maar t voor werk It kostbaar r~ NOG DOMMER DAN KLAAS Ia. «Ie Moor-Vlaemlnck DAGBLAD DE STEM 1 1 (Van een onzer redacteuren) De computer boezemt u misschien een vage angst in. Wellicht ziet u de computer als een geheimzinnig, elektronisch reuzenbrein dat straks de baas wordt over ons. Welnu, laten we dan bij de zen afspreken dat u, precies bij de punt achter deze zin, die angst, die afkeer, die aversie welke de computer u inboezemt, meteen van u afzet. PUNT Nooit „sorry' E Verstand inbrengen Miljard Klazen Een of nul Binair rekenen Koffie bij buurman Ons brein dollar per jaar. Het Votoz* laai zou onbevaarbaar zijn als lik jaar vijf miljoen hyacinten verwijderd. Miljoenen wor ker de hele wereld uitgegeven feterwegen vrij te maken. Che- 1 en mechanische middelen Istrijding van de plantengroei slechts voor één tot drie len en chemische doden soms pere levende wezens in de zee. als zeekoeien, die niets en J kwaad doen, de plantengroei r kanaal verwijderen, doen zij grondig werk, dat de planten acht maanden niet meer te nen. II962 heeft het watercontrole- |t Midden- en Zuid-Florida geld Ikbaar gesteld, om Sguros te ■onderzoeken of het mogelijk ^eekoeien te gebruiken om de n weg te vreten, die het stro van het water in de draine- lanalen belemmeren en de in- lies voor de water re geling ver- Pen. Het district gaf 160.000 dol- ler jaar uit om de plantengroei strijden en verwacht, dat die tot een half miljoen zullen iiros paalde twee proefstukken af Bn kanaal en twee groepen in de Itische Oceaan gevangen zee- Ji werden in het water geplaatst, Jegonnen onmiddellijk te vreten. Jgroep maakte haar stuk in drie In plantenvrij en begon rond te maar iets anders. Berekend werd ■sen zeekoe gemiddeld per dag Tn3 met planten gevuld water pulveren. ar er deden zich twee proble- Jvoor. Na korte koudegolven in |ntermaanden gingen enkele koei- ood. Waarschijnlijk aan aandoe- In van de ademhalingsorganen. |>fschoon ze geen vrees voor de toonden, plantten zij zich in |jaar van gevangenschap niet Men heeft niet vast kunnen |n of zij verlegen waren voor pensen of voor elkaar. Maar J in het wild brengt een zeekoe lts om het jaar of om de jaar een kalf ter wereld, eerstvolgende stap is nu, Iets ■e vinden dat de dieren weer- fsvermogen tegen koud weer en iets om de voortplanting Ivorderen. pros heeft plannen voor het bou- J van een enorme tank op het ■in van de universiteit, waar zee- pn voor experimentele doelein- nauwlettend in het oog gehouden legen vandalen beschermd kun- |worden. Bij een vroeger experi- in een afgelegen gebied hebben lalen alleen maar voor de grap I ko-gels in de kop van een zee- J geschoten. Is beide problemen kunnen wor- i opgelost, zegt Sguros, zal mis- Jtn niet alleen het probleem van Idlantengroei in de wateren met |jlp vain zeekoeien uit de wereld' ge ien kunnen worden, maar zal wel- ook het uitstervingsproces in tegendeel kunnen verkeren en I belangrijke nieuwe voedselbron Hen aangeboord. ADVERTENTIE) Zonder de mens weet de computer niets. I Voor al uw KUNSTMESTSTOFFEN Het goedkoopste ada-es: Hulst - Axel - Sassing Telefoon 01140 - 2628 goud. De kostbare, lief tgt de Kierde lampen behoorden de meest bewonderde stu ren.vak- nternationale Z'1» gn veel leurs in Dusseldorfert zVi. Interesse bij handela te \en binnenkort m de m' 'eoop zijn. ER het domme genie 2'ezo- Nu kunnen we verder praten. We staan nu onbevangen tegenover het ding dat, naar u al tot vervelens toe gehoord en gelezen hebt, de hele wereld zal gaan veranderen. Men heeft ook verteld dat de computer zo razend knap is, dat hij alles weet, alles kan, dat hij straks alles voor ons regelt, en uitmaakt