Waar blijven nu die rijke abrikanten voor m 11 motor?" J hoeken i plank I Speler been uitgedraaid TILBURGSE STUDENTEN WILLEN MEER MEISJES papier voor uw '-pen PUBLIKATIE OEFENING Even uitblazen mevrouw I\oord-Vietnam gebruikt voor de eerste maal raketten Muurkranten in Leuven ondersteunen ^ultimatum55 Goede vraag naar fruit Burgeravond blijkt leerzaam Duivenmelkers in Breskens ontevreden Buurgemeenten de dupe van plannen Hulst i.H. Industrie :RG N.V. er/ arbeidsanalist V Bart Ridders en zijn pulserende straalmotor koop voor is cadeau. 5 UUR Patent Elektrisch poetsen beschermt het gebit Stichting voor het opvangen van gastarbeiders tn TH. Eindhoven Expositie van best verzorgde boeken in "65 TENTOONSTELLING TE EINDHOVEN OVER ORGELS Zware eis tegen voetballer uit Schinnen BON BOUQUET 4.95 Raadslid K. Maas Gewone devotiedagen te Sint-Jansleen Vlissingen en R'daal Commandotroepen herdenken 25-jarig jubileum 'ENSIE KLIJKE LANDMACHT zal een militaire oefening reserve- en dienstplichtig re landmacht dat met klein van een x-lastgeving met itum. neel zal op een nog bekend 967 voor enkele dagen voor worden geroepen. De oefe- op of gedurende een week- om voor oefening onder de s uitgaan op de dag van op- an een pas op die dag aan te al de oproeping worden b«- via de radiozenders Hilver- de dag van opkomst te noe- izen met openbare middelen Nederlandse Spoorwegen: op ;eving, Here openbare middelen van Lnte betaling. Deze onkosten ■rdeel tegen overlegging van erkaartje vergoed. jTRAAT 7, GOES 01100—7686) baste medewerker als :ullen bestaan uit tarifering Leven, werkmethodes en pro- lit naar iemand van 21 jaar arbeidsanalist werkzaam is. |,ie-industrie of foundations li vereist. iaan bovengenoemd adres. V, «SSS DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 MAART 1967 00& i ■IIIlM* (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Bart Ridders jter mee in. De 22-jarige garage houder ontwierp begin vorig jaar 501 „pulserende straalmotor" en steeds is er geen rijke fabri kant op zijn uitvinding afgesto ven. Nog steeds staat er nergens ter wereld een enorme fabriek waar zijn motor aan de lopende band wordt vervaardigd. Wan neer dat wel komt, dan is het in ieder geval in ons eigen land. Bart Ridders vindt het werken buitenlandse fabrieken alle maal veel te moeilijk. Omdat hij niet uit zijn eigen bedrijf weg kan, jou hij in het buitenland niet kun nen controleren wat ze allemaal met zijn vinding zouden uitspo ken: „In eigen land gaat dat alle maal veel gemakkelijker" zegt hij. „Dan kunnen ze telefoneren als ne me nodig hebben en dan ben ik er zo". Bart Ridders snapt het eigenlijk niet. „Mijn motor betekent een hele omwen teling. Een revolutie. Over tien jaar zijn alle zuigermotoren uit de tijd. De fabrie ken zullen dan gaan wedijveren wie de beste roterende motor op de markt kan brengen. Dat is mijn motor. Ik ben er op tjjd bij geweest. Myn motor heeft ten rendement van zeventig procent. Als je in een gewone motor voor een gulden benzine doet, dan kryg je voor achttien centen kracht terug. Myn motor geeft dat dan voor zeventig centen". Het enige exemplaar dat Ridders van zijn vinding heeft gemaakt, is kapot. Stuk gedraaid. „Maar gedraaid heeft- ie. Het materiaal was alleen wat provi sorisch. Het idee is goed. Alleen het is jammer dat de grote fabrieken dat niet in willen zien. Stork en DAF heb ik geschreven. Maar die mensen zeggen dat ze elke dag een stuk of tien uitvinders aan de deur krijgen. Je krijgt nog niet eens de kans om binnen te komen." Vorig jaar had hij bijna succes. Een Engelse machinefabriek had een em ployé op de Roosendaalse suikerfabriek werkzaam en die man zag in een plaat selijk blad een verhaaltje over de mo tor van Bart Ridders. „Hij heeft mijn bouwtekeningen meegenomen'^ aldus Bart. „Ze hebben daar een paar exem plaren gebouwd en dat is vrij goed gegaan, heb ik gehoord. Maar ze