Gemeente Goes moet bijna 30.000 terugbetalen Twaalf jaar lang te veel huur gevraagd voor 36 woningen In gesprek Stralende Lucie Johnson „Aanpassing Ambonezen geen eenvoudige zaak'' Trommelen in de nacht fascinerend toneel Forellenkweek in brak water Veer.se Meer Paasveetentoonstelling in Oostburg zonder varkens Nieuw archief voor griffie is urgent EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Veer nieuws uit tad en streek en 5 Luchtmacht- expositie naar Vlissingen Kosten oeververbinding Westerschelde voor G.S. nog onduidelijk CONCLUSIE Wl T1®' Als de me™en In er,nog meer ge- J. de Pree HERSTELLEN NIET ZO DUUR Voorzitter van Delta Vissers: Goese politie-agent Daar trap ik in Nog f 2351,- voor Grosseto Bestuurder sliep Een etmaal achter het stuur Plaatselijke comité s gaan voor begeleiding zorgen Uitvoering van Theater te Goes Honden jagen schapen op in Middelburg DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 MAART 1967 CDBURG Rijkskweekschool examen: J. Bakker, Nieuw- Buijs, Veere, J. v. Cadsand, le, L. Everaars, Middelburg, ere, Goes, J. Hoogstrate, Kort- Impens, IJzemiijke, J. Janssens N. de Ligny, M'burg L. v. Loon irg, A. Lorier, Middelburg, P. Goes, P. Minderhoud, Westka- Mol, Zierikzee, C. Parent, sn, M. Peeman, Goes, E. v, Middelburg, E. Simonse, Vlis- M. de Vos, Vlissingen, M. de lissingen, L. Wille, Zuidzande, erke, Nieuwdorp, A. de Witt, m, Ch. Cammaert, Schoondij- la Gasse, IJzendijke, F. Gom- .issingen, F. de Groote, Schoon- Gutteling, M'bure, A. Ten- Üetranchement, M. v. d. Hoek, Lden, P Kapelle Vlissingen, C. ïoven, Terneuzen, A. v. Kessel, e, P. de Koning, Oostburg, H. Vlissingen, P. Niermans, te s, A. v. Nimwegen, Middel- Dekker, Heinkenszand, A. n, Westkapell'e, A. de Groot, urg, G. Huisman, Vlissingen, oregt, Middelburg, L. Holster, urg, P. Keyzer, Krabbendijke, nels, Vlissingen, H. Landré, J. Leuvelink, Middelburg, ilmeester, Middelburg, G. Os- Middelburg, M. Schippers, Ter- M. Schonis, Middelburg, M. Middelburg. P. Schrier, Brui- Smit, Zierikzee, J. v. d. Vel- ikzee, D. v. d. Wekke, Zierik- Wisse, Middelburg, C. Theu- ssingen. M. Nagelkerke, 's-R. ke, M. Neeteson, Sas van Gent. ers, Zierikzee, W. Radewalt, kerk, A. RVok, IJsselmuiden, J. ierikzee, M. Tournoy, Vlissingen, maar, Breskens, G. Zuidema, urg, P. Beijer, Middelburg. en, woensdag 8 maart: Hansweei't 13.46 uur. Terneuzen 0.45 en 13.14 ssingen 0.20 - 12.45 uur. Wemel- 07 en 14 36 uur- ndbouw 19.45 uur Bloemenwed- lon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en unde ZEN 20 uur De stem van het water eftijden 'RG 20 uur nen van de musketiers a.I. BURG i 19.30 uur The young ones ax FGEN bra 20 uur reten jacht 14 jaar .AG ort 10.30—17 uur nstelling handenarbeid bejaarden 20uur De stem van het water, >ft. hra'N 20 uur De bezeten jacht (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op 28 april begint in Etten-Leur de tournee van de land- en luchtmachttentopnstelling „Paraat 67". Na een verblijf van een week in deze gemeente gaat de tentoonstelling ach tereenvolgens naar Vlissingen, Breda, Gorinchem en Ede. De bedoeling van de expositie is om de jeugd een inzicht te geven in het wel en wee van het Nederlandse leger. Het programma is als volgt: van 28 april tot en met 4 mei op het Hof van den Hou te in Etten-Leur; van 12 tot en met 20 mei op het Stadhuisplein in Vlis singen; van 30 mei tot en met 3 juni op het Chasséveld in Breda; van 13 tot en met 17 juni op de Blijenhoek in Gorin chem en van 27 juni tot en met 1 juli op het parkeerterrein voor het open luchttheater in Ede. De expositie bestaat uit een grote le gertent, waarin een aantal