wat goed voor ons is, wat er moet gebeuren. U hebt gehoord dat de computer straks al het werk gaat doen, razend snel en feilloos. Kortom, men heeft u wijs gemaakt dat de computer het su perbrein is, dat ons allemaal overbodig maakt. Nu u die angst voor de computer kwijt bent, kunnen we dat alle maal eens nader beschouwen. En dan zullen we, om de zaken duidelijk te stellen, eerst even één belangrijk ding voorop zetten: DE COMPUTER IS HET DOMSTE DING DAT BESTAAT. Toch berekent hij zult u tegenwer pen maar even de banen voor de maanraketten, en rekent het pi-getal tot in honderden decimalen uit. Ak koord, dat doet de computer, maar dat neemt niet weg dat hij in feite onvoor stelbaar dom is. Vroeger op school zat er een jonge tje in mijn klas ene Klaas Harrewar dat de trieste faam bezat het stomste joch te wezen dat de toch reeds ver over de middelbare leeftijd gekomen on derwijzer in zijn loopbaan ooit was te gengekomen. ...Jij kunt nog niet tot tien tellen", rmp de man („meester" noemden we uem eerbiedig) telkens geërgerd tegen juaas, die dat dan bedroefd beaamde, {jet was zelfs nog veel erger met Klaas, ml kon nauwelijks tot drie tellen. Op- U' en affcreksommetjes die dit getal e boven gingen kon Klaas er onmoge- uitkrijgen. Eén en één, dat jst ftij wel, en na enig nadenken wist ün a wel ^et Zwoord te leveren P ae vraag hoeveel één en twee was. j aarboven liep het mis. Verme nigvuldigen heeft Klaas nooit kunnen 2leveranin al.s delen- Optellen en wat £fn' dlde dan, dat is alles Wt aas Harrewar onder de knie dm.Üne?.kri:igen' en dat een be- schijntje. Eéns, dat was we) tooh il? ?g voor hem' s°heen hij er in geslaagd twee met drie te ver menigvuldigen. Hij produceerde althans zes als uitkomst en de meester zag al vaag een lichtje aan Klaas' horizon ver schijnen. „Zie je wel", zei hij, „je leert het wel". Later bleek echter dat Klaas helemaal niet vermenigvuldigd had, doch op het idee was gekomen telkens twee en twee op te tellen, totdat hij er was. Nu had Klaas gelukkig een intense be langstelling voor rode kool, kropsla en spruitjes, en later is hij dan ook tuinder geworden. Hij heeft een boekhouder, die voor hem vermenigvuldigt en deelt, en vooral dat eerste gaat kennelijk bij zonder goed, want thans rijdt Klaas Harrewar in een opmerkelijke auto. Maar dat doet verder niet ter zake. Ik wilde Klaas er alleen maar even bij halen, om aan te tonen hoe dom een computer eigenlijk is. Want een computer is in rekenkundig opzicht en dan is rekenen zelfs nog alles wat een computer kan nog aan zienlek minder begaafd dan Klaar Har. rewar in zyn lagere schooljaren. Klaas kon tenminste nog tot drie tellen. De computer slechts tot één. De nul en de één zijn de enige getallen die de computer kent, en die hy kan verwerken. r is dus alle reden om uw even tueel geschonden gevoel van ei- Dit is in tegenstelling tot het schema elders in dtt verhaal een serieus programmazoals men dat aan een computer kan verschaften. Zoals men zietbe hoeft de machine niets anders te doen dan ja of nee te zeggen (0 of 1), en de uitslag stuurt haar dan vanzelf naar de volgende stap. Het zou van verregaande zelfoverschatting en van irrealiteit getuigen als wij zouden beweren dat deze aflevering in onze reeks „Op de drempel van de toekomstde werkwijze van de computer zou uiteenzetten. Het is slechts een poging iets te verklaren van het principe en dan nog slechts in zoverre dat enigszins duidelijk wordt dat het denkenvan het zogeheten elektronische brem niet zo angst aanjagend is als men wel veronderstelt. genwaarde te herstellen. De computer is beslist uw meerdere niet. Maar we behoeven hem niet verder