TRA N ieuw concilie- tatuut meer democratisch CALS TERUG UIT DE WEST CORSICA HELPT DE GAULLE A.4N MEERDERHEID BLIK .NAAMNHi DENNIS Svetlana verkiest voorlopige rust in Zwitserland (erk i in beweging bisschoppen zetten nieuwe koers uit HET KERKVOLK VERTEGENWOORDIGD Durf en visie Betekenis van seminarie neemt af Na Wilsons rondreis S5 Vorig jaar legden 60 priesters ambt neer Post Financiën eigenlijk voor KVP" Stormloop op stadhuis van Ajacdo KUS B.B. DOUANE-STEMPEL? Thielen (NPD) zoekt heil bij de rechter WERKGROEPEN ZOEKEN Incident Fraude NKV": Ondernemer maakt zichzelf verdacht AANBOD VOOR BIOGRAFIE UITGEVER EIGEN ZAAK 12 Ie 'Finata' Bank. elefonisch. er het redelijke xtra kosten, an terugbetalen. >ij overlijden aling wordt ■ee haakjes: de ;t al voor u klaar. DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 MAART 1967 (Van een onzer verslaggevers) DOORN Het hoogste orgaan van het pastoraal concilie, de plenaire vergadering, zal behalve uit het episcopaat en de centrale commissie bestaan uit vertegenwoordigers van het kerkvolk, die volgens een nog vast te stellen procedure gekozen zullen worden uit priesters, leken en religieuzen. Deze vergadering stelt de agenda vast, bespreekt de onderwerpen en neemt daar over besluiten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii liiniiiiiiiiiiii (Door dr. Alfred van de Weijer O.F.M. Cap.) De beleidslijnen voor de ambtsver- tmllinfl van de priester in Nederland romen in al hun compactheid een indrukwekkend stuk. Het getuigt van ten goede kijk op de actuele proble in«tiek, van visie op de toekomst en m durf om een beleid te voeren kt op die toekomst is afgestemd. Wie (e bisschoppen in de laatste jaren ooit heeft verweten, dat zij onvol doende zorg hadden voor dit aspect roti het kerkelijk beleid en dat zij verzuimden leiding te geven, moet nu constateren, dat hij de werkzaam heden achter de schermen over het hoofd heeft gezien. Samen met een hele staf van deskundigen hebben zij zich jarenlang beraden over de stap pen die gezet moesten worden. En die bezinningspauze blijkt nu uiter mte vruchtbaar te zijn geweest. Uiteraard is het stuk, dat gisteren werd gepubliceerd, nog niet meer im een blauwdruk. Op enkele pun ten is van de geprojecteerde plannen ol een flink stuk gerealiseerd, bij voorbeeld waar het gaat over de con centratie van hogere opleidingen en over het scheppen van samen wer kingsvormen tussen de zielzorgers onderling. Maar in tal van andere sectoren met met de uitvoering nog nagenoeg worden begonnen. Onze kerkprovin cie zal ongetwijfeld jaren nodig heb ben om te realiseren, wat .hier op panter is gezet. Maar zij weet nu in grote lijnen hoe de toekomst er uit zal gaan zien. En dat is een belang rijke voorwaarde voor het welslagen tan de onderneming. Bijzondere aandacht verdient de passage waar gesproken wordt over het facultatief stellen van het celi baat voor seculiere priesters. De bis schoppen doen op dit punt geen uit spraak, ze willen de kwestie nader bestuderen. Maar tussen de regels door laten ze blijken, nu reeds te vermoeden, dat facultatief-stelling 8rote voordelen zou kunnen bieden toor het scheppen van een kerk vorm, die past bij de huidige tijd. Hun woorden zullen niet alleen in nederland maar ook daarbuiten (men *°rge s.v.p. voor een zeer precieze vertaling) gewikt en gewogen wor den. En ze verdienen dat ongetwij feld ten volle. Hopelijk verstomt nu ook de klacht, Jet de bisschoppen de kwestie van "et celibaat van de concilieagenda tonden hebben afgevoerd. Een der- Sehjk verwijt kan alleen maar steu nen op een zeer beperkt begrip van concilie. De bisschoppen hebben met me op dit punt de zaak volledig ,?.en