stands zijn ondergebracht en een hoeveelheid groot materieel. In de stands geven specia listen deskundige voorlichting. Daar naast worden er instructiefilms ver toond. In Etten-Leur zullen als exrat-attrac- tie voor de jeugd helikoptervluchten ho ven de gemeente worden georganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedeputeerde Sta ten hebben nog geen inzicht in de ex ploitatiekosten van een vaste verbin ding over de Westerschelde. Zolang over het bedrag van de investeringen niets vaststaat is een exploitatie-opzet niet te maken. Het lijkt trouwens niet in de eerste plaats een taak van de provincie om een dergelijke opzet te maken. Aldus antwoorden Gedepu teerde Staten op een vraag uit de com missie voor de financiën van Provin ciale Staten. Om de gedachten te bepalen mer ken Gedeputeerde Staten nog op dat wegens rente en afschrijving jaarlijks rekening gehouden dient te worden mat 8 tot 10 procent van de investe- (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wethouders van Goes zullen de raad vol gende week woensdag voorstellen om aan huurders van 36 woningen aan de Koninginneweg en de Heernisseweg te Goes te veel betaalde huur terug te betalen. Het gaat om in totaal ƒ29.851,24. De huurders van genoemde woningen hebben 12 jaar iang een te hoge huur betaald. De huurders waren gisteravond nog niet op de hoogte van dit raadsvoorstel. Enkele bewoners, die wij om commentaar vroegen, raakten in een opgewekte stemming. Dat was ook wel te begrijpen. Wanneer de raad met het voorstel akkoord zal gaan, zal per huis nl. 829,20 worden terugbetaald. Het be treft de huizen Koninginneweg 2 t.m. 36 en Heernisseweg 137 t.m. 173. Bij gelegenheid van de huurverho ging van 1 januari 1954 hebben b. en w. de woningbouwvereniging Algemeen Belang, die deze gemeentewoningen be heert, meegedeeld dat een huurverho ging van 26% in rekening gebracht diende te worden. Hierbij werd ten on rechte uitgegaan van de veronderstel ling dat het om woningwetwoningen ging. De 36 woningen zijn destijds ech ter gebouwd met toepassing van de Financieringsregeling Woningbouw '47. De huur van deze soort woningen mocht bij ministeriële beschikking van 24 dec. 1953 slechts met 13% worden verhoogd. Van het begin af aan heeft de gemeente geweten dat de verhoging van de huren met 26% van de kant van de huurders bestreden werd. Een van hen, een kan didaat-notaris die inmiddels overleden is, weigerde destijds de extra-verhoging te betalen. Later hebben vooral twee leraren, de heren B. Koene en J. Blom, zich intensief met het verweer van de huurders beziggehouden. In 1965 heeft een van de huurders zich tot de huuradviescommissie ge wend omdat de door hem gehuurde woning minder woongerief zou bieden dan de andere woningen, die tot het zelfde complex behoren. Op grond daar. van meende hij aanspraak te kunnen maken op een lagere huur. De huuradviescommissie achtte zich niet bevoegd differentiatie aan te bren gen in de huren van de 36 woningen. Wel heeft zij nagegaan of de huren juist berekend waren. Ook de huur adviescommissie kwam toen tot de conclusie dat de bewoners 13% te veel aan huur hadden betaald. B. en w. van Goes hebben hierna, op grond van het Besluit Bijzondere Huur prijzen 1954, de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening verzocht de huurprijzen van de 36 wo ningen alsnog op het door de gemeente foutief berekende bedrag vast te stellen. Het dagelijks bestuur van de gemeen te hoopte hiermee te hereiken dat niet tot terugbetaling van het te veel betaal de aan huur zou behoeven over te gaan. Het argument daarbij was dat de huizen het door de gemeente