te vernederen dan beslist nodig is. De computer heeft ook wel bijzondere ei genschappen. Hij kan bijvoorbeeld voor treffelijk onthouden. Zijn geheugen werkt weliswaar ook bijzonder simpel en vergeleken bij de geheugencentrale in onze menselijke hersenen erg moeizaam, maar het heeft op ons brein vóór dat het nooit terug behoeft te seinen: „Sorry, dat ben ik vergeten". Dat doen onze hersens her- naaidëlijk, en dat is een nare eigen schap van die weke massa achter hel voorhoofdsbeen. Wij stoppen er, dag in dag uit, van alles in, maar verreweg het meeste komt er nooit meer uit. Zonde van al die informatie. En dan te bedenken dat het er toch allemaal in zit. Diep in het hersenweefsel ligt alles opgeslagen wat we ooit gehoord, gezien, gelezen, gedaan en geleerd hebben. Slechts een heel klein deeltje daar van stelt het geheugen ons als bruikbare informatie ter beschikking. Zelfs iemand die de reputatie geniet een fenomenaal geheugen te bezitten, moet vaak vast stellen dat hij iets vergeten is. Dat is eigenlijk een verkeerde uitdrukking: we „vergeten" eigenlijk niets, want alles zit in ons geheugen, maar er mankeert vaak iets aan de techniek van het te- rugseinen In dat opzicht is de computer ons in derdaad de baas. De computer vergeet niets, en weigert ook nooit een eens m zijn geheugen opgeslagen informatie terug te geven. En dan heeft hij nog een bijzondere eigenschap die wij te enen male missen: hij is razend snel. Een oog wenk is voor de computer een eeuwig heid: in één oogwenk (die pakweg een tiende seconde vergt) doet hij zo nodig enige tienduizenden verschillende din gen. Dat kunstje zullen wij, natuurlijke schepsels, nooit leren. Het geheugen van de computer zullen we ook nimmer eve naren. Goed, we zijn oneindig veel in telligenter dan de computer. Maar la ten we nu eens even inventariseren, en vergelijken: DE MENS: Intelligent, slecht geheugen, traag. DE COMPUTER: Zeer dom, onfeilbaar geheugen, on voorstelbaar snel. Wanneer we nu, naast de computer, een machine bezaten met precies de drie genoemde menselijke eigenschap pen (intelligent, slecht geheugen, traag), en we moesten dan uit die twee de best bruikbare kiezen, wat zouden we dan doen? Juist, we zouden op grond van elemen taire logica zeggen: we maken van die twee machines één. Het slechte geheu gen en de traagheid van de ene zijn waardeloos, maar haar intelligentie ha len we eruit, en die bouwen we in de andere machine, zodat die beschikt over intelligentie, goed geheugen en snelheid. De montagetechniek die daarvoor no dig is, bezitten we echter niet, en afge zien daarvan zal een werkelijk intelli gent mens weigeren zijn verstandelijk vermogen af te staan aan een machine De computer zal dus dom moeten blij ven. Maar dat is geen bezwaar, integendeel, het menselijk verstand kan toch op zeer eenvoudige wijze ingebracht worden. De mens kan immers, werkend met de com- puter, de vruchten van zijn intelligentie in de computer stoppen en de drie ei genschappen zijn dan toch keurig ver enigd. uitslagen nodig om in enkele seconden te berekenen hoe de volledige uitslag zal luiden, hij heeft (zo horen we nu pas uit het Pentagon) tijdens de Kore aanse oorlog gewaarschuwd dat de Ame rikanen vooral niet de rivier de Yaloe moesten oversteken, omdat er dan oor log met China kwam, de computer lijkt alles te weten, alles te begrijpen, alles te kunnen voorstellen. Als de computer nu zo onvoorstelbaar dom is, hoe speelt hij dat dan klaar? Dan had Klaasje Harrewar het destijds ook wel gekund! Daar zit wat in. Alleen zou één Klaas onvoldoende geweest zijn. Maar stel nu dat je een miljard Klaasjes hebt, alle maal even