zijn er mee gestopt omdiait het te duur was. Het is dan ook maiar een klein fabriek je geweest. De hele research heb ik Uitvinder Bart Ridders met zijn Pulserende Straalmotor ittoen ook stopgezet. Maar dat is niet erg, want dat gebeurde bij de hete- luchtmoitor ook. Later is dat weer be gonnen". (ADVERTENTIE) Op de pulserende straalmotor, zoals Ridders zijn vindinig noemt, heeft hij patent aangevraagd. Nog niiet gekre gen, want zoiets kosit minstens 1500 gulden per land. En dat geld heeft Bart niet. „Als ik maar iemand kon vinden, die dat voor mij wil betalen", verzucht hij. ,,Het staat als een paal boven water dat mijn motor het helemaal is. De in genieurs van het octrooiibureau hebben gezegd, dat mijn vinding heel leuk en heel mooi was. Ik zou eigenlijk eerst een fabrikant willen overtuigen van mijn vinding. Later zouden we dan een zaak op kunnen zetten. Mijn idee ver kopen doe ik nooit. Als de motor in produktie komt, dan verdien ik er veel meer aan". Bart Ridders is helemaal overtuigd dat zijn vinding enorme belangen heeft. Het eerste en tot nu toe enige proto type draaide na een jaar experimente ren. „Toen m'n motor liep, had ik het zelfde gevoel als een vader die zijn eersite zoon krijgt. Het is een stuk van jezelf. Iets te maken, wat nog niet be staat, dat is iets moois. Zoiets heeft een kunstenaar ook", zegt uitvinder Bart. De „Pulserende Straalmotor model Ridders" is viertakt. In een turbine zijn twee verbrandingsruimiten ingebouwd. De turbine gaat draaien door een start motor en brengt de verbrandingsruim ten eerst voor de luchtinlaat, vervol gens voor de benzinie-inspuit. Daarna draaien de ruimten voor de elektrische vonk. De kracht van de explosie kan niet weg en hoopt zich. op in de ver brandingsruimiten. De turbine draait verder en komt aan het eind van de eerste omloop voor de uitstuwpijpen. De opgehoopte energie voert actie om naar buiten te komen en de reactie is dian dat de turbine een flinke duw krijgt en dan uriit zichzelf aan de vol gende 4 taklten kam beginnen. Die flin ke duw, moet niet te licht worden op gevat. Volgens Bart Ridders haalde het prototype van 54 cc 34 pk bij 30.000 omwentelingen. En dat is niet mis. Bart Ridders somt de voordelen van zijn vinding op: weinig wrijvingsveriies, slechts 3 procent warmteverlies, geen smeerolie nodig en dan een rendement dat meer dan vier keer zo hoog is als bij een zuigermotor. Waarvoor kan de Ridders-motor ge bruikt worden De ontwerper zegt „Er kan geen versnellingsbak achter geplaatst worden. Maar ik zie een heel andere ontwikkeling: de elektrische auto. Mijn motor drijft een generator aan en die voedt weer twee elektro motoren o»p de achteras van de auto en dan zie ik het zo, dat het motoren met een omkeerspoel worden. Als je gas mindert, dan gaan de motoren omge keerd werken, dus remmen." Misschien dat aan deze toepassing de rijke fabri kanten niet 'hebben gedacht... Waarom gaat Ridders met zijn uitvinding niet ,.de boer op". Bart antwoordt: „De fa brikanten moeten het maar eerst in de kramt lezen en dan zullen ze wel komen". ,,1IaPPy heem net 1,5 KatoenX. ÏÏS" ^ear" ingeluid met ielleii Drieënveertig mo- ?err>' Bn! P i00r Josie Deeger, Kiuss iiiwar^n van Dreven ®n ^rrlandse fahr S Zlen Wat vai®'®n Ne- ï^rstoffpn rat€n aan nieuwe zo- ®uss otitwil™ j SeProduceerd. John v®redëMo S?» regenmantel uit "ja-ntel h»fo me' De krapzittende CS waar e<L afknoopbare capu- ï1 De idoeip P®llerine aan vast ti,, lossing voor de Ne- &ies bij Weet dat hooId" "doend ziin 1. ,nBe regenbuien niet n °°k weinig elegant 'taliaanse rijstsoep mm0kspek' liter water, fV0J® k0°l. 1 grot® 1 teentje knoflook, pe- perkorrels, marjolein, 60 gram rijst en ongeveer 100 gram geraspte oude kaas. Snijd het spek in kleine dobbelsteen tjes en bak deze zachtjes uit met het gesnipperde teentje knoflook. Voeg de fijngesneden saivoyekool en de aan plakjes gesneden