AJAX DOET ZICHZELF DE DAS OM Hockeycompetitie gaat spannende finale in Scholte won weer Breda krijgt het moeilijk SUPPORTERS OVER HUN TOEREN AMSTERDAMMERS: edkoper) Soetekouws voet maakte kostbare fatale bewegingf Robot tegenstander tafeltennissers In Den Haag jeugd landen schaaktoernooi BENFICA VAN SLAG AF Planckaert - winnaar le etappe Parijs-Nice - werd gedeklasseerd i a a a 5J Tschenscher is een home-referee Jjp Werkelijk .goede nylons voor f 1.95 NUR DIE maakt ze, uw kruidenier heeft ze. Koop morgen een paar, u zult enthousiast zijn. Boks titel kwijt BOOT ?TBOOT KM AN loten enz. Ondanks Dukla- Ajax toch belangstelling voor Jaarbeurs Fouten Hier onderschept Ajax-doelman Gerrit Bals een schot van Josef Ne- dorost. (Van onze liockeymedewerker) BREDA Er zullen werkelijk schokkende gebeurtenissen moeten plaatsvinden indien zich op de voorlaatste hockey-compeiitiedag een elftal aandient, dat een kampioenstitel heeft veroverd. Een tekenend beeld van deze competitie, waarin de teams in vrijwel alle klassen elkaar weinig toegeven. Het vermoeden is dan ook gewettigd dat pas op de laatste wedstrijddag de vele kampioenstitels zullen worden uitgedeeld. Geenszins verwonderlijk zal het zijn als beslissingswedstrijden zullen moeten worden vastgesteld. Nog altijd is Breda niet vrij van zorgen en ook zondag zal het er wei nig toe kunnen bijdragen om de zorgen te verlichten. Venlo, de grootste kam pioenspretendent, komt n-1. op bezoek bij de Bredanaars, die misschien een puntenverdeling uiit het vuur kunnen slepen. Dit ene winstpunt zou voldoende zijn, ongeacht de uitslag van de strijd tussen de degradatiekandidaten MOP en Tilburg. De wedstrijd 's-Henboigen- bosdh Eindhoven is voor beide par tijen even belangrijk gezien zij nog in de gevaarlijke zone verkeren. De plaat selijke ontmoeting HTCC EMHC is vooral voor de bezoekende vereniging belangrijk. Verovering van de zege houdit ml. tevens in die kleine kans op" de verovering van de zuidelijke titel". Het heeft er alle schijn van, dat volgende week zondag de kampioens beslissing in de dames le klas zal vallen. Van de twee kampioeinskandida- ten Push en Or. Zwart krijgt Or. Zwart een moeilijke opgaaf te verwerken. De Eindhovense club moet op bezoek bij 's-Hertogenbosch en dat zou wel eens een kostbaar winstpunt kunnen kosten. In Eindhoven moet Push met Racing duelleren, waaruit de Bredase ploeg de volle buiit mioet veroveren. De ove rige wedstrijden Breda Were Di en Keep Fit EMHC zijn van weinig belang meer, ofschoon EMHC zeker prijs zal steillen op de zege. Het overige programma luidt: HEREN: Prom. klasse A: MOP 2 Breda 2 (2); HU AC Or. Zwart (1); K. Fit MEP (1); Venlo 2 Push 3. Prom. klasse B: Were Di Rapidi ty 2; HOCO Zw. Wit (2): EMHC 2 HTCC 2 (2)MOP 3 Gl. Zwart (1). 2e kl. A: Were Di 2 MOP 4 3; Pelikaan DES (1); MEP 2 Fo- ward (2); Push 2 Liberty (1). 3e kl. A: M'burg Breda 3 1; Tempo Waalwijk (2)Rapide Foward 3 (3); Zw. Wit 2 Waran de (3). 3e kl. B: 's Bosch 4 - Rapidity 3; HOCO 2 's Bosch 3 (2); Breda 4- K. Fit 2 (2); Tilburg 3 MOP 5 (1. 4e kl. A: Zw. Wit 4 M'burg 2 (1), Warande 2 Breda 6 (2); Push 3 Olympia (1. 4e kl. B: Breda 5 Were Di 4 (1), Waalwijk 2 Zw. Wit 3 (3); Fo ward 5 Tilburg 5 (2); Liberty 2 Push 4 (1). DAMES Prom. kl. A: Gl. Zwart Rapidity (2)Or. Zwart 2 - HUAC (2)Forward Mep (1); Tilburg MO'P 2 (1); 2e kl. A: Breda 2 Were Di 2 (2); DES Pelikaan (1); Foward 2 Wa randa (1); Liberty Push 2 (2). 