Het is weer rustig in het comité JO DE ROO: ZONDER WROK Wielerclub verliest macht door sponsors OMLOOP VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN NEEMT NU EERST LUS OVER HULST MIDDELBURG KRIJGT EEN NACHTCRITERIUM TIJDENS RONDE MIDDEN ZEELAND Wim Hendriks weg TOCH NIET 10NDER DE RECLAME..., herziet mening GEHANDHAAFD VERVANGER Adjudant Eleveid ziet het niet zo somber in DAGBLAD DE STEM WIELERKRATVT Het bestuur van de Ronde van Midden-Zeeland. Van links naar rechts: A. de Schipper (technisch leider), L. Vuijk (vice-voorzitter) W. Jeremiasse (secretaris), J. Ponse (chef algemene dienst), M. Otte (publiciteitschef)B. Mulder (programma-leider). Op deze foto ont breken voorzitter P. van Hese (ziekte) en penningmeester G. Kruit- bos (door zaken verhinderd). JO DE ROO „Het gaat om het geld. Hard fietsen is mijn werk „De rotte plek" in de wielerploeg Televizier anno 1966, Jo de Roo, vervult in het jaar 1967 een meer voldoening gevende functie: grote man by het sigarenmerk Willem II, Zonder grote wrok kykt de Zeeuwse wielrenner naar de achter hem lig gende periode bij de voor de nationa le Tour de France ploeg gepasseerde man uit de Bredase Liesboslaan, Kees Pellenaars. Zoals bekend schilderde Pellenaars Jo de Roo, uit Franse dienst naar hem overgestapt, tegen journalisten af als de man die de geest in de ploeg zou verpesten. Hij noemde hem ,,de rotte plek" en kondigde aan dat het einde van de Roo's car rière bij Televizier in zicht gekomen was. In het blad Televizier liet Pel lenaars in zijn enthousiaste Toür- brieven ook het dissonant de Roo vallen. Het vreemde was dat Kees Pellenaars nooit iets tegen de Roo zelf heeft gezegd. „Hij zei wel eens", vertelde de Roo in zijn riante villa in het Zeeuwse Kruiningen, „met een lachje:, joh, nou moet je er weer eens aan trekken. maar meer niet Hij heeft tegen mij nooit iets gezegd over zijn plannen mijn con tract niet te verlengen." En toch is er weinig wrok te he speuren in de Roo's stem als hij praat ov.er Pellenaars. By Televizier heeft de Zeeuwse renner op een ide ale financiële basis gewerkt. Ik ver diende veel geld bij Pellenaars en daarom en daarom alleen is hij voor my een goed ploegleider. Want om dat geld gaat het toch. Hard fietsen Is mijn werk..." En omdat hard fietsen zyn werk is en hy daarmee nog veel meer geld wil verdienen stapte Jo de Roo dit jaar over naar het nieuwe merk Willem II-Gazelle. Ploegleider Ton Vissers had Jo de Roo al meerder© malen gepolst: of de Zeeuw voelde voor zyn merkenploeg? Jo de Roo hield een slag om de arm en wilde als een rechtgeaarde Zeeuw eerst zien wat voor vlees hij in de kuip had, met andere woorden hoe sterk de nieuwe ploeg zou worden. Toen de namen van Peter Post, Rik van Looy en een serie goede Belgische minderen gevallen waren belde jo Peïlenaars op voor een nieuw contract. Den Pel maakte geen haast en de Roo trok zijn con clusies. Niet om de dingen, die ge passeerd zijn, maar omdat Pelle* naars in de landenploeg van de Tour dé France waarschijnlijk zijn eigen jongens zou voortrekken was en is Jo de Roo vóór de verkiezing van Wout Wagtmans als ploegleider. Bovendien zou Pellenaars in de Tour met landenformule toch geen geld mee hebben gebracht en ook daar om verloor de figuur Pellenaars voor De Roo aan kracht. Met de naam Wagtmans, in de ge ruchtmakende vergadering van de toprenners Jan Janssen, Jo de Roo