Vaars van gebrs.DeLint weer kamp ïoen jeftlenka DE MANTELSPECIALIST Première Zeevlafo-film in bioscoop te Hulst Nog geen woning voor politiechef Boete van f 100,- voor scheldende gezusters W.-Z,.-Vlaanderen eerste district in Nederland UNIEKE AANBIEDING Ska Even uitblazen mevrouw BrondHletfen papier voor uw ^pen Vijfhonderd koeienossen, stieren, vaarzen en dikbillen in Den Bosch' JAN VERMULST, PELGRIMSMIS DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 MAART 1967 5 REGENMANTELS één pttys Nederlandse schoen in najaar 1967vierkante neuzen en hakken OOK KRO. AANWEZIG Gemeenteraad wil niet .Zelf betalen Afzet biggen loopt niet naar wens Bouwmaterialen „geleend" Lesing door ZV.U. Simon Vinkenoog als „visionair" Adjudant Koert geïnstalleerd te Aardenburg Afscheid van secretaris K.v. K. Taal Zaak-Bouwmeester Tentoonstelling De Godshuizen van Middelburg Duitse dorpsgenote beledigd Schaalvergroting bij Wit-Gele Kruis Subsidie VAN ROSSUM UTRECHT (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De straten in de buitenwijken van Den Bosch romelden gistermorgen rijen gro te vrachtauto's spoedden zich naar de Veemarkthallen, waar voor de 32e maal de Paasveetentoonstel- ling werd gehouden. Het gegrom van de auto's werd af en toe on derbroken door het geloei van een koebeest. Want op de Bossche paasveetentoonstelling, waarvoor telkens een zeer grote belangstel ling bestaat, tot ver in het buiten land toe, komen alleen runderen Het beste en fraaiste dier daarvan was een roodbonte vaars met vier br. t. (voor brede tanden) van de gebroeders A. en M. De Lint uit Zevenregen. Erg verwonderlijk was dat niet: de Zevenbergse broers hebben bijzon der veel succes op de verschillend epaasveetentoonstellingen. De belangstelling groeide naarmate de dag vorderde en bereikte een hoog tepunt tijdens de prijsuitreiking, die rond het middaguur viel. Voordat de winnende vaars de bloemenkrans werd omgehangen was er door de kaur- De gehele collectie bestaande uit tientallen modellen (maten 28-52), Alle modetinten BREDA: Ginnekenstraat 29 y OEN 9R9 BRED! DEN HAAD Schoolstraat 24 ROTTERDAM (Ouda) Binnenw.g 127 an Zwaanhsls 244 B BREDA Qlnnlkanatraat 29 AMERSFOORT Langastraat 11 LEIDEN Haarlommaratraat 193 AMSTERDAM Laldsastraat 67-7! HAARLEM Grota Houtstaat 180 hoek Raamvest Shon^s*?3,? '!ebben The Society va-i nieuwew^!lebmSbedrijf shows fehoudeS d. 5^? dse, herenkleding de twee ,^1 tendenzen van en C(rat,,») berehmode (confectie te Sn-il bl<*en dicht naast elkaar setailfem-ri c°Ibefts. krap en hoog solitton' eïj ,een ..schootje", "jet wfn hhddenachter, die soms Seplooid ztS3 n ®esche'den doch diep ten hoos f meeste colberts slui ten knor»l?^?'€i enkele modellen met hoog VpJt ï.a® fitten over een der dan 1 schouders zijn niet bre- fchoudïriiin ^-an- Y™.nature heeft- De k°og insopt S"1?8 mouwen ïoniet n t. ?°nfectie soms met HP broek valt laaS OP de ken wit11 'en -recreation suit" in -fetislenTonfpT' DeJsf°1 is Shetland. Msloten mo e' met een hoog- ™et pï, Pjfti'gfende kraag, een rug lsl® b Uw en «"L De Pan" In het najaar 1967 zullen de modieuze damesschoenen zeer brede leesten heb ben, bijna recht van neus, en met een plateau-achtig karakter. De hakken zyn in aansluiting hierop recht en vierkant, In de hoogtes 30, 40 en 50 mm. De brede leesten en de dikkere hak ken zijn niet alleen modieus, maar ook zeer komfortabel. Voor die groep van dames, die zeker by bepaalde gelegen heden een wat elegantere schoen wil len dragen, blijft er een aantal modellen met een slanke leest en met dunne hak ken van 5 tot 7 cm hoog. Dit is in het kort de indruk die wij kregen tijdens een show, die onlangs in Amsterdam werd