F ormateur nog voor komende weekeinde Svetlana Stalina verzocht om politiek asiel Lager disconto stimulerend voor export en bouwbedrijf JAHIN HALVE PRIJZEN ACTIE 'T KLEINTJE PRINSES BENEDIKTE VAN DENEMARKEN VERLOOFT ZICH MET DUITSE GRAAF Geen huis, dan geen politiechef HOE RESULTAAT OOK Washington bevestigt: Lodaline groen Sabena weer in terug Nederlands luchtruim PARTICULIERE BOSSEN OPEN VOOR PUBLIEK MET STEUN VAN HET RIJK BEURS- EN BEDRIJFSLEVEN: Eerste bloesem in Zeeland Vijfhonderd liter bier tegen honderd liter bloed grote flacon 98 ct vóór 1 april 1967 1114111 DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontdekt Erg aardig Droo 18-43 uur- Met lichte vliegtuigen Helicopters Sanering Formatiedag 25 Oostfront Geruchten Probleem in Goes WEDDENSCHAP BOUWWERELD niet duur we! heerlijk Zie elders in deze krant )07e JAARGANG No. 25453 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pirecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen 0, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. 3.' M. //les, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauferen L. J. v. 'f Westende. Bureau: Breda Reigerstraaf 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSPAO 15 MAART 1967 Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl. f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraaf 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze parlementaire redactie) WASHINGTON (AFP/Reutcr/AP) Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren eindelijk officieel toegegeven, dat Stalins dochter Svetlana, politiek asiel in de V.S. heeft gevraagd. De woordvoerder van het ministerie voegde hieraan toe, dat de regering het verzoek tot dus ver nog in beraad heeft. De dochter van Stalin verblijft op het ogenblik in Zwitserland op een toeristenvisum. DEN HAAG „Kabinetsformateur mr. Biesheuvel acht een af sluiting van zijn formatiearbeid aan het einde van deze week nog steeds binnen zijn bereik", zo vertelde zijn woordvoerder de pers gisteravond. Mr. Biesheuvel heeft zich het eind van deze week als, een zekere limiet gesteld, waarbinnen hij ofwel positieve of nega tieve resultaten zal hebben bereikt. Volgens de woordvoerder heeft de 42-jarige Svetlana overigens ook in een aantal andere landen asiel gevraagd. Zaterdag kwam zij per vliegtuig uit Rome naar Zwitserland, waar zij zich ergens schuidhoudt- De Amerikaanse regering neemit aan, dat de kwestie van haar toekomstige verblijfplaats zal worden geregeld gedurende «haar ver blijf in Zwitserland, aldus de verklaring van het ..State Department". Het hoofd van de Berner politie Ernst Spoerri heeft verklaard dat Svetlana .«twee dagen in Beaitenberg heeft gelo geerd maar maandagavond daar weg gegaan is omdat de pers haar verblijf plaats had ontdekt". i was belast met de veiligheids, maatregelen rond Svetlana vanaf het Moment dat zij zaterdagavond in Bea- wnoerg arriveerde. „Zij is", zo ver gaarde hij, „nu op een plaats meer jan 100 km hier vandaan", maar wei- t te ze§§en waar zij zich bevond. indien een krant uit Zürich haar niet J/eatenberg had ontdekt, dan zou zij ar gebleven zijn, aldus Spoerri. -doen zij eenmaal ontdekt was kon- jen wij na et het risico lopen dat zij ver- Jf®§en z°u afleggen die onze bui- 7niu4 f betrekkingen politiek nadelig JJfn kunnen beïnvloeden". ziiH» 1S eerste maal dat van officiële toegegeven dat de Zwitsers ziin ia Svetlana zelf vastbesloten Wordt Verrnij^n dat ZÜ geïnterviewd se». L r?ljl zij zich bevindt °P Zwit- !eis grondgebied. drfpam?aSj