109 79 79 98 69 155 55 69 85 110 169 India-missionaris met lege handen naar Bihar terug *49 250 39 98 KLEDING, VOEDSEL EN MEDICIJNEN MOETEN IN BREDA ACHTERBLIJVEN „Er zijn nog te weinig oecumenische pioniers Fotohandel dynamisch op de Voorjaarsbeurs Geen angst meer, MANN Slachtoffers van zware regen Bessen i/ijn Vraag en antwoord Neo-Sïlvïkrin Dieselmotor Honger en ziekte Politiek THEOLOGIE Versoek aan paus: VAN PAULUS Ex-communicatie jUther opheffen Dr. J. Valk in Kosmos en oecumene Structuren Graaf Agusta verbiedt huwelijk van Giovanna POLITIE SCHIET ZILVERNERTS Centraal in wijk Experiment met huisartsen in groepspraktijk V~lwdjiHvtStoclu ftio&kfc- kjjrh imu/beat muwk W 'A6f httfUpn toxWt&k In Rood-China wordt ik geëxecuteerd Verstekeling op verkeerd schip Bediening toestellen nog simpeler Autotreinen via Alpentunnels meer in trek want er is Neo-Silvikrin! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 MAART 1967 sdag 15 maart tón Igram Is pot iks I 11 maart en e Oosterhout 160 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Over enkele dagen zit het verlof van pater J. van Emmerik s.j. er weer op. Hij gaat dan het huis van zijn ouders in de Bredase wijk Blauwe Kei verlaten om terug te reizen naar de inmiddels „vermaarde" staat Bihar in India. Zijn parochie. Maar hij laat dan in Breda voorlopig nog wel zijn sporen achter. Op de kamer die hij tijdens zijn verlof be woond heeft, op het zoldertje daarboven en op de slaapkamer van zijn ouders staan dozen en pakken vol spullen die voor India bestemd zijn. Ze gaan (nog) niet mee, want pater Van Emmerik weet niet, hoe hij het allemaal in India ingevoerd moet krijgen. „Dat is op het ogenblik mijn grote zorg", zegt hij. Twintig jaar heeft Jo van Emme rik in India gewerkt. De bedoeling was, dat hij nooit meer thuis zou komen, maar paus Joannes heeft het anders beschikt. „Hij heeft een ven ster in de Kerk opengezet", zegt de pater, „om er frisse lucht binnen te laten. En wij zijn er door naar bui ten gevlogen". Dat eerste verlof dat hij nu in Bre- da heeft doorgebracht is ook de eer ste keer geworden dat hij hulp ge kregen heeft voor zijn missionaris- senwerk. Veel hulp, want wat daar in die Bredase kamers allemaal ligt opgeslagen vertegenwoordigt een waarde van honderden guldens. ,,Van de Memisa", vertelt Jo van Emmerik, „heb ik voor zo'n f 325,- medicamenten gekregen. Van onze huisdokter hier in Breda heb ik ook ai medicijnen gehad. Ik heb dozen vol artsenmonsters liggen. Ik heb ampullen met pen/iciline en ik heb sulfapreparaten". Als een rijk man staat hij bij zijn dozen te kijken. Hij doet er een greep in en haalt een deken tevoorschijn. „Hier", zegt hij, kijk maar eens. Wat zullen ze daar een plezier van hebben. Die heb ik uit België gekregen. Een heel rijke gitt van een huishoudschool. En gloednieuwe kinderjurkjes. En schoe nen". Er ligt en staat nog veel meer. Glanzend tussen de kartonnen dozen staai er medische steriliseerketels. Fabrieken schonken hem medische - instrumenten, die hemzelf of hét hospitaal bijzonder goede diensten zullen kunnen bewijzen, „Ik heb ook een dieselmotor ge kregen. Ik heb twee dagen in de overal gestaan bij Van Tilburg in de Belcrumpolder em mee te helpen bij de revisie. Nu weet ik er iets van en dank zij Van Tilburg ziet de motor er weer prima uit". Voor de huisdeur staat 'n glanzende bromfiets, iets te licht om tot de ca tegorie motoren te horen. „Van de Miva gekregen", zegt Jo Emmerik, die voortdurend