t Vriens n.v. Scharrelaars worden door tunnel abruht aan de kant gezet OP 64 VELDEN ONZE PUZZEL NOURILAX „WERELDSTAD HEEFT UITLAATKLEP NODIG" mm BEWERKSTER een piepende uper No-Nox Muziekidölen Bijgeloof Weggedrukt WATERLOOPLEINVERDWIJNT mmmm. A Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten JWERS, W. J. MUHRING: Marktwezendirecteur Duinhoven: ruim 10 miljoen Jaaromzet m )pervlak 18.000 m2. pparaten voor da tie I aanbouw voor da lieverwerking dat wij nog aan- pen voor Imaken van gecom- istvast staal, monel, en niet-voldoend -afdeling, telefoon tegemoet gezien door Afd. Personeelszaken - Telefoon 01600 - 24511 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 MAART 1967 risch gereedschap treding: ADMINISTRATIE |isje van 18-19 jaar met na. met ponskaarten strekt De enige échte potsierlijk heen en als baby hem èen beft. De Extra Kick 'vensgroot: 100 cm, ;ais een peuter van Het kan er heet aan toe gaan. san je overbuurman. Dat is het ge heim, waardoor zy, die op de vlooien markt thuis zijn, aan hun boterham komen. ,,Ik schat de jaaromzet van het Waterlooplein op ruim 10 mil joen", zegt marktwezendirecteur Duin hoven. Weer een deel van Nederland wordt verblijd met het hoogste goed op aar de, dat er na het eerste net is het tweede net. Een maand later zie je de weerslag op het Waterlooplein. Dui zenden verouderde televisietoestellen. Marktwezendirecteur Duinhoven: ,,Ik heb het een keer nagemeten. De partij was veertig meter lang, vijf toestellen diep en negen toestellen hoog. Reken maar uit, hoeveel het er waren. Speelklaar kostten ze vijf tientjes. De kapotte apparaten, waar je zelf de goeie onderdelen uit kon slopen, kreeg je voor twee knaken mee". Muziekidölen vinden hun graf op het Waterlooplein. Metershoge sta pels grammofoonplaten getuigen van hun ondergang. ,.Toen ik er op een dag kwam", zegt de heer Duinhoven, wa ren er opeens honderden platen van Bellafonte. Dat bananenlied. Gloed nieuwe platen.Ze kostten een kwartje. Ik; dacht: Ziezo Bellafonte is voor bij". Er mogen veel barsten in het Waterlooplein zitten, het blijft een vrij nauwkeurige spiegel van wat er in de grote economie omgaat. De televisie heeft de prijzen op de vlooienmarkt bedorven, menen de ken ners. Gekke requisieten nodig. Ga maar naar het plein. Wat het kost, doet er niet toe. En de pop-art, rotzooi bleek een prijs te «hebben en toevallig zijn diie kooplui niet op hun achterhoofd gevallen al zegt marktwe zendirecteur Duinhoven: ,.Ze hebben allemaal wat achter de rug, er zit een steekje bij ze los". Tien jaar geleden kostte een oude leunstoel met rieten zitting op het plein vier gulden, en dan kreeg je er een zonder leuninen gratis bij. Vandaag vragen ze zonder blikken of blozen veertig gulden. „Er wordt niet meer afgedongen", zegt marktwezendirecteur DutnhoVen spijtig. „Dat doen de moderne vrouw tjes met hun mooie laarsjes niet meer. Allicht, het gaat ook niet meer om hun laatste cent, zoals vroeger". Vroeger bloeide op het Waterloo plein de handel in kleine ijzerwaren. Sleutel verloren of had je een kostgan ger genomen, die er een moest heb ben? Op de vlooienmarkt lagen de du- plikaten voor het oprapen. Tegen woordig kan het iedereen zich permit teren in een keurige winkel sleutels te laten bijmaken. Weg handel. De lege plajats werd ingenomen door het ge reedschap, want de kooplui voelden zeer zuiver aan. dat de doe-het-zelver koning werd. De heer Duinhoven: ,,Het wordt bij wagonladingen in Duitsland ingekocht. Je kunt tegen woordig op het Waterlooplein meetap paraten krijgen, waarvoor je in de gewone handel in speciaal zaken moet zijn en die moeten het nog voor je bestellen". 