COMMANDO 1967 een super verkenner l Grootste wapenfeit niet op het vaandel iets DPSTER ve kracht DENSTANDS- NINGEN r-woningen wachten op ot 22 jaar 16 3 verpachten erie Specialisten DERHEIL" BREDA Zn. Gasmaatschappij - GOES HOUT bij Breda DAGBLAD HE STEM VAN ZATERDAG 18 MAART 1967 REÜNIE COMMANDO S EN ZEEUWEN SBEHEER J „BREDA" zal op woensdag, 29 ntore in het openbaar ik bij het Putven in da le exploitatie- en in- ,ijn gratis verkrijgbaar nd Burg. de Manlaan 99 84. Dordrecht een ',t cliënten vakkundig kan [zit, tactvol op te treden, erkkring met goede voor in rdrecht - TeL 35.434 spoedige indiensttreding >lbare schoolopleiding, zpen en eventueel steno, boekhouden strekt tot ar ervaring en bekwaam de sollicitati&s met op- ■eferenties worden gaarne bij de directrice, Valkg- 37, Breda. ■MUiinniHiiiniiiiiiiiiin traat, uitbr.-plan „Moer- i op Zoom. Kostprijs van- ondprijs en beschrijving) gen bij: Y. Hendrickx, ar- Bergen op Zoom. lUIIIHIIIinilllHIUII ■iiineiiinnuiaiM sruikers in SLUIS en AAP- naart. zullen in onze opdracht N-V- Gascom. onze gas- voor het registreren van: huishoudelijke gastoestellen* dt gevraagd voor juiste ge- ïestellen, want dit geeft later igt U bericht over inruil- en In elke gemeente komt een Da Direkteur. ndlaan in Oosterheide rust mgeving, hebben wij nog irekt te aanvaarden ntrale verwarming en o.tft te koop. in prijzen vanar iklusief grond. igen worden U gaarne, ge- verstrekt door: 4» Luitenant-kolonel J. C. var» Woerden, de huidige commandant van het Korps Commando Troe pen is zelf een van de mannen van het eerste uur, die tijdens de oor log in Engeland hij No 2 Dutch Troop kwamen. Overste van Woer den diende als soldaat, later als korporaal en sergeant in India, in Engeland. Hij was hij degenen die op 1 november 1944 bij Vlissingen landden en nam deel aan de ge vechten om Walcheren. In het laatste stadium van de oorlog nam hij deel aan de operaties van No 2 Dutch Troop aan het front tussen Geertrufdenberg en Moerdijk. Fel realistisch zijn de oefenin gen die in de Rucphense hei en elders de paraatheid van de „groe ne baretten" op de proef stellen. ROOSENDAAL Uit de bosrand, aan de overzijde van het moer, klinkt het dreigend geratel van een zware mitrailleur. Hevige ontploffingen werpen metershoge fontijnen van water en modder op. Het scherpe geknal van handvuurwapens en vuilgrijze rookgordijnen maken het beeld com pleet: „Moet je zien", zegt iemand, „een complete oorlogsfilm, helemaal voor ons in elkaar gezet". Uit een van de rookwolken springen plotseling een paar soldaten tevoor schijn, gezichten zwart gemaakt, pistoolmitrailleur in de vuist, groene baret op het hoofd. Uit de bescherming van het rookgordijn gekomen, staken ze hun gebukte stormloop, werpen zich tussen heidestruiken en schieten de wapens leeg op een denkbeeldige vijand, om hun kameraden te dekken die slechts als grijze schimmen zichtbaar, kuchend en met brandende ogen de in rook gehulde metershoge hindernis nemen. De Commando's oefenen in de Ruc phense heide en al is hun taak veran derd sinds de tweede wereldoorlog, toen de Groene Baretten hun legenda rische raids hielden tegen de door de vijand bezette kusten van West-Europa verrichten zij nog altijd het zwaarst denkbare veldwerk met een gemak en een soeplesse die alleen maar opge bracht kunnen worden door de sterk ste en de best geoefende soldaten van de Nederlandse krijgsmacht. Nog steeds worden de Commando's gekozen