Rapacki spreekt in Londen over de Oder-N ei sse-Linie Britse PTT weer in kwalijke reuk LEENTJE SLODDERVOS PAS HIERVOOR OP! Pools bezoek moet rust herstellen Neo Silvikrin Controle op telegrammen Hallo meisjes en jongens DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Definitief Medische hulp spaarboekjes bankboekjes termijnboekjes beleggingsboekjes F.van Lanschot NAVRAGEN CODE PROTEST TEGEN ZONDAGSE BUS Een verhaal over de koning die teveel at De gouden wondervis 10 (Van onze Londense correspondent) LONDEN De Poolse minister van binnenlandse zaken, Adam Rapacki, is in Londen aangeko men voor een bezoek van zes da gen aan Groot-Brittannië als gast van de Britse regering. Do ontwerper van het thans tien jaar oude plan voor een afcoomvrije zone in Midden-Europa zal overleg plegen met zijn Britse collega George Brown en vrijdag lunchen met eerste minister Wilson. Rapacki staat hier in hoog aanzien als een van de voornaamste apostels van ontspanning in Europa. De Euro pese veiligheid, een mogelijke confe rentie daarover, die met de hulp van Polen zou kunnen worden opgezet, ont wapening en een verdlrag dat de ver dere verspreiding van kernwapens be let, zijn hoofdpunten van de Brits- Poolse besprekingen. Rapacki zal in formeren hoe het nu eigenlijk zit met het standpunt van Groot-Brittannië in zake de grens tussen Polen en Duits land. Is de Oder-Neisse-lijn wat Groot- Brittannië betreft een definitieve afba kening? Vorige week, onmiddellijk na het En gels-Russische overleg, scheen Groot- Brittannië dit communistische stand punt te steunen. Om de beroering in Bonn tot bedaren te brengen, hebben Wilson en Brown daar dan evenwel vlug gezegd dat het Britse standpunt inzake de Oder-Neisse-linie ongewijzigd gebleven was- Rapacki kan dus terecht verklaren dat de Britten verwarring gesticht hebben in de Poolse gemoede ren. (ADVERTENTIE) VoOr Polen en de Sovjet-Unie is die grens, óndanks 't gemopper van Bonn, zo definitief als het maar enigszins mogelijk kan zijn. Polen staat bovendien zo mogelijk nog sterker dan de Sov jets op het standpunt dat West-Cuits- land niet in het bezit van kernwapens mag komen. Rapacki blijft voorstan- del' van atoomvrije zones en zou in Lon den de geleidelijke demilitarisering van de NATO- en Pact van Warschau- landen kunnen voorstellen. Vietnam is ook een belangrijk punt in de Brits-Poolse besprekingen om dat Polen als lid van de controlecom missie in het door oorlog verscheurde Vietnam over rechtstreekse informatie bronnen beschikt en onlangs medewer king verleend heeft aan een Idiaas Vredesinitiatief. Wilson en Brown hopen van Rapacki wat meer te vernemen over de invloed van de fantastische gebeurtenissen in China op het Vietna mese probleem- Er staat ook een bespreking van de consulaire, de culturele en de handels betrekkingen op. het programma. Po len en Groot-Brittannië zullen vandaag een consulaire conventie ondertekenen en hun overleg voortzetten inzake de mogelijke afsluiting van een akkoord voor wederzijdse verlening van koste loze medische bijstand aan toeristen en andere reizigers van beidé landen. Op handelsgebied zal Groot-Brittannië aandringen op verhoogde import in Po len, dat zelf veel meer uitvoert naar het Verenigd Koninkrijk dan het van daar invoert. Tijdens het weekeinde zal minister Rapacki een bezoek brengen aan Co ventry en aan het vliegveld van Big gin Hill, nabij Bromley in Kent. Tij dens de tweede wereldoorlog was Big gin Hill een belangrijke basis van de R.A.F. In 1940 waren daar verschei dene Poolse escadrilles gestationeerd, die deelnamen aan de luchtslag van Groot-Brittannië. Eerst komt roos... dan Yolgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrin! de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het S gemakkelijk kappen. (Van onze Londense correspondent; LONDEN De telegrammen die elke week uit Groot-Brittannië naar vrijwel elke Mioofdstad ter wereld ge zonden worden door bemiddeling van de Britse P.T.T., zyn