 en 1965 al winnaar van de Europa Cup, gisteren in Wenen aardig ge holpen om de begeerde beker voor de derde maal in handen te krij gen. De Italianen die in de kwart finales zesvoudig bekerwinnaar Real Madrid uitschakelden, trof fen in het Bulgaarse CSKA Sofia veruit de zwakste van de drie an dere clubs, die de halve finales bereikten. Inter kwam in de halve finales via overwinningen op Tor pedo Moskou, Vasas Boedapest en Real Madrid. CSKA had het heel wat gemakkelijker om zover te komen. De Bulgaren zegevierden achtereenvolgens over Gornik Za- brze (Polen), het Griekse Olym- piakos en Linfield (Ierland). Dukla Praag, dat Ajax de weg naai de halve finales versperde, krijgt in het Schotse Celtic een bijzonder zware tegenstander, De Schotten, die vorig jaar in het toernooi voor de bekerwin naars speelden, bereikten toen eveneens de halve finales. Celtic doet het' dit jaar bijzonder goed. De ploeg uit Glas gow staat in de Schotse competitie zeer hoog genoteerd, terwijl zij ook in de strijd om de Schotse beker hoge ogen gooit. Celtic schakelde in de kwart finales Vojvodina Novi Sad uit, dat zover was gekomen door een verrassen de overwinning op de Spaanse kam pioen Atlet'ico Madrid. Dukla is echter een ploeg, die al heel wat ervaring in de Europa Cup competitie heeft. Is bij Inter-CSKA een voorspelling vrij ge makkelijk, bij Dukla-Celtic ligt dat heel wat moeilijker. In de strijd om Europa Cup II zijn de kansen op het behoud van de beker voor Duitsland bijzonder gunstig. Bayern München, dat na de eliminatie van bekerwinnaar Borussia Dortmund, de Duitse eer hoog houdt, stuit op Stan daard Luik, dat op zijn weg maar de halve eindstrijd weinig sterke tegen standers heeft gehad in Apollon Limas sol (Griek), FC Valur (IJsland) en Vasas Gyoer (Hong). Slavia Sofia, de tweede Bulgaarse vertegenwoordiger in de Europa Cup competities zal tot vanavond moeten wachten voor het zijn tegenstander weet'. Dan spelen in Zaragoza Real Zaragoza en Glasgow Rangers hun tweede kwartfinale-wedstrijd. De eerste ont moeting eindigde in een Schotse zege: 2—0. De loting voor de Europese be ker voor landskampioenen luidt: Celtic (Schotl)Dukla Praag (Tsj-Sl), Inter nazionale (It)—CSKA Sofia (Burgar'ije). De loting voor de halve finales van het toernooi voor de bekerwinnaars luidt: winnaar Glasgow Rangers (Scnot- land)/Real Zaragoza (Sp)— Slavia So fia (Buig). Bayern München (W-Dld)— Standaard Luik (Belg) De wedstrijden moeten voor 6 mei gespeeld worden. De eerstgenoemde clubs beginnen met een wedstrijd op eigen terrein. Met ingang van het seizoen 1967/68 zullen pas vanaf de kwartfinales be slissingswedstrijden in het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen worden gespeeld. De UEFA besloot tijdens de bijeenkomst in Wenen nog "meer wijzigingen in de reglementen aan te brengen. De maatregel om wanneer twee clubs na twee wedstrijden eenzelfde aantal punten en dezelfde doelcijfers hebben, de doelpunten in de uitwedstrijd ge maakt, dubbel te laten tellen, zal vol gend seizoen ook in het' toernooi voor de landskampioenen gelden. De bekerhouder, die tot nu toe pas voor het eerst bij de laatste 16 in actie hoefde te komen, zal komend seizoen alleen vrijgesteld worden wanneer het aantal inschrijvers voor het toernooi van de landskampioenen meer dan 32 bedraagt. In dat geval heeft de UEFA ook het recht om de ontmoetingen zon der loting vast te stellen. Om het ge harrewar rond speeldata te voorkomen heeft de UEFA bepaald dat de wedstrij den voor de eerste ronde, de zestiende en achtste finales op de door haar te bepalen dagen worden gespeeld. (Van onze sportredactie) BREDA Leo Canjels, de succes volle trainer, die NAC 2 naar een hernieuwd kampioenschap in de reser ve tweede divisie C voerde, loopt mo menteel één maal per week stage bij