Werkgevers en middenstand au met wensen bij informateur „Betoging"' de kop ingedrukt Leger China moet nu op land werken i#r UK MAAR BUITEN „Gut, nou komt-ie mij redden! Brandweer tapt uit ander vaatje heetman j Amsterdammer in arrest na moord op Turk BP vergat haar pölitieke zendtijd EUROPA Antigua onafhankelijk DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 0 VAKCENTRALES, KNBTB LANDBOUWSCHAP: VROUW LONEN WERKTIJD „VERKIEZINGS FRAUDE" UIT ONGERIJMDE BEWEZEN dZTTr'kum,en in han- Grondig ondersoek gemengd huwelijk w ROLEX Gravin en voetballer in ondertrouw Communistische conferentie over in voorbereiding Na drie eeuwen Britse heerschap pij wordt het schilderachtige eiland Antigua op 27,februari on afhankelijk. "Wij. kennen die vrees", zegt Bird in een persgesprek in zijn bu reau. „Deze mensen zijn hun hele leven onderhorige geweest. Drie honderd jaar lang hebben zij een moederland gehad. Zij genoten een zekere mate van zekerheid. Zij zijn bang als kinderen. Maar loop je weg, omdat je onafhankelijk bent Neen. Ik zal hun op 27 februari ver tellen dat wij zullen leven zoals wij gewoon zijn met verstand en waardigheid". BEKEND VERTALER Brockway stuurt M. Nijhoff-prijs uit woede terug (Van onze redactie binnenland) PEN HAAG. Na de vakcentrales, het landbouwschap en de KNBTB zijn nu ook de werkgevers en de middenstanders met hun wensen bij informateur dr. J. Zijlstra komen aankloppen. De Raad van Nederlandse Werkgeversbonden vraagt in een nota om her nieuwde stimulansen voor de economische groei, met vermijding van inflatie en in een program dat de komende vier jaar bestrijkt De drie centrale organisaties van ondernemers in het midden- en klein bedrijf willen dat de minister of staatssecretaris, belast met het midden- en kleinbedrijf, ook daadwerkelijk mag meespreken in het te voer algemeen beleid. betrekking alleen verantwoord is door periodieke aanpassing van deze norm achteraf. De economische situatie maakt verdere verkorting van de arbeidsduur in 1967 ongewenst en ook daarna blijft grote voorzichtigheid geboden- Bij het onmiddellijk bestrijden van re gionale werkloosheid moet voorrang worden gegeven aan het werkgelegen heidsaspect bij de uitvoering van nor male programma's van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen. Daarin past een aankoopbeleid van de overheid dat sterker op het binenland wordt gericht. Enkele van de eisen der werkgevers lijn; Verbetering van het algemeen economische en maatschappelijke kli maat, waarin ook de overheid blijk geeft van vertrouwen in- en waardering voor het bedrijfsleven als bron van werkgelegenheid en welvaart. Een dui delijk beleidsprogramma op middellan ge ten-mijn over alle bestedingen in de collectieve sfeer. Bevordering van een gecoördineerd beleid op middellange termijn in het verband van de E.E.G. Als wezenlijk onderdeel van het ka binetsprogramma, een prioriteitssche- ma dat het geheel der nationale be stedingen omvat met voorrang voor die sectoren van het beleid (infra structuur, onderwijs en research), die de gunstigste omstandigheden scheppen voor de economische groei. Op het gebied van het fiscale beleid worden herinvoering der investerings faciliteiten en verlaging van he t tarief voor vennootschapsbelasting dringend noodzakelijk geacht. Aangedrongen wordt op behandeling van het zeven jaar geleden ingediende wetsontwerp tot herziening der vennootschapsbelas ting Over de loonpolitiek zegt de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden dat terughoudendheid op het gebied der ontwikkeling van loonkosten noodzake lijk is, omdat de stijging van die kos ten mede heeft geleid tot het aantasten van de winstcapaciteit waardoor de Stoei wordt bedreigd. Collectieve ar- tóisovereenkomsten moeten worden getoetst door het college van rijksbe- middelaars- De raad is van oordeel dat het wet telijk vastleggen van een norm voor het minimuminkomen uit arbeid in dienst- DEN HAAG De lijsttrekker van de partij voor ongehuwden, mr- Koot, is ervan overtuigd, dat Met de verkiezingsuitslag iets ®is is gegaan. Hy legde dit uit voor de Tweede-Kamercommissie voor onderzoek naar de geloofs brieven. De