2e kl. B: Oirschot Rapidity 2 (2; Nu enen Waalwijk (2)EMHC 3 K. Fit 2 (2); Push 3 MOP 3 (1). 3e kl. A: Were Di 3 Breda 3 (1); Tempo 2 Foward 4 (1); Push 4 Olympia (2) 3e kl. B: Waalwijk 2 HOCO (1); Foward 3 Tilburg 2 (2)Racing 2 Push 5 (3). 4e kl. A: Were Di 4 M'burg (3); Pelikaan 2 DES 3 (1). 4e kl. B: HOCO 2 's Bosch 5 (2); DES 2 MEP 2 (1). AMSTERDAM (ANP) In Amster dam is door de bekende Tsjech Haram.- gozo een tafeltennisrobot gedemon streerd, waarmee o.m. de Europese kampioen Kjell Johansson zijn slagen techniek op peil houdt. Het apparaat gooit maximaal tachr tig ballen per minuut op tafel met elk gewenst effect en elke gewenste snelheid. De nationale topspelers Bert Schoofs, Karei Deken en Wim Schoo- nemeyer, die de demonstratie bijwoon den ook zelf de robot tegenstand bo den, waren bijzonder enthousiast. In de naaste toekomst zal een dergelijk ap paraat komen te staan in het tafel- tennisinstituut Amsterdam. (Van onze sportcorrespondent) BERGEN OJ ZOOM Het was jam mer dat Wijnen en van de Pol zich heb ben laten afvoeren van de deelnemers lijst in, het kader van de voorwedstrij den bandstoten ere-klassen, die in de Vier Winden te Bergen op Zoom wor den gehouden. Nu werd het toernooi ge speeld tussen Henk Scholte, Jacobs, van Nijnatten en de Hagenaar Sundquest. De belangstelling voor dit toernooi was groot en de biljartzaal van de heer van Loon was te klein om alle liefhebbers een plaatsje te bezorgen. De Steenber genaar van Nijnatten en ook Jacobs zijn in Bergen op Zoom goede beken den. Scholte won tweemaal van van Nijnatten en ook Sundquest moest in twee partijen de vlag strijken. Van de dubbelpartijen Jacobs tegen Sundquest won elk een partij en dit was ook het geval met de partijen van van Nijnatten tegen Sundquest. De uitslagen met achter de naam resp. het aanital caramboles, aantal beurten, hoogste serie en algemeen gemiddelde: Jacobs Scholte Scholte van Nijnatten van Nijnatten Scholte Sundquest Jacobs van Nijnatten Sundquest Jacobs Sundquest Sundquest Scholte Sundquest Scholte Sundquest van Nijnatten 115 34 18 3,38 200 34 35 5,88 200 31 63 6,45 100 31 12 3,22 125 33 17 3,78 200 33 28 6.06 169 41 18 3,48 200 44 45 4,54 200 45 25 4,44 125 45 18 2,77 108 44 11 2,45 200 44 23 4,54 126 32 25 3,93 200 32 28 6,25 178 42 35 4,24 200 42 29 4,76 200 38 29 5,27 144 38 16 3,79 DEN HAAG (ANP) Het landen- sehaaktoernooi voor jongeren tot twin tig jaar zal dit jaar waarschijnlijk weer in Den Haag worden gehouden, evenals in .1965. Voor dit toernooi, dat Neder land twee jaar geleden won, zullen wor den uitgenodigd teams van: België, De nemarken, Engeland, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk, West-Duitsland en Zwitserland. Het is de bedoeling, dat het toernooi op 3 juli begint, en dat de laat ste ronde op 11 juli wordt gespeeld. De organisatie van het toernooi is in handen van de Haagse schaakbond, die dit jaar 40 jaar bestaat. Of het toernooi in Den Haag kan worden gehouden, hangt nog af van de toekenning van een subsidie van de gemeente. De deelne mers aan het toernooi zullen bij parti culieren worden ondergebracht. Hoe het Nederlandse team zal zijn samengesteld, is nog niet bekend. Ze ker is alleen, dat de^jeugd-schaakkam- pioen van vorig jaar, Jan Timman uit Delft, in de Nederlandse ploeg wordt opgenomen. Het Nederlandse schaakteam kan pas worden gevormd als de jeugdkampioenschappen achter de rug