LGE I m COOL VIKOOL 11 KVP, AR, CHÜ_ en VVD dringen FINANCIËLE BREINEN BIJEEN Kans behoud op werkgelegenheid Nw-Yossemeer Wiesenthal maakt onvoltooideaf JAMIN indaag breuk artsen-fonds volledig? VERTROUWEN VRAAG ONDANKS FAILLISSEMENT „REEREN": - jjlaflbtaa Pc P. Lugters niet betrokken bij overval Berkel-Enschot Met arrestatie massamoordenaar Stangl: Dossier Kennedy-moord wordt niet heropend 18 olie huiselijkheid Djnenie vinyl el. (01150) - 3853 DAGBLAD VOOR ZEELAND Arts, fonds en patiënt Formatiedag 14 Wormachtig Meer criminaliteit door stijging werkloosheid? DRINGEND MOEILIJK 4NDAAG EN Baby van bijna 13 pond in Frankrijk Officier van justitie: BELANGRIJK BORMANN ADVOCAAT VAN LASEROMS NAAR V.S. een aap is een viervoeter débé meubelen niet duur wel heerlijk JAARGANG Ne. 25445 ustig dessin, 7 gezamga ipvrij en slijtvast vinyl, een olerende vilten onderlaag. ZEN i K. Iigivc N.V. Uitg. Mij. Neerlandia njricteur: Drs. W. A. J. M. Harkx jjofdredaetour: L Leijendekker Ijjatlieraad: J. M. A. C. v. Dongen jjv, Hootegem, mr. dr. A. J. J. NV. mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. «tuieren, L. J. v. 't Westende. peau: Breda Relgerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Ma* V R IJ P A G 3 MAART 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, exd. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (ireau voot de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). PROF. ZIJLSTRA PREMIER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/AMSTERDAM Het ziet ir naar uit, dat vandaag een definitieve breuk tussen artsen en ziekenfondsen tot stand zal komen. D artsen komen ranavond in het RAI-gebouw byeen, em zich uit te spreken over liet voor- itei van het centraal bestuur van de irtsen. Als dit voorstel wordt aangeno men betekent dat, dat acht miljoen Ne derlandse ziekenfondspatiënten voor el ke behandeling, visite of consult zullen moeten betalen. Intussen heeft het overlegorgaan van je drie vakcentrales gisteren een tele gram gestuurd aan de minister van Eco nomische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zij doen hierin het verzoek een beschikking uit te vaardi gen, waarbij de maxima voor consulten en visite voor artsen worden vastge- iteld. III voor verder nieuws over het con- artsen-fondsen pag. 3). H IIIIIIIIHIIIIHIIIIHIIIIIHIIIHÜIIHIIIIHIIIIIBIIIIII medische stand, touwtrekkend om hogere honoraria, biedt de ive burger een verwarrende aan- k In zijn hart was iedereen blij, Benin januari j.l. het conflict tussen juisartsen en ziekenfondsorganisa- lits beëindigd scheen te zijn. Maar n barst het in volle hevigheid op- meuw los. De artsen verwijten de fondsen woordbreuk. De fondsen ver bijten de artsen dat zij hen klem villen rijden. Wat is waarheid? Wie heeft gelijk? Wie zich serieus in de argumenten van de partijen verdiept' houdt daar hoofdpijn aan over een geschikte toestand voor het nemen van wan hoopsmaatregelen. De drie vakcen- :s zijn dan ook al zover. Zij heb- de regering geadviseerd om een honorariumstop af te kondigen en de huisartsen tegelijkertijd te verbieden via een achterdeurtje het geld 'at zij te kort menen te komen, bin- ffin te halen. 'i vakbonden hebben een soort familierelatie met de fondsen en hun interventie is derhalve niet onver licht gekomen. Intussen is hetgeen vragen niet meer of minder, dan jat de regering de dwaasheid zal nonen, als zij meent het conflict dan Hebben opgelost. De artsen hebben 4 dit stadium van het conflict recht 'P een concreet voorstel en op een ™ijk antwoord. Een dooddoener W het probleem de wereld niet ®t. Probleem? Het probleem van merkwaardige relatie tot de Pasen en de ongelijksoortige bena- jffligswijze die fondsen en artsen zonderiijk tegenover de patiënt de gezondheidszorg toch laait) handhaven. tover valt dit op te merken. Zowel ,.ien a's fondsen dienen de gemeen- I, f artsen vatten dit indivi- „.'i °P. als ware beoefenaren Het vnje beroep Zij vinden dat j0norar'urnkwesties eigenlijk j, ij"scussie mogelijk moest zijn. ttiw'h Wat