wortel toe. Roer dit alles goed door elkaar, giet het water erbij, de peperkorrels, gedroogde mar jolein, de rijst en een bouillontablet. Laat alles gaar koken. Geef stokbrood en geraspte kaas bij deze soep. De elektrische tandenborstel is geen nieuwtje meer, maar hij is in Neder land nog niet bepaald populair. Hij ver dient echter zeker groter belangstel ling dan hij thans geniet. Niet vanwege het gemak, maar omdat hij de tanden beter reinigt dan de gewone huis-, tuin- of keukenfcamdenborstel. Men ka.n ook met de conventionele tandenbor stel de tanden zeer goed reinigen, maar dat vereist een bepaalde techniek, die nogal wat tijld kost om aan te leren en nogal wat concentratie om toe te pas sen. En daar beginnen de meeste men sen niet aan. De gebruikelijke manier van het reinigen van de tanden is de borstel in horizontale richting laings het gebit te bewegen. Dit nu leidt niet tot een behoorlijke reiniging van de tus senruimten tussen de tanden. De ge wenste massage van het tandvlees heeft dan ook niet plaats. Een volgens het vibratieprincipe werkende elektrische tandenborstel maakt dit echter zonder enige moeite mogelijk. Noch het email van de tanden, noch eventuele vullin gen die zich daarin bevinden worden door de elektrische tandenborstel be schadigd en de reinigende werking is veel groter. De elektrische tandenbor stel kan een zeer waardevol hulpmid del zijn bij de bestrijding van de dege neratie van hst gebied, die thans in de gehele westerse wereld de deskundigen met bezorgdheid vervult.- (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Voor de byna 800 Turkse, Spaanse en Marokkaanse gast arbeiders, die in West-Brabant werk zaam zijn, is een Stichting Opvang Gast arbeiders in het leven geroepen- De stichtingsakte zal op zeer korte termijn worden verleden. De arbeiders zyn werkzaam en woonachtig in Breda, Oos terhout, Zevenbergen, Klundert, Roo sendaal en Bergen op Zoom- In enigé van deze plaatsen hadden particulieren al een comité gevormd, dat het een en ander voor de gastarbeiders organiseerde. Na samenspraak is er een stichting uit de bus gekomen, die de za ken regionaal gaat aanpakken- Vermoe delijk zal een beroepskracht worden aangetrokken om de dagelijkse werk zaamheden te verrichten. De stichting zal in aanmerking komen voor een be langrijke rijkssubsidie. Tot haar taak rekent zij zich o m. de buitenlandse werknemer behulpzaam te zijn bij het invoegen in de Nederlandse samenleving- De stichting zou daarvoor Nederlandse taallessen kunnen gaan ge ven en in het algemeen een cursus Ne derlandse zeden en gewoonten- Daar naast zal de gastarbeider in de gelegen heid worden gesteld in eigen omgeving zichzelf te zijn- De stichting zal, in sa menwerking met de ambassades, o-a. godsdienstige bijeenkomsten organiseren. Ook staan culturele activiteiten op het programma. Daarnaast wordt gedacht aan een eigen lectuur- en literatuurvoor ziening. EINDHOVEN Van 28 februari tot en met 13 maart wordt onder auspiciën van de tentoonstellingscommissie voor het Studium Generale van de T.H. te Eindhoven en met medewerking van G. H. Bührmann's Papiergroothandel N.V., de expositie „De best verzorgde 50 boe ken van het jaar 1965' gehouden in de centrale leeszaal van de bibliotheek van de Technische Hogeschool te Eindho ven. De expositie is geopend op werkdagen van 9.0017.00 uur. De instanties die het initiatief hebben genomen tot het bijeenbrengen van de ze collectie zijn de Vereeniging ter Be hartiging van de Belangen des Boek handels en de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederland se Boek. SAIGON (A.P.) Een Amerikaanse woordvoerder heeft dinsdag meege deeld dat de communisten een nieuw vernietigend wapen gebruiken bij hun zware beschieting van de luchtbasis Da Nang. Het is een Russische 140 mm- raket. „Dit is zowat het grootste wat zij ge kregen hebben", aldus de woordvoer der, eraan