Behouden, meer open waar- u tl'k dan bepaalde instanties «wcom zal zijn. En dat is heel iets 'Otters dan onder de tafel werken. Haar besluiten worden pas na een speciale bekrachtiging door de bisschop pen definitief. De plenaire vergaderingen hebben een openbaar karakter. Een ontwerp zal worden goedgekeurd of verworpen met een meerderheid van tweederde der stemmen. Ziedaar de voornaamste wijzigingen van het conciliereglement, die gister middag op een persconferentie door het episcopaat werden bekendgemaakt. De wijzigingen zijn het resultaat van een achttal resoluties, die op 9 maart j 1. door de commissie van theologen en ca- nomisten werden opgesteld. Hoe de keu ze van de afgevaardigden naar de ple naire vergadering zal plaatshebben is nog niet bekend. Volgens het episco paat kan gedacht worden aan een kéuze uit de priesters en uit de leden van de diocesane gespreksgroepen, de conci liedeskundigen en de vertegenwoordi gers van organisaties en verenigingen. Wat de religieuzen betreft zou de keuze kunnen worden voorbereid door de drie stichtingen van priesterreligieuzen, zus ters en broeders. Ook de diocesane ra den en centra bieden wellicht een aan knopingspunt. De uitvoerende leiding van het con cilie komt im. handen van de centrale commissie, die door het episcopaat zal worden benoemd uit heel het kerkvolk, dus uit bisschoppen, priesters, religieu zen en leken. Verder zijn er vier werk groepen, waarin zich het beraad vol trekt: de werkgroep conciliedeskundi gen, verdeeld over een aantal studie commissies, de werkgroep concilie-ge spreksgroepen, de werkgroep organisa ties en verenigingen en de werkgroep conciliepostbussen hun voorzitters en secretarissen vormen tesamen met de dagelijkse leiding van de centrale com missie en met een vertegenwoordiger van de andere kerken de concilieraad, dlie de samenwerking en de communica tie tussen de werkgroepen bevordert en him resultaten beoordeelt. Het doel van het concilie is de kerk in Nederland te laten zoeken naar een eigentijdse vormgeving voor haar eigen leven, haar bewust te maken van haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de gehele wereld en van haar plicht om in contact met de andere christelijke kerken te gaan zoeken naar de ene kerk, zoals Jezus Christus die gewild heeft. Wat de verantwoordelijkheid ten op zichte van de helè wereldkerk betreft wordt nader gepreciseerd, dat de cen trale commissie indien nodig bepaalde conciliebesluiten aan de Heilige Stoel in Rome ter bevestiging zal voorleggen. Indiien deze bevestiging niet verkregen wordt, zal de centrale commissie vragen de afwijzing te motiveren en aldus aan de Nederlandse kerkprovincie mee te delen. Ook zal zo nodig contact worden opgenomen met naburige bisschoppen conferenties of met de synode van bis schoppen te Rome. (VERVOLG VAN PAGINA whir belangr'jke resels wijden de bis- liine de nieuwe Pastorale richt- die afn de kleinsetninaries. Zij zien ,sl ',ctekfnis afnemen. Veel meer "allen eslissing tot h«t priesterschap bsr. ,aan hct eind van de middel- school. aan jongeren van 10 tot De kei?» nLa.ar moet inhoudsvol methetono pp echter geschiedt alleen enerzijds en nn°v?cr® taken en noden "au kandin ?asis van kwaliteiten discrimiii al?dcrziidS- Er mag 'Hg voor bit fun tussen de wer- "aderland of i^d ™or- de kel'k in 2°Men de mi J- missie, maar wel ®eri biidrai?' te,conSreiaties veei kun- WeTre"ing vin priU«s.aCtivering in de ,0aHeOttgeS,ben de .bl.ssch°PPen oog Waarin de «mi„ ®ew!)2igde situatie, ?e Nederland?! '?s zl^n êeraakt door kfUggane wetgeving en door de Vek® het onm.tl? roePingen. Zij be- CnrttJt-USl6IlPn Van cominurioe /%»-. (Van een onzer verslaggevers) DOORN