11 K.V.P. hield vast aan economische zaken Waarschuwing uit Brussel: let op werkgelegenheid Opnieuw vredes- acties V ietnam Aller ogen zijn gericht op...... Lodaline groen grote flacon 98 ct Brabant en Zeeland havenschap Reimerswaal trits disconto lager Zware schade bij hotelbrand in Vlijmen Wijnboeren in gevecht met politie LENTE DAGELIJKS BETER ZICHTBAAR Boter duurder vóór 1 april 1967 DAGBLAD VOOR ZEELAND Formatiedag 27 Gesprek in Den Bosch Regen 4ker^rrnrd;zuidwes: Zaak in beweging DOCUMENT VERLIEZEN Vrede in wachtkamer Fondsen akkoord met richtlijnen van dr. Veldkamp Belgische grens spoedig open voor vee en vlees WmmWm öiiuiiii 'n woud van meubelen débé meubelen ONDANKS PRIL OPTIMISME Optimisten Beperking Gastarbeiders niet duur wei heerlijk 1114111 0 JAARGANG Ne. 25457' gligive: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia [j,e£teur: Dr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteur: L. Leijendekker |(l|jetieraad: J. M. A. C. v. Dongen j j.v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. jljs, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. |/ercauteren L. J. v. 't Westende. [ureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voer God, Koningin en Vaderlana bla» V R IJ D A G 17 MAAKT 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSfBURG, Nieuwstraat 41telefoon 2893). FORMATIE IN SLOTFASE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bij het afsluiten van deze editie waren de beslissende besprekingen over de kabinetsformatie lussen de formateur mr. Biesheuvel en de fractievoorzitters van KVP, AR, CHU en WD nog steeds in volle gang. Om acht uur begonnen deze besprekingen op hel ministerie van landbouw in Den Haag. Zoals gemeld stond mr. Biesheuvel er op, dat men gister avond tot zaken doen zou komen. Er moeten beslis singen genomen worden over de moeilijke kwestie van de zetelverde ling in het kabinet en over de aan vaardbaarheid van een aantal kandi daat-ministers. Gistermiddag zijn de fracties van KVP, AR, CHU en VVD bijeen ge weest om de situatie te bespreken. De fractievoorzitters Schmelzer (KVP), Roolvink (AR), Beernink (CHU) en To- xopeus (VVD) verklaarden na afloop, dat in hun fracties eenstemmigheid be staat over de inbreng, die zij gisteravond in het gesprek met de formateur hebben geleverd. Er bestond bij alle vier fractievoor zitters een gematigd optimisme over de goede afloop van het gesprek. Alle vier de fractievoorzitters bena drukten, dat het er om zal gaan of men wederzijds begrip en inzicht voor el- kaars standpunten zal kunnen opbren gen. Politiek Den Haag meent dat het gis teravond vooral zou gaan om de vraag of in de AR nog altijd voldoende be reidheid aanwezig is om met het be knopte regeringsprogramma in zee te gaan en of acceptabele kandidaat-minis ters bij de AR beschikbaar zijn. Bij de KVP beschikt men over vol doende aanvaardbare kandidaat-minis ters. Vo.or de post van economische zaken schuift de KVP nog altijd de Deventer fabrieks-directeur drs. Horbach naar voren, maar in de ogen van de for mateur zou dit een minder geschikte kandidaat zijn. Naar verluidt is de KVP echter niet bereid om van de bezetting van econo mische zaken af te zien, omdat vrijwel vaststaat dat de liberaal prof. Witteveen op financiën komt te zitten. Dit alles duidde er gisteravond op, dat er harde noten gekraakt zouden wor den. De afloop van de besprekingen zal beslissend zijn voor het al of niet sla gen van de formatiepogingen van mr. Biesheuvel. Politiek Den Haag hield gisteravond de adem in. