Een vrouw spreekt recht Goes-zuid tobt enorm met kleuterschoollokaler Ondernemerschap boer dient herzien te worden Nieuw postkantoor komt binnenkort in Clinge MEJ. S. W. C. NOTEBOOM: „EIGENLIJK IS HET MIJN DOEL het KIND ZO MOGELIJK BIJ DE OUDERS TE LATEN,, even uitblazen mevrouw Pastoor Goes ontslag als deken en kanunnik papier voor uw pen RUMBO DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 MAART 196, Koektrommelen in Nederland BANG BEDREIGD - yi W-MÊ Wm mËm MILD Verkeersmaatregelen in 's-Heer Arendskerke Verdere repliek in Goese raad Kleuterscholen 25 jaar NCVB Kapelle Ir. Van der Wolf over ruilverkaveling 4.95 Vrees voor uitstel schoolbouw ongegrond Kiel weg Automatisering Vietnam Voorrang voor algemeen belang Autowrakken gevraagd Wildstand MIDDELBURG Eén jongen huilt. Krampachtig staat ie in z'n 0gen te.vegen. Hij schaamt zich wel een beetje voor de vijf kame- tiien met wie hij voor het hekje staat, maar 't werd hem ineens Ie veel allemaal. Die strenge meneer in zijn zwarte toga had zo juist tegen mevrouw de kinderrechter' gezegd, dat hij ook voor deze haap twee maanden tuchtschool wel een gezonde straf zou vin- Jen, „Heb je gehoord, wat meneer de officier gezegd heeft"? vraagt jnevrouw de kinderrechter". Ze noemt de jongens bij hun voor namen. „Hebben jullie het nou een beetje begrepen"? Ze hebben ge- itolen en ruiten ingegooid. Die ruiten moeten ze uit hun eigen zak betalen en ze krijgen ook nog elk een geldboete. De tuchtschoolstraf wordt voorwaardelijk. „Als je je niet goed gedraagt in de komende twee jaar Mej. mr. S. W. C. Noteboom, kin- derrechter bij de arrondisisementsrecht- ii.iv/rr a j vu..1.,3.-, a! aati 11,1.— I ta onafwendbaar als de omhoog- schietende krokussen in het voor. jaar, duiken elk jaar de buitenlandse toeristen op. Na een paar dagen Am- [erdam, een weekje Holland, veer- ten dagen Zandvoorts strand, voelen tij zich gemachtigd zonder haperen een rij karakteristieken van ons land dreunen. Brievenbussen aan de hoofdstedelijke tram; krankzinnig veel fietsers en vooral; onvoórstel lire hoeveelheden water, gevangen ie meren en kanalen met bijbehoren de verkeers- en spoorbruggen. Nou ja, wij doen hetzelfde met andere landen, at is de visie van de oppervlak st buitenlander. Degenen, die ver ier kijken dan hun Franse of Ame rikaanse neus lang is, graven dieper. Zij zien voorbij aan de Mondriaan- thtige vlakverdeling van het pol- ierland en de bollenvelden. Wie feh bovendien de moeite getroost ra boekje open te doen over zijn roringen, valt de eer te beurt in it krant te komen. Met naam en én met foto, liefst op de voorpagina. Want we maken alle- Jial grapjes over de verjaardags- ralender aan onze w.c.-deur. De Ittstigsten onder ons plaatsen bij «lieren fictieve namen op de lijst, «ken ze zich straks rót, joh. We ™fen met de grootscheepse vie- „en van verjaardagen een brok •lore in leven te houden. Maar w is zo heerlijk, als een ander je «os over de rug aait. |u is daar een meneer Jules B. Farber Amerikaan en die !*l Plotseling tegen de vleug in, - 's een naar gevoel. We worden Jonze grote badlakens van de witte- 7®Pk-aantiedingen voor de hele we- 'd te kijk gezet. Kneuterig zijn we, «ovfcrig, kip-ik-heb'-je op elk uit- 5 spaard dubbeltje. En wat blijkt «Male symbool? Geen klom- ta ft geen m°lens ronde ka- kL e sotivenir-industrie is al- >tn r „a^ges^emc' °P de praktijk i> 1,1 "P'lPbdse binnenhuisje. Aan 'Koektrommel is de ware 1 lander tc herkennen, dat ware Neder- ïs zijn waarom ,1-, «»ssymbool Firi, begrijp best die koekjestrommel !""en is en waarom Bnakouu 0jn2e hoekjes natuurlijk zo f r slechts mister ge- hij meent ons °m de oren te moeten slaan .te hrijgen bij het tweede j kopje koffie Bij de lange 0nc,(? kwam de trommel weer ban Ppn ?dero™ mocht de Ameri- illerhanrf keus doen uit de maal mtf' J1 Arnhems meisje dit- biesiè PnaiG Pitmop, het boter den vn* ëesiókerde Janhagel iel r hem een culinair raad- voorK,rnis om wat ziJn mond IS onsernfr maakl deze Ameri" e' van voor '1ei grote voor. 