Russische zeelieden v erdrinken ondanks zwemvesten Belgische sigaretten duurder STORM EIST DODE EN RICHT VEEL SCHADE AAN vC*m JAMIN Informatie vandaag hervat RAMP VOOR DEENSE KUST EIST 57 DODEN Henry R. Luce Mn Time/Life overleden Teleurstelling in Zeeland over gebrek aan overleg Levensgevaarlijk avontuur van Ylissingse kinderen KLACHT OYER NEDERLANDS CONSULAAT IN LONDEN Verkorting werktijd bij A.K.U. Steenbergen Miljoenen schade door felle brand in de Waalhaven libette DAGBLAD VOOR ZEELAND Smokkel Zonnig ZWEMVESTEN TREILERVLOOT OORZAAK SCHELDEZOOM Deltalijn FC Sluis terug LUCHTZAK WINDHOOS Nederlands meisje in Australië vermoord FRACTIELEIDERS NAAR ZIJLSTRA Formatiedag 12 Lasten 2 doösjësj/Vybert 1 handig navuldoosje GRATIS SSÜl Prettig om te dragen mooi om te zien NYLONS Vraag naar de Libelle-spaar- kaart: 13c paar gratis! niét duur wel heerlijk jaargang No. 25443 N V. Uitg. Mij. Neerlandia acteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Ijggfdredacteur: L Leijendekker ,sja£lieraad: J M. A. C. v. Dongen j j, y, Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. j,!Si mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. yjrcauteren. L. J. w. 't Westende. jïreau: Breda - Reigerstraal 16 1)1,22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 1 MAART Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. sjreau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgietersfraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) KOPENHAGEN (AP). De Deense trawlerkapitein Frode Andersen bracht gisteravond 22 lichamen van omgekomen Russische zeelieden aan land met zijn schip de „Bressay". ,.Het was een droevig schouwspel", vertelde hij aan ver- liggevers. „Wij waren niet meer dan 10 mijl van de plaats van de ramp toen wij het S.O.S. ontvingen, dus konden wij snel ter laatse zijn". „De Russische zeelieden dreven, hoven gehouden door luin zwemvesten, in het water. Je kon direct zien dal geen van hen meer leefde. De Russische kapitein en het grootste deel van zijn bemanning kwam om het leven, toen zijn schip als gevolg van brand of een ex plosie verging in het Skagerak voor de Deense kust, In totaal zeven envijftig mannen vonden de dood in de ijskoude en door stormwind opgezweepte golven. (Vanonze correspondent in Brussel) BRUSSEL De kans is groot, dat te Belgische sigaretten in de loop van dit jaar toch op het Nederlandse prijsniveau zullen koxnen. Immers, onafhankelijk van het regeringsplan om de accijns op sigaretten te verho- hebben nu ook de Belgische fa brikanten en de nationale plijzen- missie toestemming gevraagd om r een pakje 1.50 franc meer in re- kening te mogen brengen. De regering speelde al met de ge takte om de accijns ook met 1.50 franc per pakje te verhogen. Onder druk van ie regeringspartijen zou die verhoging fifhter pas mogen ingaan als de situatie van tie rijksmiddelen daartoe duidelijk aanleiding geeft. Als de beide verhogingen doorgaan wordt de prijs van een pakje sigaretten '0 of 25 stuks) in België 16,50 franc V 1.18). Daarmee zou dan een definitief einde «"men aan de sigarettensmokkel, die »°oral in het Nederlands-Belgische grensgebied aanzienlijk is. De laatste Prijsverhoging van Belgische sigaretten in maart 1964 plaats. De ^brikan- '■JJ m?nen dat aan een nieuwe verho- 55 te ontkomen is, gezien de ge- haThi RrÜZ9n voor geïmporteerde ta in iofiiren' (van 45 franc Per 100 kil° j,l7 61 franc in 1966) en de hoge- diifcht11 en socia^e lasten, die de pro- iieKosten hebben doen oplopen. (AP) Henry R. Luce, in Pv. reclacti® van Time, is giste- aanvai oeaix- Arizona, aan een hart- jwaï overleden. Was er nw 68 ^aar- L)e afgelopen week