Uit de door het Kaski verzamelde gegevens is gebleken, dat van de in Nederland verblij vende priesters in de loop van het laatste jaar 18 seculieren (op de 4100) en 42 regulieren (op de 4700) het ambt hebben neergelegd. Dat is in totaal 60 op de 8800. Dit getal is het dubbele van 1965. Veruit de meesten waren jonger dan 50 jaar. Van de 18 seculiere priesters waren er 14 als kapelaan werkzaam en 1 als pastoor. Van de 42 regulieren waren er 4 als kapelaan werkzaam, 2 als pastoor, 4 als studerend en 11 als docent. De overigen hadden zeer uiteen lopende functies in gespecialiseer de zielzorgvormen. De door de bisschoppen genoem de opdracht tot het houden van een celibaatsonderzoek is gegeven aan het instituut voor toegepaste psychologie te Nijmegen en aan het kath. sociaal kerkelijk instituut te Den Haag, in samenwerking met het psychologisch laboratorium te Niimegen. (ADVERTENTIE) ZET UW GELD AAN HET WERK BEL 020-236483 (dag en nacht) Cien het nnor.o+ n oe- C01kentratio van seminaries en Van de Kath^ri ma?.r hebben tevens yrworven nm Schoolraad steun m de nodige maatregelen deskundig „ïf N* "uul§e maatregelen Jwwteküngen 2i n n°eren'-Tal van on" ^hoppen riiJ V0/ ^dlS. willen de toekomstig helPiJr<? Jnen van hun ^le onder7neti? hunnen doorzetten. ïfUen spoedig nt!ruzij2 al °5 *anS of toen. 2 *er hand worden geno- SCHIPHOL (ANP) Uitgerust en opgeruimd is ex-premier Cals gister middag per KLM op Schiphol terugge keerd van een vakantie van 5 weken, die hy alleen in de West heeft doorge bracht. Zijn vrouw en kinderen kwa men hem op Schiphol afhalen (zie fo to). Over zijn vermoedelijke opvolger als premier, zei hij: ,,Ik vind Biesheuvel een zeer bekwaam man, die bovendien onvermoeibaar is en ook dat is heel belangrijk. Ik acht hem zeker in staat een goed premier te zijn". Gevraagd wat hij van de samenwer king tussen KVP en WD dacht, ant woordde hij: ,,ik geloof dat het op zich zelf juist is dat Zijlstra snel een keuze heeft gedaan en dat wij dus niet in een herhaling zijn vervallen van de ge schiedenis in 1963. Als twee partijen de politieke bereidheid hebben om sa men te gaan, dan komt de rest ook wel in orde". Bijzonder jammer vond mr. Cals het „dat Zijlstra eigenlijk niet de conse quenties heeft getrokken uit de verkie zingsuitslag". Want op dit punt vond hij, dat de kiezers zich heel duidelijk hadden uitgesproken. ,,Het zou de po litiek van ons land ten goede zijn ge komen als hij thans ook de verant woordelijkheid op zich had genomen. Hy betreurde het voorts, dat de KVP als verreweg de grootste party geen premier had kunnen leveren en wacht te met spanning af wie nu minister van financiën zal worden: „Nu de KVP geen premier krygt, zou zy toch eigenlijk de financiële portefeuille moe ten bezetten". Over zijn verhouding tot de KVP liet hij zich slechts zijdelings uit. „Sedert '5 weken is er geen verhou ding. Wat er verder staat te gebeuren weet ik niet. Men heeft mij gevraagd mee te werken aan de vernieuwing van de partij en dat vind ik een heel belangrijk punt. Ik wil dat graag en ik zie enig perspectief. Mr. Cals heeft zijn vrouw beloofd geen enkele functie aan te nemen voor 1 mei. Hij heeft er ook eigenlijk niet veel meer. ,,Ik ben alleen nog minister van staat", zo besloot hij, ,,en dat is vol te houden, echt geen dagtaak". AJACCIO (A.P.) Onverwacht is het district Bastia op Corsica een sleu telpositie gaan innemen in de Franse parlementsverkiezingen. Terwijl geterg de autoriteiten de in het ongerede ge raakte .stemmen nog eens telden, be deelde het Franse ministerie van bin nenlandse zaken in Parijs de zetel aan de Gaullisten toe, waarmee deze met 244 zetels net een meerderheid be haalden. Maar