iiijna 4000 bedrijfssluitingen Nederlander geeft weinig uit voor eten, drinken, Invloed van uitkeringswet midden- en kleinbedrijf Soekarno s 4e vrouw kreeg een dochter Motorvlet overvaren 2 doden Middenstanders laten zich wegsaneren Randprovincies zijn rijk vertegen woordigd le- m Dr, Dreesmann: kleine ondernemers faalden Ren nies® VINTER WAS TE NAT Selectief Ontwikkeling Oorzaak Prof. Verdam verzoekt stembiljetten te bewaren KANT-EN-KLAAR-„KARTOFFELEN" Volgens Prawda Clay Shaw agent CIA Obligatielening B.N.G. tegen 6,5% GELOFTE VAN TROUW Indonesiërs doen zaken Autowrakken gratis opgehaald Aapje op reis 8 1 - ieten Deskundige voorlichting I. 01650-6047 OOK IN DUITSLAND BOERENPARTIJ? Watu in de lente wilt is opnieuw beginnen anders... mooier... modieuzer ja Ier) Woning Graven naar vermiste kinderen opgegeven Op voorjaarsbeurs Boeren raadsleden niet deskundig'9 BON BOUQUET COGNAC CADEAU Loods in as gelegd f?snnra?er.Sch,a.de wordt £eraamd op ƒ250.000. De Verenigde Glasfabrieken BABffiAB BE STEM VAN WOENSDAG 8 MAART 196? 9 I l-i (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt! *l||f (Van onze weerkundige medewerker) Met een voorsprong van ruim veer tien dagen in flora-ontwikkeling dui ken wij verder de lentemaand in, in de hoop dat er dit jaar eens geen fikse koudegolven komen, die deze voor sprong in enkele dagen door zware nachtvorsten en verlate sneeuwbuien weer te niet doen. En wanneer er nog een paar wensen verhoord mochten worden dan geldt dit ie lentezon. Zowel maart als april heb ben de laatste jaren veel te weinig zon gebracht. Beide maanden kwamen in de laatste tien jaar slechts tweemaal boven het normaal cijfer dat voor De Bilt in maart 127 en voor april 97 uren be draagt. In de laatste tien jaar gaf maart een tekort van 190 en april van 214 uren zonneschijn te zien. Opvallend is wel, dat het jaar al weer te nat is begonnen door het regenrijke winterseizoen, al is dit voornamelijk aan de veel te vochtige decembermaand toe te schrijven. Vooral de tweede helft van de winter verliep droger. Veel regen hebben wij ook in maart niet nodig. Op de meeste plaatsen is de grond nat ge noeg en heeft het grondwater een vol doende hoge stand. Door de gemiddeld hoge temperatuur in februari en begin maart wordt dit jaar een vroeg kievitsei yerwacht. Ten slotte nog de neerslagopgaven van de afgelopen winter, waarvan het cijfer normaal ongeveer 165 tot 175 mm bedraagt en waar alle plaatsen flink boven kwamen: Breda 252, Roosendaal 250, Zevenbergen 262, Klundert 204, Bergen op Zoom 240, Willemstad 257, Kapelle 272, Goes 279 mm. DORTMUND (DPA) De voorzitter van het Westduitse Boereiwerbond Ed mund Rehwinkel, heeft dinsdag in Dort mund over de mogelijke oprich ting van een middenstandspartij van gematigd toweryatief karakter gesproken. Hij vertelde na een buitengewoon boeren- eongres journalisten over pogingen om komen tot aaneensluiting van de ""idsgroepen. In een dergelijke ü-o zouden de boeren met 1,47 Jwjoen bedrijven de sterkste groep Vormen 20 zei kij. (ADVERTENTIE) V kijkt uw garderobe na. U -past. 0e spiegel is onverbiddelijk. U bent 111 oe kleding van vorig jaar niet wie t nu wilt zijn. Mogen wij u uitno men? Wij presenteren de nieuwe wsembles, japonnen, blouses, bonne- "16 en lingerie. De kleding, die wel de sfeer van deze lente ademt. Verdam: Kalverstraat 32-34 en Leidsestraat 12 Een Haag: Venestraat 15 Utrecht: Oudegracht 115 ^2re<fa: Ginnekenstraat 44 (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM/UTRECHT Een maand na de inwerkingtreding van de uitkeringswet voor