Gaullisten verliezen meerderheid Parade der vergeten kopstukken ïsrrmet tudeujk reêen MOLOTOV-COCKTAIL STICHT BRAND IN SPAANSE AMBASSADE Neonazi's zegevieren in N.P.D.- conflict Volkscongres zet Soekarno voor goed aan de dijk JAMIN HALVE PRIJZEN ACTIE 'T KLEINTJE Huwelijksdag eindigt in ziekenhuis AAP AAN DE WANDEL iN BERGEN OP ZOOM Tres-zaak nu naar Hoge Raad Mevr. Ghandi premier SOEHARTO NI) WAARNEMER weekend-systeem Lodaline groen grote flacon 98 ct Verblijfplaats Svetlana Stalina nog onbekend Wielerseizoen begonnen Straaljagers bestoken opstandige Papoea-stam DAGBLAD VOOR ZEELAND VOLGENS LA4TSTE CIJFERS „Niet naar V.S." Achtling gestorven Storm Meer duidelijkheid Splijtzwam Glasgerinkel Geen spoor G.S. over brand in Duivendrecht: geen grove schuld GRONDWET BEWEZEN VOLKSCONGRESLID: DODEN niet duur wel heerlijk Zie elders in deze krant 107* JAARGANG Ne. 2545» Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen C, J. v. Hoofegem, mr. dr. A. J. J. M. ges, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 13 MA Ata i9& Abonnementsprijs: f 12,00 per kwar taal, excl, f 0,50 incasso, f 15,50 per post. excl. f 0,50 incasso, f 4,00 per maand; f 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). PARIJS. (AFP) De Gaullisten hebben niel de absolute meerderheid behaald in de Franse Nationale Vergadering. Tegen middernacht hadden zij 228 zetels veroverd van de 486, waarbij de uitslag van 20 zetels nog niet vaststond. Om er hiervan 16 te veroveren om aan «Ie absolute meer- derheid van 244 te komen, werd door ervaren waarnemers niet waarschijnlijk geacht. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Voor het Bredase bruidspaar S.-v. d. W., dat zaterdag in het huwelijk trad, is de trouw dag wel heel anders verlopen dan het zich had voorgesteld. Alles ging goed, in de ochtenduren de huwe lijksvoltrekking en 's middags een druk bezochte receptie, 's Avonds zou in de aula van de Nassau-HBS een feestavond worden georgani seerd. Omdat de feestzaal nog in gereedheid moest worden gebracht, werd aan het bruidspaar gevraagd nog even een extrarondje om. te rij den. In dat extrarondje sloeg het noodlot hard en bitter toe. Toen de auto van het Speelhuisplein - Ou de Terheijdenseweg de Speelhuis laan naderde gaf de bestuurder van de bruidsauto geen voorrang aan een andere personenauto, met als gevolg dat beide wagens op elkaar botsten. De auto met het bruids paar S. werd totaal vernield; de vier inzittenden, de bestuurder en zijn echtgenote en het bruidspaar moesten met een hersenschudding, zware schaafwonden en inwendige kneuzingen naar het Diaconessen- nuis worden vervoerd. De andere auto. die bestuurd werd door een Tilburgenaar, werd eveneens be- Hn|digd' Het feest in de Nassau- rIBS werd, toen de droeve mare bekend werd, in allerijl afgelast (Van onze redactie buitenland) GENEVE/MOSKOU De Zwitser- autoriteiten en de Amerikaanse re, Sering doen alle mogelijke moeite om 'e Vo°rkomen dat het plotseling in de Jereldpubiiciteit gekomen bezoek van ^alins dochter, Svetlana Stalina, aan dia en West-Europa zal worden uit gebuit om anti-Russische propaganda e niaken. De Zwitsers houden haar Verblijfplaats nog steeds geheim. tenbl^m<^'ikaanse ministerie van Bui- verldo„Se j ke£ heett zich gehaast te scherm-en Svetlana niet onder be- verantwoordelijkheid van State nfaa!' n wo°rdvoerder van het ten nf Q,pan ment verklaarde niet te we- V,$. te komen3 V9n Plan 1S naar Sische regerinS schijnt ook niet ,8n zakcnSHUt ^te z,^n over de gang Ciiinein rtl zou vrezen dat mok aRaire Propagandistisch lana stS-tl ?or de reis van Svet" Ru,lS te,'.?ggen als een vlucht schil om h'»wkaari J ideologisch ge- betlffla i« L™oek -?ou komen kijken. isr «rootWï™. j0chter van „een 0®™tste Sovjet-helden". Meien yL!"afk,te de R"ssische radio Svetlun,.