Spectaculair plan oostelijk Zeeland is losse flodder Restauratie stadhuis Middelburg afgerond In gesprek „Grootste risico: gebrek aan bescheidenheid" Een goede Zeeuw moei rond zijn, heb ik mijn pupillen gele PLAN ZOU IN MILJARDEN LOPEN Yitrite wil verlenging werktijd verkorting Pijpleiding Dow gereed Mgr. J. Bluyssen over de Kath. Kerk in Nederland: )OGWATER DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MAART 1967 S Vandaag Morgen Maandag Meer nieuws uil stad en streek 3 en 5 op pag. Dr. R. Geuljans voorzitter Raad van Arbeid te Eindhoven St-Adelbert Discussie over gezag in kerk BIJNA TON VOOR „KOE" H. van Hoogenhout Begin van bouw Kreekraksluizen in 1968 LUCHTKASTEEL MINISTERIE OUD Nieuwe raden en herindeling Tholen ZUSTER MECHTILDUS (SLUISKIL) Zestien Kantoortje SOS-dienst in kanaalzone Eerste radijs in Goes geveild Goed advies Voorwaarden Staten herdenken baron v. d. Feltz TE NISSE Honden bijten schapen en lammeren dood >ndag 12 raaai-t •t: 3.59 en 16.27T 4; Vlissingen: 3.43 en 15.10' e: 4.43 en 17.02. 3 maart i't: 4.30 en 16.58; Terneuzen* 4; Vlisslngen3.18 en 1539-' 5.12 en 17.29. •N chool 15.30 uur Lezing en film 19 en 21 uur van Istanboel 14 jaar uur van Istanboel 14 jaar udith 14 jaar RG en 21.15 uur in Soho 18 jaar uur n van Telemark 14 jaar -PAAL akker 15 uur Schieting 20 uur The Hunlers uur De stem van het water EN uur Gescheurd gordijfi 14 j. ouwburg 20 uur Alice" 20 uur Bio Conchos 14 jaar S 11.15 uur Intocht „Javazee" /ilder 19 uur Prijskaarting •aert-Nijs 14.30 uur Schieting ERZANDE Ie Linde 15 uur Puntensehieting ii 20 uur Rio Conchos 14 jaar Vylder 15 uur Schieting iANBKERKJE Koning" Seriekaarting BÏJKE 19.30 uur Toneeluitvoering STEEN Wetluwe 15 uur Schieting es 14 uur Verg. DuivenmiJ De "ZEN 14.30 en 20 uur urd gordijn 14 jaar RG 4, 18.30 en 20 uur m van het water a.l. m 20 uur Rio Conchos 14 jaar BERG tskerk 14 uur Matthaus Passion eeuw 19.30 uur K.P.J.-toneel CHT Schepper 15 uur Schieting Bock 15 uur Schieting ERZANDE ide 15 uur Schieting Sebastiaan opgebouw 17.15 en 20 uur eurd gordijn Winnetou 14 jaar rbunt Schieting TDIJK Dijk 15 uur Schieting STRAAT ttens 15 uur Gaaiballing RPE Block 16 uur Seriekaartmg Cock 14.30 uur arktschieting- NGEN -bra 15, 19 en 21 uur :h 14 jaar ,d 15 en 19 uur nan van Istanboel 14 jaar ELBÜKG jro 15.30 en 19.30 uur Stanislas slaat terug 14 jaar 14.30 en 20 uur helden van Telemark 14 jasï ertgebouw 19 uur Concert door ingen conservatorium Brugge 'RL ANDKERKJE den Koning" Seriekaartmg riORPE t Raedhuys 19.30 uur Dansen J. Dhert Seriekaartmg EUZEN t>. f r»r 20 uur Gescheurd gordijn 14 J BURG el 20 uur stem van het water a l. &GE isschnuwburg 19.30 uur enerbluf' ■lELBURG ïhuis 14 uur Raadsvergadering iT jcoopgebouw 20 uur rheurd gordijn ambra^O uur Judith 14 jaar nd 20 uur Judith 14 jaar ZANDE tieentehuis 19.30 uur dsvergadering DORPE de Cock 14.30 uur rmarktschieting v. Wilhelmina 19 30 uur art wedstrijd Sluis-Oostburg in verzoek gericht an Onze hij zijn guitaar mocht he hiJ een warm en gevoelig jeJ. „m lek toegestaan. Ik ben del,r haal'n... - Maar achter adeffijk Inyck te luisteren. ..Ga fjaal mer. Kille....", siste ;'uUen op. Er klopt iets niet- onderzet ns aan een nauwkeur g jj.G.D ls je het mü vraagt, wil v^egsniokkelen (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Dr. R. Geuljans, voormalig burgemeester van Breda, is benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Eind hoven. Hij volgt de heer M. Hoy- tink op, aan wie op zijn verzoek per 1 augustus van dit jaar eer vol ontslag is verleend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Leden met hun da mes van de afdeling Zeeland-Noord van de St.