'chter (U l systeem. Steeds -wat ?%Bde w 'loutien voor een Caarn^1 Pen nndere bezoe- J'cht en een koekje, trommel Want wie ons ?P welk mini' 1100 onverwacht en ïlj »el iet- feri üjdstip, er is al- *>or Jn huis voor b;j de kof- S tes lSeeni Be]S' J°°d, Ca- t. neger gastarbeider, tofeoinl d'S(f fineren wij-hiet. m'voor ''Si dat anders. Maar !t kmi«n iruimere Wik nodig '*"p. k°ektrommeltie. COKS VAN EYSDÈN Een kind dat ..bedreigd wordt met zedelijke of lichamelijke ondergang" (zoals de wettekst zegt) zal geholpen moeten worden. Hele groepen kinde ren, die vroeger ,,voo.r de .ï^chtbank" gekomen zouden zijn, vallen nu af, omdat hun langs een andere weg hulp geboden kan worden. De raad voor de kinderbescherming, een overheidsor gaan, dat in elk arrondissement ze telt heeft ook in deze zaken een belang rijke taak. De kinderrechter heeft veel met deze raad te maken, maar werkt vooral samen met de gezinsvoogdij ver enigingen. En een paar maal per jaa. breekt de Middelburgse kinderrechtei er tussenuit om tehuizen te bezoeken. „Ik wil per se een tehuis kennen voordat ik er een kind in plaats", -zegt ze. ,,Er zijn zoveel sfeerverschillen. Maar ook kun je bijvoorbeeld een ty pisch stads-straatjongetje veel beter in een observatiehuis in de grote stad plaatsen dan op het platteland.'' „Heel opvallend is ook, dat de Zeeuwen zo gehecht zijn aan Zee land Ook de kinderen voelen zich soms gewoonweg in het buitenland als je ze ergens in .Holland" in een tehuis plaatst. Hun heimwee ls weieens zo groot, dat je ze echt niet buiten Zeeland kunt laten. Dat is trouwens toch een nadeel van onze provincie; Zeeland ligt zo excen trisch en daair moet je bij plaat- :'K'- "-7 I 4- Pi t, ;V. t;r '*y 'iv| v ■j, .'Ni bank te Middelburg, voelde eigenlijk niets voor „een verhaal in de krant" Ze is van mening dat het de rechterlij ke macht kan schaden als de privé- sfeer van degenen die aan de recht bank verbonden zijn in de openbaar heid wordt gebracht. Misschien vindt ze ook wel dat zij juist als vrouw dat niet kan doen. Een vrouwelijke rech ter Ook Nederlandse „beklaagden" zijn nog niet zo geëmancipeerd om daar niet enige moeite mee te hebben. „Toen ik hier in het begin was, richt te men zich wel tot de griffier". Ze konden blijkbaar niet 'geloven dat een vrouw rechter kon zijn. Zij is het in middels al sinds januari 1962. Tien jaar tevoren werd z»;j secretaresse van 'de kinderrechter' in Utrecht, maar in 1956 ging ze „uit het vak". ,,In dat jaar kwam ik in Rotterdam bij de rechtbank, maar ik had niets meer met de kinderrechtspraiak te maken." Achter deze poort, Hofplein 8 in Middelburg, spreekt ook een vrouw recht. Mej. S. W. C. Noteboom is de enige vrouwelijke rechter in Zeeland. Maar een foto? „Ik vind het niet nodig dat iedereen me herkentzegt ze. ,,Een kind mag je pas straffen als het begrüpt dat de gemeenschap hem verantwoordelijk mag stellen", vindt mej. Noteboom, die een Zeeuwse van geboorte is, domineesdochter uit Aag- tekerke. „Maar de ouders zijn vaak het moeilijkste. Hun kind voor de rechter dat is ook een moeilijk te ver teren zaak." We merken dat tijdens de zitting. De kinderrechter krygt het er nauwelijks uit, dat de vaders en moeders het erg vinden, die