Zeeuwse kapitein veroverde met zeven scliepen Suriname Politieke labiliteit na '56 toegenomen De Fransen hebben conservatief gestemd ABRAHAM CRIJNSSEN: ZEEHELD INDE SCHADUW VAN DE RUYTER Ruzies Instructies Strooptocht „Achterquartier" Zachtmoedig Zomersegels met andvondsten Jonge vrouw aangehouden na aanslagen op babies AKEN VOOR VIETNAM Brand in bejaardenhuis schenk^^^^ Winkeldief verzamelt" voor f 20.000 Kracht De Gaullegarantie voor stabiliteit' Adviesbureau voor priesters Personeelsproblemen .schoendetailhandel In Nieuw-Zeeland Overeenstemmmg Bonn-VS over legeringskosten te verwachten Europese vakbond van studenten ZES DODEN BU TREINONGELUK Uilloting premielening Rotterdam 1957 Vliegtuig stort neer in V.S.38 doden Studie over Nederlands parlement SLEUR VERGELIJKEN TWEE PARTIJEN NASLAG Opdracht ingetrokken Tegenvaller voor Wilton-Fijenoord Mgr. Üe Smedt pleit voor meer vrijheid DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 MAART 1967 binnenloopt, elke mogelijkheden heeft. De nieuwe u klaar. de AMRO Bank |tisch van de vele u 'Het AMRO- Imaar eens open. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/OOSTBURG Op vrijdag 4 maart 1667, dus drie eeuwen geleden, zetten zich op ettelijke duizenden kilometers af stand van het kille vaderland enkele Nederlanders aan de con ferentietafel. Tegenover zich had den zij een Engelse deputatie. Zij bogen zich onder een brandende zon, die zijn bijnaam van „kope ren ploert" alle eer aandeed. On der zich hadden zij de bodem van de Britse nederzetting Thorarica in Suriname, die een uit zeven scheepjes bestaande vloot onder leiding van de Zeeuwse kapitein commandeur Abraham Crijnssen enkele dagen tevoren met veel lawaai en vlagvertoon maar op merkelijk weinig bloedvergieten had veroverd. De twee kapiteins der militie, Philips Julius Lichtenbergh en Maurice de Ha- me, en William Byam, als vertegenwoor diger van de Engelse bezitter van Su riname, Francis Lord Willoughby of Parham, hadden de grootste moeite om overeenstemming te bereiken. Na twee dagen moeizaam onderhandelen de twee deputaties verstonden elkaar niet: de Nederlanders spraken geen Engels en de Engelsen geen Nederlands onder tekenden Crijnssen en zijn verslagen Britse tegenstander Byam aan boord van het in de Paramaribo-rivïer voor anker liggende fregat „Zeelandia" het verdrag. Daarmee was,, de schoonste re vier, die aen de gantsche kust is, ja, meer weerdigh als alle revieren t'samen, voorsien met een schoon en welgeleghen citadel, een groot aantal schoone plan- tagien, waer soo schoone suyekeren wer den ghemaeckt, als oyt Brasyl gegeven heeft" van Engels in Zeeuws bezit over- Abraham Crijnssen drie eeuwen ge leden een expeditie, die de Engelsen behalve een groot aantal schepen Met deze schepen ondernam ook de macht over Suriname heeft gekost. aanvulling van zijn bemanningen, moest hij zijn strooptochten voortzetten via verovering van Antigoa en de monding van de Baai van Virginië (Chesapeake baai) naar IJsland om daar de Engelse vissersschepen te vernietigen- Bij dat alles gold een belangrijk voor behoud: als hij tijdens zijn expeditie be richt zou ontvangen dat de Nederlanden en Engeland vrede of wapenstilstand hadden gesloten, moest hij terstond alle vijandelijkheden staken. Abraham Crijnssen, de grote man van deze in hoofdzaak Zeeuwse veroverings expeditie, vertrok op 30 december 1666 met een piepklein vlootje uit het Veerse Gat. Diep in de laden van zijn bureau had hij de instructies weggeborgen, die de Staten van Zeeland hem op initiatief van de Zeeuwse raadspensionaris Pieter de Huybert hadden meegegeven voor zijn tocht. Hij stond voor een bijna on mogelijke taak. Althans, zo lijkt het, maar het heeft maar heel weinig ge scheeld of Crijnssen had alle opdrachten volgens de letter uitgevoerd- J. C. M- Warnsink, secretaris van de Commissie Zeegeschiedenis, die aan de expeditie van