n 22S 98 49 73 89 L 49 59 148 375 88 65 100 »mann Verdrag Polen Oost-Duitsland Proefproces om camera's voor weggebruikers Invloed van leger in China groeit 75 Renniesf Vet spek remt Belgische snelverkeer Fiësta® breng een bezoek aan de lente! lentfade rtenmes» ULBRICHT HOUDT FELLE REDE TEGEN DE BONDSREPUBLIEK Pogingen om toenadering te stoppen Linnaeushof gaat in hoger beroep Vier jongens randden meisje aan in Den Haag Rode leiders naar Karlsbad Militairen de fabrieken in DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 MAART 196? isdag 22 maart f Ruimte voor het celibaatsdebat VERTREK JAMMER Tegen wetten cadeaustelsel en assurantiebemiddeling ..VOORDEEL' bloemen-en vakantie tentoonstelling verwacht U in AH0Y'ROTTERDAM POLIS WET ZWARE EISEN IN ZAAK VAN DE 15 N.V's Daders aangehouden NOG JAREN ZORG DAT U ALTIJD ZO WEER OPGEKNAPT BENT! 22 )0t )lik iram m W jram jram ituks gram stuks lag 18 maart en t te Oosterhout Uaar aanleiding van het besluit der Nederlandse bisschoppen om de ce- libaatskwestie door enkele erkende Instituten te laten bestuderen, is bij velen de vraag gerezen, of de bis schoppen dit wel kunnen doen, gezien de uitspraken van het concilie en de jtellingname van de paus. Ter ophel dering van deze kwestie willen wij in het kort herhalen, hoe de kaarten m deze zaak liggen. Het eerste ontwerp voor een reeks proposities over de priester, bevatte geen uitspraak over het celibaat. In het tweede ontwerp werd zulk een uitspraak wel opgenomen op uitdruk kelijk verzoek van 70 bisschoppen, die verontrust waren over de verwarring die in de publieke opinie rond deze kwestie dreigde te ontstaan. Tijdens de debatten, die in het najaar van 1964 over het aldus herziene ontwerp werden gehouden, uitten verschillen de concilievaders kritiek op de for mulering en strekking van de ont werptekst. Zo zei kardinaal Alfrink dat de tekst een teleurstelling bete kende en herschreven moest worden. „Misschien zouden er", aldus de kar dinaal, „enige woorden van troost en bemoediging aan toegevoegd kunnen worden voor de priesters die het celi baat niet als een vreugde zien maar als een last". Zijn woorden kregen een hartelijk applaus.. Resultaat van de debatten was, dat de tekst werd te.- ruggezonden naar de commissie om volledig te worden bewerkt. Dij de debatten over de priesteroplei- ding, enkele weken later in het zelfde najaar van 1964, werd de kwes tie van het celibaat maar door twee concilievaders aangeroerd. Beiden Vroegen dat het celibaat zou worden aangeduid als een positieve waarde en niet alleen als een vorm van zelf verloochening. Nadat in de tussenperiode 1964 1965 de teksten waren gewijzigd werd op 11 oktober 1965 gestemd over de definitieve tekst van het dekreet over de priesteropleiding. Hieraan werd over het celibaat alleen gezegd, dat de studenten, welke volgens hun eigen rite en volgens de heilige en vaste wetten de eerbiedwaardige traditie van het celibaat volgen, met grote zorg voor deze levensstaat moeten worden opgevoed. In hoeverre deze traditie moet worden gehandhaafd, werd volledig opengelaten. De vaders lanvaardden de tekst dan ook met 1971 stemmen voor en met 16 stem men tegen.. Vlak na deze stemming werd door mgr. Felici een brief van de paus aan het concilie voorgelezen. De paus zei daarin vernomen te hebben dat sommige vaders over de celibaatswet van de latijnse kerk wilden gaan de batteren. Hij gaf als zijn persoonlijke mening te kennen zonder de vrij heid van meningsuiting te willen be knotten dat het niet opportuun was in het openbaar over dit onder werp van gedachten te wisselen. «Wij (als paus) willen", zo zei hij, «deze wet niet alleen handhaven zo veel als in ons vermogen ligt, wij willen ook haar naleving