gehouden door de schoenfabriek Anita" uit Waalwijk, Ne derlands grootste fabrikant van dames schoenen. De kollektie is opgebouwd uit een veel heid van materialen, waarbij echt lak- leder in de eerste plaats opvalt. Lak is ook voor het najaar veel gebruikt, nu echter in prachtige herfsttinten, zoals havannabruin, antracietgrijs. zand- beige, balticblauw en bordeauxrood, alle met een rijk metaalachtig effect. Apart zijn de sportieve modellen van hunting- suèdes in diepe najaartstinten. Deze mo dellen zijn veelal gekombineerd met lakleder of met grote garneringen op het voorblad. Als eerste in Nederland brengt Anita het nieuwe schachtmateriaal „Clarino" een synthetisch materiaal, dat alle ei genschappen bezit om eens wellicht al gauw het hiaat te vullen in de be hoefte naar schachtmaterialen, naast het steeds schaarser wordende leder. Cla rino is geen bedekt of overtrokken weefsel in tegenstelling tot de imi tatie leersoorten, die eerder op de markt waren, maar het is evenals leder op gebouwd uit een vezelachtige stof. Dit materiaal kan dus ademen, het is soe pel, sterk en trekvast, doorlaatbaar voor vocht en lucht, evenals leder. Bo vendien is het bestand tegen water en vuü, het droogt niet in, en het wordt in het gebruik niet hard of brokkelig. Clarino ziet eruit als fijn gepolijste le der, maar het hoeft nóóit gepoetst te worden. meesters heel wat werk verzet. Als buitenstaander ziet men 'met groeien de bewondering hoe de keurmeesters de ossen, stieren, dikbillen os-stier, dik- billen-vaars, vaarzen en koeien in de buik porren, aan de staart trekken over de rug strelen en daarna beslis sen en kennelijk met gezag, want over de uitslag wordt niet gediscus sieerd aan welk diier een van de te behalen titels toekomt. Er was ook zonder deskundigheid volop te zien op deze tentoonstelling, waar meer dan vijfhonderd dieren uit heel Nederland en België waren aan gevoerd. Het is een imposant gezicht die geweldige ossen en stieren te zien, wild snuivend aan de touwen trekkend, de indruk makend, dat ze zich met een klein rukje kunnen lostrekken om de vrijheid te zoeken. Ergens in een hoekje staan wat paar den kouwelijk bij elkaar. De toeschou wers geven min of meer deskundig commentaar. Ze verstaan elkaar moei lijk, want al die honderden mensen wil len tegelijk iets aan elkaar vertellen en ze doen dat tegen de tumultueuze achtergrond van dof geloei, roepende mannenstemmen, een onverstaanbare juffrouw, die door de tientallen luid sprekers haar best doet allerlei .be langrijke" mededelingen te doen, schuifelende hoeven, klepperende klom pen, gerinkel van koffiekoppen, die in het restaurant in grote haast wor den rond gedragen. Daar in dat restaurant worden de zaken afgehandeld. Geweldige kommen erwtensoep zijn vlak na de prijsuit reiking het meest in trek. Over de tafeltjes verwisselen grote bedragen van eigenaar. Het is tenslotte een paas veetentoonstelling, die er op de eerste plaats voor de slagers is. Binnenkort staan hun etalages weer vol met foto's van bekroonde runderen, die dan al in de koelcellen hangen (Van een onzer verslaggevers) HULST De produktie van de speel film „De nacht toen de zon scheen", vervaardigd door de Zeeuwsch-VIaam- se Filmorganisatie (Zeevlafo) te Hulst, gaat vanavond om 8.30 uur in het bio scoopgebouw „De Koning van Enge land" te Hulst in première. Deze 16 mm-film, die een lengte heeft van 40 minuten, is de tweede afleve ring van de Zeeflavo. De film zal ook in de andere bioscopen in Zeeland wor den vertoond en bij gebleken succes elders in den lande. De Zeevlafo be- (Van onze verslaggeefster) GOES De financiële problemen rond de komst van een nieuwe in specteur-korpschef