W ilson hoopt op hulp van Den Haai „DE SCHRIK ZIT ONS NOG GOED IN DE BENEN... JAMIN Twee dagen pauze in informatie Luns krijgt IKarei de Grote-prijs jongen bij vechtpartij overleden >en betere! wurcer van boston weer gepakt weekend-systeem 19950 el. 01140-2058 Djakarta is gebrand op Friendships Tweede fase „Oudenrijn' Explosie van mond- en klauwzeer in Rijsbergen Sluizenaar na brand in Londens hotel: K52E2233 DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland achter britse toetreding IP0N BERAAD PARTIJEN Eervolle prijs Frits Diepen: TELEGRAM LUISTEREN Sinecure Enkel buitje Bekentenis in Arnhemse moordzaak Formatiedag 10 Adempauze Eerste winst voor Jan Janssen TOEVAL WEERHOUDEN ROOKBOM Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten POSTHUMUS Speclolisien TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN Ij/l JAARGANG No. 25441 I .gjvs: N V Uitg. Mij. Neerlandia Jjijcteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Lfdredacteur: L. Leijendekker J M. A. C. v. Dongen ji v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. mr. H. M. L. de Rechter, P V. M. I. J. v. 't Wesfende. Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 Abonnementsprijs: 12,00 per kwar taal, excl. 0,50 incasso, 15,50 per post excl. 0,50 incasso, 4,00 per maand; 0,93 per week. Prijs var» buitenlandse abonnementen op aan vraag. - Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i voor d. 7.Il,nrt.n, sots. Klnk.1,.,1 I. I.l.tn.n 6252 - Bureau «00. Z.euw.dvVla.nderen, HULST. aWM 14. - '«'«loor. 2377 - |BI|bJrwu>, TERNElfZEN. 3. Hl.foCT 2601 - OOSTBURS. 41 - Meloen 28M). |m-Eindhoven-Zwol!e. Ik waarom Mfele niet goedkoper Bwel beter is. Vraag brochure nr. bij Miele, Goudsesingel 92, Idam. coupon op briefkaart plakken of Irïef verzenden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. (A.N.P.). De B'rilse eerste minister Harold I Wilson hoopt flat de besprekingen die hij in Den Haag met de Nederlandse regering zal voeren er mede toe zullen bijdragen I dat de weg voor Engelands toetreding lol de EEG wordt vrij- hemaakt en dat dit zal gaan op voorwaarden „die acceptabel I zijn voor ons, zowel als voor onze vrienden van de zes". AKEN (AP) De Nederlandse I minister van buitenlandse zaken Jo lt! Luns zal de Karei de Grote-prijs 1961 van de stad Aken ontvangen, zo hielt burgemeester Hermann Heusch listeren bekendgemaakt. Luns is de veertiende wimiaar van I Onze onderscheiding die sinds 1950 Wtdt toegekend wegens een bijzon- te bijdrage aan de Europese een- heid. Eertlei- hebben onder anderen Winston p-Tchill, Paul Henri Spaak, generaal heorge Marshall, Robert Schumann, de voormalige Italiaanse president Alcide J^spen en Konrad Adenauer de on- wtscüeiding gekregen, vorig jaar ging de onderscheiding, •aai'ctan een prijs var vijduizend mark daili nC*en' aJsmec*e eeri gouden me- uieeu een zegel, naar de Deense pre- Jens Otto Krag. aano scheiding zaï Luns worden Akph un ^ens een plechtigheid in Hpu chP melvaartsdag- 4 mei> aldus Van links naar rechts: minister van buitenlandse zaken George Brown en Nederlandse collega Jo seph Luns, premier Harold Wilson en Nederlandse collega Jelle Zijl stra. boston (Rtr) - Alben Desalvo, fWecrt be wurger van Boston te is zaterdag gegrepen te Lynn in Amerikaanse staat Massachusetts J'. S n"B 15 uur voor zijn aan- tacldh °ntsnai)t uit een psychiatrische I -Jaiige Desalvo droeg een ma ""teuuuiform. zaaie 8,ean"esteerd in een textiel- Desalvn - ïee". verzeL Vs° wn rechter Z'in al7estatie °P last sbatsgpuann overgebracht naar de fet moeilijk nét 'e WalPole, waaruit