maan er bekritiseert Amerika Veel problemen voor Engeland Chinese stadLoyang in anti-Mao handen Nieuwe Russische middenklasser WE PRATEN ALLEEN OVER DavitamonlO Elke dag. BLIK NA M:BUITEN Op TV gezien? 1 paar gratis Tsjoe En-Lai weer sterker Pad geëffend voor overleg inzake „G-3" Poolse minister Rapacki: Westduitse politiek leidt tot nieuwe ernstige spanningen" Angstig avontuur in binnenland Suriname BEMANNING HELIKOPTER ONGEDEERD UIT JUNGLE GRENSKWESTIE Nog geen (EEG-)beslissing MACHT Bijverdienste bleek bron van inkomsten voor oplichter Amsterdam krijgt verkeersbureau STEUN Voor stemmen in Eerste Kamer: Gesprek Klompé- Broeksz (VARA) over omroepwet Nixon naar MATROOS GOOIT BOOTSJONGEN OVERBOORD SABOTAGE DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 FEBRUARI 1967 manente toren op de maan willen bouwen. Tegen 1980 zouden een 24- tal personen op de maan werkzaam kunnen zijn. Een vijftal vluchten met Saturnus raketten per jaar zouden de verbinding met de aarde moeten onderhouden. Voor 1968 heeft NASA reeds een budget van 18 miljard gulden aangevraagd om zich met deze projecten bezig te houden en voorbereidingen voor maanvluchten te kunnen maken. De 25 vluchten naar de maan. die men thans tussen de jaren 1968 en 1971 op papier heeft staan zouden in to taal 10 miljard gulden moeten kos ten. In 1968 hoopt men ruimte vaarders voor het eerst een gehele maand in een baan om de aarde te brengen. De raket zou uitgerust zijn met de benodigde voedselvoorra den om maaltijden klaar te maken terwijl men in een baan om de aar de suist. De zogenaamde „voyager missie", die voor het jaar'1973 op het NASA-programma staat zal een raket met instrumenten op de pla neet Mars doen landen. Nasa wil in dit jaar twee „moeder"-voyager- raketten in een baan om de planeet Mars brengen, die dan ieder op hun beurt met behulp van parachutes landingsvoertuigen een zogenaam de „zachte landing" op Mars zullen laten uitvoeren. De landingsvoer tuigen zullen met televisie-appara- tuur zijn uitgerust, die beelden van Mars en gegevens over de at mosfeer rond de planeet naar de aarde zullen moeten zenden. De Amerikaanse organisatie die zich met maanprojecten bezig houdt, de National Aeronautics en Space Administration (NASA) heeft 400.000 personen in dienst, waaronder niet minder dan 60.000 ingenieurs en wetenschapsmensen. Sedert 1961 werd niet minder dan 83 miljard uitgegeven aan de maan projecten, terwijl de waarde van de verschillende lanceerbases en ob servatieposten, tot Australië toe, op nog eens 13 miljard wordt ge raamd. Terwijl men het er over eens is dat NASA omstreeks 1970 inderdaad astronauten op de maan zal kunnen laten landen, vraagt men zich thans af wat dan 't volgende doel van de ruimtevaarders zou moeten zijn. Een landing op Mars zou volgens de geleerden zeker 360 miljard gulden gaan kosten. Deze ruimtereis zou in 1980 mogelijk zijn, en wel eens twee jaar kunnen du ren, ook wanneer men van atoom kracht gebruik zou gaan maken. Vooral de 400.000 employés van NA SA zouden graag zien dat men thans reeds een slogan lanceerde, na de maan op naar Mars, vooral omdat nu reeds in bepaalde sectors van het Apollo (maan)programma enkele duizenden werknemers wer den ontslagen. J)e Amerikaanse luchtmacht hoopt in 1969 een door twee personen bemand vliegend laboratorium in een baan om de aarde te schieten. Deze raket zou 45 dagen in de lucht blijven. NASA hoopt in de jaren zeventig een laboratorium voor waarnemingen dat 125 ton zal wegen in een baan om de aarde te