Abraham Crijnssen een heel boekwerk heeft gewijd, veronder stelt dat in feite twee factoren de Zeeuwse vlootvoogd van het volvoeren van zijn opdrachten hebben afgehouden. Een ongunstige wind bij de oversteek van Zeeland naar Suriname en het uit blijven van de redelijkerwijs te ver wachten hulp van de Franse bondgeno ten- Verder zou ook het feit, dat Crijns- sen zich na de verovering van Suriname beeft geworpen op een grondige reorga nisatie van het bestuur, terwijl hij dit gemakkelijk had kunnen overlaten aan oe nieuwe gouverneur, ernstige vertra- 0lng hebben veroorzaakt- Bijzonder uitvoerig, tot in kleine de- nis, werd Crijnssen verteld wat het aoei van zijn reis was. Via het Kanaal 4a r eskader koers zetten naar ne tanansche eilanden en zonder te- Vjdverlies proberen de daar voor MKer liggende Engelse schepen te ver- ESen of te veroveren. Dit op uitdruk- reujfc verzoek van Pieter de Huybert, Je met de buit van deze Britse schepen SLs expeditie dacht te kunnen be- I nn 20(^aar {noest hij langs Kaap Blanco P de westkust van Afrika varen naar IL. /"pP-Verdische eilanden, waar hij na* aldaar gelegen Engelse sche- Uiï-iu01,! moeten afrekenen. Ook hier tiit parool: „Geen tijd verliezen." if&tJ vo'§ende doei was Suriname (vol- llramiv?»driften uit Crijnssens tijd „So- L.t^e °f „Serename" geheten), dat maat* E \reffen van allerlei voorzichtige dp Rv n moest worden veroverd op Bark.?! n- Eenzelfde opdracht gold se «toi, ecn van de belangrijkste Brit- Ise s eunpunten in West-Indië. taalrer.,'StoPd Crijnssen voor de lastige Ruvtol ï1 "eroerode collega Michiel de Ivorpn v 0vertreffen: een paar jaar te- van rfo lp een soortgelijke expeditie krarffL uwse admiraal stuk op het hun kaft verzet, dat de Engelsen vanuit boden. Crijnssen beren tjer vijandelijke schepen pro- Narist y?.rni.ettéen of weg te slepen (,in" iv d ZIcl1 vervolgens in verbin- "W gesteld met de Franse bond- mei ub x-icuiae uuiiu- IgOüv^J11 Guadaloupe en de Franse neur eventueel had verzocht om De vloot, die Abraham Crijnssen aan zijn zorgen kreeg toevertrouwd, bestond uit zeven scheepjes: de fregatten „Zee landia", „West-Cappel" en „Zeeridder", het jacht „Prins te Paard", de hoeker „Wester-Souburg", de fluit „Aarden burg" en een snauw, waarvan naam en andere gegevens ontbreken- Hij kreeg zevenhonderdvijftig matrozen en twee honderd vijf tig landsoldaten mee, die beurtelings onder leiding stonden van de kapiteins Lichtenbergh en De Rame, Men had een wisselend bevel gekozen, omdat 1 Mde kapiteins elkaar het lei derschap voortdurend betwistten- Na een vrij voorspoedige overtocht bereikte de vloot op 26 februari 1667 de „wilde kust". Onverwijld zeilde Abra ham Crijnssen de rivier van Paramari bo op, tot ongeveer een zeemijl van het Fort "Willoughby. Er werd een tamboer met een in het Frans en Nederlands ge stelde brief naar de commandant van het fort gezonden. Hierin deelde de Zeeuwse kapitein mee, dat hij "van hun ne hoog mogenden opdracht had ont vangen de kolonie in bezit te nemen- Bij onmiddellijke overgave zou hij de in gezetenen en hun bezittingen ongemoeid laten- Zoniet, werd er dreigend aan toe gevoegd, dan zou over water en land de aanval worden geopend- De Engelse commandant kreeg precies een kwartier bedenktijd. Binnen een kwartier kreeg Crijnssen antwoord: „U mag dan opgedragen zijn het fort te nemen, mij is gelast het te behouden,' schreef Byam stoer. „Deze order zal ik trachten uit te voeren, te gen wie dan ook". Aan Nederlandse zijde werd alles in gereedheid gebracht voor de aanval. In de vroege ochtend van zondag 27 fe bruari liet Crijnssen de ankers lichten en zeilde verder de rivier op. Vlak on der de wallen van het Engelse fort an kerde hij met de Zeelandia, de West- Cappel, de Zeeridder en de Prins te Paard en opende het vuur. De andere schepen liepen, geladen met manschap pen, de baai binnen en zetten onder bescherming