Zeeuwse boer op het wad 5 maart doet!! Restauratie kerk per 1 juli gereed; kosten 1,2 miljoen Mobiliteit bij Philips groter uitblazen mevrouw TWEE OOSTBURGSE JONGENS BOUWEN ZEEWAARDIG SCHIP is west :nalaan ARANTIE! i deur! ïl-service slaapkamer, el u niet op antietapijten- 5 en iaars^es z^n in de" „Mousse au citron" tegen de griep Secretaris Kruiningen gaat met pensioen Jonge gymnasten in het strijdperk Districtswedstrij den te Souburg Raad Kapelle Concentratie woningbouw verenigingen Middelburg Te Aardenburg UITVOERING MATTHAUS PASSION Monumentenzorg zal beslissen over vorm Hulster poort Persleiding Nagekomen markten Artsenconfli'ct HOOGWATER fMANTELS ^ÊÈi) mêGBL 3 te^£r,l45Pffi* !l Domburg. H. SofSÏÏ £1str®ttd. laan 5a, Bre<ia, tel. StóM*1*"* Te ravains ravanhandel. Tel. olSo^f3" Camping „Vredenbnrg" goed geoutilleerd kafnie?!!"'* rein heeft voor seizoen 1967 nog vaste afgescheiden plaatsen beschikbaaxo, aa.n- bosrijk gebied met natuu?8 8 zwembad en kindervijver m ovrBd»P ^Bee^^^.ew. lo^teTaSdfl7^^ str. w. Nog vrij félr "iu'l, na 12 aug. Bevr. oiaao-wea. Te huur 5-pers. caravan/TIT heel ingericht met voortent SK. Cat"and- M' W Te koop, 1 Alpen-Krenzer Sr te bevr. Scharenburgstr Ha' Breda, tel. 31092. a» too" fcSnSb«£3{ ieSlla»859.Heinke^md Voor een caravan naar uw .7" gen idee of ontwerp naar rl briëls. Hoge Steenweg ll B^ Te huur, caravan 4 i 5 pers staande te Dishoek, vlak ach- .dumen; nog vrij voor 1 juli, tussen 15 en 29 juli in2Aau®' Te bevragen: Pr Hendrilkstr. 86, Breda tel 34817. l' R.-k. Jongeman handarbeider oud 23 jaar zoekt kennismak king met jonge dochter of we- du we, 1 kmd geen bezwaar Leeftijd tot 25 jaar. Brijen onder no. SK T.k. nestje zwarte dwergpoe» deltjes, vader Engels import. Mevr. Clemens, Bredaseweg 602, Café Domgewijk, Tilburg J. Auto-, tractor- en landbouw- bandengebruikers, attentie! Alles wat u op bandengebied zoekt vindt u voordelig bij het grootst gesort. bandenbedrijf In Nederland en wel bij ZEBO 1- Kromme Weele 17a, Middel- burg, tel. 3993. Na 18 uur 28"" k 2328- Terneuzeil: Haarman- weg 2, tel. 3828. Na 18 uur 4075, Bergen op Zoom, Beursplein 5, tel. 5879. Na 18 uur 5435. Bre- da. Tramsingel 4. tel. 37247. Na 18 uur 40214. chippen en bewaren) in wegen voordat kwaliteit? Is het krijgen? Wat iag een antwoord j aar schriftelij ke en r it 'aag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 MAART 1967 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) NISSE Tijdens een reünie van radiopers in het Groningse Pieter- suren zijn ongeveer tien medailles uitgereikt aan wadlopers, die meer dan vijf keer een tocht over de wad den hebben volbracht. Onder hen één Zeeuw: de 59-jarige J. Boonman uit Nisse, eigenaar van een gemengd boe renbedrijf van 30 ha. De heer Boon man is de eerste Zeeuwse Wadloper en onder de wadlopers is hij weer een van de oudsten. EINDHOVEN (ANP) Tussen de N,V. Philips' Gloeilampenfabrieken en de vakorganisaties is overeenstemming bereikt over de basisrichtlijnen, die zullen worden gehanteerd by de uit voering van de beperking van het aan tal arbeidsplaatsen in het concern in Nederland in de komende maanden. De onderneming verwacht de nood zakelijke beperking in belangrijke ma te te kunnen verwezenlijken door het normale personeelsverloop niet aan te vullen. Daarnaast zal er een grotere mobiliteit in het concern worden nage- streefd, waarbij aan werknemers een nadere functie binnen hun eigen bedrijf wordt aangeboden en overplaatsingen naar een andere Philips vestiging zullen plaatsvinden. Wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven zullen voor individue le moeilijkheden separate oplossingen woren getroffen. Wanneer de inzichten van de werknemer en de onderneming uiteenlopen over de redelijkseid van een