dom. Je zet ze bij elkaar en je laat ze een geweldig rekenkundig probleem oplossen. Tevoren hak je dat echter In een miljard stukjes, die elk neerkomen op de vraag: „Klaas, is hier sprake van een 0 of van een 1?" Nou, daar hebben al die miljard Kla zen niet de minste moeite mee. Ze zul len een feilloos antwoord geven. Tel die miljard antwoorden nu bij elkaar op. en de grote som is opgelost. Nu moet ik toegeven dat er nogal wat bezwaren aan de methode kleven. In de eerste plaats is het een beetje moeilijk een miljard domme jongetjes op een overzichtelijke manier bij elkaar te zet ten, en nog lastiger wordt het ze alle maal het papiertje met hun stukje van de som uit te reiken. Bovendien willen ze op tijd een boterham en de zaak loopt dus beslist uit de hand. Toch is het gelukt zulke aantallen Klaasjes in een kastje te krijgen. Het zijn echter geen jongetjes, maar geheugenkernen van keramisch materi aal. De technici zijn erin geslaagd die dingetjes zo klein te maken dat men er vele tienduizenden in een klein kastje kan stoppen. Het moderne computerge heugen bestaat uit een zeer groot aan tal van die kernen, meestal ferrietringe- tjes. In een vingerhoed gaan er vele honderden, en ze kunnen maar nauwe lijks over een haar geschoven worden. Het magnetische materiaal waaruit ze gemaakt zijn, kan langs elektronische weg beïnvloed worden. De magnetisa- tierichting is door een eenvoudige scha keling te veranderen: de ene richting is, zo hebben de computerdeskundigen eenvoudig afgesproken, de 0, de andere richting is de 1. Op die manier kan dat is duide lijk een grote hoeveelheid informatie, allemaal in de vorm van „het is 1, of het is 0", in het geheugen van de compu ter opgeslagen worden. De bedrading zorgt ervoor dat al die ringetjes op com mando van richting veranderen, en dat hun „inhoud" direct kan worden terug gelezen. Daar is niets geheimzinnigs aan. Nu is er natuurlijk heel wat aan te pas gekomen om al die informatie zó handig in het geheugen van de computer op te bergen, dat degenen die ermee moeten werken ook precies weten waar het zit. Maar dat is een technisch detail, dat we verder onaangeroerd kunnen laten. U zult ongetwijfeld ook zó wel aanne men dat de technici daar uitstekend in geslaagd zijn. Maar hoe zit het nu met dat zoge naamde „denken" van de compu ter? Er gaat bijna geen dag voorbij, of we krijgen te horen van weer een nieu we toepassing van de computer. Hij heeft maar een deel van de verkiezings- De vraag dringt zich nu op: wat kun je in vredesnaam beginnen met een 0 en een 1? Om een berekening te kunnen maken hebben we toch de cijfers van 0 tot 9 nodig? Dat gaat de computer echter boven de pet. Daarom moet hij alle getallen die wij in ons zo handzaam lijkend tientallig stelsel ge bruiken, toegevoerd krijgen in de vorm van tweetallige getallen, het zogenaamde „binaire systeem". Dat lijkt voor ons wel erg ingewikkeld, maar in wezen is het heel eenvoudig. De 0 en de 1 zijn, zoals duidelijk zal zijn, zowel in het dicimale als in het binaire systeem, aan elkaar gelijk. Bij de twee wordt het anders, de 2 moet in het binaire systeem gevormd worden zoals wij dat in het decimale stelsel met getallen boven de 9 doen: een plaatsje opschuiven en een 0 erbij. Willen we dus 2 op binaire wijze schrij ven, dan krijgen we een 1 en een 0 achter elkaar. Drie wordt. 