GROTER, BETER, KLEURIGER, EXCLUSIEVER LOEVESTEIN ONGENAAKBAAR MAAR GAAF UIT DE STEIGERS Loslippig raadslid krijgt recherche achter zijn broek Portugese lokken bij straatrovers bijzonder in trek spaar veilig Postspaarbank EEN NEDERLANDS MODEBLAD OP INTERNATIONAAL NIVEAU Restauratie vergde twee jaar en fiks kapitaal Al dertig jaar Pastoor mocht geen ereburger worden „Geen agent vrij voor iedere schoonheid" Raadsleden schilderen zelf bruggen geel losse nummers f 1-50 «introductieprijs) verkrijgbaar in de boekhandel en bij elke kiosk Kruistocht Negentig jaar voor drie koppensnellers I Spaar bij de Postspaarbank- deveiligemaniervansparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? Dan kuntjggp|mu zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma nier van sparen VERSCHIJNT ELKE MAAND^ DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 MAART 1967 (Van een onzer verslaggevers) LOEVESTEIN Gisteren zijn op hel slot Loevestein de eerste lam metjes geboren. Ik ben er tot vannacht half twee zoet me j geweest", zegt Peter van Andel, de slotbeheerder, waarmee hij maar wil verklaren waarom hij nog wat moe is en wat slaperig uit de ogen kijkt. „Het gaat ;e niet meer i je koude kleren zitten als je bijna zestig bent", voegt hij er ter verontschuldiging aan toe. „Hoe vond u de weg hierheen vraagt hij dan om het gesprek te beginnen, dat we met hem over bet slot Loevestein willen hebben, nu het na twee* iaar onverdroten restaureren eindelijk uit de steigers is gekomen. We kunnen hem uit de droom helpen, want met de weg naar Loevestein hebben we geen beste ervaringen. Even over de sluizen van Andel duik je de dijk af naar beneden de polder in, een slingerend polderweg getje op, dat vol zit met gaten en kui len en waarover je voorzichtig tas tend vaste bodem voor de- wielen van ]e auto moet zien te vinden- „Monni kenland" heet de polder en je denkt: inderdaad, het is monnikenwerk. In de verte tekent Loevestein zich al fors en indrukwekkend af tegen een hoge blauwe hemel. Maandenlang heeft „Monnikenland" onder water ge staan. De kale koppen van de bieten in de bruingekleurde kleigrond herin neren daaraan- Ze zijn er de dupe van geworden. Watermolentjes slaan drif tig overtollig water uit. „Je begrijpt het niet", vertelt Pe ter van Andel, „maar ik schat, dat er toch nog 20-000 tot 30.000 mensen per jaar over die slechte weg m ar Loevestein modderen- Gelukkig is er nu eindelijk eens 't besluit gevallen dat de weg verbeterd zal worden- De paaltjes zijn al uitgezet, maar helaas aan ambtenarij ontkomen we hier op het eenzame Loevestein zelfs niet. Bovendien is er geen geld om direct tot verbetering over te gaan- Ik zie eiwan komen dat het de komende zo mer nog wel hobbelen geblazen zal zijn voor de Loevesteinbezoekers. Voor zover ze tenminste over land komen- Want je kunt er ook per boot komen- Tussen Gorkum en Woudrichem vaart een vaste dienst en is de zomer doet de boot ook Loevestein aan. Wie wil kan ook nog vanaf Woudrichem per roeiboot worden overgezet. Ja, ik denk, dat we al met al per jaar zo'n dikke veertigduizend betalende be zoekers hier krijgen- Als ik de niet betalenden erbij moet gaan rekenen, dat zijn het er zeker tachtig- tot hon derdduizend. Ik verwacht, nu de res tauratie is voltooid, dat de toeloop nog groter zal gaan worden"- Vandaar ook dat de aanlegsteiger aan de rivier, waarop de schepen einde loos voorbijschuiven ten koste van vele duizenden guldens binnenkort on(jer handen zaj worden ge- naar", hoe is liet mogelijk", werd er al gerestaureerd. „Sinds dertig jaar werd er al zo'n beetje los-vast gerestaureerd- Twee jaar geleden is Loevestein. echter pas goed in de stei gers gezet en het slot zelf is nu in grote lijn klaar. En moet binnen hiel en daar nog wel wat gebeuren, maar dat zijn kleinigheden. Het grote kar wei is beëindigd. Met een deel van de voorburcht-ringmuur, de zgn kruit- toren, zijn we nog volop doende. Er hebben twee van zulke torens ge staan oorspronkelijk, maar de ande re is in 1397 al vernield en nooit meer herrezen- Ik geloof dat die kruit- toren straks het pronkstuk van de res tauratie voltooid. Nou ja, dat moet u goed verstaan, want klaar zijn we nog lang niet- om precies te zijn: de eerste fase is klaar. De