versterken i ™r alle priesters van de latijnse kerk op te roepen opnieuw de rede- Jen te erkennen, waarom deze wet deze tijd, ja vooral in deze tijd, Is uiterst passend beschouwd moet worden". Er volgde een applaus. De "'lef vervolgde: „Indien een vader 'ver deze zaak zijn mening kenbaar wil maken, dan kan hij dit schrifte- l'Jk doen door zijn bemerkingen te 'oen toekomen aan het concilie-pre- I Mium, dat ze aan ons zal doorgeven". De vaders hebben zich over het al- i stuieen aan de pauselijke wens tot 'scretie in de debatten gehouden, oewel er in hun gelederen zeker een ii vei'deeldheid over deze celi- atskwestie heerste, hebben zij deze ïör-j ®ez'en de omstandigheid dat »i v dron« niet in de gedachten- Bsehng tot uiting laten komen, te- tnft nie-t c'aar de paus de deur voor .Herziening van de bestaande wet- '"g °P een later tijdstip had open- Hij had zich alleen de zaak I en om een uiterst contro- Probleem de baas te blijven. j e,n. ander heeft tot resultaat gehad hpnJn ket decreet over het ambt en i» toJ »n van de priesters de volgen- I idw» j opgenomen. „Om deze dié oóf j00raJ opgesomde) redenen VanChH ?eerd zijn op liet mysterie «baat aU! Van Z«n Kerk' is het Werd aanh ?erst aan de priesters kerk .,ater in de latijnse haan3 die een lle'lige wij- èléeHn onlvangen, bij de wet I 'en taw,62e wetgeving wordt, wat schap 7ii„ ?le voor het priester- kerkversarW md' door deze heilige 5nS»edgekemdg"°PnieUW bevestigd ?,^derS1(12244Ie?k de ovel'Srole J' tegeni !SL stemmen voor en I 'aarden st te kunnen aan- Seléid"da?3! 6cliter niet worden af- uit«st con, de discussie over deze Stommen I6"1, zaak nu moet Werden op ep„n f1 Sewacht moet ?6 zaak ODnfo volgend concilie om 1?"' °»k Sfet dbt1e orde te stel" ïen het récht Piaatselijke kef s' hweslio ik ZIJn ontzegd, om ö®fen. Wei a» a" verband te bestu ren ge*1; dat deze kerken niet op v®.npn afwijken m' c°nciliedecreet k'^rland» hT\aar dat zullen de 5 Nederknrt! p?,?n en met hen easzins beogen00"* ook wel WARSCHAU/MOSKOU/BONN (Reuter/AP) Polen en Oost- Duitsland hebben gisteren in War schau een verdrag van vriend schap en wederzijdse hulp gete kend, dat e, looptijd van twintig jaar heeft. De twee landen betui gen hierin hun instemming met de huidige grenzen in Europa. Het is het eerste verdrag: op dit gebied tussen Polen en Oost-Duitsland. Polen heeft wel onlangs een soortgelijk ver drag: met Tsjechoslowakije verlengd, kennelijk om de pogingen van West- Duitsland voor toenadering tot de Oost europese staten te doorkruisen. Bonn heeft al met Roemenië overeenstemming bereikt om diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Bij de ondertekening van het verdrag in Warschau spraken zowel president Ulbricht van Oost-Duitsland als de Poolse partijleider Gomulka over de Bondsrepubliek als een gevaar voor de veiligheid in Europa. De rede van Ulbricht scheen direct gericht tot Bulgarije en Hongarije, de twee communistische landen die naar wordt aangenomen Roemeniës voor beeld hadden willen volgen om onvoor waardelijk de betrekkingen met West- Duitsland te herstellen- Ulbricht be schuldigde West-Duitsland ervan te po gen het Oosteuropese blok te infiltreren, en Oost-Duitsland-te isoleren en te om singelen- Ulbricht zei dat West-Duitsland er op uit is „het ene en het andere socialis tische land tegen het andere uit te spe len en hen te dwingen met het aankno pen van betrekkingen met West-Duits land ook de Hallstein-doctrine en de Westduitse pretentie heel Duitsland te vertegenwoordigen, te erkennen". Hij verklaarde verder dat het nieuwe verdrag met Polen „duidelijk aantoont dat het vestigen van diplomatieke be trekkingen met de socialistische landen niet samen kan gaan met de pretentie dat West-Duitsland