Week mi? jaan ^em te merken. Vorige het pal11 20 februari had hij neg Prins Bprnh^/TVan geluncht met een aantal in aanwezigheid van teuren v- inan de voornaamste redac- Lucew e' fen zieicpïu maanfiag ter observatie in z'cir niet °P§eiionien omdat hij [Sleten doort voelde' Daar werd hii Wier. Ongetroffen in de bad- ,ZIE OOK PAGINA 7) hetVïï??''11®' meegedeeld at'ond: ''d l-, geldig tot van- Overj„ met en^e,e zonnige perioden ^0r®iachtiff n0ff harde tot """flwesi i ,W'nd llit west tot "5e Win.i krachtige tot ma- lve®»e'aturcn WCSten'Iets lagere ]S' Morgen I8'18A maan onder •^uup. on °P 7-26; maan op Een grote reddingsactie met schepen en vliegtuigen welke direct op gang kwam nadat het 2.435 ton metende Rus sische schip Toekan om assistentie had verzocht had slechts gedeeltelijk re sultaat. De Koninklijke Deens Marine berichtte dat slechts 22 bemanningsle den werden gered. Zij waren allen op gepikt door een Russisch schip dat zich in de nabijheid van de ramp be vond. Het Russische schip heeft ook twee lichamen van verdronken beman ningsleden aan boord. De meerderheid van de ter redding toegesnelde schepen en vliegtuigen vonden in de zee waar de Toekan ge zonken was 15 mijl buiten de kust van Jutland, geen overlevenden meer. De lichamen van de verdronken Rus sische zeelieden drijvend gehouden door hun felgekleurde zwemvesten bespikkelden de zee waar de Russische, Finse, Noorse en Deense reddingsvloot rondvoer- Het enige wat zij nog konden doen was de lijken uit zee bergen en naar Deense havenplaatsen overbren gen. Op de wal heeft de politie een nood- lijkenhuis ingericht in een pakhuis in de vissersplaats Hirtshals. De lichamen van de dode Rusische vissers werden hierheen vervoerd op brancards van de burgerwacht. De Deense gezond heidsdienst heeft zich belast met de zorg voor de stoffelijke resten. Ook in twee andere Deense vissers plaatsen waarheen lichamen van de omgekomen zeelieden zijn vervoerd, hebben de plaatselijke autoriteiten nooddiensten ingericht. De Toekan was op weg van Rusland naar de Russische treilervloot in de Atlantische Oceaan. Het 16.532 ton metende Russische schip Viks Lacis dat eerder de 22 over levenden van de ramp had opgepikt, is blijven kruisen in het rampgebied, ook nadat het officiële zoeken naar over levenden kort na twaalf uur gister middag gestaakt was. Men verwacht dat de Viks Lacus de doden en de overlevenden naar Freda- rikshaven in Noord-Jutland zal over brengen. Twee ambtenaren van de Russische ambassade zijn naar Noord-Jutland ge vlogen om samen met functionarissen van de Deense gezondheidsdienst het moeilijke werk van de identificatie aan te vangen. De scheepsramp met de Toekan is de zwaarste .sinds 1948 in de Deense wa teren. In 1948 zonk een Deens schip in het Kattegat na 'op een mijn uit de tweede wereldoorlog gevaren te zijn. Het was gisteravond nog steeds niet duidelijk wat de oorzaak van de ramp is geweest. De storm die tijdens de ramp woedde was niet van zo'n hevig heid dat een zeewaardig schip als de Toekan (het was een „fabrieksschip" behorend bij een treilervloot er door zou vergaan. Er waren berichten dat aan boord een explosie had plaatsgevon den, gevolgd door een brand. Een woordvoerder van de Sovjet-am bassade in Kopenhagen heeft echter slechts meegedeeld dat het schip een lek kreeg in de machinekamer en dat de bemanning, toen de machinekamer onderliep van boord is gegaan. De kapitein ging volgens de beste tradities ter zee met zijn schip ten onder", aldus de Russische woordvoerder. De toestand van de overlevenden, die aangetroffen weren in twee reddings sloepen zou volgens berichten van de Deense marine niet best