HET VROUWTJE BELIA T1NC HERMELIJN onverbeterlijke rover De muizenfamil ie Snor NORBEl FELICITE VIA BAN Oervorm Nachtjager Prooi Ondeugende Henkie MARISKA De kraa DE KONING AAN HET STRAND AJAX Hef bos 10 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 MAART 1967 „RR 400vandaag op Schiphol Sovjet-kapitein ln Alaska veroordeeld Concierge overleden Brand in Brussel tijdens concert Spel Wij n *"vUUbSt.hard SParen Malando twintig bij VARA-rad Shirley Maclan j verdient 3 miljo met mets doerl D K. FINDLAY: IN DE G'REEP VAN DE NOORDPOOL (Prisma-boe- Iren). Deze avonturenroman is het derde boek van de Canadese schrij ver-advocaat D. K. Findlay. Het is het verhaal van drie mannen en drie vrouwen, leden van een wetenschappe lijke expeditie, die op een eiland in het Canadese poolgebied geïsoleerd zijn geraakt. Zij hebben geen voorraden en wanneer de winter nadert beginnen zij te beseffen, dat zij geen schijn van kans hebben het avontuur levend te beëindigen. Als wetenschapsmensen en als werkteam kunnen zij niet meer met elkaar opschieten en pas wanneer zij zover zijn gekomen dat zij elkaar kun nen beschouwen als mens, dus als ge lijke, vinden zij een oplossing om de hachelijke situatie te overwinnen en een uitweg te vinden. ROBIN HOWE: ITALIAANS ETEN THUIS. (G. J. A. Ruys te Amster dam) in een derde druk is bij G. J. A. Ruys in Amsterdam het boekje ..Ita liaans eten thuis" van Robin Howe verschenen. Het is bewerkt door Lidya Winkel en omvat een keur aan bewer kingsmethoden voor spijzen, maar dan op een speciale manier. U kunt erin vinden hoe U ..zuppa di fagiola alia Romana" of te wel Romeinse Bonensoep moet klaar maken en te vens wordt U op een gemakkelijke ma nier duidelijk gemaakt hoe u vis vlees kaasgerechten, salades, sausen en wat dies meer zij kunt bereiden. Voor die genen, die ervain houden eens iets aparts op tafel te brengen is dit werk je een bijzonder goede leidraad. TOE NAEFF: MIJN GROOTVgADER EN IK (Salamander pocket). Top Naeff weet nu al enkele generaties te ontroeren door de warmte en humor van haar novellen. In deze bundel verhalen, die het leven aan het eind van de vorige, begin deze eeuw be schrijven, vindt men algemeen men selijke problemen, die ook heden nog aanspreken. Naast het titelverhaal zijn in deze bundel opgenomen: ..In het licht der notulen". ..Wentelende wie len",, „Geluk in 't spel", „Beurt vaart". „Passanten" en „Bric a Brac". R. RLIJSTRA: IK BEN HET ZELF NIET. (Heijnis n.v.). Een alledaags mannetje, een dagdromer, beleeft plot seling de vreemdste avonturen. Hij wordt door een Hogere Macht" in staat gesteld zich te verplaatsen in de persoon van ieder, die hij wenst. De man maakt veelvuldig gebruik van deze gave, maar gaat er tenslotte langzaam maar zeker zelf aan ten gronde. DIRK L. BROEDER: ROMEINS MOZAÏEK. Een saai uitgevoerd boek over de bezienswaardigheden en bijzonderheden van Rome. Het wijkt in zijn opzet geheel af van de reisgids in de normale zin van het woord. Gedu rende lange tijd is de schrijver in Ro me geweest, waar hij heeft gezocht naar ..het verhaal" achter de histo rie. Zijn verhalen leendes en anec dotes vertelt hij tegen een oer-Ro- meinse achtergrond. Rome blijkt er een levende, moderne stad uit, waar in het verleden nog steeds een beteke nende rol blijft spelen. In dit boek wordt tevens de weg geopend voor de noorderling naar een beter begrip van de Romeinse mens. EDGAR WALLACE: HET EDEL MOEDIGE MEISJE (Prisma-detective) Wie van misdaadromans houdt zal on getwijfeld de voorkeur geven aan die, welke met een flinke brok humor door spekt zijn. Waarbij het dan