brengen. Dit zijn NASA's neven projecten doch zij dienen om be langrijke wetenschappelijke gege vens te vergaren. Door telescopen te gebruiken, zowel als bepaalde gevoelige apparatuur zou men bij voorbeeld vanuit zo'n vliegend la boratorium tot dusver niet ontdek te mineralen en grondstoffen in minder nauwkeurig geëxploreerde gedeelten van de aarde kunnen ont dekken. Ook de stand van de vis in de wereldzeeën zou men vanuit deze satellieten kunnen peilen. Na- sa maakt zelfs plannen voor nog zwaardere en grotere raketten waarbij negen personen voor de duur van twee jaar in de ruimte geschoten zouden worden. Deze reis zou bovendien noodzakelijk zijn om het uithoudingsvermogen van de. mens te testen wanneer hij straks over tien jaar naar de maan zal worden geschoten. J^ASA zal zeker haar werk op de maan, ook terwijl men Mars is gaan exploreren, voortzetten. Men hoopt ruimtevaarders voor weken aaneen naar de maan te zenden om onderzoekingen te verrichten, met boren de bodem te openen en na te gaan welke grondstoffen op de maan aanwezig zouden zijn. Tegen 1980 zou men zelfs een eerste per- (Van onze redactie buitenland) BONN/LONDEN Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren in een toespraak tot dagbladdirecteuren en journalisten gezegd, dat de betrekkingen met de westelijke bondgenoten, en dan vooral met Amerika, hem met grote zorg vervullen. Hij beschuldigde de Amerikaanse regering er van zijn regering onvoldoende te hebben ingelicht over het verdrag voor de niet-verspreiding van atoomwa pens. „Zo kan het niet blijven voortgaan", aldus Kiesinger. „Wij praten alleen maar over meningsverschillen, niet meer over vraagstukken van gemeenschap pelijk belang. De afgevaardigden van Amerika op de conferentie over de niet-verspreiding van kernwapens heb ik duidelijk gemaakt dat het wenselij ker zou zijn alle aspecten van het ver drag tevoren zorgvuldig af te wegen". „Het is wettig en begrijpelijk dat Amerika alleen de Amerikaanse belan gen in Europa vertegenwoordigt, maar het moet toch mogelijk zijn om te ach terhalen to-t welke omvang de Ameri kaanse belangen samenvallen met die van Europa en West-Duitsland", aldus dé Westduitse kanselier. „Het NAVO- bondgenootschap", zei hij, „dreigt meer en meer te verworden tot een leeg ge bouw". Buitenlandse correspondenten en Duitse journalisten, die niet tot de C.D.U. behoren, waren niet uitgenodigd bij de toespraak van Kiesinger. De Westduitse regeringspersd'ienst weiger de de tekst ervan bekend te maken. De kwestie van de Oder-Neisselinie bracht Kiesinger ook ter sprake. Met grote nadruk verklaarde hij dat die uit sluitend door een vredesverdrag gere geld kan worden. Bij een erkenning nu zou niets gewonnen worden, alleen maar veel verloren, vond hij. PARAMARIBO (ANP) De Neder landse piloten die donderdag in het binnenland van Suriname een noodlan ding maakten, zyn veilig en wel in Pa ramaribo teruggekeerd. Het zijn de vlie gers Jan Menge (34) uit Rotterdam en Peter Janssen (41) uit Geleen, die voor vier maanden in Suriname zyn gesta tioneerd. Tijdens een inspectietocht van het vliegveld Coeroenie naar de landings- strook Kabalebo in West-Suriname, raakte hun helikopter door een sterke zijwind uit de koers en vloog het doel Kabalebo voorbij. De benzine was bijna op en de mannen moesten de onaange name beslissing nemen de kist, hoe en waar dan ook, aan de grond te zetten. Na enig zoeken werd al snel een ideale landingsplaats gevonden, een vlak eilandje midden in een brede kreek, omzoomd door hoge