uit degenen die als hoogst ge kwalificeerde dienstplichtigen uit de keuringen tevoorschijn komen. Com mando's zijn altijd vrijwilligers; dienst plichtigen die iets meer willen dan die nen bij infanterie, cavalerie of artille rie. Degenen die zioh op hebben gege ven voor het Korps Commando Troe pen worden geseleoteerd uit de Keu ringsklasse I, een groep die qua phy- sieke en mentale eigenschappen slechts tien tot twintig procent van de Neder landse bevolking vertegenwoordigt. De commandant van het Korps, lui tenant-kolonel J. ,C. van Woerden zegt: de Commando moet een hoog IQ heb ben en hij,moeit fysiek en mentaal sterk zijn. Heel vaak zijn het scholieren en studenten. Ook vakspecialisten zoals monteurs en bankwerkers. Dat hoeft natuurlijk niet per se maar de hoge eisen die gesteld worden aan de intelli gentie van. de aspirant-commando brengt het wel met zich mee". Waarom die hoge IQ „De commando-nieuwe-stijl opereert in zeer klein verband. Een standaard eenheid bestaat uit drie man. Zijn taak Woensdag 22 en-vrijdag SI maart vinden in Vlissingen en Roosendaal herdenkingen en feestelijkheden plaats i.v.m. het vijfentwintigjarig jubileum van het Korps Comman dotroepen. Het programma voor 22 maart luidt: 11 uur herdenking van ge sneuvelde Commando's bij het mo nument aan de haven. Toespraken van commandant lt.-kol. J. C. van Woerden, aalmoezenier Van de Vrande en dominee T. van der Hauw. Vlaggeceremonieel, dóden- appél, Last Post en kranslegging. De koraalmuziek wordt gespeeld door de kapel van de Limburgse Jagers. Na de plechtigheid is er een ontvangst door het gemeente bestuur van Vlissingen ten stad- huize. Van 17-19 uur recipieert de Korpsleiding in de Roosendaalse schouwburg. Burgemeester J. P. Godwaldt zal dan het model van een Commandomonument aanbie den. Vrijdag 31 maart: 10-12 uur Ont vangst te Roosendaal van 2000 Commando-reilniisten. Toespraken op de kazerne door o.m. de eerste commandant kapitein b-d. P. J. Mulders van de nr. 2 Dutch Troop Irlterrallied Commando, door de eerste commandant van -bet Korps commandotroepen res. kolonel J. H. A. K. Gualtherie van Weezei en lt-kol. H- J. de Koning namens het voormalige regiment Speciale Roosendaal van de reünisten. Troepen. 14-15.30 uur défilé door Vanaf 17 uur maaltijd en reünie op de Engelbrecht van N-assaukazeme. Het. défilé wordt begeleid door de Koninklijke Militaire Kapel. Om 20 uur zullen de Trommelae- ren van Roesendaele, in samenwer king met plaatselijke muziekgezel schappen. op de Roosendaalse Markt een grote taptoe houden. ligt achter de vijandelijke linies. Er wordt dus van hem initiatief vereist. Hij moet zelfstandig beslissingen kunnen nemen. Hij heeft geen rugdekking waarop hij terug kan vallen, geen vert bindingen met de eigen troep". Sinds de minister van Financiën een paar jaar geleden het snoeimes zette in de krijgsmacht, zijn omvang en taak stelling van het Korps Commando Troepen gewijzigd. De Commando's voelen de Operatie Chirurg nog als een pijnlijk amputatie. Overste van Woer den: „Ik denk niet graag terug aan die tijd. Ik wil dat maar het liefste verge ten". Het Korps werd van drie com pagnieën terug gebracht tot één com pagnie va-n rond 150 man. De verander de taakstelling echter maakt van deze ene compagnie een verbazend mobiel en efficiënt wapen. De Commando kwam van de operatietafel als een Su per-verkenner. De compagnie maakt deel uit van het parate Nederlandse Le gerkorps. Zijn