Gerben Karstens en KNWIJ in het restaurant de Congo genoemd, Is er grote beroering ontstaan in de wie- Ierwereld. Jo de Roo kent echter geen andere ploegleider zegt hij, die zou willen en die Tourervaring heeft. „Henk Faanhof kan niet in verband met zyn zaak. En Hein van Breenen is ooit meer dan een knecht ge weest". Wout Wagtmans stond aan de top en Tourervaring heeft hij. Wout kent de ploegleiders. Hy kent Goddet en Levitan. Dat is belang rijk". Veel belangrijker dan de kwestie ploegleider vindt Jo de Roo het wie met hem en Jan Janssen naar de Tour zullen gaan want dat Jo en Jan zullen ryden staat voor beide renners wel vast. Beiden zijn er van overtuigd dat de Tour de France veel publiciteit en goede contracten voor het na-seizoen oplevert. Daar om ook gelooft Jo de Roo dat de Televizierrenners mee zullen gaan naar de Ronde van Frankrijk. Ze zullen wel moeten". En als er dan namen moeten worden genoemd geeft Jo de Roo ons het volgend ver langlijstje: Arie den Hartog Jos van der Vleuten Gerben Karstens Jan Janssen Huab Zilverberg Henk Njj- dam Cees Haast Wim Schepers Harrie Steevens Eddy Beugels Eef Dolman Gees Lute en Karei Leyten. De talrijke toeschouwers langs <Je route van de Ronde van Zeéuwsch- Vlaanderen hebben het zelf kunnen constateren. Deze ronde stelt de ren ners voor grote problemen en de gevolgen zijn verrassende uitslagen. Verleden jaar was tot de schrik van vele Zeeuwsch-Vlaamse wiefcrlief- hebbers d-e rijkelijk van talenten voorziene Wim' du Bols uit Zuidzan- de het slachtoffer. Op de eerste dag won Wim in de sprint de etappe Terneuzen Terneuzen overtuigend en mocht hij de nonide-jmiss Margo Jonckheere uit Oostburg als extra- beloning voor zijn prestatie kussen- De tweede dag was de lange Z e euws c h -VI arning het troetelkind van KNWU's wegcoach Joop Midicte- link „nergens". Op de smalle en bochtige met keien bezaaide wegen van Zeeuwsch-Vlaiainderen miste hij de slag. Geen ploegmaat in de ge- legenheidispiioeg van Piet Rentmees ter was in staat het gat, dat in eer ste Instantie slechts vijfhonderd me ter bedroeg te overbruggen. De veer tien man met de wïnoaatr van de ronde van het merk Breda Bier Frits Hoogerihede in hun midden vergrootten de voorsprong ondanks de ondermijnende acties van du Bois' p-ioegmaat Jan Bode. In de sprint werd Hoogerhedde door Rinus Hoo- geland geklopt. Du Bois kwam vier- eneenhalve minuut later over de streep in Oostburg. Het verhaal van het tot stand ko men van deze wielerronde, die ge sponsord wordt door het Dagblad De Stem is bekend. Ediiand van Hulle en Gijs Veerman liepen elk aar enkele jaren geleden op een gure novemberrnaand op de pont tegen het lijf. Tijdens het gesprek vielen de woorden „een ronde van Zeeuwsch- VIaanderen in navolging van de ron de van Midden-Zeeland zou ideaal zijn." De beide comités hadden beide al diverse teleurstellingen moeten slik ken. Luctor et E m er go (Oostburg) had tot vijf keer toe een „Omloop van West-Zeeuwsch'-Vlaanderen" ge organiseerd, waarvan de laatste in 1961 op naam kwam van Miel Ver- straete. De route die nu op de tweede dag wordt verreden herinnert nog aan deze ronde. Vanuit Terneuzen liet het plaatselijke comité in 1957 de ronde van Zeeland rijden. Ama- teurploegen fietsten een driedaagse, die van Terneuzen naar Terneuzen ging daarna Koewacht-oewacht ge volgd door een tijdrit Koewacht - Terneuzen en als