samen zo'n ne gen miljoen woorden lang. Het is niet uitgesloten dat een klein aantal van deze woorden geheime boodschappen vormen aan of van industriële of po litieke spionnen. Een paar Londense kranten beweer den dat de telegrammen tussen Groot- Brittannië en andere landen reeds ge ruime tijd nagekeken worden door een bijzonder informatiedepartement van de P.T.T. Dit zou een onderdeel zijn van de normale Britse contraspionage. Van „verdachte" telegrammen zouden deze controleurs afschriften maken, die daar na naar andere ministeries verhuizen en daar geklasseerd wonden. Als dit allemaal waar is, begint Groot- Brittannië aardig op een politiestaat te gelijken, aangezien de P.T.T. er ook herhaaldelijk van afluistering van pri- ADVERTENTIE Het gehele tegoed praktisch direct beschikbaar. Ook voor kleine bedragen. Belangrijk deel direct beschikbaar. Voor de rest 1 maand opzegging. Gedeelte direct beschikbaar. Voor de rest 6 maanden opzegging. Gedeelte direct beschikbaar. Voor de rest 12 maanden opzegging. U kunt bij ons kiezen tussen een boekje en een rekening F. VAN LANSCHOT. BANKIERS VHertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 Tel. 04100-22321 Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgr. 17 - Limburgl. 20A Tel. 040-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 Tel. 04250-30300 - Giro 114Ó570 Vught - Van Voorat tot Voorststrait 1 Tel. 04100-34775 - Giro 1104500 Affiliatie in Amsterdam. Vermeer Co. Bankiers Herengracht 199-201 - Tel. 020-248486 Giro 3556 - Gemeentegiro A 13656 vételefoong esp rekken wordt verdacht. Regeringsambtenaren vonden het ech ter onwaarschijnlijk dat het mogelijk zou zijn de reusachtige woordenvloed die dagelijks uit Groot-Brittannië vloeit volledig te controleren, aelf als zou men het willen. Volgens het hoofdkantoor van de te legraafdiensten in Londen moeten te legrammen vijf afzonderlijke fases doormaken. Zij worden ontvangen, door gezonden, korte tijd bijgehouden voor mogelijke navragen, doorgegeven aan de afdeling boekhouding en vervolgens na air een pakhuis gezonden om geklas seerd te worden. Volgens de wet moet de Britse P.T.T. namelijk alle tele grammen zes maanden lang bewaren. Het is zeker niet uitgesloten dat te legrammen die afkomstig zijn uit ver dachte bronnen aan een veiligheidscon trole <fnderworpen worden. De P.T.T, behield echter een volstrekt stilzwijgen op de vraag of er wel dan niet een speciaal informatiedepartement bestaat dat alle telegrammen nakijkt. Het eni ge dat een zegsman van de P.T.T. zich liet ontglippen, was: ,,Voor dergelijk toezicht is net zoals voor het afluis teren van privételefoongesprekken en het openen van brieven de toestemming van een staatssecretaris vereist". Het hoofdkwartier van de telegraaf diensten in Londen heet „Electra Hou se". Het staat in verbinding met meer dan tweehonderd landen, waaronder de Sovjet-Unie, China en Ruslands Oost- europese satellieten. De boodschappen van Britse ambassades in het buiten land komen daar binnen en dit meest al in -een geheime code. Het personeel dat de telextoestellen bedient weet echter nooit, wanneer de boodschappen die het doorzendt of ontvangt geheime inlichtingen zouden kunnen bevatten. Het is echter wel zo, diat iedereen die in „Electra Hou se" te werk gesteld wordt eerst een afschrift van de wet op de staatsge heimen moet ondertekenen. HOOGEVEEN (ANP) De Ne derlandse Vereniging tot Bevorde ring van de Zondagsrust en de Zondagheiliging te Ede heeft in een adres aan de gemeenteraad van Hoogeveen geprotesteerd te gen het voorstel van b. en w. om per 1 april de stadsbus ook op zondag te laten rijden. Volgens het adres betekent dit voorstel een stap verder op het spoor van de ontkerstening van de zondag. Deze ontwikkeling leidt tot af breuk van het kerkelijk leven en ontwrichting van het gezinsvex band. De overheid kan zich met een verwijzing naar het algemeen belang niet ontheven achten vau haar roeping om met alle teu dienste