taak is het tot in details aanvullen en bevestigen van informa ties ovqr de vijandelijke sterkte, bewe gingen en bedoelingen, die reeds met andere verkenningsmnddelen zijn bij eengegaard. De Commando is daarbij in tegenstelling tot het verkenningsvlieg tuig en de gewapende verkenningseen heden van de landmacht, niet nacht- blind. Integendeel: in de duisternis, waarvan juist de vijand gebruik maakt om zijn troepen te verplaatsen, voelt de Commando zich als een vis in het water. Zijn opdracht is misschien niet meer zo spectaculair als in de dagen van de raids op Dieppe, S'..-Nazaire en Schevaningen. Maar in één opzicht is er niets veranderd: -de moderne Com mando opereert evenals zijn roemruch te voorganger uit de Tweede Wereld oorlog, in vijandelijk gebied, achter de linies. In groepjes van meestal drie man infiltreren zij in vijandelijk gebied, richten er him waarnemingsposten in en proberen hun werk zo geruisloos mogelijk te doen. Belangrijkste doel is niet op te vallen en zoveel mogelijk gegevens verzamelen. Ook hierbij heeft de Commando zijn hersens hard nodig. Tijdens zijn opleiding heeft hij a-an herkenning gedaan. Hij. moet al het vijandelijk materieel kunnen her- - -v* ROOSENDAAL Wat de Mariniers zijn voor Rotterdam, dat zijn de Com mando's voor Zeeland en Roosendaal. Zoals de Mariniers in Rotterdam hebben de Commando's hun oorlogsmonument in Vlissingen en krijgen ze het in Roosen daal. De korpscommandant luitenant-kolonel J. C. van Woerden zegt: „We on derhouden zeer nauwe banden met Zeeland, vooral Vlissingen en Westkapelle, de plaatsen waar in 1944 Commando's van No 2 Dutch Troop landden om Wal cheren te helpen bevrijden. Symbool van onze verbondenheid met Zeeland zijn de groene baretten die de burgemeesters van Vlissingen en Westkapelle als ere- commando's mogen dragen. Ook de vorige commissaris van de koningin, wijlen jhr De Caeembroodt was ere-commando, evenals de burgemeester van Roosen daal". - i 'aS kennen en uit wat hij ziet zijn gevolg trekkingen maken. Hij moet daarvoor over een fotografisch geheugen beschik ken. Handboeken en opschrijfboekjes komen er uiteraard niet aan te pas tij dens zijn missies. Nu is het zo dat er geen enkele vij and bereid is een stelletje Commando's te laten rondsluipen op zijn terrein, ook al doen ze het nog zo 'geruisloos'en .bij voorkeur 's nachibs. De Commando is hat doel wm soortgelijke soldaten uit de vijandelijke rijen, een soort contra- Commando's dus. Om deze tegenstan ders te ontwijken en desnoods onscha delijk te maken, om ónder alle omstan digheden en voor onbepaalde tijd in moeilijk en onbekend terrein te kun nen leven en te overleven, krijgt de Commando van 1967 nog steeds een even zware basisopleiding als de man nen die in '40-'44 eerden klaargestoomd voor hun gevaarlijke nachtelijke missies o$ het Europese vasteland. Die basisop leiding duurt acht weken. De recruten leven tijdens die periode zomer en winter door in onverwarmde .tenten op het terrein van de Engelbrecht van Nassau-kazeme in Roosendaal. Dag in dag uit worden ze wat in vaktermen heet: afgeknepen. Ze worden ge staald door hun meer dan sobere le venswijze en gehard door het onophou delijk jagen over de stormbaan. Ze zien er allesbehalve stoer uit deze kerels. Integendeel, maar dat hoort kennelijk bij de training. „We ontnemen ze alle persoonlijke charme" zegt een van de officieren. ,,Het laatste restje dat zo'n man nog ovér heeft, een