wel be langrijk is. dat het spannende element in het verhaal er niet door verloren gaat. Edgar Wallace heeft in zijn ro man ,,Het edelmoedige meisje" hier tussen het evenwicht bewaard. Een goed geschreven verhaal, waarin het wemelt van de onontbeerlijke verras singen en onverwachte wendingen. De hoofdfiguren in dit boek beschikken al len over bepaalde gegevens om het geheim te ontdekken van een tweevou dige moord en van een onmetelijke schat, die één der vermoorden op duistere wijze bijeengegaard heeft in even duistere speelholen. Maar geen der hoofdfiguren heeft voldoende aan de gegevens en dient dus te zoeken naar méér aanknopingspunten. Het geheim wordt door een van hen ont dekt. REX STOUT: DE TWEEDE BE KENTENIS (Prisma-detective). Een goede thriller van het soort, dat men graag in één adem uitleest. Hoofdfiguur is de in Stouts boeken beroemd ge worden figuur Nero Wolfe, die weer geassisteerd wordt door z'n rechterhand Archie Goodwin. Nero Wolfe wordt dootr zi.je» tegenstanders dermate dwars gezeten, /at zijn speurtocht een waar- lijke wraakoefening wordt. Aanvanke lijk laat het zich aanzien, dat Wolfe slechts een routinezaakje te behande len krijgt- Maar dat duurt nii-et lang. Voor men het weet is de thriller in tens op gang gekomen. Het hele ver haal vindt zijn oorsprong in de ver maning van een rijke pa aan het adres van zijn op een duister liefdespad te rechtgekomen dochter. ANCELLE: WAAROM WIJ BEI DEN? (Lannoo». Dit boek verhaalt in poëtische stijl de geschiedenis van een huwelijk. De schrijfster schildert aan het begin de spanningen, die er in een huwelijk kunnen ontstaan, de ver vreemding, de eenzaamheid en het on begrip. Wanneer een bewustwording van deze toestand ontstaat ziet men de partners weer langzaam naar el kaar toe groeien. Dan blijkt het hu welijk uit Ancellle's poëzie een ver bond vol liefde en mysterie. ELLIS PETERS: ,,DE VERLIEFDE HEKS" (Prisma detectives). Deze on gewone detectieve over een knappe jonge vrouw, die over bovennatuurlij ke gaven lijkt te beschikken, werd ge schreven door een Engelse schrijfster, die onder haar eigen naam (Edith Pargeter) ruim twintig romans heeft gepubliceerd. Zij schreef onder meer een soldatentrilogie over de Jaren 1939 - 1945. Bekender werd zij door haar korte verhalen. De laatste jaren heeft ze zich toegelegd op de detective roman. In ,.De verliefde heks" be weert het „heksachtige" meisje twee uur te zijn weggeweest, terwijl zij vijf dagen spoorloos is geweest, het geen de streekbewoners aan hekserij doet denken. Maar inmiddels heeft er in Birmingham een roofoverval plaatsgehad en het meisje is in de nabijheid van de plaats van de mis daad gesignaleerd.De politie heeft geen belangstelling voor haar verklaringen, die de bovennatuurlijkheid van haar daden moeten bewijzen. Zij blijkt uit eindelijk toch onschuldig. SCHIPHOL (ANP) Vanmiddag wordt op Schiphol voor het eerst in een geregelde lijndienst de verlengde versie v. d. Canadair C.L. 44 van Loft- leidir, die plaats biedt aan 189 passa giers. verwacht. De IJslandse maat schappij heeft vier van deze reuzentoe- stellen, die zij op grond van de Rolls Royce Turboprop-motoren ,,R.R. 400" noemt, tot haar beschikking en gaat deze tijdelijk op de fouten van Reik- javik (IJsland) naar Europa gebrui ken, nu naar gemeld de D.C.-6 machines wegens een ongeluk in Ame- der extraluchtdruk in de cabine zou- worden onderworpen en intussen zon der extra luchtdruk in de cabine zou den moeten vliegen. Teneinde de pas sagiers het daaruit voortvloeiende on gerief te besparen is besloten de D.C.