staande middelen de zon dagsrust te bevorderen Bovendien is niet het algemeen belang maar het richtsnoer van Gods woord normatief. Het bestuur van deze interkerkelijke vereniging vraagt aan de gemeenteraad het voorstel van b. en w. daarom te verwei- pen opdat de zondag niet verder wordt geofferd aan materiële bo-. langen en publiek vermaak. Ta) loze particuliere vervoermiddelen kunnen volgens het bestuur de be hoefte aan noodzakelijk reizen op zondSg voldoende opvangen, zodat de chauffeur van de stadsbusdien sten hun zondag niet behoeft te w den ontnomen Vanavond zal de ge meenteraad het voorstel behande len. Jullie zijn de laatste weken weer enorm ijverig. En weet je wat ik zo fijn vind? Dat jullie bijna nooit meer slordige tekeningen, versjes en verhalen opsturen. Bijna alle briefjes zien er geweldig keurig uit. Dat moet natuurlijk ook. Want jullie weten dat slordige dingen piet in de Kleine Stem komen Ik weet dat niet alle meisjes en jongens even mooi kunnen tekenen en even prachtig verhaaltjes en versjes kunnen schrijven. Dat is ook niet nodig. Iedereen die keurig werk inlevert heeft kans op een plaatsje in de Kleine Stem. Als je nog nooit iets gestuurd hebt omdat je dacht: ik kan vast niet zulke mooie dingen maken, moet je het toch maar eens proberen. Je mag er ook bijzetten, dat je voor de eerste keer iets stuurt. Hebben jullie de tekeningen al bekeken die vandaag in onze Kleine Stem staan. Vind je ze niet mooi? De tekeningen zijn gemaakt door Bernadet Stokman en Eddie Vredeveldt. Zij hebben meegedaan aan een grote tekenwedstrijd, die georganiseerd is door de Oosterhoutse pluimvee- en konijnenvereniging Deze vereniging bestaat 60 jaar. En om dat te vieren wordt op 3, 4 en 5 maart in het Buurthuis-west aan de Wilhelminalaan te Oosterhout een tentoonstelling van allerlei dieren gehouden. De mooiste dieren uit ons land komen daar met hun bazen naar toe. En op deze, ten toonstelling hangen dan ook zo'n zevenhonderd tekeningen van dieren. Die tekeningen werden gemaakt door kinderen uit de vierde, vijfde en zesde klassen van lagere scholen uit Oosterhout en omgeving. In totaal deden er ruim zesduizend kinderen mee. Dat is heel wat hè. De beste tekeningen werden uitgekozen om op de tentoonstelling te hangen. Als je in de buurt woont moet. je maar eens gaan kijken. Er zijn prachtige werkstukken bij. Bernadet en Eddie hebben geen prijs. Dat kan ook niet want de prijzen moeten nog bekendgemaakt worden. Er waren natuurlijk een heleboel net zo mooie of mooiere of minder mooie tekeningen. Maar die kunnen we niet allemaal in de krant zetten. Dat begrijp je wel. Als je ze allemaal wilt zien moet je naar de tentoonstelling gaan kijken. De klas die straks de beste prestatie heeft geleverd mag in de paasvakantie een busreis maken. En de jongen en het meisje die het beste uit de bus komen krijgen een hele mooie prijs. Ik denk dat de zesduizend kinderen, die meegedaan hebben erg benieuwd zijn naar de uitslag. Spannend hè. Zo'n grote wedstrijd. Ik weet zeker dat al de kinderen die niet aan deze wedstrijd hebben meegedaan ook best over dieren kunnen tekenen en schrijven. Als jullie dat nu eens doen voor de Kleine Stem. We maken hier natuurlijk geen wedstrijd van, maar dat wil niet zeggen dat je niet je best moet doen. Als jullie nou allemaal meteen gaan beginnen krijg ik volgende week zo'n berg post dat ik mijn bureau niet meer kan zien. Dat lijkt me best leuk voor een keer. Helpen jullie allemaal mee? Veel succes en groetjes van JOSé Bernadet Stokman. Hilsestraat 31, Kaatsheuvel, 4e klas Tlieresiasehoul. Marianne de Smit (10 jaar), Gemeenteweg 51, Dongen-vaart. Eddie Vredeveldt, Polderstraat 27, Terheijden, 6e klas St. Antoniusschool. Het was woensdagmiddag. Leentje zat boven op haar kamertje wat huiswerk te maken. Vlug dit zinnetje nog over schrijven, dan was ze klaar. Snel en slordig schreef ze de laatste zin in haar schrift. Bah, nu maakte ze nog een klad ook. Nu ja, vlug even