NOAD-trainer Vink. Leo Canjels is bezig voor het „gro te" trainersdiploma, waarvoor de exa mens in juni en juli in Zeist moeten worden afgelegd. Een van de voor waarden is, dat een trainer-in-spé vier maanden stage loopt bij een oefen- meester in het betaalde voetbal. De Bredase oud-international doet dat in Tilburg. DEN HAAG (ANP) Het Neder landse militaire elftal, dat donderdag avond in Geleen een oefenwedstrijd tegen de eredivisieclub Fortuna '54 «peelt, is als volgt samengesteld: doel. Van der Wekke (Excelsior); achter: Peis (Haarlem), Hulshoff (Ajax), Aty Graaumans (NAC) en Van Egmond (Telstar); midden: Jansen (Feijenoord) en Veenstra (Go Ahead)voor: Kltfnjan (DFC), Mulder Anderlecbt)Van dei Kuylen (PSV) en Ad Graaumans (NAC). NEW YORK (ANP) Winnen of verliezen, Zora Folley kan zeker zijn van 'n welgevuld loonzakje rond 267.850 gulden ais beloning voor zijn poging om woensdagavond in New York Cassius Clay van zijn we reldtitel te ontdoen. Dit bedrag is bijna twee maal meer dan Folley tot dusver per partij in zijn 15-jarige carrière als beroeps bokser verdiende, en wel heel wat meer dan de 16 dollar (nog geen 60 gulden), die hij in de wacht sleepte voor zijn tiende profpartij. De grootste beurs kreeg de 34-ja- rige uitdager in zijn partij tegen Son ny Liston in Denver zeven jaar gele den. Ondanks zijn nederlaag Liston stopte hem in de derde ronde was hij ruim 142.000 gulden rijker gewor den. In hetzelfde jaar verdien de hij nog eens 107.140 gulden in zyn gevecht tegen Eddie Machen. De bokssport heeft Clay overigens ook bepaald geen windeieren gelegd. Hij verdiende rond drie miljoen dol lar met zqn 28 gevechten als prof, die hij alle won. Clay's beurs bedraagt ongeveer 1.071.420 gulden, uit de opbrengsten van de kaartjesverkoop en de tele visierechten. Folley, vader van 8 kinderen, die zowel binnen als buiten de ring een goed belegde boterham verdient, is zijn 16-dollar gevecht nog geens zins vergeten. Het was in San Die- go, Californië in 1954 en hij moest zich de volle tien ronden tot het uiterste inspannen om zijn puntenoverwinning op Kir by Seals veilig te stellen. Zelf beschouwt hij dit gevecht als een van de zwaarste uit zijn carrière. Na het duel kreeg hij van de promotor 16 harde dollars in zijn handen gedrukt niet eens genoeg om zijn buskaartje naar zijn woonplaats Chandler in Ari- te betalen Sedert die tijd schat Folley dat hij ongeveer 714.280 gul den in de ring verdiende. De 25-jarige Clay bleef met 51 favoriet bij de bookmakers in Nevada Maar de bookies in New York sluiten zelfs 71 weddenschappen af op de favoriet. Deze cijfers waren voor zijn gevech ten tegen zijn laatste twee slacht offers, Ernie Terrell en Cleveland Williams, respectievelijk 51 en 41. Degenen, die Folley een kans geven om Clay's zegetocht een halt toe te roepen, komen steeds weer met het voorbeeld dat op 25 februari 1964 underdog Clay wereldkampioen Sonny Liston, die eveneens 7-1 favoriet silond, onttroonde. Folley bokste inmiddels zijn laatste sparringpartij. Op zijn programma staat nu nog alleen veel rust en en- kele lichte oefeningen tot het grote ogenblik. Clay, nam zondag een vrije dag, maar zijn helpers zeiden dait hij maandag nog een flink trainingspro gramma „in hat geheim". Zonder pers en toeschouwers zou afwerken. De wereldkampioen, die op 11 april onder de wapenen moet, als zijn ad vocaten tenminste nog niet een maas je in het net vinden om hun cliënt uit miilitaire handen te houden, hield zondag een korte preek in een mos kee van de zwarte moslims in Har lem. Clay, die beweert prediker van het zwarte moslim-geloof te zijn, wilde op deze grond vrijstelling van militaire dienst. Zijn verzoek om vrij stelling werd echter tot dusver af gewezen. (Van onze hockeymedewetker) BREDA. Om een traditie te doorbreken is moed