aardige of in telligente kop bijvoorbeeld, verdwijnt wel door zijn hoofddeksel". Dat is een tot muts gevouwen wollen sjaal: Inder daad weinig flatteuémaar op de een of andere manier praktisch en in elk geval lekker warm. Naamloos opgegaan in de groep ontwikkelt zich in elke rekruut (die het volhoudt tenminste!) een sterk gevoel van verbondenheid met zijn makkers, welke tijdens het verdere verloop van de opleiding nog meer gepolijst, resulteertin de meest opmerkelijke karaktertrek van de Commando's: de Korpsgeest, allereerst nodig om hun haast onmenselijk moei lijke opdrachten t,ot, een'redelijk einde te brengen. Die korpsgeest is zeldzaam. Buiten het Korps -Commando's kom je hem waarschijnlijk in die vorm alleen maar tegen bij de onderzeedienst, on der jachtvliegers en misschien ook bij Korps Mariniers, dat overigens nauwe banden met d? Commando's onder houdt. Mariniers, bestemd voor bepaalde taken krijgen in Roosendaal namelijk een commando-opleiding. Overste J. C. van Woerden: „Ongeveer vijftig procent van de vrijwilligers valt tijdens dé' opleiding af. De hardste klap pen vallen in de tweede en derde weêk van de basis-opleiding". Sinds enige tijd krijgt elke Comman do op de vliegbasis Gilkè-Rijen een pa rachutisten-opleiding. De dropping is een van de methoden om de Comman do naar zijn operatieterrein te brengen. Andere, veelvuldig, beoefende en in oorlogstijd waarschijnlijk (zie Viet nam) toegepaste methoden zijn: per helikopter en 'over 'het waiber. Comman do's hebben een kunstje dat ze in staat stelt een rivier over te zwemmen om met droge, kleren' en vjapens aan de overkant te komen. Ze leren omgaan met boten,- rotsen beklimmen, duiken en werken in kikvorspak. Waarom wordt een dienstplichtig re- cruut vrijwillig Commando. Waarom kiest hij dit harde en nu en dan ietwat riskante leven boven een wat gemak kelijker verblijf in de comfortabeler kazerne waar de marsen wat korter zijn en waar men nooit in het hartje van de winter in een onverwarmde tent hoeft te leven en waar ook de stormbanen heel wat minder slopend zijn Is het om met een groene baret- indruk te maken op een meisje, op vrienden of buren Ik vroeg het aan een van die in vormloze recrultenkledij gestoken aspi ranten nadat hij hijgend entranspire rend de laatste hindernis van de Roo sendaalse stormbaan had genomen. „Och" zegt hij, „misschien hoort dat in druk maken er een beetje bij. Maar wat mij het meeat interesseert' is het bewijs en dé bevestiging van het feit dast ik inderdaadsterk ben en gezond. Het is fijn' als je na de keuring'merkt tot de eerste selectie te horen, maar. het-be wijs heb je pas als je de groene baret op krijgt"... Vijfentwintig jaar heeft Nederland nu Cb'mmando's in het veld. Het. jong* ste landmachtwapen met een veel bewogen geschiedenis. Het Korps Commando Troepen is van aanschijn veranderd, heeft een geheel nieuwe ta^k en is aanmerkelijk kleiner ge worden. Wat gebleven is,js de trots op de groene baret, de zelfverze kerdheid en de wetenschap tot het puikje van de krijgsmacht te beho ren. Elke Commando werkt dagelijks aan het in standhouden,en waarma ken van dit imago. WIM KOCK ...M 1091* rosmalen tel. 04192-293' 3 - 627. BREDA Zolang de mensen oorlog voeren en dat is al héél lang heeft de krijgskunde gewerkt met elite-eenheden, naast de grote for maties die de slagvelden beheersten. Telkens en overal in de oorlogshis torie duiken keurtroepen op, die door de eeuwen