zijn. Gister avond bevonden zij zich nog steeds aan boord van de Rus „Viks Lacis". (Van een onzer verslaggevers) GOES In Zeeuwse kringen voelt men hier en daar teleurstelling over het feit dat Zeeland niet betrokken is ge weest bij de planologische voorstudie met betrekking tot de ontwikkeling van de agglomeratie Bergen op Zoom. Men wijst erop dat de ontwikkeling van de Scheldezoom voor het belangrijkste deel geprojecteerd is op de toekomstver wachtingen van een geïndustrialiseerd Reimerswaalgebied. Reimerswaal ligt echter volledig op Zeeuws terrein. Men betoogt van Zeeuwse zijde dat intensief overleg tus sen beide provincies geboden is wan neer het gaat om de ontwikkeling van een gebied waar de provinciegrens dwars doorheen loopt. De gang van za ken met deze planologische voorstudie wordt een slecht voorbeeld genoemd van de zo broodnodige samenwerking tussen beide provincies. Het steekt de Zeeuwen verder nogal dat de Brabantse planologen de spoor wegverbinding van Rotterdam-Bergen op Zoom-Antwerpen zonder meer als een bruikbaar alternatief beschouwen voor de Delta-spoorlijn, die door Zee land is geprojecteerd. Zelfs de tegen de Scheldezoom aan liggend e Zeeuwse gemeenten wisten niets van de voorstudie af. Burgemees ter J. van Boeijen van Tholen zegt te leurgesteld: „Het is nooit leuk als je deze dingen waar jezelf nauw bij be trokken bent voor het eerst in de krant moet lezen." Hij vervolgt: „Er is overleg toegezegd bij de vaststelling van de de finitieve structuurschets, maar de voor studie geeft al zulke principiële lijnen te zien, dat het moeilijk, lijkt deze nog te verlaten." (Van onze verslaggevers) VLISSINGEN/DEN HAAG De storm die gisteren over het land raasde heeft minstens één dode geëist en op tal van plaatsen schade aangericht. Hon derden t.v.-antennes sneuvelden, een sporthal waaide in en in Schaesherg werd het dak van een huizenblok afgerukt. In Vlissingen bezorgde de storm twee kinderen een levensgevaarlijk avontuur. Zij werden bij het spelen op de Boulevardglooiing door een zware golf in zee getrokken. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Bij de terugkeer van de door de hotelbrand in Londen getroffen Sluizenaren, waarover op pagina 3 uit voeriger wordt bericht, heeft een hunner een ernstige klacht geuit over de ge ringe hulp die de slachtoffers kregen van het Nederlandse Consulaat in de Engelse hoofdstad. Naar aanleiding van deze kritiek heb ben we ons gewend tot een functionaris van de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Deze achtte het, zonder meerdere bijzonderheden te kennen, niet mogelijk een oordeel uit te spreken, maar wel wees hij er op, dat het in gevallen als dit niet zonder meer de taak van het consulaat is om financiële hulp te bie den- Alleen als er voor de getroffenen werkelijk de noodtoestand bestaat, als ze geen onderdak kunnen vinden, als er moeilijkheden zouden zijn bij een nood zakelijke opname in een ziekenhuis of wanneer het geld voor de terugreis ver loren zou zijn gegaan, is er aanleiding bemiddeling of financiële hulp te ver lenen en dit laatste dan nog alleen in de vorm van een voorschot. Gezien het feit, aldus de woordvoerder van het ministerie, dat in de klacht uit Sluis, geen van deze bijzondere omstan digheden wordt genoemd, moet worden aangenomen, dat het consulaat niet in gebreke is geweest- ZIE OOK PAGINA 3 De Sluizenaren stappen uit de bus. De tweede van rechts toont dat hij onder zijn jack alleen maar een hemd draagt. Dank zij het snelle optreden van een l.t.s.