™1,e, eerst melding van gens Ta« 1,Jl ln Zwitserland. Vol- voor India onf da? alnd 1966 een vlsum ,,ee|i Indiaas ,ilt as van 'laar nian et inbedgeraSv°eV„- "''Ven fs h\ealaTaak,hawSsUTassand W" De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville slaagde er niet in een zetel in de Natio nale Vergadering te veroveren. In zijn kiesdistrict, het zevende arrondisse ment van Parijs, een van de conserva tiefste wijken van de stad, werd hij verslagen door de r echtse kandidaat Frederic Dupont. Ook de minister voor oudstrijders- laken, Alexandre Sanguinetti, werd in Parijs verslagen door Claude Estier, een kandidaat voor de linkse federatie. Nog twee Gaullistische ministers, Pierre Messmer van defensie en Jean Charbonnel, staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, slaagden er niet in een zetel te behalen. De laatstgenoemde werd in Correze, Midden-Frankrijk, rechterhand van Dumas. Ook Jean Louis de extreem-rechtse verslagen door de Mitterand, Roland Tixier-Vignancour, advocaat, leed in Toulon een nederlaag. Voor de Gaullisten werden voorts onder anderen gekozen Jean de Brog- lie, staatssecretaris voor buitenlandse zaken en de voormalige staatssecreta ris voor sport- en jeugdzaken Maurice Herzorg. Een spectaculaire overwinning viel de voormalige minister Maurice Faure ten deel. Faure, die in de eerste ronde kandidaat was voor het democratisch centrum, sloot zich bij de herverkie zingen aan bij de linkse federatie, in tegenstelling tot de opdracht van zijn partij, en wist de Gaullistische kandi daat Dannaud in Cahors te verslaan. Om 21.30 uur nog lieten Franse re- geringszeglieden weten dat zij zeker waren van een Gaullistische meerder heid in de Nationale Vergadering en dat president de Gaulle, die de verkie zingen op de televisie volgde in zijn woning te Colombey-les-deux-Eglises, hiervan op de hoogte was gebracht. MEXICO STAD (Reuter) Van een in Mexico geboren achtling is geen enkel kind meer in leven. Veertien uur na de geboorte stierf een jongetje dat zijn drie broertjes en vier zusjes korte tijd had overleefd. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Enkele bewo ners van de Spieghelstraat hebben za terdagavond een loslopende aap gesig naleerd. De gemeentepolitie heeft een onderzoek ingesteld, dat tot nog toe zonder resultaat is gebleven; de aap heeft zich niet meer laten zien en er is ook nog geen aangifte van vermissing van een aap gedaan. De politie neemt aan, dat het dier nog aan de wandel is. i»orWhetSKt7MC!Umgl'jT'leeêedeeld 'vond: geldig tot van- »P dë L mende Wind' '"ter 01 «tot»LaanWakkeren« tot hard West On end van oost naar t»M. <,CZe,td* tempora- Montgendezron18op;6MaimMder 2U3' p o-08' Kaan op 3 07. UTRECHT (ANP) Mr. J. E. B. van Julsingha, raadsman van de verdachten in de zogenaamde Tres-zaak, heeft be sloten in cassatie te gaan van de straf fen die het Amsterdamse gerechtshof vorige week heeft opgelegd aan zes leden van het studentengezelschap „Tres Faciunt Collegium". Het zestal was betrokken bij het in wijdingsritueel met de roetkap, waarbij op de tiende april 1965 de 20-jarige eer- tejaars student jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam. De zes leden werden tot een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld. Een zevende lid in eerste instantie door de rechtbank in Utrecht vrijgesproken werd ontslagen van rechtsvervolging. In alle gevallen waar in een veroordeling is uitgesproken, is mr. Van Julsingha in cassatie gegaan. EEN Portugees vaartuig heeft de be manning van het in brand geraakte Panamese schip „Dias" gehaald. De „Dias", die ter hoogte van Kaap St.