van het scheepsgeschut on geveer zevenhonderd man aan wal, die zo snel mogelijk tot een stormaanval moesten overgaan. Maar dat was niet eens nodig. De Engelsen, die bij de na dering van de Nederlandse schepen zich „met de handt op 't achterquartier klop ten" hesen nog voor de stormaanval de witte vlag. Byam en zijn krijgsraad staakten alle tegenstand. Was het dreigement van Crijnssen, dat hij bij verzet alles met de grond ge lijk zou maken, alleen maar bluf? Die veronderstelling lijkt gewettigd, omdat hij direct op het Engelse verzoek om een staakt het vuren inging en de wa pens neerlegde. Auteur Warnsink denkt er echter anders over: hij ziet in dit op treden een bewijs van de zachtmoedig heid van de Zeeuw, die hij in zijn boek prijst om zijn bezadigdheid en wijsheid, „Hij heeft begrepen", aldus de schrij ver, „dat voor alles tevredenheid en vertrouwen in het gezag nodig waren om de kolonie ook onder het nieuwe be wind tot bloei te brengen." De machtsoverdracht verliep vlot en soepel. Nog voor het vallen van de avond was de hele kolonie onder Zeeuwse controle. Byam heeft na zijn vlucht uit het fort nog wel geprobeerd met een aantal kolonisten een tegen aanval te openen, maar zijn poging liep op niets uit. De meeste ingezetenen wa ren blij verlost te zijn van de „straffe regieringe" van lord Willoughby en gin gen graag in op het aanbod van Crijns sen in zijn declaratie, waarin hij zei dat de Nederlanders waren gekomen „not to destroy but to build". Gegevens ontleend aan „Abraham Crynssen De verovering van Surina me en zijn aanslag op Virginië 1667", door J.C.M. Warnsink - uitg. N.V. Noordhollandsche Uitgeversmaatschap pij, Amsterdam, 1936, onder auspiciën van de Koninklijke Academie van We tenschappen, Commissie voor Zeege schiedenis. I 7 Yanaf 11 "Pril 1967 zullen >»te>»jTWnclltfaSen i" Nederland de lotidere ^'•"rigbaar zijn. Deze bij- Voor dn ÏÏ^eerzegels met toeslag, die PaficiK Aia?r z^n ontworpen door de tage uAuke de Vries te 's-Graven- v°°rstpin„« de volgende waarden, JMsteiu (ontleend aan strand- WaarC en keur?n I 18 cent- 1i?te?lingen en kleuren: 12 15 4.ln wulkeieren, groen en beige; l^Uw pn wulk, lichtblauw, donker- khelp 20 4- 10 cent: mossel- Mjs, roftj 2eeP°kken, lichtgrijs, donker- I 25 10 cent kwal I heil od .en br«6v, 46 20 cent'. De oranje, rood en bruin. Prijs van de serie bedraagt 1,75. verkrijgbaar zijn tot L^nkeiSit.' De «eWlgbcid voor I 1963. n2 eindigt op 31 december BILTHOVEN (ANP) Ook in 1967 zal de personeelsvoorziening in de schoendetailhandel, die al vele jaren een probleem vormt voor vele ondernemers uit deze branche, moeilijkheden opleve ren. De heer J. van Dalen, voorzitter van de Christeljjke Bond van Schoen winkeliers in Nederland, zei gisteren op de jaarvergadering van deze organisa tie in Bilthoven, dat het de vraag is, hoe de schoendetailhandel in de toe komst voldoende jonge mensen moet vinden die bereid zijn volwaardig ver koper of verkoopster te worden. Het opleiden van personeel zal altijd ln de eigen onderneming moeten gebeu ren. Maar aangezien niet iedere winke lier over de nodige middelen of aanleg daarvoor beschikt, noemde de heer Van Dalen het zeer belangrijk dat er een bepaalde toevoer is van al goed ge schoolde jonge mensen die hun verdere opleiding in de afzonderlijke bedrijven kunnen voltooien. Volgens hem zou het instellen van een leerlingstelsel hier waarschijnlijk een oplossing bieden. CHRISTCHURCH (ANP) Hoofdin specteur van politie Gordon in de Nieuwzeelandse stad Christchurch heeft voor de radio meegedeeld, dat een 19- jarige getrouwde vrouw aangehouden is, onder beschuldiging van het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel aan de dertien dagen oude Michele Le na Ennis, dochter van een met een Nieuwzeelander gehuwde Nederlandse. Dit was een van de zes babies van twee weken tot vijf maanden oud, die, zoals eerder gemeld, sinds