diefstal len en oplichterijen van hun kinderèn. Waarschjjnlyk zijn ze bang, dat de straf anders verzwaard wordt „Heel vaak gaat het om één kind in een gezin, dat extra-aandacht had moeten hebben, maar je moet niet al te zwaar naair de tekorten van de ou ders wijzen. Meestal is zo'n kind af fectief tekort gekomen en dat kan al lerlei gedragsmioeilijkheden tot gevolg hebben- Het hoeft heus niet per se op een strafbaar feit uit te lopen. Er zijn trouwens tegenwoordig zoveel instan ties die zich met 't kind bemoeien, dat vele gevallen niet voor de rechter ko men". „Mijn doel is steeds: laat het kind indien mogelijk thuis. Je moet de ou ders immers in hun waarde laten als ouder?. Zij hebben de belangrijkste functie in het kinderleven". Ik probeer dan hun vertrouwen te winnen en in hun lijn het beste te doen voor het kind. Vaak stel ik dan een gezinsvoogd aan. Maar soms is het allemaal al te ver. Dan moet zo'n kind elders ge plaatst worden. Maai" het doel van het hele kinderrecht blijft: het gezin zoveel mogekjk proberen in stand te houden Als het niet lukt, dan maar probe ren ze bij elkaar te brengen." „Kinderrecht zou je eigenlijk „ge- zinsrecht" moeten noemen, want je hebt met een heel gezin te maken, met de ouders, met de broertjes en zusjes met de buren zelfs. Want hoe moeten ouders een maatregel die him gezag aantast „verkopen" aan de bu ren en aan de familieleden? Natuur lijk hou je met al die dingen reke ning, maar uiteindelijk zal ik als rech ter moeten optreden." singen ook rekening mee houden. Vooral als je het beter oordeelt, dat het contact met de ouders in die tijd zoveel mogelijk gehandhaafd bL'jft. Soms is dat trouwens helemaal niet het geval. Dan probeert de gezins voogd de ouders langzamerhand voor te bereiden op de terugkomst van zoon of dochter, want nogmaals: dat blijft het doel." Bij de ondertoezichtstelling moet de kinderrechter elk jaar opnieuw beslis sen of „het nu weer kan" of dat ie ver lengd moet worden. Bij ontheffingen (nog erger) bij ontzetting uit de ouder- lijk? macht (het laatste gebeurt als er schuld is bij de ouders), verliezen vader en moeder hun gezag over 't kind. Bij ondertoezichtstelling blijven de ouders met de hulp van 'n gezinsvoogd de verantwoordelijkheid dragen. „Het zijn vaak tragische zaken," zegt mej. Noteboom, „ouders, die aan je vra gen of ze nu geen vader en moeder meer zijn. Maar natuurlijk blijven ze dat." Mej. Noteboom ls mild als rechter, haar optreden is er niet minder ge decideerd door. „Sommigen vinden me een echté schoolfrik," zegt ze lachend. Onze ontkenning klinkt als een on handig compliment. De Middelburgse kinderrechter is een charmante jonge vrouw met de wijsheid, die bij haar ambt hoort. Ze weet, dat haar ver antwoordelijkheid niet gering is. On danks de vele adviserende rapporten van instanties, die veel opvangen van wat vroeger bij de kinderrechter kwam, moeten de beslissingen voor de grote ingrepen door haar genomen worden. „Ik vergelijk mijn werk vaak rnei dat vgn de arts," zegt ze. „Als een kind een acute blindedarmontsteking krijgt, zullen de ouders er ook geen bezwaar tegen maken, dat het naai een ziekenhuis moet. Met die verge» lijking probeer ik ouders ook begrip bij te brengen voor de eventuele nood zaak van plaatsing buiten het eigen ge zin. Hoewél de meeste zaken, die mej. Noteboom als kinderrechter te behan delen krijgt, niet strafrechtelijk zijn, is met het stijgen van de welvaart het aantal diefstallen door kinderen ge pleegd, enorm toegenomen. Ze weet dat niet alleen uit cijfers en statistieken, maar ook uit de prak tijk. Slechts een deel van haar