ïij wsggelon™ nappcn ls' H« zei dat d" slechte behmJU" Protest teSen behandeling in de inrichting. Wilson verklaarde dat op de vlieg basis Ypenburg, waar hij, samen met de Britse minister van buitenlandse za ken George Brown met een „Cornet 4" van de Royal Air Force arriveerde. Gisteravond dineerden Wilson en Brown (informeel) met de Nederlandse minister-president Zijlstra en zijn ambt genoot van buitenlandse zaken, Luns. Het diner werd gehouden op de Blitse ambassade in Den Haag. Het bezoek van de Britse minister George Brown zal van heel korte duur zijn. Hij vertrekt namelijk vandaag na de ochtendbesprekingen al weer naar Gngeland omdat hij verplichtingen heeft in het Britse parlement in verband met de behandelitng van het Britse defen- siewitboek. Zijn plaats zal vanmiddag worden ingenomen door de Britse staatssecretaris Fred Mulley. De Europese beweging zond aan pre mier Wilson en minister Brown een te legram waarin zij de wens uitsprak dat hun besprekingen met de Nederlandse regering een zeer succesvol verloop zullen hebben en zullen bijdragen tot een spoedige toetreding van het Ver enigd Koninkrijk tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. In een gelijk tijdig aan minister Luns verzonden te legram wordt de wens uitgesproken dait het streven van de Nederlandse regering om een toetreden van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. te bevorderen, veel succes moge hebben. Over de besprekingen valt in poli- leke kringen in Den Haag fe vernemen dat Nederland altijd voorstander ge weest is van de Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt en dat er daarom geen politieke problemen zijn te bespreken. Bij het gesprek zullen dan ook, naar verwacht wordt voorna melijk technische kwesties aan de orde komen, zoals het vrije geldverkeer, de landbouw en nog een aantal andere. De Nederlandse regering zal voorna melijk afwachten wat de Britten te zeg gen hebben. Het bezoek aan Den Haag is het vijf de dat Wilson en Brown brengen aan Europese hoofdsteden. Na Den Haag komt nog Luxemburg. FRITS DIEPEN ....delicate kwestie.... SCHIPHOL (ANP) De heer Frits Diepen, verkoopdirecteur van de Fok kerfabrieken, heeft gisteravond desge vraagd over de projecten van Fokker in Indonesië verklaard, dat de nieuwe Indonesische regering zeer gebrand is op de uitvoering' van de twee plannen (de bouw van een vliegtuigfabriek met aanlevering van onderdelen voor 40 Friendshiptoestellen plus de levering' van 20 Friendships uit Nederland aan Garuda Airwaj's), maar dat zij het on mogelijk acht die te verwezenlijken op de wijze zoals was vastgelegd in de twee oude contracten. „De berichten dat Indonesië de be staande contracten op wil zeggen, zijn een halve waarheid", aldus de heer Die pen. „Men wil namelijk de twee be staande contracten opzeggen en deze vervangen door een nieuw contract, waarin beide projecten zijn opgenomen. Het nieuwe contract moet een ander uit gangspunt krijgen met name ten aanzien van de invéstering in Indonesië en de financiering, die het hoofdprobleem van de hele zaak vormt. Het is bekend dat' het nieuwe Indonesische bewind af ziet van de vroegere conditie, dat zij alle projecten in eigen beheer wenst uit te voeren en alleen onze hulp daarbij wil aanvaarden. Er mag thans vanuit het buitenland en dus ook vanuit Nederland worden geïnvesteerd en dat betekent derhalve dat de principiële achtergrond wezen lijk gewijzigd is. Het opstellen van het nieuwe contract is geen sinecure. Het kan lang duren voor het in kannen en kruiken is. Wij zijn soms jaren bezig met