overplaatsiongsaanbod, al het oor deel van de vakbonden worden ge vraagd. Wanneer toch ontslag moet plaatsvin den, geldt voor de werknemers, naast de gebruikelijke voorzieningen, een bij zondere financiële regeling. De uit komst van deze regeling is afhankelijk van de leeftijd, de diensttijd en het uikomen van de betrokkene. Aldus werd van de zijde van Philips in een com muniqué meegedeled. Wat is wad-lopen? De heer Boonman: „Dat is gewoon van de Groningse of Friese kust dwars door het slijk en het water naar Schiermonnikoog, Rottummeroog, Ameland, de Engelsmanplaat, het Sie- monszand en de Rottumplaat lopen. Tochten van in totaal zo'n 20 tot 30 kilometer. Je gaat nooit rechtstreeks. Je moet zig-zaggen. Ik had het eigen lijk op m'n eentje willen doen. Maar dat heeft de VW me sterk afgeraden. Die hebben me een gids aanbevolen". Waarom is de heer Boonman gaan wad-lopen? ,Jk las er eens over in een vrou wenblaadje. In Eva, geloof ik. Het leek me een mooi iets. Ik belde de VVV in Groningen en die verwees me naar de heer Dijkstra, voorman, van de waddengidsen. In het begin wilde hij me niet hebben. Hij vond me een beetje oud. Je moet beslist goed zijn. Stel je voor dat je halverwege niet meer kunt. Ze kunnen je dan toch niet zomaar laten wegspoelen. Ik moest eerst de toeristentocht doen. Dan blijf je zo'n beetje langs de Groningse kust wandelen. Die proeftocht ging uitste kend. Nu wordt er niet meer over mijn leeftijd gesproken' De heer Boonman heeft heel wat voor zijn sportieve hobby over. Hij vertrekt 's vrijdags per auto naar het Groningse Spijk, waar zijn dochter woont. Daair overnacht hii. Vandaar is het nog een half uur rijden naar het vertrekpunt- De tochten worden op za terdag gehouden, 's Maandags komt de heer Boonman meestal weer in Nisse terug. De wadlopers gaan door gaans in groepen van 25. Soms lopen en dabberen er ook wel eens tachtig tegelijk naar een van de Friese of Groningse eilanden. De heer Boonman heeft nu twee seizoenen wad-lopen ach ter de rug. Elk seizoen maakt hij drie tot vier tochten. Hij heeft de hele Ne derlandse eilandenrij inmiddels afge- tlppeld. Het komende seizoen wil hij de Duitse eilanden gaan verkennen. Waardoor worden die wadlopers nu gedreven? „Het mooie van die tochten is dat je met alle soorten mensen in aanra king komt: arbeiders, boeren, mensen van de universiteit. Er heerst geen hokjesgeest. Waarom zou een boer ook altijd boer zijn? Dan de rust en de pracht van de wadden en eilanden. Ameland bijvoorbeeld is een schitte rend eiland. Dat kan ik iedereen aan bevelen. En verder waai je lekker uit op die wadden. Daar vind je nog pure lucht. Ik zou het niet meer willen missen" Met tenue van ae wadlopers bestaat bij voorkeur uit wollen sokken, gym schoenen en korte broek. In de rugzak hoort schoon goed te zitten. Wanneer je weinig ervaring hebt kun je wel eens ln een flinke diepte terecht komen. Het is de heer Boonman al een paar keer overkomen dat hij kopje-onder ging. Ook al om tegen dergelijke ge beurtenissen gewapend te zijn scherpt hij sedert kort zijn zwemcapaciteiten, 's Zomers is hij zeker drie keer per week te vinden in het zwembad van Middelburg. Nooit moe na zo'n lange tocht door water en slikken en over zand? ,,Nee hoor; niks geen last van", ai- dus de heer Boonman, ,,het is gebeurd, d'at ik de zondag er op een hele dag ln een dierentuin heb rondgelopen. Dat gaat allemaal best". 