kleine ondernemers die hun verliesgeven de middenstandszaak willen sluiten, hebben reeds 4600 middenstan ders een beroep op zo'n uitkering gedaan. In ruil voor een redelijke vergoeding zijn z\j bereid hun bedrijf te beëindigen. Hun verzoeken zijn beland bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering van het midden- en kleinbedrijf, die momenteel druk bezig is de steunaan vragen te behandelen. Er zijn, op het eerste gezicht althans, opvallend veel aanvragen ingediend door middenstan ders in Friesland, Groningen, Drente, Brabant, Zeeland en Limburg. De heer H. Post, van de stichting Ont wikkeling en Sanering van midden- en kleinbedrijf, zetelend in Amsterdam, zei oins: „Voor dit jaar hebben wij de be schikking over zes miljoen gulden. Van dit bedrag kunnen wij ongeveer 1000 middenstanders helpen. Hopelijk trekt de regering voor volgend jaar meer geld uit". „De zes miljoen is maar een. schijn tje", vertelt de heer W. J. van Eldijk van de Katholieke Middenstandsbond in Utrecht. „Hiervan kunnen net de krepeergevallen geholpen worden. De regering moet volgend jaar meer geld beschikbaar stellen. Dat is duidelijk". „Wij gaan inderdaad selectief te werk", aldus de heer Post. „Iedere maand hopen we zo'n tweehonderd aan vragen af te werken. Mei; hard werken kunnen de eersten in de tweede helft van het jaar al een uitkering krijgen". „Zoiets komt altijd te laat", meent de heer Van Eldijk. „Het saneringsfonds had er gelijk met dat voor de landbouw moeten komen. Landbouwers kunnen al sinds 1963 hun bedrijf aan de kant doen. Je kunt wél nagaan hoe noodza kelijk een saneringsfonds voor de mid denstand was. Na ruim één maand openstelling al 4600 aanvragen!" „De toestand bij de middenstand is intussen niet alarmerend", sust de heer Post. „Er zijn tenslotte 250.000 midden standers. Trouwens, ieder jaar vloeien zo ongemerkt 5000 winkeliers af, omdat hun bedrijf verliesgevend is. Deze men sen kuinnen nu profiteren van het sane ringsfonds. Zij kunnen zich nu van een uitkering verzekeren". De ontwikkelingskant van het fonds ontmoet nog niet veel belangstelling. Tot nu toe zijn ongeveer honderd aan vragen binnen voor steun bij bedrijfs- verbetering. „De mensen weten nog niet voldoende welke mogelijkheden vam. ontwikkeling de wet aan een soms zieltogend mid- denstandsbedrijf biedt. Zij kijken liever de kat uit de boom", stelt de heer Post. „Maar ontwikkeling wil zeggen: een bedrijf weer in de running brengen. Met doorlichting, adviezen, bedrijfsbe- geleiding en geld. Dat geld is niet zo maar een cadeautje. Men moet het te rugbetalen. Er moet alleen nog een soepele financleringsregeling op lange termijn komen". Deze financieringsregeling moet door de regering worden opgesteld. De mid denstand heeft alle hoop op een con structief plan, wellicht nog dit jaar en anders zeker in 1968. Men rekent dan, volgens de heer Van Eldijk, op minstens twaalf miljoen gulden, bestemd voor „ontwikkelingshulp" in de midden standssector. Wat is de oorzaak van de bedroeven de toestand waarin sommige mididen- standsbedrijven zijn komen te verke ren? Dr. A. C. R. Dreesmann, directeur van een Haags warenhuis, trachtte op die nijpende vraag een antwoord te ge ven in een rede voor enkele honderden middenstanders, die de Voorjaarsbeurs bezochten. Dr. Dreesmann hield hen het volgende voor: „Creatieve elemen ten, dynamiek en beweeglijkheid en het bewust zoeken van risico's, omdat daar in vaak de grote kansen liggen, ken merken het moderne ondernemerschap Maar juist in het ambacht en in de middenstandsdetailhandel is deze