~amsterdams verzet verdwenen PROF. ZIJLSTRA VANDAAG NAAR KONINGIN JAMIN HALVE PRIJZEN ACTIE 'T KLEINTJE Artsenvergadering in chaotische sfeer V ergissing in Vietnam: 80 doden ferkloosheid BOMMEN OP DORP: Nog steeds onrust in Aden DOODSTRAF GEëlST TEGEN SOEPARDJO Weer grote inbraak in Breda gedaald in februari Drs. F. krijgt drie jaar Zacht weer Verzekeraars ziektekosten vragen lager dokterstarief Bromfietser beschoten Zware druk op informateur om als premier te blijven West-Duitsland vraagt ook uitlevering Paul Stangl Achterstallig loon betalen via w.w.-wet L(iu: Breda - Reigerstraat 16 UI, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DAGBLAD VOOR ZEELAND BETALEN TELEFOON Voor particulieren Iedereen ANDAAG IN Formatiedag 15 BUIT 40 MILLE Verband BIESHEUVEL INSCHIKKELIJK SER-ADVIES BESCHERMING Slechte slapers opgelet: koopt een ZEVENSLAPER bed Termijn Hervorming van Curie op til engelse - snijcaramels van niet duur wel heerlijk Zie elders in deze krant 1)7» JAARGANG Ne. 25446 jjtgive: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia ■acteur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Lgfdredacteur: L Leijendekker L,di(tieraadi J. M. A. C. v. Dongen Lj v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. L(!,mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Lcauteren, L. J. v. 't Westende. Voor God, Koningin tn Vaderland ZATERDAG4 AAAART 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. hureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - "telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) FOORSTEL VAN VELDKAMP (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Minister Veldkamp heeft gisteren op de ralreep nog- getracht de landelijke huisartsenvereniging een compromis-voorstel aan de hand te doen om uit de impasse met de ziekenfondsen te komen. Het nieuws over een onder- houd van de LHV-voorzitter dr. J. van Rijn met de minister lekte gisteravond uit en was er oorzaak van dat de aanvanke lijk als openbaar geannonceerde vergadering in besloten kring »erd gehouden. Bij het ter perse gaan van deze editie was over Je inhoud van het voorstel nóg niets bekend. (Vanonze correspondent DEN HAAG Naar vernomen wordt van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is het aantal werk lozen in februari gedaald. Eind febru ari waren er 98.870 werklozë mannen tegen 101.012 aan het einde van januari. Het aantal werkloze vrouwen vermin derde van 7.475 tot 7.078. Nadere gegevens, zoals de verdeling van de werkloosheid over de verschil lende bedrijfstakken en provincies, kon den nog niet worden verstrekt. Ook was het nog niet mogelijk mede te de len, waaraan de vermindering van de Werkloosheid is te danken. Het aantal vacatures was einde fe- teri ongeveer even groot als einde januari. Einde februari waren er open- liaande aanvragen voor 39.318 mannen (v.m. 39.386) en voor 24.641 vrouwen lm 24.382). Noot van de redactie: De geweste lijke arbeidsbureaus van Bergen op Zoom, Tilburg en Breda wilden of konden geen commentaar geven op deze belangrijke mededeling,- voor ut betreft de stand van zaken in kn respectieve werkgebieden. Als reden werd opgegeven het feit dat de bureaus (pas) volgende iveek toit maandelijkse persconferenties houden. De ultimatieve vergadering in de Amsterdamse RAI, die een drastisch einide wil' maken aan het al maiandien slepende conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen, begon in grote verwar ring. De geheime voorstellen, die minister Veldkamp op tafel heeft gebracht, wa ren het voornaamste punt van over leg in het centraal bestuur. De indruk in de gespannen wachten de zaal was, dat het eventuele com promis. waarmee Veldkamp gistermid dag gekomen is, geen haalbare kaart zou zijn. Men verwachtte een grote stemmenrn eerderheid voor het be stuursvoorstel, om per maandag 13 maart alle