december j.l. in Christchurch het slachtoffer wer den van mishandeling, nadat ze in hun kinderwagen ergens buiten bij een win kel waren achtergelaten. Michele En- nis, de laatste van de reeks, bloedde uit haar mond toen de moeder uit de winkel bij haar terugkwam en bleek drie steekwonden in de keel en een longwond te hebben. De toestand van het kind is thans echter zeer bevredi gend. De naam van de gearresteerde jon ge vrouw werd, in afwachting van een psychiatrisch rapport, nog niet bekend gemaakt hoofdinspecteur Gordon zei te verwachten dat de gehele reeks aan vallen op babies thans wel opgehelderd zou zijn, zodat de moeders zich weer gerust kunnen voelen. BONN (Ktr) Amerika en West- Duitsland naderen overeenstemming over het netelige vraagstuk van de ver goeding van de Amerikaanse legerings kosten in de Bondsrepubliek, zo deelde een regeringswoordvoerder in Bonn maandag mee. De militaire noodzaak staat daarbij voorop. Van grootscheepse Amerikaan se troepenvermindering zal geen sprake zijn. Wat de legeringskosten van het Brit se Rijnleger betreft, had Kiesinger be loofd de zaak nog eens door te zullen nemen met de betrokken ministeries en het kabinet, maar hij kon niets ga randeren. Engeland wenst, als bekend, volledige vergoeding van de legerings kosten maar West-Duitsland heeft ver klaard dat het slechts een deel daarvan kan betalen. BRUSSEL (ANP) Op initiatief van de Vereniging van Vlaamse Studenten is in Brussel een conferentie van stu dentenbonden gehouden, waarop in be ginsel is besloten tot oprichting van een Europese studentenvakbond. Aan de conferentie is deelgenomen door de Ne derlandse studentenvakbeweging en vertegenwoordigers van Britse, Zwitser se, Spaanse, Portugese, Duitse, Noord- ierse en Belgische organisaties. De deelnemers hebben van gedachten gewisseld over democratisering van het hoger onderwijs, methoden van studen tenvakbondsactie en mogelijkheden van internationaal contact. Op een congres van Belgische liberale studenten te Bergen is zondag de op richting van een Europees verbond van liberale studenten aangekondigd. PETERBOROUGH (AP) Zes per sonen kwamen om en vijftien werden gewond toen een exprestrein, die van Londen naar Edinburgh onderweg was, maandagmorgen vroeg in Oost-Enge- land ontspoorde. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. ROTTERDAM (ANP) Bij de uit- lotdmg van de 21b procents premielening 1957 van de gemeente Rotterdam is de premie van f 100.000.- op serie 1707 no. 1 gevallen. Met f 50.000,- werd uitge loot serie 3852 no. 7. Premies van f 10.000,- vielen op 7696 no. 10 en 12376 no. 3. Premies van 5.000,. vielen op 10144 no. 3 en 14902 no. 8. Verder zijn uitgeloot tien obliga ties met 1.000,-, 24 met 500,- en 460 met 125,-. (ADVERTENTIE) *4"'NNI f» Het Amerikaanse vrachtschip „American Hawk" vertrekt hier met een ongewoon transport uit San Fran cisco, Het zyn dertig meter lange aken bestemd voor de Amerikaanse troepen in Vietnam waar ze "voorden gebruikt voor het bevaren van on diepe rivieren. WORMS (AFP) Drie ouden van dagen zijn omgekomen bij een brand ln een bejaardentehuis in Worms (Rijn land-Palts). Door snel ingrijpen van de brandweer kon een ramp voorkomen worden. 120 bejaarden konden slechts via brandladders gered worden. KENTON (AP) Een Convair van Lake Central Airlines met 38 personen aan boord is op een vlucht van Colum bus naar Toledo in het district Hardin verongelukt. Geen der inzittenden heeft de ramp overleefd. Het ongeluk gebeurde tijdens slecht weer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen 13 oktober 1956 en 15 februari 1967 heeft Neder land zes regeringen had, waarvan er vijf om welke reden ook tussen tijds moesten aftreden. Zes kabinetten in 10,5 jaar dus. Hieruit blijkt, dat Nederland de laatste jaren een steeds onzekerder beleid krijgt, waarbij kleur en programma elkaar bijna aan de lopende band