moet nadenken om het goede Nederlandse woord te vin den. „Van de Miva gekregen. Nou hoef ik niet meer met mijn fietsje tegen de bergen op. Als ik die brom mer tenminste in India krijg. Ik moet er honderd procent invoerrech ten op betalen". En dat is het hele probleem. Niet alleen van de bromfiets, maar van alles wat daar in die kamers is op gestapeld. Van de medicijnen en van het geconcentreerde voedsel, va-n de dieselmotor en trouwens van alles wat pater Van Emmerik nog meer zou kunnen krijgen. Ook van de kle ding. „Geen kleding nodig?" zegt hU, als hy spreekt over de repor tage van „Brandpunt" over Bihar. .,U moet er eens komen in de natte periode of in de koude periode. Nee, Ik ben maar wat bljj met al die kleding". Toen pater Jo van Emmerik ih november naar Nederland kwam was de situatie al zo, dat de berichten °yer de honger nu voor hem geen nieuws meer zijn. Bihar is niet al ken een van de armste, maer ook een van de volkrijkste staten van }n(ua. ,,ik weet hoe het is als ik terug kom", zegt hij. ,,Als de oogst 8°ed is kunnen we er net van rond komen, Nu is er helemaal geen J°pt geweest. En ze hebben dus oeiemaal niks. Niets dan honger en ziekte. Terwijl hier in Breda de spul- ?,-i ggen te wachten". u, Veet ook wat er tussen zit. Een Kwestie van protectie en plukken, e eigen industrie beschermen een be- asting innen. „En als alles er nu in overvloed was Pater Van Em merik heeft al van alles L geprobeerd om een weg te vinden voor invoer ra Z1x? sPullen in India, o.a. bij het i*S' maar °°k dat kon hem ntet helpen. n"?r„z^ri oen paar mensen hier in dp M '-uZegt ,,ciie V00r miJ vL geld hebben aangevraagd da? te*? be vloeiingsproject. Hier, f ?7ono ttU de hooting. Bijna zosi Het geld komt er wel, »n ^e' Memr om SpUiien bin- en te krijgen!" „Als het maar door de douane Bomby of Calcutta is", zucht °o van v7~._ de op. Het is de centrale re- liiirfcÜS deelstaten leveren geen moei- Eeri»f» n op' Het is de centrale re- n§ van dat onmetelijk grote land' toPfWwtdflk grote land, waar 6 ls Paf \van de bevolking christen dér Mn Emmerik werkt er on- liiko 1 ^oibasis, die de oorspronke- ziin »®w°oors van Indiia heten te doodZ1in Weinig ontwikkeld en daarrin?' u n misschien heeft juist Eesnmb christendom hen aan- ïeserlmf? ^ver de houding van de (Pster TT °Pzichte van de missie, van Emmerik zou liever spreken over christellijk ontwikke lingswerk) heeft men niet te klagen. Vele vooraanstaande hindoes heb ben hun opleiding op katholieke col leges en hogescholen genoten en hun opvattingen zijn daardoor christelijk getekend. Maar het vraagstuk waar pater Van Emmerik nu mee zit is meer een kwestie van politiek. En daarom is hij bang dat zijn spullen in Breda moeten blijven staan, ter wijl de bevolking van Bihar kre- peert. Of er moet op regeringsni veau een oplossing te vinden zijn. JO VAN EMMERIK als ik terugkom: honger (foto Wil Beenhakkers. Breda) Bij uitgeverij Kok N.V., Kampen verscheen van Herman Ridderbos, „Paulus, ontwerp van zijn theolo gie". een standaardwerk, dat een synthese geeft van de theologie, welke vervat ligt in de brieven van Paulus. De auteur blijkt zijn stof volledig te beheersen. In ruim 65Q pagina's ontleedt hij stukje voor stukie de gedaehtengang. van waar uit Paulus zijn brieven geschreven heeft Eerst behandelt de auteur en kele centrale thema's die het den- ken van de apostel der heidenen be- heersen Dan in een logische volg orde de gang van het christelijk be staan: het leven in