laatste dag Hoede- kensfeerke - Heinkenszand. Driedui zend guldien strop deed de organisa toren van verdere organisatie van deze ronde afzien. Terneuzen kende nog meer pech. In 1962 vond er door de bond van beroepswielren ners georganiseerde profwedstrijd plaats en ook dit feest eindigde in een groot fiasco. Daarvoor had WC Terneuzen al drie beroepskoersen georganiseerd en met succes. Op zaterdag 16 en zondag 17 JunJ zullen dé verenigde comités de suc cesvolle Omloop van Zeeuv-sch- Vlaanderen brengen. Dit keer zal in verband met het tij eerst de beken de lus over Hulst worden gereden (totale lengte bonöend kilometer). In Terneuzen is de ravitaillering en ver volgens worden dan de zestig kilo meter over Biervliet, IJzetidijke, Phi lippine. Sas van Gent en dan weer Terneuzen genomen. De tweede dag wordt zoals gewoonlijk geopend met de ploegentijdrit van Terneuzen naar Oostburg gevolgd dtoor de grote wedstrijd Oostbuirig Oostburg met een totale lengte van honderdtwintlg kilometer. In het comité valt slechts één mu tatie te noteren. De secretaris de heer Mores, die vanaf de oprichting van de Ronde van Zeeuwsch-Vlaan deren en-bij hoorde heeft afstafid ge daan en is verwangen door de heer Van Pamelen. die in het dagelijkse leven het ambt van boekhouder ver vult. Toon Simons uit Breda zal voor het comité ais manager gaan optreden. Adjudant F. Eleveid van de rijks- politie, gevestigd in Middelburg, met als specialiteit het begeleiden van wielerwedstrijden is niet zo som ber in zijn voorspellingen als de vorn- malige minister van Verkeer en Wa terstaat Suurbof. ,,Het is mogelijk", zegt hij, „dat tn de toekomst in Zeeland wielerwed strijden oyer een beperkter gebied dan tot nu toe het geval is, moeten worden verreden. Vooral in Zeeland zal het verkeer na ontsluiting van het Sloegebied zich sterk uitbreiden. Ik Kan me indenken", aldus de adju dant, „dat er dan wel beperkende maatregelen getroffen zullen moeten worden. Te meer (en wat dit punt betreft is de adjudant 't volledig met de ex-minister Suurhof eens. Red) als wielerwedstrijden de summiere bezetting van de rijkspolitieposten g rote extra -moei lijkh ed en bezorgen. De ronde van midden-Zeeland, het voornaamste evenement diat de adju dant en zijn mensen begeleiden, kan echter voolopig op dezelfde manier olijven doorgaan- Hoewel de adjudant graag had geziien dat die wedstrijd eind mei, begin juni was georgani seerd in plaats van midden-juni. Het toeristenverkeer baart in die tijd de politie namelijk al veel zorgen. De ronde (en speciaal de" reclamekara® vaan) gokt echter juist op die lang zaam aanzwellende stroom toeristen en dat begrijpt de adjudant. De or ganisators van (de Ronde van midden- Zeeland znjn met dit begrip blij loodsbaas en wielerjurylid Adri- ,,n de Schipper uit Kapelle ziet de iiste toekomst voor de wielrenne rij somber in. ,,De reclame", die lij weldadig warme geldstroom nu i over de wielersport laat stro oien. wordt belaagd door andere liefhebbers, zoals zaalhandbal, honk- Jal, volleybal, voetbal, die ook wel jfli's financieel vertroeteld willen Jolden. Bijna alle bestuurders ma ten óf hebben plannen om met „sui keroom reclame" in zee te gaan. Een zee, die tot nu toe alleen beva jen werd door amateur zowel als pf.wielrenners Het geld is duur op het ogenblik. Adriaan de Schipper een stoere en voor vrouwen beslist aantrekkelijke dertiger, constateert