-6 machines tijdelijk aan de grond te houden. SILVA LEY: SCHICHTIG Op\venteling". Eindhoven). In de keurig verzorgde serie dichtbundeltjes van de Uitgevers-associatie Op wen te ling" te Eindhoven verscheen een twee de bijdrage van de Tilburgse dichteres Silva Ley. Het boekje kreeg tot titel „Schichtig wonen". De dichteres toont een duidelijke vooruitgang na baar de buut met ..Grazen naar de sprong". Zij weet haar gedachten op originele ma nier te verwoorden, daarbij overvloe dig gebruik makend van metaforen. Een gedicht als „Herfst" bewijst, dat zij er niet tegen opziet ook actualitei ten in haar verzen te verwerken. We 'hopen niog meer van haar te horen. J G. BALLARD: DE BRANDENDE AARDE. (J. M. Meulenhoff). In dit science fiction verhaal wordt de we reld getroffen door een droogtegolf. dtie door de mensen zelf veroorzaakt is. Watervervuiling heeft een vliesdun laagje gevormd op de wateren. Lang zaam stort de beschaving ineen als ja- WONEN renlang de regen uitblijft. In de gestal te van een arts worden de reacties van de mens op deze catastrofe weergege ven. Ballard wordt als de meest lite raire science-fiction-auteur beschouwd. Bij hem ontbreken de gebruikelijke op sommingen van technische vindingen ap apparatuur, hetgeen zijn werk bij zonder toegankelijk maakt voor lezers, die niet gewend zijn aan science fiction. Zelf beschouwt Ballard science fiction als de apocalyptische literatuur van de twintigste eeuw. Hij is van mening, dat het onderwerp eerder de innerlijke ruimte dan de wereldruimte dient te zijn, wat voor zijn eigen werk helemaal opgaat. ANCHORAGE (Reuter) De kapi tein van een Sovjet-Russische treiler, Nikolai G. Zernov, is in Anchorage in Alaska veroordeeld tot 5.000 dollar boe ten (f 17.500,-) wegens verboden vis sen in Amerikaanse wateren. Zijn schip de 54 meter lange S.T.R.M-8-413. werd vorige week donderdag bij de zuidkust van Alaska opgebracht door een kotter van de Amerikaanse kustwacht Het werd zaterdagavond weer vrijgegeven en buiten de Amerikaanse territoriale wateren geleid. BRUSSEL (ANP) De 2000 bezoe kers van een volksconcert in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel heb ben maandagavond overhaast de zaal moeten ontruimen, nadat brand was uitgebroken. De brand, in een kelderop slagplaats van gordijnen en meubilair, vulde in korte tijd de zaal geheel met rook, doch de concertbezoekers konden snel het gebouw verlaten en er deden zich geen ongelukken voor. De brandweer slaagde erin de brand, die vermoedelijk te wijten is aan kort sluiting, tot die ene kelderruimte te be perken en in een uur tijds te blussen. De brand die slechts lichte schade aanrichtte had toch nog een tragisch gevolg. De concierge van het Paleis van Schone Kunsten kreeg op het ogen blik dat de brand werd ontdekt, een hartaanval van schrik en is korte tijd later in een ziekenhuis overleden. DIT JAAR zullen acht tot, tien mil joen kinderen in de leeftijd van één tot zeven jaar tegen mazelen worden ingeënt als eerste stap tot verban ning van deze kinderziekte uit de Ver enigde Staten. Dit heeft president John son meegedeeld. De vier miljoen kin deren die elk jaar worden geboren, zul len in het vervolg in het eerste levens jaar worden gavaccineerd. De hermelijn is de naaste verwant van de wezel en wordt in ons land dan ook wel grote wezel genoemd. Vooral .wanneer hy zyn zo merkleed draagt, ziet men hem vaker voor een grote wezel aan. Hij is echter aan- merkelïjk groter, nl. 33 cm waarvan 9 cm voor rekening van de staart komen, dan zijn familielid. Gedurende de zomertijd zjjn de boven delen en de staartwortel bruinrood. De