voor politie naar Goes zijn nog niet opgelost. Burgemeester en wethouders moesten tijdens de raadsvergade ring besluiten hun voorstel tot aankoop van een ambtswoning voor de politiechef aan te houden. Opnieuw bleek het merendeel van de raad niet bereid jaarlijks een financieel offer te brengen om te voldoen aan de wooneisen van de sollicitant. Geen woning betekent in dit geval geen inspecteur-korpschef. De sollici tant is alleen bereid naar Goes te ko men wanneer de woning, die hem ge boden wordt aan al zijn wensen en verlangens voldoet. De bedoeling is dat burgemeester en wethouders zo mogelijk nog deze week in een spoedvergadering met een nieuw voorstel op tafel komen, waarbij de jaarlijkse financiële last hopelijk voor de gemeente kleiner wordt door de huur voor de politiechef te verhogen. Door b. en w. werd voorgesteld het huis Jasmijnstraat 11 aan te kopen. Het college heeft berekend dat de toekom stige inspecteur hier 130 tot 165 gulden per maand huur voor zal moeten be talen. Voor de gemeente blijft er dan een jaarlijkse last van ongeveer 2440 gulden per jaar over. De heer M. van Gorp (PvdA) opende de uitgebreide discussie met de opmer king: ,,Ik ben nog steeds van mening dat een functionaris met het salaris dat de politiechef krijgt, zelf de volle dige huur van z'n huis moet kunnen be talen. Er zijn mensen die de helft ver dienen en evenveel huur moeten op brengen". Partijgenoot D. van Loon vond de eisen van de sollicitant be slist onaanvaardbaar. De heer J T Andringa (KVP) speet het te moeten meedelen dat zijn fractie niet de vrij heid kon vinden ja te zeggen tegen het voorstel. ,,Ik heb begrip voor de moeilijkheden, maar niet ten koste van alles". Hij kwam met een ander voor stel: ,,Ik ga akkoord met het voorstel onder voorwaarde dat de toekomstige politiechef minstens 250 gulden huur per maand betaalt". Burgemeester mr. F. Huber, die ai- leen nog maar bijval had gekregen van mr. J. G. van der Burgt (A.R.), was zichtbaar de wanhoop nabij. ,,De man wil misschien best een hogere huur betalen, maar het verdriet is dat we vast zitten aan een officiële regeling". Deze regeling houdt ir dart de huur van een ambtswoning niet hoger dan 12 percent van het bruto inkomen van de huurder mag zijn. Gevraagd werd of van de term ambtswoning kan worden afgestapt. Nogmaals probeerde de burgemees ter de raadsleden ervan te overtuigen dat er dringend een beslissing moet worden genomen. ,,Het is niet zo dat ik mijn zin wil doordrijven. Ik zie ge woon geen alternatief. Ik zie wel aan komen dat we vandaag of morgen geen leiding meer hebben bij de politie". Op het voorstel van de heer Andringa dat door verschillende raadsleden werd ondersteund, kon hij niet ingaan. ,,Ik kan onmogelijk zover gaan", vond hij. Hij stelde voor het voorstel van b. en w. aan te houden, zodat hij op nieuw overleg kan plegen met de solli citant over de huur. ,,Ik ben er niet gelukkig mee", was het antwoord van de heer Andringa. Toen de burgemees ter er nogmaals op aandrong het voorstel aan te houden, kwam er geen tegenspraak meer en werd aldus besloten. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95cf (Van een onzer verslaggevers) GOES. Volgens het jaarverslag 1966 van de stichting Gezondheidsdienst voor Dieren zijn er verschillende ge bieden in Zeeland waar de afzet van biggen niet naar wens /verloopt. Het aantal mestbedrijven in de provincie is te klein zodat teveel biggen buiten Zeeland moeten worden afgezet hetgeen een nadelige invloed heeft op de finan ciële uitkomsten voor de fokkers van de biggen. Volgens het jaarverslag dient het stichten van mesterijen in Zeeland, zo nodig op coöperatieve basis