-scholier en een matroos, konden beide kinderen worden gered. De 12-jarige Berend Ooyevaar en zijn drie jaar jongere zusje Jelletje speel den op de glooiing van de Boulevard. Het is voor kinderen een fascinerend spel de golven, die door de glooiing worden gestuit, te ontlopen. Een van die golven kreeg de beide kinderen plotseling te pakken. Hulpeloos wer den ze door de sterke stroombewegin gen in de zee meegezogen. Twee jonge mannen. die het hadden zien gebeuren, schoten te hulp: de 25-jarige matroos van het loodswezen I. Luca en de 16- jarige scholier Ch. Bol. Zij zagen de kinderen in de richting van de steiger voor de loodsboten drijven. Zij gingen de steiger op om ze daar op te vangen. De matroos werd door een golf van de steiger afgeslagen, en wist zich met veel moeite met behulp van de steigerpalen te redden. Berend Ooyevaar wist zich eveneens aan de steigerpalen vast te klampen en op de Boulevardglooiing te komen. Jelletje echter werd door een golf over de steiger, heengetild. Ze dreef nu naar de steiger, die vanaf het kustlicht de zee insteekt. De scholier rende van de ene steiger naar de andere en kon het meisje daar nog net uit de ruwe zee oppikken. Jelletje kon niet zwemmen, maar ze was blijven drijven op de luchtzak, die onder haar jack zat. De kinderen en de matroos hebben geen nadelige ge volgen van het avontuur overgehou den. In Nijmegen waaide de 43-jarige F. Brugman tijdens het lossen van een schip de Waal in. Hij werd spoedig op het droge gebracht, maar over leed later in het ziekenhuis. In Varsseveld (Gelderse Achter hoek) richtte een windhoos, die ge paard ging met onweer en duister nis, grote schade aan. Vooral t.v.- antennes moesten het ontgelden. In Ulft waaide de nieuwe sporthal, die vandaag geopend zou worden, uit elkaar. Schade: 250.000 gulden. In Hoeven waaide het dak van een bouwloods. Het werd door de hevige rukwind een meter of tien de lucht in geslingerd. Nog geen week gele den werd hetzelfde dak door de storm vernield. In Schaesberg rukte een windhoos de daken van een blok huizen af. Ook enkele serres werden vernield. Op de slaapkamers van de huizen heerst een enorme ravage. Tussen Arnhem en Nijmegen brak opnieuw een draad in de bovenlei ding van de trein. De spoorwegen legden busdiensten in. In Arnhem waaide het dak van een school. Ook werd een kiosk door een hevige windstoot weggeblazen en verbrijzeld. In de school deden zich geen persoonlijke ongelukken BRISBANE (ANP) Het 17-jarige Nederlandse meisje Gertrude J. Speet- gens uit Richlands nabij Brisbane 'Australië) is in een hotelkamer met een nylonkous gewurgd. Een 28-jarige ver zekeringsagent is in verband hiermee gearresteerd. Artsen en politiemannen bekij ken de schamele bezittingen van de omgekomen Russisehe zeelieden die voorlopig in een loods zijn neer gelegd. Veel animo voor telefonisch sterrenkijken. Pagina 3. Spellingkommissie houdt voor uitstrevende bebie ten doop, een eukumenies taalgebeuren dat misschien uw simpatie nog niet heeft. Pagina 7. Indira Gandhi is niet alleen over de heilige koe gestruikeld. De oorzaken van de debacle liggen dieper. „Blik naar buiten", pa gina 9. DDDBM T komen toch nog, en dat is dan weer fijn. Pa gina 11. Is het angst die thans weer méér Nederlanders doet emi greren? Pagina 15. (Van onze verslaggevers) STEENBERGEN/TILBURG De A-K.U.-fabriek te Steenbergen heeft ver korting van de werktijd ingevoerd. Voorlopig geldt deze maatregel voor een periode van zes weken. De werktijdver korting is zo geregeld, dat telkens een groep van maximaal 25 man per ploeg een hele week thuis blijft. Omdat in drieploegendienst wordt ge werkt, betekent dit, dat per week maxi maal 75 werknemers van A K. U-Steen bergen niet werken. In totaal werken er 390 mensen- De maatregel tot werktijdverkorting moest genomen worden omdat de orders terugliepen. De Steenbergse A-K-U.