onderzijde is altjjd wit, terwijl het staart- puntje steeds zwart blijft. In de winter voltrekt zich een ware metamorfose en wordt de hermelijn, het staartpun- tje uitgezonderd, geheel wit. Deze kleurverandering hangt samen met de lage tempe ratuur, want wanneer de hermelijn 's winters in een bv. verwarmde kamer ver blijf houdt, verandert de kleur in het geheel niet. Zo gauw het dier echter in de koude wordt gebracht, wij zigt de kleur. Wanneer sneeuw en koude vroeg in treden, ziet men de herme lijn in december bijna reeds geheel wit, vooral de oudere en volwassen dieren, want de jongen blijven gedurende de winter vaak bruingrijs. Evenals de wezel neemt de hermelijn iedere plaats voor liet zodat men hem overal in ons land kan aantreffen. Hij heeft er slag van zich overal op de aangenaamste wijze in te richten. Gaten in de grond, gangen van mol len en hamsters, spleten in muren, onder steenhopen, kortom alles wat maar als schuilplaats kan dienen, trekt hem aan. Hier verslaapt hij de dag, ofschoon men hem ook wel overdag kan zien. Zijn eigenlijke jachttijd vangt echter eerst aan bij het vallen van de scheme ring. Dan leeft hij aanhou dend op voet van oorlog met muizen, mollen, konij nen, mussen en hoenders De vlugge waterratten moe ten het ook vaak ontgelden. Steeds delft de waterrat het onderspit tegen de onver beterlijke rover te land en te water. Zijn fijne reukzin verraadt aan de hermelijn in welke holen waterratten zitten, sterker nog of er zelfs één of méér in vertoe ven. Hij gaat er dan zonder aarzelen in waarna de rat zo snel mogelijk tracht te vluchten. Deze probeert zo vlug als het kan zijn ele ment, het water te bereiken. Met de marters-eigen vol harding achtervolgt de her melijn de rat en alleen een stom toeval kan de rat het leven redden. zij zich tot muizen, ratten en kikvorsen en daar is hun aantal en voortplanting dan ook veel minder. De ranstijd van de herme lijn speelt zich af in maart en april en na een draag tijd van ca. twee maanden komen de jongen ter wereld. Het aantal jongen varieert van vier tot zes. soms acht. Ondanks vaak sterke ver volging blijkt steeds weer, dat er toch weer jongen in het revier geboren worden. Wanneer de lente op haar hoogtepunt is, kan men de ongeveer een maand oude jongen in de vroege morgen al spelend buiten het nest- hol zien. Deze vallen al spoe dig op, daar ze bij het spe len vaak een blazend en kwaadaardig aanhorend ge luid maken. Ook na enige uren regen of na een fikse onweersbui willen ze wei eens, al is het nog volop dag, te voorschijn komen. Zodra de ouden echter onraad in de buurt van hun kroost bemerken, zullen ze trach ten deze naar een andere plaats te lokken of desnoods te verslepen. Dit gebeurt zo- welk aantal weer nauw sa menhangt met het aanwe zige voedsel. Op de hoge gronden en in de duinstre ken gebruikt de hermelijn meestal oude konijnenkas- ten, welke hij als kraam kamer inricht. Deze worden dan met bijna onvindbare in- en uitgangen uitgebreid. In wat meer vlak land kiest hij bij voorkeur oude wal len, oude rattenholen, hout en hooimijten en soms zoekt hij zijn heil onder oude mesthopen. In het jachtveld bestaat zijn voedsel uit oud en jong wild, waaronder ook fazanten en patrijzen en hun eieren en alle bodembroe ders zoals kieviten, wulpen, grutto's enz. In wild- en vogelarme gebieden bepalen wel door de ram als de moer. Roofwildvangers han gen daarom vaker in de om geving van het nesthol ge schoten jongen ergens aan en stellen daaronder een klem. De kans is dan zeer groot ook de ouden te van gen daar deze zullen pro beren het jong weg