alleen Duitsland zou vertegenwoordigen of met de Hallstein doctrine"- De vrede in Europa zo ging hij ver der wordt in gevaar gebracht door de Duitse eisen, met name door de eis dat West-Duitsland speciale rechten zou be zitten in „de afzonderlijke politieke een heid West-Berlijn" en door het West duitse streven naar het bezit van atoom wapens- De Oostduitse afvaardiging, waarvan ook premier Stoph deel uitmaakt is gisteren nog doorgegaan naar Praag om ook daar een vriendschapsverdrag te ondertekenen- Aan een reeks Oosteuropese bespre kingen in Moskou op hoog niveau met Oosteuropese staatslieden is althans tij delijk een einde gekomen met het ver trek gisteren van Todor Zhivkov, pre mier en eerste secretaris van de com munistische partij van Bulgarije- Zhivkov was maandag in Moskou aangekomen voor geheime besprekingen met Leonid Brezjnev, secretaris-gene raal van de communistische partij in de Sovjet-Unie. De laatste twee maanden heeft Berzjnev ook geheime besprekin gen gevoerd met communistenleiders uit Zuidslavië en Hongarije en is hij zelf voor besprekingen naar Polen en Tsjechoslowakije gereisd- Op lager ni veau is er contact geweest met de com munistenleider van de Duitse Democra tische Republiek en Noord-Korea- Officieel is niets gezegd over de aard der 'besprekingen. Volgens communis tische zegslieden is gesproken over het Oosteuropese beleid ten opzichte van de nieuwe regering-Kiesinger te Bonn, de gebeurtenissen in China en de Rus sische poging om de communistische partijen van de wereld om zich heen te scharen in het geschil met Peking, de oorlog in Vietnam en de Oosteuropese economische samenwerking. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft gisteren verklaard dat de regering de ondertekening van het ver drag tussen Polen en Oost-Duitsland, waarin wederzijdse hulp in geval van een Westduitse aanval wordt toegezegd, betreurt. Perschef Von Hase herinnerde er aan dat de Westduitse regeringsleiders her haaldelijk hebben verklaard dat hun beleid er op gericht is de tegenstellingen tussen Oost en West te overwinnen. Hij zei dat dit streven uiteindelijk zal ze gevieren- VV UTRECHT (ANP) De N.V. Lin naeushof heeft hoger beroep aangete kend tegen de uitspraak van de presi dent van de Utrechtse rechtbank. Zoals bekend bepaalde deze dat de veiling van de Linnaeushof, die was vastgesteld op volgende week donderdag, niet hoeft te worden uitgesteld tot na 15 juli. De Centrale Raiffeisenbank tegen wie het geding was aangespannen heeft een vordering van f 270.000,- op de N.V. Linnaeushof. Mr. Ph. M. den Brabander, raadsman van de Raiffeisenbank, ver klaarde dat de veiling, die reeds Long is geannonceerd, gewoon zal doorgaan op donderdag de 23ste, ondanks het hoger beroep. Mr. den Brabander zei niet te begrijpen op welke gronden men in ho ger beroep wil gaan, omdat de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank duidelijk genoeg is geweest. (ADVERTENTIE) Maak liet wonen tot een feest met Vinyl op vilt vloerbedekking van Krommenie met van die hele fijne gouden flonkertjes. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In een proefpro ces" voor de economische politierech ter te Rotterdam op vrydag 31 maart zal moeten worden uitgemaakt of een assurantiebemiddelaar zijn cliënten fotocamera's ter beschikking mag stel len. Het proces volgt op een proces-ver baal, dat is opgemaakt tegen de Rot terdamse assurantiebemiddelaar, H. J. Sier, die het plan heeft opgevat om aan ieder die zich via hem liet verze keren tegen verkeersongevallen voor de duur van de verzekering een camra in handen te geven. e De bedoeling is dat de "cliënt, wan neer hij met zijn auto of anderszins bij een ongeval betrokken raakt, een foto maakt