vastge stelde huurbedrag 22,15 per week) wel waard waren. De minister heeft dit verzoek van het gemeentebestuur 13- flctie „een koe voor Grosseto" heeft li tie gemeente Zaamslag een over- f: tteldigend succes opgeleverd. Er «m in totaal 2345,44 op het I gemeentehuis binnen. „Inderdaad 'n 'ndig resultaat", zegt de burgemees- 'er van Zaamslag. „Ik heb zojuist »og wat geld gekregen. Als je het eindbedrag van Middelburg verge- «Jtt met dat van ons, dan geloof ik, «il wi toch wel een beste beurt «ebben gemaakt. Zaamslag heeft «tóf een inwonertal van 3200. Je «ebt hier bovendien te maken met jee verschillende kerken. Er is een '■toiomde kerk, een gereformeerde *e™, een gereformeerd vrijgemaak- ■i kerk en een christelijk gerefor- yrerde kerk. En er zijn vier scholen, "m ts er uitstekend samengewerkt." fJ""* >>et niet durven hopen. De k niet bepaald een succes eest qua opzet en organisatie. waren een hoop mensen in mijn J meente, die niet eens wisten waar l etgenlijte om ging. Grosseto, daar j W!n "ooit van gehoord Ik vond «et wat gebrekkigte primitief. Het heeft er misschien een \<J' ^,.9em"kkelijk over gedacht. Publicaties in een krant alleen itfi.36 vl n{et' maar naar de itoLi" voor India". Die was 1 Visie" d°0r radio en tele' ik weI' deze actie was zo er ïan 0Pzet, maar men had te» f' endheid aan moeten ge- Cete„lmen had d° tijd voor eemen' want zo'n actie houd h oZi maar een twee drie- Doar ten nlnL"00r nodig en een Sede- teWeeCEter op de hoogte waren n'g ni'f, J^kt wel, er komen nu Hier V f1. hmnen. De organisatie Pen lie„ rP en de buurtschap- .ttiee de o Wlelletjes. ledereen hielp 'Wlinn ecretar}s had een 'prachtige "ijken 9emaaht van de diverse lepreu", W- hebben u>e de zaak door- bsarne ,2, een. comité gevormd. rondoe«, 2 bneven geschreven ''"CIST! T Sereen te ver Bonn.- het bij de actie om be ïomen door de "'^"toKdln od hun vaste hoenje zel :Tou 'es wat vertellerJï*, uibus daar met die sta(j. ast een dure etteheat mUl uurd om de bietel-pr°v ,w Sis'', pein"sd'e°Gmt em eenZpa®r Wtte tomate» o** Z ZU d° octie om be- 8,1 hu» mèdl ?erentgtngen ga- "l'enigino e ng; de vrouwen- C.B.TR "T zilinin r, -o' wu bi uioiucit- ^■T.B rfe T- de Z'LM- de de bejaardenbond en de '"Heruiten di-,a en üe bundobn muziekvereniging, 'Ude Ph de kerkeliik<> "iooo- '"feg m„rZ°,rmde vrouwenver- >5d uoor de le' Er werd 9e- e verspreiding van zak jes, waarop een koe stond afgebeeld. Deze zakjes werden zaterdagmiddag weer ingezameld, terwijl de klok werd geluid. De bejaardenbond nam de hele bebouwde kom voor zijn re kening en ook al zei ik dat dit een beetje teveel van het goede was, ze wilden hoe dan ook het werk af maken." GEWELDIG spontaan allemaal. Voor mij is dat een prachtige ervaring, omdat ik hier nog maar zo kort ben. Je kunt merken, dat de mensen hier vertrouwen stellen in hun bestuur. In het buurtschap Othene, waar on geveer 32 gezinnen wonen, is een bedrag opgehaald, van 301,50. Dat is erg veel. In 1953 was Othene ook ondergelopen. Er is toen nog iemand verdronken. De actie sprak de men sen daar natuurlijk goed aan. omdat ze zelf in dergelijke moeilijkheden hebben gezeten. Maar ik hoop, dat ondanks de spontane en hartelijke medewerking van de inwoners van mijn gemeente, een volgende actie beter opgezet wordt, want hier heb ben we letterlijk alles zelf moeten doen van Goes afgewezen. Herstel van de huurprijs op de wettelijke basis vanaf 1 januari 1954 Is volgens hem de enige juiste, oplossing. Burgemeester en wethouders van Goes zijn het thans met de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning eens, dat tot volledige terugbeta ling van de te veel betaalde