te ha len. Wanneer het familie leven ongestoord verloopt, gaan ze na ongeveer zes a zeven weken aan het trek ken. Het gezin blijft in el- kaars gezelschap en zoekt plaatsen op waar het zich schuil kan houden, om die na enkele dagen weer te verlaten en een ander on derkomen op te zoeken. Langzamerhand gaan ouden en jongen uiteen en ieder zoekt dan zijn eigen weg en bestaan. Ziet men op de ene plaats de hermelijnen liever komen dan gaan, in een ander ge bied is juist het omgekeerde het geval. Op een van onze Noordhollandse eilanden heerste enkele jaren gele den een ware woelratten- plaag. Toen geen enkel af weermiddel afdoende bleek te helpen, voerde men her melijnen in. Deze natuur lijke vijanden van de woel ratten deden wat voordien keer op keer zonder resul taat bleef en weldra was men van de woelratten ver lost. Hier is dus weer een duide lijk voorbeeld dat roofdie ren in staat zijn in bepaalde gevallen en onder bepaalde omstandigheden hun prooi dieren kort te houden. Dit wil zeggen dat zij ten aan zien van deze als reguleren de factor kunnen optreden. Eigenaardig is wel dat de hermelijn niet overging op ander stapelvoedsel dan dat hem van nature ter beschik king stond. Dit heeft men o.a. nogmaals geconstateerd in het Noordhollandse Duin reservaat. Het stapelvoed sel van de hermelijn be stond hier uit enige mui zensoorten en konijnen. Toen ten gevolge van de in 1954 begonnen myxomatose de konijnenstand sterk in kromp werd de hermelijn dichtheid ook snel lager. Zou de hermelijn nl. leven van alle soorten kleinwild, dan moest na het optreden van de myxomatose toch normaliter een dichtheids vermindering van onder meer fazant en haas te ver wachten zijn geweest. Ge bleken is echter dat er to taal geen verband bestond tussen de hermelijndichtheid en die van de hazen en fa zanten. Hieruit blijkt dus dat de hermelijn niet zo danig overschakelt op ande re prooidiersoorten. Daaruit kan men dan weer conclu deren, dat een kunstmatig laag houden van de herme lijndichtheid weinig zin heeft. Alleen zou dan tot afschot moeten worden over gegaan, indien hun dicht heden ten gevolge van niet- bej aging snel hoger zou worden. G. A. M. Oyen Rudy Antonlssen, Klaverweide 20 a, Breda. 6 jaar. Knibbeltje en Knabbeltje waren een tweeling. Hun vader en moeder Snor waren leuke muizen. Ze waren goed, maar ook wel eens streng voor hun kinderen. Op een dag was vader Snor weg om zaken te doen en moeder Snor bleef thuis werken. Ze kon natuurlijk niet rustig werken, want Knibbeltje en Knabbeltje waren erg druk en wild. Ze hadden het zo druk dat moeder te- Henkie moest voor zijn moeder bood schappen doen bij de kruidenier. Maar hij zag onderweg een wagentje liggen. Hij dachtIk zet er mijn mandje maar op. Toen hij veen eindje gelopen had werd hij moe. En ging maai' in het mandje zitten. Maar op de stoep lag een steen, maar dat zag Henkie niet. Hij reed over de steen, en het wagentje schoot er onderuit. En het mandje schuurde allemaal maar over de stoep. Toen het mandje stopte, stapte Henkie er uit. Hij keek onder het mandje en daar zat een groot gat in. Hij zette het mandje maai' op zijn hoofd. En stapte zo de de kruidenierszaak binnen. Toen de boodschappen in het mandje zaten stapte hij naar huis. Moeder keek wel vreemd op toen ze Henkie aan zag ko men. Ze pakte het mandje van zijn hoofd af. Maar er bleef nog iets op zijn hoofd liggen. Toen schrok moeder en Henkie moest voor straf naar bed. Ricky v. cl. Hout St.