tweede en derde fase moeten we nog helemaal krijgen. Wanneer „Peter van Andel haalt wat teleurgesteld de schouders op- Het is spijtig maar onoverkome lijk, dat we nu niet meteen door kunnen stoten met de restauratie van de huizenrij bij het slot en van de walmuren en grachten- Er is doodeen voudig geen geld voor. Ongetwijfeld komt die restauratie ter zijner tijd wel, maar ^et kan echt nog wel even gaan duren. Per slot van rekening is er nu al 1,2 miljoen gulden in het slot gestoken. Maar weet je wat het is Er is op het slot een grote bouw- apparatuur aanwezig. Die vertrekt da delijk en, eenmaal weg, is die nog niet terug. Ik had liever nu meteen het hele slotcomplex maar onder handen genomen- Maar ja ik heb het niet voor het zeggen. Overigens heeft de restauratie van het slot voor ons als bewoners het voordeel gebracht, dat we nu elektriciteit en waterlei ding hebben gekregen- „Buiten voor de brug aan de toegangspoort wordt juist de laatste lantaarn geplaatst. Ze doen wat kitscherig aan die nieuwe elektrische lantaarn van Loevestein. Ze zijn kennelijk alleen maar op doel matigheid gericht- Dat is jammer- Pe ter van Andel is de eerste, die het zal toegeven. Toen Peter van Andel, journalist, romanschrijver, schilder kortom vrij buiter in de goede betekenis van het woord, 15 jaar geleden als slotbeheer der op Loevestein neerstreek „ja, •oen werd ik zo maar ineens ambte- „Ja, je moet wel wat moderniseren om het slot meer bruikbaar te maken voor allerlei bijeenkomsten. Want die hebben we hier nogal wat. Veel al exclusieve bijeenkomsten en festi viteiten, waarvan ik verwacht, dat we er meer dan voorheen te verwer ken zullen krijgen. Dat is logisch, want je vindt bier een sfeer en mo gelijkheden zoals je nergens aantreft. Maar het zal bv-, met studenten feesten straks wel niet allemaal zo ruig meer kunnen als voorheen- Toen hinderde het niet al raakte er hier en daar eens een steen los. Maar daar moeten we nu mee uitkijken. Want we willen zonder daarbij nu te gaan overdrijven proberen de in boedel en het meubilair in het slot wat uit te breiden. Op het ogenblik hebben we niet veel meer dan een paar tafels en wat stoelen. Er moe ten wat meer grote meubelstukken komen- Momenteel is er een inventa risatie in het hele land op gang om een inzicht te krijgen wat er aan oud meubilair aanwezig is- Daar zal ik straks wel het een en ander uit mogen kiezen. Maar alstublief niet teveel. Ik wil er slechts in hebben wat functioneel was in vroeger tijd. En dat is verbluffend weinig. Loeve stein is geschiedkundig van belang, waarbij de gedachte aan de staats gevangenis prevaleert. Je zou kun nen zeggen het is wat overdreven dat Loevestein een soort Neder- ADVERTENTIE COIMBRA (AP) De oude univer siteitsstad Coimbra in Portugal is het centrum geworden van de haardief stal een zegen voor de rovers en een plaag voor de politie. Vrouwen met lang haar worden op straat herhaaldelijk achtervolgd door vreemden met scherpe scharen, die haar lokken afknippen en verdwijnen met haar, dat soms in de zwarte han del 1.500 escudos (50 dollar) waard is. Mannen met beatle-achtige hoofdtooi zijn ook niet langer veilig, want de chef van de politie, Rosa Carvalhal, heeft de oorlog verklaard aan elke haargroei, „die een man een verwijfd uiterlijk geeft". Kapitein Carvalhal heeft daarom mobiele brigades geor ganiseerd om ieder langharig persoon van het mannelijk geslacht naar een politiepost te brengen, waar een bar bier hem voor 80 escudos (2,5 dollar cent) de overtollige haren afknipt. De vrouwenharen betekenen grof geld voo-r de Portugese pruikenma kers, ,wier werkstukken voor sommige 30 centimeter lange modellen, die m de vier pruikenzaken van Lissabon worden verkocht, 70 dollar opbrengen. Daar de vraag toeneemt en het vrij willige aanbod ontoereikend is, hebben de pruikenmakers laten uitlekken, dat zij alle haar kopen, of het met eerlij ke middelen is verkregen of niet- „Er bestaat volstrekt geen middel om dit te beletten", zegt kapitein Car valhal, terwijl hij bladert in de pro cessen-verbaal van twee dozijn geval len van haardiefstal, die de vorige maand zijn voorgekomen. „Het gebeurt meestal in de buiten wijken en we kunnen onmogelijk ieder meisje met weelderige lokken een agent meegeven". De kruistocht van de kapitein tegen mannen met lange haren is begonnen toen een student in de wijsbegeerte zijn haar vier maanden lang vrjj had laten groeien tot hjj niet meer kon zien. Twee kranten hebben Carvalhals „politiek van de schaar" geprezen, toen tal van studenten van wie sommigen voor de grap naar de politiebarbier, Antonio Ferreira, mar cheerden. Het r.