toevoegend dat de raket voor het eerst gisteren werd afgeschoten. Dit werd bekendgemaakt terwijl Amerikaanse mariniers een operatiege bied verlieten en een nieuwe landing maakten 25 km verder langs de kust van Midden-Vietnam. Het bataljon van 1500 man stuitte niet op verzet toen een aanval gedaan werd op de kust 33 km ten zuiden van de stad Qoèang Ngai. In de nabijheid van Cambodja, deelt een grote Amerikaanse legermacht, die door oorlogszone-C optrekt mee, dat nog 27 communisten gesneuveld zijn in de operatie Junction City, de grootste campagne van de oorlog. Hierdoor is het aantal communistische gesneuvel den opgelopen tot 89. Bij een aanval die gisteren met een straaljager gedaan werd. werden vijf Amerikanen licht gewond doordat een bom te dicht bij hun eenheid neer kwam. Tezelfdertijd heeft een eenheid van de eerste infanteriedivisie, die deel neemt aan de operatie Junction City, een groot basiskamp van de Vietcong ontdekt dat 22 bouwsels, 142 onder grondse versterkingen en kantines be vatte. De campagne in de wildernis werd gesteund door een nieuwe zware aan val de zesde tot nu toe met B- 52-bommenwerpers, die gistermorgen vroeg een basiskamp ten westen van de stad Tay Ninh bestookten. Elders was maar weinig activiteit op de grond. Boven Noord-Vietnam hield het slechte weer gisteren aan. De Ameri kaanse piloten maakten slechts 69 aan- valsvluchten, waarbij een aantal op vrachtschepen langs de Noord Vietna mese kust. Tass meldt uit Hanoi dat schepen van de Amerikaanse Zevende Vloot maandag kustgebieden tussen de grens en Thanh Hoa, 130 km ten zuiden van Saigon, beschoten hebben. Volgens het agentschap hadden de kruiser Canber ra en vier torpedobootjagers „aan deze piratenactie deelgenomen". EINDHOVEN Van 2—31 maart wordt in het auditorium van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven op de galerij naast' het orgel een tentoonstel ling „Het orgel in Nederland" gehou den. De tentoonstelling, die is georga niseerd door de tentoonstellingscom missie voor het Studium Generale van de T.H., is geopend op werkdagen van 9.00—17.30 uur. Donderdag 2 maart om 12.45 uur zal mr. A. Bouman, medewerker van de firma Pels en Zoon N.V., orgelbouwers t« Alkmaar, de tentoonstelling met een korte toelichting openen. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Vlaamse studenten in Leuven hebben hun acties voor de overheveling van de Franstalige afde- fling weer hervat. Tegen vanmiddag is er een bijeenkomst belegd in het cen trum van de stad. Maandagnacht werden overal in Leu ven muurkranten met de hand ge schreven, naar het voorbeeld van de Chinese Rode Garde opgehangen. Daarin werd de academische overheid en met name de prorector van de Ne derlandstalige afdeling, prof. Desomer, verweten, dat zij veel beloven maar weinig doen. Verscheidene universi teitsgebouwen werden met leuzen be klad. De nieuwe strijdkreet van de Vlaamse studenten is: „Ultimatum". (ADVERTENTIE) MAASTRICHT. De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht mr. W. Moors, heeft dinsdag wegens zware mishandeling zes weken celstraf gevorderd tegen de 21-jarige bakker W. van de B. uit Schinnen. Van de B. had op 8 mei tijdens de voetbalwed strijd van RKW Schinnen tegen RKVV Mariarade-Hoensbroek de voet van een tegenstander enkele malen omgedraaid totdat diens been brak. De voetbalwed strijd had een rustig verloop gehad, tot dat de scheidsrechter kort na de rust voor buitenspel floot. Verdachte en een voetballer uit Hoensibroek, de 25-jarige bakker J. Hagendoorn, botsten tegen elkaar en vielen op de grond. Van de B., die bovenop lag, greep boos de rech tervoet van zijn tegenstander en draaide tot Hagendoorn gilde van de pijn. In het ziekenhuis werd een enkelbreuk gecon- stateer d. „Ik krijg hoe langer hoe meer de indruk dat voetbalvelden in slagvelden ontaarden", zo zei de officier van jus titie, die in zijn