-Josephstraat 32 Oosterhout (N.B.) 10 jaar. Er leefde in Hongarije een leuk meis je. Ze heette Mariska. Ze leefde niet alleen met haar vader en moeder. Maar ze had ook een hondje. Die heette Tel. Ze had ook nog twee poesjes, die heet ten beertje en tijgertje. Het ene heette zo omdat hij allemaal strepen had en het was een echt leuk ding. Het had ook al mooie lange haren. Daarom noemde Mariska het zo. Maar er was nog meerbuffels die het land om ploegden en paarden en koeien en kip pen en ratten. En er zaten ook muisjes. Die poesjes gingen die muisjes altijd achterna. Beertje achter de ratten, want die was het sterkst en tijgertje achter de muis jes, want die was niet zo sterk. Óp een keer was het poesje op de hooizolder aan het muisjes vangen en toen, ik durf het bijna niet te zeggen. De hooizolder kraakte. Beertje hangt er tussen. Toen hoorde Mariska het en ze ging naar de hooizolder. Daar zag ze beertje hangen. „Ooo, ooo", zei Maris ka en ze hield haar handjes voor haar oogjes. Maar ze liep vlug naar beneden en haalde papa. En papa heeft hem van de zolder gehaald en nu is het uit. Na verteld door Ineke v. d. Werf. Schoolstraat 3, Molenschot 9,5 jaar. Het vrouwtje Belia was een aardig -vrouwtje. Ze woonde in een klein leuk huisje aan de rand van het dorp. Het vrouwtje maakte haar huisje kant en klaar. Nu wilde ze de ramen zemen. Maar wat zag ze daar, een bal. Een mooie tennisbal. Hoe zou die daar ge komen zijn Zal ik hem pakken dacht ze. Als de kinderen uit school komen geef ik de bal aan hen. Dan kunnen ze fijn tennissen. Ja, dat doe ikze bukte zich. Maar opeens kwam er een harde rukwind zuuuutttsss. Ze had bijna de bal. Maar door de rukwind liet ze hem vallen. „Hè wat vervelend", zei ze, „nu ligt de bal in de tuin. Maar zo kan ik hem niet zien. Hij ligt zeker in het hoge gras. Straks ga ik de bal zoeken." En ze ging verder met ruiten zemen. En ze dacht aar: de bal, die in het hoge gras lag. Er kwam een hond aan. „Snuf, snuf snuf', snioof de hond. Hij zag de tennisbal. Hij nam de bal in zijin bek. De hond liep met de tennis bal weg. Daar kwam hij een kat tegen. „Miauw miauw", miauwt de kat. De hond rende weg, want de poes keek naar dè bal en de hond dacht: „Direct pakt de kat de bal af en dat wil ik niet." De kat lachte en liep ook maar weg. Mlaar de bal viel uit de bek van de hond, en dat zag de kat en ze duwde er met haar poot tegen. De bal rolde ver, de tuin weer in van het vrouwtje Belia. Weer in het hoge gras. Na een poosje zoeken zag ze iets liggen. Ja het tennisballetje was het. Ze pakte hit vlug en ging naai* binnen. Ze zagen dat moeder een bal in haar handen had „Mam krijgen wij die bal?'* „Ja",'ael vrouwtje Belia en gaf de bal aan de kinderen. Ze speelden altijd met de bal. Ze wa ren blij met de bal. Zelf verzonnen door t Corrie Vissenberg Schoolstraat 5, Molenschot 9 jaar. gen hen zei„Gaan jullie maar bij jt vriendjes spelen." Knibbeltje en Knabbeltje gingen gauw weg naar hun vriendjes en vriendinnetjes, want het was een heel stuk lopen. Ze waren er net, of het begon al Knibbeltje viel, maar het was niet zo erg toen ze een stukje kaas kreeg. Knabbeltje zei„Ik val ook, dan krijg ik ook kaas." Maar hij deed te gek en brak zijn been. Het hielp niet met wat spek. Dus moest de muizendokter er aan te pas komen. Hij zei tegen de dok ter „Ik ben gewoon gevallen meer niet." De dokter dacht, dat het maar een kneuzing aan zijn been was. Maar ja, het liep weer verkeerd af. Hij moest in het ziekenhuis blijvëh. Ja, als je niet gewoon valt, maar valt voor een stukje kaas, gebeurt zoiets. Zelf verzonnen door Marleen Verheyen, 9 jaar. Alphenseweg 18, Gilze Een koning van een warm land wou dolgraag naar het strand. Zijn zwembroek lag