minder belangrijke contracten. EEN executiepeloton van het leger heeft zaterdag in Firozabad, in het zui den van Perzië. vijf burgers en twee onderofficieren terechtgesteld. De bur gers waren schuldig verklaard aan ver zet tegen de politie. De officieren had den bij het incident bevelen geweigerd. Vijftien andere onderofficieren kregen tien jaar dwangarbeid. Bij het gevecht vas een politie-officier om het leven gekomen ioor"ietSKWMTting' meegedeeld avond: KNM-I, geldig tot van- anaerUjko"VaCht Weer met ver" tcn inkol htir S' Plaatscl«k "8e wind uit Zwakke tot ma- Uit zuidwest tot west. Bnsdag °28 18 T maan °n- 28"24°m 8.50, zon op ARNHEM (ANP) De 27-jarige kel ner Th- D- K., uit Doetinchem, die vrij dag werd aangehouden in zijn woon plaats, heeft bekend in de nacht van afgelopen dinsdag op woensdag de 27-jarige Turk Avcu Hayettin te heb ben doodgeschoten. Tevens lijkt hij de dader te zijn van de roofoverval in de wonmg van de familie Hali te Arnhem. Uit zijn bekentenis blijkt, dat K. in het huis van Breggie D. in de Arnhemse Spijkerstraat was binnengedrongen om zich van geld meester te maken- Hij had zich in het'toilet verborgen, werd daar ontdekt door Breggie D-, waarop de bij deze vrouw inwonende Turk te hulp kwam en het gevecht tussen de twee mannen mtstond. dat eindigde met de dodelijke schoten- DEN HAAG Aan het informatie woensdag een be- front zal tot trekkelijke rust heersen. Nadat in formateur Zijlstra zaterdag n.m. aan koningin Juliana zijn interimrapport had uitgebracht, werd bekend, dat hij zijn informatie-arbeid eerst woens dag zal hervatten. Prof. Zijlstra zal dan een gesprek hebben met de frac tievoorzitters van de partijen waar mee hij in zee is gegaan: K.V.P., A.R., C.H.TJ. en V.V.D. Deze vier partijen hebben zich zoals gemeld in hoofdzaak met de conclusies) van informateur Zylstra verenigd. Doel van de besprekingen van woensdag a.s. is volgens officiële mededelingen „nog een stap verder te gaan in, de richting van een nadere precisering van een regeringsprogram en enkele hoofdlijnen va.st te stellen voor de personele bezet ting". Uit deze formulering valt af te lei den, dat prof. Zijlstra nog niet wil over gaan tot besprekingen over een precieze verdeling van de ministersportefeuilles in een toekomstig kabinet. By een aan tal van veertien portefeuilles gaan de dachten van velen uit naar een verde ling van KVP 6, AR 3, VVD 3 en CIIU 2. Bij velen leeft de opvatting, dat de KVP er nu ook wel eens goed aan zou doen de portefeuille van financiën te gaan bezetten. Dat is namelijk na de oorlog nog niet gebeurd. Vandaag wordt prof. Zijlstra de ge hele dag in beslag genomen door het bezoek van de Britse minister-president Harold Wilson. De dinsdag wil hij be steden om enkele dringende zaken op door hem beheerde ministeries (finan ciën en algemene zaken) af te doen. De adempauze van enkele dagen In de informatie-arbeid van prof, Zylstra komt politiek Den Haag niet ongelegen. De informateur is immers sinds zijn be noeming op 18 februari bijzonder hard van start gegaan en in een week tijdf is er reeds zeer veel gebeurd. De adem pauze tot woensdag stelt de politici in staat zich nog eens op de verdere gang van zaken te bezinnien. Binnenskamers gaan KVP, AR, CHU en VVD zich voor bereiden op het „programmatisch ge sprek" dat de fractieleiders woensdag a.s. met de informateur gaan voeren. OP DE Schelde bij Hemiksem, even fcen zuiden van Antwerpen, is zaterdag middag de sleepboot Catharina Letzer omvergetrokken bij het verslepen van een tankschip. De 33-jarige kapitein van de sleepboot kon met vijf andere be manningsleden worden gered door een andere sleepboot, doch hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Een zesde opvarende wordt vermist. Een Londense politie-agent be kijkt de ravage in het uitgebrande hotel. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De 15-jarige leer ling-monteur Ronnie Stern uit Amster dam is zaterdagavond tijdens een vecht partij met de eveneens 15-jarige scho lier E. de B. op de Jaap Eden-ijsbaan in de hoofdstad door onbekende oor zaak overleden. Zijn stoffelijk overschot is overge bracht naar het Wilfhelmina-gasthuis, waar sectie is verricht. De scholier werd ingesloten op heit hoofdbureau van politie. De faitale vechtpartij speelde zich omstreeks kwart over tien af. De jon gens hadden tevoren in de kantine ru zie gekregen om een asbakje. Zij waren daarna met anderen de ijsbaan opge gaan waarbij zij elkaar bij het rondjes rijden voortdurend uitdaagden. Op een gegeven moment, greep het tweetal elk aar beet en rolde vechtend over het ijs. Hierbij merkite de scholier plotse ling dat zijn tegenstander bewegingloos bleef liggen. DEN HAAG (ANP) De werkzaam heden aan het verkeersplein „Ouden rijn" bij Utrecht zijn zover gevorderd, dat de rijkswaterstaat heeft besloten om het verkeer nog in de eerste week van maart gebruik te laten maken van een nieuw aangelegd wegenstelsel- Deze wegen liggen in de vorm van een oud model „stuiver" om het oude verkeersplein- Tevoren zullen de weggebruikers met stagnaties rekening moeten houden- (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN Op het bedrijf van varkensfokker J. A. Antonissen, Boven Heining' 8 te Rijsbergen, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Vijf zeugen toonden ziekteverschijnselen. 233 var kens zijn gisteren ter vernietiging af- ïevoerd naar Son. De heer Antonissen krijgt de fok- vaarde van de dieren uitgekeerd. De >edrijfsschade loopt evenwel in de dui- enden guldens- In een straal van ongeveer zes kilo- neter rond Rijsbergen is het verboden •underen of varkens te vervoeren- De ijkspolitie controleert op naleving van lit verbod. Tevens is het verboden het besmette bedrijf te betreden. Dierenarts P- Grondhuis uit Rijsber gen begint vandaag met de verplichte ringenting in het gebied- (Van onze sportcorrespondent) GENUA Het nog maar nauwelijks begonnen wielersei- zoen heeft voor de Westbrabantse wiel renner Jan Janssen al een eclatant suc ces opgeleverd. De Nederlander zege vierde namelijk in de vijfde editie van de wegwedstrijd Nice-Genua. Janssen bewees in een voor treffelijke conditie te zijn en beschikte over een fantastische eindspurt, waarin hij de Fransman Niel, diens landgenoot Pingeon en de Zwitser Pfenninger geen schijn van kans gaf. Voor tal van Franse en Italiaanse renners, er waren 37 profs aan de start gekomen, werd dc wedstrijd een enor me tegenvaller. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS/LONDEN „De schrik zit ons nog' goed in de be nen", zei zaterdagmiddag door de telefoon bestuurslid T. Batselaere van de voetbalvereniging F. C. Sluis, nadat het hele Zeeuwsch-Vlaamse gezelschap door brand uit zijn Lon dense hotel was verjaagd en ondergebracht in een ander: Caroline House. De enige van de 43-koppige voetballers- en supportersgroep uit Sluis, die nog in een zieken huis ligt, is mevrouw Driessens die tijdens de brand in paniek raakte, uit een raam op de der de verdieping sprong en een bek kenfractuur opliep. Een Engels man kwam om het leven. Vijf Sluizenaren liepen lichte ver wondingen op. De brand legde een vleugel van het Lime