heer Koot zei: „Ik ben er ze ker van dat er in sommige plaatsen foutief is geteld. Ik verzoek inza- 2e van de processen-verbaal op de kamergriffie en hertelling van de stemmen in een aantal plaatsen. Zo- hng het onderzoek niet „rond" is, toag de kamer niet beslissen over •k toelating van de leden". Mr. Koot bewees dit alles, naar bij zei, „ui; het ongerijmde". Opi niepeilingen vóór de verkiezingen hadden zjjn partij een grotere winst vooruitzicht gesteld. Het aan tal stemmen op zyn party in enkele 2Mte steden was volgens de stem uitslag teruggelopen, terwyi mr. °°t er juist zeker van was dat zyn aanhang was gegroeid. Hy ver- rouwde het ook niet erg, dat de c®Mputer, die op de verkiezings rond hoofdpersoon op het t.v.- herm was, aan het slot twee par- en een zetel toekende, die voor- en nog niet genoemd waren. .Hebt u getuigen?", vroeg de ka- «tcommlssie aan mr. Koot. "'1 hy, „maar hnn namen om iu niet. W'e hebben in Dallas den6"" a'^e ^e'u^en z*ek wor- Waakt v""' .ha<] Bee" gebruik ge" on j n rec^ °m onderzoek J' sten">ureaus in te stellen. ommen Viel ook de l>ers' He 'eau« cn enkele bu- omdat VH°r opinie"onderzoek aan, ^diScHmineerdartUD°Uden ^7? Sl'wiachte. commissie Waken" P" Ullige «ensen fouten ""MriimtT i,mr' K°0t' het laat8te J bewys leverend. Uitgaande van de noodzaak van inte gratiebeleid voor het midden- en klein bedrijf bepleiten de drie centrale orga nisaties o.m. een belastingvrije reserve- ringsmogeiyk voor investeringen, her instelling vervroegde afschrüvingen en investeringsfaciliteiten. Verhoging be- lastingvrüe aftrek voor werkende ge huwde vrouw. De drie banden achten het nodig, dat onverwijld begonnen wordt met het bestuderen van een herziening der fi nanciering van de sociale zekerheid. Die herziening moet leiden tot een hun inziens wezenlijke verlichting van de druk der sociale premies op het in komen der zelfstandigen. De drie bonden zijn voorstanders van hel zo spoedig mogelijk invoeren van de wet zware geneeskundige risico's in haar oorspronkelijke vorm. De inko mensgrens krachtens de kinderbeslag- wet kleine zelfstandigen willen zij op getrokken zien en gekoppeld aan het wettelijke minimumloon. ROME (KNP) Het secretariaat voor de Christelijke Eenheid heeft deskundl- fen uitgenodigd voor de bestudering van e kwestie van het gemengde huwelijk. Gedurende acht dagen zal deze aange legenheid aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Uit Nederland zijn uitgenodigd prof. dr. E. Schillebeeckx en prof. dr. B. van Leeuwen ofm. Vrydag vertrekken zij naar Rome. Het is niet duidelijk of deze gezamen lijke studie van het secretariaat voor de Eenheid bedoeld is als voorbereiding op de oecumenische richtlijnen welke het secretariaat in voorbereiding heeft, of dat zij bestemd is als advies voor paus Paulus. (ADVERTENTIE) Een zeer chic horloge, geschikt voor iedere gelegenheid. Een officiële chronometer met automatische opwinding door Rolex Perpetual rotor mechanisme. Perfekt beschermd tegen water, stof en vuil door de beroemde Oyster kast. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Verkrijgbaar in diverse uitvoeringen. ROLEX OYSTER PERPETUAL vanaf 485,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92-Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam ANNEN (ANP) Enige honderden van het vierenveertigste 'ie bataljon uit Zuidla- gisteren, bijgestaan door de- van de koninklijke mare- de rijkspolitie en een brand en „betoging" van ruim 900 „burgers" in de Drentse gemeente Annen krachtdadig de kop ingedrukt. Voor de militairen betekende diit het sluitstuk van 10-daags oefening „meta len kruis'. Het betaljon, dat op verzoek van de Verenigde Naties overal ter wereld kan worden ingezet, was voor dit doel uitgerust met wapenstokken en rieten schilden. De tegenpartij - tot bur gers geformeerde militairen van een aanbal andere bataljons- was gewapend met plastic zakken gevuld met water en meel. Na een protestmars door de Dorpsstraat van het anders zo rustige Anlnen, verzamelden de betogers zich joelend en schreeuwend op de Brink waar zij werden toegesproken door wat genoemd werd een agitator. De me nigte raakte daardoor zo in vervoering dat zij schermutselingen begon met de op het terrein aanwezige politiemacht. Burgemeester mr. K. H. Lamibers van de gemeente Annen riep daarop onmid dellijk de hulp in van het V.N.