0»» Piqué is een ideale stof jr.. Z0I"erjurk of mantel. In de t ®nshow *967 werd dit model ge- piqué gemaalct van een katoenen Van e. ^an Menko, naar een ontwerp 0 11 Kluss. Interessant detail Is kleül,aS0naal l°pende ritssluiting. De bUn\yVan de st°* is zeer helder nieuwe modekleur, die West genoemd wordt. Vilten Champignons en aardappelen !e laar LX0?3', tegenwoordig het Tic- m kunt er ï6 *$gen» zÜn heerlijk en i tJt e Serechten mee Maar een hoge C zingen ze niet: ze zijn in samenstelling en voedingswaarde alleen maar te verge lijken met groenten van laag vitami ne C-gehalte. Ze bevatten daarnaast wat kalk, ijzer, vit. BI en B2. Het eiwit-gehalte bedraagt 4 procent en daarom kunnen ze nooit vlees vervan gen. En nu over de vitaminen van de aardappelen. We hebben geleerd onze groente met weinig water op te zetten om de vitaminen te behouden. Daar om proberen we dat ook met de aard appelen te doen, maar het is meestal onnodig. Alleen de stukgesneden cellen van de aardappelen verliezen hun vi tamine C. Het is dus wel beter de aardappelen niet door te snijden of er schijfjes van te maken, maar veel of weinig water verandert niets aan het vitaminegehalte van de heelgebleven cellen binnen in de aardappel. L>e verklaring van een Britse arts, dat vitamine C niet helpt bij verkoud heid, heeft overal verwondering ge wekt. Want hoevelen heeft de zo 1'ijk aan vitamine C zijnde citroen geen verlichting gebracht bij verkoudheid of griep? Om griep te voorkomen moet u dit heerlijke nagerecht, mous se au citron, eens aan uw gezin voor zetten. U heeft nodig: een drietal mooie ci troenen met ongeverfde schil. 150-250 gram vruchtensuiker, 2 grote of 3 kleine eieren. De schil van de goed. ge wassen citroenen schrappen, alleen het geel, niet de witte schil. De citroe nen persen en 100 gram citroensap vermengen met 100 - 200 gram suiket naar smaak. Even verwarmen totdat er een egaal papie is gevormd, dat u laat afkoelen. Is het afgekoeld, dan gaan hier de eierdooiers door en de geraspte citroenschil. De eiwitten heeft u ondertussen stijf geklopt. (Vooral bij het scheiden van dooier en eiwit er voor zorgen, dat er geen droppel geel in het eiwit voorkomt, want dan krijgt u de eiwitten niet stijf genoeg.) Er gedurende een halve mi nuut nog de laatste 50 gram suiker doorkloppen en eiwit en citroenmassa door elkaar roeren. Zeer geschikt voor het opdoen in glazen. Hoe vlugger ge serveerd na de bereiding, des te meer vitaminen zitten erin. Bij het lang laten staan is er bovendien kans op dat de mousse in elkaar zakt. (Van onze correspondent) KRUININGEN In de raadsverga dering van Kruiningen werd besloten dat secretaris J. Blok op zijn verzoek met ingang van 1 mei eervol ontslag wordt verleend als secretaris en ambte naar van de burgerlijke stand der ge meente Kruiningen. De gemeente zal nader op dit ontslag terugkomen. Aan de lieer A. Holster werd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, ingaande 1 juli 1967 eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school te Hamsweert. Besloten werd tot aankoop van een diaprojector met toebehoren en het aanbrengen van een verduistering in een lokaal van de gereformeerde lagere school te Oostdijk. Tot gemeentewerk man werd met algemene stemmen be noemd de heer J. Brandt uit Kruinin gen. Bij het gemeentepersoneel bleken twee jubilarissen te zijn t.w. de beide hoofdcommiezen C. de Visser en A. Westveer, die beiden 25 jaar in dienst waren bij de gemeente Kruiningen. Het was het raadslid W. Pouwer die de voorzitter hierop attent maakte, het geen resulteerde in een huldiging van beide ambtenaren na de officiële raads vergadering. (Van onze correspondent) SOUBURG De gymnastiekvereni ging Astrow houdt zaterdag onder auspiciën van het KNGV in- de zaal aan de J. de Priesterstraat te Oost-Souburg de wedstrijden voor jongens en junioren uit het district West B. Voor deze wedstrijden hebben zich via de verschillende kringkampioenschap pen 30 deelnemers ./verdeeld over zes ploegen) en zes individuelen, geklas seerd. Aan deze wedstrijden nemen twee ploegen van Astrow Souburg deel en tevens J. v.d. Ven en F. v.d. Ouderaa