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De provincies N. Brabant en Zeeland schijnen in be ginsel besloten te hebben tot de op richting van een havenschap voor het Reimerswaalproject. Die conclusie kan men trekken uit een communiqué dat gisteren in de provinciale hoofd steden verstrekt is. Het luidt als volgt: „Een Brabants-Zeeuwse werkgroep, gevormd uit de beide colleges van Ge deputeerde Staten, heeft vandaag in het provinciehuis te 's-Hertogenbosch een bespreking gevoerd ter voorbereiding van een nota over de beheersvorm van het Reimerswaalproject. In deze nota over de beheersvorm van het Reimers waalproject. In deze nota, bestemd voor de Staten van beide provincies, zullen de grondlijnen worden beschreven voor de oprichting van een havenschap- Over de uitgangspunten van de nota werd overeenstemming bereikt. Aan de be spreking werd deelgenomen door de beide commissarissen der Koningin, de beide griffiers, de Zeeuwse gedeputeer den Kaland, jhr. mr- Schorer en Van Geesbergen, en de Brabantse gedepu teerden ir. Van Haaren, Coppes en Van benden." Wij tekenen hierbij aan dat een gezamenlijk optrekken van Brabant en Zeeland voor de toekomst van Mdwest-Nederland van het grootste belang is, en wel om twee redenen. In de eerste plaats is bilaterale eensgezindheid gewenst in het „mul tilaterale" Delta-overleg waar Zee- d en Brabant aan tafel zitten met 'd-Holland en een machtige part ner als RotterdamEen Brabants- Zeeuwse coalitieis de beste garan- M dat de Delta-samenwerking niet Meen de belangen van Rotterdam, Nar ook die van de andere partners dient. In de tweede plaats is gemeen- pMappeïij/c optreden gewenst tegen- jrer de regering die bij monde van I Brabants oud-commissaris De Quay nog onlangs heeft laten weten dat zij {en havenschap voor Reimerswaal niet nodig acht. bussen Zeeland en Noord-Brabant «staan tegenstellingen: de Westbra- jmtse afvalwaterleiding bijvoorbeeld je Zoomweg, de Deltaspoorlijn. Bei provincies hebben echter ook ge Jfcenschappelijke belangen, zoals de ootwater- en energievoorziening, de jwflties tot Antwerpen, het Reimers- fltttplan Daarom is het mogelijk za- te doen. Het korte communiqué wijst er jschien op dat er zaken gedaan Het is echter nogal vaag, zo- 00'c han zegen dat één zwa- Hever een duidelijker mani- he van eensgezindheid gezien, Hosch en Middelburg is men wJ nog niet zover Jammer. nt ae tijd dringt. (REDACTIE) 4°SN i.A,P> - Pe Bank of kng- «aLrt Lf'Stertn,het bankdisconto cent. esn alf Procent tot 6 oro- Pende oTffil verla£inS in het lo- contrv l 26 Jaauari werd het dis- ®l/2 procenSt ht Van 7 procent tot VhIfKeNM?tin/i,meeSedeeId avond: K"N'MJ- geldig tot van- ln do vroege ochtend kanc n/et;;rSt tijdens °Pklaringen. opvan <le ,las t0[,lcmcm]e Mns. met later op de a temperatuur. i""ie''inf: jjer 00.51 uur onder 18-47> maan on- Morgen zon cp 6.49, maan op 9 J2 (Van een onzer verslaggevers) VLIJMEN Om circa kwart over twee 's nachts werd de brandweer van Vlijmen gealarmeerd voor een brand, die in hotel Prinsen aan de Juliana- straat was uitgebroken. Een van de gasten merkte 's nachts een zware rookontwikkeling op, ging naar bene den en alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die vijf minuten later ar riveerde. Direct werden maatregelen genomen om via het balkon de overige gasten op de verdieping alle kamers waren bezet in veiligheid te bren gen. Vanwege de enorme rookontwikkeling zag het er allemaal nogal angstwek kend uit, zodat burgemeester mr. L. Schweitzer ook de hulp van de Bos sche brandweer inriep. Toen deze ech ter arriveerde waren de Vlijmense brandweerlieden de brand al meester, zodat de Bosschenaren niet meer in ac tie