-fa- briek produceert canvas voor auto banden- Momenteel zijn er aan de werktijd verkorting voor de werknemers van A K.U-Steenbergen geen financiële con sequenties verbonden. Of dit, als de te ruggang in de orderpositie blijft voort duren, zo blijft, is echter de vraag- ROTTERDAM (ANP) De oorzaak van de brand die gisternacht een goede renloods aan de Waalhaven in Rotterdam totaal vernielde is nog niet vastgesteld. Dit zei de Rotterdamse brandweer gis teren. 's Avonds was men nog bezig met de nablussing. De schade loopt in de miljoenen, maar is nog niet bij benadering op te geven. Dit zei men bij de N.V. Reesink. De brand vernielde de totale magazijnvoor- raad van de Rotterdamse vestiging van de N.V. Reesink. In de aflevering van goederen via andere magazijnen kan vertraging ontstaan, doordat ook de ad ministratie van de expeditie, vracht brieven etc., in het vuur zijn verdwenen. In de loop van de morgen moesten in totaal veertien brandweermannen in verband met ademhalingsmoeilijkhe den in het Zuiderziekenhuis in Rotter dam worden behandeld. Hun situatie geeft in het' geheel geen reden tot onge rustheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vandaag hervat prof. Zijlstra zijn informatiearbeid. De fractieleiders Schmelzer (KVP), Biesheuvel (AR), Toxopeus (VVD) en Beernink (CHU) komen vanmiddag om vier uur geza menlijk bij hem op bezoek op Plein 1813, waar het kabinet van de minister-pre sident is gevestigd. 'eui cexx uttuene g er ingsprogr am pele hoofdlijnen sonde bezetting Dit gesprek brengt de informatie - waarin sinds zaterdagmiddag jl. een korte adempauze was getreden met een weer op volle toeren. Zoals gemeld stelt informateur Zijlstra zich bij dit gesprek ten doel om een stap verder te gaan in de richting van een nadere precisering van het rege ma. Ook wil hij enkele vaststellen voor de personele van het te vormen kabinet. De „nadere precisering van een regeringsprogram ma'' houdt in, dat een veelheid van punten in discussie zal komen. Een cen trale plaats zal daarbij ongetwijfeld worden ingenomen door het punt van het te voeren financieel-economische beleid. Zoals wij onlangs nogberichtten, zal reeds de opstelling van de rijksbegro ting voor 1968 veel moeilijkheden ge ven. Zonder nieuwe lastenverzwaring zal het bijkans onmogelijk zijn de auto matische stijging van de overheidsuit gaven in de tenuitvoerlegging van reeds aangekondigde overheidsactiviteiten, te financieren. Wil het nieuwe kabinet daarnaast ook nog een aantal nieuwe taken aanvangen dan zal aan een nieuwe lastenverzwa ring stellig niet te ontkomen zijn. D© toekomstige minister van Finan ciën staat dan voor de moeilijke keuze, waar hij die extra middelen vandaan zal moeten halen. In de sfeer van dg indirecte belastingen zijn de afgelopen jaren reeds herhaaldelijk tariefsverho gingen doorgevoerd. Het „roken, rijden en drinken" is al aanzienlijk duurder geworden. Met name het wegverkeer heeft door de verhoging van de accijn zen op benzine en gasolie en door de verhoging van de motorrijtuigbelasting al een zware tol moeten betalen. Voor textiel en schoeisel gaat bovendien de omzetbelasting op l juli a.s. omhoog. EEN BOEING van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij Avianca heeft boven de Franse plaats Rambouillet een val van 1.500 meter gemaakt doordat hij in een luchtzak kwam. De 31 inzittenden werden tegen het plafond gesmakt. Vijf tien werden gewond. Zes inzittenden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. (ADVERTENTIES) engelse - snijcaramels van

de Stem | 1967 | | pagina 1