- Vincent voer, zonk plotseling nadat de brand was geblust. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Spaanse ambassade in Den Haag gelooft niet dat Spaan se gastarbeiders betrokken zijn geweest bij de opzettelijke brandstichting van de ambassade, in de nacht van zaterdag op zondag. In een communiqué spreekt de ambassade dergelijke geruchten met kiem tegen. De ambassade verklaart dat deze geruchten niet gegrond zijn op door functionarissen van de am bassade geuite mededelingen of vermoedens. (Van onze correspondent in Bonn) FRANKFURT In plaats van d::t de gematigd conservatieven in de „Nationaldemokratische Partii Deutschlands" (N.P.D.) zich hebben ontdaan van de radikalen, hebben deze neo-nazistische rechts-extremen over de gematigden gezegevierd. De in Frankfurt vergaderende NPD- voorzitters, bijeengeroepen door de Beierse „Führer" Hermannsdorfer hebben het afgelopen weekeinde het besluit van partijvoorzitter Fritz Tliielen vernietigd. Thielen had vrijdag zijn plaatsvervan ger Adolf von Thadden en nog zeven andere Nedersaksische partijbonzen uit de NPD gegooid. Tot de geroyeerden behoorden ook de propagandachef der partij, Otto Hess, vroeger S.A. Ober- sturmbahnführer. De landelijke voorzitters hebben Thielens besluit voor ongeldig verklaard en de Württembergse NPD-voorzitter Wilhelm Guttmann tot chef van de partij gemaakt. Von Thadden. Hess en de an deren werden in ere hersteld en beho ren nu weer tot het hoofdbestuur. In plaats daarvan staat nu Fritz Thielen in de kou. Hij is door zijn eigen NPD in Bremen ook nog uit de partij gezet. Hiermede is in ieder geval de splijt zwam in de neo-nazistische NPD geko men. Het is niet bekend wat' Fritz Thie len nu verder gaat doen. Waarschijnlijk zal hij een eigen groep om zich heen verzamelen. De landelijke partijchef in Berlijn, Ehlers, heeft reeds zijn functie neergelegd. Volgens hem is ook het Berlijnse partijbestuur vergiftigd door ex-nazi's. Wanneer met Thielen nu ook nog an dere gematigden uit de NPD treden blijft onder aanvoering van Guttmann, Von Thadden en Otto Hess een zuivere nazi-partij over. Dit heeft voor de even tuele kiezers tenminste het grote voor deel, dat het gezicht van de NPD dan duidelijker is te herkennen, en niet lan ger wordt vervaagd door gematigde con servatieven. Ook zal het voor de West'duitse auto riteiten gemakkelijker worden om even tueel gerechtelijk tegen de NPD op te treden, aangezien die dan niets anders is dan een opvolgster van de reeds verbo den Sozialistische Rechtspartei en Deut sche Reichspartei. Voor de meeste recht banken in West-Duitsland staat trou wens allang vast, dat de NPD officieel de navolgster is van de NSDAP. In alle processen, die de NPD daarover neeft gevoerd, heeft zij verloren. Het is dus geoorloofd om de NPD een „nazi-partij" te noemen. De brand in het gebouw ontstond door een Molotov-cocktail die door de ruiten naar binnen was gegooid. Een bankstel verbrandde en gordij nen en vloerbedekking werden even eens door de vlammen zwaar bescha digd. Ook schilderijen hadden van vuur en rook te lijden. Om ongeveer drie uur 's morgens hoorde de agent die het gebruikelijke toezicht hield bij de ambassade van de V.S. op een 200 meter afstand glasgerinkel. Hij ging op het geluid af en ontdekte vlammen in een kamer aan de voorzijde van de Spaanse am bassade. Er was niemand in de buurt te zien. De