behoefden te komen. CARCASSONNE (AP) Bij een demonstratie van 15.000 Franse wijnboe ren in Carcassonne zijn gisteren uren lang gevechten op straat met de politie geleverd. Nadat zij door de politie met traangasgranaten verdreven waren bij de prefectuur, hebben de betogers het spoorwegstation bestormd waar zij rui ten en banken vernielden en auto's in brand staken. In een ander deel van de stad gebruik te de politie een waterkanon tegen de boeren, die haar bekogelde met trottoir stenen. Volgens de eerste berichten wa ren er aan beide kanten gewonden ge vallen. De betoging hier was een van de drie die gisteren gehouden werden uit pro test tegen de invoer van Algerijnse wijn, de hoge belastingen en de hoge rentestand. NEW YORK (AP-Reuter-AFP) Verklaringen in diplomatieke kringen hebben weer een golf van speculaties doen ontstaan over nieuwe vredesini tiatieven inzake Vietnam. Zonder uit te weiden zei een gewoonlijk goed ingelicht diplomaat: „de zaken zijn in beweging, het gist". Dit commentaar volgde op berichten waarin een woordvoerder geciteerd wordt die in nauw contact staat met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, dat een nieuwe ont wikkeling aan de gang is in het streven naar vrede. In Ottawa heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, in het parlement verklaard, dat „in ver schillende kringen nieuwe vredespo gingen voor Vietnam worden gedaan". Inmiddels werd vernomen dat de Pool se ambassadeur, Bodan Tomorowicz naar Warschau gevlogen is voor overleg met Zijn regering na dinsdag een bezoek gebracht te hebben aan Oe Thant. Polen en Canada samen met India zijn lid van de internationale con trole commissie voor Vietnam en beiden hebben zich actief beziggehouden met vredespogingen. In Tokio heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat Japanse diplomaten in het buitenland „alle mogelijkheden om tot vrede te komen zullen onderzoeken." In Saigon hebben de Amerikaanse au toriteiten een document gepubliceerd dat een verslag zou bevatten van een in april van het vorig jaar gehouden com- munistisce partijcongres in Hanoi waarin gesteld wordt dat alle vredeson derhandelingen de politieke doelstellin gen van de iVetcong ten goede moeten komen. Het document maakte deel uit van een grote hoeveelheid communis tisch materiaal 300.000 bladzijden in to taal, die ten noorden van Saigon in Amerikaanse handen is gevallen. Vorige week zijn in Vietnam 175 Ame rikaanse soldaten gesneuveld en bijna 900 gewond. Er waren acht vermisten. De Zuidvietnamezen verloren 263 man aan doden en 101 aan vermisten. Volgens in Saigon gepubliceerde cij fers bedroegen de verliezen aan de zijde van de Vietcong 1400 man. De sterkte van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam werd met 5000 man op 423.000 man gebracht. De „Prawda" het orgaan van de Sov- jetrussische communistische partij, meent dat uit de agenda van de confe rentie op Guam wel duidelijk blijkt dat Washington vastbesloten is het Vietna mese vraagstuk met wapengeweld tot oplossing te brengen. De conferentie, aldus het blad, is ge richt op intensivering van de Ameri kaanse agressie in Vietnam en speciaal op verzwaring van de bombardementen op Noord-Vietnam. In Amerika maakt men inge wikkelde sprangen om te ont komen aan de economische te ruggang. Pagina 23. Soekarno voelt zich nog lang niet verslagen. Hij blijft in trai ning. Pagina 7. De kerk schenkt klare wijn. Pa gina 4. Onze automobielrubriek „Aan de Rol" vandaag op pagina 15. Nina en Frederik hebben de eeuwige jeugd en het suc ces dat de jeugd eigen is. Pa gina 11. Dr. Van Egeraat, niet langer