requisitoir nog opmerk te weinig waarde te hechten aan de verklaringen van de vier supporters van RKVV Schinnen, dine dinsdag als getuigen a décharge waren opgetreden, Uitspraak 14 maart. EEN WIJN MET ECHTE FRANSE COGNAC 'li VERRASSING COGNAC 5 CADEAU DOROTHY MACARDLE; SHAKE SPEARE, DE ONSTERFELIJKE. (Uitg. Prisma-boeken. Utrecht). Shakespeare staat (nog) steeds op net repertoire van ons vaderlandse to neel. Maar niet alleen als eventuele inleiding daarop is dit boekje van deze Ierse schrijfster interessant. Het biedt geen opzienbarende nieuwe visies op de vele blinde vlekken in de historie van het Shakespeare-instituut, wel heeft zij een alleszins boeiende biogra fie geschreven. Zij plaatst daarbij zijn leven tegen de politieke en sociale gebeurtenissen van zijn tijd en tracht zijn persoonlijke leven te verduidelij ken met de mentaliteit, die spreekt uit zijn letterkundige produkten. De vele citaten uit zijn werken, gevloch ten in de tekst, geven niet alleen een globale kennis van zijn oeuvre, maai spelen ook in op de wisselende stem mingen en toestanden, die het leven van Shakespaere zelf hebben getekend Ondanks de vele onderzoekingen lukt het ons echter niet in het innerlijke leven van de dichter, zijn dromen en illusies, zijn liefde, smart en toorn door te dringen', zegt Macardle. Toch is z\ er zelf voldoende in geslaagd ons daarvan zoveel te laten proeven, dat dit boekje (voorzien van enkele fo to's) een goede inleiding is voor hen, die voor het eerst kennis willen ma ken met Shakespeare en voor ben, die reeds vertrouwd zijn met deze schrij ver, een aardige hernieuwde kennis making. A. RUTGERS: VOGELS VAN AUS- TRALIë (Uitgeverij Littera Scripta Ma- net Gorssel). De toenemende belang stelling voor de levende natuur brengt een steeds grotere stroom boeken over dit onderwerp op de markt. Ofschoon er veel kaf onder het koren zit, is het boek over de fauna van Australië van hoge kwaliteit. Niet alleen is het in teressant kennis te maken met zeer zeldzame vogels zoals de emoes, ka- katoes, de Nieuw-Zeelandse Kiwi's en casuarissen. maar ook de velé bijzon- derheven over hun afkomst leefgewoon ten etc. Het boek bevat tachtig kostbare afbeeldingen in kleur. MARCELLE AUCLAIR: DE KUNST GELUKKIG TE ZIJN. (Lannoo). Men zou dit boek een ..„stoomcursus -in le vensgeluk" kunnen noemen. De schrijf ster sinds twintig jaar raadgeefster in het Franse maandblad Marie-Clai- re geeft 234 korte lesjes" in voor al vrouwelijke levenskunst. Aan het einde van ieder hoofdstukje staat een conclusie, waarin een opdracht ligt be sloten, die de lezeres moet uitvoeren. De opzet is, dat het voor haar een hulpmiddel moet zijn om evenwichti ger en rustiger te worden en daardoor meer levensgeluk te verwerven. Ie der voor zich moet maar uitmaken in hoeverre dit gelukt. SJOLEM ALEICHEM: TEWJE IN BOTEr EN KAAS. (Polak en van Gennep). Het gebeurt niet dikwijls in de wereldliteratuur, dat een boek van een joods schrijver overal vermaard heid krijgt. De roman ..Tewje in bo ter en kaas" van Sjolem Aleichem heeft dat wel weten te bewerkstelli gen. En het boek is dat ook tenvolle waard. De schrijver vertelt erin het le vensverhaal van de arme koopman Tewje, die dagelijks op een oud kar retje met een amechtig paardje er voor van zijn kleine boerderijtje naar het dichtsbijzijnde stadje gaat om er de eieren, de boteir en c'e kaas, die hij thuis klaar maakt te verkopen. Dat is een dagelijks terugkerende reeks handelingen, die echter op een gege ven ogenblik wordt onderbroken door zaken die de simpele maar beslist niet domme Tewje moeilijk kan begrijpen. Zijn dochters namelijk, die gewoon thuis waren gebleven en hadden ge holpen, komen tot het besef, dat zij volwassen zijn en dat zij bovendien mooi zijn. Stuk voor stuk trekken zij weg en dat brengt het leven van Tew je en zijn vrouw in een .geheel andere situatie. Op waarlijk sublieme wijze