H Computer op zoek naar deksels op potjes les voor Gaulle? GEKNIPT LUCT0R VLEES OF VIS mr. schellenbach wil scharrel bevorderen mansen morgen naar stembus COMMENTAAR fier voor psychologen Duim denken blijft, moeilijk Een cent per lijk p|il ngen pewngen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peil ngen lingeni .peilingen. .peilingen „peilingen peilingen peiliigen peilingen peilingen peilingen peilingen peilngen peilingen peilingen[peilingenpeilingen peill ^peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peil ngen „peil ngen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peiilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peil i Wiesenthal heeft donderdag weer een hoofdfiguur voor zo'n proces te pak- 1 ten gekregen. Het is Franz Stangl, verantwoordelijk voor de dood van I zevenhonderdduizend mensen Hoe? Geen kandidaat Hoogtepunt Nauwer Contact Gunstig voor al uw autobanden EEN PAK NAAR UW HART DR. CORN. VERHOEVEN. Bèr Pluijm WEDGWOOD DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 MAART 196, 11 et vraagstuk van de omscholing en wederaanpassing van duizenden Limburgse mijnwerkers, schijnt de stoot te zullen geven tot een nieuwe aanpak van het werk op het gebied van de geestelijke fllksgezond'heid. Staatssecretaris dr. Barteis heeft deze week beloofd, dat een speciaal urn van psychologen zal worden gevormd, dat zich gaat bezighouden tieicfe psychologische noden van de mijnwerkers, die in voor hen totaal .jywe situaties moeten leren leven. „Dit Limburgse experiment", zei dr. jjftils, «kon het begin vormen van een opbouw van districtendiensten jphetgebied van de geestelijke volksgezondheid". Hij verklaarde direct wat hij daarmee bedoelt. „De huidige tijd", zei hij, Uimt een bedreiging voor de geestelijke hygiëne van ons land. Snelle (tanderingen, lawaai, gebrek aan recreatieruimte dat alles vraagt zo- l)e| geestelijke spankracht, dat ontelbaren er niet meer tegenop kunnen". Het gevolg van dit „er niet meer tegenop kunnen" is, dat mensen letter- Vk vluchten in de neurose, dat hun persoonlijkheidsstructuur in elkaar ,i0ftwaardoor zij een pasklaar object voor de psychiater worden. Dt. Barteis schijnt nu aan te dringen op meer studie over de neurose-ver- oorzakende factoren en op een vorm van maatschappelijke activiteit van de overheid, die gericht is op een gezondmaking van een samenleving die '#ideert naar, wat men met enige overdrijving mag noemen, de algemene onrust. In feite een historisch besluit van een overheid. Voor de stichting voor is Geestelijke Volksgezondheid betekent het een belangrijke taakuitbrei ding, De stichting, die tot dusverre haar zorgen voornamelijk uitstrekte over onze 300.000 Nederlandse zwakzinnigen, krijgt in de verre(?) toekomst, 'nprincipe te maken met de noden van twaalf miljoen Nederlanders, wier wrosen dan eindelijk voer voor de (vak-)psychologen worden. Dr gaat tegenwoordig geen week voorbij of er komt van Nederlandse kant een of ander idee over de ontwikkeling van het Deltagebied, lezer dagen vroeg hef .Landbouwschap er weer eens de aandacht voor. (tezouden ons kunnen voorstellen, dat men aan Belgische kant wel eens wat kriegelig wordt .van de Nederlandse plannenmakers. Wat hier name- ijk wordt uitgezocht wordt zelden of nooit .tevoren met onze zuiderburen tagesproken.. Toch zijn er met het Deltagebied ook Belgische levens gangen gemoeid. Bet is overigens geen boos opzet, dat Nederland de Benelux een begrip met weinig inhoud laat. Wat ruimer denken blijkt nu eenmaal velen moei lijk af te gaan. Onze steden zijn buiten haar vestingwallen gegroeid maar Je blik van ;te veel bestuurders zit er nog binnen gevangen. Typisch (oorbeeld: het plan voor de Scheldezoom, dat alleen met Zeeuwse me dewerking kan worden uitgevoerd, is zonder overleg met Zeeland tot stand gekomen. I ïimon Wiesenthal is stellig één der merkwaardigste mensen van onze tijd. Als bezeten maakt hij jacht op de „moordenaars -onder ons". Op eze manier bouwt hij