afvloeien, een ongelukje kon iedereen overkomen. Maar door de haast werd de klad nog groter en er kwam een vieze veeg in haar schrift te staan. Kwaad gooide Leentje haar schrift dicht en stopte het in haar tas. Als ze tijd had vanavond, zou ze het lesje nog wel even overschrijven. Ze wist best dat daar toch niets van zou komen. Ze zei het alleen maar tegen zichzelf om haar geweten te sussen. Leentje holde de trap af. „Moeder, ik ga naar Els. Ik mag vanmiddag bij haar spelen". Moeder kwam de keuken uit en hield haar tegen. „Wacht even, kind, je moet eerst een boodschap voor me doen". „Hè, wat naar! Alweer? Straks is de middag om. Kan het niet een andere keer mam?" „Nee, doe het nu maar even. En als het je te veel moeite is, zeg het dan maar. Dan ga je helemaal niet meer naar Els". „Goed, mams", zei Leentje met een boos gezicht. „Wat moet ik doen?" „Even naar oom Jan om daar dit pakje af te geven. Het zijn tijdschriften, waar hij naar gevraagd heeft. Hier heb je geld voor de bus. Als je moet lopen blijft er niets van je middag over". Moe der lachte. „O, dank je wel mams". Leentje pakte het stapeltje tijdschrif ten en stormde de deur uit. Het geld liet ze in haar zak glijden. Gelukkig, de bus was nog niet voor bij. Er stond een meneer te wachten. „Je hebt nog al hard gelopen", lachte de man. „Heb je zo'n haast?" „Ja, me neer, ik moet een boodschap doen voor mijn moeder. En daarna ben is pas vrij." De man glimlachte. „Je bent mooi op tijd. Daar komt de bus juist aan". De man stapte in en Leentje zocht in haar zak naar het geld. Ze schrok en werd vuurrood. Wild graaide ze in haar zak rond. De chauffeur werd ongedul dig. „Kom, jongedame, moet je niet mee?" „Ik kan mijn geld niet vinden", Er was eens een koning. En zijn be dienden waren niet zo goed. Ze wisten niet eens wat 1 1 was. Maar de ko ning zelf wist het wel. Hij zei: 1 1 2 heb je dat goed begrepen? De koning had ook nog dieren. Vogeltjes in een kooi. Een muis en een poes. De koning moest voor die dieren ook eten klaar maken. Maar zelf at hij toch wel het' meeste. Ten eerste een taart. Ten 2e een slaatje en zo maar door. Hij kon gewoon niet ophouden, zoveel at hij. Op een dag kon Hij niet meei ophou den. Hij rinkelde aan het belletje en een van zijn bedienden kwam binnen lopen. Hij zei beleefd: ..Koning", wat wenst u??' Ik wil eerst een taart, kan dat? Dan een bord vol spruitjes. Een pudding met slagroom en ijs. En aard appelen met spek en nog veel meer!" Toen hij dat allemaal gegeten had moesten er een heleboel dokters komen. Ze friemelden en onderzochten hem, maar nergens was wat te vinden. Toen moest de koning wel zeggen, dat hij teveel gegeten had. Hij ging maar som men maken, dan zou het hem misschien wel wat afleiden. En dit was het verhaal van een ko ning die veel te veel at. Conny Eisinga (7 jaar), 2e klas stamelde Leentje. „Zonder geld 1 niet mee, jongedame". De deur klapte dicht en de bus red door. De tranen schoten in Leentja ogen. Gejaagd begon ze nogmaals k zak te doorzoeken. Niets. Ze ontdeite alleen een gat in haar zak. Daar in het geld natuurlijk door gevallen. Plotseling bedacht ze dat moedert een paar kee? gezegd had, dat ze k zelf moest maken. Dat kon ze best Wat moest ze nu doen. In de verte hoorde ze een klok drie uur slaan, zat niets anders op dan maar te lopen. Het was bijna kwart voor vi toen ze bij oom J an aankwam. Er w niemand thuis. Leentje kon wel M len. Nu moest ze dat zware pak \r helemaal mee terugsjouwen. De Mol sloeg juist half vijf, toen ze thuis y de deur stond. Moeder deed open. „Je bent wel een pechvogeltje", ze. Je was net weg, of oom Jan kwam hier. Maar wat ben je lang W( ven". Opeens borstte Leentje in snikken uit. Hortend en stotend vertelde ze he! van het verdwenen geld. Moeder had een beetje medelijden met haar, ik ze zei: „Dan moet je maar niet zo slor dig zijn. Als je meteen dat gat in jt zak gemaakt had, was je nu al lang# Els geweest". Beschaamd ging Leentje naar tot! En raad