de ar's nodig meent kous is V(°r Z'''" verr'cflt'ngen en oen lfCn denken collectivistisch. Als Lïi ien met honorariumeisen aan verhaal T!' ,prakkizeren zij over het 'ei we§e °P he verzeker- bsio z ''ik za' z«n en aan k» Worden"5™' u'e ®edaan moe" 'trsnimt j om kun machtige, doch aSreFdeJ administratieve appa- 'averzpt 'e kouden. In het ziek. «'a.iSlngs?ezen ligt zodoende Sogal ,L wd wrijvingsvlak, dat l'ettpliii,, menselijk is, en waartegen halen, maatregelen weinig uit- Jil West!" °°p. als eni§e uitweg in "Pvaarrih!, een concreet en "kt als op3' yoorstel aan de artsen. Hart. I„ f emdPl,nt. maar als een "'breekt geVecktsPauze die dan fln tot rtn.,°U men z'ck diepgaander bitten r.n ^re is ®ebeurh. moeten '°lksee,rmiv structuur van onze '«ijk eens zodat WÜ e'n- »e \,prV8lnemen om w'e deze ®i deWfpV<ïnhei(3 nu eiSenlÜk I» ndsen- om de artsen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- °^denaf,- n' om "e artse I Ij pai,enten ■'"T'M'II'MI Sï'deA wissele»de "einende !LL0.0P bewol- ■'^ende bewnt/' van de toe" tn g met Uidelyk re- Aa tot storm- ï'k'ntwest rU storm uit zuid- "Ptratuur, en Terandering in Vanmiddag: voert informateur Zijl stra met de frac tievoorzitters KVP, AR, CHU en VVD een „afslui tend gesprek" over de hoofdlijnen van het rege ringsprogramma voor het nieuwe ka binet. De fracties van deze vier par tijen hebben zich gisteren nog eens over de hoofdlijnen beraden. Bij de KVP- en de AR-fractie leidde dit er toe, dat enkele „wensen en nadere preciseringen" aan die hoofdlijnen zijn toegevoegd onder de invloed van haar linkervleugels. De fractieleiders ^Schmelzer (K.V.P.) en Biesheuvel (A.R.) nemen aan dat die toevoegingen niet tot vertragingen in de informatie-arbeid van prof. Zijlstra zullen leiden. Daarom wordt het niet onmogelijk geacht dat informateur Zijl stra zaterdag reeds een eindrapport aan de koningin zal kunnen uitbrengen. De resultaten van het fractieberaad zijn gisteren door de fractievoorzitters schriftelijk ter kennis van de informa teur gebracht; Ook van V.V.D.-zijde heeft de informateur enkele „nadere opmerkingen" over zijn ontwerp-rege- ringsprogram ontvangen. K.V.P.-fractieleider Schmelzer bena drukte gisteren op een persconferentie dat de K.V.P. zich ditmaal niet zo als in 1963 bij het sluiten van het zgn. akkoord van Wassenaar onwrikbaar op bepaalde formuleringen heeft wil len vastleggen. In het geval dat prof. Zijlstra het premierschap zou willen aanvaarden, kan men namelijk volgens drs. Schmelzer wel met een iets min der concrete uitwerking van het rege ringsprogram volstaan. Drs. Schmelzer benadrukte in dit ver band gisteren nog eens een „uitgespro ken vertrouwen" in prof. Zijlstra te hebben. Hij heeft ook een uitgesproken voorkeur voor prof. Zijlstra als minis ter-president van een nieuw kabinet. Hij is daarin'nog gesterkt door de cij fers van een N.I.P.O.-enquête, waarbij 37 procent zich voor Zijlstra als pre mier uitsprak. In de K.V.P.-fractie is er niemand die Zijlstra niet als premier wenst, zo verzekerde drs. Schmelzer, Wel zijn er gradaties in de voorkeur voor prof. Zijlstra, die zich bewegen tussen „sterke voorkeur" en „aanvaard baar". Drs. Schmelzer zei voorts dat hem niets gebleken was van de juist heid van geruchten als zou voor de K.V.P.-fractie een eventueel premier schap van mr. Biesheuvel wel onaan vaardbaar zijn. De vraag of prat. Zijlstra daartoe zelf bereid is blijft inmiddels nog steeds on beantwoord. De druk die op hem uit geoefend wordt, is echter wel bijzonder groot. Men krijgt bovendien sterk de indruk dat K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. het ontwerp-regeringsprogram- ma van de informateur wel wil aan vaarden, maar alleen als hij zelf het premierschap wil gaan bekleden. De informateur en de fractievoorzitters hebben elkaar in dit opzicht eigenlijk in een positie gebracht waarin men nau welijks meer terug kan gaan. Drs. Schmelzer zei gisteren dat in zijn fractie wel over de vervulling van het premierschap is gesproken, maar dat daarover geen bindende conclusies zijn getrokken. Over de verdere zetelyerde- ling in het nieuwe kabinet is in de K.V.P.