een soort monument van gerechtigheid, ter nage- I oachtenis van de miljoenen joden die in de nazi-kampen zijn omgekomen. I Hij hoopt, zoals hij in een tv-interview verklaarde, de mensen van deze Ilijd en speciaal de jeugd, leerstof te geven. Leerstof in de gedramatiseerde i vorm van een proces tegen oorlogsmisdadigers. Hij kon worden gearresteerd dank zij een tip van een ex-Gestapoman, die i met Wiesenthal tot een merkwaardige overeenkomst is gekomen. Hij zal I éen cent per slachtoffer krijgen. Dat maakt, bij 700.000 doden, in totaal (ie somma van zevenduizend dollar. Mj willen op Wiesenthals woord graag geloven, dat een eventueel proces- I Stangl zeer veel kan bijdragen tot de morele vorming van onze tijdge noten. „Opdat hef nooit meer geschiede Waar tegelijkertijd doet het Judasloon dat Stangls verrader eiste en vooral e manier waarop hij het wiskundig berekende, ons vrezen, dat het peil- 'ze cynisme dat de nazi's heeft geïnspireerd niet alleen in de jaren 1933- 545 aanwezig was, maar ook nu nog volop aanwezig is. 15emoordenaars zijn onder ons. (Van onze Amsterdamse correspondent) AMSTERDAM Als het ritueel van de foto in het achtertuintje, waaromheen veel burgerlijk wasgoed bolt, achter de rug is en we in het bescheiden huis aan dé Amsterdamse Rooseveldlaan aan de thee zitten, zegt mr. Cornelis Johannes Schellenbach (47) met licht verdriet: „Sommige kranten hebben mijn woorden verkeerd weerge geven. Ze hebben geschreven, dat ik een huwelijksmakelaar ben. Dat is niet waar. Inschakeling van de computer bij het in contact brengen van jonge mensen werkt integendeel huwelijksbeperkend. Wat wij bevorderen is de scharrel". Foei, hoort men' nu Van Dish en Algra tegen de rest van de volksver tegenwoordiging briesen, en overal in den lande ziet men pennen, gedoopt in soutane-zwarte inkt, protesterend in beweging komen. Het gekke is echter, dat mr. Schellenbach, sinds hij vorige week met veel nasleep van gniffelende publiciteit zijn „Operation Match" in de stroomversnelling van de roaring sixties te water liet, geen enkele reactie heeft gekregen die met hel en verdoemenis dreigde. Dat heeft hem zelf eerlijk gezegd verwonderd. „Ik had ze verwacht, brieven in de trant van: „Meneer, u bevordert de promiscuiteit", en: „me neer, de liefde is heilig", „het huwe lijk wordt in de hemel gesloten en niet in een computer". Maar er is er niet een gekomen". Ter verklaring: „Operation Match" bestaat in concreto uit 50.000 formu lieren met elk 98 vragen, die door 20 werkstudenten in de hele randstad Holland worden verspreid. Wie ze in vult en een tientje betaalt, krijgt over anderhalve maand vier of vijf adressen thuisgestuurd van mannen/ vrouwen, van wie de computer heeft uitgemaakt, dat ze bij hem/haar zui len passen. Deze adressen zijn uiter aard afkomstig van weer anderen, die hebben meegedaan men hoeft slechts op te bellen, en het afspraak je is zeker. Enige beperking: de deel name gaat tot 40 jaar, waarover di rect meer. Zotte consequentie: het is in Amerika gebeurd (en kan dus ook hier gebeuren) dat een broer per computer het adres van zijn zus krijgt toegestuurd. Weet zo'n ding veel Mr. Schellenbach zegt daar over: „Dergelijke voorvallen zijn natuurlijk teleurstellend voor de deelnemers, maar anderzijds bewijst het wel, hoe goed Operation Match mensen, die Zijn 43-jarlge, voor het idee zeer warmgelopen vrouw Arlette springt hem bij. Ze zegt: „We zijn 22 jaar gelukkig getrouwd. Gisteravond heb ben we ieder zelf voor de gein ook zo'n formulier ingevuld. Het klopte precies. Ik ben ervan overtuigd, dat we elkaar ook via de computer ge vonden zouden hebben. (Aarzelt). Misschien zou je kunnen zeggen, dat Operation Match niet alleen huwe lijksbeperkend werkt, maar ook echt scheidingsbeperkend. Veel jonge men sen trouwen te gauw nemen te gauw genoegen met een partner. Een jongen, die te weinig meisjes kent hoeveel huwelijken worden niet ge sloten uit seksuele nood? Operation Match kan dit soort dingen