tijd besteedt ze aan kinderrecht. Haar werk in de ..familiekamer" heeft er overi gens alles mee te maken. Het houdt o.a. in voorzieningen en wijzigingen in het ouderlijk gezag. Daarnaast heett ze ook zitting in de meervoudige stral-' kamer en heeft ze te maken met cl-' viele vonnissen, getuigenverhoren bij echtscheidingen e.d. Elke kinderrech-, ter is formeel „rechter tevens kinder rechter". Het Middelburgse arrondisse ment is echter te klein voor een full time kinderrechter. ,.Het ene werk komt het andere ten goede", zegt mej. Noteboom ervan. (Van onze verslaggeefster) 's-HEER ARENDSKERKE Burge meester en wethouders zullen de raad maandag 6 maart voorstellen een aan tal verkeersmaatregelen te nemen. Voorgesteld wordt om de Wilhelmina- straat voor alle verkeer, behalve voet gangers, vanuit de rich ting Lange Ach terweg gesloten te verklaren. Verder is liet volgens b. en w. gewenst dat aan de zuidzijde van deze straat een stopverbod komt. Voor wat betreft de Heer Wissestraat in 's-Heer Hendrikskinderen wordt voorgesteld hier een straat met één- richtingverkeer van te maken. Er zal dan een inrijverbod vanaf de Schenge- straat komen. Aan de Noordzijde zal een parkeerverbod worden ingesteld. Als de raad ermee akkoord gaat zal er eveneens in de Werfstraat in 's-Heer Hèndrikskinderen éénrichting verkeer worden ingevoerd. Vanaf de Veluwe- weg zal het verboden zijn in te rijden. Het parkeerverbod zal voor de zuid zijde van deze straat gelden. De voor stellen van b. en w. luiden overeenkom stig het. advies van de rijkspolitie. De vergadering, waarin dit voorstel aan d» orde komt, begint om half acht. (Van een onzer verslaggevers) GOES Bij de repliek van b. en w. in de raad van Goes - waar van wij gisteren reeds melding maakte - bleek wethouder J. Dijk graaf (CH) niet veel te voelen voor het idee van de heer Andrin- ga om een ontwikkeling- en sane ringsfonds voor de gemeente op te richten. Hij zag de oplossing van de financiële problemen van Goes liever in een wijziging van het systeem van de gemeente fondsuitkeringen. Zijns inziens zou de functie van de gemeenten meer tot uitdrukking gebracht moeten worden. Het meer ominder efficiënt werken van de gemeenten wordt volgens de wethouder vooral bepaald door wat de hogere overheid op dit punt doet en aangeeft. Drs. Dijkgraaf bleek veel te voelen voor de instelling van een regionale commissie die de lawine van subsidie aanvragen zal moeten beoordelen. De normen van die algemene bijstands wet dUe in Goes worden aangehouden, zijn weliswaar aan de laige kant maai lopen, volgens de heer Dijkgraaf, toch in de pas met die van andere gemeen ten. De bejaardensoos is veel te klein, in het plan voior een diens tien centrum voor oejaarden van het armbestuur in Goes is een behoorlijke sociëteits- ruiimte opgenomen. Wethouder J. Roose (KSP) van onder wijs wees op het probleem van de kleuterscholen in Goes-Zuid. Er zfljn nu vier lokalen, maar negen lokalen zouden niet eens voldoende zijn. Er zijn geen toezeggingen te doen voor een snelle oplossing van dat probleem. Er wordt .gedacht aan noodvoorzienin gen die op korte termijn te verwezen lijken zouden zijn. In Goes-Zuid be staat ook een grote behoefte aan gym nastieklokalen. Ook deze kwestie ligt érg moeilijk. Het jeugdwerk kampt met een groot tekort aan ruimte. Het Zeeuws Technisch Instituut Kan, volgens de heer Roose, helaas niet in de geldende onderwijswet worden inge past. „Daarvoor is het Z-T.I. te prak tisch, te doelmatig en te doeltreffend", zo zei de heer Rosse, niet zonder iro nie. Het bedrijfsleven wil het Z.T.I. echter niet missen. Zaterdag a.s. zat worden getracht het Z.T.I. een steviger basis te geven door de oprienting van een nieuwe stichting. De heer Roose deelde mee. aar o»- sloten is in Goes een L.O.M.