-Adelbertvereniging hebben in Middelburg gediscussieerd over ge zag en persoonlijke verantwoordelijk heid in de kerk, een van de urgentie- punten van het pastoraal concilie. Het onderwerp werd ingeleid door pa ter dr. W. Munier s.s.c.c., professor voor kerkgeschiedenis aan de hoge school voor theologie en pastoraal in Heer. Dr. Muruier had een aantal stel lingen geponeerd die als basis voor het gesprek dienden. Een er van was dat veel van de vormen, waarin paus schap en hiërarchie in 't algemeen zich ontwikkeld hebben, niet als onaantast bare gegevens te beschouwen zijn. Dr. Munier achtte de strijd over de col legialiteit in de theorie en vooral de pratijk van het kerkelijk leven nood zakelijk om te komen tot vormen van gezag uitoefening, die aan de huidige tijd zijn aangepast, en die een eind ma ken aan een al te straffe centralisatie van de kerk rond de bisschop van Ro me. Het behoort volgens dr. Munier ook tot de opgaven van onze tijd, de democratische gedachtengang zover mogelijk in de kerkelijke verhoudingen door te voeren. In dit verband gebruik te dr Munier de begrippen beslissings bevoegdheid en beslissingsbeïnivloeding. Men zocht tijdens de discussie naar een grenslijn tussen het gezag ener zijds en de persoonlijke verantwoorde lijkheid anderzijds. Zonder die lijn ove rigens te vinden. Gesteld werd, dat het beleid in de kerk vooral gebaseerd moet zijn op het luisteren naar wat in het Godsvolk leeft, en op een minimum aan gezagsuitspraken. Typerend voor het zware gewicht dat door het me rendeel der aanwezigen aan de per soonlijke verantwoordelijkheid werd toegekent, was de uitspraak dat het eigen geweten uiteindelijk moet beslis sen over goed en kwaad. Aan de hand van de oude hakte reintje achter het stadhuis 36 nieuwe beeldhouwer Peter de Jong op een ter- I spuwers. (Vara onze verslaggeefster) GOES Het gaat erop lijken dat de „Een koe voor Grosseto" die ton wel zal halen. Op girorekening 3815 werd Interen weer een bedrag van f 1093,82 dij geschreven. Ruim f. 460.hiervan werd bijeengebracht door de vakschool in Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met het plaatsen van de laatste uit een serie van 36 waterspuwers is de restauratie van het Middelburgse stadhuis als afgerond te beschouwen. Deze laatste steen zal dezer dagen aan het weer geheel in oude glorie herstelde stadhuis van Zeeland's hoofdstad worden toegevoegd Ir. M. J. J. van Beveren, die de res tauratiewerkzaamheden heeft geleid, wil het plaatsen van de spuwers on danks het feit, dat aan enkele details nog bijgeschaafd moet worden, toch wel als een eindpunt zien. De grote kluif hebben we achter de rug, meent hij. Reeds snel na de verwoesting van het stadhuis in de eerste oorlogsjaren van 1940 is men begonnen met de herstel werkzaamheden. Aanvankelijk bleef het bij plannen maken en het provisorisch repareren van enkele kleine onderde len. Eerst na de oorlog kon het kar wei grondig worden aangepakt. Dit be tekent, dat alles bij elkaar genomen het restauratiewerk een kleine 27 jaar in beslag heeft genomen. De spuwers, die thans worden aan gebracht, zijn niet dezelfde als die vroeger de gootrand van het stadhuis hebben gesierd. De al vele eeuwen oude spuwers Mn saneringsplan is nodig voor een stadje als Hulst. Als raadslid heb ik wgrepen, dat niets zo belangrijk is dun vooruitzien, plannen maken, die voor onze kinderen een gezond en «tofbaar klimaat scheppen. Er zitten tjier en daar wat haken en ogen "®i, maar over het algemeen ben ik sr een groot voorstander van". De "■eer H. nan Hoogenhout uit Hulst u het niet meer beleven. Op 19 april stapt hij met zijn gezin in het «tei/tuig om te emigreren naar Tas- ie. Baat zich daar vestigen in m stad Davenport, waar zo'n 800.000 Mensen wnnp.n. tin 11 10 ttior.1, ivuur au n öuu.uuu j,.