dat droeve feit (omber. Sponsors geven nog wel, maar zijn prijsbewuster geworden. Voor hetzelfde duizendje dat vorig i'aar vlot en zonder morren op tafel ierd gelegd eisen de sponsors nu veelmeer Voetbal, honkbal, handbal en voi- jeybai bieden de fabrikanten een an jer publiek. Een vertegenwoordiger warmee Adriaan de Schipper nog jiet zo lang geleden sprak, zei: als g wielerwedstrijden zie, interes seert mij niet of de man in de bocht een rafelige pet op heeft en de vrouw daarnaast er niet zo best uitziet, ze vreten allemaal chips of zuipen bij- 5a allen bier. Mijn directeur echter tekijkt dat anders. Die man verge lijkt het publiek, hij heeft het over en geeft zijn geld nu aan an- sporten, als die erom komen ff, Zonder de reclame, de sponsor» li de mannen van de incidentele giften, kan volgens die Schipper de «ielersport niet meer bestaan. Hij Kgt: ,,Het is waar. AIS club heb je mts meer aan je amateurs. Neem onze vereniging, Theo Middelkamp, iïe blijven met tweede keus renners riten. Maar we zijn blij als de jon- ps zo goed zijn, dat ze door de re- jantemensen worden uitverkoren. Zt worden dan opgevangen, van ma- itrlaal voorzien en mogen wedstrij- ta rijden, waar wij als club wegens it te hoge reiskosten nooit aan toe zouden komen de verenigingen hebben geen geld. Zonder reclame zou tegenwoordig geen kiassieKei meer worden georganiseerd". Adriaan de Schipper ziet naast ae voordelen ook de nadelen die er aan deelneming in wat voor vorm dan ook van de reclamemensen aan de port kleven. Hij noemde er een: de club verliest in feite zijn macht. De sponsors hebben ln de praktijk alles over hun rennersstal vertellen. „Er mag geen contract fden getekend, maar er kómt een pier op tafel en de renner zet er o handtekening onder De club zou in theorie nog wel over zijn ren ners kunnen heersen, door te drei- ?e met schorsing. Een verstandig ciubbestuurde r doet zoiets echter niet. Immers lidmaatschap opzeg gen en overgaan naar een andere vereniging is eenvoudig De Schipper, die nog niet zo lang Wen door organisator van rrion- Jterprodukües Kurt Vyth werd ge- J;.aa§d om als jurylid te fungeren Jij de Amsterdamse zesdagen, ziet andere mogelijkheid voor de iors en de clubs. Een tussen leg, Wielerjournalist Frits van wiensven propageerde onlangs in Jet bondsorgaan Wielersport het Bel- ssche idee om in Nederland streek bogen in te voeren bij de ama teurs, ,^j,r'aan de Schipper voelt voor alt h»M \u "Een sP°nsor zou bij voor bid West-Brabant en Zeeland kun- «n adopteren. Het zou het meerege- n van de clubbestuurders verge makkelijken". JJwlopig echtep wacht hij en zi,n jWe-bestuursleden van Theo Mid- 22®Pt «r rich wel voor om dit HKOeeld erdoor te drukken. Spon- r$ zijn een kostbaar bezit gewor- ï?1, ™et zachtheid, voor- i-mr t d en. liefde moeten worden ngepakt. „Lief zijn voor het sui- roompjezal voorlopig het parool w. hr zijn kapers op de kust. Binnenkort raakt de Zeeuwse wielrennerij waarschijnlijk een goede kracht kwijt. Het is wielerpresentator Wim Hendriks, voorzitter van het kleine comité dat het nieuwelingen- zowel als het adspirantenklassement (een unicum in de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie met zo veel succes organiseert. In de bouwvakstaking van 1957 nam timmerman Wim Hendriks zitting in het stakingscomité van Middelburg. Het was een eerste nadere kennis making met de