voorko men. Een voorbeeld: hoeveel protes tantse meisjes komen niet in grote emotionele moeilijkheden, omdat ze verliefd worden op een katholieke jongen of andersom? De computer zal nooit een katholieke jongen met een protestants meisje in contact brengen, als ze blijkens het formulier zo'n contact niet willen". Mitterrand Lecanuet (Van onze Parijse correspondent) it vilt' Morgen gaan de Fransen voor de eerste ronde naar de stembus: *iiui a mili°en vro"wen en dertien miljoen mannen. Onder de kiezers 'i uu-1 i ou^eren het verre van de jongeren. Al vroeg zondagavond tegen Pittn' n en ('e comPuters hebben uitgerekend, welke percentages de 4 grote tadht fben kehaald: de gaullisten, de socialistische federatie van Mitter- democratisch centrum van Lecanuet of de communisten. De verhou- Sezame ?"Seveer zijn: 40 procent voor De Gaulle en 60 procent voor de n n'',ke drie oppositiepartijen. Hing het van deze eerste ronde af, dan Ue Gau'Ie van de kaart. Maat, 1 eerste ronde van 5 maart »U1PT aar, t VCW1 O iliclcU. t ?eni van ,yeede ronde (herstemmin- kend ma?rt- Pas dan zal be- OaenJjLa j?e nieuwe kamer is He1 en daar komi het op aan. ,,,3rschiiniHtr,)TnInogeIi'ik en zells een ,da{ De Gaulle in de ka- i» het land d-kriigt' terwijl hil '"kt zeko- j nunderheid is. Vol- 1,(6,5 tussen 4 niet. want in de dlerlei comWne?0 0n tweede ronde zijn Mftiien vn„ m°8elijk- Voor bei- f^haid'is A u meerderheid en min- «tl 'verkfn er n°g niet geschoten. ü8"6 Leeft een ftSVe/gadeTing in Bre" ïfoegere mhut? retonse boer met de een kvan landboiiw, Pisa- dat gejved De boer voor- Anstat dGa.Ulle het verliest, Pi- füdte'd in 'de i- Gaullistische meer- 'tts wST 'orugkomt, zij het ge- fiS n GiLUII1i van- «avond nm üx De Gaulle za- Jjy,lsie koml uur voor radio en sPel®ge stnjd met alle te camnalne D?. kieswet bepaalt duit. D?n vrijdagnacht om 12 hl ."""r z?n 5een enkele kandI" "dag meer opendoen. Geen 1 orden aangeplakt. De Gaulle spreekt desondanks en stelt zich op het standpunt: ik ben president van de republiek en geen kandidaat. De oppositie heeft het uitgekreten als be drog en De Gaulle vergeleken met een scheidsrechter die op het voetbalveld de ene partij nog ldat doorspelen, of schoon hij al gefloten heeft. Dat De Gaulle absoluut het laatste woord wil hebben, blijkt nog uit het volgende. De reclamezender. Europa nummer 1, had voor zaterdagavond na De Gaulle een radiodebat georganiseerd tussen meerderheid en minderheid. De hoofd redactie heeft dit debat op orders van de regering moeten afzeggen. De Gaul le kan zaterdagavond dreigen met cha os of burgeroorlog, hij kan oncontro leerbare beloften doen niemand zal hem meer kunnen tegenspreken en waarschijnlijk zal hij hetzelfde doen aan de vooravond van de tweede ronde. De Gaulle er in het verleden principiële verschil len hebben bestaan tussen hen en de communisten, maar stellen aan de an dere kant, dat Rusland en de commu nistische partijen evolueren. Er is geen hete of koude oorlog meer. Met de Rus sen valt te praten zeggen zij over een begin van ontwapening en ook is de persoo'nsverafgoding in Rusland en bij de communistische partijen verdwenen. Bij de Franse socialisten is men opti mistisch gestemd over de verdere voor uitzichten die op de lange duur sa mensmelting mogelijk maken tussen bei de partijen. Maandagavond als de percentages be kend zijn, komen de twee besturen van de socialistische federatie en de communistische partij bijeen om te over leggen in welke districten een commu nist zich voor een federalist of een fe deralist zich voor een communist zal terugtrekken, teneinde De Gaulle te verslaan. De samenwerking tussen deze twee partijen wordt gaandeweg nau wer. De socialisten ontkennen niet, dat Nog een enkel woord tenslotte over de positie van Mendes France in Gre noble. Het radiodebat tussen hem en eerste minister Pompidou dat tot 'a nachts een uur geduurd heeft, was on getwijfeld het hoogtepunt van heel deze verkiezingsstrijd. Mendes France was ln