heen en onderling op een bijna mystieke manier op elkaar lijken. Zij bezitten deugden van moed, gehoorzaamheid en verstand. Hun functie in het geheel van de oorlog heeft iets in zich van grootse heroïek, zoals in de riddertijd. Telkens onderschei den zij zich, niet alleen door daden, maar ook door hun uitmonstering, op essentiële manier van de grauwe uniformiteit der legers. Sé*****'? energie heeft kt wat er omgaat r se moet. „VREDERUST" ruimschoots ontwikkel*]) correspondentie en t rk verrichten. zit is van een Mulo-diP1^ aal f 380,74 p.m. 21 en Ad.junkt-Direkteur -Eco &EDERUST" Halster De bergjagers van Zwitserland heb ben hun gemzeveertje, de Schotse hooglanders hnn onpraktische fol kloristisch kostuum, de Duitse keur troepen hun zwarte uniformen; de Japanse hun specifieke hoofddeksels en de commandotroepen hun groene baret. Zij willen weten dat zij anders zijn dan de gewone soldaat. Hun installa tie tot „supersoldaat" is een ritueel' dat veel dieper aangrijpt dan de op name van een „gewone" soldaat m een „gewoon" legeronderdeel. Men zou van een initiatie kunnen spre ken, waarbij de opname, in het korps lijkt op iets dat een keuze voor het le ven is. Een afzondering van de grote massa, die men dient, maar niet slaafs volgt. Het korps commandotroe pen, ofschoon pas 25 jaar oud, draagt in dit opzicht een traditie van ontelba re eeuwen. De groene baret of het rid- derschild in feite maakt het weinig uit. Bijzonder is wel, althans voor Neder landse verhoudingen, het bestaan van een Korps Commandotroepen in vre destijd. De commando's horen bij de oorlog, bij het grote gevaar, dat niets ontziende moed en totale doodsverach ting vraagt. De commando is geen ka- zernefiguur. Daarom voelt hij zien soms een beetje achteruitgezet. Zijn zware lichamelijke en mentale trai ning stelt hem in staat tot het verrich ten van wapenfeiten die op vaandels plegen te worden geborduurd. Maar in vredestijd afgezien van rampen in zo'n periode van niet-oorlog, hebben zijn müitalre deugden iets afschrik wekkends. De commando moet men zien tegen de achtergrond van zijn taak in oor logstijd, met zijn ietwat geheimzinnige bravour bij uiteenlopende opdrachten die het moeten hebben van wat de burger noemt: particulier initiatief. Hij moet met zijn kleine eenheid olievelden bezetten, vijandelijke tank formaties lokaliseren, bruggen opbla zen of duizenden mijlen door vijande lijk gebied afleggen, eer hij zijn juiste perspectief krijgt. Hij is de eenzame wolf op de hoogvlakte: de tijger In de jungle. Hij laat zich parachuteren of springt van een rijdende trein. HIJ leeft weken op een dieet van brandne tels, zuring en vlees van een wilde kat. Maar men moet hem niet in parades laten lopen met een vaandel waarop alleen de medailles van succesvol uit gelopen wandelmarsen- bevestigd zijn Hij hoort bij het bloed en het vuur. De Nedeidandse commandotroepen dateren officieel van maart 1942. Toen werd er in Engeland een intergealli- eerde gevechtselite gevormd, in navol ging van de Engelsen, die na hun ne derlaag in Duinkerken begonnen wa ren met het stichten'Van kleine, para te eenheden die als, een soort gueril la's op het Europese vasteland moes ten worden losgelaten. Deze eerste commando's (eenheden van 530 man, onderverdeeld ln „troops" van 85 man) hadden in 1942 al een korte traditie opgebouwd. In ju ni 1940 ondernamen zij raids in de buurt van Boulogne, op het eiland Guernsey voor de Franse