-fractie verder niet gesproken. Mr. Biesheuvel zei dat dit laatste ook in de A.R.-fractie niet was geschied. (Van een onzer verslaggevers) BRlSDA Mr. G. Temmink, officier van justitie bij de Bredase rechtbank gaat het te ver de huidige werkloos heid op dit moment reeds te noemen als de oorzaak van de toename van de criminaliteit met name het aantal vermogensdelicten al helt hy, naar hy ons zei, een beetje naar deze mening over. Zoals bekend zijn er de afge lopen dagen positieve stemmen geweest als zou de toename van de criminali teit in verschillende delen van ons land een onmiddellijk gevolg zijn van een stijging van de werkloosheid. Mr. Temmink houdt het in ieder ge val voor mogelijk dat de werkloos heid stimulerend werkt op dit soort criminaliteit. Hij vindt de tijd nog te kort om hierover een duidelijke uit spraak te kunnen doen. Het is voor hem de vraag of degenen die de laat ste tijd wegens diefstallen en inbraken veroordeeld zijn op het rechte pad ge bleven zouden zijn, indien er volop werk was geweest, te meer daar de meerderheid van hen al eerder met de justitie in aanraking zijn ge weest. ADAM POWELL is de zetel in het Amerikaanse huis van afgevaardigden ontnomen. Hij zou betrokken zijn ge weest bij een fraudezaak. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW VOSSEMEER/ROERMOND/WEERT Er zijn nog gun stige perspectieven voor de werkgelegenheid in het Westbrabantse Nieuw Vossemeer. Dat ondanks het feit, dat de rechtbank te Roer mond gistermiddng de N.V. Tricotagefabriek v/h Fr. Beeren en Zn. te Weert, die een dochterbedrijf in Nieuw Vossemeer heeft, failliet heeft verklaard. Er is namelijk gerede hoop, dat de fabriek te Nieuw Vossemeer op korte termijn zal worden overgenomen door een ander bedrijf.. De werknemers van „Beeren" te Nieuw Vossemeer, 51 dames en 9 heren, die vorige week ontslag aangezegd kregen, kunnen in dat geval blijven werken in hetzelfde complex, zij het onder een ander bewind. Overigens ziet het er naar uit, dat „Beeren" in Nieuw-Vossemeer nog enkele weken door zal draaien om de lopende orders af te werken. Ze kerheid was daar gistermiddag noch op het bedrijf te Weert, noch op dat te Nieuw-Vossemeer, niet over te krij gen. De werknemers te Nieuw-Vosse meer hebben gistermiddag te horen gekregen, dat het bedrijf failliet is verklaard, maar moeten vandaag weer normaal op het werk verschij nen. Zeker is wel, dat het ontslag van de arbeidskrachten van „Beereü" tin totaal 408 mannen en 593 vrouwen) eerst over zeven dagen volgende week donder dag dus door de ontslagcommissie te Weert zal worden behandeld. Bovendien is het in principe de bedoeling, dat ten aanzien van de werknemers in het be drijf te Nieuw Vossemeer een zo ruim mogelijke ontslagtermijn zal gelden. „Dat komt erop neer, dat de mensen nog twee a drie weken aan de slag kun nen blijven", zo deelde ons de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Bergen op Zoom, de heer L. Passier, mede. De behandeling zou oorspronke lijk gisteren plaats hebben gehad. De curator van het faillissement zal de werknemers schriftelijk op de hoogte brengen van dit uitstel. Voor de handhaving van de werkge legenheid in Nieuw Vossemeer is het nu een dringende eis, dat de zaken met betrekking tot de overname van het be drijf te Nieuw Vossemeer zo snel mo gelijk geregeld worden. Dat wil zeggen, dat op zeer korte termijn de inventarisa tie moet worden opgemaakt en er af doende rijksgaranties moeten komen voor de overname. Burgemeester Fr. Twaalfhoven van Nieuw Vossemeer zegt daarover: „Er moet spoed achter gezet worden. An ders valt de club werknemers uit elk aar. In dat geval zal maar heel moeilijk een gegadigde voor de overname yan het bedrijf te vinden zijn. Het komt heel dikwijls voor, dat de inventarisatie en wat dies meer zij zes maanden in beslag nemen. Dat moet nu bij wijze van spre ken in een paar weken tijds geregeld kunnen worden. Ik hoop, dat