het voordeel met zijn duidelijke vraag dat De Gaulle zou doen als hij in een nieuwe kamer geen meerderheid meer heeft. Pompidou was in het nadeel omdat hij op die vraag een ontwijkend antwoord gaf. Hij kon er bovendien niet op antwoorden, omdat hij niet weet wat De Gaulle in zulk een geval zal beslissen. Het debat heeft Mendes Fran ce niet alleen in het land maar ook in Grenoble veel goed gedaan. Men ver wacht algemeen dat hij al bij de eerste ronde zijn Gaullistische tegenstander zal verslaan en dan bij de tweede ron de in de kamer zal komen omdat de communisten hun eigen kandidaat tegen Mendes France niet zullen handhaven. Ook al zou De Gaulle het op 12 maart winnen, dan krijgt hij in de nieuwe ka mer met een eersterangstegenstander te doen. Een bijkomende vraag wordt in dat geval om wie zich de oppositie zal kristalliseren: rondom Mitterrand of rondom Mendes France? Het idee is anderhalf jaar oud en stamt uit de Amerikaanse studenten wereld met zijn vele fuiven en het daaruit voortvloeiende gebrek aan partners, die kunnen en die zin heb ben. Een half jaar geleden waaide het over naar de Engelse universi teitssteden Oxford en Cambridge. De eerste ronde daar ging ook met 50.000 formulieren.. De response was 5000 genoeg voor de organisators om er een ronde van 300.000 overheen te doen, die heel Engeland, Schotland en Ierland om vat. Hoe liep mr. Schellenbach (die ook 5000 antwoorden verwacht en zijn werkterrein niet alleen over heel Nederland, maar ook over Vlaams België wil uitbreiden) er tegen op? Hij zegt: „Nee. Dit is voor het eerst, dat de computer wordt ingeschakeld bij inter-menselijke relaties. Het is een onontgonnen terrein. Het euvel van de huidige mechanisatie is, dat de mensen van elkaar vervreemden. Ze zitten in aut~'s en praten niet meer met elkaar. .De computer kan ze weer met elkaar in contact bren gen. Dit is een enorm sociaal experi ment". In een krant heeft de kop gestaan: „Computer zoekt ideale partner voor eenzamen". Zit dat er ook achter? Hij (geschrokken)„Nee. Althans niet bij de eerste ronde. Ik vind die kop vervelend. Ik 'heb reacties ge had een verpleegster van 47, die op deze manier aan de man probeer de te komen. Die moet je dan te leurstellen, want het formulier is afgestemd op mensen, tussen 20 en 40 Nogmaals: Wij zijn geen huwelijks bureau. Smeerlappen? Die vallen vanzelf door de mand. Als een meis je naar haar afspraak gaat, heeft ze de garantie, dat de jongen, of man in kwestie aan haar ideeën beant woordt. Doet hij dat niet, dan heeft ie op het formulier gelogen". Zijn betoog komt erop neer, dat hij niets anders doet dan wat over al in het dagelijkse leven gebeurt: potjes zoeken bij deksels. Alleen doét een computer het verschrikke lijk veel sneller en nauwkeuriger. Miss Matchmaker en de heer Schellenbach. „Recht zoeken voor militairen Is een afschuwelijke lijdensweg. De administratieve rechtspraak voor militairen is namelijk onvoldoen de geregeld. Het reglement voor de krijgstucht is volkomen ver ouderd. De zaak moet nodig op de helling. Het plan hiervoor is wel eens gemaakt, maar in feite ge beurt er niets". NKV-Industria Ajox en ook Dukla heeft velen een prettige avond bezorgd. Het heeft bovendien klinkklare pro paganda gemaakt voor het Neder landse voetbal. Geen sprake 'van op portunisme, van angstspychose, van safety-first. Het is volledig zichzelf geweest en al heeft dat niet tot het verlangde resultaat geleid, men kan over het optreden van de landskam- pioenen bepaald niet anders dan te vreden zijn gestemd. Zelfs de moei lijke opgave die de Amsterdammers te Praag zullen hebben om de stand ten minste gelijk te houden, kan ons er niet toe brengen ons vertrouwen, in de Amsterdamse kansen op te zeggen. Nogmaals: Wel bedankt Ajax. Nieuwe Rotterdamse Courant Er zijn inderdaad studenten, die er met de pet naar gooien, maar er zijn ook hoogleraren die het op hun sloffen doen. Het is evenwei onjuist daarom de student en de prof te veroordelen. Zoals