kust, in de Lofoten bij Spitsbergen en in het mid den-oosten. Hun succes was telkens welsprekend en dit nam toe naarmate de geallieer den hun vijanden krachtiger te lijf gin gen. Commando's zijn ln principe vrijwil ligers. Dat was zelfs zo in volle oor logstijd, toen de verliezen hoog waren •n da beproevingen zwaar. Reeds in begin 1942 was het duide lijk, dat de commando's een voorname rol zouden gaan spelen aan het tweede front, dat nog hoofdzakelijk in de ver beelding van de generaals leefde. Com mando's schenen als geschapen voor het verrichten van overvallen en het uitvoeren van acties achter de rug van de vijand, in bezet gebied. Welnu in Engeland trof men strijdvaardige lieden van allerlei nationaliteiten aan. Mensen die krachtens hun afkomst vertrouwd waren met bepaalde front sectoren. Uit deze mensen, aangevuld met vechtjassen uit dé geallieerde le gers, werd het eerste intergeallieerd commando gevormd. De eerste organieke Nederlandse commandogroep stond in januari 1942 op papier klaar. Half juli was zij ge- vechtsberedd. Zij zou worden ingezet bij Noordwijk, doch deze overval werd afgelast. Maar intussen hadden de comman do's al wereldgeschiedenis gemaakt. In maart 1942 namen zij deel in een gecombineerde operatie tegen de duik bootbases en reparatiebedrijven op Saint Nazaire, waarbij zij een afge dankte torpedohootjager, die stampvol springstof zat, als een drijvende mijn op het grootste reparatiedok dat daar gebouwd was, lieten alvarèn. Met het oude schip vloog ook het dok de lucht in, met medeneming van tientallen Duitse officieren die dachten dat de jager alleen een aanvaring had veroor zaakt. De commando's verloren 34 officie- ren en 170 onderofficieren, korporaals en minderen. Maar Duitsland had in dat deel van de Atlantische Oceaan geen dok meer, waarin' slagschepen konden, worden gerepareerd. De ver dere materiële schade was enorm. De Nederlandse troep die aan deze opera tie deelnam, had tot taak de vernie- lingsploegen te beveiligen, terwijl die geschutsopstellingen, duikbooton derkomens en havenkranen opbliezen. Duitsland reageerde als een getrei terd dier. Het achtte na Duinkerken de Engelsen uitgeschakeld. Maar achter eenvolgens traden de commando's als mysterieuze wrekers op al die plaatsen op, waar de vijand kwetsbaar was. Zij namen deel aan een gedeeltelijk mis lukte overval op Dieppe, lieten zich' pa rachuteren in Noorwegen en bliezen een fabriek van zwaar water op, waar door Duitslhnd voorlopig niet in staat was om plutonium te vervaardigen.; trokken naar Noord-Afrika en lieten daar twee bataljons van de Herman Goeringdivisie voor aap staan; gingen vervolgens over tot acties in het Mid den-Oosten en tenslotte ook in Zuid- oost-Azië. Zij speelden een zwijgendehoofdrol. De verliezen die zij leden waren ver schrikkelijk. Maar de uitwerking van hun acties'niet minder. Duitsers, Ja panners, Italianen en anderen wisten langzamerhandwat het betekende als men ergens een gewurgde of doodge stoken wachtpost aantrof. De com mando's! Zij werden een soort nacht merrie. Intussen was er voor de Nederlan ders die van dit merkwaardige ver bond deel uitmaakten nog geen enkel groot wapenfeit geweest, dat voedsel aan de nationale trots kon geven. Zij hadden op veel plaatsen en bij tal van acties een aandeel aan de strijd gele verd. Wat- zij langzamerhand wensten, dat was 'een kans om te tonen dat zij voor niemand onderdeden. Him kans kwam, toen de geallieerde