's Morgens vroeg kun je nog wel eens koopjes doen. Het verhaal, dat de kooplui hun eerste klant van de dag het gewenste voorwerp geven tegen de prijs die hij biedt, is natuurlijk een fabeltje. Dan was die complete mij nenveger, die Jack Maandag eens te koop heeft aangeboden, zeker wel voor een piek weggegaan. Maar het is een feit, dat ze ontzag hebben voor hun eerste klant. Die bezorgt hun immers de „jatmous" de handgift en de jatmous garandeert, dat het een goede dag zal worden, aldus het bij geloof van het Waterlooplein. Voor de rest Is het moeilijk geworden. Een heel oud pak aantrekken helpt nau welijks, want de kennis, die de schijn baar sluimerende koopman omtrent uw koopkracht en koopdrift vergaart, komt tot hem langs andere dan zulke vulgaire kanalen. Piet Bakker be schrijft het proces in zijn boek ,,Een buurt wordt bijgezet" aldus: ..Achter de rommel zat een oud mannetje, dat volstrekt niet probeerde om zijn spul len aan de man te brengen. Hij zat daar in een soort droomtoestand voor zich uit te staren, als ging hem de kraam niet aan en de wereld ook Misplaatste devotie. van de blakende bankiershuizen langs de grachten, maar meer onverwoest baar dan deze, oergezond. „Je begrijpt het niet", zegt, nog altijd verwon derd, marktwezendirecteur Duinho ven. „We leven toch in een tijd van welvaart hoe moet je dat getal van 150 opkopers verklaren? Ik sta wel eens met mijn ogen te knipperen als ik ze 's middags rond een uur of twee met hun bakfietsen op het plein zie aankomen. De Rotzooi, die ze bij zich hebben. De afval.en ze worden bestormd, meteen. Als ze een beetje leuke handel hebben, zijn ze binnen een kwartier los. Het is een uitlaat klep, denk ik dan. Iedere wereld stad heeft zo'n uitlaatklep nodig. Er is op een of andere manier een markt voor rotzooi. En wat ze niet kwijt kunnen, laten ze staan, hè. Ik heb laatst een nacht lang met zeven wagens van de reiniging heen en weer moeten rijden om het allemaal weg te krijgen. Dat gaat nu anders wor den. Er komt opslagruimte, gebruik verpacht". Hij zegt het, alsof hij het in zijn hart helemaal niet leuk vindt. Het geheim van de vlooienmarkt wordt aldus verklaard. Je geeft een kapotte wekker aan de voddenman mee en krijgt er een dubbeltje voor terug. Maar een paar maanden later wil je je radio repareren en er is niet een schroefje in je gereedschap kistje dat past. Dus ga je naar het Waterlooplein en snuffelt rond bij de kraam. En kijk, daar vind je pre cies het schroefje dat je hebben moet. De koopman vraagt er natuurlijk te veel voor. maar je bent toch blij, dat je dat schroefje voor twee kwartjes kunt krijgen. Welnu: dit is een schroef je uit de wekker, die je voor een dub beltje hebt verkocht. „Koopman, ik heb een ouwe kachel voor je", roep je van vier-hoog naar beneden. Hy blijkt bereid, de sta-in-de- weg inderdaad mee te nemen.... als hy een „joedje" (tientje) toe krijgt. Opgelucht zie je hem gaan. Beneden verkoopt hy de kachel voor een knaak Zelfs handenwarmertjes. Helmenaffairie op het Waterloplein. niet. Maar dan bleef je oog haken aan een zeldzame uitgave van Rousseau's Confessions eh dat had hij onmiddel lijk in de gaten. Zo onverschillig kon je niet