wi] mo gen aannemen, dat hoogleraren vaak meer doen dan waartoe zij verplicht en in staat zijn, zijn wij er van overtuigd, dat de Neder landse student over het algemeen hard en gewetensvol werkt. Al was het dan alleen maar, omdat het zijn eigen belang is. Europa heeft een duidelijke keuze: zich verenigen of vergeten te worden. Duncan Sandys. Observer „Ik ben jurist", zegt hij, „erg En gels georiënteerd. Mijn keuzevak op de universiteit was Engels recht. Mijn specialisatie ligt op het gebied van de licenties. Toen ik las, dat Wilson de boer opging om in de E.E.G. te ko men, dacht ik: ik moet naar Enge land om eens te kijken, wat daar op het vuur staat. Ik was het wat kwijt geraakt. Toevallig las ik toen in Lon den in een krant iets over een kort geding, dat een of andere firma, die Operation Match heette, had aange spannen, tegen een andere firma, die unfair concurreerde. Daarna kwam het contact". Bij een response van 5000 in de eerste ronde levert het u een halve ton op. Wilt u er rijk aan worden? Hij zegt: „U moet de onkosten niet vergeten. En ik loop het risico, dat het èen mislukking wordt. Ik ben er niet afhankelijk van. Als het mislukt, heb ik andere pijlen op mijn boog. Ik kijk altijd rond. Anderzijds moet ik toegeven, dat de vooruitzichten gun stig zijn. Ik verwacht ieder moment een telefoontje, dat de eerste ronde met 10.000 formulieren moet worden uitgebreid. We hebben al brieven ge had uit Limburg, waar een tientje in zat, hoewel de mensen niet eens een formulier hadden. Dat sturen we na tuurlijk terug, want de eerste ronde is om technische redenen beperkt tot de randstad Holland. De reactie is enorm. Ik kreeg een aanvraag voor vijftig formulieren van studenten, die een feestje hielden. Ze gaan het alle maal invullen en over anderhalve maand houden ze weer een feest met de partners, die de computer ze heeft opgeleverd". Vindt hij het niet eng, stroomstool- jes en transistortjes in plaats van de klassieke rozegeur en maneschijn? (ADVERTENTIES) TIVOLIWEG 63 - HULST TELEFOON 01140—2461 Wij leveren ook particulier tXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXS St.-Jansfeen Tel. 01140-3179-2164 .xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx" KORTE 1VIEUWSTRAAT 21 HULST TEL. 2478 1JET paradoxale effect van de nadrukkelijkheid is, dat zy het tegendeel bewerkt van wat zij beoogt. Wie nadrukkelijk wil slapen en daar erg zijn best voor doet, houdt zich door die nadruk kelijkheid zelf wakker en wie zich inspant om zich op het ene punt te beheersen, betrapt zich weldra op een uitbarsting ln een ogenschijnlijk heel andere sector van het bestaan. Het is bijna een „natuurwet" dat op een gebied waar recht streeks efficiënt optreden weinig vermag, de nadruk op dat effect automatisch het tegengestelde ef fect bewerkt. Daarom kan het bijvoorbeeld in een tamelijk naïe ve samenleving als een wijsheid gelden, dat wie de vrede wil de oorlog moet voorbereiden. Alleen: het wordt dan een kwestie van uittellen, welk effect hier via een reeks van acties en reacties uit eindelijk bereikt zal worden. Of liever: als er meer dan één effect bereikt wordt, is het al mis. Ook de nadruk op een bedoeld tegen- effect is aan de wet onderhevig, zodat in dit geval dan toch weer het tegen-tegen-effect, dus de oorlog bereikt wordt. Het is trou wens moeilijk voorstelbaar dat er iets anders beoogd wordt. Wie vlees wil eten, moet geen vis gaan bakken Met opzet maak ik hier de ge dachte-sprong van het passieve op de consumptie van vis. Mis schien zal iemand zeggen: waar maakt die vent zich druk over, maar ik vind het nu eenmaal pret tig, over zo'n dingen eens na te denken. Dus: nu de concentratie van het visgebruik op dé vrijdag doorbroken is, zal er waarschijn lijk een groter spreiding optre den. Wat dit betreft, heeft de vis handel het in het verleden wel erg gemakkelijk gehad. Het epis copaat maakte reclame voor de zaak en beperkte de stormloop tot één dag. Het is dan ook geeu wonder dat de