-k. Portugeese orgaan „Novida- des" schreef in een hoofdartikel: „Misschien is dit een aantasting van de persoonlijke vrijheid, maar net is nodig, goede gewoonten en manieren te beschermen tegen bederf en de kenmerken, welke de beide seksen van elkander onderscheiden, te verdedi gen". Het „Diario de Coinnbra" zong op dezelfde wijs en noemde de langhari ge mannen „idiote, vieze, onwezenlijke mislukkiiDgen" ,,Deze onterende levenswijze verdient een tuchtiging" aldus het blad. Maar de 6.500 studenten van Coim bra begonnen al gauw te protesteren. „Ongeacht wat ouderwetse lieden zeggen, lang haar is een symbool van mannelijkheid", betoogde Antonio M. Bernardo, een ster van het academi sche voetbalelftal. „Als ik zonder mijn lange haren m het veld zou komen, zou de ploeg vasi worden verslagen. Ik houd het met de bcjbel, met Samson en met de Beat les". Onder druk van de studenten heeft Carvalhal zich gematigd. ,.De ergsten hebben we in elk geva] geknipt", zei- de hij. Carvalhal heeft een aantal van zrin vrienden, dlie de spits in de campagne MANILLA (AP) Drie koppen snellers, die een man en zijn twee zonen in een hinderlaag gelokt en aan stukken gehakt hebben zijn gisteren van de elektrische stoel gered. Het hoge gerechtshof van de Philip- pijnen veroordeelde de koppensnellers, t die tot de woeste üongot-bergstam behoren, tot 90 jaar gevangenisstraf. hadden afgebeten, en een aantal slachtoffers van de schaar laten op pakken en ze allemaal in de nieuwe gevangenis van Coimbra gestopt aan de vooravond van de ingebruikneming van het gebouw om vervolgens de vre de te tekenen door iedereen eruit te laten om deel te nemen aan een gro te wijnfuif. Op die fuif is een nieuwe vereniging gesticht, „de gevangenen" genaamd, die de oorlog heeft verklaard aan wat de leden „de ware vijanden'noemden de mannen met scharen, die de meisjes van Coimbra van haar lokken beroven. SCHINNEN Welk lid van de ge meenteraad van Schinnen heeft uit de school geklapt? In dit geval uit een besloten raadsvergadering, waarin de raad nadrukkelijk geheimhouding was opgelegd. De rijksrecherche is inge schakeld om te trachten het lek o schakeld om te trachten het lek op te sporen. Wordt het loslippige raads lid opgespoord, dan hangt hem een niet malse straf boven het hoofd. Want ingevolge het Wetboek van strafrecht is hier sprake van een mis drijf, dat gestraft kan worden met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste f 1.200,-. „Ik kan u alleen bevestigen dat het besprokene op die bewuste geheime vergadering naar buiten is gelekt en dart. inderdaad de rijksrecherche een onderzoek instelt", aldus de gemeente secretaris A. Edjssen. Na de bewuste raadsvergadering hoorde op zekere dag een raadslid ergens in het dorp vol gens onze naspeuringen ergens ln een café doodleuk vertellen wat op de geheime raadsvergadering was behan deld en besloten". Dit raadslid belde meteen burgemees ter Kurvers pp en vertelde, wat hij gehoord had. Een van de raadsleden moest dus de geheimhoudingsplicht ge schonden hebben. Er was een strafbaar feit gepleegd, vandaar dat de rijksre cherche eraan te pas gekomen is", al dus de gemeentesecretaris. „Of het leg gevonden zal worden? Ik weet het niet. Als diit niet het geval zal zijn zal dit recherche-onderzoek toch wel een preventieve uitwerking hebben. Een raadslid zal er in het vervolg wel voor oppassen iets te vertellen waarop geheimhoudingsplicht is gelegd. Niet enkel raadsleden worden door de rijksrecherche gehoord, maar ook de ambtenaren, die op de geheime vergadering voor de notulen moesten zorgen. Zelfs de loco-burgemeester is langdurig verhoord. zweeg men ln het gemeentehuls m alle talen over het verhandelde in de geheime raadsvergadering, het was in het dorp gemakkelijk en dan niet bij een raadslid of ambtenaar het verklapte geheim aan de weet te ko men. Met 'het ook op