men taliteit vaak ver te zoeken. Deze groepen van kleine ondernemers kenmerken zich veeleer door behoud zucht, een grote omzichtigheid en een sterke invloed van traditie en overge leverde, nauwelijks kritisch getoetste adagia''. Dr. Dreesmann bestreed, dat de mid denstand de ruggegraat van de maat schappij Z011 zÜn« a' wilde hij niet ont kennen dat de middenstand in bepaal de situaties een stabiel element kan vor men. Men moest volgens hem de mid denstand in ons land maar eens „ont mythologiseren". Hij meende overigens dat de structuur en de instelling van de meeste middenstandsorganisaties een proces van openlegging tegenhouden. Het verenigingsleven van de midden standers was volgens de heer D. (van V. D.) van een welhaast potsierlijke diversiteit. Wij hebben zo'n vierhonderd stands- en vakorganisaties. Een andere stelling: vlucht van be gaafden en initiatiefnemers uit midden standskringen naar grootbedrijf en overheid. Dr. Dreesmann vond het typerend dat de eerste aanvragen bij de stichting Ontwikkeling en Sanering midden- en kleinbedrijf, in hoofdzaak betrekking hadden op bedrijfsopheffing en niet op vernieuwing. „Men laat zich het liefst op behaag lijke wijze wegsaneren", zei dr. Drees mann, wiens rede zonder twijfel rijke gtof zal leveren voor discussie in de organen van de vierhonderd stands- en vakorganisaties DEN HAAG (ANP) De minïste* van Binnenlandse Zaken, prof. mr- P. J. Verdam, heeft de gemeentebesturen ver zocht de verzamelde pakken stembiljet ten te bewaren, totdat daaraan niet lan ger behoefte blijkt te bestaan. De reden van dit verzoek zijn de be zwaren, die door de lijsttrekker van de partij voor ongehuwden, mr. P. J. H- C. Koot uit Den Haag tegen de uitslag van de jongste kamerverkiezingen naar vo ren zijn gebracht- Zoals bekend heeft mr. Koot zijn bezwaren ook voorge bracht bij de Europese commissie voor de rechten van de mens te Straatsburg. Een fabriek in West-Duitsland is met blikken geschilde en gekookte aardappelen op de markt gekomen. Prys: 89 cent per kilo. UTRECHT (ANP) De gezinnen van Nederlandse arbeiders, employés en ambtenaren besteden en veel kleiner deel van hun uitgaven aan voedings middelen, dranken en tabak dan in de andere EEG-landen. Maar geen enkel land haalt de percentages die in Neder land worden gespendeerd aan woning inrichting, of aan ontwikkeling en ont spanning. Dit is gebleken uit een budgetonder zoek bij 43.000 gezinnen in de Europese gemeenschap. Uit de resultaten van het onderzoek blijkt, dat de grootste gezin nen in de EEG worden aangetroffen bij de landarbeiders in Italië (gemiddelde gezinsgrootte 4,6) en de kleinste bij de ambtenaren in Duitsland (3,4). Het ge ringste eigen woningbezit vindt men in Nederland bij de arbeidersgezinnen (17 procent) Deze percentages bedragen voor Frankrijk 19 procent, voor Italië 31 procent, voor Duitsland 33 procent, voor België 52 procent en voor Luxem burg ruim 54 procent. De boerengezinnen zijn :er overal beter aan toe- Driekwart van de Nederlandse boerengezinnen woont in een eigen huis en.in Duitsland zelfs 98 procent. De arbeiders besteden voor voedings middelen, dranken en tabak in Neder land 37 procent van hun totale uitgaven tegen 42,9 in Duitsland, 46 in Frankrijk en 50,4 in Italië- Maar in geen enkel ander land haalt men de rond elf pro cent die in Nederland wordt besteed aan woninginrichting. Evenmin haalt men ergens de Nederlandse percentages die gaan naar ontwikkeling en ontspanning De Nederlandse employés en ambtena ren komen hiermee als enigen in de EEG boven de tien procent van hun