het heeft er wel om ge spannen. In Bastia ging de strijd tussen Jean Zuccarelli, de demissionaire afgevaar digde, die gesteund werd door de link se federatie van Jacques Faggianelli, de burgemeester van Bastia en de kandi daat van de Gaullisten. In een stembureau in het district werden 1400 stembiljetten in de bus aangetroffen, terwijl er maar 1200 ge registreerde kiezers waren. In Cim- ballo barstte in het stembureau een he vige ruzie los over sternen bij vol macht, waarop een groepje kiezers de stembus bemachtigde, de straat over stak en de biljetten in zee wierp. De bus bleef echter achter een uitstekende rotspunt hangen en werd door gendar men in veiligheid gebracht. In een dis trict ten noorden van Bastia werden bij volmacht uitgebrachte stemmen in snip pers gescheurd. Toen de avond viel roerden aanhan gers van Zuccarelli en Faggianelli zich met Corsicaanse geestdrift. Het geknal van schoten, die in de lucht werden af gevuurd, verhoogde de feestvreugde. Faggianelli en zijn naaste medewerkers hadden zich verschanst in het stadhuis, terwijl 200 gendarmen een stormloop van Zuccarelli's aanhangers afsloegen. Bastia stond gistermiddag onder zwa re politiebewaking Uit Toulouse wer den nog twee vliegtuigen met speciale politietroepen verwacht, die echter door het slechte weer niet konden landen. Frangois Mitterand, voorzitter van de linkse federatie, heeft de prefect van Corsica een protesttelegram gestuurd. Daarna begaf hij zich per particulier vliegtuig van Marseille naar Ajaccio. Hij kreeg echter geen toestemming het stadhuis, waar de telling bezig was, te betreden. Mitterand verklaarde dat er pogingen tot fraude en corruptie wa ren gedaan. De verdeling van 484 van de 486 ze tels van het parlement, luidt nu als volgt: Gaullisten 244 zetels (absolute meer derheid) Communisten 72. Linkse federatie 116. Democratisch centrum 27. Onafhankelijke conservatieven 15. Andere linkse groeperingen 10 zetels. UTRECHT (ANP) Het is een loze bewering dat succes in zaken en winst maken in Nederland verdacht zouden zyn. Misschien was er vroeger voor deze stelling wel aanleiding, dat winst maken voor de onderneming even on- ontbeerlyk is als het huishoudgeld voor het gezin. Met deze opmerking reageerde het Nederlands Katholiek Vakverbond gis teren in zijn officiële publikatie „Ruim Zicht" op de verzuchting van de direc teur van de koninklijke Nederlandse jaarbeurs drs. J. van der Kwast, dat men in Nederland de ondernemer niet vol doende waardeert en hem ongunstig, zelfs vijandig beoordeelt. Op de pers conferentie voor de voorjaarsbeurs liet drs. Van der Kwast in dit verband ook het woord „verdacht" vallen. Het N.K.V. geeft toe, dat de moderne manager niet meer te vergelijken is met de al of niet uitbuitende patriar chale werkgever van vroeger. Het grote probleem is volgens „Ruim Zicht" echter, dat veel ondernemers de moderne manager „spelen", terwijl zij in feite de oude regent zijn die „sociaal bij" denkt te zijn als hij de onderne mingsraad zomers in zijn tuin een kopje thee aanbiedt. Gisteren werden de stembussen en lijsten naar Ajaccio gebracht voor een nieuwe telling. Om vijf uur zou het re sultaat bekend worden gemaakt, maar dit tijdstip verstreek zonder uitslag. In de loop van de avond werd bekendge maakt dat de Gaullistische kandidaat het met de hakken over de sloot had gehaald, 18.607 tegen 18.213. (ADVERTENTIE) BEIROET (AP) Een links georiënteerde krant en een parlementslid In Libanon hebben geprotesteerd tegen de plichtplegingen waarmee Brigitte Bardot in Beiroet is ontvangen. „Is ze een staatshoofd, een koning of een keizer?", vroeg afgevaardigde Jamil Lahoud, die protesteerde tegen het