nodig. Het kersttoernooi en Zwart-Wit zyn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Drieëntwintig maal werd deze monsterstrijd georganiseerd. Twee jaar achtereen verhinderden echter de slechte weersomstandigheden de doorgang van het toernooi. Het was niet verantwoord de terreinen op te offeren. De organiserende vereniging zag zich kerstmis 1966 voor dezelfde hinderpalen gesteld en weer waren alle voorberei dingen vergeefs geweest. Met hetzelfde beeld voor de volgende jaren voor de ogen nam het bestuur van de Bredase hockey- en vrienden club Zwart Wit een moedig besluit. Het traditionele kersttoernooi werd buiten spel gezet en daarvoor in de plaats is een paastoernooi gecreëerd. Dat, naar men in Zwart Wit-kringen hoopt, ook tot een traditie zal uitgroeien. Op Tweede Paasdag' zal dan het vier entwintigste toernooi worden gehou den. Het is ditmaal nog vrij bescheiden van opzet, omdat Zwart Wit eerst wil ondervinden of een dergelijk toernooi even goed zal aanslaan als de kerst voorgangers. Twaalf verenigingen zullen er aan deelnemen. Jammer genoeg zal het Ne derlands militair elftal (de bekerhou- (Van onze sportredactie) BREDA Op zaterdag 25 maart wordt door de Bredase Automobiel Sportclub ,,De Baronie-rijders" de der de rit van dit seizoen, de jaarlijks te rugkerende Kroesstoffelrit", verre den. Deze rit is zeer belangrijk voor het clubkampioenschap 1967, het is name lijk de eerste rit van het seizoen die meetelt voor het eindklassement. Ge zien de resultaten van de vorige rit ten wordt een grote deelname ver wacht. De inschrijving is op 25 maart 's middags van kwart voor tot kwart over twee in café de Wissel te Zun- dert. ROME (ANP) De Italiaanse ten- nisbond heeft ervan afgezien om de in Italië woonachtige Australiër Martin Mulligan op te stellen in het Italiaan se Daviscupteam. Mulligan is sinds 1964 lid van een vereniging in Bolog na en komt op grond van paragraaf 32 van het Daviscupreglement in aan merking om vanaf juli de Italiaanse kleuren te verdedigen. Het opstellen van Mulligan in het Italiaanse Daviscupteam zou een wel kome versterking betekenen, maar zo als het in een maandag verstrekt communiqué wordt genoemd, wil Ita lië door het niet opstellen van de Aus traliër ,,uit gezonde morele principes de idealen van de witte sport" trouw blijven. Voor Nederland is deze uitspraak in teressant, omdat Bob Hewitt ten op zichte van Zuid Afrika, de tegenstan der bij de komende D a viscup wed strijd, in een soortgelijke positie ver keert. Zuid Afrika heeft nog geen be slissing genomen of men Hewitt al dan niet op zal stellen. der), wegens een reeds gemaakte af spraak, ontbreken. Niettemin heeft de organiserende vereniging voor een goe de bezetting gezorgd. De volgende clubs zullen present zijn: Calais H.C., H.C. Gantoise, HBC, Kampong, De Batavie ren, De Boekaniers, Arnhem, HTCC, EMHC, Breda, Push en Zwart Wit. De deelnemende ploegen zijn door loting in 3 poules van 4 ondergebracht. In elke poule wordt een halve compe titie gespeeld. De 3 elftallen, die als eerste in hun poule eindigen én de best geplaatste tweede komen in de demi finale. Het toernooi zal om 12 uur aanvangen, terwijl om 15.20 uur de finale zal wor den gespeeld. De wedstrijdleiding, reeds vele jaren gevormd door J. Walder en L. Lapidaire heeft, wegens vakantie-afspraken van L. Lapidaire, een wijziging ondergaan. Zijn plaats zal worden ingenomen door T. Drent, een der steunpilaren van Zwart Wit. Dit duo staat er bij voorbaat borg voor, dat het vastgestelde wedstrijdschema op prettige wijze, maar met strakke hand zal worden afgewerkt. Ook ditmaal zal het zich daarbij gesteund zien door een select korps van arbiters, dat ook nu weer het zijne ertoe zal bijdragen om dit toernooi te doen slagen. (ADVERTENTIE) SPORTTOTO de registratie voor 1967/1968 