afwisselen. Het is in de parlementaire geschie denis nog niet zo erg geweest. Tussen 1888 (het jaar waarin voor het eerst de „normale" Tweede Kamer gekozen werd) en eind 1966 regeerden 24 kabi netten. Daarvan dienden er dertien hun parlementaire periode uit, elf ervan traden tussentijds af, de meeste daar toe door het parlement of eigen on enigheid gedwongen. In de nieuwste druk van zijn boek ,,Het Nederlandse Parlement" (Staats uitgeverij 1966) stelt dr. E. van Raalte vast, dat Nederland nog min of meer mag spreken van een zekere stabiliteit in zijn regeringen. Dit geldt wel voor de periode tot 1956, daarna echter heeft dit bepaalde evenwicht plaats moeten maken voor een groei ende labiliteit, die de Nederlandse po litiek allerminst ten goede komt. Ver moedelijk zal dr. Van Raalte in een volgende druk hieraan zeker de nodi ge aandacht besteden. Deze volgende druk komt er ongetwijfeld, want sinds 1958, toen het boek uitkwam, blijft de belangstelling toenemen. De uitgave is nu al aan haar vierde druk bezig en ook deze voorraad slinkt snel. Stabiliteit houdt het gevaar in zich, aldus dr. Van Raalte. dat het wat al te veel gaat ontbreken aan verfris sing van regeringsbloed en dat daar door ,,de doem van de sleur" ontstaat. Dit is de laatste jaren nog maar nau welijks vol te houden, maar het frisse regeringsbloed wordt daarbij soms wel erg dun. Men kan de sleur waarschijn lijk beter van toepassing verklaren op een aantal Nederlandse ministers, die bijna niet meer weg te denken zijn uit de Nederlandse politiek. En aan Ka merleden, die soms hun eigen tijd dub bel en dwars overleven en die daar door de kans op welke verfrissing of vernieuwing ook ongedaan maken. Kabinetten hebben dikwijls niet veel tijd nodig om te verschijnen of te ver dwijnen. Het kan echter soms bijzon der lang duren voordat een kabinet tot stand gekomen is. Na de val van het kabinet-Cals is dat opnieuw gebleken. In 1956 werd hierbij een record ge vestigd. Voordat dr. W. Drees voor de 5? DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft de 47-ja«rige Rotterdamse kantoorbediende A. M. aangehouden, nadat deze op heterdaad was betrapt bij het stelen van een jasje in een zaak in sportartikelen in Den Haag. Een huiszoeking in de woning van dc man in Rotterdam gaf aanleiding tot het vermoeden, dat hij zich, sinds me dio 1965, op grote schaal aan winkel diefstallen in o.a. Den Haag. Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Deventer en Maastricht heeft schuldig gemaakt. In zijn woning werden goederen aangterof- fen tot een waarde van tussen 15 a 20 duizend gulden. Daartoe behoorden o.m, boeken, koffers, fototoestellen, filmma teriaal, bandrecorders, schrijfmachines, een klarinet, divrse klokken, waaronder antieke, tafelaanstekers, gouden ringen en grammofoonplaten. PARIJS De eerste ronde van de Franse kamerverkiezingen heelt Frankrijk conservatief gestemd. De Gaulle houdt in de nieuwe kamer zijn meerderheid. Ofschoon met minder zetels en van de lin kerzijde blijft de communistische partij de sterkste en nu gediscipli neerde partij. De democratische socialistische federatie van Mitter rand, die als zodanig voor het eerst aan de verkiezingen meedeed, heeft het niet slecht gedaan, maar heeft toch niet kunnen verhin deren dat de communistische partij haar een bootlengte voor blijft. Voor het democratisch centrum van Lecanuet is deze eerste zondag, zoals reeds gemeld, een bijzonder grote teleur stelling geworden. Lecanuet is door zijn kiezers in de steek gelaten. Een groot deel van hen, met name in Oost-Frank rijk (Elzas en Lotharingen) heeft de voorkeur gegeven aan De Gaulle. De kracht van De Gaulle is geweest zyn belofte van stabiliteit. De zwakte van de oppositie was het gebrek aan een dui delijk gemeenschappelijk program. De Fransen achtten het maar beter het zekere voor het onzekere te nemen- De behaalde percentages