agent waarschuwde de politie en brandweer en belde degenen die boven in het ambassadepand wonen uit hun bed. Een onderzoek bracht aan het licht dat er een fles met benzine of iets dergelijks door de ruiten was gegooid waardoor de brand was ontstaan. De ambassade had geen dreigbrieven oi iets dergelijks ontvangen. De Haagse politie, die dacht dat er van opzet sprake was, bij de brand in de Spaanse ambassade vannacht, is met haar onderzoek naar het op sporen van de dader of daders nog niet ver gevorderd. Zeker is in ieder geval dat de brand niet is gesticht door eventuele persoonlijke tegenstan ders van de Spaanse ambassade of die van het personeel. Verder tast de Haagse politie volkomen in het duister om welke motieven de brand is ge sticht. MOSKOU In de Sovjet-Unie werden gisteren verkiezingen ge houden voor het nieuwe parlement. Bij die gelegenheid raakten ook de in de vergetelheid geraakte Russi sche prominenten weer eens in de publiciteit. De foto boven toont Ni- kita S. Kroestjev (met echtgenote) bij de stembus. Op de andere foto, de vroegere minister van buiten landse zaken nu al tien jaar gele den verdwenen achter de schermen V. M. Molotov, wiens naam slechts voortleeft in de naar hem genoemde cocktails. NEW DELHI (AP) Premier Indira Ghandi is gisteren unaniem herkozen als premier van -de Indische regering voor de komende vyf jaar. Het kiezen duurde slechts drie minuten. Krachtens de Indische grondwet ver zocht president Sarvepalli Radjakrisj- nan haar een nieuwe regering te vor men. Verwacht wordt dat dit gebeuren zal tegen de tijd dat het nieuwe parle ment op donderdag bijeenkomt. HAARLEM (ANP) Uit een onder zoek is Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gebleken dat de rampzalige ge volgen van de brand op 21 februari in het bejaarden-verpleegtehuis in Dui vendrecht, waarbij vier bejaarden om het leven zijn gekomen, in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan een noodlottige samenloop van omstandigheden. Van grove schuld of nalatigheid van wie dan ook zou geen sprake zijn. Aldus hebben Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten meegedeeld in antwoord op vragen van vier staten leden. (Van onze sportredacteur) ST. WILLEBRORD Cees Brouwers voorzitter van de wielerclub Willebrord Wil Vooruit, gaf om precies een uur zondagmiddag het sein tot opening van het Nederlands wieierseizoen op de weg. Hij schoot een rillend van de kou aangetreden peloton adspiranten weg en daarmee gingen voor het eerst dit jaar de pedalen officieel rond. Het ge beurde in de sfeer zoals die bij kermis- koersen altijd te bespeuren valt: veel frites, pinda's, flesjes bier en eindeloze discussies tussen de supporters uit de verschillende kampen. Voor dit en an der sportnieuws verwijzen wij naar de sportpagina's. Hieronder een beeld van de koers in St. Willebrord. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Militaire leiders in Djakarta hebben gisteren ver klaard gereed te zijn om in te grijpen als zich ergens op de archipel ongeregeldheden voordoen, als gevolg van het afzetten van presi dent Soekarno. Gisteren bereikte de al sinds sep tember 1965 slepende „Soekarno- kwestie" haar dramatische hoogte punt, toen het Volkscongres Indo- nesiës hoogste wetgevende vergade ring Soekarno het presidentschap ontnam en hem zelfs beroofde van zijn eretitel „Grote Leider van de Re volutie. Tot aan de volgende verkie zingen is de 46-jarige generaal Soe harto „waarnemend president". Hij werd gisteravond als zodanig beëdigd. In een resolutie is een commissie van het congres opgedragen, Soekarno's po litieke