-school (voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden) als samenwer kingsschool tot stand te brengen. De Ver. v. Ned. Gem. staat, alidius de heer Kioose. positief tegenover het iaee om in Goes een overdekt instructie- bad en-of overdekt zwembad tot stand te brengen. De vereniging heeft het in dit verband vreemd gevonden, dat G.S. van Zeeland het raadsbesluit van Goes om de bouw van een instructie- bad vooir te bereiden niet heeft willen goedkeuren. Burgemeester Huber liet weten, dat hij er nog steedis niet in is geslaagd een politie-inspecteur voor Goes aan te trekken. Het ontbreken van een ge schikte woninig blijft het grote pro bleem. „Ik ben er elke w;eek mee pe zig", zo verzuchtte de heer Hubeu. KAPELLE In eén zeer druk be zochte vergadering heeft de afdeling Kapelle-Biezelinge van de N.C.V.B. haar 25-jarige bestaan herdacht. Dat gebeur de tijdens een f eestbij eenkomst in ho tel „De Zwaan". De leiding berustte bij mevr. Balke- nende-Sandee. Het programma werd ge heel gevuld door eigen leden. Het zang koortje zong verschillende liederen en. er werd een revue opgevoerd, die als titel had „Flitsen van toen en nu". Hier in waren ook de verslagen over 1966 verwerkt. Er bleek uit dat de vereni ging zich in een grote belangstelling mag verheugen. Er zijn rond 100 leden en er is een grote opkomst naar de. vergaderingen, die elke maand worden gehouden. Zeer geslaagd was ook de modeshow die de dames brachte*. Namens het hoofdbestuur van de N.C.V.B. sprak mevr. Jongstra-Koersel- man. Zij bood de vereniging een ere penning aan. Namens het gewestelijk bestuur-sprak mevr. Van Elven. Verder waren er ook de felicitaties van de plaatselijke ver enigingen. De avond werd besloten met de op voering van het declamatorium „Gij zijt het Licht der wereld". (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens de algemene ver gadering van de N.C.B. kring Hulst in de „Koning van Engeland" in Hulst, sprak dr. ir. J. van der Wolf, direc teur van de r.-k. middelbare land bouwschool in Hulst, over de betekenis van de ruilverkaveling voor de prak tijk van de boerenbedrijven. Hij gaf een uiteenzetting van de diverse gevolgen van de ruilverkaveling^ met name van de voordelen ervan. Hij was van mening dat de ruilverkaveling ve le perspectieven biedit, maar dat de vruchten hiervan de boer niet in .de schoot worden geworpen. „De boer moet die zelf kweken", zei hij. .,Dit doctr gebruik te maken van de nieuwe mogelijkheden, die geboden worden. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de ontwa tering, een betere ligging van de per celen. die nu meer in de nabijheid van het huis van de boer komen. „Maar", zei hij, „er is ook een ande re ruilverkaveling nodig om tot die goe de vruchten te komen. Het onderne merschap van de boer moet nodig her zien worden. De organisatie van het bedrijfsleven dient een 'nieuwe struc tuur te krijgen en de vergadertech- niet moet gemoderniseerd worden. Ook de werkmethodiek verdient de aandacht. Pas dain kunnen we komen tot een gezonde bedrrjfsvoering." De heer Van der Wolf was in het geheel niet pessimistisch. „Er zijn' meende hij, „bepaalde symptomen waar te .nemen op het ogenblik, die wij zen in de richting van een grondige vernieuwing. Maar we zijn er nog lang ■niet." Door- de heer R. T. Haalstra, dieren arts bij de Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland, werd een interessante lezing gehouden over de bestrijding van