-bataljon uit Zuidlaren, dat dadelijk daarna een hechte muur tegen de opdringende op standelingen vormde. De plaatselijke brandweer kwam eveneens in actie, doch kon niet veel uitrichten, omdat de betogers slangen en koppelingen buit gemaakt hadden. Toch gelukte het na een gevecht van ruim een kwartier, waarbij vaak zeer harde klappen vielen en zelfs de voorruit van een politieauto sneuvelde, de betoging uit elkaar te slaan. Brigade-generaal F. E. Meijn- derts, commandant van de 42ste pant serinfanterie brigade die de veldslag had georganiseerd, verklaarde aan het einde van de oefening tevreden, maar niet helemaal voldaan te zijn. Er zijn tal van fouten, ook ernstige gemaakt en juiislt op die punten zullen wij bij de verdere opleiding de nadruk leggen, zo zei hij. In de toekomst is het de bedoe ling dat elke nieuwe lichting die bij 't V.N.-bataljon in Zuidlaren wordit inge deeld, aan een soortgelijke praktische oefening deelneemt. HONGKONG (RTR) Het in Hong kong verschijnende blad „The Star' meldt dat de drie Chinese provincies Hoepeh, Szatsjoean en Honan besloten hebben een defensief verdrag te sluiten, gericht tegen de aanhangers van Mao. Het blad ziet hierin een teken dat de militaire potentaatjes in China weer op het toneel zijn verschenen. Negen Chinezen die vorige week naar Macao waren gevlucht, zijn door de Portugese autoriteiten uitgeleverd aan het bestuur van de aangrenzende Chi nese provincie Kwangtoeng. Twee weken geleden waren vijf vluchtelingen naar China teruggekeerd. Het Chinese leger heeft opdracht ge kregen alle mogelyke hulp te geven bij het zaaien in het voorjaar. In een brief van het centrale comité van de com munistische partij waarin dit is bekend gemaakt, beloofde Mao Tse-Toemg ech ter vergeving aan tegenstanders die hun fouten erkennen en deze door hard werk uitboeten. „Het centrale comité van de partij gelooft dat de overwel digende meerderheid van alle kader leden op de volkscommunes goed of al thans tamelijk goed is. De kameraden die fouten gemaakt hebben dienen ook energiek in het voorjaar op het land te werken om hun fouten door goede wer ken uit te boeten". (Van onze correspondenten) ARNHEM/AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft gisteren de 37- jarige Amsterdammer Van D. gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van dinsdag op woensdag in Arnhem de 26-jarige Turkse gastarbei der Hajretin Afci te hebben doodge schoten. De politie onderzoekt nog, o£ er ver band bestaat tussen de moord en een enkele uren eerder gepleegde roofover val in een pand te Arnhem. Onder be dreiging met een pistool wist een on bekende de bewoner en bewoonster een bedrag van 45 gulden afhandig te ma ken. Aan de moord in Arnhem ging een ruzie tussen de dader en de Turk vooraf. De politie denkt aan een wraakoefening. De echtgenote van de dader, de 34- jarige Breggie van D. woonde sinds enige tijd samen met de Turk, terwijl zij met haar echtgenoot in een echt scheidingsprocedure gewikkeld is. De echtscheiding zou vandaag officieel worden uitgesproken. Volgens de echt genote kan haar man onmogelijk be trokken zijn geweest bij de roofoverval in Arnhem. De politie heeft enige aanwijzingen dat er verband tussen de moord en de roofoverval bestaat. In beide gevallen zou een man met een nylonkous over zijn gezicht gesignaleerd zijn. Verdere overeenkomsten in de signalementen zijn er echter niet. LUIK (AP) Vandaag gaan de rij ke Milanese gravin Giovanna en voet baller José in ondertrouw in Angleur, een voorstad van Luik. Het paar ver telde gisteren dat zij op 5 of 6 maart in het huwelijk zullen treden. (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP) De Bóeren- party heeft tien minuten politieke zendtijd verloren laten gaan. Deze partij was gisteravond aan de beurt, maar Koekoek en zyn geestverwanten bleken dat vergeten te zijn. De NTS-omroepster deelde de'kijkers dan ook het volgende mede: „Daar de Boerenpartij niet op de hoogte bleek te