van de ongevalssituatie. Dit geldt met name verkeersongeval len, waarbij de schade tot minder dan duizend gulden beperkt blijft. In die gevallen treedt, zoals bekend, de po litie niet meer op om proces-verbaal op te maken, situaties, die in de ver zekeringswereld reeds voor de nodige verwarring hebben gezorgd, omdat de verzekeringsmaatschappijen nu niet meer over officiële politierapporten be schikken. Een of meer foto's van een ongeval zouden, aldus de betrokken assurantiebemiddelaar, veel narigheid voorkomen. Om het de cliënt bovendien gemak kelijk te maken werd een camera ge kozen, waarmee men enkele ogen blikken na de opname de foto reeds ontwikkeld en al in handen heeft. Ten laste is gelegd zowel overtre ding vain de wet beperking cadeaustel sel als overtreding van de wet assu- rantiebémiddeling. Ten aanzien van het eerste punt meent de gedagvaar de heer Sier, dat deze wet slechts slaat op bedrijven in de mid'denstand- sector ter voorkoming van onzuivere concurrentieverhoudingen en niet slaat op de assurantiebemiddeling. Wat het tweede punt betreft, meent de Rotterdammer, dat hij in de eerste plaats geen „voordeel" in de zin van de betrokken wet toekent, omdat het hem alleen maar gaat om vereenvou diging van zijn schade-afwikkeling. In de tweede plaats geeft hij geen camera's cadeau, maar stelt hij deze slechts ter beschikking voor de duur van de verzekering, en onder de ver plichting dat de cliënt er bij een on geval gebruik van maakt. Bovendien, zo meent de assurantie bemiddelaar, kan hem niet verweten worden dat hij op die manier klanten witn, want de persoon die in 't onder havige geval de camera kreeg, was al een cliënt. Het was een vette bedoening op de snelweg van Brussel naar Oostende toen daar de hele lading zijden spek van een vrachtauto afviel en op de weg belandde. Verscheidene uren was het verkeer op de snelweg aanzienlijk vertraagd. (ADVERTENTIE) op Heliport bij het Hofplein 3000 m2 bloemenweelde voorbeelden van tuinaanleg -*■ toeristische informaties voor binnen- en buitenland •k van 15 t/m 27 maart geopend 13.00-22.30 uur A.S. ZONDAG EN BEIDE PAASDAGEN GEOPEND Toegangsprijs f 2.- Kinderen f 1.25 Omdat diverse rechtsgeleerden, waaronder de Rotterdamse officier van justitie, mr. A. Klein, over deze plan nen stevig hun wenkbrauwen fronsten hierdoor zouden de wet beperking cadeaustelsel èn de wet assurantiebe middeling worden overtreden werd met genoemde mr. Klein afgesproken een proefproces te arrangeren. Hier voor werd o.a. in aanwezigheid van politiemensen aan een „nieuwe" cliënt van de Rotterdamse assurantiebemid delaar een camera overhandigd. Het delict was hiermee geschied, maar er volgde geen dagvaarding. Het bleek namelijk dat de betrokken verzekeringsmaatschappij weigerde een polis voor de „nieuwe" cliënt af te geven, zolang de rechter niet een duidelijke uitspraak over de camera plannen had gegeven. En de justitie achtte dan pas een strafbaar feit ge pleegd, wanneer een polis kon wor den getoond. De wet assurantiebemid deling spreekt namelijk van voordeel toekennen terzake van reeds „afge sloten" verzekeringen en niet van nog „te sluiten" verzekeringen. De Rotterdamse assurantiebemidde laar verzocht nu om een nieuw pro- ces-verbaal, waarby hij ditmaal een camera ter beschikking stelde aan ie mand die reeds door hem verzekerd was en dus een polis kon overleggen. Dit tweede proces-verbas»! heeft nu ge leld tot de zaak van 31 maart. ALKMAAR (ANP) De officier van de meervoudige Kamer van de Alk- maarse arrondissementsrechtbank jhr mr- A. Reigersman heeft zijn strafeisen gesteld in de affaire rond de n v-'s For- tas en Osva, twee van de minstens vijf tien n-v-'s waarmee vier verdachten tal van bedrijven in