gezinsuit gaven. MOSKOU (AFP) Clay Shaw, die door de officier van justitie in New Or leans is beschuldigd van samenzwering tegen president Kennedy, is volgens de Pravda in Italië agent geweest van de Amerikaanse geheime dienst. Jarenlang, aldus schrijft de Romeinse correspondent van de Pravda, heeft Clay Shaw in Rome een zogenaamd wereld handelscentrum geleid, dat in werkelijk heid de activiteit financierde van uiterst rechtse Italiaanse politieke partijen, in het bijzonder de neo-fascistische partij. Gisteren op de dag dat het Indo nesische Volkscongres besliste over het lot van president Soekarno heeft diens Japanse echtgenote Ratna Sari Dewi (zie foto) in het Keio universi teitsziekenhuis te Tokio het leven ge schonken aan een dochter. Het kind weegt ruim 7 pond. Moeder en dochter maken het goed. Dewi, een 27-jarige ex-gastvrouw van een nachtclub te Tokio, Is de vierde vrouw van Soekarno. Voordat zy zondag in het ziekenhuis werd op genomen, verklaarde zy dat haar man de naam „Kartika Sari" („Kern van een ster") had uitgekozen voor het geval het eerste kind een meisje zou zyn. DEN HAAG (ANP) —De n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 6,5 pro cent 25-jarige obligatielening 1967, groot f 150 miljoen tot de koers van 100 procent. De lening zal worden afgelost in 15 jaarlijkse termijnen, afwisselend zeven procent, zes procent en zeven procent per jaar, zodat telkenmale in drie op eenvolgende jaren 20 procent der le ning wordt afgelost. De eerste aflos sing zal plaatsvinden op 15 april 1978. Vervroegde extra-aflossing is geduren de de eerste tien jaar van de loop tijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1977 tot en met 1981 alleen mogelijk tot de koers van 101,5 pro cent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 gulden en 500 gulden. Datum van inschrijving vrijdag 17 maart. In verband met de nieuwe beursregeling ls het tijdstip waarop de termijn van inschrijving eindigt, vastgesteld op 15 uur. Datum van storting maandag 17 april met bijbetaling van twee dagen rente. Ook aan deze lening zal weder een schuldregister worden verbonden. Opneming van deze lening in de beurs notering in Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Het prospec tus zal donderdag 9 maart verschijnen. ADELAIDE (Reuter) Het gra ven onder de betonnen vloer van een pakhuis in Adelaide, in verband met de vermissing van drie kinderen, is gisteren gestaakt. Het graven begon op 1 maart en ge schiedde op aanwijzing van de Neder landse helderziende G, Croiset. Men heeft tot een diepte van bijna vier meter gegraven, maar niets kunnen vmden van de vermiste kinderen, noch van kleren of beaittingen der vermis ten, die negen, zeven en vier jaar oud waren. De bevolking van die Austra lische stad had de 30.000 dollar, die nodig waren voor de opgraving zelf bijeengebracht omdat gemeentebestuur en politie geen geloof hechtten aan de zienswijze van Croiset. „•ALS staatsburger, die zijn va derland lief heeft, beloof ik al diegenen, die tegen de nieuwe orde zijn, te veroordelen en te li quideren". Dit had een zin kunnen zijn uit de gelofte van trouw der S.S. aan Reichsführer Heinrich Himmler. Het is echter een zin uit een ge lofte, die de ongeveer 1.200 Indo nesische studenten en andere In donesiërs, die een leertijd in de Bondsrepubliek doormaken, op be vel van de Indonesische ambas sade in Bonn hebben moeten on dertekenen. Verschillende Westduitse bla den o.a. de Kölner Stadtanzei- ger op grond van informaties van Indonesische studenten aan de universiteit der Domstad had den al melding gemaakt van deze merkwaardige methode der Indp- nesische machthebbers om de „Auslands-Indonesiër" (als men ze zo zou mogen noemen) aan hun regime te binden en te ver plichten landgenoten, die het met dit bewind niet eens zijn, ten minste aan te geven (en op deze wijze te helpen „liquideren"). Nu schreef hierover het toonaange vende C.D.U.