eens wat ze deed? Juist! li trok de jurk uit en begon de 2ak ne'.jss en zorgvuldig te maken. Daarna pah ze haar tas en haalde het hiiisweij eruit. En wat nog nooit gebeurd was, tit zichzelf maakte ze haar werk opnieuw. Daarom was ze ook zo blij, toen juffrouw de volgende dag zei data! haar werk zo keurig gemaakt ha Ciska Jansen, St. Jacobstfaat lt Galder, Post-UIvenhout. Marietje en Jolanda waren twee jes. Ze hadden een beetje verdriet, wan! hun moeder was morgen jarig en11 wisten niet wat ze moesten geven. dat zou moeder heel veel verdriet doet Toen ze langs de Kleine Rijn kwamen hoorden ze een vreemd geluid. Ze zoch'. ten in het gras. Plotseling zag Jo^1 iets blinken. Ze riep: „Marietje kö3. eens kijken". „Ja ik kom". En vol ik' ba zing zagen ze daar een goudvis]' liggen. Jolanda zei: „O, jij visje, lig je daar zo alleen?" En P^' seling begon het visje te - spreken, zei: „Gooi me astublief vlug in het M ter anders ga ik dood". „Ja doen klein visje". Toen ze het visj^ het water gooide zei het visje- mag je eens wens doen." Marietje ei land a keken stomverbaasd naar visje. Ze zeiden: „Kun jij dan brf' wen* vervullen?" „Ja dat kan ik. dat ik 100 gouden kiezelsteentjes voor mama, die ook al aan een F den draad zitten", zei Jolan^'j^1, komt voor elkaar Jolanda. En j'J rietje". „Ik een hele grote taart kaarsjes erop." En ja hoor, daar den de wensen. En Jolanda en h waren overgelukkig toen ze thuis men met de cadeaus. En mama was ook heel erg blij' hielden groot feest. Zelf verzonnen van J°se e Loon (10 jaar), Schaiu^ Baarle-Nassau. Ik wil gr®8* responderen met een ®e'se 10 of 11 jaar. CARSON McCULLERS: DIE WON DERLIJKE ZOMER. Uitgeverij C. de Boer jr. Hilversum). Over kinderen schrijven is niet eenvoudig. Daarom is ,,Die wonderlijke zomer" een op merkelijk boek. De auteur geeft hier in een psychologisch knap portret van de twaalfjarige Fr-ankie, die een zomer lang zweet in het niemandsland tus sen kind- en meisje-zijn. Haar vrien dinnetjes van vroeger, die nu dertien en veertien zijn, vinden haan- opeens te jong. Haar enige speelkameraadjes zijn de 6-jarige John Henry, een neef je, en de keukenmeid, een negerin. Op sublieme v/ijze schetst McCullers de eenzaamheid van het meisje, en haai vlucht in een droomwereld, van waar uit zij op onbevangen wijze de geva ren van het werkelijke leven ervaart Ontroerend is haar volwassen wijs heid, waarin zij haar graag volwas sen willen zijn uit. Langzaam wordt de lezer naar de cli max gevoerd: het ineenstorten van haar droomwereldje dooi' het huwe lijk van haar broer, het vernietigende gevoel dat ze nu helemaal nergenc meer bij hoort en tenslotte een vlucht die door ingrijpen van de politie on derbroken wordt. Dan kiomen de ver anderingen. Frances ontmoet een nieuw vriendinnetje, John Henry sterft plotseling, en ze trekken in een ander huis. Even plotseling als de won derlijke zomer begon is zij ten einde. De dertienjarige Frances heeft het niemandsland achter zich. De auteur beschrijft de gebeurtenissen in een boeiende poëtische taal en gelukkig zonder de sentimentaliteit waartoe een dergelijk onderwerp gauw leidt. Die wonderlijke zomer is niet alleen voor hoofdpersoon Frankie, maar ook voor de lezer een ervaring. FRANS LEONARD: VRIJE TIJD - BLIJE TIJD. (De Spaar- nestad Haarlem). Het is vaak een hele opgave om de jeugd bezig te houden. Buitenspelletjes zijn 0 niet zo moeilijk te bedenken- f een groep of enkele kinder® gen weer binnen aan het ver den valt niet mee. Daarom tijd - Blije tijd" een ldeft en ding voor jeugdleiding, scno ,|fj zin. Het bevat een groot v.- en ideeën op allerlei Se" vrijetijdsbesteding, sport, spe* ve expressie, hobby's. "frhaM. handenarbeid, EHBO en K |nPeid n| le onderwerpen zijn gm'uD" ,jep j# de seizoenen. Zij zijn bove lijk geïllustreerd met duidelU^ u, tekeningen en situatfesch^ w het slot is een uitgebreid, j kt 9 woordenregister opgenomen, gebruikers snel de gewe kunnen vinden.

de Stem | 1967 | | pagina 10