wordt de harde levenswerkelijkheid naar voren gebracht. Weliswaar door spekt met de nodige fantasie en de bij joden onvermijdelijke dosis „gein", maar volkomen reëel. Bovendien spreekt het boek bijzonder aan omdat ic schrijver op geen enkel ogenblik de solidariteit met zijn hoofdpersoon ver breekt. Het lezen van de soms typisch Jiddische taal doet intiem aan. Ten slotte is nog het vereldenswaard, dat het boek gebruikt is als basis voor de musical ..Fiddler on the roof", die momenteel in veel landen enorme po- nulariteit geniet. ROLF HARTUNG: GOLFKARTON. (Cantecleer). Dit boek is het zesde deel uit de serie Handenarbeid als creatief spel". Met tal van foto's en duidelijke, beknopte tekst geeft de au teur een beeld van de creatieve mo gelijkheden. die golfkarton biedt. Het materiaal blijkt verwerkt te kunnen worden tot fantasievolle ontwerpen, versieringen en speelgoed. Voor de handenarbeider een prettig hobbyhoek, dat alle twijfels ten aanzien van het verpakkingsmateriaal golfkarton weg neemt. (Van onze correspondent) TILBURG Niet alleen officiële instanties maar ook de studenten in Tilburg mengen zich in de discussies met betrekking tot de vestigingsplaats van de achtste medische faculteit. De leden van het Tilburgse studentendispuut Gimmick hebben aan de leden van de Staten-Generaal een petitie aangeboden, waarin zij erop wijzen dat er in Tilburg een gezonde basis aanwezig is voor de oprichting van de achtste medische faculteit. Het dispuut noemt de volgende argumenten in Tilburg zijn voldoende „gespreide bedden" om nieuwe studenten te kunnen opvangen. De studenten zien bovendien verlangend uit naar de komst van meer vrouwelijke studenten, daar de verhoudingen tussen het aandeel van beide seksen momenteel scheef is komen te liggen. Of deze petitie die door honderden studenten is ondertekend ook de com missie Van Walsum zal bereiken die belast is met de advisering inzake de meest geschikte vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit, is on waarschijnlijk. (Van onize correspondent) GOES Op de Zeeuwse fruitveilin gen en met name in Goes cn Kapelle- Biezelinge is op het ogenblik een ruim aanbod van appels, die vlot verkocht worden zowel voor de binnenlandse markt als voor export. Vooral het ras Golden Delicious neemt een grote plaats in bij de aanvoer. In Kapelle-Biezelinge werden hiervan de laatste weken hoe veelheden aangevoerd van ruim 100 ton van overwegend bijzonder goede kwali teit. De afzet heeft een vlot verloop. Volgens de cijfers van het Uitvoer Controle Bureau voor Tuir.bouwproduk- ten bedroeg de uitvoer van Nederlandse handappelen in de week van 13—18 fe bruari 1638 ton. Hiervan ging 964 ton; naar Vvest-Duitslanid, 196 ton naar Bel-j gië en Luxemburg en 474 ton naar Frankrijk. Voorts 4 ton naar Gibraltar en 1 ton naar Afrika. De prijzen zijn de laatste weken regel matig aangetrokken. Goede kwaliteiten Golden Delicious doen op de veilingen rond en iets boven 70 cent per kg. Groot is de vraag naar Winston, waarvoor prijzen worden betaald tot rond en iets boven een gulden per kg. Laxton Super be, een appel die op het ogenblik de plaats van de Cox's Orange Pippin gaat innemen, doet op de veilingen tussen 70 en 80 cent per kg. De mindere kwaliteiten van de ver. schillende appelrassen worden ook duur betaald, want de fabriek koopt de kroetappelen tegen prijzen tussen 25 en 30 cent per kg. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG ,,Zo zie je maar v/eer hoe nuttig een burgeravond is", concludeerde burgemeester mr. J. Dryber van Middelburg op de burger- avond in het stadhuis. Niet alleen de nieuwe ingezetenen van de stad, waar voor deze avond bestemd was, verlie ten na afloop weer heel wat wyzer de bijeenkomst. Ook het college van b. en w. heeft op deze avond het een en an der opgestoken. Meer dian eens hoorde je van deze kant „Hé, diat is voor het eerst dat ik dat hoor". De wethouder van openba re werken bijv. stond er van te kijken dat de mensen die langs de Oude Vlissimgseweg wonen nog steeds met een tank zitten bij gebrek aan fatsoen lijke riolering. De problemen van de bewoners He pen sterk uiteen. Een beklaagde zich bijv. over een buuirman met 36 hon den. De buurman was nu eindelijk ver trokken, maar zijn huis stond leeg en biedt onderdak aan ratten. Bovendien was de probleemsteller ter ore geko men dat de vroegere bewoner nu plan nen heeft een asociaal gezin in het huis onder te brengen. Maar dat vond hij achteraf toch niet zo erg als een hondenkennel achter de deur. „U hebt dus liever een asociaal ge zin dan 36 honden als buren reageer- de wethouder Wattel. Wat die ratten betreft merkte hij op: ,,Als de mensen iets afschrikwekkends willen voorstel len noemen ze altijd ratten. Maar rat ten zijn er overal en altijd. Daar moe ten we ons mee verzoenen". Wel gaf hij de mensen de raad naar gemeente werken te stappen om gratis ratten vergif te halen. Zelfs oud-burgemeester B. ter Haai Romeny van Souburg kreeg er nog van langs. Tijdens zijn burgemeester schap was de slechte Abeelseweg meer dan eens punt van bespreking tijdens de raadsvergaderingen. ,,Er is ons van alles beloofd. Burgemeester ter Haar Romeny heeft de vlucht geno men. en nu zitten we er nog steeds mee", verzuchtte een van de aanwe zigen. Voorlopig konden b. en w. niet an ders doen dan beloven de zaken pro- ders doen dan beloven de zaken pro blemen en vragen zoveel mogelijk uit te diepen en op te lossen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „Ik heb ze nog te gen weten te houden, maar anders hadden hier 60 duivenhouders gezeten om hun protest kracht bij te zetten". Aldus de heer K. Maas (V.V.D.) in de Breskense raadsvergadering. Naar zijn mening worden de duivenmelkers in bepaalde ratiowoningen door ge meentelijke voorschriften bemoeilijkt in de uitoefening van hun liefhebberij. ..De hokken die ze mogen bouwen zijn belachelijk klein", aldus de heer Maas. wiens hoofdbezwaar echter was. de trage afhandeling van bouwvergunnin gen en dergelijke. Hij vond dat hy door de antwoorden van het college met een kluitje in het riet werd gestuurd. ,,Ik heb de stukken bij mij," aldus de heer Maas, ,,die bewijzen, dat de college-antwoorden onjuist zijn. Ik vind dat niet fair. Als het op zo'n manier moet gebeuren dan stap ik vanavond nog de raad uit." Wethouder W. v.d. Hooft (P.v.d.A.) en raadslid J. Vergouwen (P.v.d.A.) vonden het onjuist zulke persoonlijke zaken in een openbare vergadering te brengen, voor er met B. en W. over gesproken is- Wethouder P. Zeegers (Prot. Chr.) wees er op, dat de be bouwingsvoorschriften door de raad zelf zijn vastgesteld en dat een raads lid vrij was een voorstel in te die nen om deze te veranderen. Burge meester J. Eekhout wees het verwijt van de hand dat het college van B. en W. of het secretariepersoneel zaken niet snel genoeg zouden afwerken. De heer Maas vond zijn vragen niet handelen over „kleine gevalletjes", zo als hem verweten werd. „Mi'in opzet is niet een rel te schoppen, ik streef naar een betere methodiek in deze aangelegenheden, zei hij, en wees o.a. op de ingewikkelde aanvraagformulie ren ..waarbij een mens de moed ver liest". Aan de brede discussie, waarbij de partijen het kennelijk niet met elkaar eens konden worden, maakte de voor zitter tenslotte gedecideerd maar vrien delijk een einde. Het besluit van het Nederlandse Epis copaat, de feestdagen vain Allerheiligen en Maria Tenhemelopneming te de graderen tot gewone devotiedagen heeft bij vele Katholieken een onbehaaglijk gevoel doen ontstaan. En niet alleen bij de oudere, doch ook bij jotnigere mensen, die ik hierover sprak. Een ge zonde oplossing zag een Belgische pas toor. Hij stelde voor beide feestdagen te verplaatsen naar b.v. de 1ste zondag in november en een vastte zondag in augustus