vragen, wat hij er voor heb ben moest of hij antwoordde hautain: tien gulden, want hij had die blik opgevangen, waarmee je er verrast naar had gekeken. Nu was een. tien tje nog spotgoedkoop, maar de zede op de markt eist nu eenmaal, dat er afgedongen wordt en dus ging je na veel loven en bieden met Rousseau naar huis. Voor vijf gulden. En je dacht: die vent lijkt wel gek. Maar onder tussen wist je zeker, dat het ouwe mannetje dacht: „Mesjogge om voor zo'n fot boekie vijf kostelijke guldens te geven". „De opkopers", zegt de heer Duin hoven, „leven bij de gratie van de hoop, dat er tussen de rotzooi op de bakfiets een oude prent, een kostbaar schilderij zal zitten, dat hun dag hun maand goed maakt". Zelf hebben ze er geen verstand van. Hoe ze het dan weten? Een eigen ervaring ter illus tratie van het zesde zintuig, dat zetelt onder hun alpinopetten en vilten hoed jes. Getroffen door de aanblik van een zeldzaam stukje primitieve negerkunst verdiepte ik me ter camouflage in de studie van een roestig waardeloos strijkijzer. Toen hij er genoeg van had, zei de koopman langs zijn neus weg „mooi houtsnijwerk he?" Ik bekende kleur en vroeg de prijs. Het voorwerp bleek al lang verkocht te zijn. „Maar" zei hij, „u bent zeker de tiende die erop peest". Gevraagd hoe hij wist dat ik erop peesde sprak hij kernachtig: „Ja maak je malle moer effe wijs dat je hier 'n stijkijzer komt zoeken". Voor de oorlog ivas de lompenhan del over heel Amsterdam verdeeld. Er heersten onbeschrijfelijke toestan- (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Waterlooplein in Amsterdam, bakermat van mil jonairs als Maup Caranza en Loe Lap sjofel arbeidsveld ook voor sappelaars als Mikkie Makkie en Lange Jaap vergaarbak van lichtschuwe, naamloze enkelingen tenslotte, die fluisterend leuren met gestolen waar: het moet alle maal voor de bijl Amsterdam doet aan face-liftingde oude buurt ten oosten van de Amstel ondergaat een verjongingskuur. Ondanks het ontbreken van enkele Russische topspelers was de wedstrijd om het kampioenschap van de Sovjet unie zeer sterk bezet. Vanaf 1962 was de titel afwisselend in handen geweest van Korchnoj of Stein, maar dit jaar waren ook sterk favoriet de internatio nale grootmeesters Smyslov, Gelier, Bronsteïn en Tahnanov. Verrassend was daarom wel het feit. dat na de eerste vijf ronden een dei- jongere Russische meesters, Lein aan de kop lag door een serie spectaculaire overwinningen. Maar na een spannende eindspurt gelukte het toch weer de ui terst talentvolle Stein de titel in zijn bezit te houden. Aan deze wedstrijd, die ieder jaar een schat aan waardevolle partijen oplevert, ontleen ik de onder staande fraaie prestatie van de eerder- vermelde Lein. In een prachtig gevecht vol flitsende verwikkelingen verslaat hij zijn tegenstander op grandioze wijze: Een verrukkelijk duel WitA Lein Zwart V. Sa won Gespeeld in het toernooi om het Rus sische kampioenschap 1967 te Sotchi Damepionspel 1. d2-d4, Pg8-f6 2. Pgl-f3. g7-g6 3. Lcl- g5, Lf8-g7 4. Pbl-d2, c7-c5 5. e2-e3, b7- b6 6. c2-c3, Lc8-b7 7. Lfl-d3. 0—0 8. 0—0, d7-d5 9. Ddl-e2, Pb8-d7 10 Tal-dl, Pf6-e4 11. Lg5-f4, a7-a6 12. Pf3-e5. (De afwikkeling 12. Le4:, de4: 13. Pg5, h6 14. Pge4:, was niet juist wegens 14. f5 en zwart wint de pion na g6-g5 met voordeel terug. De tekstzet leidt tot zeer scherpe verwikkelingen! 