lleeft Z*J €en visum voor dat 7ij ïnren gekregen op voorwaarde viteiten 0Shield van politieke acti- varmST veiJlaarde verder dat de er- toonri rtnf-1? Pea'er,berg hebben aange- to een W i *}iet m°geUjk is Svetlana genliPiH 1 0 andere openbare gele- zou ziin 0I?jer brengen. Het beste Z\vi(seraJdus Spoerri, dat zij bij een „Zij j ratnilie zou gaan logeren. Was bii7«Jfïs aardig en vriendelijk en voor her ^an'^baar voor alles wat 4diis Spoerrf bben kunnen doen", ijpj, t! openbare school Üttg v6rm;,t een Postzegelverzame- 10.000— n vvaarde van ongeveer formcJ verzameling omvat on- e i ge serie oude Ne" W waarvan sommige nog bet ]aar 1876. Hc het KKMeir'ChtiJlneegedeeld door Dn,,,, 1 geld'S tot vanavond: '«enem^r me' 0I>klarinKen. Later Bemeiiii 7 bewolkinsr met voor dat re. n noorden kans op wina ui.Pnh hlatige tot krachtige Jacht wee, zuiflwesten. Tamelük S.35 uUr ori °P 6.54 uur. Maan op (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is van plan deze zomer mte kleine vliegtuigen te gaan vliegen op de opgeheven heli kopterroutes naar Rotterdam, Eind hoven en Maastricht. Er wordt op dit ogenblik overleg gepleegd over het vliegtuigtype dat daarvoor zal wor den gebruikt, zo heeft de directeur- generaal van de Sabena, W. Deswar- te, gisteren op een persconferentie in Brussel verklaard. Dit zou een rechtstreekse concurrentie voor de KLM zijn omdat de bedoeling van deze zogenaamde „feeder-lines" is het aantrekken van passagiers voor Eu ropese en intercontinentale vluchten van de eigen maatschappij- Dat is ook een belangrijk doel van het binnenlandse NLM-net dat Maastricht, Rotterdam en Eindhoven al in zijn luchtnet heeft op genomen- In de tijd dat Sabena met he likopters op deze luchthavens vloog ken de de KLM geen binnenlands luchtnet. De diensten met hefschroefvliegtuigen zijn afgeschaft, omdat tegen de ver wachting in geen helikopters ontwik keld zijn met ongeveer dezelfde vlieg kosten als gewone vliegtuigen- Het kos tenverschil bleef drie tot vier maal zo hoog. aldus de directeur-generaal- Met een klein vliegtuigtype hoopt de Sa bena echter de vervoermarkt te kunnen behouden, die ze in Nederland met de hefschroefvliegtuigen heeft opgebouwd- Desgevraagd verklaarde directeur-ge neraal Deswarte, dat overleg tussen de voormalige Nederlandse staatssecretaris Posthumus en de Belgische minister van verkeer Bertrand niet tot bespre king over samenwerking tussen de Sa bena en de KLM hadden geleid. Wat de Sabena betreft zal in elk geval eerst de financiële en structurele sane ring voltooid moeten zijn voor er over samenwerking met andere maatschap pijen kan worden gesproken. 'In dit verband gaf de heer Deswarte als zijn oordeel, dat de Air Union ver der dan ooit van haar verwezenlijking! verwijderd is- ZIE OOK PAGINA 17 Zijn gesprek giste ren met me j. mr. dr. Klompé van de KVP, de huidige demissionaire be windsvrouwe van C.R.M. schijnt zyn zorgen omtrent de personele bezet ting van het nieu we kabinet wel enigszins te hebben verlicht. Toch heeft dit gesprek mr. Biesheuvel kennelyk nog geen aanleiding kunnen geven om kandidaatministers bij zich uit te no digen. Ook voor vandaag had mr. Bies heuvel gisteravond nog steeds geen dergelijke ontvangsten op zijn pro gramma staan. De reden waarom mr. Biesheuvel gisteren vijf kwartier met mej. dr. Klompé gesproken heeft ligt niet alleen in het feit, dat mr. Biesheuvel haar als een kandidaat-minister of zelfs als kan didaat vice-premier beschouwt. Mr. Biesheuvel wilde ook met haar spre ken, omdat