Bouwbedrijfsbond, die uitgroeide tot een intensieve studie van negen jaren. Naar aller waarschijnlijkheid zal het resultaat zijn dat Hendriks benoemd zal worden op een plaatselijk bureau van deze bond bui ten Zeeland als gesalarieerd bestuurder. Vijf jaren geleden startten voor zitter Hendriks, secretaris Theo de Vrieze en penningmeester Ralph Over- weel met de beide klassementen, die het Zeeuws adspiranten- en nieuwelin genkorps op hoger peil brachten. De opzet ls zeer eenvoudig. In principe kan ieder wielercomité, dat nieuwelingen— en of adspirantenwedstrijden organiseerde zich laten inschrijven voor dit klassement. De eerste tien ren ners, die in een ingeschreven koers finshen krijgen punten. De beste twaalf coureurs bij de nieuwelingen en de eerste zeven bij de adspiranten ontvangen aan het eind van het seizoen een geldprijs variërend van honderd vijfendertig voor de winnaar van het nieuwelingenklassement tot vijftien gulden voor nummer zeven op de lijst van het adspirantenklassement. De comités die inschrijven betalen slechts een som van vijf gulden, waarvoor zij gegarandeerd zijn van het besté nieuwelingen- en/of adspirantenveld van Zeeland. Dat bewijzen de winnaars van de afgelopen jaren. Het zijn bij de nieuwelingen: Wim de Wilde, Cees Koeken, Wim Evertse en Rini Wagt mans. De winnaar van het adspirantenklassement van dit jaar was Cees Priem. Volgens Wim Hendriks, die dus waarschijnlijk zijn functie als voor zitter van het organiserend comité zal moeten neerleggen, zal de strijd om de eerste plaats bij de nieuwelingen dit jaar tussen Charles de Smet of Leon Schrauwen gaan. Daar wijzen zijn ervaringen in het afgelopen seizoen sterk op Op zaterdag 16 en zondag 17 sep tember organiseren de verenigde wielercomiités Oostburg en Temeu zen voor de vierde miaal in succes sie de tegenhanger van de Ronde van Midden Zeeland, de omloop van Zeeuwsch-Vlaandeiren. Deze twee daagse koers heeft zich ontwikkeld tot een evenement van formaat en zal dit jaar nog verder worden uitge bouwd. De formule een rit voor topamateurs over een moeilijk en zwaar paircours die bewezen heeft aan te slaan, blijft gehandhaafd. G. VEERMAN voorzitter P. BRUGGEMAN vice-voorzitter H. VAN PAMELEN secretaris P. SCHERBEIJN •tweede secretaris P. ROELANDS penningmeester tweede penningmeester L. VAN HEIJFTE publiciteitschef ^ne maanden dat hij nu Bsri' 7 1S' -ee't t>er°epsrenner zijn mening over de m deze provincie totaal ijk dacht altijd dat het gereserveerd volk was, aar kom jjj nu van terug - bijna onbegrijpelijk dat zo gauw geaccepteerd 1 n Waarde, waar ik woon, '«Sereen geweldig mee met ze kennen me is vriendelijk, mets van. Trouwens 'n Waarde. Overal in Zeeland, met bijvoorbeeld, doen lardig. Neen, ik ver minuut terug naar Toch leuk hé. Je Wa°anders kunnen tref- aar of niet." De imam van de Ronde van Midden-Zeeland is totver over de grenzen bekend. Terecht verdiend dit ivielerevene- ment het in zeven produktieve jaren opgebouwde predikaat „meest geperfectioneerde ronde". Met trots vermelden de huidige organsatoren de superlatieven, die bekende groot heden op tvielergebied zich uit de mond hebben laten glip pen bij liet aanschouwen van dit evenement over de Zeeuw se eilanden Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. Het heeft gerommeld binnen het co mité. Jan van Stee, de vorige voor zitter, trad na een felle ruzie bin nen