huur moet worden overgegaan. Zij hebben daarbij „mede overwogen, dat van de overheid mag worden verwacht, dat zij, indien mogelijk, dergelijke gemaakte fouten herstelt". B. en w. delen de raad nog mee, dat, wanneer niet of slechts gedeeltelijk tot terugbetaling wordt overgegaan, het voor de hand zal liggen, dat de minis ter zal overwegen de van rijkswege toegekende bijdragen in het exploita tietekort te herzien. De te veel ontvan gen bijdragen zouden dan aan het rijk terugbetaald moeten worden. Dit zal neerkomen op een bedrag van ongeveer 65.000, ruim twee maal het bedrag dat aan huurders zal moeten worden gerestitueerd. De woningbouwvereniging Algemeen Belang heeft, op grond van de uitspraak van de huuradviescommissie, reeds te rugbetalingen verricht van de te veel ontvangen huren vanaf 27 maart 1965. De huur is inmiddels teruggebracht op 19,80 per week, Het nog te betalen bedrag van bijna 30.000 zal bekostigd kunnen worden uit de bij de gemeente belegde reserve van voordelige exploi tatiesaldo's. In dit reservepotje zit ruim 67.000. Mevrouw J. van der Wel, Koningin neweg 4, was blij verrast toen zij van het raadsvoorstel kennis nam. „Zon het wérkelijk waar zijn?" riep ze uit. „Toen ik laatst die afrekening van de woning bouwvereniging kreeg 124,80) dacht ik dat de zaak daarmee was afgehan deld. Ik vond het ook niet zo heel erg. Deze hulzen zijn niet zo duur." De heer Leenhouts, Koninginneweg 18, bevestigde het laatste. „Op de keper beschouwd zitten we stik-goedkoop". Hij geeft een korte beschrijving van het huis: zit-eetkamer, brede gang, behoor lijke keuken, bijkeuken, een tuin van 23 meter en, op de eerste verdieping, zes appartementen waaronder de douche. Een andere bewoner in deze straat wijst op een duidelijke zwak: „De kastruimte Is minimaal". Het ging de huurders ook niet zo zeer om de hoogte van het bedrag. Het ging om het principe, om de toepas sing van de wet. Vraag aan mevrouw van der wei: „Wat gaat u met het geld doen?" Een verrassend antwoord: „De keu ken en de gang opknappen (Van een onzer verslaggevers! OOSTBURG De traditionele Oost- hurgse paasveetentoonstelling dit jaar voor de veertiende keer zal het mor gen zonder varkens moeten stellen. Het enige tijd geleden in verband met mond en klauwzeer van kracht geworden marktverbod voor varkens heeft ertoe geleid, dat het de laatste jaren eerder dalende dan stijgende aantal inzendin gen nog verder zal worden beknot. De overblijvende afdelingen, waarvoor de inschrijving is opengesteld, zijn vetvee, slachtvee en slachtschapen. De commissie onder leiding van wethouder A. P- Modde heeft ook dit jaar weer de knoop doorgehakt. Men heeft zich niet laten leiden door pessi misme over de te verwachten aanvoer, maar door de gedachte, dat in West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog altijd vol doende aanbod mogelijk is- Men hoopt de tendens in de richting van steeds kleinere inzendingen te kunnen door breken en om te buigen in tegenover gestelde richting. Een duidelijk bewijs hiervan is het feit, dat er dit jaar een aanmoedigingspremie beschikbaar wordt gesteld voor de grootste inzending vet- of handelsvee. Als minimum wordt een aantal van tien stuks aangehouden- Een vergroting van de aanvoer wordt daarom van zoveel waarde geacht, om dat men op deze wijze verwacht een groter afzetgebied te kunnen vormen: er zullen dan meer handelaars en slagers naar Oostburg worden getrokken. De inschrijving voor de tentoonstel ling. die op het Ledelplein wordt ge houden. sluit om twaalf uur 's ochtends. Het secretariaat zal worden ingericht in het marktgebouwtje- Bij het prijzen systeem