zijn. (ADVERTENTIE) LISSABON (ANP) Benfica, de vroegere Europese bekerhouder, werd uitgeschakeld in het toernooi oim de jaarbeursbeker. De Portugese ploeg won weliswaar op eigen terrein de tweede wedstrijd voor de achtste fi nales tegen Lokomotive Leipzig met 2—1, maar dat was onvoldoende, aan gezien de Oostduitse ploeg de eerste ontmoeting met 31 had gewonnen. Eusebio scoarde in de tweede ont moeting beide doelpunten. Er wanen 57.000 toeschouwers. V.l.n.r.: Henk Groot, Jan Geleta, Jiri Cadek en Dukla-doelman Ivo Viktor. Dukla won de ontmoeting met 2 tegen 1. Cruyff en Keizer werden door Groot en vooral Muller beter gesteund, ter wijl Van Duivenbode en Suurbier in de defensie steeds doeltreffender gingen optreden. Een geweldig schot van Masopust en een verrassende omhaal van Novan kreeg Bals nog wel te verwerken, maar nadat Nedorost en Strunc in een flit sende combinatie nogmaals door de verdedigingslijn van de Amsterdam mers waren geschoven, was het feitelijk toch even gebeurd met Dukla. Het waren vooral de verdiensten van Bennie Muller, Piet Keizer en Sjaak Swart, waardoor Ajax ineens een vuist kon maken. Het gebeurde in de 20e mi nuut toen Sjaak Swart op rechts de bal te pakken kreeg op het moment dat het Tsjechische doel slechts door enkele spelers was afgeschermd. Een slimme pass naar Nuninga had feitelijk al een doelpunt moeten opleveren, maar Nu ninga miste deze middag zelfs het zelf vertrouwen om doelman Viktor van dichtbij te passeren. De snel mee naar voren getrokken Swart begreep de aar zeling van Nuninga, die bij het zien van de komst van Swart de bal met een tam tikje naar de Amsterdamse rechts buiten schoof. Resoluut profiteerde Swart toen van de algemene verwar ring bij Cadek. Novak en de veel te ver voor zijn doel staande Viktor. Zon-' der veel vaart rolde de bal het Dukla- doel binnen: 01. Toen kort daarna Johan Cruyff, na een scherpe voorzet van Groot ineens achter Cadek en Novak opdook en de bal in de hoek kopte, leek Ajax hele maal op weg naar de halve finale. Maaf ineens bewees Viktor zijn ongelooflijke kwaliteiten door alsnog de bal te on derscheppen. Het was begrijpelijk. Dukla moest nog meer gaan aanvallen. Er zouden dan feitelijk meer mogelijkheden voor Cruyff, Keizer» of Swart moeten komen. De zaak pakte echter totaal anders uit. Pronk en Soetekouw gingen in de ver dediging vreemde dingen doen. Er kwam ineens een grote aarzeling in het spel van de Amsterdammers. De aan valsgolf kon men nog zeven minuten in toom houden, maar toen Nedorost eenmaal alleen het strafschopgebied binnensnelde kon Pronk niet anders doen de Tsjechische buitenspeler met een ongeoorloofde actie het verder spe len te beletten. Volkomen onhoudbaar verdween de strafschop van Strunc in de linkerbovenhoek. Nog was de strijd voor de Amster dammers anders niet verloren geweest als zij de conditie hadden kunnen op brengen en in de laatste vier minuten de Tsjechen in hun actie te blijven vol gen. Masopust en Celeta kregen echter steeds nieuwe kansen om nieuwe mu nitie aan te voeren. Tot vier minuten voor tijd bleek al dit werk nutteloos, want met kunst en vliegwerk losten de Amsterdammers vele noodsituaties op. Maar ineens gebeurde wat feitelijk iedere verdediger kan overkomen, ze ker als hij onder druk speelt en niet meer voldoende kracht kan opbrengen om zijn bewegingen onder cóptrole te houden. Het gevolg van de omhaal van Soetekouw is reeds bekend. Dit bete