-.- wonen> Op 11 of 12 april zegt vaarwel. „Ik heb hier 12 in npiiiorl'i 11 VOP vwneiand kunt aarden, m L"v 1 totaal ingeburgerd en Ruhtïi llet Bdchend weg. Met de kZ l - hev°lkin9 heb ik het die tKwlol\ma kunn™ vinden. Ook in Betdeemeraad heb ik bijzonder fijn mijn collega's samengewerkt". z^eminrr,uer\ellen' h°e het; met on~ Ut ik h 1Eeplannen 'S gelopen, dan Vkèrwèi Llanavoni nog' Iets kan har aei Jo ie9J/n' 0n3eveer acht 'k serien.hlt m^n vrouw en AustmbUJtPlan°P9evat om naar Wel rr„l Baan Omdat ik vroeger WtaTlifd Tn.mijn lon9en heb Aebbeh we t I,A'gekeurd- Daarna ken Totrinf m-eer over Bespro- brolr'LZml ]aar september besoefc LlA hier ln Hulst op er JZ Z™am' De eerste dag weid beiiêrktenVer Allstralië Bepraat. Ben van le thel 0t het hezichti- "dtst. De V0lï?»TV?lardi!lheden in Sloops of k'?rtdag vrne° hij zo naar Australië te komen. W8M# °m Ueta^mahettkeuria<lr 9eleden en «"li hit all^TB.SI,apport t allemaal flauwe kul en zei, dat ik het opnieuw moest pro beren, omdat intussen de maatsta ven zoveel veranderd zouden zijn. Mijn vrouw was er direct voor en we hebben het geprobeerd. Het heeft lang geduurd, voor de uitslag kwam, maar ik werd goedgekeurd. Het leu ke is, dat ik daar al een huis heb en zelfs werk. Mijn vak is tandtechni- ker en in Tasmanië is daar veel ge brek aan. Mooier kan het dus niet. Maar als ik daar eenmaal zit en het komt zo ver dat ik eens aan vakan tie kan gaan denken, dan zal Hulst bovenaan op mijn lijstje staan". waren door weer en tijd zo versleten, dat er nieuwe moesten komen. De beeldhouwer Peter de Jong heeft aan de hand van de oude modellen 36 nieu we spuwers gehakt. De stenen figuren, die overigens geen functie hebben bij de afvoer van hemelwater, maar lou ter decoratief zijn, wegen per stuk on geveer 250 kg. Ze steken ieder circa tachtig centimeter uit de gevel van het stadhuis. MIDDELBURG Bij de N.V. De Vitrite Fabriek in Middelburg zal, gerekend vanaf 20 maart a.s. verlenging van de toestemming voor werktijdverkorting worden aangevraagd voor een periode van drie maanden. Zo blijkt uit een verslag van de onder- nemingsraadsvergadering in 't medede lingenblad voor het personeel voor de Vitrite. Uit dit verslag blijkt verder dat de werktijdverkorting tot nu toe het be oogde doel: het opvangen van een terug gang in de bedrijfsdrukte zonder in krimping van personeel, het beoogde doel bereikt. De voorraad gereed produkt is vrij sta biel gebleven. Een gunstige omstandig heid was het verkrijgen van enkele in cidentele orders uit Engeland. De afzet aan derden blijft vrijwel op het nor male peil. De teruggang in de bedrijfs drukte is vooral het gevolg van een sterk verminderde afzet aan het Phi- lipsconcern door voorraadbeperking, al dus het mededelingenblad. Voor de aanvulling op het normale loonbedrag is van de bedrijfsvereniging slechts toe stemming ontvangen voor het eerste tijdvak van zes weken. Voor het aan te vragen tijdvak van drie maanden wordt, zo gaat het verslag verder, niet uitge sloten geacht, dat een aanvulling tot ten hoogste negentig procent van het nor male loonbedrag haalbaar is. Dit houdt in een vermindering van twee procent van het bruto weekinkomen voor die medewerkers, wier inkomen beneden de loongrens sociale verzeke ringswetten valt. De winstdelingsuitke- riig en de vakantietoeslag wordt nor maal uitbetaald, als zou er geen werk tijdverkorting zijn geweest. Deze maatregel geldt voor 459 „van de 700 werknemers. Eind januari werd al toestemming verkregen voor een werk tijdverkorting van zes weken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijkswaters-laat streeft ernaar, dat in 1968 begonnen kan worden met de bouw van de Kreekraksluizen