dit jaar een opvallende veran dering: de bekers en medailles, die in voorgaande jaren als prijzen beschikbaar werden gesteld, zijn nu vervangen door schalen met inscriptie. Burgemeester J. L. van Leeuwen zal onmiddellijk na de keuringen, die om half twee beginnen, de prijzen uitreiken op het tentoonstel lingsterrein. DE ERTSTANKER „Jacob Verolme" is gistermiddag op 12 mijl ten zuidwes ten yan Taozo (Gran Canaria) tot zin ken gebracht met behulp yan blokjes trotyl die op de nog boven water uit- KtekenfJe kiel waren aangebracht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na de totstandko ming van de voorgenomen verbouwing van de provinciale griffie zal de huis vesting va nhet provinciaal bestuur en het griffie-apparaat voor een aantal ja ren zijn verzekerd. In de naaste toe komst zal het gebrek aan archiefruimte echter urgent worden- Gedeputeerde Staten willen dit archief te zijner tyd onderbrengen in het Gistpoortgebouw, dat nu nog rijkseigendom is. Er zijn on derhandelingen met het ryk gaande om in het bezit van dit gebouw te komen Daarnaast zullen nog uitgaven gedaan moeten worden voor de restauratie van enkele gebouwen in de Korte Giststraat te Middelburg die bestemd zijn voor de huisvesting van provinciale en semi- provinciale diensten- Dit antwoorden Gedeputeerde Staten op de vraag van de commissie voor de financiën uit de staten of nu „de eerst volgende 10 tot 15 jaar geen belangrijke kosten meer gemaakt behoeven te wor den voor de huisvesting van het pro vinciaal bestuur". fVan onze verslaggeefster) GOES „Daar trap ik in", zei zaterdagmiddag een politieagent in Goes. Het plezierige ge volg was dat er een briefje van tien de grote groene stembus in gleed. Weer tien gulden voor de koe voor Grosseto. Wat was het geval? Een be zoeker van het Schuttershof in Goes had zijn auto geparkeerd op een plaats waar dat niet mag. Dat ontging de daar rondlopen de politieagent niet. Met het bon boekje in de hand stond hij de verkeersovertreder al op te wachten. Tien gulden voor een bon is verloren geld, moet deze gedacht hebben. Hij kwam met een be ter voorstel: „Zullen we het geld maar aan de koe voor Grosseto geven". De agent moest er even over denken, stopte toen het bon boekje met pen weg en besloot: „Daar trap ik dan nog eens in ook." (Van onze verslaggeefster) GOES Het saldo op de giroreke ning 3815 voor de actie „Een koe voor Grosseto", is met ongeveer ƒ1500 ge stegen. Op de giro staat nu totaal 4500,-. De penningmeester van het actiecomité, de heer H. G. Jung uit Kloetinge, rekent erop dat de meeste giften via de giro pas eind deze week zullen binnenkomen. De heer Jung is overigens heel tevreden over het ver loop van de actie. „Ik vind het zo heel mooi", wa_s zijn commentaar. Inmiddels hebben ook Oudelande en Baai-land afgerekend. De gemeenten kwamen met resp. ƒ300 en ƒ551 over de brug. Woensdagavond zal de werkgroep van het actiecomité bijeenkomen om ver dere maatregelen te nemen. „Vermoe delijk zullen dan een aantal deskundi gen worden aangewezen om de koeien voor Grosseto te gaan uitzoeken, die dan naar Grosseto zullen worden ge zonden", aldus de heer Junf (Van onze correspondent) RAAMSDONKSVEER Toen de rijkspolitie op de Maasdijk te Raams- donksveer een omvergereden en ver nield verkeersbord aantrof, stelde zij een onderzoek in, dat verrassend snel tot resultaat leidde. Enkele honder den meters verder trof zij langs de weg een trekker met oplegger, gela den met vijftien ton asfalt. De ver nielde lichtbak van het verkeersbord zat klem onder de trekker. De be stuurder D.M.B. uit Rotterdam, was ïn diepe slaap verzonken. Bij contro le van