feit dat B.B. rechtstreeks van haar vliegtuig in een wachtende auto stapte zonder door de douane te hoeven. Brigitte kwam zaterdag met haar man Gunther Sachs in Beiroet aan op uit nodiging van afgevaardigde Khalil Khoury, een oude vriend. Khoury omhelsde de filmster op de vliegtuigtrap, wat ook al niet in goede aarde viel bij zijn landgenoten. De krant Al Shaab (Het Volk) publiceerde een spotprent waarop Khoury B.B. kust. Het onderschrift luidde: „Sinds wanneer is Khoury hier het douane-stempel?" ZET UW GELD AAN HET WERK BEL 020-236483 (dag en nacht) BREMEN (AP) De afgezette leider van de rechtse Duitse Nationaaldemo- cratische Party (NPD) heeft zijn zaak gisteren aan de rechter voorgelegd. Fritz Thielen, die beschouwd werd als gematigd, werd zaterdag op een buiten gewone bestuursvergadering in Frank fort afgezet. Voorzitter werd de 67-jari ge Wilhelm Gutmann een oud-nazi. Thielen heeft de rechtbank in Bremen gevraagd om een uitspraak ten aanzien van de wettelijkheid van de bestuurs vergadering en het besluit. Twee andere partijleden, Lothar Kühne, afgezet als voorzitter in Beneden-Saksen en Fritz Winkelmann, vroeger lid van het uit voerend bestuur, wendden zich met der gelijke verzoeken tot de rechter. Vrijdag kondigde Thielen aan dat vice-voorzitter Adolf von Thadden en zijn aanhangers echter weer in de par tij opgenomen en Thielen en zijn groep afgezet. Deze breuk aan de top mist zijn uit werking op de lagere regionen van de partij niet. In Bad Htersfeld in Hessen, waar de partij in november zijn eerste staatsparlementszetels veroverde, trad de voorzitter gisteren zonder opgave van redenen af. Toen hem naar zijn be weegredenen werd gewaagd zei hij slechts„arm Duitsland". Uit een Westduitse opiniepeiling bleek gisteren, dat de aanhang van de Natio naal Democratische Partij is geslonken van 14 procent in november tot 9 pro cent in januari Vanaf de top van de Franse politieke piramide, waarop president Charles de Gaulle zit, zullen de tegenslagen van de Gaullisten in de verkiezingen voor een nieuwe nationale vergadering overigens alleen maar als een vervelend incident worden gezien. De Gaulle zelfis aan de Assemblée geen verantwoording schuldig, en hoe wel de afgevaardigden een kabinet kun nen omverwerpen, ziet De Gaulle in werkelijkheid het kabinet niet als ver antwoordelijk aan de Nationale Ver gadering. Hij benoemt de premier en alle ministers en verwacht van hen dat zij zijn politiek uitvoeren zonder ook maar een zijdelingse blik op de Assemblée te werpen. Zal de nederlaag van de minister van buitenlandse zaken Maurice Couve de Murville en het verlies van bijna 40 zetels van de Gaullistische meerderheid in de oude Assemblée De Gaulle anders doen denken over zijn te voeren buiten lands beleid? Dat is niet waarschijnlijk. De 76-jarige president, thans in het tweede jaar van zijn tweede ambtster mijn van zeven jaar, beschouwt zich zelf als de fontein van alle politieke actie in Frankrijk. Hij meent dat de kiezers dit ook bedoeld hebben toen zij hem in 1965 kozen in Frankrijks eer ste volksstemming voor het president schap in een eeuw. Jean Lecanuet, leider van het pro- Europese democratisch centrum, heeft verklaard dat zijn fractie niet stelsel matig in de oppositie zal zijn. Het voor naamste waarop hij aandringt is een vernieuwing van het sociale program, waarbij het armere deel van de bevol king een groter aandeel ontvangt van het nationale inkomen. De Gaullistische leiders hebben al gezegd dat dit de hoofdlijn van hun beleid in de vijfjarige zittingsperiode van de nieuwe Assem blée zal zijn. (Van onze redacteur) perste minister Wilson, die inmid dels zijn reeks „Europeilingen" beëindigd