zijn van het feit dat ze over zendtijd beschikte, komt deze te vervallen". Een keer per semester wordt er in elk van de 175 scholen in Stock holm bij wijze van oefening „brandje gespeeld". Dit meisje dat van een hoger gelegen etage „gered" moest worden, was er wat beduusd van. Negen van de scholen in de Zweedse hoofdstad zyn houten gebouwen. Kortgeleden kwamen twee negen jarige meisjes en een oudere man om by een brand in een houten schoolgebouw. WARSCHAU (DPA) Vertegen woordigers van Europese communist! sche partyen zyn gisteren in Warschau byeengekomen ter voorbereiding van een grotere communistische conferentie over Europese veiligheid. Officieel is niets bekendgemaakt over de vergadering, maar naar in de Poolse hoofdstad verluidt, waren vertegen woordigers van de partijen van Roe menië en Zuid-Slavië woensdag nog niet aangekomen. Ook zouden er nog geen afgevaardigden uit Noorwegen, Zweden, IJsland en Nederland zijn gear riveerd. Waar en wanneer de gróte conferen tie van Europese communistische par tijen zal worden gehouden, is niet be kend, maar in ingelichte kringen meent men dat de plaats Helsinki of Praag zal zijn. Van de zijde van de Communistische Partij Nederland konden gisteravond geen nadere inlichtingen worden ver kregen, Verwacht wordt, dat de meeste van de 80.000 inheemse Antiguanen zich dan te middernacht zullen verzame len in het honkbalpark om aan een zilveren mast hun nieuwe kleurrij ke vlag te hijsen en vuurwerk af te steken. In de muziektent zal de verkozen premier staan, de ruim 1,90 meter lange Antiguaan Vere C. Bird, die als hoofd van de 132ste onafhanke lijke natie van de wereld voor een groot aantal problemen komt te staan. Antigua ziet er op een kaart van de Caraïbische Zee uit als een inkt vlek. Het is een heuvelachtig eiland, 480 km ten zuidoosten van Porto Rico in de Kleine Antillen. Columbus heeft het in 1493, toen hij nog steeds de weg naar Indië zocht, ontdekt. In 1632 kwamen er rijke Engelse planters van het na burige St.-Kitts en na een scher mutseling met de Fransen maakten de Engelsen er zich van meester in 1667. Het is een landschap als op een prentbriefkaart. Vulkanischs ber gen rijzen op uit de zee. De bran ding van de ,de Atlantische Oceaan heeft in de klippen natuurlijke ha vens gebeukt, koraalriffen omge ven het eiland en de blauwe wate ren van de Atlantische Oceaan be spoelen gouden stranden. Het is het natuurlijke toevluchtsoord van rijke Amerikanen, die naar afzondering en een mooi landschap verlangen. Maar een eiland kan geen mooie prentbriefkaarten eten en de in heemsen verhelen niet, dat zij er aan twijfelen of de onafhankelijk heid hun leven gemakkelijker zal maken. De suikerrietsnijders, de ta xichauffeurs, de straatverkopers zeggen, dat alleen de „grote heren" de onafhankelijkheid wensen. Zij zijn bang voor belastingen, verwar ring en bestuur door hun eigen soortgenoten. Als premier zal Bird voorzitter zijn van de uit zeven personen bestaan de uitvoerende raad. Het verkozen huis van afgevaardigden zal 16 le den tellen en de senaat tien. De senaat wordt benoemd, zeven leden op advies van de premier en de rest door de gouverneur, die de konin gin vertegenwoordigt. Engeland zal zich bliiven belasten met de buiten landse aangelegenheden en de ver dediging. Verwacht wordt, dat de eerstvol gende jaarlijkse begroting in totaal 19,5 miljoen dollar in Brits-Westin- dische munt zal belopen. Een Amerikaanse dollar is ongeveer de tegenwaarde van 1,70 dollar in Westindisch geld. Bird verwacht on geveer 11,5 miljoen uit belastingen en hoopt de rest in hulpverlenings schenkingen te krijgen. Ziin plannen zijn, eerst de water voorziening te verbeteren, reser voirs en putten en een diepwater- haven te bouwen. Regen is de voornaamste waterbron van het eiland. Bird wil het eiland ook elektrificeren. Enkele van de 40 dorpen beschikken niet over elektriciteit. Hij wil drie miljoen dollars hebben voor een automati sche telefoondienst. Telefoons zijn schaars en die gebruikt kunnen worden zijn primitief en moeilijk te bedienen. De hegroting omvat ook vijf miljoen voor verbeteringen van de luchthaven. „Antigua zal in staat