zijn rijtijd bleek, dat hij vier entwintig uur onafgebroken onderweg (Van een onzer verslaggevers) GOES ,,Het is uniek dat er voor deze bijeenkomst zoveel belangstelling is", zei voorzitter G.J.J. Neels in de Goese schouwburg Juliafta op de jaar vergadering van de Federatie Delta Vissers. „Er blijkt wel uit, dat er veel moeilijkheden zijn wat de sportvisse- rij betreft", voegde hij eraan toe. Een van de problemen noemde de voorzitter de overschakeling van de zoutwater- naar de zoetwatervisserij. Uit de toespraak van de voorzitter bleek dat het met het dichten van de Oosterschelde voor de hengelaars ge daan zal zijn met het wormenspitten. „Er zal niet worden getolereerd dat er buiten de dam wordt gespit. In de Westerschelde kan men alleen bij Breskens wormen spitten. Er zullen vis soorten in het Veerse Meer moeten worden uitgezet, die een ander aas nodig hebben", aldus de voorzitter. Om het Veerse Meer aantrekkelij ker te maken wordt er momenteel nagegaan of het mogelijk is forellen in het Veerse Meer uit te zetten. (Er is namelijk een forellensoort dat in brak water kan leven). Deze week zal er hierover met het onderministerie voor de visserij en de organisatie tot verbetering van de binnenvisserij over- leg worden gepleegd. Het uitzetten van forel is trouwens zo kostbaar, dat de federatie de beno digde gelden niet zal kunnen opbren gen. De forellen komen op een gul den per stuk. Er zal een viswater van 28 ha met forellen moeten worden „be volkt". Tijdens de vergadering werd de con tributie voor de leden van de federatie vastgesteld op f 1,50 per jaar. Ook werd besloten dat alle leden van de federatie voortaan automatisch lid zijn van de drie afdelingen. Van de zijde van het bestuur werd er op gewezen ook zoveel mogelijk Belgen lid te ma ken van de federatie, zodat ook zij zich bij de hengelsport aan de spelre gels zullen houden. Bij de federatie zijn 29 verenigingen aangesloten met samen ongeveer 3500 leden. Hopelijk zal ook de Baronie Breda spoedig als lid toetreden. Het wedstrijdreglement werd overee komstig het voorstel van het bestuur goedgekeurd. Het wedstrijdprogramma van de na tionale en internationale concoursen ziet er als volgt uit: 27 maart H.S.V. De Edelkarper uit Bergen op Zoom; 8 april H.S.V. Schore te Schore; 29 april H.S.V. De Glymesvissers uit Le pelstraat; 23 april H.S.V. De Schar uit Stampersgat; 6 mei H.S.V. De Ma kreel uit St.-Philipsland; 15 mei H.S. V. De Zeebaars uit Scherpenisse; 4 ju ni H.S.V. De Eendrachtsvissers uit Nieuw-Vossemeer; 5 augustus H.S.V. Het Scharretje uit Oud-Vosmeer; 19 september H.S.V. De Zeester uit Hal steren en 7 oktober H.V.K.K. uit Ka pelle. De negentienjarige Lucie B. Nugent, de dochter van president Johnson, verwacht een baby. Lucie, die vorig jaar met Pat Nugent in het huwelijk trad, bevestigde zondag dat z|| in verwachting is. Op de foto het paar bj) het verlaten van de kerk in Stonewall. (Van een onzer verslaggevers) WAALWIJK Het Interkerkelijke Contact Comité Ambon-Nederland, een stichting; die in 1956 in het leven is ge roepen, breidt momenteel zjjn activiteit uit door het oprichten van plaatselijke comités. Kortgeleden is er in Waalwijk een in het leven geroepen en ook in Breda en Tilburg en in andere plaatsen met woonwijken voor Ambonezen, zijn dergelijke comité's opgericht of in voor bereiding. Drs. M. F. Mual, functionaris van< de Stichting ICCAN, zegt: „Het probleem GOES De oudere Brecht was be paald niet enthousiast over zijn eerste ling „Trommelen in de nacht". Hij heeft er zelfs over gedacht het stuk op de brandstapel te gooien. Gelukkig is dat niet gebeurd. Natuurlijk vertoont