operaties zich op Nederland gingen richten. Samen met de paratroops sprongen zij uit de canvas-zweefvlieg- tuigen boven Nijmegen en Arnhem in september 1944. Hier ging hun activi teit in het geweld van de massa ver loren. Toen kwam Walcheren, De nr 4- commandobrigade, waarbij de Neder landse nr 2-t.roop was ingedeeld, kreeg gelegenheid de spits af te bijten bij de aanvallen op Vlissingen en Westkapel le en Domburg. Het was een operatie, die de aanval lers enorme verliezen kostte, maar waarbij de Nederlandse „troop" alle gelegenheid kreeg zich als elite-eenheid te onderscheiden. Na een gevecht van drie dagen tegen een overmachtige Duitse vijand, konden de Nederlandse commando's zeggen: „Wij 'hebben ons wapenfeit"! Tot aan het eind van de oorlog ble ven zij actief betrokken bij de bevrij ding van Zuid-Nederland en nog later, bij de bezetting van West-Duitsland. Maar een Saint Nazaire, een Dieppe en een Tobroek zouden er in deze oor log niet meer zijn. De nr-2 troop werd ontbonden. Een deel ervan trok als vrijwilliger naar Colombo, om het „Korps Insulinde" dat daar werd opge bouwd. te versterken. De taak van dit korps was, de Japanners, die nog over al in het oosten grote garnizoenen had den, te bestrijden. Maar ook hier bracht het slagveld geen roem. De atoombom produkt van vernuft overtrof in resultaat alle daden van moed en durf. Het Korps Insulinde werd opgeheven. Er waren in totaal 147 acties geweest, waarbij comman do-eenheden hun werk hadden gedaan. In oktober 1945 werd er in Bloemen- daal een „Stormschool" geopend, waar oud-commando's als instructeur een nieuwe taak vonden. Hieruit is het hui dige Korps Commandotroepen voortge komen. Intussen deed zich echter een merkwaardige ontwikkeling voor. In Indonesië ontstond een afzonderlijke eenheid, ook getooid met groene baret ten,' die zich voorzag van de naam „Korps Speciale Troepen". Hun com mandant was de legendarische houw degen, kapitein Raymond Westerling. Dit KST was krachtens aard en werkwijze ook een soort „troop", naar Engelse maatstaven, maar hun wapen feiten (de verrassende bezetting van de olievelden van Djambi op Sumatra; de zuivering van West-Celebes, de zui veringsacties op Java) worden door de „Commando's van Roosendaal" toch apart gewaardeerd, alsof zij prestaties van verre neven en niet van broeders waren Niettemin speelt in de geschiedenis van het Korps Commandotroepen, het Indonesische hoofdstuk mee. In Indo nesië opgeleide commando's kwamen na de souvereiniteitsoverdraeht aan Soekarno c.s., het huidige korps ver sterken. Maar van de geur van barre roman tiek die zij van overzee meebrachten is in de Roosendaalse kazerne niet veel meer terug te vinden. Het verenigings blad van de commando's, „De Groene Baret" laat alles na. dat tot verheer lijking van Westerlings KST zou kun nen leiden. Zo wekt het Korps de indruk, braaf jes geïntegreerd te zijn in de Neder landse krijgsmacht. Maar wie scherper toekijkt en oog heeft voor het verleden, die weet 'dat deze elitegarde van van daag op morgen een elan kan demon streren, dat bepaald bovenmiddelma- tig 1». Dat is gebleken bij het grootste wa penfeit van de commando's: hun zelf opofferende, waanzinnig-dappere reddingsactie tijdens de overstromings ramp. Van wrekers werden zij redders. Een standbeeld in Heiningen herin nert daar nog aan. Maar in het vaan del van de commando's staat die plaatsnaam niet. TOM KOOPMAN

de Stem | 1967 | | pagina 17