11. Vier: 100 enz. Zestien wordt dan voorgesteld door 10.000 en het ingewikkeld uitziende binaire getal 11001100101 is niets anders dan 1637. Immers: van achteren af bezien no teren we achtereenvolgens een 1 (die ook decimaal gewoon een 1 is), een 0 die aanduidt dat er géén tweetal aan wezig is (totaal dus nog steeds 1), dan een i die zegt: jawel, er is een viertal (totaal nu 5), vervolgens twee nullen die duidelijk maken dat de volgende machten van 1 plus 1 ook afwezig zijn dus geen 8 en geen 16, totaal dus nog 5 dan een 1 die op de aanwezigheid van de vijfde macht van 1 plus 1 duidt, dus 32 (totaal nu 37), ook een 1 voor 64 (totaal 101,) vervolgens twee nullen en derhalve geen 128 en geen 256, maar weer wel twee enen voor resp. 512 en 1024. Totaal 1637. Het lijkt erg omslachtig, maar als we het vroeger op school zo geleerd nadden, zouden we misschien heel wat minder moeite met rekenen gehad heb ben, en zou het nu heel gewoon lijken. De computer is eraan gewend, en het lukt hem best. U vindt misschien een getal als 11001100101 veel ingewikkelder dan 1637. Je hebt er zoveel cijfertjes voor nodig. Dat is wel zo, maar de com puter heeft miljoenen van die enen en nullen in huis, en zijn er toch nog te weinig, dan hangt men er eenvoudig nog een kastje aan waarin een nieuwe voor raad zit. Dat is het probleem helemaal niet. Nu komt een listige buurman u mis schien vertellen dat bovenstaand ver haaltje niet opgaat, dat er tegenwoor dig ook decimale computers bestaan. Laat u niet ondersteboven praten: dte buurman heeft gelijk, dat wel, maar het is gewoon een kunstje. Men heeft de computer geleerd hoe hij met binaire getallen het tiendelig stelsel kan vor men, gewoon een kwestie van techniek. Nu zult u misschien toch nog tobben over de vraag hoe de computer, hoe bliksemsnel en feilloos hij dan ook met die treinen van getallen rangeert, in staat is al die enen en nullen aan te wenden voor het hogere denkwerk dat hem wordt toebedeeld. Wat is denken echter? Wat gebeurt er in üw „denkmachine", wanneer een buurman die u eigenlijk helemaal niet zo sympathiek vindt, on verwacht vraagt of u vanavond, met uw vrouw, even een kopje koffie komt drinken? U slaagt er willicht in, na een nauwe lijks merkbare aarzeling, te antwoorden dat het, ,,tot uw grote spijt", onmogelijk is omdat u vanavondnou ja, het excuus zal u geen moeite kosten. Maar wat is er exact omgegaan in uw bovenkamer? U hebt gedacht: had de kerel het maar niet gevraagd, ik vind het he lemaal niet leuk bij hem thuis koffie te leuten, en zijn vrouw is nou óók zo aardig nietbovendien komen van avond „De wrekersop de televisie, en die wil ik per se zien, en kijken bij die vent, daar komt natuurlijk niks van, en mijn vrouw kan hem ook ook al niet uitstaan, maar hij heeft het nu al acht keer gevraagd, en Keesje van ons gaat geregeld bij buurmans Jantje spelen, hij mag er ook wel eens na vieren blijven als mijn vrouw een boodschap moet doen, dus dat schept wel verplich tingen, maar de koffie die ze je er voorzetten is niet te drinken, en de man kan trouwens over geen enkbl onderwerp één zinnig woord zeggen, weet je wat, ik doe het niet, ik be denk een excuus, wat zal ik zeggen: dat ik zelf bezoek krijg?, nee, dat heb ik de vorige keer al aangevoerd dat loopt in de gaten; dat ik stom weg geen zin heb, nee, dat kan ook niet, dat doe je nou eenmaal niet, dat mijn vrouw hoofdpijn heeft? ook zo doorzichtig, nou, ik maak ervan dat ik dringende werkzaamheden moet afmaken. Dus „Dat spijt me nou geweldig, buur man, ik zou het erg gezellig vinden, en mijn vrouw ook, maar ik heb van kantoor een partij werk meegenomen die ik beslist moet afmaken, anders kom ik hopeloos in de knoei. Een andere keer heel graag!" Dat antwoord rolt praktisch onmid dellijk na buurmans vraag over uw lip pen» maa.r er is een heel proces in de hersenen aan voorafgegaan. Zo'n proces kan schematisch worden weergegeven. Dat zou er dan bijvoorbeeld zo