kende voor Dukla een 21 overwinning en voor Ajax het einde van de strijd in de Europacup en de mogelijkheid om in de 11-jarige geschiedenis van dit slopende toernooi op gelijke hoogte te komen met de rivaal Feijenoord, dat immers eenmaal de laatste vier heeft bereikt, maar toen door Benfica werd uitgeschakeld. LIVERPOOL (AP) In een an derhalve kilometer lange rij van 40.000 voetballiefhebbers, die ston den te wachten op het begin van de kaartverkoop voor de Engelse Cupwedstrijd Ever ton-Liverpool, is zo gedrongen, dat vrouwen en kin deren onder de voet gelope nwer- den. In het enorme gedrang zijn 153 personen gewond. Daarvan moes ten 23 in een ziekenhuis behan deld worden. Vele anderen vielen flauw na buiten het stadion bijna 24 uur in de rij gestaan te heb ben. Toen de kaartverkoop tenslotte begon raakte de rij door het dol le heen. Er werd gevochten en opgedrongen, zodat de hereden po litie de toestand niet meer mees ter was. Geparkeerde auto's wer den beschadigd en een aantal rui ten sneuvelde. CHATEAURENARD (ANP) De Belg Willy Planckaert, winnaar van de eerste etappe van de wegwedstrijd Pa rijsNice werd later op de avond gede klasseerd, omdat hij tijdens de sprint een overtreding zou hebben begaan: hij trok zich op aan het shirt van een van zijn ploeggenoten en veroorzaakte daar mee een algemene valpartij- Dit was voor de commissarissen aanleiding hem te deklasseren en bovendien een boete op te leggen van 50 francs. Planckaert werd teruggezet naar de laatste plaats van heL eerste peloton: de 23e. Zijn ploeggenoot Vandenberghe kreeg even eens een boete van 50 franc omdat hij ziji^ lijn niet zou hebben gehouden- Door dit alles zal de Belgische kam pioen Reybroeck - overigens een ploeg genoot van Planckaert - donderdag in de tweede etappe van start gaan in het leiderstricot. De valpartij bij de finish heeft een aantal slachtoffers gemaakt: de Belg Seis, gewond aan ellebogen en knieën, moest de strijd staken evenals de Jonge Fransman Jagueneau, die een sleutelbeenfractuur opliep, en de Belg Depauw, die een duim brak. MEXICO CITY (ANP) De Itali aan Sandro Lopopolo werd vervallen verklaard van de wereldtitel in het ju nior weltergewicht omdat hij gewei gerd heeft een gevecht af te sluiten met de Cubaans-Mexicaanse uitdager José Angel „Mantequilla" Napoles. Luis Spota, voorzitter van de we- reldboksassociatie, verklaarde dat Na poles en de Westduitser Willy Qua- tor zullen strijden om de vakante ti tel. De winnaar moet zich verplichten binnen negentig dagen aen titelgevecht aan te gaan met de Argentijn Ico- lino Locche. Er is nog een mogelijkheid dat Lo popolo in het bezit van de titel blijft: indien bij namelijk voor het einde van deze maand in een titelgevecht uitkomt tegen Napoles. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 9 MAART 1967 nooi afgewerkte n snelle wereldbekende RY-MOTOR ok uw adres tel. 01100-7383, Goes a-stand 153 UZEN Telefoon 2028 sied. ïuishouding OGERS - KOELKASTEN - DFFIEMOLENS - BROOD- .S - VERWARMING. CK-UPS - TRANSISTOR- en armaturen Honderden Ajax-supporters heb- ping veroorzaakt. Men trok zingend ben woensdag in de Tsjechische en gewapend met spandoeken en toe- hoofdstad een grote verkeersopstop- ters door de Praagse binnenstad. (Van onze sportredactie) PRAAG Juist op het moment dat ledereen in het Juliska-stadion te Praag al aan een komende beslissingswedstrijd tussen Dukla en Ajax begon te denken, iloeg