in het Schelde - Rijn kanaal, waarmee ongeveer vijf jaar gemoeid zullijn zijn. Zoals gemeld wordt de aanleg van de bouwput op 4 april aanbesteed en wordt het sluis- complex niet in de Kreekrakdam, maar even ten noorden daarvan ge bouwd, in de schorren van de Ooster- schelde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De heer J. v. Ben nekom, fractievoorzitter van de A.R. in de Zeeuwse staten, heeft de sta tenleden gistermorgen moordend nieuwsgierig gemaakt met zijn op merking dat er momenteel van par ticuliere zijde „spectaculaire plannen voor oostelijk Zeeland" bestaan, die met buitenlands kapitaal gefinan cierd zullen worden. De heer Van Bennekom hield de mond verder stijf dicht. Het enige dat hij er nog aan wilde toevoegen was dat het om plannen gaat, die de oren aan het klapperen zullen brengen. Bij nadere informatie bleek het door de heer van Bennekom zo achteloos in de staatszaal gedeponeerde nieuwsbom- metje in zoverre een losse fl-odder te zijn dat het hier volgens een zegsman van de provincie in feite gaat om niet serieus te Hemen plannen van de 65- jarige heer Kloosterman uit het Zuidbe- velands-e dorpje Waarde, landbouwer van beroep. De heer Kloosterman, wil de Wester- schelde afdammen ter hoogte van Waar de. Verder wil hij glrote industrie- en woongebieden aanleggen in het Land van Saeftinlge, en in het oostelijk deal van de Oosterschelde. De plannen zou den met Amerikaans geld, d-at op Zwit serse baniken staat, gefinancierd wor den. Volgens de heer Kloosterman loopt het project in de miljarden. Feit is dat de heer Kloosterman eni ge weken geleden een adhesiebetui ging van GS van Zeeland voor zijn plannen heeft gevraagd. De plannen zijn ingediend op een stukje papier ter- grootte van een schrijfblok. Een dui delijke toelichting ontbrak. Het plan wordt in leringen van het provinciaal bestuur dan ook als een fantastisch en vaag luchtkasteel beschouwd. De heer Kloosterman loopt, zoals hij zelf zegt, als 25 jaar met de plannen rond. Hij heeft het plan volgens zijn zeggen in het verleden reeds viermaal aan de Nederlandse regering voorge legd. De regering zou steeds geweigerd hebben omdat België geen toestemming kon verlenen voor de afdamming van de Oosterschelde. „Maar ik heb het nu via België gespeeld. Daar is het nu in orde. Ze gaan ermee akkoord". De heer Kloosterman heeft zich nu andermaal tot de Nederlandse regering gewend. „De hele zaak loopt over het koninklijk paleis", zo licht hij toe. „An ders krijg je toch geen toegang tot de regering". „We zitten elke week op het mlr.is. terie. Ik verwacht over vijf tot zes we ken een beslissing uit Den Haag. Het wachten is eigenlijk op de nieuwe re gering", aldus de heer Kloosterman. Hebt u het plan helemaal zelf uitge dokterd? De heer Kloosterman: „Ik denk van wel". Kunt u vrij over dat Amerikaanse geld beschikken? De heer Kloosterman: ,,Ja' Het is afkomstig van een combina tie van Amerikaanse maatschappijen". Hoe staat het provinciaal bestuur te genover het plan? „Positief". Over wat voor industrieën gaat het? „Dat is geheim". Hoe bent u in relatie gekomen met die Amerikanen? „Dat is mijn zaak". Kunt u niet wat meer over uw plan nen vertellen? „Nee. Het staat allemaal nog ln de kinderschoenen. Het moet geheim blijven. Als het bekend wordt, dan loopt het fout. Het mag niet in de krant, denk er om, anders krijg je een proces van jewelste", Bij dit alles zij aangetekend dat de „25 jaar oude" plannen van de heer Kloosterman, de Amerikaanse geldschie ters daargelaten een mengeling zijn van verschillende min of meer bekende en recente ideeën. Het idee om de Westerschelde ten hoogte van Waarde af te dammen is onlangs gelanceerd door ir. J. Prins, voorzitter var.