ernstig in overweging genomen te worden. Min of meer hetzelfde geldt voor de afzet van mestvairkens. Het jaarver slag spreekt zich uit voor een uitbrei ding van het slachten van varkens bin nen de provinciegrenzen. „Naast het vele verdienstelijke werk van het var kensstamboek op het gebied van de fokkerij zou het stamboek veel aan dacht kunnen besteden aan het vervolg van de fokkerij, de mesterij", aldus het jaarverslag. staat uit een aantal jonge mensen, die zich intensief bezighouden met filmen en in 1965 de eerste film „Schoppen aas" vervaardigden. Dit was een stom me film van ongeveer een half uur, die veel succes heeft gehad. De opnamen van „De nacht toen de zoin scheen" werden in de maanden juli, augustus en september van het vorige jaar ge maakt in Hulst, Sint-Jansteen en Clinge. Regisseur is Henk Wentzler uit Hulst. De camera is gehanteerd door Henk de Cock, eveneens uit Hulst. De hoofdfiguur in de film is een excentrieke professor, die tracht de zon op elk gewenst moment van het etmaal te laten schijnen. Hij denkt de wereld in zijn macht te krijgen. Voor zijn experimenten heeft hij drie meisjes no dig, die hij ontvoert met behulp van een apparaat, dat hij „M.M.D." (mooie- meisj es-detector) noemt. Het voornaamste decor voor deze film is de enkele jaren geleden opge graven Keldermanspoort in Hulst. Het scenario is van de hand van Henk Wentzler zelf, die ook de tune voor de film heeft gecomponeerd. De beatband „Pro en contra", die in de film de boosaardige medewerkers zijn van de professor, zal ook na de première op treden. De voornaamste rollen worden ver tolkt door Christianne Schmidt, Jenny van de Wiele, Colette van Houte, Roger Mahu, Henjo den Exter, Ronny Tael- matn, Willy d'Hondt, Jan van Water schoot, Jo Willaert en Jan Boddaert. De geluidstechniek is verzorgd door Jan Ottens en Paul van der Heijden. De chef filmdienst van de K.R.O., Fred Bretschneider, met zijn staf, zal bij deze première aanwezig zijn. Ook van de zijde van de N.T.S. (rubriek „Van gewest tot gewest") is toegezegd dat er een reportageploeg zou komen. OP DE FOTO: Voor de aankondiging' van de pre mière van „De nacht toen de zon scheen" is gebruik gemaakt van een lichtreclame. Dit is in Zeeland tot dusver niet voorgekomen. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG „Als iemand u vraagt uw fiets te mogen lenen, en u zegt nee, dan stelt u het toch ook niet op prijs wanneer uw fiets dan zo maar wordt meegenomen?", hield de Middel burgse politierechter mr. B. Sieperda, de 23-jarige metselaar J. R. uit Terneu- zen voor. Zelf handelde R. wel zo. Op het bouwbedrijf waar hij werkte, nam hij stellingschragen, een dekzeil en tegels weg. Op de vraag aan zijn baas of hij de stellingschragen mocht lenen, kreeg hij een ontkennend antwoord. De ver duisterde goederen hadden een waar de van ruim ƒ240.-. De officier van justitie, mr. P. Ros- cam Abbing, eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. Tevens vor derde hij 150 boete „omdat R. er toch iets van zou voelen dat hij verkeerd is geweest". R. wilde nog even iets vragen voor de politierechter uitspraak deed. „Kan ik die 150 boete ook voorwaardelijk krijgen?" De reactie van de politierechter viel anders uit dan hij gehoopt had. „Ik wil u wel zeggen dat ik bij het door nemen van deze zaak gedacht heb: die man moet maar een maand de gevan genis in. Met die f 150 zou ik dus maar niet in mijn maag zitten". De politie rechter vonniste conform de eis. (Vlam cxnze oorrespondent) MIDDELBURG. Gezeten op een tafeltje met gekruiste benen als een Boeddha gaf de dichter Sdimotn Vinken oog zijn visiie op de toekomst. Hij ont popte zich hierbij als een waire