verbonden aan de toeristische hogeschool, verklaart de rede nen van zijn heengaan. Pag. 3. Nog even de blik op China ge richt. In Sinkiang heerst span ning. Pagina 9. UTRECHT (ANP) Alle zes zieken- fondsorganisaties hebben de afgelopen dagen na intern beraad de richtlijnen aanvaard die minister Veldkamp en staatssecretaris Barteis op 10 maart hebben bekendgemaakt voor een tussen het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties en de Lande lijke Huisartsen Vereniging te sluiten overeenkomst. De ziekenfondsorgaraLsaities zijn be reid, op basis van deze richtlijnen een overeenkomst aan te gaan voor 1967 en voor de jaren 1968 tot en met 1970. De ledenvergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging accepteerde vo rige week vrijdag de ministeriële richt lijnen met 46 stemmen voor en 17 stemmen tegen. De richtlijnen voorzien voor het jaar 1967 in de gebruikelijke trendmatige verhoging van de artsenhonoraria. Daarnaast zal met ingang van 1 januari van dit jaar een begin worden gemaakt met de reservering van gelden voor de oudedagsvoorziening van de huisartsen. Voor de periode 1968 tot en met 1970 volgen de richtlijnen grotendeels liet advies van de commissie Van der Ven.. Hoewel nog aarzelend, toch be gint de lente ook in Nederland zicht baar te worden. Op de foto een reeds volop bloeiende vruchtboom in de omgeving van Baarn. BRUSSEL (ANP) Een woordvoer der van het Belgische ministerie van landbouw heeft gisteren gezegd, dat een volledige opheffing van het invoerver bod van Nederlands vee en vlees in België binnenkort kan worden ver wacht, als de huiidige gunstige onlfcwik- keling van de mond- en klauwzeerbe- strijding zich voortzet. België heeft vorige maand het invoerverbod al in zoverre verzacht, dait slachtvlees uit de provincies Friesland, Noord-Brabant, Noord-Holland, Zeeland eu Groningen weer werd toegelaten. DE Belgische liga voor de verdediging van de rechten van de mens heeft een telegram gezonden aan president Mo butu van Kongo, waarin gevraagd wordt om gratie voor Tsjombe en de andere veroordeelden van het proces voor een militaire rechtbank. Het tele gram wijst er op, dat de beschuldigden zonder verdediger terecht stonden. (ADVERTENTIES) ÜÉÉf Ék lÊÈÈBmi 'mmm. M. Verdwaal eens gezellig in onze 3000 m2 showroom. Wij vinden u wel weer terug om u een verfrissing aan te bieden en u van alles te vertellen over onze Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. Terwijl het bedrijfsleven aanwijzingen meent te zien voor een ver betering van de economische situatie in Nederland, wordt er natio naal en internationaal gewaarschuwd voor de werkgelegenheidssitu atie in ons land. De EEG-commissie zegt in een no ta aan de zes regeringen, dat het aantal werklozen, vooral in West- Duitsland en Nederland stijgende is. De commissie adviseert West- Duitsland, Nederland, België er. Luxemburg de grootste aandacht te besteden aan herscholing en doorstroming van werklozen. Uit steekproeven bij verschillende arbeidsbureaus kan men de voor zichtige conclusie trekken, dat de werkloosheid momenteel nauwe lijks of in het geheel niet terug loopt. In absolute cijfers is er (met name in de bouw) sprake van enige teruggang, maar betrekt men daarbij de seizoensinvloeden, dan kan men eerder van een stij ging dan een daling spreken. „Als er sprake is van een kentering, dan bedoelen we, dat het aantal werk lozen niet groter, maar ook niet kleiner wordt", aldus typeerde men op verschillende arbeidsbu reaus de situatie. De Europese commissie wil met de raad van ministers een gedaehtenwis- seling hebben over de situatie