al klaar, De koets stond ook klaar, maar....l Als hij aan het strand lag, en er een mens zag. Dat hij die koning is, dan was het ook weer mis. Dan kwamen alle mensen naar hem toe En riepen en zwaaiden zich moe. Dan zou hij niet kunnen zonnen, en daar was het om begonnen. Zwemmen kon hij wel niet goed, maar als je het bijnia nooit doet. Dan is dat voor een koning heel gewoon want die zit heel de dag op zijin troon. Maar ja, héél de dag is niet waar, maar het meest van de dag vind je hem daar Daarom trok hij een zwart pak aan. om zo naar het strand te gaan. Hij plakte een zwarte snor op, en zette een zonnebril op. Op zijn hoofd zette hij een hoed, Een andere heer, maar het stond hem goed. Hij wou net de koets in gaan, maar bleef plotseling staan. In een koets, dat was te verdacht, dan maar op een taxi gewacht. Een half uurtje naderhand, lag hij te zonnen aan het strand. Hij kreeg een fijne dag, die hij wel hebben mag. Lianne Willemse Lange Wagenstraat 19, Gilze Er was eens een kraai die niet kon zingen. Hij kon het welmaar heel vals. Toen zei moeder op een dag, dat hij nog vijf keer de kans kreeg. Toen probeerde hij het vijf keer maar het lukte niet. „Moeder", vroeg de kraai, „moet ik nu weg „Ja", zei de moe der. „Vertrek nu maar en kom nóóit meer terug." Hij vloog weg over ber gen en rivieren. Maar op een dag zag hij veel huizen en hij was in de stad gekomen en hij vond wat eten en vloog weer verder, Hij vloog vlug want het werd al lanzamerhar.d donker. Toen hij een leeg nestje vond ging hij slapen, maar gauw was hij weer wakker. Hij keek naar boven en zag daar een arend zitten en schrok erg. Maar gelukkig kon hij nog ontsnappen. Na een tijdje vliegen kwam hij ook een eenzame kraai tegen en ze zijn toen samen dikke vriendjes geworden. Trudy de Hoon Krekelweg 2, Prinsenbeek (N.B.) Anja van Poemel, Esdoornlaan 9, Tef« neuzen. 2e klas. Ajax Is een goede club maar ze won niet d'e Europacup Er kwam geen goal voor d.e rust, maar ze hadden toch wel lust. Een kopje thee doet hen goed, dan krijgen ze weer wat moed. De eerste helft op het veld, werden de mensen teleurgesteld. Maar vijf minuten na de rust, werd Klaas Nuninlga gekust Het eerste doelpunt werd gezet, wat had Ajax een pret. Maar dan komt Dukla in het spel, en dan ja, dan weet je het wel. Voor Dukla werd het ook een goal, wat hadden ze een jool. Er werd gelijk gespeeld, en de wedstrijd heeft me niet verveeld. En we hopen dat in Praag, Ajax winnen mag. Door Lianne Willemse Lange Wagenstr. 14, Gilze (Lianjne heeft dit versje zelf ver zonnen terwijl de wedstrijd Ajax- Dukla bezig was) De paddestoelentijd is voorbij, Nu komt straks de lentetijd. Straks met de bladeren aan de bomen, is 't een mooi gezicht, En de bomen doen d'r plicht. Jan de wind huilt door de bomen, Nu zullen de maartse buien wel komen. De bladeren liggen nog op de grond, 't Eekhoorntje danst blij in 't rond. De sloten in de bossen zijn niet diep meer, En, hoor daar gaat een vogel te keer. Vink en mus blijven hier, De ooievaar is een groot dier. De trekvogels zijn al lang vertrokken, En de vlinders hebben zich al verpopt. De aap klimt door de bomen, Nu zal de lentetijd komen. De mensen zijn nu blij, Want bijna is de winter voorbij. Zelf verzonnen en geschreven dooi Ellen Verschuren Molenstraat 9, Ulvenhout (N.