groene boswanden. De landing verliep tot grote opluchting van beide piloten en de twee andere inzittenden, employés van het bureau waterkrachtwerken, geheel zonder moeilijkheden. Toen men er niet in slaagde, contact te maken met naburige vliegveldjes, was wel duidelijk, dat ter plaatse de nacht zou moeten worden doorgebracht. Er was geen voedsel aan boord, maar junglekenner Lapre stelde zijn kame raden gerust met de mededeling, dat het bos eten en drinken genoeg heeft, al 'smaakt alles niet even lekker. Daarop werd hout gekapt om het noodzakelijke rookvuurtje aan te leggen en werden de vishaken in het water gehangen. Zittend, hangend en half liggend pro beerden de vier mannen in de helikop ter de nacht door te komen. Pas om half twee in de middag kreeg men eindelijk contact met een Beech- craft. die aan de opsporing deelnam. De Beechcraft wierp onmiddellijk enkele voedselpakketten uit die vrijwel allen binnen bereik neerkwamen. Minder ge lukkig ging het met de vaten benzine, die allen stuksloegen op de rivier, waar na de brandstof het rivierdal als een geweldige „spray" bedekte. Tenslotte slaagde men er in twee jerrycans die nog voldoende brandstof bleken te bevatten, uit het water te slepen. Daarna was het nog maar een peuleschilletje om Kabalebo te berei ken. De werkploegen die sinds het uit blijven van radiocontact in grote span ning hadden meegeleefd, zorgden voor een enthousiaste ontvangst. J£r bestaan in de V.S. bezwaren tegen de fantastische uitgaven voor NASA-projecten. Senator Mi ke Mansfield van Montana meent dat de regering dringender plichten heeft jegens de mensen op aarde dan- dergelijke sommen geld uit te geven voor maan- en Mars-reizen. De burgemeester van New York, John Lindsay zei dezer dagen dat hij van mening was dat de proble men van New York City een drin gender oplossing behoefden dan de vragen die rond ruimtereizen wa ren gerezen. Toen'men de bekende physicus Edward Teller de vraag stelde, wat men in hemelsnaam op de maan dacht aan te treffen, ant woordde hij „De Russen". En dat is misschien ook wel de meest plau sibele verklaring dat Washington doorgaat met fabelachtige bedragen voor ruimtereizen uit te trekken. Een vooraanstaand Amerikaans blad heeft reeds geschreven dat het een zaak van leven en dood was voor Amerika de eerste te zijn op de maan te landen, omdat men op het punt stond een dodende straal uit te vinden. Wie het eerst op de maan zat zou vandaar met deze straal de macht over de aarde be zitten. In dit verband riep radio Praag dezer dagen om, aldus meldt de New York Times, dat het ruim tevraagstuk nog slechts een pro bleem van prestige was geworden tussen de V.S. en de Sovjet-Unie. Dit is de nieuwe Russische vier- persoons Zaporozhets, die het ko mende jaar in serieproduktie geno men zal worden. De wagen heeft een viertakt V-motor, welke 30 pk ontwikkelt en heeft een top van 120 km/u. Over het niet-verspreidingsverdrag van kernwapens en de Duitse grens kwestie sprak gisteren ook de Poolse minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, die een bezoek brengt aan Engeland. Hij sloot de mogelijkheid uit van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Polen en West- Duitsland. Hij verklaarde voor de pers dat Po len de indruk heeft dat het regime Kiesinger zijn tactiek en taal heeft gewijzigd, maar niet zijn doelstellingen in de huidige campagne om de betrek kingen met de Oosteuropese landen te normaliseren. Volgens hem kan dit lei den tot een ernstige verslechtering van de situatie in het hart van Europa. Rapacki spr§k zich uit voor de hui dige oost-westónderhandelingen over het niet-verspreidingsverdrag. Hij stel de een verdrag voor dat alle landen van het continent bindt geen geweld te gen elkaar te gebruiken. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Engelse regering bespreekt volgende week in een bij eenkomst van de Europese Vrijhandels Associatie de resultaten die zij ge boekt heeft tijdens haar reizen langs de hoofdsteden van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Ieder lid van de EVA-landen moet, aldus premier Wilson van Engeland, verder uitmaken of het wil en kan toetreden tot de E.E.G. Hij zei dit gisteravond na zijn besprekingen met de Nederlandse regering over de eventuele toetreding van Engeland. „Wij hebben nog geen conclusie ge trokken uit de besprekingen, die wij gevoerd hebben in Rome, Parijs, Bonn, Brussel en Den Haag, maar we zullen wel op het juiste ogenblik met onze conclusies moeten komen", aldus de Engelse eerste minister, die gisteravond in Den Haag op een zeer druk bezochte persconferentie zijn besprekingen toe lichtte. Wilson is gisteravond van de vliegbasis Ypenburg weer naar Londen vertrokken. Minister Luns van buitenlandse zaker ging dezelfde avond iets verder in zijn conclusies over de Engelse mogelijk heden binnen de EEG. „Het is geen kwestie van maanden of jaren", maai het kiezen van het juiste ogenblik", al dus de Nederlandse minister. (ADVERTENTIE) De Poolse minister sprak vrij over de Europese veiligheid en de rol van Duitsland in Europa. Volgens hem hou den beide kwesties duidelijk verband met elkaar. „In het naoorlogse Duits land hebben de Duitsers steeds gepro beerd om vanuit macht te onderhande len", zei hij. Hij noemde als voorbeël- den de Westduitse weigeringen om zich t.e verzoenen met de status van niet- atoomland, de naoorlogse grenzen te er kennen als definitief, en de aanspraak op te geven wat het gebied en de be volking van Oost-Duitsland betreft. Hij hield vol dat de Oder-Neisselinie „de finale en onveranderlijke grens is voor Polen". Rapacki liet de mogelijkheid open dat paus Paulus een bezoek aan Polen zal brengen. „Wij sluiten niet uit dat op een bepaald ogenblik de omstandig heden rijp zijn voor zo'n bezoek, maai ik kan niet zeggen of dat dit jaar of het volgend jaar het geval zal zijn, om dat het niiet alleen vgn Polen afhangt", aldus de Poolse minister van buiten landse zaken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Ze moeten me dan toch wel verkeerd begrepen hebben", verzuchtte de Engelse premier Wilson gisteravond toen hem gevraagd werd of hij werke lijk gezegd heeft mr. Luns graag weer als lid van de Nederlandse regering terug te willen zien. „Nee. zo heb ik het niet gezegd", mom pelde hij, voor de zoveelste keer zijn pijp aanstekend. „Ik heb wel gezegd, dat uw mr. Luns bijzonder veel voor Engelands toetreding tot de EEG gedaan heeft en dat hij dit zeker ook zal doen, wanneer hij terugkomt. Maar ik kan me daar mee natuurlijk niet bemoeien „I'm not your informateur", zei hij half in het Engels, half in het Neder lands. HOORN De gemeentepolitie heeft de directeur van de N.A.G.V.I. (Ne derlandse Advertentie Gids voor Ieder een) J. S. uit Hoorn gearresteerd. Hjj wordt verdacht van verduistering en oplichting. Hy heeft in de periode van 4 maanden voor minstens f 3.000 gul den aan postzegels verzilverd. S. ging bijzonder sluw te werk. Hij plaatste namens het bureau in de dag-, week-, nieuwsbladen en gidsen de volgende advertentie: „Begin 1967 met een goede bij verdienste. Wie wil adressen schrijven of typen? Vraag inlichtingen aan N.A.G.V.I., postbus 69, Hoorn. Ant- woordzegel insluiten." Of: „Oproep: Wie wil adressen schrij ven? Inlichtingen aan N.A.G.V.I., post bus 69. Hoorn, antwoordzegel inslui ten". \NYLONS V Vraag spaarkaart AMSTERDAM (ANP) De uit 1923 stammende verkeerscommissie in Am sterdam, samengesteld uit ambtenaren van de politie, de dienst publieke wer ken en het gemeentelijk vervoerbe drijf, zal vervangen worden door een verkeersbureau. Dit is een aparte in stelling, waarin weliswaar de drie ge noemde „zuilen" vertegenwoordigd zijn, maar dan niet door „part-time" com missieleden maar door „full-timers" on der het hoofd verkeersbureau, die rechtstreeks ressorteert onder de wet houder van coördinatie van verkeers problemen. Deze wethouder werkt in dezen nauw samen met de wethouder van publieke werken en bedrijven en de burgemeester. Bovendien zal de huidige commissie voor verkeersproblemen uit de raad op geheven worden en zal ervoor in de plaats een vaste commissie van advies en bijstand voor verkeer komen. Het college van b. en w. dat de ge meenteraad dit voorstel doet hoopt door een betere coördinatie wat het doel is van de instelling van een ver keersbureau het complex problemen der verkeersmoeilijkheden te kunnen opheffen. Aan Nederland zal het niet liggen. Dt Nederlandse regering heeft namelijk ondubbelzinnig laten blijken, dat het dc toetreding van Engeland tot de EEC van harte zal ondersteunen. Ook al twij felt men er niet aan, dat er nog heel wat moeilijkheden van financieel-eco- nomische en van technische aard over wonnen moeten worden. Engeland zelf zit het meest met de problemen rond de kosten van levens onderhoud en met zijn betalingsbalans Ongetwijfeld worden deze hoger, wan neer Engeland in de EEG komt. Daar bij speelt ook de positie van de Britse betalingsbalans een belangrijke rol. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voordat vanmiddag in de Eerste Kamer over de omroepwet ge stemd wordt, zal minister Klompé (C.R.M.) vanmorgen nog een informeel gesprek hebben met P v-d.A-senator en VARA-voorzitter Broeksz. Zoals gemeld heeft de heer Broeksz vorige week bij de behandeling van de omroepwet in de Eerste Kamer laten weten, dat de socialisten wel eens tegen zouden kunnen stemmen. In dat geval zou de omroepwet met steun van de V V.D., een deel van de C-H-U., enkele anti-revolutionairen, de Boerenpartij en de P.S-P. stellig de eindstreep niet halen. De heer Broeksz ontwikkelde zoals gemeld de theorie, dat de fusie tussen AVRO en Televizier heeft aangetoond, dat er mazen in de omroepwet zitten. Hij verlangde van minister Klompé het afkondigen van een algemene maatregel van bestuur, die zijn bezwaren ongedaan zou maken- Die algemene maatregel zou de abon nees van Televizier, die lid van de AVRO wensen te worden, moeten ver plichten om f5,- contributie te betalen. Minister Klompé zei, dat het haar on mogelijk was om op basis van de om roepwet dergelijke maatregelen te tref fen- De bedoeling van het onderhoud van hedenochtend van minister Klompé met de heer Broeksz is om deze zaak nog eens door te praten. Onze informaties wijzen er thans op, dat de socialisten vandaag hoe dan ook toch hun stem aan de omroepwet zullen geven- Hij wexte ip deze wijze de verwach ting dat men thuis adressen kon schrij ven tegen een bepaalde vergoeding. Een tot nu toe onbekend aantal per sonen waarvan er 15.000 zijn achter haald, reflecteerde op deze