zonde, de open baring van de gerechtigheid Gods de verzoening, het nieuwe leven, de nieuwe gehoorzaamheid, de kerk als het volk van God, de kerk als ü- chaato vah Christus, doop en avond maal. De opbouw der gemeente, de toekomst des Heren. Het boek wordt afgesloten met drie uitvoerige re gisters, die het nislaan van bepaal de passages vergemakkelijken. Wij kennen in ons taalgebied geen boek van katholieke zijde, dat met dit werk v. Ridderbos zou kunnen con curreren. Het verdient dan ook een ruime verspreiding onder professoren en studenten in theologie en bijbel wetenschap. Predikanten zullen er een onuitputtelijke bron voor hun preken in vinden en de geïnteres seerde leek een schat aan stof voor meditatie. Het boek draagt onmiskenbaar een gereformeerde signatuur. Toch is het zo rustig, objectief en met kennis van zaken geschreven, dat ook de genen die Ridderbos' geloofsvisie niet deden, zich erdoor verrijkt zul len voelen. Het is een van de beste uitgaven, die wij ons van Kok in Kampen kunnen herinneren. van de W, Een Amerikaanse lutherse predi kant en een rooms-katholieke r.-iet- theoloog hebben de paus gevraagd de excommunicatie van Maarten Luther door de r.-k. Kerk ongedaan te maken daan te maken. Dit zou dan moeten beuren ter gelegenheid van de her denking van 450 jaar reformatie. De predikant is Walter Riess en de katho liek Edward Meiners. Zij vragen de paus in een brief om opheffing van de excommunicatie. Een dergelijke daad zou, volgens hen, niet alleen voor alle protestanten een nieuwe uiting zijn van „uw openheid voor christelijke eenheid", maar ook een nieuwe bete kenis geven aan de komende viering van de 450-ste verjaardag van de reformatie. Gelezen in „Jong Gereformeerd" de volgende vragen en antwoorden: Wat is een dominee 1920 Die is geroepen 1967 De verantwoordelijke instan tie. 2000Hij meent het wel goed. Wat is oecumene T 1920 Wat zegt u 7 1967 Verkondiging. 2000't Heeft lang geduurd. En in „Adelbert" Moeten wij gehuwd zijn om de Nieuwe Katechismus te kunnen le zen 7 Om de Nieuwe Katechismus te kunnen lezen hoeven wij niet ge huwd te zijn, maar wij moeten wel ongehuwd zijn om hem te kunnen schrijven. den HAAG Dr. J. M. M. de Valk (r,-k.)lector aan de Economi sche Hogeschool te Rotterdam, be last met het onderwijs in de ge schiedenis der sociologie en de theo retische theologie, gaat in een artikel in het eerste nummer van het tijd schrift „Kosmos en Oecumene" na, wat de eenheid van de christenen en de Christelijke kerken in Neder land tegenhoudt. Dr. De Valk ziet in grote lijnen vier obstakels op de weg taar de eenheid. Hij begin» met naar zijn mening het mtast be langrijke verschil, nl. de versohillen in leer. „De verschillen in doctrine tus sen de kerken zullen worden over wonnen, daar men zich steeds meer realiseert dat in de kerk het leven voorafgaat aan de leer. Doctrines be staan niet op zichzelf, doch zolang mensen zijn die ze verdedigen", al dus Dr. De Valk. Wat voor dr. De Valk een grote sta- in-de-weg is, is het ontbreken van de juiste gezindheid. De christelijke een heid wordt (in Nederland althans) ernstig belemmerd door een aantal psychologische factoren 1de alge meen christelijke neiging om het ge- gevene als normaal te aanvaarden. Men vindt het veelal niet abnormaal, dat de christenen verdeeld zijn m ver schillende confessies omdat tran dit eenmaal van jongsafaan ^o tajeft kend. 2. Men heeft geen behoefte aan het opgaan in een grotere eenheid, omdat men zich goed thuisvoelt m de eigen vertrouwde atmosfeer. Dr. De Valk denkt hier aan het verzet tegen een nieuwe Bijbelvertaling of tegen de liturgische vernieuwingen. 