manifest van 1959 op zijn waarde te beoordelen- Het resultaat van deze studie dient aan de volgende plenaire zitting van het volkscongres voorgelegd te worden. In de resolutie heet het voorts, dat gedeelten van het manifest die niet in strijd zijn met de Pantjasila de staatsideologie gehandhaafd dienen te blijven als leidende be ginselen. Het volkscongres besloot dat Soekar no's leerstellingen van gelijke waarde geacht dienen te worden als die van an dere Indonesische politieke leiders- De commissie ad-hoc, die deze leerstellingen thans in studie heeft, moet krachtens de resolutie ontbonden worden. Na zijn beëdiging sprak generaal Soe- harto een rede uit waarin hij er de na druk op legde, dat het volkscongres pre sident Soekarno niet zijn rechtmatige titels wilde ontnemen- „Wij moeten ech ter de grondwet, de natie en de volks soevereiniteit beschermen", aldus Soe- harto. Het besluit van het congres betekende niet een overwinning voor sommigen en een nederlaag voor anderen- Het bete kende alleen maar, dat „de nieuwe or de" besloten had de grondwet van 1945 naar de geest en naar de letter toe te passen. „Indonesië zal de strijd tegen het im perialisme voortzetten", zo zei generaal Soeharto, die opriep tot eenheid van het volk teneinde de nationale economie weer op te bouwen, de produktie te ver groten en de uitgaven en verspilling te beperken- Generaal Nasoetion, voorzitter van het volkscongres, verklaarde, dat het con gres de rol had bewezen, die door presi dent Soekarno in de mislukte staats greep van 1965 was gespeeld- Het volks congres had hem de macht ontnomen- Het offer van de zes generaals, die dooi de communisten aan de vooravond van de staatsgreep waren vermoord, was niet vergeefs geweest, „want wij hebben de eenheid van het volk verwezenlijkt en de grondwet van 1945 hersteld". Generaal Nasoetion verklaarde ver der, dat de strijdkrachten verenigd wa ren en dat zij de grondwet van 1945 zou den blijven steunen. Hij riep het volk op tot steun aan generaal Soeharto opdat hij zijn taak zou kunnen vervullen. DJAKARTA (Reuter) Indonesische straalvliegtuigen valien dorpen in West-Irian (voormalig Nieuw-Gui- nea) aan om te pogen een opstand, onder leiding van twee stamhoofden, afstammelingen van koppensnellers t® onderdrukken, zo is in Djakarta ge zegd. Congreslid Silas Papare uit West- Irian, die naar Djakarta kwam voor het debat van het volkscongres over het lot van president Soekarno zei: ..De regering moet ophouden met de aanvallen op haar broeders in Irian". Hij zei tegen verslaggevers, dat man nen van de Arfakstam in het noorden van West-Irian onder leiding van Aum en Lodewykde opstand uit voerden. Zij verzetten zich tegen de slechte economische toestand en niet wegens politieke ontevredenheid. Volgens Papare zijn naar schatting duizend Westiriaanse stamleden een of fensief tegen de opstandelingen begon nen. Naar Papare met nadruk verklaarde zijn er hoegenaamd geen politieke be weegredenen in het spel. De opstand zou nog ernstiger worden als de be volking niet meer kleren en voedsel zou krijgen. Reizigers uit West-Irian, die dezer dagen in Djakarta aankwamen, heb ben melding gemaakt van beschietin gen van noordelijke dorpen in West- Irian door vliegtuigen. Papare heeft het centrale Indone sische bewind ervan beschuldigd, bom menwerpers en raketbasissen in West- Irian te hebben. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) roomfondanteifjes Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten zo zacht; zo/zacht zo zacht zo zacht mei lanoltne fivbj zomchx^ zaght zo zacht

de Stem | 1967 | | pagina 1