dit spel onvolmaaktheden, hoe kan het an ders hij een twintigjarige schrijver, na tuurlijk zijn er opvattingen in, waar de rijpere Brecht niet meer achter kon staan, maar dat neemt alferminst weg, dat we hier te maken hebben met een brok werkelijk toneel, dat na bijna vijf tig jaar de toeschouwer nog volledig kan boeien, dat zelfs heel wat mensen erg „modern" moet zijn voorgekomen. Het zou interessant zijn te weten, hoe Brecht zelf de ideale voorstelling van zijn eerste geesteskind zou hebben ge zien- We kunnen ons bijna niet inden ken, dat hij niet zou hebben ingestemd met de manier waarop het gezelschap Theater, onder regie van Hans Croiset, zijn „Trommelen in de nacht" te Goes realiseerde. Wanneer we zouden spre ken over een „verzorgde" voorstelling, zou dat beslist te zwak zijn uitgedrukt. De regisseur had werkelijk geen enkel detail verwaarloosd. Decor, belichting, en vooral een uitstekende mise-en-scène, waarin niets aan het toeval overgelaten was, werkten samen om tot een bijna vlekkeloze opvoering te komen. De be kende „vervreemding", die bij de oude re Brecht een steeds grotere plaats gaat innemen, was ook hier al, en zeker niet in de laatste plaats door de regie, volle dig aanwezig. Het is ondoenlijk, om op de prestaties van de vele medespelenden nader in te gaan, maar we geloven, dat we in elk geval van allen kunnen zeggen, dat ze tot een uiterst goed uitgebalanceerd ensemble-spel kwamen, waardoor het hele stuk doordrenkt was van een bijna onwezenlijke en tegelijkertijd aangrij pende sfeer, waaraan men zich zonder meer gewonnen moest geven. Wanneer wij enkele namen noemen, willen we daarmee dus geen onrecht doen aan de andere acteurs en actrices, die op een ander plan evenzeer heb ben meegewerkt aan deze homogene prestatie van Theater- De uitbeelding van de hoofdfiguur, de teruggekeerde soldaat Andreas Kragler, door Bernhard Droog was van een allu re, die men op de Nederlandse tonelen maar zelden te zien krijgt. Emotioneel enorm geladen en toch zeer beheerst, Yaflg en wazig en toch beklemmend werkelijk- Dat hij als „Spartakus"-figuur niet helemaal uit de verf kwam, lag niet aan hem, maar was o-i- te wijten aan een van de onvolmaaktheden in Brechts stuk- Hij ondervond uitstekend tegenspel van Mia Goossen als zijn ge liefde Anna, terwijl daarnaast Hans Tie- meijer als haar vader en materialistische O-W-'er een zeer goede creatie te zien gaf. Het spel van Anita Menist kon iets minder overtuigen, maar ook dat kan aan een tekort aan duidelijkheid in de rolfiguur gelegen hebben- Albert Ab- spoel, als de verloofde van Anna, even materialistisch als de vader, maar nog brutaler en opdringeriger, kwam even eens tot een uitstekende vertolking, hoe wel hij ons op enkele momenten wat geforceerd aandeed. Van de andere spe lers willen we beslist nog noemen Siem Vroom als Babusch, de journalist, als de rustige „buitenstaander" en objectie ve getuige, en Arthur Boni in zijn dub belrol van de broers Manke- Het werd voor de samenwerkende Goese Culturele organisaties een avond, waar zij met zeer veel genoegen dp te rug kunnen zien, en tegelijkertijd waar schijnlijk de eerste toneelavond van dit seizoen, waar alle leden onverdeeld en thousiast over konden zijn. A-H. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zaterdag hebben enkele honden de schapen van landbou wer J. W. in een wei aan de Zandvoort- weg te Middelburg opgejaagd. Twee honden werden gewond. Verschillende schapen werden de sloot ingejaagd. Een van hen stond tot zijn nek toe tn het water. Een van de honden, een bastaard- bouvier, werd door de politie gevolgd. Op die manier kwam men achter de identiteit van de eigenaar van de hond. De man heeft toegezegd de schade te betalen. De iaend is afgemaakt, van de aanpassing van de Ambonese be. woners in de woonwijken is geen een voudige zaak". In 1951 kwamen omtrent 12.500 Am bonezen als politieke vluchtelingen na. Nederland. Ze werden ondergebracht in zogenaamde woonoorden, wat een iets fraaiere benaming was voor troosteloze barakkenkampen. Op het ogenblik wo nen eir in Nederland 29.000 Ambonezen, nu niet uitsluitend meer verspreid over de 34 woonoorden die ons land „rijk" is. Eind vorig jaar woonden er 18.000 in woonwijken in 45 steden en dorpen. De woonoorden worden langzaam maar zeker opgeruimd. De meeste tellen r.og maar een klein aantal bewoners. Het aantal Ambonezen dat uit principe wei gert om zich in een woonwijk te ves tigen is maar gering. In het woonoord Lunetten in Vug'ht is het aantal Am bonezen momenteel nog het grootst. Er wonen er 972 (151 gezinnen) en nog 47 alleenstaanden. In Zeelar.d zijn de woonoorden Mid delburg en Souberg al opgeheven. Er zijn Ambonese woonwijken in Middel burg, Koudekerke en Souburg. In Bra bant kan men die vinden in Breda, Waalwijk, Cuyck, Tilburg en Helmond. Naast Lunetten bestaan in Brabant nog de woonoorden in Nistelrode en Vier- linigsbeek, maar die zijn van weinig be tekenis meer. „Wij gaan beslist niet proberen om van de Ambonezen Nederlanders te ma ken in de letterlijke betekenis", zegt drs. Mual als hij spreekt over het doel van de stichting en de werkzaamheid van de plaatselijke comité's. „Wij gaan ervan uit, dat wij de wensen en ver langens van onze mensen moeten res pecteren. En die komen hierop neer: eens terug r.aar Ambon, naar familie en naar bezittingen. Wel willen we het vreemd zijn voor elkaar doorbreken. Tenslotte moeten de Ambonezen nu in Nederland wonen en daarom moeten we hun kermis over de structuur van dit land, de mogelijk heden die er zijn en de aard van de bevolking verruimen en verbreden. Van de andere kant hebben ook de Ne derlanders te weinig kijk op wat de Am bonezen zijn, wat ze willen en hoe ze denken. En dat is een voedingsbodem voor generaliseren en vooroordeel We wülen daarom ook de Nederlanders informeren over de Ambonezen en hun cultuur". „We willen door het werk van onze plaatselijke comité's aan echte relatie- opbouw toekomen. Het organiseren van kadercursussen zal daartoe noodzakelijk zijn, want wij missen onder onze men sen voldoende kader om leiding te ge- ven en te stimuleren waar dat nodig is Wij willen jeugdleiders vormen en wijkraadsieden, die de jeugd en de be woners m de woonwijken begeleiden en die kunnen zorgen voor een goed con- tact tussen Ambonezen en Nederlanders. Wij doen aan voortichtingswerkvoor 2e Ambonezen zowel als voor de Ne derlanders, aan lectuurvoorziening, aan pastoraal en cultureel werk". Ruimte nodig Drs. Mual noemt de plaatselijke co- mites een soort afspiegeling van de Stichting ICCAN. „Er werken Neder» landers en Ambonezen in samen". In het landelijk comité vindt U vertegen woordigers van de Molukse Protestant, se kerk, de Molukse Evangelische kerk, de Islamitische kerk, jongerenorganisa ties van die kerken, de Katholieke kerk, de landelijke Vrouwenfedèratie enz. Plaatselijk zijn natuurlijk het onderwijs en het maatschappelijk werk nauw be trokken bij het werk van de ICCAN- comité's". „We zullen uiteraard", aldus drs. Mual, „wemig kunnen doen aan het leggen van contacten en het praten met elkaar zo lang we in gemeenten waar grote groe pen Ambonezen samen wonen geen ei gen ruimte beschikbaar hebben. Maar daar zijn al besprekingen over geopend'

de Stem | 1967 | | pagina 3