12. Pd7xe5 13. Lf4xe5, Lg7xe5 14. d4xe5, Pe4xd2 15. Tdlxd2, Dd8-c7 16. f2-f4, f7-f6 (De zwartspeler overschat zijn kansen en komt daardoor spoedig, in moeilijkhe den). 17. De2-g4 (Dreigt 18. Lg6 bijvoorbeeld 18. hg6: 19. Dg6 :-j-, Kh8 20. Tf3 en het mat ls niet meer te pareren) 17. Rg8-g7 Stelling na 17. Kg8-g7 '|8 H* I 18. Ld3xg6 (Toch, dit loperoffer ls de inzet van een geweldig offensief) 18. h7xg6 19. f4-f5, g6-g5 20. Dg4-h5, Tf8-h8 21. e5xf6-f e7xf6 22. Dh5-g6-K Kg7-f8 23. Dg6xf6-K Kf8-g8 24. Df6xg5- Dc7-g7 25. Dg5-f4, Dg7-f6 26. e3-e4 Df6-h4 27. g2-g4, d5xe4 28. f5-f6, Th8-h6 29. Td2-d6 (Sneller won 29. f7-4-, Kf8 30. Td6, Th8 31. Tg6, De7 32. Dh6-H en mat op de volgende zet) 29. ...Kg8-h8 (Verliest direct. Geboden was 29. ...Tf8> 30. f6-f7, Th6xd6 31. f7-f8D+, Ta8xf8 32. Df4xf84-Kh8-h7 33. Tfl-f7 Kh7-g6 34. Df8-g7 mat. SCHAAKRAADSEL Op schier ongeëvenaarde %vijze kan de Vitspeler in de onderstaande positie een gelijk spel afdwingen. De geweldige dreiging, waarvoor wit zich geplaatst ziet, h3-h2-hl Dame. De remise combi natie bevat naast enkele fijne finesses een welhaast magische ontknoping. Wit aan zet en speelt remise 1 Oplossing Wit bereikt als volgt remise: 1. e2-e3, h4-h3 2. d2-d4 Kc5-d6 3. f3xe4. d5xe4 4. Ldl-c2, Kd6-d5 5. Kbl-al, h3-h2 6. Lc2-bl en het remise is een voldongen feit (Kotov). (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige wannteseiisatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat 1" thuis altijd een tube Algesal bij d» hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. den. In de buurten, waar de kooplui hun opslag hadden, was het niet on gewoon, dat de mensen een brood voor de ratten op de huiskamervloer neer legden om zelf ongestoord te kunnen eten. Het Waterlooplein was toen meer de volksmarkt voor de Joodse buurt. Hoe het daarmee gegaan is, moge hier ombeschreven blijven. De schrij nende leegte, die achterbleef, ook. Men benutte haar, omdat zij er nu eenmaal was en omdat de tierige fleur van vroeger toch nooit meer zou te rugkeren in de ontvolkte, geplunder de jodenbuurt, voor de concentratie van de voddenmannen. Zo kwam de vlooienmarkt tot stand en daaromheen toch weer allerlei andere handel. Wat je er vandaag de dag kunt kopen, tart iedere beschrijving. Driehonderd standplaatsen zijn er. De helft wordt geëxploiteerd door gewone marktkoop lui. Die zijn, met hun horloges, tex tiel, nep-koperwaren en dubieuze boek jes niet zo interessant. Het avontuur ligt bij de honderdvijftig anderen, tie scharrelaars die u alles kunnen leve ren wat u maar bij elkaar kunt fan taseren tussen een lampetkan en een donderbus uit de Tachtigjarige Oor log. Het zijn deze. die nu worden weg gedrukt tegen de melaatse gevels van Jacx Maandag. Terwijl het IJ-tunnel- tracé met betonnen onstuitbaarheid op rukt, zullen zij daar nog even stand houden. Maar de sfeer zal voor een goed deel weg zyn en de gein ook. Het riet er kortom naar uit, dat t.v.-regis- seurg en pop-artiesten, koopjesjagers en doe-het-zelvers, antiekkenners en minnaars van kitsch, snobs en pau pers binnen afzienbare tyd, ergens anders heen zullen moeten met hun scala van behoeften waarvoor het Wa terlooplein zo geduldig en veelzijdig bevrediging bood. ADVERTENTIE) Nog deze maand begint de eerste plastische ingreep. Draglines en pneu matische hamers zullen een deel van m plein omwoelenen de bedding B maken, waarin straks een stuk ge stroomlijnd IJtunneltracé komt te lig- pn. De lompen, het oudroest moe- jen ervoor