zende ling voor de wereldvrede. Er is een grote revolutie aan de gang, zo betoog de hij. Deze revolutie voltrekt zich in een steeds sneller tempo door de ont wikkelingen op het gebied van de sy- bernetica, de psychologie en de auto matisering. Naar zijn mening lag het verleden vast in misverstanden. We móeten ons daarom op de toekomst richten. De toekomst légt in onze han den. Het is als een reis in een grote leegte. Die leegte kunnen we zelf vul len met wat we willen. De mens moet zich het mens-zijn beseffen; de mens moet gaan communiceren, moet zich gaan bezig houden met zijn naaste. De toenemende automatisering zal de mens vrijmaken van werken. De mens in de toekomst zal dan ook een „spe lende mens" zijn. De mens, aldus Vin kenoog, zal de grenzen moeten over winnen. Er zullen meer dimensies door deze mens worden ontdekt. Grote nadruk legde hij op het praten met .de medemens. Het werk in toe komst zal, zo vond hij, vooral sociaal werk zijn. De naastenliefde moet een belangrijke plaats krijgen. Hierdoor zullen conflicten kunnen worden voor komen. In deze ideale wereld zal het leven een speelplaats zijn, waarin we ambachtelijk bezig zullen zijn. Aange zien het werk is overgenomen door de computer hebben we tijd over om voor ons plezier een stoel te maken of een ander ambachtelijk voorwerp. Voor LSD zag Simon Vinkenoog een grote toekomst. Hij was van mening dat het vinden van LSD van even groot belang was als de iin de zelfde tijd ge vonden atoomenergie. Vooral van de zijde van de jeugd was er zeer veel belangstelling voor deze door de 2 VU georganiseerde lezing. AARDENBURG. Op het groepsbu- reau van de rijkspolitie te Aardenburg is de heer Koert, opperwachtmeester van de rijkspolitie te Susteren, geïn stalleerd als adjudant van de rijkspoli tie van de groep Aardenburg. Dit ge beurde door de districtsadjudant Pip- ping uitMiddelburg. Opperwachtmees ter Beuzenberg droeg tevens het groepscommando over, dat hij sinds de pensionering van de vroegere adjudant beheerde. Bij deze installatie was het voltallige personeel van de groep Aar denburg aanwezig. MIDDELBURG —De heer A. S. de Jonge, algemeen secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland zal vrij dag 31 maart zijn functie officieel neerleggen. Dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Die middag zal er van 4 tot 6 uur tijdens een receptie in de Middel burgse schouwburg gelegenheid zijn van de heer De Jonge afscheid te ne men. Ook van de jongste voorstellen tot wijziging der spellingswet krijgt men weer de indruk, dat zij meer nieuwe problemen scheppen dan oude oplos sen. En van bevoegde zijde moge dan zijn verkondigd dat verandering van de spelling nimmer nadelig zou kun nen zijn voor de gaafheid der Neder landse taal, in de praktijk blijkt toch menige „vereenvoudiging" neer te komen op een zekere taai-verarming. Dus op een zoveelste min of meer ge slaagde poging, ons van bepaalde mo gelijkheden tot begrip en vormgeving te verlossen. Vandaar misschien, dat bijv. Fransen en Duitsers voor zulk geëxperimenteer met hun eigen taal beslist niet warmlopen. Ten onzent (en in Vlaanderen!) schijnt men maar niet te willen be seffen dat het geschrevene (boeken taal, ambtelijk jargon, kr?ntetaal) al tijd een a.h.w. zelfstandig leven zal leiden t.o.v. de omgangstaal. En van deze laatste kent men toch méér dan voldoende variaties, welke het voort bestaan van een Algemeen Beschaafd Nederlands rechtvaardigen. Ik zou dus niet weten waarom men het moest betreuren dat niemand spreekt, zoals hij een brief aan de Ontvanger of naar zijn tante schrijft. In elk ge val zou het omgekeerd hier een ware culturele hel worden. BREDA L.P. De straf, welke het NAC-bestuur Bouwmeester heeft opgelegd, sterkt mijn opinie betreffende de leiding bij NAC. Uit deze straf blijkt, dat het hui dig bestuur onbekwaam is, een semi- profclub te besturen met alle gevolgen vandien: le slechte resultaten van het eerste elftal. 