patiënten als particulier te gaan behandelen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De 50-jarige voor malige enig beherend vennoot van het to staat van definitieve surséance van totaling verkerende bankiershuis Teix- de Mattos, drs. F., is gisteren door to rechtbank in Amsterdam veroor deeld tot een onvoorwaardelijke ge- toögenisstraf van drie jaar met aftrek ton voorarrest. Hij werd schuldig bevonden aan alle 1 ten laste gelegde feiten t.w. vals heid m geschrifte (driemaal) oplich- 6X.OUUUUC JLu1 7luistering. De straf, die de 2rï hem °Ptegde, is hoger uiitge- "an de eis van de officier van Ai*..»* H.-.. E- van Renesse, die de 7Lïad =e^sh- Bovendien verbond londf aan vonnis als bij- u Je ^0£>rwaarde een ontzetting uit uit ,0m beroep van bankier A oefenen voor de tijd van acht tesSEN Betonin<Lustrie n.v. te Ve.-tum M„iie 21"Jange p Sommers uit (aiSffilem (gem. Sambeek) door idiood Qetoneement getrofflen en b0el' 'S VrÜdag #n mi! 2" or 'let ontploffen van risten iiii S'r 'n de nacht door terro- Israeli,!,™ "2as neergelegd, aldus ae«sche militaire woordvoerder. DE bilt het horriv. alleen februari maar VennormalP t! Van maart Seeft een bo- 4»r Se, ^mperatuur te zien. Hier- (cste kiviot?a y°'sende week al het fijzonder v.,G1 ln ons tend verwacht. 081 op 4 S uWas dit ook in 1961, "inden, eerste ei werd ge- Inkele b°mcn is de '*-*■ Ooi,,J agcn °P het schema ?ci>' als eernio6 blijft het weer gelijke lucht!!™ een sterke ïan ongeveer ?nm met 'cmperatu- W graden of iets ho- t,2 zachte 1.^2 i Eur0Pa komt mo- fces blijven 22 ucht Voor. De de- Se 10 laeSn ?g w5' ac,ieE In de dalend 6e. Bilt «enond" Seven.0 Rtovmwaarschu- Dit zou betekenen, dat vanaf die dag fondspatiënten de boter van contante betaling zullen moeten leveren bij de vis van consult of visite - respectieve lijk 8 en 12 gulden. De meerderheid van die stemmen zou dan te verklaren zijn, omdat met name de Amsterdamse artsen hun oppositie tegen het bestuursvoorstel hebben op gegeven nadat - sinds de artsenverga dering in Utrecht op 23 februari overleg binnen de districten heeft plaatsgehad, Hangende de vergadering gaf een woordvoerder- van het centraal bestuur de volgende verklaring: „Het zal zeer laat worden, er hebben zich twaalf sprekers van de afdelingen gemeld, waarvan er pas een aan het woord is geweest.Mijn indruk is, dat de zaal reageert conform de inzichten van het bestuur. Minister Veldkamp heeft geen beroep op de huisartsen gedaan. Er heeft slecht een gesprek plaatsgehad tussen de bewindsman en onze voor zitter, waarover geheimhouding is be loofd. Dit gesprek vond telefonisch plaats". SAIGON (AFP/Reuter) Bij een per vergissing uitgevoerd bombardement van geallieerde vliegtuigen op een Zuidvietna- mees dorp, zijn donderdag zeker 80 burgers gedood en 200 gewond. Het bombardement vond plaats 'op het dorp Lang Vei, 56 kilometer ten zuidwesten van de stad Quang Tri, de grote agglomeratie die het dichtst bij de gedemilitariseerde none tussen Noord- en Zuid-Vietnam ligt. Vanuit de omgeving van Quang Tri beschieten de Amerikanen met zware artillerie Noord-Vietnam. De Ameri kaanse troepen zijn ingeschakeld bij het reddingswerk. Kapitein Duffy, commandant van de vlak bij het dorp gelegerde afdeling speciale troepen, zei dat de toestellen uit de richting van de Laotiaanse grens komend hun aanvallen hadden ingezet De kentekenen waren tegen de duister wordende hemel niet te onder scheiden geweest. De aanvallers had den bommen laten vallen, met hun boordkanonnen geschoten en mogelijk ook napalmbommen geworpen. De aanval duurde 25 minuten. Het dorp had een bevolking van 2.000 mensen. Ongeveer 27 uur na de aanval zei het Amerikaanse opperbevel nog niet te weten, welke vliegtuigen het dorp hadden aangevallen. Het. departement van defensie in Washington heeft cijfers gepubliceerd waaruit blijkt dat het aantal