-weekblad „Die Zeit", dat de Indonesische gezant in Bonn Samil en de culturele at taché prof. Kuntjoro alle Indo nesische studenten en „prakti kanten" hebben opgeroepen om zich op de ambassade te melden teneinde de gelofte-formulieren in ontvangst t.e nemen en te on dertekenen. De Indonesische studenten wer den tegelijk aangespoord om lid te worden van de P.P.I., de enige Indonesische studentenorganisa tie die door de regering in Dja karta wordt erkend. De Indone sische ambassade had trouwens ook nog de brutaliteit de bureaus voor buitenlandse studenten die aan alle Westduitse universi teiten zijn verbonden om buiten landse studenten behulpzaam te zijn te verzoeken bij de ver spreiding van de formulieren me dewerking te verlenen. Wat overi gens verschillende dezer bureaus glad hebben geweigerd. Met de ondertekening van de gelofte on derwerpt de student zich n.l. aan eventuele sanktles van de zijide der regering In Djakarta, voor het geval hij zijn gelofte ontrouw mocht worden. Deze sankties be staan dan uit het intrekken van de studiebeurs, gevolgd door repa triëring naar Indonesië, die ge makkelijk kan worden afgedwon gen door ongeldig verklaring van het paspoort. In dit paspoort staat n.l. voor de student een verblijfs vergunning, die geldigheid bezit zolang ook het paspoort geldig ls. Wanneer dit ongeldig wordt, moet een stedelijk „auslanderamt" de betrokkene uitwijzen, tenzij hij nm politiek asiel vraagt. De studenten moesten ook nog een derde formulier invullen. Dit bestond uit een enquête. Bij de invulling daarvan werden zij ge holpen door een „screenlng-team", dat speciaal van Djakarta naar Europa was gereisd om de Indo nesische studenten en prakti kanten" onder de loep te nemen. QP dit enquêteformulier moeten de studenten invullen, waar om ze naar het. buitenland zijn gegaan (juiste antwoord natuur lijk: „Om de mij opgelegde zware taak te vervullen") en de namen aangeven van mede-studenten van wie zij weten, dat zij het re gime in Djakarta niet welgezind zijn. Onder „met-welgezind val len: gebrek aan vaderlandsliefde, studie ten gunste van een bepaal de groep, schaden van de pantja- silabegrippen en schaden van de goede naam van Indonesië (waar bij de Indonesische autoriteiten blijkbaar over het hoofd hebben gezien, dat zij met deze denun ciatie-praktijken zelf de naam van Indonesië ook bepaald geen goed doen. Deze praktijken der Indone sische regering hebben in de Bondsrepubliek inmiddels zoveel stof doen opwaaien, idat de West duitse autoriteiten voornemens zijn stappen te ondernemen en de machthebbers in Djakarta er via hun ambassadeur in Bonn op te wijzen, dat de Indonesiërs gedurende hun verblijf in de Bondsrepubliek onder de bescher ming van de Westduitse wet staan en tot dergelijke denunciaties niet kunnen worden gedwongen. Verder, dat deze praktijken nau welijks in overeenstemming zijn met de grondbeginselen van een staat, die tenminste in naam een rechtsstaat is. Alleen: dit zal de Indonesische studenten en „praktikanten" niet veel helpen. Want wie weigert de gelofte van trouw af te leggen of het enquêteformulier te onderte kenen, moet op maatregelen uit Djakarta rekenen. Wat daarover van de zijde van de Indonesische