aan de kant. Tegen de me laatse gevelrij aan, waar Jack Maan dag internationaal bekende super- scharrelaar ieder denkbaar auto- j I J ,er<*ee* &an leveren tegen iedere I pnkbare prijs. Daarna? Niemand I ï,uhet Precies. Maar het lijkt on- I p"kbaar, dat deze Mokumse kasba I phandhaafd zal blijven, als het Wa- erlo°Plein toegangspoort tot de stad I pvorden is en in ieder geval zal het I fkmoi'gana van ^en trots, waardig 11 k ri ïis-toch Ge,ls op deze Plaats wer" I Si iJ j moeten worden. Nee, het is I hvl°°ienmarkt gedaan, al zal II W langzaam zijn. I lr ,^"loo,Plein in Amsterdam, unie- 11 m ze™ant van de Nederlandse koop- I ma"sgeest, de schurftige tegenhanger werkt zacht en zeker bij verstoppingsprobfemen Hor. 1. gebod, 3. vast rantsoen, 7. foef je (Inid.), 10. deel van de mast, 12. priem, 14. bijwinkel, 16. rivier in Rus land, 17. meisjesnaam, 18. aarde grond, 19. stap, 20. plaats in Gelderland; 21. so ciëteit (afk.), 22. spoedig, 24. plaats in Gelderland, 25. dalende inzinking van de bodem tussen hoogvlakten, 27. dra vend paard, 29. lidwoord (fr.), 30 munt in Nederlaind (afk.), 32. voorzetsel, 33. voornaamw., 34. vrucht, 36. achting, 38. zuivelprodukt, 40. voedsel, 41 liniëren, 42 pers. voornaamw., 43. manier van klederdracht, 45. snoer van een hengel, 46. plaats in Engeland, 49 familielid, 50. jongensnaam, 51. meisjesnaam, 53. en volgende (afk.), 55. stad in Duitsland 58. afwezig, 61 telwoord 62. bedrog (barg.); 64. plaats in Gelderl., 65. be dorven, 66 verstand, 67. oude vr. datief van een, 69. vreemde munt, 70. lied, 71. rechtschapen, 73 eerste boek van Mozes (afk.), 74. staatsbedrijf (afk.), 75. Lim burgse klei, 76. vette vloeistof, 77. deel van de bijbel (afk.). Vert. l. stad in Zwitserland, 2 meis jesnaam, 4. bijwoord, 5. fel, vinnig, 6 grijvoertuig, 7. karakter, 8. moerasplant 9. telwoord, 10. stok, 11. op een andere wijze, 13. aardhoogte, 15. titel (afk.), 16. puntig ijzer waarmee men spijkers in drijft, 21. scheik. element (afk.), 23. sle de, 26. plaats in Z.H., 28. vertegenwoor digster, 31. schoenvorm, 32. deelteken op een klinker, 34 jongensnaam, 35. buiten haven, 37. hogepriester te Silo, 38. bij woord, 39. deel van het gelaat, 44. dorp in Groningen, 47. overgebleven, 48. ko ning der elfen, 50. niet van hetzelfde gevoelen, 52. schade, 54. opmerkzaam, 56 bereids, 57. voegwoord, 59. scheik. ele ment (afk.), 60. Europeanen, 63. vinnige klap, 64 dus (Lat.), 68. scheik. element (afk.), 71. in oprichting (afk.), 72. rech ten inbegrepen (afk.). OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Ilor.: 1. baal, 4. Essen, 8. taak, 11 re- bol, 12 Doorn, 13. deeg, 14. nader. 16. E- ton, 17. Ned, 19. Gen, 20. api, 22. Ria, 24. ara. 26. gemeend, 29. Osmanen, 32. neen 33. greep, 34. node, 35. Lea, 36. ren, 37 olie. 40. radar, 41. reet, 43. mastiek, 45. legende, 47. sen, 49. nog, 51. att., 52. kol. 54. met, 57. Arno, 58. nader, 60. loon, 61 negen, 62. gebed, 63. taal, 64 Steen, 6ö' niet. Vert.: 1. bode, 2. aren, 3. legeren, 4. een 5. slag, 6. eden, 7. nor, 8. trepaan, 9 an ti, 10. Kent, 15. den, 18. die, 20. arm, 21 wee, 23. Angeren, 24. Asperen, 25. bed, 26. gnoom, 27. melis, 28. draak, 29 Oei ral, 30. Noren, 31. nette, 38. las, 39 et- stoel, 41. regelen, 42. Ede. 44. iet, 46. gom 48. bod, 50. part, 51. Anna, 52. kant, 53 lege, 55. Tödi, 56. knot, 58. nes, 59. ren. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1967 | | pagina 23