van Udi, Bergen op Zoom en C. Scher- penisse van Wilhelmina Middelburg. J. v.d. Sande van Astrow Souburg, die in Breda kringkampioen werd, moet zijn krachten meten met jongeren van zeer bekende verenigingen zoals Donar (Den Haag), Blijdorp (Rotterdam), Wik (Den Haag), Sportuna (Spijkenisse) Kralingen (Rotterdam), Pro Patria (Zoetermeer) en Voorwaarts (Leer-, dam). De wedstrijd begint om 16 uur. Wedstrijdleider is de heer P. Steketee van Astrow Souburg. (Van onze correspondent) KAPELLE De gemeenteraad van Kapelle heeft in zyn vergadering gun stig beschikt op het verzoek van de Chr. kleuterschoolvereniging Samuel om medewerking te verlenen aan de bouw van een nieuwe tweeklassige kleuterschool. Tevens sprak de raad als zyn mening uit, dat er geen - be hoefte bestaat in deze gemeente aan de oprichting van een openbare kleuter school. Dit besluit werd genomen met 8 tegen 3 stemmen. De tegenstemmers waren de PvdA en de WD raadsleden. Burgemeester Van Zuijlekom zette uiteen, dat de inspectie van het kleu teronderwijs tegen het uitbreiden van de bestaande school is. Deze heeft 3 les lokalen en de school is te klein gewor den. De nieuw te bouwen school die reeds direct door tenminste 30 kleuters bezocht zal worden is gedacht in het uitbreidingsplan Bruelis op de kop van de Móolhoekstraat, waar' deze een ver binding kan krijgen met de C.D. Vereke- straat. De PvdA en de WD-raadsleden waren niet tegen de bouw van deze kleuterschool op zichzelf, maar hadden wel bedenkingen tegen de uitspraak over de openbare school en daarom konden ze er hun stem niet aan geven. De raad ging verder akkoord met een gemeenschappelijke regeling voor de schoolartsendienst op Schouwen-Duive- land. De twee tot nu toe in het gebied werkende diensten worden daarbij sa mengevoegd, waardoor een meer actieve werkmethode kan worden verkregen. Van de heer Chr. Smallegange te Bie- zeliiige werden aangekocht twee pan den in de Blaaspoort in deze gemeente gelegen in het saneringsplan, dit voor de prijs van resp. f 8900 en f 5000; van de heer J. Th. Goedemondt te Goes, een pand aan deze straat voor f 3000 en van de heer J. Murre een pand voor f 57.500. Over dit laatste pand krijgt de gemeen te eerst per 1 januari 1968 de beschik king. De voorzitter deelde mede dat spoedig een voorstel kan worden ver wacht voor het begin van het bouwrijp maken van dit saneringsplan. De raad besloot ook tot het uitbetalen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Algemene Wo ningbouwvereniging, de Woningstich ting Volksbelang, en de stichting Goed Wonen te Middelburg hebben zich ver enigd in de Stichting Samenwerkende Woningbouwcorporaties. Het doel van de nieuwe stichting is om de belangen van de volkshuisvesting in het alge meen en die van de corporaties in het bijzonder te behartigen. Admini stratie en onderhoud zullen in de stich ting worden gecentraliseerd. Het personeel van de corporaties is dinsdagavond op de hoogte gesteld. Niemand, wordt ontslagen. Integendeel bet personeel zal in de tornende jaren aanmerkelijk moeten worden uitge breid om het toenemende woningbe stand in Middelburg te verzorgen. I (Van onze correspondent) AARDENBURG Zondag 12 maart a.s. wordt voor de 14e maal een uit voering van de Matthaus Passion van Johan Sebaetiaan Bach gegeven in de Simt-Baafsikerk in Aardenburg. Als steeds komen weer artiesten van naam naar deze gemeente, om maar enkele namen te noemen: Willy van Hese (Bel- gië-Evangelist)Bruce Boyce (Enge.