ambassade in Bonn te horen is, is niet veel anders dan dat men betreurt, dat gelofte en enquête publiek zijn geworden en dat het, „onjuist'' was, dat Indonesische studenten er bekendheid aan heb ben gegeven. UTRECHT (ANP) De Indonesiërs doen goede zaken op de voorjaarsbeurs in Utrecht, zo is de indruk van verschil lende standhouders. Met name enkele standhouders op de bouwbeurs profite ren van de Indonesische belangstelling. Hun interesse gaat uit naar Neder, landse bouwmaclimes, d'ie onder meer nodig zijn voor de aanleg van het nieuwe vliegveld van Djakarta en de trans- Sumatra-spoorlijn. De wereldbank zal voor beide projecten kredieten verlenen. De Indonesiërs blijken bij voorkeur za ken te willen doen met de Nederlandse industrie. Er zijn al enkele orders afge sloten. AMSTERDAM (ANP) AmstercTam- mers die met een onverkoopbaar auio- of motorwrak in hun maag zitten, kun nen dit voortaan door bemiddeling van de wrakkendienst van de politie geheel gratis door de stadsreiniging laten af voeren naar een terrein aan de Haar lemmerweg. Aan deze service zijn slechts twee voorwaarden verbonden: het voertuig moet niet meer kunnen rijden en de eigenaar moet bereid zijn een verklaring te tekenen dat hij afstand doet- De hoofdstedelijke politie heeft dit initiatief genomen, omdat is gebleken dat eige naars van afgedankte auto's of motor rijwielen hun voertuig wel kwijt willen, maar niet bereid zijn de aan het weg slepen verbonden kosten te maken. Het gevolg is dat de wrakken op straat ach terblijven en daardoor het tekort aan parkeerruimte nog vergroten. O AMSTERDAM (ANP) De heren Rodenburg en Heierman, leden van de fractie van de Boerenpartij in Amster dam, hebben hun benoeming in resp. de commissies van financiën, belastingen, personeelszaken en onderwijs niet aan vaard, omdat zij zichzelf daar niet des kundig genoeg voor achten. (ADVERTENTIE» EEN WIJN MEI ECHTE FRANSE COGNAC HAMMAGUIR (AFF) De Fransen hebben dinsdag van de Saharabasis Hammaguir een Vesta-raket met aan boord een jong aapje van drie kg, Mar- tine genaamd, gelanceerd. De raket be reikte een hoogte van 240 km waarna de cabine aan een parachute neerkwam. Volgens de technici, die tijdens de vlucht de lichaamsfuncties van het dier konden controleren, heeft Martine nor maal gereageerd. SCHIEDAM (ANP) Een uitslaande brand heeft gistermiddag een opslag- V|nu1eJ V' VereniSde Glasfabrie ken te Schiedam geheel in de as gelegd. 500 ton verpakkingskarton, dat in de loods was opgeslagen, is verloren ge- werd gewond Verzekerd' Niemand (Van een onzer verslaggevers) KLLNDERT Gistermorgen is op het Hollandsch Diep de motorvlet „Penta" van de Rijkswaterstaat over varen door de duweenheid „Gaston Henri van deFranse rederij Gaston Helling. De 41-jarige motorschipper H. J- Buisman en de 31-jarige meetarbel- der W. O. de Jong, beiden uit Dor drecht, z(jn daarbij om het leven geko men. ■Tm Vaarn6mer J. Wegman uit Dor- diecht, is gewond per politieboot naar Dordiecht vervoerd en daar in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. De drie mannen op de vlet waren bezig me.in.gen te verrichten. Toen de Penta omsloeg, raakten twee van de drie opvarenden te water. Aanvanke lijk had men hoop dat beide mannen zich zwemmend hadden weten te red den. Twee bakenboten van de Rijks waterstaat en twee boten van de Riiks ul°i=ts w6r ware" gisteren op de plaats van het ongeval aanwezig. Penta die over een radarinstallatie beschikt» en daardoor in dichte mist kon varen" Ï2nae\°.e plaats waar het vaar- keafd. 1 rUSt is nog niet be'

de Stem | 1967 | | pagina 9