zijn de vol gende: De Gaulle 38, de communisten 23, de federatie 19, het democratisch centrum 13, de P.S-U. (onafhankelijke socialistische splinterpartij) 2 en diver sen 5 procent. Zondag werden in eerste aanloop 74 kandidaten gekozen Zij behaalden de volstrekte meerderheid (de helft). Voor de volgende zondag, 12 maart, komen niet minder vflan 396 kandidaten in her stemming Dan geldt niet meer de vol strekte meerderheid, maar is hij gekozen die de meeste stemmen haalt. Van de herstemmingen zal de demo cratisch socialistische federatie van Mit- terand het meest profiteren, aangezien heel wat communisten zich voor fede- ralisten zullen terugtrekken- De vraag is wat zondag as- de Leca- nuïsten zullen doen: in massa overlopen naar De Gaulle of naar de federatie van Mitterand- Twee manieren van vergelijking zijn mogelijk. Men kan de uitslag in percen tages vergelijken met de verkiezingen van 1962 of met de presidentsverkiezin gen van december 1965. Doet men het eerste dan blijkt een grote stabiliteit van het kiezerskorps. Doet men het tweede dan komt men tot geheel andere com mentaren. Bij de presidentsverkiezingen behaalde De Gaulle 55 procent, dat per centage is gedaald tot 38 procent. Bij de presidentsverkiezingen kreeg Mitte rand met socialisten, communisten en een deel van Lecanuet 45 procent, ter wijl Mitterrand thans zonder Lecanuet 44 procent haalt- Vanzelfsprekend ver gelijken de Gaullisten met 1962, de oppo sitie vergelijkt met 1965- De oppositie schreeuwt van de daken, dat De Gaulle in het land een minderheid vertegen woordigt, wat ongetwijfeld waar is, maar het Franse verkiezingssysteem is nu een maal zo, dat een partij met een minder heid in het land een meerderheid van zetels kan hebben in de volksvertegen woordiging- wverigens gaat Frankrijk langzaam nei Engelse voorbeeld van twee grote par tijen achterna. Guy Mollet, de secretaris van de Franse socialistische partij wil zijn verdere leven wijden aan de een heid van socialisten en communisten- Lukt dat, dan is Frankrijk even ver als Engeland: rechts een conservatieve par tij (het Gaullisme), links een arbeiders partij (verenigde socialisten en commu nisten)- Als middengroep het liberale centrum van Lecanuet, belangrijk als intellectuele middengroep, maar vol strekt onbetekenend als politieke partij, noch in aanmerking komend voor een coalitie met rechts, noch met links. Chanoine Kir zal in Dij on, waar hij burgemeester is, veel verdriet hebben- Hij is 91 jaar en heeft 22 jaar in de kamer gezeten voor de conservatieven. Hij is zondag zijn zetel kwijt geraakt. Zijn lege plaats zal worden ingenomen door Mendès France, die in Grenoble op de tweede plaats staat, na de Gaullist, maar voor de communist. Als men aan neemt, wat vrij zeker is, dat de com munist zich voor de komende zondag zal terugtrekken, dan komt Mendès France met vlag en wimpel in de nieu we volksvertegenwoordiging. vierde keer een kabinet gevormd had gingen er maar liefst 117 dagen bij na vier maanden voorbij. Gemiddeld moet men rekening houden met 4 tot 6 weken, voordat nieuwe kabinetten tot stand komen. Soms echter stijgt het wachten tot enkele maanden, zoals in 1956 en in 1959 (113 dagen). Dit alles vindt men ook in de vier de druk van ,,Het Nederlandse Kabi net" terug, haarscherp berekend door dr. Van Raalte, die deze druk tot en met de val van het kabinet-Cals en de rol hierbij door drs. Schmelzer ge speeld, bijgewerkt heeft. De Nederlan der, die thans in toenemende mate in de landspolitiek geïnteresseerd raakt, heeft aan dit boek een voortreffelijk naslagwerk. Hij moet wel iets van de Nederlandse politiek afweten, dat wel. Maar dan kan hij ook haarfijn uitplui zen, wat er met allerlei kabinetten, met allerlei ministers, met splinter partijen gebeurd is Hij kans zelfs mee genieten met allerlei vreemde en soms bizarre voorvallen, die zelfs in het Ne derlandse parlement