men de ernst van de .situatie voor de werkgele genheid in Nieuw Vossemeer zal in zien". (ZIE QOK PAGINA 3) Vijf van de zes ministers van finan ciën, die Nederland sinds de oorlog heeft gekend, waren gisteren bijeen in de balzaal van het „Paleisje" aan de Kneuterdijk in Den Haag, voor een ontvangst ter gelegenheid van het af scheid van de secretaris-generaal van het ministerie van Financiën mr. A. A- M. van Jen Dries. Op de foto v-l.n-r. mr. J. Hofstra, prof. dr. H. J- Witte- veen, prof. dr. J. Zijlstra, mevr. van den Dries, oud-staatssecr. dr. W. L. G- S- Hoefnagels, mr. H. A. M. van den Dries, J. van de Kieft en dr. A. Vondeling. Het wordt gauw mei, want de eerste kever is er al. Pagina 3. Nederlandse ziekenhuizen gaan zich verenigen in één zieken huisraad. Pagina 9. Vieze woorden op de beeldbuis, dat mag best, vindt Britse minis ter. Pagina 11. Gezond handelsverkeer tussen Indonesië en Nederland kan weer opleven, meent sultan Hamid. Pagina 15. TROYES (AFP) Mevrouw Mgron- nier, woonachtig in het Franse Lusigny, mag wel spreken van een zware beval ling in de letterlijke betekenis. Zij bracht in een kraamkliniek in Troyes een wichtige baby ter wereld. Het kind woog bij de bevalling op 40 gram na 13 pond- Het is overigens volkomen gezond. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De roofoverval in de nacht van 30 op 31 augustus van het vorig jaar in Berkel-Enschot, waarbij een caféhou der werd neergecslagen en beroofd, is naar de officier van justitie te Breda, mr. K. Thijssen, ons mededeelde, niet gepleegd door de Tilburger P. Lugters Deze was op 21 juli j.l. uit het Huis van Bew-ring te Breda ontsnapt en ten tijde van deze roofoverval nog steeds op vrije voeten. In die periode ging een golf van misdaad over Brabant, en algemeen werd aangenomen dat L. debet was aan de gewelddadige beroving in Berkel- Enschot. Van deze roofoverval worden drie Tilburgse woonwagenbewoners ver dacht. Een van hen P- D. was eveneens als gedetineerde ontsnapt en vergezelde P. L. enkele dagen op diens vlucht. De overige twee zijn M- S- en J- S. (geen broers). Zij zullen op 17 april a-s. voor de Bredase rechtbank terechtstaan op beschuldiging van diefstal in vereniging met geweldpleging. De Baarlese roofmoord die tijdens L.'s ontsnapping werd gepleegd, is nog altijd niet opgelost. Er zijn ook geen aanwij zingen die de justitie hoop geven, dat ook spoedig dit dossier gesloten kan worden- EEN ATOOMPROF,F van geringe kracht is gisteren genomen op het on dergrondse proefterrein in Nevada van de commissie voor atoomenergie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als een beschikking- Van de g:oden heeft Simon Wiesen thai het bericht geïncasseerd, dat dinsdagavond Franz Stangl in Brazilië gearresteerd. Deze nazi-moordenaar vormde een onvoltooid gebleven "hoofd stuk in het gisteren in Nederland verschenen werk „Moordenaars onder ons" dat door Wiesenthal in Amsterdam ten doop werd gehouden. 7000 dollar moet Wiesenthal beta len voor de tip die het adres van Stangl opleverde, dat wil zeggen een dollarcent voor elk van de 700 000 slachtoffers die Stangl op zijn geweten heeft- West-Duitsland heeft inmiddels de uitlevering van Stangl verzocht. Niet meer dan drie van die 700,000 hebben het kamp Treblinka over leefd, waarover Stangl in de oorlogs jaren het commando voerde. Tevoren had hij „gewerkt" in Sobidor en daar voor was Stangl actief geweest in de opleidingschool voor massamoorde naars, het kasteel Hartheim, waar de SS'ers onderricht kregen in de metho de van massa-uitroeiing, en waar ze werden gehard voor hun taak. Als manager gebruikte Stangl voor zijn proeven Duitsers en Oostenrijkers, on geveer 30000 in totaal- Het waren geen joden. Door hen als proefkonij nen te gebruiken bij deze training tot moord, hoefde de toekomstige beu len geen scrupules meer te hebben wanneer ze tegenover „Untermen- schen" zouden komen te staan. Hartheim was georganiseerd als een medische school, waar de dood van de „patiënten" nauwkeurig werd ge fotografeerd en