doden als gevolg van de grotere militaire acties van de afgelopen veertien dagen en voor de eerste, acht weken van 1697 de stijging van het aantal doden aan de communistische zijde nadert. Uit een onderzoek bij Amerikaanse katholieke priesters blijkt, dat 2706 zich hebben uitgesproken vóór de bpm- bardernenten op Noord-Vietnam en dê zogenaamde „harde lijn" jegens de Vietconc tegen 371 aanhangers varn vredesonderhandelingen. UTRECHT (ANP) De contactcom missie landelijke organisaties van ziek tekostenverzekeraars (KLOZ) heeft zich gisteren schriftelijk gewend tot de legering met het verzoek maatregelen te treffen, om de tarieven, welke de huisartsen aan particuliere patiënten in rekening brengen tot een passend ni veau te verleggen. De tarieven voor particuliere patiën ten zijn zoals bekend is sinds na jaar 1966 op advies van de Landelijke Huisartsen Vereniging door vele huis artsen aanzienlijk verhoogd, namelijk tot tenminste f 8 voor een spreekuur consult en tot tenminste f 12 voor een huisbezoek. De vier in de contactcommissie ver enigde landelijke organisaties voor ziek tekostenverzekeraars vertegenwoordi gen de belangen van 2.5 miljoen Ne derlanders. De contactcommissie heeft ook meege deeld, dat door de vier organisaties van ziektekostenverzekeraars gezamenlijk de Stichting Nederlands Onderling Her ver zekerings-instituut voor Ziektekosten (N.O.Z.) is opgericht. Van 3 april af zal iedere Nederlander boven de loon- en inkomensgrens tegen een sociaal aanvaardbare premie onge acht leeftijd of gezondheidstoestand zonder voorbehoud of uitsluitingen een volwaardige verzekering kunnen afslui ten tegen de kosten van opneming in ziekenhuis, sanatorium en psychiatri sche inrichting en die van specialistische hulp. Daarmede is (hans het selectie- vraagstuk voor degenen die zich niet bij een ziekenfonds kunnen aansluiten ook opgelost, zo meent de. contactcommissie. ÜtafiMafl Pc Stem DIDAM (ANP) In Didam zoekt de rijkspolitie sinds gisteren naar de iden. titeit van twee mannen die donderdag avond een inwoner van Didam zouden hebben beschoten. De Didammer deed in Doesburg daarvan aangifte. Hij ver telde dat hij met zijn bromfiets van Didam op weg was naar zijn verloofde in Doesburg. Op de weg tussen Loil en -\ngerlo, zo vertelde hij, zag hij plotse ling een rood zwaailicht. Hij remde af omdat hij dacht dat het de politie was. maar toen hij dichterbij kwam, zag hij twee diep in de kragen van htlti regen jassen weggedoken mannen, die gemas kerd waren met een doek voor hun ge zicht. De Didammer zou toen weer gas hebben gegeven, waarna, zo zegtVh'ij, de mannen op hem schoten. De politie heeft nog geen patroonhulzen of sporen gevonden Feest !n Halsteren, want het paard was jarig. Pagina 3. Slot Loevestein is nu geheel gerestaureerd. Het is een prach tig juweel in het landschap ge worden. Pagina 7. In de Arabische wereld begint men steeds vriendelijker over de Duitsers te denken. „Blik naar buiten", pagina 9. Er is geen potje of er past een dekseltje op, zegt een oud spreekwoord. Maar er is een computer nodig om uit te vin den welk potje bij welk dek seltje past. Pagina 11 De „Movie-girls" in Zeeuwsch- Vlaanderen worden met de nek aangekeken. Onze rubriek voor tieners en twens, pagina 13. Steeds meer tieners- in Amerika vliegen. Ze krijgen er al les in op school. Pagina 15. De psychologen weten griezelig veel van onze verborgen drijf veren af. De reclamejongens doen er hun voordeel mee. Pa gina 21. Al twintig jaar Holland Festival. Pagina 19. Nederlands eenheidsschip is nog slechts van papier, maar wel licht zit er toekomst in. Pag. 23. Wel eens gehoord van iemand die dol is op mallemolentjes Pagina 21 De toestand in Aden is nog steeds zeer gespannen. Op de foto schieten Britse soldaten in de lucht om tijdens een van de vele demonstraties de mensen te verspreiden. Tot nu