gebeuren. Zoals bijvoorbeeld op 24 oktober 1930, toen rijksveldwachters en inspecteurs van politie opgeroepen werden om een re calcitrant communistisch afgevaardig de uit de Tweede Kamer te verwijde ren. Men herinnert zich verder nog de verhitte debatten toen fractievoorzitter Koekoek van de Boerenpartij een dag vóór ,,De nacht van Schmelzer" in hef tige discussie geraakte met alle ande re fracties en een motie van wantrour wen tegen zich aangenomen zag. ROTTERDAM (ANP) Wilton Fije- noord in Schiedam heeft te kampen met het wegvallen van een reparatie opdracht van ca. 5 miljoen plm. drie maanden werk op de Liberiaan se tanker „Arietta S. Livanos" (23.626 brt.), die op 22 oktober jl. bij een aanvaring voor de Franse kust ernstige schade opliep. De opdracht is opge schort en het schip is inmiddels in an dere handen overgegaan. De werf heeft aan het personeel meegedeeld, dat de rederij zich na het verstrekken van de opdracht heeft gerealiseerd, dat de to tale reparatiekosten zo hoog waren, dat deze in feite de waarde van het gerepareerde schip te boven zouden gaan. Het gebeuren heeft storend gewerkt op het bezettingspatroon van de repa ratie-afdeling. Men had een bepaalde bezetting gereserveerd voor deze aan zienlijke reparatie en daardoor ook wat minder werk aangetrokken. Het weg vallen van dit stuk werk kan tot ge volg hebben dat personeelsleden werk zaam in de reparatie tijdelijk in de af deling nieuwbouw moeten werken, en dat er verschuivingen nodig zijn tussen de werven in Rotterdam en Schiedam, aldus de directie. UTRECHT (ANP) De Nederland se bisschoppen, de stichting Neder landse priester religieuzen en het Ka tholiek nationaal bureau voor de gees telijke gezondheidszorg hebben samen de stichting „Centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen" in het leven geroepen. Doel van de stichting is het verlenen van hulp of het doen verlenen van hulp aan personen die in verband met hun kerkelijk ambt of religieuze staat in nood verkeren. De hulp kan zowel op het pastorale als op 't psychische en maatschappelijke vlak worden ge geven. Het nieuwe adviesbureau wil niet de gehele zorg aan zich trekken. Het wil bevorderen dat hulp die al geboden wordt zo effectief en deskundig moge lijk wordt gegeven. Het zal waar no dig aanvullend werken en bovendien zal het regionale of plaatselijke hulp verlening op gang brengen voorzover daarvan onvoldoende sprake is. Het bureau is opgericht omdat het duidelijk werd. dat niet kan worden volstaan met hulp in de vorm van in dividuele adviezen, nu er sprake blijkt te zijn van een meer algemene crisis in de beleving van het priesterambt en de religieuze staat. De verantwoor delijke zielzorgers psychiaters, psycho logen en sociologen vonden dat het tijd werd dat dieper gaande en des kundiger hulp werd geboden. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE De bisschop van Brug ge, mgr. E. J. de Smedt, heeft de pers zijn boek „Voor een klimaat van vrijheid" aangeboden, waarin hij zijn positie bepaalt ten opzichte van de ac tuele problematiek van de Belgische kerk. Hij tracht een synthese te vinden tussen de persoonlijke beslissing en de kerkelijke verbondenheid. Daarbij ba seert hij zich op de uitspraken van het Vatikaans concilie en citeert hij regel matig de nieuwe katechismus, die in opdracht van de Nederlandse bisschop pen werd samengesteld. De auteur constateert in de actuele si tuatie dat heel wat christenen de grondnormen van zedenwet en de fun damentele waarheden van 't christen dom op de helling zetten en vraagt zich af of wij staan voor een schei ding van de geesten. Hij spoort publicisten aan rekening te houden met de verwarring, de angst en het zedelijk lijden, dat zij bij an deren kunnen veroorzaken. Het de vies moet zi.in: eenheid in liet nood zakelijke, vrijheid in het twijfelachtige en liefde in alles.

de Stem | 1967 | | pagina 7