West-Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Italië, zowel als de naam van de Nederlandse handel ern stig hebben geschaad. De eisen luiden: Hoofdverdachte J.R.M- uit Alkmaar 'n celstraf van drie jaar en acht maanden met aftrek van de preventieve hechte nis, C- B. uit Assendelft twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek, J. G. M. B. uit Zaandam vier maanden cel (naast de drie jaar cel die hem in verband met het verdere verloop van de zwendelaffaire al door de Amster damse rechtbank waren opgelegd) met aftrek van voorarrest, en J- B., die be weerd had dat hij niets met de malver satie van doen had gehad, anderhalf jaar- De hoofdverdachte had zich tevens aan valsheid in geschrifte schuldig ge maakt. Woensdag 29 maart zal de Alk- maarse rechtbank vonnis wijzen- (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een 15-jarig meisje is in Den Haag overvallen door vier jon gens die zich aan haar wilden vergrij pen. Een van hen heeft dit voornemen ten uitvoer gebracht en een andere dee'd daartoe een poging. Het viertal had haar meegevoerd naar een portiek in de De Heemstraat. Zij sloegen op de vlucht toen het slachtoffer in het portiek om hulp ging schreeuwen. De belagers zijn kort na het gebeurde aangehouden. Zij ontkenden. Het meisje werd onder doktersbehandeling gesteld. De jongens hadden haar, terwijl zij om ongeveer kwart voor negen met haar hond op straat liep, in een portiek ge smeten. Zij ontdeden haar onder meer van haar bril om herkenning moeilijk of onmogelijk te maken. Haar hond ver joegen zij. Na de vlucht van het' viertal vond een man het meisje in ontredderde toestand. Nadat hij haar enigszins op verhaal had gebracht en haar bril had opgezocht, werd de politie gewaar schuwd, die met haar ln een surveillan cewagen door de omgeving reed. In de Rozenburgstraat werd deze poging om de daders te achterhalen, met succes bekroond. Zij zag daar de vier jongens lopen, die zij positief aan hun kleding herkende. Hun aanhouding verliep zon der veel moeilijkheden. Bij een voorlo pig verhoor hebben zij niet bekend. De aangehoudenen zijn een 16-jarige fa brieksarbeider, een 16-jarige loodgieter, en twee 17-jarigen, een piccolo en een varensgezel. De communistische leiders van Europa zullen volgende maand in de Tsjechoslowaakse badplaats Karlsbad bijeenkomen om te trachten het samen eens te worden over de Europese vraag stukken. De bijeenkomst is aange kondigd als een conferentie van de regerende en niet-regerende Europese communistische partijen over de eenheid van Europa. Zij wordt in Warschau waar een deel van de plannen is gemaakt, beschouwd als een belangrijke stap in de pogingen van het blok van Moskou om de officiële poli tiek van de communistische par tijen aan te passen aan de ver schuiving van banden van saam horigheid en de spanningen bin nen en buiten het oude continent, die enkele jaren geleden eenvoudig niet zijn voorzien. De rode partijen staan voor pro blemen zoals het redden van de eenheid inzake Duitsland, het stre ven naar overeenstemming ten op zichte van China en de neiging om te streven naar ontspanning tussen Oost en West. De communistische partijen van Roemenië, Albanië. Joegoslavië, Nederland en enkele Scandinavi sche lanidien hebben de in februari te Warschau gehouden voorberei dende zitting geboycot en ver wacht wordt dat zij ook In Karls bad weg zullen blijven. Albanië is pro-Chinees, Joegoslavië en Roe menië geven de voorkeur aan on afhankelijkheid boven eenheid met Moskou en enkele van de Scandinaviërs zijn liet niet eens met betrekking tot het Chinese probleem. De bijeenkomst ln het centrum van Europa draagt bij tot dramatisering van het Duitse vraagstuk en de opkomende ver deeldheid