dr. Klompé als het sociale geweten van de KVP en voormalig lid van het partij-bestuur vele KVP-figu- ren goed kent en weet wat er in KVP- kringen leeft. Zoals bekend heeft de KVP in het gesprek van de fractievoorzitters met de koninklijke adviseur, dr. Beel, als minimum-eis gesteld, dat de KVP of de portefeuille van Financiën of die van Economische Zaken toegewezen diende te krijgen. Daarnaast of C.R.M. of Onderwijs en ten derde of de porte feuille van Sociale Zaken en Volksge zondheid of die van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. DEN HAAG (ANP) De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft de eerste financiële te gemoetkomingen toegezegd aan particu liere boseigenaren die hun bossen open willen stellen voor het publiek. De regeling bosbijdrage particulieren voorziet in bijdragen in de kosten van instandhouding en toegankelijkstelling voor de openlucht-recreatie van „hout opstanden en kapvlakten" van tenminste 10 ha. De bijdragen kunnen worden toe gekend voor de duur van telkens vijf jaar- Voor het jaar 1967 is hiervoor op de begroting van C-R-M. twee miljoen gulden uitgetrokken. De desbetreffende bossen zullen ken- oaar zijn aan groene borden bij de toe gangswegen met in witte letters de aan kondiging „opengesteld", gevolgd door enkele algemene voorwaarden- Verwacht wordt dat circa 1000 bossen als gevolg varf de regeling voor het pu bliek toegankelijk worden. Het staats bosbeheer is belast met de uitvoering van de regeling. KOPENHAGEN (AP). Prinses Benedikte van Denemarken, in haar land bekend als de „prinses te paard", heeft zich gisteren zij het nog niet offi cieel verloofd met de 32-jarige Duitse Prins Richard zu Sayn-Wittgenstein. Gisteren werden de Deense persfotografen uitgenodigd op paleis Amalliën- borg om foto's te maken van het verloofde paar. Trots liet prinses Benedikte haar verlovingsring zien briljanten gezet rond een rode edelsteen. De officiële aankondiging van de verloving bleef achterwege het paar heeft nog de goedkeuring nodig van de Raad van State, maar dit wordt hier als een loutere formaliteit gezien. De persbijeenkomst van gis ten was de eerste bevestiging van de zijde van de koninklijke familie dat er een nieuwe romance was- De 23-jarige prinses is de tweede in de rij van drie dochters van ko ning Frederik IX en koningin Ingrid van Denemarken. Haar oudste zus ter, prinses Margaret, kroonprinses van Denemarken, zal in juni in het huwelijk treden met de Franse graaf Henri de Monpezat. Haar jongste zuster is koningin Anne Marie van Griekenland. Prinses Benedikte, die zeer veel zorg besteedt aan haar kleding en verschijning, is een vurig liefhebster van de paardesport, en bezit zelf verschillende paarden, 's Winters be oefent zij de skiport in de Noorse bergen. Haar verloofde is afkomstig uit Giessen, Duitsland. Zijn vader prins August Albrecht werd aan het ooste lijk front vermist in de tweede we reldoorlog. Zijn moeder, Margareta Fouche d'Otranto stamt uit Zweden. In hofkrmgen zegt men dat het paar elkaar ongeveer een jaar kent. Prins Richard moet in het afgelopen jaar verschillende malen onopgemerkt in Kopenhagen geweest zijn, en prin ses Benedikte zou hem in het familie slot in het Duitse stadje Berleburg opgezocht hebben. Bij het huwelijk van de Nederlandse prinses Mar griet zag men hen geregeld in elkan ders gezelschap. Geruchten dat het paar zich zou gaan verloven deden reeds geruime tijd de ronde in Kopenhagen en be reikten maandag een hoogtepunt toen twee Deense kranten zonder meer