wetenschappelijk ver volmaakt. Tot op een tiende secon de werd de doodstrijd van de slacht offers geregistreerd. Stangl heeft in 1948, toen Wiesen thal begreep hoe belangrijk Stangl in de vernietigingsorganisatie was ge weest, kans gezien uit een Amerikaans interneringskamp te ontsnappen. Via de geheime vluchtorganisatie Odessa wist hij naar Damascus te ontkomen. Na de arrestatie van Eichmann ging hij in 1960 tenslotte naar Brazilië- Daar werd hij automonteur bij volks wagen in Sao Paulo, waar hij ook na afloop van zijn werk werd gearres teerd. Stangl was, volgens Simon Wie- na Eichmann de man die de geweten STANGL heeft. Hij stond bij Wiesenthal nog hoger genoteerd op de lijst van voort- vluchtigen dan de kamparts dr. Men- gele. Wiesenthal heeft 1000 pagina's materiaal tegen Stangl verzameld. Over de som van f 7000 dollar, die Wiesenthal voor de tip nu moet be talen zegt hij: dit is een schoonheids foutje. Er bestaat een spreekwoord: Een jood moet voor alles betalen- Wiesenthal zegt: wat moet je anders, wanneer geen bisschop of regerings autoriteit in Brazilië het adres van een dergelijke misdadiger geeft? Nu Stangl is gegrepen, blijven nog enkele puzzles uit het boek onopge lost. Bormann is de voornaamste. Wie senthal is bang dat het geval Bormann een zuiver academisch geval blijft naast dat van Stangl. Er bestaan slechts geruchten- De laatste keren dat Bormann is gesignaleerd, ging het vermoedelijk om zijn dubbelganger, die door de nazi's gebruikt werd om dat de identiteit van Bormann in ge vaar was. Dr. Mengele tenslotte, zo staat in Wiesenthals boek te lezen, leeft te midden van 40.000 nazi-lievende Duit sers in Paraguay die hem beschermen en bewaken. Het boek zelf noemt Wiesenthal geen afscheid van zijn werk. Het werk houdt niet op bij 1000 arrestaties. „Ik ga door zolang het mogelijk is, en dat hangt van verscheidene omstan digheden af. Indertijd, in 1953 was het in verband met de oorlog in Korea en de blokkade van Berlijn geen gunstige tijd om mijn werk voort te zetten- Het heeft toen een tijdlang stilgele gen". Het boek is een tussenbericht, een rapport over 20 jaar werk. Het moet Wiesenthals werk steunen, en boven dien een waarschuwing zijn- (Zie verder pag. 7) Wiesenthal met zijn nieuwe boek. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het dossier over de moord op president Kennedy zal niet heropend worden. Dit verklaarde pre sident Johnson gisteren op een pers conferentie. waarop hem vragen wer den gesteld over de arrestatie die de officier in New-Orleans Jim Garrison heeft laten verrichten in verband met een vermeend komplot in de moord zaak Dallas. President Johnson zag geen enkele reden om zijn mening over het rapport van de commissie-Warren te wijzigen (Zie ook pag. 9). (ADVERTENTIES) DEN HAAG (ANP) Mr. Janssen van Raay, juridisch adviseur van de vereni ging van contractspelers (VVCS) en raadsman van Theo Laseroms, zal vandaag naar Pittsburg vliegen. Hij gaat contact opnemen met het bestuur van Pittsburgh Phantoms, de club waarvoor Laseroms gaat spelen. De VVCS is namelijk van me ning dat het geschil tussen Sparta, dat Laseroms onder contract heeft, en de uit geweken voetballer behoort te worden geregeld doordat Pittsburgh Phantoms een nader overeen te komen transfersom betaalt Mr. Janssen van Raay gaat naar Amerika om de mogelijkheden om tot een vergelijk te komen te onderzoeken. Mochten de clubs over de hoogte van de transfersom geen overeenstemming be reiken en mocht de rechter oordelen, dat Laseroms in strijd met zijn verplichtin gen, neergelegd in het speierscontract, heeft gehandeld door Sparta te verlaten, dan meent de VVCS dat Laseroms zich weer ter beschikking van de Rotterdamse club moet stellen. En een stoel heeft vaak 4 poten. Toch staan veel van onze meubelen op één poot. Gewoon omdat we met vele smaken rekening houden. Teteringsedijk 89bis, Breda. Gratis expositie: weekdagen 8.30-18 u., maandag en vrijdag tot 21 u., zaterdag tot 17 u. engelse - snijcaramels van

de Stem | 1967 | | pagina 1