het noodlot voor de Amsterdam mers toe. Uit een vrij onoverzichtelijke situatie en nadat invaller Brumovsky de bal opnieuw in het Ajax-strafschop- gebied had gedeponeerd, maakte het been van Frits Soetekouw een fatale beweging. De bal sprong van zijn been en over Ajax-doelman Bals, die voor dien op zo'n weergaloze wijze de Dukla- voorwaartsen had afgewend, in het lege doel. Wat feitelijk niemand meer voor mo gelijk had gehouden gebeurde zodoen de vier minuten voor het einde van de ze kwartfinalewedstrijd voor de Euro pacup alsnog: Dukla nam een 2I voor sprong en stapte zodoende voor het eerst in de geschiedenis van deze gere nommeerde Tsjechische legerploeg in de halve finale van het Europacuptoer nooi voor landskampioenen. Ajax had zichzelf verslagen, want na de openingstreffer van Sjaak Swart wa ren er voor de Amsterdammers voldoen de mogelijkheden geweest om Praag met een overwinning te verlaten. Maar net doelpunt van Swart bracht na rust de ploeg vreemd genoeg ineens uit de cadans, die hen in de eerste fase van de tweede helft feitelijk zo gevaarlijk had gemaakt. JÏÏ311 Cruyff kreeg nog wel een scnitterende mogelijkheid op een twee de doelpunt, maar zijn kopbal werd aoor een fraaie reactie van keeper Vik- r alsnog gestopt. Het rustige spel van UTRECHT (ANP) Hoewel de JWDeursexposamteri vandaag over langstelling niet te klagen had- j werd. de beurshandel vanmid- 9 toch geruime tijd beïnvloed Mor de wedstrijd Dukla—Ajax. De r„„.T'nten hadden aanvankelijk i e/ belangstelling voor hun ekers, die daardoor enige uren ml hadden. De exposanten in r)»e'V??c'1 ""Pedels verschanst icnr,- hoekjes van hun stands, darm ®ewoonhjk zaken worden e/e- rortin'maar. waar nu de draagbare tablp-tJn enkele gevallen por- daobf" ywietoestellen de aan- Er waren tactischer «erricoM kun belangstelling Zkt en tussen klanten ver- fe'enT, h ?6 radi0's' Uit koeU scliaHÓ en afwasmachines Muid stands soms het en dn toT de radioverslaggevers ters Vpf, [s vade Ajax-suppor- fet Ir°eursb^oekers wandel- bare r„ f de ?'ancis met de draag- CsÏÏr ,by ™h - de jaar- ""Wl som. u1 bij een Aiax' dio". Want h t een vo1 sta" Son*s nipt i" en huP" was knmellLnau lueht. Extra be- Penslcampr kree9 deze middag de Crop«p7 Van jaarbeurs aan 'beste; r™ aan' waar een televisie- cpb„s "^Gesteld dat een dank- er%de re kVhers om zich ver- benis dil jokers behoorde Harry •deurén ,,p]°.or df oorlog de Oranje- de innZ. en droeg. Maar nu was p s is a's exposant. een surmol een En0else exposant e' tan hot V "an Liverpool, die hield nr, ?an de wedstrijd V een Ajax-overwinning. voordien, ging bij de Ajacieden nu plaats maken voor zenuwachtig heen en weer getrap. Van behoorlijk plaatsen was evenals in het eerste half uur van de wedstrijd weer geen sprake meer. De spelers gingen elkaar veelvuldig in de weg lopen. Van deze paniek en mede door de geweldige conditie die de Duklaspelers konden opbrengen, sloeg de Tsjechische ploeg terug. Eerst via een penalty, die Tonny Pronk ver oorzaakte tegen een snel sprintende Ne dorost, terwijl in laatste instantie de Ajaxverdediging Dukla nogmaals een handje hielp en via Soetekouw voor de tweede maal de bal achter Bals terecht kwam. Ajax deed dus in Praag zichzelf de das om. „We hebben dom gespeeld. We had den nooit die 1—0 voorsprong uit han den mogen géven", was het algemene commentaar na afloop van de wedstrijd in de Ajaxkleedkamer, maar de Am sterdammers vergaten