heeft in Luxemburg, zei dezer dagen in het Lagerhuis: „De regering moet nu beslissen wat haar te doen staat rekening hou dende met de informaties die wij ingewonnen hebben. Zodra dit be sluit genomen is, zal ik het parle ment op de hoogte brengen. Waarnemers verwachten dat Wil son de meerderheid van zijn mi nisters zal weten te overtuigen, dat de toetredingsvoorwaarden, die aan Groot-Brittannië zullen gesteld worden, aanvaardbaar zijn. De Britse regering zou dan einde april of begin mei een verzoek tot het aanknopen van toetre dingsonderhandelingen kunnen in dienen. Voordat Wilson een beslissing van welke aard ook bekend maakt, moet de regering eerst nog contact- opnemen met alle andere landen van het Gemenebest en van de EFTA. Daarom weigerde de pre mier iets te onthullen, toen hij in het Lagerhuis weer onder druk werd gezet. Een conservatief volksvertegen woordiger, sir John Langford riolt zei: „De grote meerderheid van de Britten verlangt toetreding tot de EEG. Hebt u er om die reden, wel' voldoende nadruk op gelegd, wan neer u de zes hoofdsteden bezocht, dat wij niet kunnen blijven wach ten op de drempel van Europa, tot misschien en bepaald persoon van mening veranderd? ■^/ilson meent dat alle regerings hoofden van de Euromarkt be seffen, hoe dringend deze kwestie voor Groot-Brittanië is. Zinspelend op de mislukte onderhandelingen destijds in naam van de conserva tieve regering door Edward Heath gevoerd werden verklaarde de la- bourpremier: „Ik vindt dat die heer op onduldbare wijze behan deld werd en het algemeen oor deel van degenen waarmee ik ge sproken heb, is dat we ditmaal veel sneller moeten werken". Eersteminister Wilson is van oor deel dat de conservatieve onder handelingen met de Euromarkt veel weg hadden, van kruideniers praatjes. Hijzelf heeft de toetre dingskwestie echter op hoog poli tiek vlak geplaatst door persoon lijk contact te nemen met zijn ambtsgenoten van het vasteland. De Britse regeringsleider beseft dat er geen tijd verloren mag gaan. HAROLD WILSON ....veel sneller werken.... „Ik zal zo vlug mogelijk een ver klaring afleggen - misschien even na Pasen", zei hij. „Het spreekt echter vanzelf, dat een dergelijke beslissing zeer grondig overwogen moet worden". Dritse waarnemers geloven niet dat president De Gaulle thans zo gemakkelijk als in 1963 zijn ve to zal uitspreken, ten aanzien van een eventuele toetreding van Groot-Brittannië tot de Euromarkt. Hij zou zo'n optreden nu nog veel moeilijker kunnen verantwoorden en ernstige ontevredenheid veroor zaken in de overige EEG-landen. Wilson heeft De Gaulle trouwens een troefkaart ontnomen door reeds nu te verklaren dat de Brit se toetreding de zes niet zou ver plichten tot financiële hulpverle ning in geval het pond sterling een crisis doormaakt. Mocht zo'n situa tie ontstaan dan zou Groot-Brittan nië niet artikel 108 van het verdrag van Rome inroepen dat aan de Euromarktleden een verplichting van die aard oplegt. Hoewei dit een zeer technische kwestie is, zou zij uiteindelijk een beslissende factor kunnen worden. President De Gaulle beschikt thans over niet veel argumenten meer om de Britten een voet dwars te zetten en hun toetreding tot de Euromarkt te verhinderen. Het is zoals eerste minister Wilson in Straatsburg gezegd heeft: „Indien wij niet slagen, zal niemand Groot- Brittannië daarvoor aansprakelijk kunnen stellen". BERN (AP) De Zwitserse minister van justitie, Ludwig von Moos, heeft op een persconferentie in Bern, de drukst bezochte persconferentie die ooit in het statige gebouw van de federale regering is gehouden, gezegd dat Sta- lins dochter Svetlana zo lang in Zwit serland mag blijven als zij wil