de leverbotziekte. Hij lichtte dit onderwerp toe met dia's. Door deze ziekte, aldus de heer Haalstra, wordt aan het rundvee en de schapen elk jaar een schade toegebracht van 300 miljoen gulden voor heel Nederland. Op het ogenblik zijn er belangrijke nieuwe en goedkope methoden in ont wikkeling, die voor de bestrijding van deze ziekte goede perspectieven bie den. De periodiek aftredende bestuursle den G. Bierick, A. Staal en G. van Waes werden herkozen. (ADVERTENTIE) EEN WIJN MET EGHTE JMICA RUM 'n VERRASSING COGNAC S CADEAU CLINGE Met enige vreugde kon de voorzitter in de gemeenteraad van Clinge aankondigen, dat er in de naas te ^toekomst een nieuw postkantoor te Clinge zal komen, mits de raad zijn goedkeuring kon geven aan de reeds gemaakte plannen door het college van b. en w- Deze plannen omvatten de aankoop van gronden en woningen. Teneinde te komen tot het stichten van een behoorlek postkantoor te Clin ge, zal de woning met het daarin ge maakte kantoor wórden verhuurd aan de P.TT en wel voor een termijn van twintig jaar. De grond achter de woning zal deels verhuurd blijven aan de bewoner van het postkantoor en deels aan de heer L. Lernout. Zodra echter deze gron? den nodig zijn voor uitbreiding van het schoolgebouw zal hierover beschikt kun nen worden. Gedurende de termijn van twintig jaar zal door de P.T-T. hier voor een jaarlijkse huur betaald moe ten worden van f 5.254.23. De heer De Keyzer was tegen deze plannen, omdat hij van mening was, dat de ver betering van het schoolgebouw hierdoor op de achtergrond kwam. Ook de heer De Waal was tegen deze plannen. Hij wilde de P.T.T. liever zelf laten bou wen. De heer Ruymbeke echter juichte de plannen toe en hoopte op een spoe dige verwezenlijking- Ook de heer Van der Kelen vreesde voor'uitstel van de bouw van een zevende leslokaal. De voorzitter lichtte een en ander tog. Er was helemaal geen vrees voor uitstel van de bouw van een zevende leslo kaal- Dat was afhankelijk van de, ur gentie. De financiële opzet kon voor de gemeente helemaal geen strop zijn, wel een groot voordeel. Een bovendien was er ruimschoots grond beschik baar voor de uitbreiding van het school gebouw met een en zelfs met meerdere leslokalen. De heer D.E Keyzer eiste echter stemming. Het voorstel van b. en w. werd aangenomen. Tegen stem den de heren D.E Keyzer en Goossens. Van het Waterschap Hulster Am- Ambacht was bericht ontvangen om een gedeelte van de Kielweg te verbeteren. Het was de bedoeling om een verhar ding aan te brengen, welke zal bestaan uit twee rijsporen met een constructie van twintig centimeter land waarop ge vleide keien, die worden uitgevuld met slakken. De kosten voor dit wegge deelte van 10.20 meter lengt zullen f 18.000,- bedragen. Omdat een ander weggedeelte in verband met de ruil verkaveling niet voor verbetering in aanmerking komt verzoekt het Water schap om een bedrag van f 5.000,- in de verbetering van de Kielweg bij te dragen. De heer Ruymbeke was het met deze zaak niet eens. Hij had ver nomen, dat er geen zand met gevleide keien inkivam, doch dat er in de uit- kisting alleen slakken kwamen. De voorzitter zal deze kwestie nog bespre ken met het waterschap en als dit werkelijk gebeurt, zal de gemeente bij dragen naar rato van de gemaakte kos ten. Van de Minister van Binnenlandse Zaken was een schrijven ontvangen betreffende de verhoging van de sala rissen met 7,3 pet. met ingang van 1 januari 1967. De heer De Waal maak te hier bezwaar tegen: Hij en zijn frac tiegenoot de heer Mangnus stemden tegen deze percentuele verhoging, om dat de minst gesalarieerden ook 't min ste bijkregen. GOES