toe zijn verschillende mensen om het le ven gekomen t^dens 4© anti-Britse demonstraties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur Zijlstra heeft gistermiddag en -avond met de fractievoorzitters van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. zijn „afsluitend gesprek" over de hoofdlijnen van een regeringsprogram gevoerd. Vanda'ag zal hij over zijn informatie-arbeid naar vrijwel vast staat, eindrapport uit brengen* aan de koningin. Vervolgens zal dan een formateur worden be noemd. SINGAPORE (Rtr.) Tegen briga de-generaal Soepardjo is gisteren in Djakarta de doodstraf geëist wegens sa menzwering tegen de regering, zo meldt radio-Djakarta. Voorts is intrekking van al zijn militaire onderscheidingen ge- eist. De 44-jarige generaal wordt be schuldigd van het organiseren van d« communistische staatsgreep van oktober 11965. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Voor de tweede maal in een week, hebben inbrekers in Breda een grote slag geslagen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd name lijk ingebroken in een kledingmagazijn aan de Ginnekenstraat, waarbij voor ongeveer 30.000 gulden aan bontjassen regenjassen en leren jassen werd gesto len. De inbrekers zijn het pand binnen gedrongen via de achterzijde. Deze is gelegen aan de doodlopende Mr. dr. Frederikstraat. De dieven hebben daar het bovenraam van een deur weggebro ken. Zij maakten daarbij gebruik van een ladder, die op een in deze straat staande glazenwasserswagen lag. De recherche heeft de zaak in onderzoek. De politie zich nog geen verband tus sen deze inbraak en die welke enige dar gen geleden werd gepleegd en waarbij voor 30.000 gulden aan sigaretten werd ontvreemd. Bovendien werd in dezelfde nacht in gebroken in een bouwkeet van het aan nemingsbedrijf Sebregt in de Hoge Vucht in Breda. Daar werd voor onge veer 10.000 gulden aan gebruikte kabels weggehaald. Deze kabels hebben samen een lengte van ongeveer 3,5 kilometer. DEZER DAGEN zal de inschrijving woeden opgesteld op een internationale obligatielening per 1982 ten bedrage van 30.000.000 dollar ten laste van Im perial Chemical Industries Limited. RECHERCHEURS van de afdeling ver dovende middelen van de Rotterdamse politie hebben gisternacht in een wo ning in Rotterdam Zuid twee en een halve kilogram hashisch en ruim 300 gram hennep in beslag genomen. f- Bij het afsluiten van deze krant wa ren de besprekin gen op Plein 1813 in Den Haag rttog in volle gang. In Haagse kringen was men het eir algemeen over eens, dat professor Zijlstra aan de fractie voorzitters een definitief antwoord zal hebben moeten geven over de klemmen de vraag, of hij bereid is zelf het pre mierschap in een nieuw kabinet te aan vaarden De kans dat hij dit zal doen wordt ondanks de enorme druk die op hem is uitgeoefend toch gering geacht. Een weigering van prof. Zijlstra schept grote problemen. In de K-V.P - gelederen zijn de kandidaten voor een premierschap zeer gering in aantal. Wel circuleren nog steeds de namen van de fensie-minister De Jong en van oud minister van economische zaken prof. dr- J. R. iSï. van den Brink, die onder meer lid is van de raad van bestuur van de Amro-bank. Bij de anti-revolutionairen denkt men na Zijlstra terstond aan landbouw-mi- nister Biesheuvel- Er waren de afge lopen dagen geruchten, dat mr- Biesheu vel voor de K.V-P. als premier onaan vaardbaar zou zijn. Na het fractieberaad van de K-V.P- van donderdag-verklaar de K-V.P.