maar dat hij niet verwachtte dat zij zich voorgoed in Zwitserland zal vestigen. Svetlana weigert elk commentaar en heeft de Zwitserse regering verzocht haar tegen ongewenste publiciteit of belangstelling te beschermen. Honder den journalisten en persfotografen door kruisen de Zwitserse Alpen op zoek naar de verblijfplaats van Svetlana. De Zwitserse autoriteiten zijn bereid Svet lana een visum voor onbepaalde tijd te verstrekken. Zij verwachten dat Svetlana niet langer dan drie maanden in Zwitserland zal blijven. Waarheen zij zich daarna zou willen begeven is niet bekend. Margaret McKay, Labourafgevaardig- de in het Engelse parlement, heeft de Britse regering gevraagd Svetlana per manent asiel in Engeland aan te bie den. Svetlana heeft een aanbod van (ADVERTENTIE) ZET UW GELD AAN HET WERK BEL 020-236483 (dag en nacht) Dat noemen ze jodelen, 't i.s net huilen zonder tranen 500.000 dollar gekregen voor haar blo grafie. Zij wordt in staat geacht som mige van de belangrijkste geheimen uit de recente Sovjet-geschiedenis, ohder meer de omstandigheden waaronder haar moeder gestorven is, en de dood van Stalin zelf op te helderen. In de afgelopen tijd heeft Svetlana in Moskou bij een uitgeverij gewerkt. Zij verscheen slechts zelden in het openbaar. Over recente regeringszaken zal zij niet veel kunnen onthullen. De Zwitserse autoriteiten hebben haar meegedeeld dat het haar vrij staat elke verklaring af te leggen of te pu bliceren die zij wenst. Zij moet zich alleen van elke vorm van directe poli tieke activiteit onthouden. Minister Von Moos vertelde verder dat Svetlana niet naar Rusland wil te rugkeren en Zwitserland als plaats-van verblijf heeft uitgekozen toen de Ver enigde Staten haar niet wilden toela ten. Zij zou over voldoende middelen beschikken om de kosten van haar ver blijf te dekken. Volgens minister Von Moos heeft Svetlana geen pogingen gedaan met de Russische of Amerikaanse ambassades in Zwitserland in contact te komen na dat zij in Genève is gearriveerd. De ambassades hebben van hun kant ook niet geprobeerd haar te bereiken. Hij legde er de nadruk op dat Svet lana* geheel en al vrij is te ontmoeten wie zij wil, op elk door haar gewenst tijdstip. Dr. Antonio Janner, hoofd van de afdeling Oost-Europa van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken, heeft opdracht gekregen nauw contact met Svetlana te onderhouden en haar alle raad en bijstand te verlenen die zij no dig mocht hebben. Janner is echter tevens opgedragen absolute geheimhouding te betrachten ten aanzien van haar verblijfplaats of activiteiten. Hij woonde de persconfe rentie bij maar heeft alleen verklaard dat hij met Svetlana Engels sprak. De verblijfplaats van Svetlana is haar door de Zwitserse regering gesugge reerd. Het is waarschijnlijk een klein hotel of een particuliere kliniek in de omgeving van Interlaken. De Russische pers meldde gisteren, dat Svetlana naar het buitenland is ge gaan. „Hoe lang S. Alliloejeva in het buitenland wil blijven is haar eigen zaak", aldus een kort bericht van het persbureau Tass. Er staat niet in dat ze te kennen heeft gegeven niet terug te willen en te vrezen voor haar eigen veiligheid. Het bericht is uitgezonden door de Moskouse televisie en staat ver borgen op de binnenpagina's van de enige gistermorgen verschenen dagbla- e5' nde„Pravda en Sovjetskaja Rossia. Vele Russen hadden het nieuws over de reis van Svetlana al gehoord in bui tenlandse nieuwsuitzendingen. De Rus sische autoriteiten hebben de laatste'^ jaren publiekelijk verklaard dat het^ land niet meer kan worden afgesloten van buitenlandse nieuwsmedia, zoals Stalin heeft trachten te doen.

de Stem | 1967 | | pagina 9