Op zijn verzoek is per 1 juni a.s. ontslag verleend aan pastoor C. Holtkamp te Goes als deken van het dekenaat Middelburg en als kan- nunnik van het kathedraal ka pitch Pastoor Holtkamp wordt op 26 mei a.s. 65 jaar, de leeftijdsgrens voor le den van het kathedraal kapittel. Hij heeft tegelijkertijd echter ont slag aangevraagd als deken van Mid delburg, omdat de werkzaamheden in de parochie Goes de laatste jaren der mate zijn toegenomen, dat de functie van deken volgens pastoor Holtkamp niet langer met die van pastoor te Goes gecombineerd kan worden zon der dat op een van beide terreinen werk moet blijven liggen. De pgroehie Goes, die voor de oorlog uit 1700 zielen bestond, is uitgegroeid tot een gemeenschap van 4.429 paro chianen. Per 31 december j.l- telde Goes 4.069 katholieken, bijna een kwart van de totale bevolking pn de stad. De overige katholieken van de parochie Goes Wonen in Kapelle (84), Kloetin- ge (166), 's-Heer Arendskerke (33), Kortgene 20) Wolphaartsdijk (31), Wissenkerke (11), Kortgene (20) en Kattendijke (5). De parochie strekt zich uit van de z.g. Postbrug tussen Kapellen ,en Yerse- ke tot aan de gemeente Veere. In het loeristenseizoen heeft de parochie Goes in totaal vier bijkerken te be dienen, t.w. in Goes-Zuid, Kamperland, Kortgene en Wolphaartsdijk. De laat ste drie zijn toeristenkerken. Er is nog geen nieuwe deken benoemd- De benoeming zal mede gebaseerd worden op de adviezen van de pries ters in het dekenaat Middelburg. Het is/ voor mij moeilijk te beoor delen in hoeverre de automatisering in ons laftd gevorderd is. Laat o.is nu de snelle groei van bijv. de computers als maatstaf nemen, mo gen wij dan vaststellen, dat de automa tisering in ons land zich stormachtig aan het ontwikkelen is? Men mag miet uit het oog verliezen, dat een groot gedeelte van deze snelle ontwikkeling niet zichtbaar is, omdat de ondernemers zeer geheimzinnig te werk gaan bij de voorbereiding van hun automatiseringsprogramma's. (Dit waarschijnlijk vooral, om voortijdige onrust onder het personeel te voorko; men. Men kan het ook noemen: „Ver sluierde arbeidsbesparende ontwikke lingen"). We doen er dus goed aan, bij het beoordelen van de mogelijke ontwikke ling van de automatisering niet alleen rekening te houden met de huidige stand van de techniek, maar ook met die van morgen! Het hoofdmotief en de grote stimulans van de automa tisering in de kapitalistische maat schappij is de verwachting van de on dernemers, dat ze daarmee hun winsten naar nieuwe hoogten kunnen voeren. Daarbij spelen ze ook met de gedach te, langs de weg van automatisering 'n einde te kunnen maken aan de huidige spanningen op de arbeidsmarkt. Niets, zouden zij meer begroeten dan het ont staan van een arbeidsreserve, die hun in staat zou stellen de positie van de arbeiders aan te tasten door op de eis van loonsverhoging te kunnen reageren met ontslagen. De ondernemers trach ten de wetenschappelijke en technische vooruitgang volledig ten nutte te ma ken van hun onstuitbare winsthonger en zullen zich zeker niet ontzien alle schadelijke gevolgen van de, dn veler lei opzichten diep ingrijpende, automa tisering af te wentelen op de schouders van 'de arbeiders. 