tussen een noordelijke groep landen, die zich actief ver zet tegen Westduitse ouvertures en een zuidelijke voormalige bond genoten van het Reich die in ernst denkt aan het uitwisselen van ambassadeurs met Bonn. Karlsbad ligt nabij de bovenloop van de Elbe, die Oost- en West- Duitsland van elkaar scheidt en voor Duitse, Poolse, Tsjechoslo waakse en Russische communisten symbolisch is als de westelijke de marcatielijn van de communisti sche heerschappij en in hun ogen van de veiligheid van Europa. Karlsbad thans Karlovy Vary ligt in het op grond van het verdrag van München door Hitier geannexeerde Sudetenland, dat het voorwerp is van een belangrijk geschil tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland. Praag eist, dat Bonn heS verdrag (van München) wraakt alt ongeldig vanaf de dag, waarop het werd ondertekend. Bonn neemt ter bescherming van de aanspraken van voormalige Su- deten-Duitsers het standpunt in, dat het geldig is geweest tot Hit- Ier het zelf heeft geschonden. Na tekenen van weifeling heeft Tsjechoslowakije zich nauwer~aan- gesloten bij Polen en Oost-Duits land en het vormt met die landen thans een sub-blok om zich te ver zetten tegen de nieuwe avances van Bonn in de richting van het oosten en de splitsing van Duits land voor altijd te handhaven. In het begin van deze maand heeft Praag een 20-jarig verbond van vriendschap en militaire bij stand met Polen vernieuwd en verklaard: „Wij zullen nooit ac- coord gaan met 't standpunt v. d. Westduitse kanselier, Kurt Georg Kiesinger, dat Bonn geheel Duits land vertegenwoordigt. Oost-Duitsland heeft gisteren ook een vriendschapsverdrag gesloten met Polen, waardoor de „driehoek" is gesloten. Roemenië daarentegen heeft op 31 januari diplomatieke betrekkin gen met Bonn aangeknoopt en verklaard, dat het systeem van te gen elkaar gerichte militaire blok ken in Europa verouderd is. Bulga rije en Hongarije bestuderen eveneens de mogelijkheid van uit wisseling van ambassadeiys met West-Duitsland, maar het 'koorts achtige verzet van Polen en Oost- Duitsland kan een vertragende factor zijn. Behalve het Duitse vraagstuk zijn er andere aangelegenheden die moeten worden gecoördineerd en uitgelegd aan de niet-regeren de communistische oppositiepar tijen in Europa, van welke sommi ge illegaal zijn en sommige niet eensgezind zijn ten aanzien van het Chinese vraagstuk. De proble men: de toegenomen handel tus sen Oost en West, het toenemend aantal bilaterale overeenkomsten tussen communistische en Nato- regeringen en mogelijke samen werking tussen Oost en West ten aanzien van de vermindering van de strijdkrachten en het niet ver spreiden van atoomwapens en non-agxessie-verdragen. De Franse communistische func tionaris Raymond Guyot heeft na de voorbereidende bijeenkomst te Warschau gezegd, dat ook het vraagstuk van de vervanging van de blokken door een Paneuropees veiligheidssysteem aan de orde zal komen. De positieve reactie van Engeland op het voorstel van Sovjetpremier Kosygin Inzake een non-agressiepact heeft het cont- munistische denken ln die rich ting gestimuleerd. De ontwikkelingen in Europa worden overschaduwd door de moeilijkheden van Moskou met zijn oostelijke nabuur communistisch China. De aanstaande conferentie ls lang beschouwd als een in leiding op het door de Sovjet-Unie sinds de regering van ex-prerhier Nikita Kroestjov geëiste congres- van het wereldcommunisme. Oorspronkelijk was de bedoeling daarvan Peking in de ban te doen en -de leiding van Moskou over het wereldcommunisme te bekrachti gen, maar deze doelstellingen wer- den ontkend, toen het houden van het congres onmogelijk bleek we gens onenigheid onder de Aziati sche en Afrikaanse communisten en verzet van enkele Europese