* de Zeeuwse Landbouw- mij. Deze afdamming werd door ir. Prins in relatie gebracht met het Bel gische plan om een zeekanaal te gra ven van Antwerpen naar Baalhoek in het Land van Saeftinge. De dam zou, met een dergelijk kanaal, Antwerpen niet in de weg liggen. Achter de dam bij Waarde en in het Land van Saeftinge zouden in deze conceptie ruime moge lijkheden voor industrialisatie ontstaan. In het idee om „iets groots" tot stand te brengen in het oostelijk deel van de Oosterschelde herkent men gemakkelijk het Reimerswaalplan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Omdat sedert het verloop van de procedure met betrek king tot het voorstel van een gemeen telijke herindeling van het eiland Tho len geruime tijd is verstreken en in middels nieuwe raden zijn aangetre den, heeft de minister van Binnenland se Zaken het provinciaal bestuur van Zeeland verzocht mee te delen of in het oorspronkelijke standpunt van de gemeenteraden wijziging is gekomen. In verband hiermee verzoeken g.s. van Zeeland de gemeentebesturen op het eiland Tholen om voor 7 april te la ten weten of, en zo ja in hoeverre, het oordeel van de zittende gemeente raad afwijkt van dat van de oude raad. G.S. vestigen er de aandacht op, dat het niet de bedoeling is om de proce dure volgens de gemeentewet opnieuw in werking te zetten. Dit betekent, dat de raden geen gelegenheid wordt ge boden nogmaals uitvoerige beschouwin gen over het voorstel te leveren. Het gaat er uitsluitend om te vernemen of de zienswijze van de nieuwe raad van die van de oude raad afwijkt, en zo ja of welke punten dit dan het geval is. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL „Babysitten mogen we nu ook", zegt zuster Mechtildus. zy is receptioniste in het St. Elisabethzieken- huis in Sluiskil. Volgende week zater dag is ze zeventig jaar in het klooster en op 28 april viert ze haar 87ste ver jaardag. „Er is veel veranderd in het kloos terleven", zegt ze vanachter haar hel der bureautje. „En dat werd tijd. Vroe ger mochten we bijna niets. Familie bezoek? Daar kwam niks van in. Als je een brief schreef werd hij open gemaakt. Ze konden altijd controleren wat je schreef. Dat gebeurt nu ook niet meer." Zuster Mechtildus kan zich nog prima herinneren hoe het allemaal was rond 1897. In het kloosterleven en de kerk is in het algemeen veel veranderd. Dat vindt ze begrijpelijk. „Ook als kloos terlinge moet je je aan de tijd, waarin je leeft en werkt, aan kunnen passen. Als je toch ziet hoe hard er hier in de kanaalzone wordt gewerkt, dan kan ik alleen maar heel veel respect opbren gen voor die mensen. Hebben wij dan niet de plicht in deze ontwikkeling mee te gaan? Ik kom zelf van Den Helder, maar ik moet zeggen, er zit pit in de Zeeuwen. Het zijn harde werkers en doorzetters. Wat ze eenmaal in hun kop hebben gezet, dat sla je er met geen mogelijkheid meer uit." ZUSTER MECHTILDUS: Hoe oud ze ook is, zuster Mechtildus wil van geen rust weten. „Ik heb een prachtig pensioen. Een dure kostgan ger van de staat ben ik. Want 70 jaar heb ik in het onderwijs gezeten. Dit werk doe ik nog niet zo lang. Als ik een klein rekensommetje maak, dan heb ik in totaal ongeveer 3250 kinderen in de klas gehad. De meesten zijn al lang getrouwd, hebben kinderen, of zelfs kleinkinderen." Zestien was de zuster toen ze in het klooster bij de Zusters van het H. Hart intrad. Nauwelijks was ze de twintig gepasseerd, of ze stond al voor de klas. „Toen was ik de jongste in de congre gatie, nu ben ik de oudste. Ik was indertijd de 21ste zuster van het H. Hart in Nederland. Nu zijn er zo'n 500." Ze staat nog steeds voor iedereen klaar. De school in Sluiskil is zuster Mechtildus nog lang niet vergeten. „Het doet pijn om