-fractieleider drs. Schmelzer evenwel desgevraagd, dat dit hem in het fractieberaad niet gebleken was. Wel is het zo, dat de K.V-P- bij een premier schap van mr. Biesheuvel nauwkeuriger afspraken over een regeringsprogram wenst te maken als het geval zou zijn onder een premier met de naam Zijlstra. Ook staat nog te bezien of de V-VD. bij een weigering van-prof- Zijlstra de zelfde soepele houding zal blijven aan nemen -als totdusver het geval is ge weest- Tegenover informateur Zijlstra is de V.V.D- tamelijk inschikkelijk geble ken t.a-v. de regeling van belangrijke punten als de herziening van het onder nemingsrecht en de vermogensaanwas- deling De V.V-D. heeft evenmin onvoor waardelijk vast willen houden aan een belastingverlaging voor de midden groepen. iADVERTENTIE) BONN-BRASILIA (RTR-AFP) West-Duitsland heeft aangekondigd dat het in nayolging van Oostenrijk om uitlevering zal vragen van de eerder deze week in Brazilië gearresteerde oorlogsmisdadiger Franz Paul Stangl, die commandant van de concentratie kampen Treblinka en Sebibor is ge weest. Het Braziliaanse hooggerechts hof moet zich binnen zestig dagen over he.t reeds van Oostenrijk ontvangen uit leveringsverzoek uitspreken. Volgens de Braziliaanse advocaat Evaristo de Morais Filho, die in deze zaak optreedt namens de civiele partij bestaande uit de zes enige overle venden van Treblinka lijkt een afwijzende beschikking van het hof on waarschijnlijk wegens de grote hoe veelheid bewijsmateriaal tegen Stangl. J)e oorlogsmisdadiger, die .d«e dood \7an 700.000 mensen op zijn geweten zou hebben is donderdag met een mili-J tair vliegtuig van Sao Paulo waar hij gearresteerd werd naar Bra silia overgebracht. Hij maakte bij zijn aankomst daar een kalme indruk al stond zijn met diepe rimpels doortrokken gezicht vér beten. Zijn Oostenrijkse vrouw, met wie hij tweeëndertig jaar getrouwd is, heeft gezegd dat zij in de oorlog vrijwel geen contact heeft gehad met haar man en nimmer iets van zijn beruchte verleden heeft afgeweten. Ik kan niet geloven dat hij verantwoordelijk is voor de dood van zoveel mensen, zo zei ze. Teresa Stangl en haar drie dochters staan in Sao Paulo onder bescherming van de politie. (Vain onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad heeft de regering voorge steld een wettelijke regeling tot stand te brengen voor de betaling van lonen, die door werkgevers niet worden vol daan wegens sluiting van ondernemin gen. Uit doelmatigheidsoverwegingen zou de regeling moeten worden opge nomen in de werkloosheidswet. Aan een wettelijke regeling wordt de voorkeur gegeven boven door heit be- cferijfs'levëïi zelf te treffen regelingen, omdat niet verwacht kan worden, dat door het bedrijfsleven een voorziening voor alle werknemers kan worden ver wezenlijkt. In verband met bedrijfssluitingen, als gevolg waarvan ondernemingen niet in staat waren aan hun werknemers nog toekomend loon of vakantiegeld uit te betiailen, had minister Veldkamp van Sociale Zaken de S.E.R. gevraagd hem te adviseren, welke maatregelen nodig 'zouden zijn om te voorkomen dat de getroffen werknemers in een dergelijke situatie financieel nadeel ondervinden. De S.E.R.-commissie meent voorts, dat de regeling betrekking moet heb ben op gevallen, waarin de vordering van de werknemers wegens achterstal lig loon niet tolt uitbetaling komt als gevolg *van faillissement, van het ver lenen van surséance avn betaling of doordat de werkgever materieel in de situaitie is komen te verkeren, dat hij naar het oordeel van het uitvoerings orgaan heeft opgehouden te betalen. Achterstallig loon mag volgens de S.E.R.-commissie slechts een betrekke lijk korte periode Omvaitten om te voor komen, dat de werknemer zijn vorde ring laait oplopen. In dit verband wordt een periode van drie. maanden genoemd. VATICAANSTAD (AFP) Een „be langrijk document" zal volgende week dinsdag of een van de daarop volgende dagen verschijnen, zo heeft monseig neur Fausto Vallainc op zijn wekelijkse persconferentie in het Vaticaah mee gedeeld. Volgens sommige kringen schijnt deze mededeling de juistheid van de geruchten te bevestigen volgens welke de paus de hervorming van de curie volgende week zal bekendmaken. (ADVERTENTIES).

de Stem | 1967 | | pagina 1