uit zien: Koffie bij Buurman i TV de moeite waard? f Buren wel aardig voor kinderen Dus niet doen? maar |--. Duurman^s, onderhoudend "Sjof saai? Dus toch? Uitnodiging afslaan. Onbeleefd excuus ongewenst 1 Excuus nooit herhalen. Combineren met vaste excuusformule Nu is dat uiteraard een zeer ama teuristische schets, die elke deskundige op het gebied van automatisering mede lijdend zal doen glimlachen. Het enige waarmee hij akkoord zal kunnen gaan is het feit dat de vaste grootheden erin (de conclusies, ingevoerde informatie enz.) in een rechthoekig hokje staan en de keuzemogelijkheden (ja of nee doen of niet doen, nul of één) in een ruit. Dat doet men in de programme- ringstechniiek ook zo. Maar we zijn hiei met leken onder elkaar, en zo'n prul var een schema kan dus wel even. Het zal weinig moeite kosten u voor te stellen dat de programmeurs de sche ma's heel wat exacter opstellen. Maar het principe is hetzelfde: breng een complex probleem terug tot een reeks hij zet is: een beslissing nemen in het van eenvoudige keuzemogelijkheden en stop die in de computer. Elke stap die vraagstuk: moet ik ja of nee zeggen. Vertaal nee in nul en ja in één, en de domme computer, die van nul tot één kan tellen geeft feilloos antwoord. Zo klein zyn de geheugenkernen (ferrietringetjes)de spin op de ze foto zou ze nauwelijks aan - zijn poten kunnen rijgen» Dat wil zeggen: als hij ook over de nodige vaste gegevens beschikt. Hij moet weten wat uw buurman voor een man is, en of zijn vrouw lekkere koffie zet of niet. Het oplossen van een dergelijk hui selijk probleempje is een gemakkelijker klusje dan bijvoorbeeld te berekenen hoe een raket moet worden gelanceerd die een ruimteschip rond Mars moet stu ren. of antwoord geven op de vraag: zullen de Chinezen Amerika aanvallen als de geallieerde troepen de Yaloe oversteken. Althans: dat zou voor óns gemakke lijker zijn. Voor de computer betekent het alleen meer werk, en dat is voor een zo weergaloos snel systeem geen en kel bezwaar. Het is dan ook helemaal niet knap van de computer die destijds heeft gezegd: blijf aan de zuidkant van de Yaloe! Hij heeft eenvoudig alle be schikbare gegevens toegevoerd gekre gen (strategische, politieke, historische) en heeft die toegepast op de concrete, ook in de vorm van een gesystemati seerde programma gegoten vraagstelling. In feite is het antwoord van de compu ter dan ook niet meer dan de weerslag van de in het brein van mensen aan wezige kennis. Vanzelfsprekend ls dit alles een zeer globale aanduiding van de wijze waarop de computer werkt. De techniek die eraan te pas komt heb ik domweg overgeslagen, of slechts heel vagelijk aangeduid. De beste produkten van de hedendaagse elektronische techniek, en de resultaten van de wiskundige kennis zijn twee van de belangrijkste facto ren die aan de computertechniek ten grondslag liggen. En op zijn beurt heeft de computer zowel elektronica als de hogere wiskunde een stevig handje ge holpen om weer verder vooruit te ko men. De superrekenaar -vervangt im mers een regiment vaardige cijferaars en hij doet in een seconde wat dat hele regiment een jaar zou kosten. Dat is dan ook de diepere grond van de redenering dat de computer, precies zoals de mens, zijn eigen geslacht in stand houdt door steeds knappere na zaten te „verwekken". Wie beseft hoe de computer dat doet, zal echter de mogelijke angst om zoveel rohotterie voelen verdwijnen. Want de mens dat is hier naar ik hoop duide lijk genoeg geschetst blijft de meester. Het „brein" van de computer niet zijn geheugen, maar het le vende brein blijft een uitwendig orgaan. Het is het onze.

de Stem | 1967 | | pagina 9