adverten tie. De gestuurde postzegels werden door S- verzilverd. Drong een reflec tant nogmaals aan op antwoird dan ontving men een circulaire waar in stond dat hij of zij was aangesteld als agent (agente) van de Nederlandse Advertentie Gids voor Iedereen. NEW YORK (AFP) De voormalige Amerikaanse Vice-President Richard Nixon zal volgende week beginnen aan een bezoek aan de Europese Navo-lan- den en aan Oost-Europa. Nixon zal eerst Londen, Parijs, Bonn en Rome aandoen, waarna Moskou, Boe karest en Praag volgen. Honan gedaan, op te houden met vech ten en afgevaardigden naar Peking te zenden. Honan heeft vijftig miljoen in woners De provincie bestaat uit vrucht bare akkers. Sinds het begin van de culturele revolutie worden uit Honan bloedige onlusten gemeld tussen het le ger en de revolutionaire rebellen. NIJMEGEN (ANP) Tijdens een vechtpartij aan boord van de in de Waal varende tanker Druventia gooide gistermiddag een 19-jarige matroos de 17-jarige bootsjongen J. Portegijs uit Haarlem overboord. De bootsjongen probeerde zich nog aan de reling vast te houden, maar de matroos wrikte de handen van de jongen los, zodat hij in de snel stromende rivier viel. Daarna hervatte hij zijn werk alsof er niets ge beurd was. Toen de schipper een poosje latei- vroeg waar de bootsjongen was, ant woordde de matroos: „Oh, die heb ik overboord geschopt". De schipper vatte het op als een grap. Toen hij tien minuten later op nieuw om de bootsjongen riep, zei de matroos: „Dat heb ik toch gezegd, die heb ik over boord geschopt". Portegijs had intussen nabij de Bi- sonbaai, enkele kilometers stroomop waarts van Nijmegen, met inspanning van zijn uiterste krachten, zwemmend de Waalkant bereikt. Hij werd volko men uitgeput aangetroffen en naar het St. Canisiusziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Aangenomen wordt dat hij over enkele dagen naar huis zal mogen. De matroos B. uit Zoutelande is inmiddels aangehoudenonder k«v denking van poging tot doodslag. Saboteurs hebben een spoorbrug in communistisch China tussen Kanton en Hongkong ernstig beschadigd. Dit ver- lelden Chinese reizigers op de trein vgn Kanton naar Hongkong. Eerder was uit Kanton bericht, dat tegenstanders van Mao ontploffingsmiddelen bijeenbrach ten om de rails en bruggen in het gebied van Kanton op te blazen. De trein werd zondag zes uur opgehouden, terwijl eni ge duizenden soldaten, spoorwegarbei ders en boeren de brug herstelden. Sinds de aanhangers van Mao de macht in handen hebben genomen in Sjanghai is de industrieproduktie belangrijk ge stegen, aldus radio Peking. In vele gevallen is de produktie van vorig jaar of zijn de voor dit jaar ge stelde doelen overschreden, aldus het radiostation, dat deze ontwikkelingen niet toeschrijft an druk op de arbei ders, maar aan de „onoverwinnelijke ge dachten van Mao Tse-Toeng" en de toe passing van de revolutionaire geest op de produktie". eerst e?n iSi0,e 2n'ijai heeft voor hei ^geven n0 t -aan 'le{ Chinese 'egei ^icie iïrm riJcikrachten in de oro ranteephn!f,n moeten spoorslags alle bezptweiU0n vo°riichtingsdien- i^dagavnr.?-1 nta«al °P een bi^et t!lfeit dat rip n.m Pekm§ is opgeplakt. het lpc,0„ Pierruer zich rechtstreeks ï^nemerq rjJÏ1 betekent volgens voegen in H meer invloed heeft T Straal nnm™? aire c°mmissie van f bister S, J die in Principe door K?^o wnrri^u ens*e- maarschalk 's officip-i bestuurd. Sinds novem- Ty Vernomen Van f'eze 1aatste niets elkaar* uhe,efl levens een oeruep oekampende partijen in

de Stem | 1967 | | pagina 9