het feit dat pas toor Thissen in november van verleden jaar feestelijk het feit herdacht, dat hij 25 jaar pastoor van ddt kerkdorp was, hadden b. en w. de raad op de bewus te besloten vergadering voorgesteld, de pastoor te benoemen tot ereburger van de gemeente en voor hem een konink lijke onderscheiding aan te vragen. De meerderheid van de raad vond dit te veel van het goede. Wat moest men de pastoor geven, als hij straks zijn 40-jarig priesterfeest zou vieren? Met 3 tegen 8 stemmen zou het voorstel door de raad zijn verworpen- Het was begrijpelijk dat de raad over deze pijnlijke kwestie geheimhouding kreeg opgelegd. Het lekte desondanks toch uit en zelfs de pastoor kreeg voor zijn feest te horen, wat er in de raad was be sproken. „Nou vind ik het niet door gaan van dat ereburgerschap en de ko ninklijke onderscheiding helemaal niet erg. Ik houd daar niet van. Ik vind dat ze dergelijke onderscheidingen moeten toekennen aan doodgewone burgers, die in alle stilte veel en goed werk doen. Als het aan mij gelegen had, was het zilveren jubileum in alle stilte gevierd. V or mij was het schoon ste en onvergetelijke cadeau de har telijke wijze waarop mijn parochianen en velen van buiten mij gehuldigd hen- ben", aldus pastotoii* Emile Thisseu ach ter wiens brilleglazen toch binnenpret jes te lezen waren toen hij hoorde wel ke onprettige nasleep de bewuste raads vergadering gehad heeft- AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse raadsleden zullen er dinsdagmiddag op uit trekken met kwast en verfpot in plaats van het begrotingsdebat voort te zetten. Dit is het gevolg van een motie die donderdagavond laat in de raad werd ingediend en waarachter alle fracties zich schaarden. De nieuwè bepaling in de verkeerswet, die toestaat dat op bruggen wordt ge parkeerd, leidt in Amsterdam tot moeizame verkeerssituaties. Vele bruggen in de hoofdstad zijn prompt door de automobilisten tot parkeerplaatsen verheven, met vooral* op de smalle bruggetjes met alle gevaren vandien. De leden van de Amsterdamse gemeenteraad zonder uitzondering willen nu dinsdagmiddag de trottoirbanden op de bruggen geel gaan schilderen ten teken dat daan niet mag worden geparkeerd. Ze hebben in de motie b. en w. uitgenodigd dit technisch mogelijk te maken. Bovendien wordt in de motie de burgerij opgewekt hierbij aanwezig te zijn. Het wat geschrokken college van b. en w. heeft de motie in beraad genomeh. Iemand liet het woord „happening" vallen. Kórt geleden op een persconferentie zei de che'f van de Amsterdamse verkeerspolitie, dat zijn bezwaar tegen het verschijnen van de gele strepen was, dat de gele verf de gewoonte heeft te slijten op die plaatsen, waar men de verf graag wil hebben. (ADVERTENTIE) landse Bastille is- Ja, wat direct op Loevestein betrekking heeft, zou in feite ook hier te zien moeten zijn. Het Prinsenhof in Delft heeft b-v- wel het een en ander, dat op Loevestein thuishoort. Wie weet, misschien komt het nog ooit zover- Maar in elk ge val moeten we ervoor waken Loeve stein te gaan aankleden als b-v- een Muiderslot. Daarmee zouden we de historische functie van Loevestein volkomen miskennen". Het slot Loevestein is tussen 1357 en 1368 gebouwd door Diederik Loef van Horne- Loevestein is dus bijna 600 jaar oud. Tot voor enkele jaren was het het slot aan te zien- Nu is het van de hoogste torenspits tot aan de fundamenten grondig onder han den genomen- Loevestein is herboren tot en met de toren boven de poort die al in 1397 verdween toen Willem van Oostervant, zoon van de Graaf van Holland met donderbussen en brandende zwavel het slot bestookte. Straks zullen de bezoekers van Loe vestein weer samendrommen in de kamer van Hugo de Groot, waar een wat te schamel aantal documenten en prenten van zijn verblijf getuigt, „al hebben ze dan typisch altijd het meest belangstelling voor de kist, waarin Hugo de Groot ontsnapte en- die hier dan ook te pronk staat", al dus Peter van Andel, die sinds een paar jaar werkstudenten als assis tenten heeft om ,in de drukke ,tij.d bezoekèrsgroepeu 'rond te lei dén door zalen en torenkamers en hun de his torische merkwaardigheden van. het slot Loevestein te verhalen. Peter van Andel, slotbeheerder van Loevestein.

de Stem | 1967 | | pagina 7