voor het Mariafeest. Naar ik mag aannemen, zullen y-ele katholie ken het hiermee eens zijn. Zouden de vele veranderingen welke in de katho lieke kerk plaatsvinden geen gevaar op leveren dat men wat lichtvaardiger gaat denken over onze geloofsbelijdenis. H. WEEKÈËl ("Van onze correspondent). SINT-JAN STEEN. De structuur plannen van Hulst vormden voor het Steense raadslid G. L. Engels gisteren een extra-aanleiding om de plannen tot gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen af te wijzen. „De plannen van Hulst gaan vetl geld kos ten", meende hij. „Daaraan mogen na een eventuele herindeling de omliggen de gemeenten gaan meebetalen". Hy vroeg het college van b. en w. de ont wikkelingen nauwlettend te volgen. „De andere gemeenten mogen niet de dupe worden van wat er in Hulst gebeurt", zei hij. De heer J- A. Verstraet^n werd na stemming benoemd tot gemeentearbei der in vaste dienst. Hij was reeds als zodanig werkzaam, zij het in tijdelijke dienst. Een pleidooi van de heer R. F. van Acker die van burgemeester mr. J. I. M. Reuser verschillende keren het advies kreeg de raadsstukken te bestu deren om de voorkeur te geven aan een jonge kracht, die dan door de ge meente zou moeten worden opgeleid, leverde niets op. Hetzelfde geldt voor een vraag van de heer Engels, die het een vreemde situatie vond dat de raad wel moet beslissen oveir de benoeming van werklieden, maar niet over die van het overige gemeente-personeel. Burgemeester Reuser verwees hem naar de gemeentewet. De jeugdvereniging „Heikant" ont vangt binnenkort in totaal 800 gulden van de gemeente. De raad besloot drie honderd gulden te verstrekken als jaarlijkse subsidie en vijfhonderd voor de aanschaf van spelmateriaal. Het welfarewerk voor bejaarden te Sint- Jansteen krijgt een eenmalige bijdrage van 250 gulden en een renteloos voor schot van dezelfde grootte. Dit laatste bedrag dient vóór 1 juli van het vol gend jaar te zijn terugbetaald aan de gemeente- Na afloop van de vergadering bleven de raadsleden nog even bijeen om hun bijdrage voor de actie „Een koe vooi Grosseto" af te dragen. DEN HAAG (A.N.P.) Op 22 maart a.s. is het 25 jaar geleden dat in Enge land een Nederlandse commando-een heid (nr. 2 Dutch Troop) werd opge richt als onderdeel van het tiende in- tergeallieerde commando. Deze eenheid was de voorloper van het huidige korps commandotroepen. Ter gelegenheid hiervan wordt 's morgens om elf uur een herdenking gehouden bij het commandomonument te Vlissingen, dat o.m. herinneringen oproept aan de landing van Nederland se commando's bij deze stad en West- kapelle, in november 1944. Tijdens deze plechtigheid gaan aal moezenier L. G. W. V. d. Vrande en legerpredikant T. v. d. Hauw in gebed voor. Na de kranslegging houdt de commandant van het korps, luitenant kolonel J. C. van Woerden, een toe spraak. In de namiddag om vijf uur reci- pieert de commandant van het KCT in de schouwburg te Roosendaal. Voor 31 maart a.s. staat er een re- unie in de Engelbrecht van Nassau- kazerne te Roosendaal op het program ma. Tussen 10.00 en 12.00 uur verwacht men zo'n tweeduizend deelnemers, waaronder zich gewezen commando's bevinden, die momenteel in Amerika Nigeria, Zwitserland, Duitsland en En geland woonachtig zijn. Tijdens de lunch wordt o.a. het woord gevoerd door de eerste commandant Ya!J nr- 2 Dutch Troop, kapitein b.d. P, J. Mulders, door de eerste commandant van het korps commandotroepen, kolo nel b.d. J. H. A. K. Gualtberie van Weezei en de huidige commandant. 's Middags om plm. 14.30 uur is er een défilé op de Oude Markt te Roo sendaal, waaraan zowel de thans bij het korps dienende militairen als de oud-commando's naar eenheid en lichting gegroepeerd zullen deelne men De oud-commando's staan onder bevel van kolonel b.d. Gualtherie van Weezel. Muzikale medewerking ver leent de Koninklijke Militaire Kapel

de Stem | 1967 | | pagina 5