er op een gegeven ogen blik mee te moeten ophouden. Ze zei den me dat het niet langer meer mocht. Het zal wel zo zijn. Ik heb er niet veel last van. Mijn gezondheid is goed en ik kan nog best mee. Ik houd niet van dat getantebet. Mijn kinderen heb ik altijd geleerd, dat een goede Zeeuw rond moet zijn, niet vierkant. En met dat rond bedoel ik dan niet rondgege- ten, maar rond in gedachten en daden. Ze hoefden bij mij niet met kaarsjes en andere rommel te komen. Daar hield ik helemaal niet van. Wat ik wilde was de kinderen opvoeden tot volwassen men sen uit een stuk." Het kantoortje van de receptioniste betekende voor zuster Mechtildus uiter aard een grote overgang. Maar ook in dit werk, zegt ze, ligteen grote taak. „De mensen, die hier het ziekenhuis binnenkomen, hebben meestal een gro te dosis troost nodig. En ik merk vaak, dat ze er behoefte aan hebben bij ie mand hun hart uit te storten. Als ze maar iemand kunnen vinden, die naar hen wil luisteren. En daar ontbreekt het maar al te vaak aan. Ik vind het fijn op deze wijze nog iets te kunnen doen, zolang het nog gaat." In het ziekenhuis staat zuster Mech tildus bekend als de grote humoriste. Zij neemt het leven van de lichtste kant en ziet zelfs in de donkerste hoe ken nog een zon schijnen. Met haar Noordhollandse tongval kan ze het soms zo heerlijk uitdrukken. Als ik jarig ben hoop ik, dat al mijn jongens komen", zegt ze. En met jongens be doelt ze dan de kwajongens van vroe ger, die ze wel eens bij de oren pakte. „Jongens had ik het liefste in de klas. De meeste zusters kunnen niet met jongens omgaan. Nou, ik had er anders geen moeite mee." En terwijl ze in de richting van de lift loopt, roept ze nog: „Zet het nou goed in de krant. De re ceptie is van drie tot vier, ingang nieu we klooster, anders lopen ze allemaal veykeerd." (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Over enkele weken start men in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen met een telefo nische S.O.S.-dienstcentrale. Het nummer wordt: Terneuzen 01150 - 3133. Het co mité, dat deze verwijsdienst op touw zet is levensbeschouwelijk breed van samen stelling. Het initiatief is mede gestimu leerd door de stichting voor Kath. Soci aal werk en Gezinszorg in de Kanaal zone en het priesterheraad. Het is voorlopig de bedoeling, het num mer enkele uren per dag open te stel len. Twee dames heeft men bereid ge vonden, de telefooncentrale te bezetten. Heit instituut bedoelt uitsluitend een verwijsdienst te zijn naar hulp verlenen de instanties en particulieren. Men be doelt de verwijsdienst overigens niet uitsluitend voor de bewoners van de Ka naalzone. De hulp, die men via de verwijsdienst kan vragen, is nauwelijks beperkt. Men kaïn vragen om bejaarden- of ziiekenver- voer, om oppas bij een noodzakelijke af wezigheid; bij acute nood kan men huis houdelijke hulp vragen en iedereen kan adviezen vragen in de ruimste zin. De dienst zal niet alleen bestaande instan ties de vragen om hulp doorgeven, maar wil ook particulieren oproepen, ziich aan te bieden voor eenvoudige hulpverlenin gen. Men kan te zijner tijd zich ook schriftelijk tolt de verwijsdienst ridhiten. Om duidelijk te laten uitkomen dat de ..hulpcentrale Kanaalzone", zoal® de of ficiële naam luidt, uitsluitend een ver wijsdienst is, zal men niet van een huis adres maar van een postbus gebruik ma ken. (Van onze correspondent) GOES Het zachte winterweer heeft de groei van diverse groente soorten bespoedigd. Hierdoor konden de telers al vroeg verschillende pri meurs aanbieden. De eerste radijs welke onder glas geteeld werd, is igiiis- teren aangevoerd door de heer L. P W. Bom uit Ierseke. Opmerkelijk vroeg was de aanvoer van de eerste rabar ber