2e totale foutieve aan- en verkopen van spelers gedurende de laatste ja ren. 3e niet in staat het eerste elftal met de goede mentaliteit in het veld te brengen. BREDA A.S. Een bestuur, dat zou toestaan dat spelers primadonna-allures aanne men, is voor ons geen knip voor de neus waard (Redactie). (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG In de expositie zaal van het Rijksarchief in Middel burg zal een tentoonstelling over de Godshuizen van Middelburg worden gehouden. De heer B. A. Hesselink, voorzitter van het bestuur der Gods huizen, zal deze tentoonstelling vrij dagmiddag 31 maart om half drie ope nen. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend van 3 tot en met 28 april, behalve op zaterdag en zondag. De openingsuren zijn van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.30 uur. De toegang is vrij. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Een scheldpartij is de gezusters K., twee dames va*> middel bare leeftijd, uit Westkapelle, duur ko men te staan. Gisteren verschenen ze voor de Middelburgse politierechter mr- B. Sieperda. Vorig jaar juni zouden zij een dorps genote B., een Duitse van origine, heb ben uitgescholden voor „rot mof" en i*ar j raad hebben meegegeven: „Donder op naar je moffenland". Beide dames schudden heftig van nee, toen dit door de politierechter werd voorgelezen „Het is een leugen", zei de een. „Het is pertinent niet waar", zei de ander De getuige was er niet. „Dus u ont- kanAallebaJ? - zei nogmaals de politie- rechter. „Dan zal ik de zaak voor on bepaalde tijd aanhouden". io?fa?r ue getuië® kwam, zy het dan te laat, toch nog opdagen. Hij was op het Kantongerecht verzeild geraakt. Ook de dames waren nog aanwezig, dus de zaak kon worden afgehandeld. Getuige K. "M-, 22, uit Westkapelle, buurman van de gekwetste familie B. kwam voor. „Zijn deze dames langs ge komen, en hebben ze iets gezegd?" wil de de politierechter weten. „Ja,zeer zeker', was het antwoord van M- Ze lopen zo ongeveer iedere avond langs. Mijn vrouw zei al tegen me, daar heb Je ze weer. Toen ze bij het huis van de familie B. kwamen, riep de één: „Rot mof!" Later viel de ander bij". De beide dames schudden no& steeds van nee Toen de politierechter vroeg of een van hen beiden nog iets te zeg gen had, vroeg de een:„Is de getuige wel betrouwbaar?" De ander vroeg: „Het is toch zeker wel geoorloofd om te wandelen?" Ook de echtgenote van M. kwam ge-* tuigen. Zij vertelde wat haar man al eerder had gezegd. Ook zij bevestigde, dat er geen andere vakantievierende Duitsers in de buurt waren- „Er is al eens eerder iets dergelijks met u aan de hand geweest", richtte de officier van justitie, mr- P- Roscam Ab bing, zich tot het tweetal. Hij eiste f 100 boete- D.e politierechter vonniste over eenkomstig deze eis- „U bent vrij lastig van aard en moeilijk. U moet uw mond maar eens houden", meende hy- UTRECHT West-Zeeuws ch-VIaan- deren vormt het eerste district met eigen rechtspersoonlykheid in de orga nisatie in de organisatie van het Ne derlandse Wit-Gele Kruis. Het dis trict omvat de plaatsen Aardenburg, Sluis, Oosbturg, IJzendyke, Breskens en Hoofdplaat-Biervliet, Samen heb ben de Wit-Gele Kruis-afdelingen in deze plaatsen 3100 leden-gezinnen. De zes wijkverpleegsters in het district West-Zeeuwsch-Vlaanderen krygen nu elk rond 500 leden-gezinnen onder hun zorg en dit is juist het aantal, dat