par tijen tegen het veroordelen van of het geven van de leiding aan een bepaalde partij. Terwijl de Sovjetpartij zich op de achtergrond hield, hebben de communistische partijen van Po len en Frankrijk de huidige stap ondernomen om te streven naar een gemeenschappelijk standpunt van de Moskou-gezinde Europese partijen teneinde vandaar uit "ver der te gaan. De communisten leggen de bij eenkomsten nu uit als volstrekt noodzakelijk om de Marxistische Ideologie aan te passen zowel aan de veranderende toestand in Eu ropa als aan het Chinese probleem. (Van onze redactie buitenland) PEKING/PARIJS Legergar- nizoenen in de strategisch be langrijke noordelijke grensgebie den van de provincies Sinkiang en Binnen-Mongolië hebben het gezag over alle bestuurlijke orga nen overgenomen. Dit blijkt uit regionale communistische bladen Het gaat niet alleen om de bureaus voor de openbare veiligheid en de po litie, maar ook om de controle op het vervoer over de weg, per spoor en door de lucht. Eenheden van het Chinese „Bevrijdingsleger" hebben de macht van de partijcomités overgenomen in de provincie Kwantoeng en de belangrijk ste stad daar, Kanton. Met vrachtwagens reden de militai ren de stad binnen waar grote demon straties voor Mao Tse Toeng werden gehouden. Het ingrijpen van de solda ten was 's morgens aangekondigd door >de plaatselijke pers, die schreef dat de actie gericht was tegen een „handvol gezagsdragers die een kapitalistische koers waren ingeslagen". In Kanton en ook in Binnen-Mongolié zijn militaire eenheden en propagan disten de industriecentra binnengetrok ken om „links revolutionaire arbeiders te helpen in hun bedrijven aan de macht te komen". Eerder werd een der gelijke maatregel al genomen in de pro vincie Sjangsi ten westen van Peking. Op 20 maart zullen in de provincie Hopei Midden-China de lagere en mid delbare scholen weer opengaan. Zij zul- len worden geleid door speciale com missies, waarin ook militairen zitting zullen hebben. Na ruim acht maanden gesloten te zijn geweest om de „Cultu rele Revolutie" meer kans van slagen te geven, zijn de meeste scholen in Pe king weer open. Volgens reizigers uit China is in Kwantoeng een kazerne opgeblazen door tegenstanders van Mao. Twintig militairen zouden hierbij zijn gedood. Ook zouden in deze provincie meer dan 10.000 dwangarbeiders uit hun kam pen zijn ontsnapt, die zich bij de anti- maoisten zouden hebben aangesloten. Tsjang Shin-Tsjen. cultureel attaché van de 'Chinese ambassade in Parijs, heeft op een studentenbijeenkömst in de Franse hoofdstad verklaard, dat de culturele revolutie in China nog wel verscheidene jaren kan duren en wel tptdat het revisionisme en de burger lijke ideologie zijn uitgeroeid en de so cialistische maatschappij in het hele land een feit is geworden. Hij zei dat China het beste uit het verleden van het land wil behouden en ook de goede dingen uit het buitenland wil overnemen, maar vastbesloten is een echte proletarische maatschappij van arbeiders en boeren te scheppen Excessen bij het optreden van de Rode Garde achtte hij niet uitgesloten, maar men moest wel bedenken dat een be weging. die 100 miljoen mensen raakte, voor grote problemen komt te staan! De attaché had nooit iets gehoord van zelfmoorden van contra-revolutionai ren. Tsjang Sjih-Tsjen zei dat hij met zijn uiteenzetting een persoonlijke me ning had gegeven en niet gesproken had ais functionaris van de ambassade (ADVERTENTIE) Last van reumatische pijnen, spit, verkoudheid, hoofd- en zenuwpijnen of! andere pijnen? Dan Togal! Helpt snel en goed. Met Togal is uw stemming altijd zonnig. Weer of geen weer. Bij apoth./drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88.

de Stem | 1967 | | pagina 9