wel, dat Dukla over alle linies toch echt wel de betere ploeg was geweest. Niet alleen de spel- technische kwaliteiten van Masopust en zijn mannen moest men hoger aanslaan, maar ook in tactisch opzicht en conditie lieten de Tsjechen hun suprematie in beide wedstrijden duidelijk zien. Want na de zuiver verdedigende tac tiek in Amsterdam kwam nu een ge heel ander Dukla in het veld. Trainer Musil had zijn spelers nu niet zo'n de fensieve opdracht meegegeven als in Amsterdam. Feitelijk vanaf de eerste minuten zijn er twee aanvallende ploe gen in actie geweest en dat maakte de wedstrijd tot een spectaculair schouw spel. Het aanvalspatroon van Dukla kon overigens de ruim 20.000 toeschouwers nog het meest beproeven. Dukla speel de heel nuchter voetbal. Soms heel traag in de opbouw, maar bliksemsnel zodra men de Ajaxverdediging naderde. In de Nederlandse defensie had Van Duivenbode een bijzonder zwakke start en kwam Soetekouw pas laat tot de ont dekking welke speler nu feitelijk zijn directe tegenstander was. Daardoor kwamen er voor Dukla kansen. Vele zelfs, maar Nedorost, Strunc en Maso pust bleven zich vergissen in de grote kwaliteiten van doelman Ger Bals. Op grootse wijze wist de Ajaxaanvoerder de Tsjechen alle scoringskansen te ont nemen en zelfs een alleen voor hem ver schijnende Prumovsky was door de koelbloedigheid van Bals zo geïmpo neerd dat hij spoorslags een unieke scoringskans verspeelde. Natuurlijk, Ajax kwam ook tot aan vallen, maar op het middenveld konden Klaas Nuninga en Henk Groot slechts met moeite het juiste maatregel vin den, terwijl ook Bennie Muller als een verdwaald schaap tussen zijn spelers liep. De kleine Amsterdammer wist zich echter over zijn inzinking heen te werken en dat betekende dat er voor Keizer en Cruyff, de enige twee wer kelijke Nederlandse aanvalsspitsen, toch nog enkele kansen kwamen. Piet Keizer groeide in deze periode naar een grandioze vorm en daarom was het juist zo jammer, dat er ditmaal van Johan Cruyff zo weinig uitging. De stevige Cadek was hem overwegend de baas en als Cruyff eens langs deze stoe re verdediger kwam, dan was dat veelal op een wijze tot stand gekomen die scheidsrechter Kurt Tsjenscher niet aan stond. Deze Westduitse arbiter werd natuur lijk in het Nederlandse kamp voor een belangrijk deel als de hoofdschuldige voor de nederlaag aangewezen en Cruyll ging zells zo ver om te verkla ren dat als Tschenscher in Amsterdam de strijd tussen Ajax en Dukla had ge leid er minstens een 31 of 41 over winning uit de bus was gekomen. Tschenscher was namelijk volgens de Nederlandse spelers een echte home referee, maar de feiten liggen toch wel iets anders. Tschenscher maakte een aantal fouten, maar verdeelde ze eer lijk over beide elftallen. De penalty waaruit Dukla tenslotte op 1 1 zou ko men was glaszuiver, terwijl de overtre ding die Cadek enige tijd later tegen Cruyff beging en waarin de ruim 4000 Nederlandse supporters een strafschop zagen, veel minder zwaar was. Op dat moment had Cruyff namelijk geen reële scoringskans. Maar voordat scheidsrechter Tschen scher tot het toewijzen van een penalty aan Dukla kwam, was er reeds het een en ander in het veld gebeurd. Ajax stond zelfs met 1—0 voor. En niet ten onrechte, want de Amsterdammers he ten in de tweede helft ineens veel be ter voetbal zien. Hier no. 5 Ivo Novak in duel om de bal met Tonny Pronk van Ajax (no. 3).

de Stem | 1967 | | pagina 17