- land-Christuspartij), Rina Corneliissen (Nederland-sopraan), Delia Woolford (Engelland-alt), verder het Amsterdams Oratoriumkoor, het knapenkoor „Vre- descholen" Amsterdam en het Utrechts Stedelijk Orkest. Het geheel onder lei ding van Piet van Egmond. Aanvang 2 uur n.m. De steeds terugkerende Bru ce Boyce, die de Christuspartij vertolkt, heeft vooral naam gemaakt door zijn optreden het Witte Huis voor de toenmalige president van de Verenigde Staten Roosevelt. (Van een onzer verslaggevers) HULST In ons bericht van gisteren betreffende het commentaar van de heer P. Brand, voorzitter van de oud heidkundige kring in Hulst is een ver gissing geslopen. Gezegd is, dat Mo numentenzorg nog niet is gekend in de plannen voor de bouw van een vierde poort in de wallen van Hulst. De direc teur van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg en de stedebouwkundige van die dienst zijn op de bespreking van de plannen aanwezig geweest en hebben zich ermee akkoord verklaard. Alleen over de vorm van een even tuele vierde poort zal uiteindelijk Mo numentenzorg zijn fiat moeten geven. Voorts is gezegd, dat er sprake is van de bouw van supermarkten in het kader van de structuurplannen waar de heer Brand op tegen zou zijn. Dit is onjuist. De heer Brand is tegen hoog bouw. van een subsidie van 10 pet. aan de kerkvoogdij der Herv. gemeente Ka pelle over de laatste fase van de kerk restauratie groot f 282.000 en eveneens tot jaarlijkse uitbetalingen aan de kerk voogdij van de bedragen die worden ontvangen- ingevolge de regeling van monumentenrestauratie. De voorzitter zei, dat als uiterlijk 1 juli a.s. de ge hele restauratie klaar zal zijn, dat deze dan een bedrag van naar schatting 1,2 miljoen gevergd heeft. Zeer langdurig werd gesproken over het voorstel van b. en w. tot aanleg van een pompput, persleiding en be- zinksloot voor de riolering te Schoore. B. en w. achtten het nog niet verant woord thans reeds definitieve voorzie ningen te treffen van deze voorstellen maar vele raadsleden waren het er niet mee eens. Zij vonden dat de plannen niet ver genoeg gingen en wezen op het gevaar van wateroverlast. Het voorstel van b. en w. werd o.m. een lapmiddel genoemd. Toen het voorstel in stem ming kwam werd het aangenomen met enkel de stemmen van de heer J. van Slabbekoorn (SGP) en Van Goorn (VVD) tegen. De aanleg van deze werken zal wor den gegund aan de fa. Gebr. Otte te Nieuwdorp voor een bedrag van f 24.480 Voor de realisering van de tweede fase van het uitbreidingsplan Bruelis werd aangekocht van mej. M. de Groene te Kapelle een perceel grond groot 3170 m2 tegen een prijs van f 16.915. Deze grond ligt aan de aan te leggen straat van de Julianastraat naar de Ooststraat. Voorts werden 10 woningen gehuurd van de z.g. ratiobouw. De huurprijs van deze woningen bedraagt f 26 per week exclusief de kosten van de centrale verwarming. In de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat a.s. dinsdag in het gemeente huis een vergadering belegd zal Wor den met de afgevaardigden van de plaatselijke verenigingen over het te bouwen dorpshuis. Hij gaf ook de ver zekering, dat de kwestie van het sport terrein, welke zeer urgent is, de volle aandacht heeft van b. en w. Met name hoopt men op korte termijn verbeterin gen aan het bestaande terrein aan te brengen. De vergadering van de ge meenteraad Kapelle werd bijgewoond door de leerlingen van de Zeeuwse Be- stuursschool, 30 in totaal, die hiermede een praktische les kregen. HET SOVJET-MINISTERIE van vis serij heeft de bemanningen van Deense, Nederlandse, Noorse en Zweedse sche pen bedankt voor de hulp die zij hebben verleend na het vergaan van het 2.435 ton metende Russische schip „Toekan" Intussen wordt het zo,eken naar tien vermisten voortgezet. Slechts 22 van de 79 opvarenden hebben de ramp over leefd. TERNEUZEN, 1 maart Sla II 8—14, Bintjes 15, Eigenheimers 17, rodekool 1827, gele sav.kool 716, groene sav.