schreven dat de verloving aan staande was. Een officiële aankondi ging is nog steeds niet uitgegeven, maar de bijeenkomst met de fotogra fen maakte een einde aan alle twij fels. Benedikte en haar verloofde po seerden vrolijk en gelukkig voor de fotografen en de prinses die zo verlegen zou zijn zag er schitte rend uit in een prachtige mouwloze, groene jurk, waarbij zij 'n mooi paar- lencollier droeg. Haar verloofde heeft acht jaar school gegaan in Zweden en later in Duitsland aan de univer siteit van Tuebingen rechten gestu deerd. Daarna heeft hij zich toegelegd op de bosbouw. (Van een onzer verslaggevers) GOES Omdat de gemeente Goes (tot nu toe) niet beschikt over een pas sende ambtswoning, zit het plaatselijk politiekorps al ruim een jaar zonder chef. Op 1 maart vorig jaar nam in specteur G. Visser, die toen amper een jaar in functie was, zijn ontslag, om dat burgemeester F. Huber zijn belofte om voor hem een geschikt huis vrij te maken, niet kon waarmaken. Sinds dit ontslag sprong elke solli citatie af op het ontbreken van ge schikte huisvesting. De sollicitanten stellen een goed huis als eerste voor waarde voor hun komst naar Go.es. Thans is er een nieuw raadsvoorstel om een huis te Kopen voor een nog .e benoemen inspecteur. Vanavond zal het college de raad voorstellen het huis jasmijnstraat 11 aan te kópen. In net ca ads voor stel is geen prijs genoemd, maar de toekomstige inspecteur zal er 130 tot 165 gulden huur voor moeten be talen. Dit is niet voldoende om de ex ploitatielasten te dekken. Hiertoe zou de gemeente een jaarlijkse bijdrage van 2.440 gulden moeten verlenen. Vo rig jaar onthield de raad zijn goedkeu ring aan de koop van een huis in de Eeatrixstraat, omdat het te duur zou zijn geweest. Pc jSïcttt][ Kwartmiljoen examenkandidaat- jes is gisteren ernstig aan de tand gevoeld. Pagina 3. Spionageschip: gewoon een ge zellige gast. Pagina 9. Roverssymfonie op paasmenu. Pagina 11 Hoe gevaarlijker de sigaret werd voorgesteld, hoe meer de Amerikanen er gingen roken. Pagina 13. Voor Peter v. d. Merwe is het voetbalseizoen afgelopen. Hij kreeg een blessure en daarom geen plaats in de vaste kern van het Nederlandse elftal. Pa gina 14. Softenon-fabrikanten in staat van beschuldiging. Pagina 15. Nog niet de helft van haar energie kan de E.E.G. zelf ma ken. Pagina 17. AMSTERDAM (ANP) Beurs en bedrijfsleven zijn gisteren ver rast met het bericht over de verlaging van het officiële wissel disconto van de Nederlandsche Bank met een half procent tot 41/2 procent. Wel wist men dat de mogelijkheid van een dergelijke maat regel in het verschiet lag, nadat verschillende buitenlandse centrale banken reeds waren voorgegaan, maar gedacht werd dat de Neder landsche Bank er mee zou wachten tot de kabinetsformatie in kannen en kruiken zou zijn. KAPELLE In de oudere Zeeuwse fruitcentra is de eerste bloesem aan de fruitbomen verschenen. Van de vroege pruimen, ook wel krozen genoemd, zijn de bloemknoppen opengegaan en in de overigens nog dorre natuur is dat weer een teken dat het lente wordt. De bloei van deze fruitbomen is op een zeer vroeg tijdstip begonnen. Ook de knop pen van de overige vruchtbomen ver tonen reeds een sterke ontwikkeling, zodat aangenomen mag worden dat de bloei dit jaar over het geheel erg vroeg zal zijn. PROF. v. d. EERENBEEMDT ...vijfhonderd liter bier... (Van onze correspondent) TILBURG Prof. dr. H. v. d. Eeren beemt, hoogleraar in de sociale en economische geschiedenis van de Ka tholieke Hogeschool, heeft de 700 le den van het Tilburgse studentencorps St.