door de heer A. v. Fraassen uit Goes. Eveneens het oogsten van de eerste winterbloemkool door de heren Gebrs. L. P. en A, J. v- d. Velde uit Ierseke kan als bijzonder vroeg aan gemerkt worden. De handelaren toon den weer veel belangstelling voor de eerstelingen van deze teelten omdat de variatie in het aanbod van groenten hierdoor beduidend verruimd wordt, TERNEUZEN De directie van Dow Chemical (Nederland) n.v. deelt mede, dalt de 115 kan lange pijpleiding van Per nis naar Terneuzen gereed is gekomen. Zoals bekend is de pijpleiding be stemd voor het transport van ethyleen van de Shell-raffinaderijen naar de Dow- fabrieken in Terneuzen. Verwacht wordt dat Shell reeds in de loop van de volgende week met de leve ring van de grondstof zal beginnen. Met de uitvoering van het Dow -pij pleiding- project was een bedrag van meer dan 15 miljoen gulden gemoeid. Een commissie uit de raadgevende interparlementaire Beneluxraad heeft, zoals wij gisteren gemeld hebben, een lans gebroken voor coör dinatie van het zeehavienbeleid in België en Nederland. We vrezen dat het bij woorden zal blijven. De raad is immers een college zonder werke lijke bevoegdheden. Hij is geen. echt parlement dat de ministers de wet kan voorschrijven. Op ogenblikken als dit betreuren we dubbel dat in de Benelux, alle economische samen werking ten spijt, van politieke in tegratie nog geen sprake is. We hopen echter dat de regeringen het advies van de commissie dat zeker door de raad zal worden over genomen, niet naast zich neer zul len leggen. Want het is een goed ad vies, geen kreet die aan de werke lijkheid voorbij ziet. Die werkelijk heid is ld© harde concurrentie tussen Rotterdam en Antwerpen, een con currentie die zich vooral manifes teert op het gebied van de industri alisatie. Het getuigt van realisme dat de com missie een inventarisatie wil maken van de overheidssubsidies die in bel de landen verstrekt worden. Daar immers wringt de schoen. In Neder land is tij diens en na de havencon ferentie te Middelburg de Belgen verweten dat zij de natuurlijke con- currentiefactoren vervalsen door Internationale ondernemingen di rect of indirect geweldige subsidies te bieden. In België is van de daken geschreeuwd dat de Nederlanders oneerlijk concurreren bijvoorbeeld door goedkoop aardgas te leveren. Wat ervan waar is, zal blijken uit een nota die de commissieleden Del- walde (Antwerpen) en Laan (Rot terdam) nu gaan opstellen. Vastgesteld kan nu reeds worden dat de Nederlandse en eBlgische re gering elk een eigen industrialisatie beleid voeren met als gevolg dat de beide Beneluxpartners elkaar bui ten spel proberen te zetten als het om het aantrekken van buitenlandse Investeringen gaat. Alleen het be drijfsleven spint zijde bij die con currentie. Ook de economische integratie in Be Benelux laat nog te wensen over, zoals men ziet Het is historisch verklaarbaar dat het industriealisatiebeleid in heide landen uiteenloopt. Na de oorlog be vonden België en Nederland zich elk in een eigensoortige economische situatie. De economieën van de Be neluxpartners zijn inmiddels echter zover naar elkaar toegegroeid dat er geen reden meer is dat elk zijn eigen industrialisatiepolitiek handhaafd. Als de Beneluxhavens, natuurlijk be voordeeld door hun ligging inde delta van de grote Europese rivieren, tezamen de poort van de Euromarkt moeten blijven, mag harmonisering van het haven, en industrialisatie beleid niet meer op de lange baan geschoven worden. Gebeurt dat wel, dan valt te vrezen dat de Benelux ln de meest letterlijke zin van het woord de boot mist. Noord-Brabant en Zeeland, met hun havenprojec ten in het Scheldebekken, hebben bij die harmonisering het grootste belang. Ook daarom hopen we dat, het initiatief van de commissie uit de Beneluxraad niet zonder vrucht zal blijven. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „Ons gebrek aan be scheidenheid is ons grootste risico, ik merk soms een te sterke gerichtheid op eigen problemen, met te weinig oog voor onze zendingsopdracht. Wij lopen een groot risico te egocentrisch te zijn. We moeten levend, maar ook bescheiden kunnen zijn. Wij moeten niet menen, dat wij de avant-garde zijn. Wij kunnen ook wel eens door slaan naar een andere eenzijdigheid." Dit vermaan richtte de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, tot de Nederlandse katholieken, toen hij vrij dagmiddag sprak voor de studènten- gezelligheidsvereniging Askloa in Til burg, die haar vierde dies vierde. Op verzoek van de Askloa-senaat was de bisschop gekomen om, aan de hand van losse aantekeningen, zoals hij zelf zei, een kenschets te geven van de katholieke kerk in Nederland en haar verhouding tot de wereldkerk. Hij zei dat de vernieuwende kerk in ons land zdch o.a. kenmerkt door een ver diepend inzicht in de kerk als volk Gods met een zending naar de wereld toe, dat er in die kerk een neiging is tot relativering van bepaalde aspec ten, zoals waarheid, dogma, wet en hiërarchische onfeilbaarheid en dat er bovendien het gezag wordt gerelati veerd, waarbij meer het accent ge legd wordt op de persoonlijke verant woordelijkheid. Herinnerend aan de decentralisatie naar de plaatselijke kerken toe, die door het Concilie is ingezet, stelde mgr. Bluyssen vast da>t men in Ne derland op die weg is doorgegaan, waar door er een grote eigenstandlgheid van groepen en individuen is gegroeid. De moeilijkheid noemde hij nu, het hand haven van een goede hairmonie tus sen gezag en eigenstanddgfheid. Hij somde ook enkele voorwaarden op, die naar zijn inzicht daartoe in een nieuwe kerkstructuur gerealiseerd moeten worden. Zo zei hij, dat de op vatting van gezag en leiderschap en van de gezagsorganisatie in meer de- mocratische richting moet gaan, waar- by hij aan het woord democratisch de waarde toekende, die het ook op het Vaticaans Concilie kreeg. Centraal Cen traal daarin noemde hij: uitstekend o- verleg en samenwerking, 'n maximale motivering van 't handelen, een duide- informatie. „Men moet weten", zei hij, Dit alles wilde hij verbonden zien met een maximale communicatie en goede informatie. „Men moet weten", zei hy, „wie wie is, wat wie doet. waarom hij het doet en namens wie hij het doet." Mgr. Bluyssen pleitte voor een zo goe de communicatie binnen de structuur van de kerk, dat hij kon stellen: „De besluiten van de bisschoppen mogen al leen maar een kanalisatie zijn van wat mentaal is gerijpt." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. J. v. Aartsen, commissaris van de koningin in Zee land, heeft gistermorgen aan het begin van de zitting der provinciale staten, de vorige weck overleden mr. W. baron Van der Feltz herdacht. De overledene was destijds officier van justitie in Zeeland. Van 1935 tot '58 was hij lid van de Zeeuwse staten. In de laatste 12 jaar van deze periode trad mr. baron Van der Feltz op als voorzitter van de C.H.U.-fractie. De overledene is tevens geruime tijd lid geweest van de Tweede Kamer, en van de gemeenteraad van Middelburg. Het stoffelijk overschot van baron Van der Feltz is deze week in Middel burg ter aande besteld. 1 (Van onze verslaggeefster) NISSE Twee honden van de heren 3. en B.G. uit Ovezande hebben zes schapen en twee lammeren doodge beten. Twee schapen werden ernstig ver wond. De eigenaar van de dieren is W A. van Dijke uit Nisse. De schade worur geschat op 2000 a ƒ2500. De eigenarer van de honden zijn verzekerd.

de Stem | 1967 | | pagina 3