de gelederen van de goed flo rerende wielervereniging Theo Mid delkamp en het rondecomité af. Hij haattte, zo zei hij bij zijn aftreden ,,de mensen met de rozetten en or ganisatoren, die contracten afsloten op bierviltjes." Binnen het comité is alles weer pais en vree. De angel, die Jan van Stee de leden in het weke vlees stak, ig verwijderd en het comité wijdt zich weer aan zijn pronkstuk: de ronde. Het hoofdstuk Jan van Stee is afge sloten. Voorzitter is nu Piet van Heezen, die als een van zijn eerste daden aankondigde de ..papiertroep" (be vestigingen, contracten en dergelij ke) voor een groot deel over boord te willen zetten. Veel heeft hij nog niet kunnen doen, want door een maagzweer getroffen is hij niet in staat op het ogenblik zijn gestelde taak te volvoeren. De heer L. Vuyk technisch assistent eerste klas bij de N.V. Provinciale Zeeuwsch Electri- citeits Maatschappij, die speciaal was belast met de presentatie van de Ron de heeft zijn taak voorlopig overge nomen. Hoewel het moeilijk moet zijn ge weest zijn de organisatoren er toch weer in geslaagd iets nieuws te pro duceren: een achtste ronde met een fraai nieuw vernisje. De eerste etappe zal worden gere den op Walcheren en zal een lengte hebben van ongeveer honderd en twaalf kilometer. Om circa half twaalf -'s avonds volgt dan een nach telijk criterium door Middel burg langs de vele monumentale ge bouwen van deze fraaie Zeeuwse stad. Dit ter gelegenheid van het ze- venhonderenvijftigjarig bestaan van Middelburg. Voor deze wedstrijd wor den twintig nieuwelingen uitge nodigd. die dit duel (in de vorm van een omnium) zullen moeten uitvech ten. Die twintig jonge wielrenners rij den de volgende dag in Goes af- wachtingswedstrijden op dezelfde wij ze. Op het omnium volgt er nog een gewoon criterium van adspiranten. Op de tweede dag. zaterdagmorgen 17 juni. wordt een ploegentijdrit ver reden met start en finish in Goes. De uitslagen hiervan tellen mee voor het individueel eindklassement. Strijd ook in deze rit, is dus verze kerd. In 'vorige jaren toen de ploe gentijdrit nog niet meetelde voor het eindklassement kwam het na melijk voor dat kanshebbers voor belangrijke plaatsen zich spaarden. Deze mogelijkheid is dus nu uitge sloten. 's Middags wordt de grote rit ge reden met de moeilijkst begaanbare wegen van Zeeland. Welke ploegen aan deze ronde van Midden Zee land zullen deelnemen is nog niet bekend. De organisatoren (Vuyk, A. Schipper. W. Jeremiasse, Ben Mul der. Gerard Knuitbosch, Henk de Moet, W. Nuyten, M. Otten, T. Hen- drlkse en J. Ponse) en als we de presentator Vuyk mogen geloven ook het comité van aanbeveling waaronder Jacques Goddet en bijna alle burgemeesters van de plaatsen van doorkomst twijfelen er niet aan of alle bekende merkenploegen zul- ln acte de préserice geven. De reclamekaravaan, die dit jaar Iets moeilijker bij elkaar te krijgen was zal ongeveer dezelfde zijn als die'van het jaar 1966. En daarmee ls tegelijkertijd een barrière opge worpen voor het in vervulling gaan van de grootste wens van de organi satoren: uitzending van de best geor ganiseerde ronde van Nederland via de t.v. De NTS en zijn zonen heben immers nog niet zo lang geleden in verband met het wel of niet uitzen den van ijshockeywedstrijden nog een keer hun afschuw uitgesproken over sluikreclame. 1 TH. ENGELS chef algemene dienst

de Stem | 1967 | | pagina 25