door de Nationale Federatie van de kruisvereniging als het ideale aantal wordt beschouwd. Al jaren streeft het Wit-Gele Kruis naar schaalvergroting in de zin van districts vorming, teneinde de zorg van de kruisvereniging ook in de kleinste plaatsen optimaal te kunnen maken door samenwerking van de plaatselijke verenigingen in een bepaald gebied. Hierdoor kan efficiënter gewerkt wor den, kan een betere verdeling van het aantal leden-gezinnen over de beschik bare wijkverpleegsters tot stand komen kan een centraal magazijn van ver plegingsartikelen modern en volledig ingericht worden, waarbij de beschik bare materialen zo intensief mogelijk gebruikt worden, kan het vervoer van de wijkverpleegsters beter geregeld worden, kunnen speciale deskundigen als diëtisten en voetkundigen worden aangetrokken, etc. Wel zijn er al in vele provincies en ook in Zeeland sinds 1961 districten, doch deze hebben nog geen rechtsper soonlijkheid en vormen meer een ver bindingsschakel tussen de provinciale bond en de plaatselijke vereniging. Het district West-Zeeuwsch-Vlaande ren is het eerste district dat rechts persoonlijkheid krijgt en dat zelfstan dig aanstelling en ontslag van wijkver pleegsters voor het gehele gebied gaat regelen. Ook wordt er een auto-pool gevormd en gaat het districtsbestuur de aanschaf van verplegingsartikelen centraal regelen. De administratie van het district zal verzorgd worden door het bureau van het Wit-Gele Kruis te Terneuzen. Er zijn in Zeeland nog vier districten, nl. Lewedorp (Zeeland boven de Schel- de), district Hulst, district Grens (het gebied ten zuiden van Hulst) en dis trict Kanaalzone. Het is te hopen, dat ook deze districten een vorm van sa menwerking zullen weten te bereiken als in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dis trict Lewedorp zal waarschijnlijk in de toekomst gesplitst worden in de dis tricten Beveland en Walcheren. Elk district heeft een afgevaardigde in het bondsbestuur. Wanneer in de toekomst ook het Groene Kruis en het Oranje-Groene Kruis overgaan tot de vorming van districten, zal het werk nog efficiënter verricht kunnen worden. Een dergelij ke samenwerking zou onnodig heen en weer reizen en tijdverlies voorkomen. Wel is er in verschillende plaatsen al een weekendregeling voor de wijkver pleegstersdiensten tussen Wit-Gele - Oranje Groene en Groene Kruis. Een probleem bij het stichten van districten, waarin plaatselijke kruis verenigingen intensief samenwerken, is het gemeente - subsidie, dat van ge- mente tot gemeente verschilt. In het district West-Zeeuwsch - Vlaanderen bedroeg het gemiddeld gemeentesub sidie in 1965: in Breskens 30 procent, in Hoofdplaat-Biervliet 45 procent, in Sluis 75 procent, in Aardenburg 50 pro cent, in IJzendijke 50 procent en in Oostburg 45 procent. Het is niet de bedoeling, dat met d? vorming van een district de taak van het plaatselijk bestuur wordt uit gehold. Ledenwerving en propaganda, het organiseren van bejaardengymna- stiek, 't geven van voorlichting op ve lerlei gebied (ook op het terrein van de gezondheidsvoorlichting en -op voeding) en het onderhoud van de wijkgebouwen zijn slechts enkele voor beelden van belangrijke taken voor het plaatselijk bestuur. Het district West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat deze maand van start. Het heeft daarmee een landelijke primeur, want West- Zeeuwsch-Vlaanderen is het eerste werkelijke district van de drie landelij ke kruisverenigingen. (ADVERTENTIE) Achter het Stadhuis Tel. (030) 18 600 Vaste gezangen m het Nederlands, eenstemmig met, orgel en/of akkoord- en slaginstrumenten. Partituur 4,80; stem 0,20

de Stem | 1967 | | pagina 5