3. De een heid van de christenen wondt ook ir. de weg gestaan door een (waarschijn lijk veelal onbewuste) agressiedrift. Dr De Valk zegt dat slechts een minderheid van de Nederlandse chris tenen oecumenisch is geïnteresseerd. De meerderheid staat er tamelijk onverschillig tegenover, en laat het graag aan bevoegde instanties over, mits er niet te veel ineens verandert, natuurlijk". Wat dr. De Valk echter als een groter gevaar ziet is dat er zo weinig oecumenische pioniers zijn. Zonder de hersenschimmen van uto pisten en de overdrijvingen van pio niers zijn er waarschijnlijk nog nim mer nieuwe wegen ingeslagen. Het christelijk geloof van velen onder hen heeft thans een dermate diepingrij pende crisis doorgemaakt dat de ver schillen tussen de confessies daarbij vergeleken, betrekkelijk irrelevant zijn. Als zij hun christelijk geloof door deze crisis heen zullen behouden, dan zal het zeer waarschijnlijk a-con fessioneel zijn. Misschien is dat de oplossing van de huidige verdeeld heid. zo vraagt dr. De Valk zich af. Velen en ook dir. De Valk beschou wen de kerkelijke structuren en in stituties als dé grote hinderpaal op de weg naar de eenheid. „Vanuit de institutie gezien doet elke nieuwe vernieuwing zich voor als een afwij king van het normale. Waar de in stitutionele perfectie van de kerk te ver gaat (en is dat bij ons niet onbe twistbaar het geval?) wordt zij zich zelf ten doel en wordt een onoverko melijke belemmering op de weg naar vernieuwing en eenheid opgeworpen- Aangezien wij altijd met kerkelijke structuren en instituties te maken zul len hebben, zal de tendentie tot ver starring altijd blijven bestaan. Daar om is het begrijpelijk dat de ijveraars voor de eenwording van christenen hun hoop vooral hebben gevestigd op de plaatselijke kerken en instanties. Hier worden de pioniers minder ge hinderd door de grote kerkelijke structuren. Echter, alleen wanneer deze acties hun doel niet uit het oog verliezende eenheid van de grote kerkelijke verbanden te dienen heb ben zij zin". Dr. De Valk besluit met het uit spreken van de hoop dat de oplossing van het vraagstuk der verdeeldheid mag worden gebonden in de grondige heroriëntatie waartoe 't gehele chrii- tendom in onze tijd ls gedwongen. LUIK (AP) De rijke Italiaanse graaf Domenico Agusta uit Milaan heeft zijn dochter maandag via een protest bij de deurwaarder in Luik verboden in het huwelijk te treden met de Braziliaanse voetballer José Germano, die in het elftal van Stan dard Luik speelt. Het paar zou van daag trouwen in de kerk. Het burger lijk huwelijk was op afgelopen maan dag afgesproken. Hoewel de Italiaanse Giovanna 21 jaar is moet zij schriftelijk toestemming hebben van Jiaar ouders, maar dit werd algemeen als een formaliteit be schouwd. AMERSFOORT (ANP) De Amers- foortse politie heeft gistermorgen vroeg in de binnenstad van Amersfoort een zeldzame, in ons land nog maar heel weinig voorkomende zilvernerts gescho ten- Het edelpelsdier had zich in een kippenhok achter hotel „Terminus" fewerkt en een aantal kippen doodge- eten, hetgeen met zoveel lawaai ge paard ging, dat de eigenaar wakker werd. Samen met de politie heeft men jacht op het dier gemaakt- Eerst toen het na geruime tijd kon worden ge- «choten, bleek het een zilvernerts te zijn. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) In het toe komstige centrum voor sociale dienst verlening in het Transvaalkwartier van Den Haag zal een groepspraktijk van huisartsen worden opgenomen. Het is een experiment waarvoor na overleg met de huisartsenvereniging zich reeds vier dokters hebben opge geven. Het idee is van de Haagse wethou der mr. W. A. Schouten van sociale zaken en volksgezondheid. Hij ziet hier in het voordeel, dat de artsen de mo gelijkheid krijgen in de wijken, waar hun patiënten wonen, een centraal punt te bezetten met voor hen gezamenlijk één telefoniste, één medisch assisten te en één administratieve assistente. De groepspraktijk van huisartsen in steden is in ons land een nieuw be grip. Alleen in Oostelijk-Flevoland oe fenen artsen al enkele jaren gezamen lijk praktijk uit. Het idee van de Haagse wethouder heeft ook het voor deel, dat in het centrum voor sociale dienstverlening de huisartsen directer en beter gebruik kunnen maken van de mogelijkheden op het terrein van het maatschappelijk werk. De artsen kunnen hun patiënten gemakkelijk ver-1 wijzen naar een andere deur in het zelfde gebouw, waarachter de sociale raadsman of de maatschappelijk werk ster zit. In het eerste centrum zal ook ruim te kunnen zijn voor bejaardengymnas- tiek, ontspanning, en voetverzorging. D ebedoeling is het maatschappelijk werk en de sociale raadsman dichter bij de bevolking te brengen. In het centrum kan worden verwezen naar ge zinsverzorging, kinderuitzending, me- dische-opvoedkundige bureaus, invali- dezorg e.d. Ook in de Schilderswijk komt spoedig een centrum voor socia le dienstverlening, terwijl er nog meer zijn geprojecteerd. PERTH (AP) Een Griekse zaken man, die zich te Bombay aan boord van een schip had verstopt om een bezoek aan zijn zieke moeder in Grie kenland te kunnen brengen, kwam tot zijn schrik tot de ontdekking dat hij via Australië naar Communistisch Chi na onderweg was. De 42 jaar oude Themistocles Am- manuel Negris kwam met het graan schip Archomtissa te Fremantle in Au stralië aan. Hij was doodsbang en verklaarde tegenover de Australische immigratie-autoriteiten: ,,Als ik naar Rood China wordt gestuurd, zal ik als spion worden geëxecuteerd. Ik maak geen enkele kans". De autori teiten hebben Negris geen toestemming verleend het schip te verlaten, maar een regeling getroffen krachtens welke hij dpnderdag naar Griekenland kan vliegen. Negris' vrouw, die twee zoons in En geland heeft, woont op dit ogenblik nog steeds in Bombay. Hoe hij haar daar weg moet krijgen is hem nog een raadsel. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Op de film- en foto- beurs die dezer dagen in de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden zyn vele snufjes te zien die voor de bezoekers van de onlangs gehouden Photoklna te Keulen niet nieuw zjfln, maar nu door de importeurs in Nederland worden geïntroduceerd. De fotobranche 'die tijdens de Voor jaarsbeurs, traditiegetrouw de laatste ontwikkelingen in een vrijetijdsbeste ding voor miljoenen laat zien, is dy namisch en consequent genoeg om de eenmaal ingeslagen we gnaar meer automatie en eenvoudiger bediening van camera's te volgen. Door een nog verder gaande vervol making van de apparatuur kan de leek, met minder kennis, betere re sultaten bereiken. De bediening wordt nog simpeler. De rolfim, die vaak met enig gepruts in het toestel gezet moest worden, verliest steeds meer terrein aan de cassette die automa tisch de filmgevoeligheid instelt. Dit geldt zowel voor