- kool 3545, boerenkool 28, breekpeen 1521, prei 2945, knolselderie 33 72. struikselderie 130141. uien 4446, witlof A II 97—105, B 88—109, B II 72 102, afw. 4180, appelen: Goudrenet I 80 56—58, 75 54—58, II 85 51—56, 80 53—56, 75 53—58, 70 53—56, 65 50—54, 60 50, III grof 4647, fijn 22, kroet 22, stek 12, Winston 1 80 98—94, 7 94—96, 70 83— 101, 65 86—78, 60 62—74. 55 40—50, II 80 78—84, 75 80—85, 70 78—81, 65 68— 71, 60 56—60, 55 38, III grof 57—61, fijn 22, krote 22, Golden Delicious 1 85 66, 80 62—96, 75 67—72, 70 66—72, 65 48—66, 60 42—58, II 85 61—69. 80 57—68, 75 61 —70, 70 56—70, 65 51—66, 60 46—57, III 60 46, IID 22, III grof 45—61, fijn 22— 47, kroet 2235, stek 12—15, Lombarts Calville I 85 49, 80 54, 75 57. 70 57, 65 52, 60 48, II 85 49, 80 54, 75 57, 70 57, 65 52, 60 48, III grof 40, fijn 22, stek 12—15, Jonathan II 80 63. 75 54—65, 70 57—66, 65 54—63, 60 51—53, IID 43—44, III grof 4549, fijn 2244. Cox's Orange III grol 72, fijn 59, kroet 35. Peren: Confe rence II 70 90—92, 65 90—92, 60 89—92, 55 79—83, 50 61, III grof 73—79, fijn 35—62, St. Remy III grof 49—52. (ADVERTENTIE) Aan degenen, die verantwoordelijk zijn Heren: Nu u ten tweede male op het punt staat ons onze dokters af te nemen, zou ik graag enkele woorden tot u willen spreken.* Hoewel iedereen de verslagen in de kranten met de meeste aandacht heeft gevolgd, gaat ons de diepte van uw conflict ver te boven, daar het ons inziens een financieel conflict betreft wat dus ook weer met geld is op te lossen. Daar ik helemaal achter onze hoog geachte en onmisbare dokters sta en zeer veel mensen met mij, weet ik ze ker, dat niemand bezwaar zal maken tegen een verhoging van de premie, al is dat twee kwartjes of twee guliden, dat zal ons liever zijn dan wanneer we moeten zeggen. „Haal de pastoor maar dat is voordeliger". Daarbij komt nog dat wij in onze po sitie van al jaren betalende en ver trouwende „cliënten" toch wel het recht mogen hebben ook een woordje mee te spreken. Waarom hebt u ons nooit ge vraagd of wij wat meer wilden betalen? Waarom stelt u ons leven in de waag schaal zonder ons in te lichten? U hebt niet ons welzijn op het oog, u denkt alleen maar ,.hoe winnen we deze zaak?" Maar u mag die zaak niet winnen, u moet met een premieverhoging die onze enige toevlucht is als we ziek zijn, als onze kinderen van dé trap vallen en een hersenschudding of iets hebben waardoor we bij hun bedje zit ten te janken omdat ze zo stil liggen en niet kunnen praten! U kunt blijkbaar niet begrijpen wat het voor ons bete kent als je de dokter kunt bellen die al z'n zorgen, al z'n toewijding geeft en ons weer wat geruststelt! U weet net zo goed als wij dat we die visites niet kunnen betalen! U weet ook geen oplossing aan de hand te doen hoe het dan wél moet! En als u het toch doordrijft en de verzekerden een gedeelte terugbetaalt dan kunt u de RAI wel afhuren om de menigte hun geld terug te geven want daarop kunnen we ook geen jaar wachten! Ik vraag u nogmaals, verhoog de premie en blijf van onze dokters af! Wij hebben al te veel aan hun te danken en dat zullen we nooit verge ten! BREDA MEVR. V. D. BROEK De waardering delend van onze artsen stand in het algemeen ontkomen we niet aan de indruk, dat ook hier het gezegde van toepassing is: waar twee kijven hebben twee schuld, (redactie) Morgen, vrijdag 3 maart; Hainsweert 7.34 en 20.07 uur. Terneuzen 7.02 en 19.34 uur. VHssdnugen 6.34 en 19.08 uur. WemeMinge 8.18 en 20.48 uur. Lrnmmmm* zuiver scheerwol Verkoopadressen worden gaarne verstrekt door Stibbe Postbus 9041 A'dam (XaVn onze medewerker) OOSTBURG Op het terrein ach ter garage Adriaansen in de Oudestad te Oostburg staat al meer dan een jaar een wit vaartuig opgebokt dat dikwyls de aandacht trekt. Wie ech ter zou menen dat Is aak Adriaansen in zyn vrye tyd een kleine scheeps werf zou zyn begonnen heeft het bij het verkeerde eind: voor en na blyft hy zyn vak