-Br.) (Ik zou graag corresponderen md een meisje van 11 of 12 jaar.) (Van een onzer versla AMSTERDAM De geb Roving heeft het tienjarige lijn cabaret Tingel Tangel g ifeer die hem lief Is: del verdrietige bruiloften en v partijen. De ingrediënten w me mate voorhanden: di van de vrolijke oom, de heilwens van een verre vrb komische monoloog van eei fan, een nieuwe grammofoo kersvers boekje en als klap lende vuurpijl: de voordrac de schuifdeuren. Het result: men elkaar tenslotte eollee en bewonderde en daardoor tiger de tanden kon zetten I dronk en de loempia's. Ex-cabaretier Wim lbo gpits afbijten in de donke: het Tingel Tangel-theater sterdam se Nieuwezijds V< Sieto Hoving, zei hij, kwam; de oervorm van het cabaret leven te hebben ingeblazen,] zoveel jaren lang gewend raakt aan algemene amu.' gramma's in steeds grotere to keerde terug naar de 1 zoals die aan het einde va eeuw van Montmartre in Ni Duitsland werd geimporte» geinspireerd door het Duits cabaret kregen de gericht ma's van Sieto Hoving, tien jaar zelf schrijft en voor een klein publiek in theater een eigen gezicht, af openbaarde hij een ongere hartigheid op ieder terrein samenleving, waardoor hij a naam kreeg van gewaagd tc schokkende element dat vo< beginjaren zo duidelijk opvi neutraal voortkabbelende zee mercieel vrolijk doch besch, «ement. is een wezenlijk ond zijn cabaretfilosofie: mensen hun zekerheden en onzekerl een lach als bevrijding. Een bewijs van die steil vervolgens pro deo geleverc V.P.'s eigen politieke nacht\ Norbert Schmelzer, die zijn kelijke toezegging om de fee het jubileum te verzorgen ni lossen omdat hij op het la ment weer gedwongen wer< doen in zijn eigen spel: Ik z wat Jelle allang heeft geziei hij in snelle dienstauto's op raasde tussen Den Haag en produceerde een bandrecordè lefonische gelukwens aan Til gel, die hij een periode van f rende en opbouwende inspiïï' dichtte. Tevoren had Wim Iq waarschuwd: zoek er niks e Schmelzer vandaag de feesl spreekt, denk bijvoorbeeld Sieto Hoving opeens katholi worden of dat de heer Schm baantje zoekt bij Tingel Tan enige reden is dat het cabai derland niet zo populair is als Schmelzer er niet was Daarna was het woord aa Mijksenaar, ex-voorlichter v stad, die geheel onvoorbereit papiertje af de stelling ontwil Tingel Tangel een strategist inneemt: op een steenworp a% net Lieverdje, recht tegenovl legraaf, die vam tijd tot tijd I stormd en vlak naast het koni leis op de Dam. Wat kan retier zich beter wensen. Ho\ voor zijn programma's niet •traat op. Het onthullende slot werd Qoor de jubilerende Hoving trouwen aannemende dat hij wijn uit zijn cabaretkelder Sli ITen vaststellen dat de gesignaleerde ongeremde or heid van Tingel Tangel in de Qie tien jaar,is verschraald t 7NvP waai\n de droesem o^i fl7Jersiflaé °P de religie een tSff e lage landen een treffend voorbeeld van: nil™ angstvallig in het midd nüv. geheten werden cabaretiers zelf, aPplaus Was er overi ?jSderhartelijk: om. Op een, £nn a N ™mers niet zo r i" de feestneus werd nod (Van onze radio- en t.v.-r< Vandaag bekend Maasla een veviv de orirestteider Ter met de VAR' uitzendml® hiervan zal ha Orkest S,falanfo's Tal Stipriaan R^'verslaggeve: fc«£"£bb5,gesprelcje met Nanny (cLOS ANGELES ,AP) - de rif Angeles heeft aan ""maatschappij 20th bndra actrice Shirley M l4 ^nVan.800000 do"ar die y" ""'f0611 gulden) vooj nooit heeft gespeeld. *chuldigCule,L bePaalde breuk en rif/1 «emaakt Da acS da' e5? Proces techter hoeft zelfs Op 6 verschijnen. Maelaine ustas 1965 - ro1 wiarvoo" contract voor Op°ï anr!,00 00? d berucht dat rifPï-\ vorlg öat ze voL c fllm niet «Hetere fmSr hetzelfde bt Mvocaat 2L ro1 kon Pbnt dit zeWozich echter aanvaarden ri andere i et geld Dn aanspraak ^z« te delen.eC r blepk bej Cerl Mac dat aan niet| niet tekend c voor 00 dolla: jaarl -v do( bedra spé| op rol te d

de Stem | 1967 | | pagina 10