zijn zelf te betalen", houdt hij vol. „Het behoeft niet te gaan bede len." •J1 wij fel wijt hij aan de nationale en de democratische pratij. Zijn eigen partij, de arbeiderspartij van Antigua, is aan de macht geweest sinds de eilandbewoners 20 jaar ge leden voor het eerst een stem in huh regering gekregen hebben. Al die tijd is Bird eerste minister en leider van zijn partij geweest. Hij is nu over de 50 en vertelde, dat hij het eerst aan onafhankelijkheid heeft gedacht toen hij weinig ouder dan 20 jaar was, voor hij in Enge land, Canada, Afrika en de V.S. was geweest en voor hij wist wat grond wetten eigenlijk waren. Van een aan zijn kantoor grenzend balkon neerziende op de Straw Market en de middagdrukte van de hoofdstad, St.-Johns, zegt hij: „Ik herinner me nog dat er geen we gen waren alleen voetpaden, er was geen elektriciteit, geen stro- mend water, er waren geen scholen i en geen doktoren. Ongeschoolde ar- beiders verdienden 20 ets per dag, vrouwen twaalf en een handwerks man bracht het tot 50. Thans ver dient een ongeschoolde arbeider 30 dollar per week en een geschool de tien dollar per dag. Suikerriet is het voornaamste ge was. De meeste plantages zijn ei gendom van de Engelsen. De V.S. hebben twee raketvolg- stations op het eiland en bouwen een derde. Er zijn maar weinig hotels, maar Bird hoopt op meer toeristen. „Nu wij gekozen vertegenwoordigers hebben en een stem in ons bestuur, hebben we de laatste 20 jaar meer resultaten bereikt dan in 300 jaar zuiver Engels bestuur", zegt hij. „Wij hebben ons goed op deze dag van vrijheid voorbereid". DE HOOFDREDACTEUR van het Leuvense studentenblad „Ons Leven", Ludo Martens, heeft zijn ontslag als zodanig genomen, nadat de academische overheid hem had aangezegd dat hij dit jaar geen examens zou kunnen doen als het blad nog eens esn artikel publiceer de dat de christelijke ethiek aantast. komt deze te vervallen". geen nadere inlichtingen worden ver- de dat de christelijke ethiek kregen. (Van een onzer verslaggevers) Gisterochtend is in Scheveningen het „American Hotel" (40 slaapplaatsen) door brand nagenoeg geheel verwoest. Door de hevige wind was het voor de met 7 wagens uitgerukte Haagse brand weer uiterst moeiiyk de vuurzee te be dwingen. De schade bedraagt volgens schattingen anderhalve ton. In het hotel verbleven vier personen: twee gasten (een Duitser en een Engels man) en twee personeelsleden. De be- dryfsleider en de barkeeper wisten zich op eigen gelegenheid in veiligheid te stellen. De beide hotelgasten moesten door de brandweer via de ladder wor den bevryd. De foto geeft een beeld van de uit gebrande bar. DEN HAAG (ANP) De Engelse schrijver en vertaler van Nederland se literatuur James Brockway heeft alle banden rnet Nederland verbroken. Hij is verbitterd om de gang van za ken bij het verbreiden van de Neder landse literatuur in Engeland en in andere Engelssprekende landen. Hij heeft de Martbius Nijhoff-prijs, een bedrag van f 2.000,- en een oorkonde, die hem vorig jaar voor zijn werk werd toegekend en uitgereikt, naar het Prins Bernhard-fonds teruggestuurd. Hij heeft zijn lidmaatschap van de Nederlandse maatschappij voor let terkunde opgezegd. Brockway heeft aangekondigd te gaan procederen, om dat hij zich benadeeld voelt. Hij heeft voorts besloten om geen Nederlandse literatuur meer te vertalen en ook niet meer als vertaler te werken voor het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Bij het secretariaat van het Prins Bernhardfonds worden de stappen van James Brockway ten zeerste betreurd De Martinus Nijhoff-prijs is bedoeld voor een voortreffelijke vertaler. Ja mes Brockway is een eminente ver taler, waarom het terugzenden van de prijs feitelijk onzinnig is, aldus de directeur van het fonds en secretaris van het stichtingsbestuur, de heer H Siedenburg. De heer Siedenburg heeft James Brockway nog willen weerhouden van zijn onbezonnen stap. Het terugzenden van de Nijhoff-prijs kan de heer Sie denburg niet anders zien dan als een demonstratie, die de heer Brockway houdt, mede omdat hij in een opge wonden staat verkeert naar aanleidin» van artistieke ruzies.

de Stem | 1967 | | pagina 9