is weer begonnen. Vul tijdig een kaartje in. (Van onze sportredactie) UTRECHT Tijdens de algemene hondsledenvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond is de jhr. mr. R. de Brauw-be- ker uitgereikt aan Astrid Suurbeek, ging de mr. H. Wilton wisselprijs voor de vierde maal naar Trudy Groen man en kreeg Freddie Hemmes de A. C. van Swol-beker. De heer Okker vader van Tom ontving de CV- schaal, als aftredend voorzitter van het district Haarlem. Na het uitreiken van deze ondei'- scheidingen deelde bondsvoorzitter Van der Heyden mee dat de KNLTB voor f 60-000 aandelen en obligaties zal nemen in de n.v. Mariahoeve ten einde op deze wijze voorkeursrecht te verkrijgen voor het huren van twee te bouwen indoorbanen. Met deze inves tering is ongeveer een derde van het gehele bondskapitaal gemoeid. Het is de bedoeling op de twee in doorbanen van Mariahoeve de top- training van de randstad Holland te concertreren. Voor het oosten, het noorden en het zuiden wordt naar an dere mogelijkheden gezocht, waarbij de KNLTB rekent op de 200.000 gld., die de NSF voor de bouw van een eigen centrum heeft toegezegd. FRITZ SCHaR, de Zwitserse oud-wiel renner, die in de eerste helft van de vijftiger jaren triomfen vierde, is bij een verkeersongeluk in Zürich erns tig gewond geraakt. Schar gevreesd om zijn 'scherpe eindsprint eindigde m de Tour de France 1954 als derde, ln het wereldkampioenschap op de weg in hetzelfde jaar bezette hij ach ter de Fransman Louison Bobet de tweede plaats. Schar stopte in 195ö op 32-jarige leeftijd definitief mei de wielrennerij. PARIJS (ANP) Twee Spas™ ploegen zullen dit jaar aan de Ronde van Frankrijk deelnemen. Een tweede Spaanse wielerploeg werd door de Franse organisatoren uitgenodigd, om dat Portugal van deelneming aan de „Grande Bouclé" afzag. Ook België en Italië komen met twee teams van tien renners op 29 juni aan de start, ter wijl Frankrijk zich met drie ploegen in het grote avontuur werpt. JOHANNESBURG (ANP) He; nieuws van de Australische ommezwaai ten opzichte van open tennis, werd in Zuid-Afrika, waar een groot aantal topspelers deelneemt aan de internatio nale kampioenschappen, met instem ming ontvangen. Wimbledonkampioen Manuel Santana verklaarde: „Dat is goed nieuws vooi de topspelers, hoewel misschien niiet zo goed voor dé jongeren. Voor mij maakt het geen verschil. Ik speel tegen ieder een of het nu een amateur is of een prof." Billy Jean King-Mof itt zei: „Ik ben honderd procent voor open tennis. Om bij de top in het amateur tennis te, be horen, moet je er een dagtaak van ma ken en aangezien al onze kosten wor den betaald, mogen we wel zo eerlijk zijn ons niet meer als pure amateurs te beschouwen. Open tennis zal een grote verandering teweeg brengen in het he- renitemils. Bij de dames zal er waar schijnlijk niet veel veranderen De Zuidafrikaanse kampioenschap pen. die maandag verregenden, werden gisteren voortgezet. Bij de laatste vier van het heren enkelspel plaatsten zich Manuel Santana (Spanje), Ken Flet- cner (Hongkong), Bill Bowrey (Austra lië) en Jan Leschley (Denemarken). SOEST (ANP) Op de In Soest gehouden jaarvergadering van het district West van de Nederlandse Po litie Sport Bond heeft men zich be klaagd over steeds veelvuldiger voor komende gevallen van wangedrag bij oetballende politiemensen. De straf- ommissie van de NPSB kreeg steeds meer strafzaken te behande len. De aanleiding tot deze strafzaken vormt ln de meeste gevallen gebrek aan eerbied voor het arbitrale gezag. De competitieleider van de NPSB heeft zich 'hierover reeds beklaagd:. Hi1 deelde mede dat verschillend® KNVB-scheidsrechters hun arbitrale runctie bij de NPSB hebben neerge legd om hetgeen zij tijdens wed strijden van "voetballende politie mensen te horen kregen.

de Stem | 1967 | | pagina 13