Court Hotel in de as, ondanks het feit dat 38 brandweerauto's de strijd met de vlammen aanbonden. Veertien Sluizenaren verloren al hun bezittingen, anderen geld, papleren of kleren. De vriendschappelijke wedstrijd tegen Bathsey ging echter door. „Het was de beste remedie tegen de schrik", aldus bestuurslid J. Spee. „Verschillende voetballers waren hun voetbalschoenen kwijt maar de tegenstander zorgde voor nieuwe." Sluis verloor met 3-2. De heer T. Batselaere zei telefo nisch vanuit Londen: „De schrik zit ons nog goed in de benen". We waren eigenlijk helemaal niet van plan dit hotel te nemen. Het was zuiver toeval, dat ons dit moest overkomen". Hij is zelf zijn pas poort kwijt. Een dure camera, die hij voor de gelegenheid maar eens had meegenomen bleef ook in de brand. „Mijn geld heb ik nog", zei hij met enig optimisme. „Het was anders grote paniek vannacht. Ge lukkig merkten we op tijd, dat er ergens iets begon te branden. Wij waren nog niet in bed. De ouderen wel. Meteen hebben we alles, wat sliep, wakker gemaakt." Mej. Ineke de Rooy (18) uit Sluis zei: „Iedereen is op het ogenblik vreselijk down. Toen ze ons kwa men waarschuwen, lag ik nog niet in bed. We zaten op mijn kamer met een groepje te kletsen. We schrokken ons rot. Onmiddellijk zijn we de mensen die nog op hun kamërs maren, wakker gaan maken en gaan helpen. Toen zijn we door de voordeur naar buiten gerend. Daar hebben we staan wachten tot (ADVERTENTIES) engelse snijcaramels van niet duur wet heerlijk de brand was geblust. Mijn kamer lag in een andere vleugel. Ik heb mijn spullen dus nog". De heer J. Spee vertelde ook nog dat de Nederlandse consul voor kleren en alles, wat er verder di rect nodig was, gezorgd had. Fami lie en kennissen werden via de burgemeester van Sluis in kennis gesteld van de brand in Londen. Enkele mensen in Sluis wilden ter stond het vliegtuig nemen naar Londen. De burgemeester wist hen hiervan te weerhouden. Pater Marteijn, kapelaan van Sluis en lid van de Sluise voetbal vereniging zei: „De party, die ons door Bathsey werd aangeboden is geweldig geweest. Het was ontroe rend te beleven, hoe onze Engelse vrienden met ons meeleefden. Ge heel spontaan werd er tijdens het feest een inzamelingsactie gehou den om ons een financieel rugge- steuntje te geven. Er werd zo'n kleine f 200 opgehaald. De wereld bekende voetballer Cohen was ook op het feest. Aan mevrouw Dries sens, die hier in Londen in het zie kenhuis ligt, werd door de voetbal club een groot boeket bloemen ge stuurd. We weten nog niet, wan neer we terugkomen naar Sluis. Het kan maandag zijn, maar ook dinsdag." Overigens zal pater Marteijn zijn belevenissen van vrijdagnacht niet licht vergeten. „Ik lag rustig te sla pen. Plotseling werd ik wakker. Voor mijn raam zag ik een rook gordijn. Ik dacht eerst dat iemand misschien een rookbommetje had gegooid en sliep weer verder. Even later werd ik weer wakker. De rook hing zo dicht in mijn kamer, dat ik geen seconde meer aarzelde. Ik rende naar buiten, in pyjama, want ik dacht er niet aan iets mee te nemen. Het was een ware avon turentocht door vuur en rook. Het is me nog niet helemaal dui delijk hoe ik buiten ben gekomen. Ik heb nog naast mevrouw en mijn heer Driessens gestaan. Ze hadden hun zoontje bij zich en probeerden langs een ladder naar beneden te klauteren. Mevrouw Driessens is gesprongen. Ik ben zelf ook nog in het ziekenhuis geweest. Door die rook heb ik een bi'onchitis opge lopen." CHEMISCH REINIGEN oio ei 't SUEDE LEDER behandeling lOO Zonnebloemen5+ V.CoothpteMÏ

de Stem | 1967 | | pagina 1