kleinbeeld als de su per ein singel 8 mm film. Er wordt door de fotohandel meer vraag geconstateerd naar duurdere toestellen waarbij vooral de reflexfoto- en filmcamera's in de belangstelling staan. Als lichtbron wordt steeds meer de halogeen lamp gebruikt. Daarvan liet een der exposanten zelfs een regel baar type zien. De vraag naar kleu renfilm stijgt nog steeds. Het is daar bij opmerkelijk, dat alleen in de vak-, sector meer ,,prünts" naar kleurnega-l tieven worden gemaakt, maar de ama teurs het bij de dia's houden- Enige van de spectaculaire nieuwig heden zijn de laatst uitgebrachte ca meratypen van Rollei. De construc teurs vervaardigden een eenoog- re flexcamera, die voorzien is van een, zelfs nog nijgbare balg- Een optisch grapje is de mogelijkheid om de uit- neembare leans achterstevoren weer in de camera te plaatsen waarbij men, bijna tweemaal vergroot, micro-opna men kan maken. Rollei toont ook de kleinste volledige kleinbeeldcamera (24 keer 36 mm. negatief formaat) die er bestaat. De Japanse foto-industrie, inventief en slagvaardig, toont ook enkele opmer kelijke optische systemen en construc ties - De visoogoptiek, met een opna- mehoek van 180 graden kan men er bewonderen en een gummie" lens voor kleinbeeld met een variabele brandpuntafstand van 45 - 300 mm. Bij de Japanse filmcamera's vallen, naast de geperfectioneerde construc- tiedetails, de bijzondere lage prijzen op. Aardige details op deze beurs zijn de onderwaterbelichtingsmeter, tot 60 m. diep te gebruiken en het elektrisch apparaatje dat een draaiend magne tisch veld opwekt waardoor een los- magneetje in een retort met de te mengen vloeistof rond gaat draaien. De fotografie blijkt vooral bij de jongeren enorm populair te zijn. Bij de laatst gehouden nationale foto- en film wedstrijden, Camera-Ahoy, werden door jongeren beneden de 21 jaar ruim 45 procent van het totaal de rdnge- zoniden foto's en dia's voor hun reke ning genomen. Volgens de voorzitter van de stichting „Film en Photo", de heer G. D. Bovendorp, getuigde de kwaliteit van die opnamen van een originele visie. UTRECHT (ANP) De automobi listen die voor een snelle tocht door de Alpen hun toevlucht zoeken bij de spoorwegen, nemen in aantal steeds toe. Het vorig jaar vervoerden de Zwitserse spoorwegen door de Sint Gotthard-tunnel 572.472 motorvoertui gen tegen 450.590 in 1965 en 375.168 het jaar daarvoor. Alleen al in juli en augustus van het vorig jaar werden er respectievelijk 84.802 en 76.106 vervoerd. Dit gebeur de weliswaar in het hoogseizoen, maar tevens op een moment dat de ver keersopstoppingen op de toegangsweg totv de pas het veelvuldigsit voorko men. Wat de Simplon betreft, bedroeg het aantal motorvoertuigen 121.752 te gen 96.707 in 1965 en 88-662 in, 1964. In juli vorig jaar noteerde men er 16.190 en 19.160 in augustus De ihaand met het meeste verkeer was april met 93.138 voertuigen via de Sint Gotthard en 22 049 via de Simplon. eze cijfers hebben betrekking op alle auto's, bus sen, vrachtwagens, trekkers, motoren en scooters. (ADVERTENTIE) Voor de derde maal in drie maanden is Brazilië door zware regenval getrof. fen. In de benedenstad van RIo wer den tenminste 14 personen bedolven onder een drie verdiepingen tellend gebouw dat instortte. Acht werden onder de ruïne vandaan gehaald en tenminste ze# worden er nog vermist. Eerst komt roos... dan volgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het 2 gemakkelijk kappen.

de Stem | 1967 | | pagina 7