-Olof uitgedaagd binnen een maand, d.w.z. vóór 13 april een bedrag van ƒ75.000 bijeen te krijgen, die bestemd zy'n voor de aankoop van de uit de 17e eeuw daterende Tongerlose Hoe ve, die dan bestemd wordt voor de inrichting van de sociëteit Asgard. Wanneer de OJovianen hierin slagen, krijgen ze van de Tilburgse hoog leraar tien vaten met elk 50 liter bier. Komen zij niet aan dit bedrag, dat verkregen moet worden uit de verkoop van oude sigarenvormen, ge vuld met 20 sigaren ter waarde van ƒ25, dan moeten zij samen 100 liter bloed afstaan. Dit zal dan in sep tember door prof. v. d. Eerenbeemt aan het bestuur van het Rode Kruis worden geschonken, dat dan het 100- jarige bestaan van het Rode Kruis herdenkt. De weddenschap is door prof. v. d. Eerenbeemt ondertekend met gestold bier, terwijl de praeses van St.-Olof, de heer C. Dullaert, zijn handteke ning zette met een pen gedompeld in eigen bloed. Samen met de kwart miljoen die ter beschikking komt uit de contributie en de subsidie die van het rijk en de provincie wordt ver kregen, maakt het project kans van slagen. Wanneer de actie van St.-Olof mislukt zal dit het einde van het be staan van de Tongerlose Hoeve bete kenen. Er zijn nl. geen kapitaalkrach tige instanties die de in vervallen staat verkerende hoeve kunnen res taureren. De gemeente zal dan de grond, ruim een ha, met een waarde van 150.000, bestemmen voor bouw grond. Met de aankoop, restauratie en inrichting van de boerderij is een bedrag van ruim vier ton gemoeid. In het feit dat de discontoverlaging nog tijdens de onderhandelingen over de samenstelling van het nieuwe minis terie is doorgevoerd, meent men over het algemeen een blijk van vertrouwen te mogen zien in de komende formatie hetgeen men identificeert met: ,,Een voortzetting van het beleid-Zijlstra". Als voornaamste reactie op de verla ging van de rentetarieven kon men na het bekend worden van het nieuws in Amsterdamse financiële kringen verne- nen het woord ontspanning, de uitdruk king die ook de Ned. Bank zelf bezigt •i haar toelichting op de genomen "•aatregel. Hoewel in de discontoverlaging niet lirect een verband behoeft te worden gezocht met de Ontwikkeling van de kapitaalrente, die zich sinds het inte rimkabinet in dalende richting beweegt, acht men het niet uitgesloten dat hier door op langere termijn een verdere verlaging van de rente kan worden be vorderd. In ieder geval worden door de ta riefsverlaging de kredieten goedkoper hetgeen stimulerend kan werken op onze export en op bepaalde takken van economische bedrijvigheid zoals b.v. de bouwwereld. Algemeen acht men de maatregel een gunstig verschijnsel, dat goed is voor het bedrijfsleven, dat uiteraard slechts langzaam doorwerkt en in de lijn ligt van de internationale ontspanning. Op de Amsterdamse ef fectenbeurs had het nieuws, toen het aldaar in de namiddag bekend werd, een goede uitwerking en veroorzaakte het een vastere stemming voor de toon aangevende fondsen. (ADVERTENTIES) zo zacht zo zacht zo zacht zo zacht met lanoline (ivb) zo zacht zo zacht zo zacht zo zacht roomfondanteitjes HET Oostenrijkse ministerie van jus titie zal Brazilië om uitlevering ver zoeken van Franz Paul Stangl, om de gewezen concentratiekamp-commandant te berechten voor medeplichtigheid aan massamoord. West-Duitsland zal hetzelf de doen. Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wilt voorkomen, maak dan Het abonnementsgeld 2e kwar taal 1967 over op onze post rekening

de Stem | 1967 | | pagina 1