'Een van de directe gevolgen ls dus, dat na voltooiing van de automatise ring een groot aantal mensen over bodig wordt en naar ander werk moet omzien! Door deze overplaatsing naar andere werken, zal dit voor de betrok kenen meestal ernstige gevolgen kun nen hebben! In feite zullen dan vele geschoolden in verdwijnende beroepen als ongeschoolden „aan de.markt" ko men, met alle consequenties van dien! SAS VAN GENT G.M. De reacties op de stoommachine waren destijds van gelijke aard als die van geachte inzender. Maar wat is het uiteindelijke resultaat geweest? Welvaartsvermeerdering voor iedereen. Dat kan ook de automatisering brengen mits de aanloopmocilijkheden tijdig worden opgevangen. Hierop zal voortdurend toegezien moeten worden. (Redactie). Ik ben anti-provo, niet zozeer om dat ze lange vieze haren, maar voor al omdat ze géén verstand van poli tiek hebben. Zij menen echter van wél. Een mens die verstand heeft van poli tiek stemd op een gezonde en positie ve partij. Het is een gevaar dat 80 pro cent van het Nederlandse volk niet po litiek bewust is; daardoor zal het im mers nooit goed gaan. Over Vietnam gesproken: ik ben te gen oorlog, toch mag en kan Amerika zich niet terugtrekken uit Vietnam; de Vietnamees kan zijn land niet zélf be sturen. Provo's en communisten willen dat Amerika zicht terugtrekt: dan kun nen de communisten binnenkomen. Maar dat in China de communisten elkaar te lijf gaan en eikaars oren en neuzen afsnijden en de ogen indu wen, daar willen onze provo's het niet over hebben. Men bemoeit zich zoveel met zaken zoals Vietnam, maar vindt u niet nu Nederland zelf al overhoop in de pro blemen zit dat we eerst eens naar ons eigen problemen gaan kijken en dan naar die van een ander. HF.INKENSZAND. R.R. Wij beleven tegenwoordig een sterke drang naar vernieuwing en verbete ring zowel op maatschappelijk als godsdienstig gebied en wel bijzonder bij de jongeren. Voor het welslagen hiervan is een opofferende geest van samenwerking n,odig, die bij velen ontbreekt. Als een ieder daarbij te sterk het eigenbelang nastreeft of in zicht volgt, dreigt het gevaar van ver deeldheid, verwarring en ruine zoals weleer bij de opbouw van de hoge to ren van Babel. En hoevelen willen thans grote en kostbare verbeteringen, maar dan liefst zoveel mogelijk ten koste van anderen? Zo wordt door meerderen een jaarlijkse bijdrage van één procent van het nationale inko men gevraagd voor hulp aan de ont wikkelingslanden, maar hoevelen hun ner zijn bereid daarvoor een vrijwil lige bijdrage van een dag- of uurloon te geven, dat toch beduidend minder is? Wanneer in de samenwerking een te sterk egoïstische geest heerst, komt het algemeen belang met haar recht op voorrang in de laiel. OOSTBURG P.D. In Dagblad De Stem van j.l. zaterdag heb ik met belangstelling gelezen, dat do .ijkswaterstaat plan-Lievense weinig kans geeft. Zo is liet altijd wat, de een zegt te duur, een ander onuitvoerbaar- Als er nu eens een ideeënbus geplaatst werd, zou ik er een briefje in stoppen met het idee: Verzamel uit geheel Ne derland de gehele voorraad oude auto wrakken. Laat ze vol cement lopen en deponeer ze op de bodem van de Schei- de. Komen ze ér dan nog te kort, dan kunnen ze desnoods in België ook nog wel terecht. HULST D.c.w Dan is er ook nog een Idee nodig voor hetgeen er dan moet gebeuren met de schepen, die naar Antwerpen willen, (Redactie) Laatst las ik in De Stem een stukje over de wildstand; dat er zo weinig patrijzen zijn. Men noemde als voor naamste oorzaak het vergif op de lan derijen. Doch het grootste „tuig" zijn de eksters, de Vlaamse gaaien en zo meer. Als die niet worden uitgeroeid zal de wildstand nog meer verminderen. Ik had hier vlak bij mijn huis 4 merel nesten. alle vier moesten het ontgelden- De eitjes werden evenals de jonge vo geltjes uit de nesten gepikt. Zo gaat het volgens mij ook met patrijzen, fazanten- Mogelijk, dat onze boswachters daar nog eens meer aandacht aan willen schenken HUIJBERGEN Mevr- M. Kremer

de Stem | 1967 | | pagina 5