van garagist en zyn byna spreekwoordelijke enthousiasme voor gemotoriseerde vierwielers die zich over de aarde voortbewegen, trouw. Maar wel is het werfje op zijn ter rein door zijn medewerking tot stand gekomen. Ten behoeve namelijk van de 'beide Oostburgse scheepsbou wers Sjaak (21) en Johan (19) Le Grand. De eerste is donker de ander licht blond haar, de eerste is ook lan ger van postuur dan de tweede maar v/at beiden behalve een openhartige lach gemeen hebben is dat zij werk tuigbouwkunde studeren aan de Vlissingse U.T.S. en een grote liefde koesteren voor varen en schepen, die leiden tot de wens eenmaal zelf een motorschip te hebben. Die wens is eigenlijk een jaar of zes geleden opgekomen. We wilden zelf een schip bouwen, zegt Sjaak, maar daar moest natuurlijk voor ge werkt worden. Dat hebben we gedaan en al het verdiende geld opgespaard. Toen zijn we gaan uitkijken naar het casco van een boot. In Amster dam, Rotterdam en in verschillende watersportcentra. Maar wat we zagen stond ons allemaal niet aan en boven dien het was te duur. Tot we einde lijk slaagden in een scheepssloperij in Brugge. Daar werd een Ameri kaans passagiersschip, de Ben-Mi- Chaam, die lange tfjd de dienst New- York-Le Havre onderhouden heeft, gedemonteerd. Wij hebben toen een reddingssloep gekocht, een zes-ton ner voor dertien personen en dat was juist wat v/e zochten. Als het maar even ging waren Sjaak en Johan vanaf de dag dat hun boot naar de werf getransporteerd was, iedere zaterdagmiddag te vinden op het terrein van Adriaansen, wiens gereedschap ze voor hun werkzaam heden gebruiken mochten. We zijn nu zóver dat we er een motor in gebouwd hebben, een Ford tfier-cylinder 56 PK en u ziet het wel de kajuit, de reling en de comman dobrug hebben we er ook op, zegt Sjaak. We hebben daarbij naar ei gen tekeningen gewerkt, die op school gecontroleerd zijn en datzelfde geldt voor de elektrische leidingen en de hele bedienings en navigatieappara- tuur. Die wordt bediend op één scha kelpaneel. Ja, er komt heel wat kij ken als je zo'n werk onderneemt De schroefas en de stuwlagers heb ben we ook zelf berekend en ge draaid, die moeten nu nog geïnstal leerd worden. Maar eerst zijn we nu bezig de kajuit van binnen met hout af te timmeren, valt Johan in. Hadden jullie een van tevoren vastgestelde verdeling van werkzaam heden voor dit project? Nee, zegt Johan, we hebben alles samen gedaan, na planning vooraf. Sjaak was om zo te zeggen de Gtote Initiatiefnemer en ik ben er vooral op uit om de zaal- fijn af te werken die betimmering en zo, dat vind ik fijn. En dit alles in voorbeeldige broe derlijke harmonie? Zonder één wanklankje! zeggen beiden als uit een mond. Wanneer zal de proefvaart plaats vinden? Nou, zegt Sjaak, we hopen niet lang na Pasen, op zijn laatst medio mei. Ais die goed verloopt, moeten we ons vertrouwd maken met de navigatie, want we willen de Schelde en de zee op. Maar dat zal wel luk ken, want we hebben veel steun van meneer Van der Klinken, een kapi tein van de veerboot Vlissingen-Bres- kens. Hij zal onze zeevaartkundige adviseur zijn en verder raadplegen we in onze vrije avonduren na tuurlijk veel handboeken om althans de theorie al een beetje te beheersen. Ja, zegt Johan, het zal fijn zijn straks met de boot zo'n beetje te caravannen over de zee, de Schelde en langs de binnenwateren leven en wonen in de kajuit en zo nu en dan wat vissen. En als we varen ben ik stuurman en Sjaak is schipper. We zyn echt op elkaar aangewezen, als we het grote water opgaan, net als tijdens de bouw! Ov«r een week of wat zal de witte motorboot,het werk van zoveel nut tige vrijetijdsbesteding en tevens een onvergetelijk studieobject van de bei de broers Le Grand, het ruime sou kiezen. y f)

de Stem | 1967 | | pagina 7