bisschoppen zich nu een beetje, zij het indirect ver antwoordelijk, althans geïnteres seerd (is het zo prudent genoeg geformuleerd?) voelen voor de nieuwe ontwikkeling op dit ge bied. J-JËT kan zijn dat, nu de nadruk op die ene dag vis-eten ver vallen is, meer en meer mensen twee keer of nog vaker vis gaan eten. Want het is een effect van een gebod-verbod, dat wat je éên keer moet, niet genoeg aantrek kingskracht overhoudt om het een tweede keer vrijwillig te doen, en dat wat je één keer niet mag voor altijd enigszins attractief wordt. Als niet het vlees, maar de vis op vrijdag verboden was geweest, zouden we waarschijnlijk veel minder een volk van vleeseters zijn geworden. Het is daarom naai. naar het actieve leven, om te la ten zien, hoe moeilijk'die soms te scheiden zijn. De slaap lijkt een passieve aangelegenheid, door willen niet te beïnvloeden en dus zeer besmettelijk voor het tegen- effect van de nadruk. Maar van de vrede kan dat moeilijk gezegd worden. Dubbelhartige berekenin gen zijn hier minder gepast naar gelang de eigen verantwoordelijk heid duidelijker en groter is. Wie vlees wil eten moet vlees klaar maken en niets anders; wie vrede wil moet de vrede yoorbereiden en verder niks te paradoxen. Toch hebben we deze slinger beweging van aantrekking en af stoting, effect en tegen-effect nooit in de hand. We kunnen op het gebied van de passiviteit nooit de activiteit uitschakelen en om gekeerd. Dat is waarschijnlijk de reden waarom het verbod de din gen die verboden zijn, aantrekke lijk en het gebod de dingen die geboden zijn, afstotelijk maakt. Want het verbod wil ons hele maal passief en het gebod actief maken; beide roepen door hun nadrukkelijkheid een reactie in tegengestelde richting op. Was nu de onlangs afgeschafte onthoudingsplicht voor katholie- Ken op vrijdag een verbod of een gebod? Juridisch gezien had zij de structuur van een verbod, na melijk: geen vlees eten. Maar omdat het gebruikelijke dilemma is: vlees of vis, gaat het verbod van vlees min of meer lijken op een gebod tot vis. De kansen van aantrekking en afstoting blijven naar beide kanten dan ongeveer gelijk. Vlees óp vrijdag, als het niet mag, en vis op donderdag, als het niet hoeft, smaken onge veer hetzelfde. Het is 'dan ook moeilijk te berekenen, wat het effect van de aanschaffing zal zijn mijn weliswaar wat keukenpiete- rige, maar toch vaste overtuiging zeer de vraag, of de omzet van vis door de afschaffing van de onthoudingsplicht op de duur we] nadelig beïnvloed zal worden. Ik geloof van niet. Het taboe dat op het eten van vis ligt en dat be halve door de geur van dit artikel zeker ook bepaald is door het contra-effect van de vroegere kerkelijke voorschriften, is wat dit laatste betreft nu doorbroken. Het eten van vis is, van zijn na druk ontdaan, terecht gekomen op het gebied waar het hoort, de vrijheid zonder nadruk. Vlees is op vrijdag altijd bijzonder lekkei geweest; het had de pittige, bijna heroïsche smaak van een gestolen appel. Nu kan de vis op alle an dere dagen ook smakelijk worden. }-{ET gaat er misschien mee als met boeken die we vroeger op school moesten lezen voor de „lijst". Mooi of niet mooi, van die aldus gecanoniseerde boeken viel eigenlijk niet te genieten. Pas bij een eventuele latere herlezing blijkt dan dat de school ons niet helemaal bedrogen heeft. Tenzij men natuurlijk zo kwaadaardig is te zeggen, dat juist die nadruk kelijkheid waarmee het boek aan bevolen of verboden werd, een vorm van bedrog is. Daar zit dan wel iets in, maar ik wil een een voudig en voordelig artikel als vis niet aangrijpen om het in nog meer principiële kwesties te ver- P.akken' En ter geruststelling kan ik hier nog aan toevoegen, dat het Nederlands verbond van detail handelaren in vis en aanverwante artikelen, als dat al bestaat, mij met heeft omgekocht tot het schrijven van dit stuk. Ook het episcopaat zit er deze keer niet achter. Ik betwijfel zelfs of het erachter staat.

de Stem | 1967 | | pagina 11