op de ar beidsmarkt in de gemeenschap. De com- missie verwacht, dat het werkloosheids cijfer in de zes landen van de gemeen schap als totaliteit gezien, ook in 1967 nog vrij snel zal stijgen. ning en over opleiding, omscholing en nascholing. In landen als Nederland, Duitsland en België doet zich bovendien het probleem voor, dat by ontslagen ten gevolge van de vertraging In de economische groei, allereerst de werknemers uit de EEG- partnerlanden getroffen worden. De commissie is van oordeel, dat dit een discriminatie is ten nadele van deze werknemers. Het is. aldus de commissie, een praktijk die in strijd is met de voor schriften, die binnen de gemeenschap gelden. In een beschouwing over de arbeids markt zegt de commissie over de situa tie in ons land „In Nederland zal voor het eerst sinds lange tijd de additionele behoefte aan arbeidskrachten waar schijnlijk geringer zijn dan de ver wachte groei van het arbeidspoten tieel". Hiet aanbod van arbeid zal dus geringer zijn dan de vraag. De commis sie voegt hieraan toe „Dan zou de ont wikkeling van de werkgelegenheid be paald ook beperkt worden door een vertraging in de groei van de beroeps bevolking. Naar verwacht zal de afhan kelijke beroepsbevolking in 1967 nauwe lijks toenemen. Het aantal werklozen, dat in 1966 gemiddeld bijna 45.000 be droeg, zou verder kunnen oplopen". Gezien de situatie wil de commissie met de_ ministerraad over de werkge legenheid spreken en daarbij voorrang verlenen aan een overleg over elementen van een politiek inzake arbeidsvoorzie- Contrasterend met deze sombere ge luiden staan meer optimistische al thans in ons land die al spreken van een kentering ten gunste in de econo mische situatie. Symptomen hiervan zijn De Nederlandsche Bank heeft eerder dan verwacht de rentestijging met een half procent afgeremd via een verlaging van het bankdisconto van 5 tot 4,5 procent. Op de Amsterdamse effectenbeurs .zijn de koersen (vooral in de lokale fondsen) sterk gestegen als gevolg van deze verlaging. Ook de noterin gen van de obligaties vertonen een stijgende tendens. De directeur van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs meent, dat het dieptepunt in onze economie gepas seerd is. Hij baseert zich daarbij ó.m. op het feit, dat de verkopen op de internationale voorjaarsbeurs de ver wachtingen overtroffen hebben. DEN HAAG Boter zal weer v^jf cent per pakje duurder worden. De ver hoging van de fabrieksprijs met veer tig cent, die op 16 februari werd inge voerd, is nu gevolgd door een nieuwe verhoging van 21 cent per kilogram. De prijsverhoging betekent het vol tooien van de voor dit jaar voorziene fase van aanpassing aan het E.E.G.-ni- veau. Zij werd reeds eerder door de mi nister van landbouw aangekondigd. De bedoeling is dat op 1 april van het volgend jaar een gemeenschappelijke prijs voor boter in de E.E.G.-landen zal gelden. Tegen die datum zal dus de bo- terprijs in Nederland, waar de prijs nog het laagst is van alle zes E.E.G.-landei> opnieuw moeten worden aangepast. (ADVERTENTIES) NajJpa en Suède mantel» en broekpak jasjes met of zonder rok in een geheel nieuwe belijning en superzachte Suède en glacé Nappa's Leyerbaar In meer dan 12 hagelnieuwe modetinten, nooit zog U zo'n rijke collectie exclusief gemaakt door en voor ZO ZACHT zó ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT met. lanoline fivb) ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT ZO ZACHT roomfondanteiijes Ü&feï ïdÊÈt Tilburg** Brgd,* SCHAPENmarH Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 2e kwar taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1